I Het Bezuinigingsontwerp Belangrijke proefneming te Loosdrecht Dobbelmann lekker... man! ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG Ministersvacature Kon. Holl. Lloyd Minister Deckers opent de Remavi I DEN HELDER EN MARINE ZIJN ÉÉN EEN INBREKERSBENDE ONTDEKT RESOLUTIE VAN R.K. WERKLIEDENVERBOND PASSEN NIET LANGER GEMENGD NATUURBAD „DE OTTER” MAANDAG 3 JUNI 1935 1 Naar *s Bosch overgebracht Tweetal arrestaties te Tienhoven Ziekte van de Prinses D W. J. Cohen Stuart overleden Oud-minister van Marine Interessante stands Er wordt gevlogen u De K18 van Mauritius vertrokken a la U Zal minister Slotemaker de Bruine aan Onderwijs blijven? De ontmaskeringen te Oss Ontslag bij stations- buffetten Voor gezonde volks zeden I Wat tot verbetering kan leiden ONTVANGSTEN NED. SPOORWEGEN n a ZATERDAG 6JULI Huldiging der brigade van de Koninklijke Marechaussee Zal H. K. H. niet naar Den Helder gaan? Psychologisch fout Het ontslagen personeel dringt aan op een gunstiger regeling Indiening van het ontwerp, dat geen perspectief biedt voor den opgang van ons eco nomisch leven, is een psychologische fout Krachtige actie in het Gooi om exploitatie op principieele basis te doen slagen De „Johan Maurits van Nassau” te Curasao Nog meer diefstallen Wat gedaan moet worden Reddingswezen, Marine en Vis- schery door de zee innig met elkaar verbonden i Vijfhonderd man ontslagen moeten Naar het „Handelsblad” verneemt, heeft de men en n Tt van van Naar de „Standaard" verneemt, is een be noeming van een Minister van Onderwijs, K. en W. en een vervulling van de vacature, ont staan door de ontslagname van Mr. H. P. Mar chant, gedurende de eerste weken nog niet te verwachten. Een bijzonder woord van hulde richtte spr tot commandant Mintjes. die op zoo voorbeel dige wijze de leiding heeft genomen. Ook den wachtmeesters De Gier en Curfs (de laatste is voor eenige maanden bevorderd tot opperwacht meester te Vlodrop) en wachtmeester van ,1e Weerd, die zoo’n groot aandeel hebben in dit succes bracht spr. zijn oprechte hulde. Van deze huldiging waren velen getuige. Het is door uw optreden gelukt de mis dadigers, die door hun zwijgzaamheid deels uit traditie deels uit angst een aaneenge sloten geheel vormden, te ontmaskeren. H. Ms. „Johan Maurlts van Nassau" is 30 Mei te Curacao aangekomen. Gelijk we reeds- meldden, worden tijdens de tentoonstelling door de K.L.M. rondvluchten ge houden boven Den Helder en omstreken. Voor een bescheiden bedrag kan men, gezeten in een van de gerieflijke Fokkers der maatschappij, Den Helder eens van boven bekijken. Juist de bijzondere ligging van Den, Helder aan de punt van N.-Holland. met zijn havens, zijn duinen rijke omgeving, met het Marsdiep en de eilan den, maakt een vlucht tot een bijzondere be koring en tot een prachtige herinnering aan de tentoonstel! ingsdagen. De bedoeling van deze vluchten is vooral de belangstelling voor onze luchtvaart in Noorde lijk N.-Holland en in Friesland te vergrooten. e- m et ar Veel is van uw werkkracht gevergd voor het werk dat dikwijls in snel tempo moest worden verricht. Ik breng u daarvoor dank en ben u hiervoor zeer erkentelijk. Door het afdwingen van vrees en eerbied voor het gesag, nu aan de straffeloosheid een einde is gekomen, kunt u opbouwend werk gaan verrichten. Wij rekenen daarbij op den steun van het geestelijk en we reldlijk gezag. ig lis Ijo e- al* ie 1- ir in ?n n. er ie m 11- i). ld X n ün •ra en et ri et ns :te lef as rd mi n- ?n. r« en efc IBISSHAG VOOR DB OIUR Zondagmiddag Is in Den Haag plotseling over reden in den ouderdom van 78 laar de heer W. J. Cohen Stuart, oud-zeeofficier en oud-minis ter van Marine plan 2 __.2_ vraagd en het brengen" ervan verwacht. Deze steun kon worden toegezegd, daar ver schillende vereenigingen in het Gooi zich ach ter het comité schaarden. Ook ’t schrijven der Oooische geeselijkheid droeg er niet toe bij de waakzaamheid te stimuleeren. De definitieve ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Februari 35 bedroegen f 7.354.761.01, dat is rond f 280.000 meer dan de geschatte over die maand, doch ruim zeven ton minder dan de definitieve ontvangsten over Februari 1934. t Uw voortdurende dikwijls zeer zware dienst. U' beslist optreden en groote waakzaamheid heeft den bewoners van Oss een gevoel van rust en veiligheid gebracht. Door uw krachtig gezag zijn getuigen zonder vrees gaan spreken en hebben zich geen nieuwe ernstige feiten meer voorgedaan. Zaterdagmorgen zijn de wielrenner J. C. en A. H„ bijgenaamd „Jonge Toon de Soep”, die in de marechausseekazerne te Oss waren opgesloten,, naar Den Bosch overgebracht. Na door den officier van Justitie te zijn verhoord, zijn belden in het huis van bewa ring te Den Bosch ingesloten. Het indienen van een bezuinigingsont werp zonder verder aan ons zoo zwaar ge troffen volk eenig perspectief te bieden voor een sjj het bescheiden opgang van ons economisch leven, moet als een ern stige psychologische fout wordesi aange merkt; aldus de resolutie. Reeds heeft het feit, dat het zwemmen in „de Otter” niet meer gemengd zal zijn, aan deze inrichting een groot aantal abonné’s gekost. Zoo zegde oa. een geheele schoolklas van de HB.S. te Hilversum zijn abonnement op. In samenwerking met geloovige Protestanten werd toen opgericht een Comité voor Gezonde Volkszeden, welk comité onlangs te Hilversum een groote vergadering belegde, waarop sprekers van belde richtingen het woord voerden en waarvoor groote belangstelling bleek te bestaan. De aangekondigde vèrmindering van de reeds sterk gedaalde salarissen en van de pensioe nen van het overheidspersoneel zou in het algemeen alleen te verdedigen zijn. Indien tevens de kosten van levensonderhoud even redig verlaagd werden. Daartegenover staan echter gelukkiger tee- kenen. Op tweeden Pinksterdag sullen 50 Jeugdvereenlgingen en afdeelingen In t Gooi op een massale bijeenkomst de belofte afleggen nooit gemengd te baden. Verder heeft Deken v. d. Hengel van Hilversum den wensch uitge sproken dat de eensgezindheid van alle katho lieke Instanties dezen opzet mocht doen slagen. We ontleenen er het volgende aan: Hoewel de arbeid, door de regeering verricht om de gevolgen van de wereldcrisis voor land en volk zooveel doenlijk te verzachten en het evenwicht In de rijksbegrooting te herstellen, rekening en waardeerlng verdient, blijven de resultaten echter van dien arbeid beneden een redelijk minimum en met name de economische positie van ons land, gezien onder meer bet beangstigend cijfer der werkloosheid en het voortdurend verder terugloopen der publieke inkomsten, wordt steeds ongunstiger. Derhalve aldus de resolutie moet ern stig worden getwijfeld aan de juistheid der door de regeering gehuldigde economische in zichten en haar daarop gebaseerde economische politiek een politiek, die getypeerd wordt door steeds scherper bezuinigen en versoberen, met slechts Incidenteel steunverleenen. waar dit onvermijdelijk is, en verder lijdelijk af wachten tot hopelijk betere tijden aanbreken en de vraag klemt of deze Inzichten nog verder tot richtsnoer mogen strekken en deze politiek nog verder mag worden gehandhaafd. Het ontwerp betreedt in de gevraagde, op bepaalde punten met de Grondwet strijdige, machtigingen een deels verboden en in ieder geval voor Nederlandache ver houdingen onnoodigen weg. Het natuurbad „de Otter” aan den idylllschen Loosdrechtschen plas bevat, geheel gescheiden, een diep en ondiep bad. alsmede zonnebad, met duiktoren, glijplanken enz., zocwel voor dames als heeren. In totaal zijn er 300 kleedkamertjes. Een café met gezellig terras, een Jachthaventje waar men booten kat. huren, alsmede een aan tal weekend huisjes maken het tot een aan trekkelijk geheel. De prijzen van baden en zwemmen zijn zoo vastgesteld, dat vooral voor groote gezinnen belangrijke reducties worden verleend. Na lang en hard werken is thans de door heel Den Helder lang verbeide tentoonstelling op het gebied van Reddingswezen. Marine en VlsscherU gereed gekomen. Gelijk men wellicht weet, was de aanleiding tot deze tentoonstelling de onthulling van het Prins Hendrlk-monument en van het monument voor het Nederlandsche Reddingswezen. Dank zij de innige samenwer king tusschen het Heldersche gemeentebestuur, de burgerij en de Koninklijke marine, kon er een tentoonstelling worden geschapen, die in alle opzichten geslaagd mag worden geacht. In een enorme loods, welke aan de Buiten haven is gelegen, wordt in talrijke en zeer in teressante stands een overzicht gegeven van wat er op het gebied van het Reddingswezen. kustverlichting, van de Koninklijke Marine ter zee zoowel als in de lucht en van de Zeevlsscherü alzoo van belang is. Het Reddings wezen is zeer omvangrijk vertegenwoordigd. Men vindt er een geheel complete motor red dingsboot met wagen en tractor, reddlngswa- gens, zoekllchtinstallaties, reddlngstoestellen en van alles, wat bij de redding van schipbreuke lingen te pas kan komen. De Marine die de halve tentoonstellingsruimte in beslag neemt Maar vooral is haar groote verdienste dat zij een sterkere bewustwording der publieke zeden Inzake het hedendaagsch badleven wist te stimuleeren en door bet regelmatig signaleeren van misstanden de publieke opinie hiertegen In het geweer bracht. De brigade had zich met haar commandant, opperwachtmeester Mintjes, achter de kazerne opgesteld, toen de procureur-generaal het woord nam. De onmiddellijke aanleiding van zijn komst naar Oss als fungeerend directeur van politie, aldus zette mr. «peyart van Woerden uiteen, was het buitengewoon succes van de brigade, de laatste dagen bereikt in de duistere Ossche misdadigerszaken. Reeds lang, als jongen al, waren hem de toe standen van Oss van nabij bekend, toen zijn vader substituut officier van Justitie was cu de moord op wachtmeester Hoekman werd ge pleegd. Den laatsten tijd waren die toestanden nog verergerd. De politie mag hiervan geen verwijt gemaakt worden, want spr. weet hoe intensief door haar is gewerkt. Deze bijzondere toestand elschte bijzondere maatregelen. Na den roofoverval in Oyen is het corps dan ook uitgebreid, opdat een bepaalde groep van Osschenaren zouden doordrongen worden van een krachtig gezag. Het corps echter wachtte een belangrijke veel zijdige taak. Gij hebt u van deze taak keurig gekweten, aldus spr. Het R. K. Werkliedenverbond vergaderde Vrijdag te Utrecht, ter bepaling va i zijn standpunt ten op zichte van het wetsontwerp ter ver laging der openbare uitgaven. Na inleiding van Pater mr. dr. D. Beaufort O. F. M. en mr. J. H. v. Maarseveen en daarop gevolgde dis cussies werd een resolutie aange nomen, waarin het R. K. Werklie denverbond in Nederland dienaan gaande zijn meening' uitspreekt. De vele nieuwsgierigen, die zich hedenmorgen langs den weg vanaf de marechausseekazerne tot aan het station hadden verzameld, werden danig teleur gesteld, want reeds in alle vroegte zjjn de beide arrestanten per auto naar Den Bosch overgebracht. De overige arrestanten worden nog in de ma- rechaussée-kazemes te Uden en te Veghel in arrest gehouden, in verband met de roofoverval len te Uden en te Mariaheide. Rijks buiten Europa ten krachtigste bevorderd. Diplomatieke en consulaire dienst warden gereorganiseerd en uitgebreid. In verband met de moeilijkheden bij den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd en het daaruit voortgevloeide ontslag van het overgroote ge deelte van het vaste walpersoneel, is er Vrij dagmiddag een vergadering van het ontslagen kantoorpersoneel in een van de zalen van het Lloyd Hotel te Amsterdam gehouden. Na zeer levendige discussies werd met alge- meene stemmen besloten om door middel van... een gekozen commissie een onderhoud bij deatj directie aan te vragen met de opdracht om haar standpunt te kennen te geven, omtrent de wijze waarop dit ontslag heeft plaats gevonden on der den termijn van slechts een maand voor het kantoorpersoneel en van een week voor de weekgelders. zelfs na een dienstverband van 25 tot 30 Jaar en meer. Dit kan onder geen voorwaarde worden aan vaard nu er geenerlei uitkeerlng van het per soneel in uitzicht wordt gesteld. De commissie verdedigde bjj de directie eeni ge door de vergadering geformuleerde eischen. welke erop neerkomen, dat bij inwilliging daar van althans de naaste toekomst minder drei gend zal zijn. Zaterdagmorgen vervoegde zich een kleine delegatie bij de Directie en Bewindvoerders om nogmaals met klem en kracht van argumenten aan te dringen op een voor de ontslagenen be vredigende regeling. In de ’s middags daarop gehouden bijeen komst van kantoor- en walpersoneel werd ver slag uitgebracht van beide besprekingen en werd besloten de Commissie opdracht te geven in overleg te treden met de intusschen gevorm de centrale commissie uit de Vakvereenigingen tot beraad over de verder te voeren actie. uitgesproken door Rector Vortman uit Hilver sum en waarin deze bet vraagstuk der ge mengde zwembaden en hun gevaren voor de Jeugd besprak. Rector Vortman baseert zich daarbij op de natuurlijke zeden en richt zich tot elk welden kend mensch, welke godsdienstige of politieke opvatting hij ook is toegedaan. Tenslotte zal een lijst worden opgemaakt van gelegenheden op dit gebied, welke kunnen worden aanbevolen. De opening Zaterdagmiddag werd door Zijne Excellentie, den Minister van Defensie, Mr. Dr. L. N. Dec kers, de tentoonstelling officieel geopend. De zeer talrijke aanwezigen, waaronder een groot aantal officieele persoonlijkheden, vooral uit Marlnekrlngen. werden wijl de voorzit ter van het comité, de wethouder W. de Boer, wegens ziekte verhinderd was welkom ge- heeten door den onder-voorzltter. Kolonel H. Ferwerda. Spr. zette uiteen, hoe de onthulling van de belde monumenten voor de Heldersche burgerij en de Marine aanleiding was geweest tot het houden van deze tentoonstelling, welke buitengewoon zeldzaam was vanwege de mede werking van de Marine. Het viel niet te ontkennen, dat de Marine het middelpunt was van Den Helder, want als men aan Den Helder dacht, dacht men aan de Marine en omgekeerd. Het was voorts ook de verbondenheid door de zee tusschen het Red dingswezen, de Marine en de VlsscherU, die deze tentoonstelling mede had doen ontstaan. Dank bracht spreker aan den Minister voor zjjn groo te medewerking door de Marine voor deze ten toonstelling zooveel vrUheld te geven. Voorts bracht spr. dank aan het gemeentebestuur, aan de burgerij en aan de velen, die zooveel voor het welslagen van het geheel hadden gedaan. Minister Deckers, hierna het woord nemend, verklaarde met genoegen zün medewerking aan deze tentoonstelling te hebben verleend, terwUl hü ook met zeer veel genoegen haar wilde ope nen. Spr. wees op de VlsscherU, die voor den Hel der en voor geheel Nederland zoo vee) had te beteekenen. HU hoopte, dat de viasebers door Mede in dit verband moet ook de handels- beweging tusschen ons land en de deelen des worden mindering der koopkrachtige vraag op de bln- nenlandsche markt tengevolge hebben. De commandant van H Ms. K XVIII seint, dat de K XVIII 31 Mei om 15 uur van Mau ritius is vertrokken. Aan boord is alles wel en geen buaoïKiera. Verder werd besloten tot uitgate in brochure vorm van de rede, welke op de eerste büeen- komst, georganiseerd door het comité, werd Het ontwerp, gezien in het bUzonder de noo- den van het bedrUfsleven. stelt teleur en is inconsequent, wijl het de vaste lasten niet aantast en blUkens de M v. T„ slechts een zwakke en daardoor ongenoegzame aanpas sing in dit opzicht door de regeering wordt voorbereid. Het zeer beperkte, overigens in zich Juist, doel van budgets-evenwicht zal op deze wUze nimmer worden bereikt, wordt geconstateerd in de resolutie, wUl door de directe en Indl- recte vermeerdering der werkloosheid de lasten zullen worden verzwaard en door het afsnUden van de toppen der inkomens bü ambtenaren en gepensionneerden en daardoor indirect bü tallooze particulieren de openbare Inkomsten Mpnleuw zeer aanzienlUk zullen terugloopen. de liefde voor hun beroep de kracht zouden vinden om zich door de moeilUkheden van deze tijden heen te werken. De Marine was trouw met Den Helder ver bonden. Het was niet denkbaar, dat de Marine voor deze tentoonstelling haar medewerking niet zou hebben verleend. Spr. was er verder van overtuigd, dat het Nederlandsche Volk steeds veel heeft gehouden en nog houdt van zün „blauwe kragen”; bet hart van het Volk klopt warm voor de marine. Spr. hoopte, dat deze tentoonstelling er toe mocht bijdragen, dat de liefde voor de marine nog meer toenam. Het Reddingswezen besprekende, zelde Minis ter Deckers, dat het hem een voorrecht was hier van zUn bewondering voor deze instelling, welke geheel uit het particulier initiatief was geboren, te mogen getuigen. Mocht de belang stelling voor dit werk door deze tentoonstelling nog meer groeien en zich ook daadwerkelUk uiten. Nadat spr. nog uitvoerig gewaagd had van den stoeren eenvoud der visschers, van de prachtige tucht der Marine en de opofferende menachen- liefde der redders, welke drie deugden een voud. tucht en liefde ons volk dienden te doordringen, opdat 't den nood van deze tijden zou kunnen doorstaan en na de initiatiefnemers van de tentoonstelling met hun succes te heb ben gelukgewenscht, verklaarde spr. de ten toonstelling voor geopend. Door de genoodlgden werd hierna een rond gang gemaakt langs de tentoonstelling. laat van alles zien omtrent den luchtdienst te land en te waCer. Zelfs Is er een complete, hy permoderne vliegmachine, welke door de vlieg- tuigenfabriek Avlolanda werd vervaardigd, het gebruik van vliegtuigen bü het redden van schipbreukelingen en het overbrengen van zie ken en veiligheidsmaatregelen aan boord van vliegtuigen, terwUl voorts tal van modellen van vliegtuigen en andere zaken, grafische voorstel lingen, motoren, afbeeldingen en een paar dio rama’s den bezoeker volledig Inlichten over de militaire luchtvaart. Een zeer Interessante af- deeltng van de Marine is die van den onderzee- dlenst en het duikbedrUf. Men kan hier van alles aan de weet komen over de bewapening van duikbooten, over het redden van de be manning eener gezonken duikboot, over torpe do's en het gebruik daarvan enz Als attractie kan men ook nog een kijkje nemen door een heusche periscoop. Voorts ziet men dulkers- Instrumenten van klein tot groot, terwUl men ook nog kan genieten van demonstraties in een speciaal daarvoor Ingerichte dulktank. Een enorme stand van den Luchtbescher mingsdienst toont op alle mogelUke wüzen de gevaren van een luchtaanval ende middelen daar tegen, het loodswezen en de kustverlich ting laten van alles op hun gebied zien zelfs Is er een echte vuurtoren, die zün stralenbun dels door de ruimte stuurt terwUl de Marine werf met tal van bekende en onbekende zaken op marinegebled voor den dag komt. De groote stand van de VlsscherU Is buiten gewoon Interessant. Hier Is een klein „zeetje” geschapen, met schepen, strand en aanlegstei ger. Van alles, wat op de visscherU betrekking heeft kan men hier bewonderen. Vooral op het terrein van garnalenvangst valt hier veel te leeren. NatuurlUk is er op deze tentoonstelling nog veel en veel meer te zien en te bewonderen, maar het zou te ver voeren alles hier te ver melden. Wel willen we verklaren, dat alles zeer interessant en een reis naar Den Helder vol komen waard la. Het onderzoek, dat steeds gecompliceerder werd, bracht nu ook andere zaken aan het licht. Het bleek nJ., dat er verschillende klee- dingstukken, welke van diefstal afkomstig zUn, waren beleend in de gemeentelUke Bank van Leening te Utrecht, o. a. een heerenjas, drie damesmantels, een nikkelen klokje en een elec- trische zaklantaarn. Nog steeds is de herkomst van de drie in beslag genomen damesmantels niet vastgesteld. Het zün twee blauwe dames mantels met geruite voering, welke zUn ge kocht bU Maison de Bonneteiie te Amsterdam en een gele mantel, waarin zich een blauw ge rand zakdoekje bevond, merk „Sbamba” Na een uitgebreid verhoor zün de belde ar restanten op Maandag 27 Mei eveneens voor den officier van Justitie te Utrecht geleid en vervolgens in het huls van bewaring opgeslo ten, waar zü zich thans nog in voorarrest be vinden. Beiden worden nog van verschillende andere diefstallen verdacht en het onderzoek in dezen is dan ook nog in vollen gang. Een rüwiel. dat bü den Raadskelder te Utrecht was ontvreemd, is thans bü d. G. in Tien hoven eveneens in beslag genomen. Een broer van d. G. had het rüwiel thans in gebruik. De politie heeft na al haar onderzoekingen, ver schillende aanwüzingen gekregen, welke in de gewenschte richting gaan, doch waaromtrent zü zich thans nog niet volledig kan uitlaten. Het Is moreel afkeurenswaardlg, aldus de resolutie, werkloozen te straffen door onthou ding van steun op den enkelen grond, dat de loonen in de bedrüven, waarin zü werkzaam waren, naar het oordeel der Regeering te hoog zün. Van de voorgenomen bulten werking stelling der Warenwet zün sociaal-hyglënische nadeelen voor de bevolking, met name de plattelandsbe volking, te duchten. Uit het brengen van een groot deel van het onderwüzerscorps in een maatschappelük min derwaardige positie door de invoering van het verplichte instituut van kweekelingen met acte kunnen ernstige nadeelen voor het volks- onderwüs voortspruiten. Onbegrüpelük is dat de regeering de gehuw de onderwüzeressen, die geen kostwinster zün, in haar betrekkingen handhaaft. Verdere industrialisatie, als be pleit op het onlangs gehouden In- dustrialisatle-Congres der vier ka tholieke sociale organisaties, moet als het voornaamste middel om onze groeiende bevolking een be staan te yerschaffen mot alle kracht en met vermijding van stellig in de zen tjjd niet verantwoorde hyper- voorzichtigheid, worden bevorderd. Thans is het echter zaak de exploitatie- wUze van „de Otter” een kans van slagen te bieden. Zou Immers de belangstelling der goed-wlllenden beneden peil blüven, dan is wqlllcht voorgoed de mogelükheid verkeken, om In de toekomst In deze rich ting opbouwend werk te verrichten. Men kan gerust zeggen: het wordt een proefne ming. waarop in breeden kring de aan dacht is gericht en waarbU van den uit slag veel, zoo niet alles zal afhangen. De heer Cohen Stuart begaf zich omstreeks vüf uur per tram naar de woning van zün zoon, toen hü door een hartverlamming getroffen werd en in de tram overleed. De heer Cohen Stuart trad als Jong adel borst in dienst der marine, werd zeeofficier en doorliep de verschillende rangen van den zee dienst. In 1904 bereikte hü den rang van kapi tein ter Zee. Het volgend Jaar echter moest hü den actie ver! zeedienst vaarwel zeggen, omdat hem ver zocht was zitting te nemen in het kabinetDe Meester, dat in 1906 aan de regeering kwam. Hü trad in het ministerie op als minister van Manne en diende het land in die hoedanigheid van 1906—1907. Zün eftreden in dat jaar hield verband met een marlnierskwestie. welke toen in de Kamer aanhangig was gemaakt. Na zün aftreden als minister trad hü dadelük weer in den zeedienst en werd als Kapitein ter Zee belast met het commando van H. M.'s ..Fries land". Hü ging daarmede naar West-Indlé en maakte deel ÜX van het eskader, dat in dien tüd naar Venezuela was gezonden, ter bescher ming van onze belangen Na dezen tocht deed hü nog versclilllende studiereizen met de ..Fries land" en verliet den zeedienst in 1909. In latere jaren wüdde hü zich in hoofdzaak aan maatschappelük werk. De thans ontslapene was ridder in den Ne- derlandschen Leeuw en ridder in de Oranje Nassau Orde. Een inbraak, welke in den nacht van Maan dag 13 op Dinsdag 14 Mel J.l. Is gepleegd in het postkantoor te Tienhoven en waarbü 160 briefkaarten van 5 cent zün ontvreemd, heeft, aldus de „Telegraaf", een wel zeer merkwaar- digen nasleep gehad. Het door den rüksveld- wachter te Tienhoven onder leiding van den burgemeester den heer A. A. van den Hoorn Ingestelde onderzoek heeft namelük geleid tot de ontdekking van een complot inbrekers van het platteland, die met hulp van beruchte in brekers uit de stad Utrecht op verschillende directie van de fa. Van Goethem en Neuteboom 1 plaatsen opereerden, te Amsterdam tegen den len Juli as. haar pachten van stationsbuffetten hier te lande opgezegd in verband met de afwüzing van haar tot de directie der spoorwegen gericht verzoek om verlaging der pachtprüzen. Aan het geheele personeel (ongeveer vüf honderd personen) der statlonsrestaurants van genoemde onderneming, is derhalve tegen ge noemden datum ontslag aangezegd. Vrüdag arriveerde de procureur-generaal Den Bosch mr. E. baron van Speyart Woerden, aan de kazerne van Oss om de bri gade der Koninklüke Marechaussee zijn büzon- dere tevredenheid te betuigen met de wüze, waarop zü het onderzoek in de beruchte Ossche misdadigerszaken hebben verricht. Tot verdere bestrijding der enorme werk loosheid moet het zltvoeren van groote openbare werken al of niet met steun van eon doelmatiger ingericht en daardoor vruchtbaarder werkend Werkfonds met groote voortvarendheid en doortastendheid worden ter hand genomen. Nadat wij in Amsterdam in het Zwem- en Zonnebad „Diemerplas een inrichting hebben gekregen, waarbij de exploitatie zich, ten koste van groote offers, streng houdt aan moreele richtlijnen, kan thana ook voor "t Gooi en Utrecht een natuur bad worden aanbevolen, dat zich op eenzelfde principieele basis heeft gesteld. Het natuurbad „de Otter", een der mooiste inrichtingen aan de Loosdrechtsche plassen, heeft zich daartoe bereid verklaard en in t Gooi wordt thans een krachtige actie ontplooid om deze exploitatie- wjjze een kans van slagen te bieden. De Goolsche actiegroep tegen volksverwllde- rlng mocht, zooals bekend, reeds verschillende successen boeken. Zoo voorkwam zü de oprich ting van gemengde natuurbaden te Naarden, Laren, Eemnes en Baam. wist zü in meerdere Goolsche gemeenten de verordeningen op baden, zwemmen, kampeeren en kleedlng op den open baren weg In moreel-gunstlgen zin gewüzlgd te krügen en slaagde zü er in de statlons-kloeken te zuiveren. De toestand van Prinses Juliana, die naar men weet aan een lichte keelaandoening lüdt, is naar wü vernemen, licht vooruitgaande. Het is echter, in verband hiermede, niet orunoge- lük. dat H.K.H. geen bezoek zal kunnen bren gen aan de Remavi-tentoonstelllng te Den Helder. Aan bestaande bronnen onzer wolkswelvaart moet alle aandacht worden besteed en waar noodlg steun gebpden, niet in het minst om de door de valutaverhoudlngen ontstane en door aanpassing niet te effenen concurrentle- verschlllen te compenseeren. Nu door het vrüwel algemeen streven naar >elfvoorziening veel van onze exportmogelük- held verloren ging, most aan het binnenland- •che afzetgebied meer dan tot dusver aandacht worden gewüd en daarom mogen zoo mln mo- gelük maatregelen getroffen worden, die ver- Niettemin moet het niet onmogelük wor den geacht, dat de tegenwoordige Minister van Onderwijs ad interim, Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine blUvend deze plaats zal bezetten, en dus Sociale Zaken met Onderwijs gaat verwisselen. Thans zün gearresteerd en in het huis van bewaring te Utrecht Ingesloten de 23-jarige schipper C. de G. en de eveneens 23-jarige fabrieksarbeider C. v. d. K., thans werkloos, die beiden te Tienhoven woonachtig zün, ter- wül een derde verdachte, een zekere J. K., een werklooze uit Utrecht, bü gebrek aan over tuigend bewüs, na in voorarrest te hebben ge zeten, weer is vrügelaten. Zaterdag 25 Met slaagde men er in twee jonge menschen uit Tienhoven te arrestee ren, die ook reeds eerder met de politie in aanra king zün geweest. Beiden zün zü voorwaarde- lük veroordeeld tot drie en vier maanden ge vangenisstraf en staan onder toezicht van de reclasseering, l.c. het Leger des Hells. Van deze mindere ontvangsten kwam een bedrag van rond 187.000 voor rekening van het reizigersvervoer en rond f 430.000 voor rekening van het goederenvervoer De rest van het verschil komt ten laste van de ver schillende overige ontvangsten, die, behalve de post levende dieren, die ruim 1500, hooger is, alle lager zün. Daar, voor zoover bekend Is. geen andere redenen voorhanden zün. moet de achteruitgang aan de gewone oorzaken worden toegeschreven, n.l. slechte tüden en concurrentie. De totale achteruitgang over Januari en Februari, ten opzichte van dezelfde maanden van het vorige jaar, bedroeg rond f 1850.000. Ter gelegenheid van de tentoonstelling, welke van 1 tot en met 10 Juni duurt, worden in Den Helder verschillende feestelükheden gehouden. Als büzondere attractie organiseert het ten- toonstellingscomité op 8 Juni een wimpeltocht naar Den Helder. Voor deelname aan dezen tocht, waaraan attracties zün verbonden, wende men zich tot t tentoonstelllngssecretariaat. Op Donderdag 6 Juni wordt een „vaardag” gehou den. Men kan dan aan boord van verschillende vaartuigen op het Marsdiep zeilwedstrüden en demonstraties met vliegtuigen en onderzeeërs büwonen. Men besloot het echter niet bü woorden te laten, maar verbond zich met het natuurbad „de Otter” te Loosdrecht, waarvan de leiding zich bereid had verklaard de exploitatie zoo te voeren, dat geen bezwaren uit moreel oogpunt konden worden ingébracht. Daartegenover werd door het Comité zün algeheelen steun toegezegd, terwUl voorlooplg een subsidie van f 1000 werd verleend ter compensatie van de offers, welke de gewüzigde exploitatie de leiding van „de Otter” sou kosten. Alleen door een complex van deze en derge- lüke maatregelen, zoo besluit de resolutie, kan het streven naar een sluitend budget op den duur met succes worden bekroond en, voor zoover tot dekking der tekorten pünlUke offers gebracht zullen moeten worden, kunnen alleen in het kader van een constructief welvaarts- die offers redelükerwüze worden ge-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15