Min. Steenberghe afgetreden RADIO-PROGRAMMA DE ALMA MATER VIERT HAAR JUBILEUM Woensdag 5 Juni 1935 teit AANBOUW VAN NIEUW SCHIP DommeringSweering DE STEENINDUSTRIE KON. MARINERESERVE Paus Pius X herdacht De LeeuwC6fé GOUDVERSCHEPING BOONEN EN GERST Twee wielrijder» gewond In Augustus te Voorhout PAARDENSPORT Drama in de woestijn HET AKEN SC H CONCOURS JONGEMAN VERDRONKEN Lt. Greter wint dressurprijs Kerkdijk Leven VERDRONKEN BENOEMINGEN In het Aartsbisdom EEN INBREKER GEPAKT ZEEV1SSCHERIJ IN APRIL DE JAVASCHE BANK By een auto-ongeluk te Malang 1 Nieuwe en zware slag voor de regeering Actie voor de evenredige vracht- verdeeling STUDIEDAGEN R.K. VOLKS BOND DE NOOD IN DE BINNEN- SCHIPPERIJ Plannen van de JavaChina Japan-lijn AUTO’S TEGEN ELKAAR GEBOTST PASTOOR BIJLHOUT GEWOND Dertien bisschoppen by de feesten te Riese Mgr. Ladeuze 25 jaar rector Greta Garbo naar Zweden Een eeuw lang heeft de universi- er de katholieke weten schap gediend Wereldkampioenschap biljarten 45/1 Oplossing in het Groningsche filet waarschijnlijk Het onverwachtst Pr moet dan ook nog worden opgehel- derd, wat het beteekent, den eenen deva- luïst in het Ministerie halen, om een an deren te vervangen. Even moeilijk als wij kunnen aannemen, dat de Kabinetsforma teur niet op de hoogte was van de deva- luatledenkbeelden, door mr. Steenberghe aangehangen op het oogenbllk, dat hij in het Ministerie trad, dat hjj elf maanden Wijziging der wet voorgesteld Cri»is-Steunbe»chikkingen DINSDAG 4 JUNI 1935 10.20—11.70 455.9 M. met 328.6 M. 7 con» medegedeeld, dat de Sociale Studiedagen den R. K. Volksbond In Augustus gehou- Het zesjarig zoontje van den heer Van Koert te Nieuwkoop is In een onbewaakt oogenbllk In de Ringsloot geraakt en verdronken. Hoe wel het ongeval vrfj spoedig werd bemerkt, ble ven langdurige pogingen, om de levensgeesten weer op te wekken, zonder resultaat. PARIJS. 1648 M. 12.35 Symphoniecon- cert 11.05 V. Pascals orkest. Rad io-nymphonle-orkest Gramofoon. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 3 Juni: verwachtst komt het verwachte." Ge beurtenissen die we hadden zien aankomen, die we zelfs 300 53 300 281 27 27 21 21 28 28 24 24 32 32 29 29 46 45 173 23 47 51 87 25 11.11 5.22 14.28 533 1034 4.82 6.88 6-24 De rljksbemlddelaar H. P. 3. Bloemers In het conflict In de Groningsche steenindustrie heeft den daarop betrokken partijen een voorstel doen toekomen, waarin hij voorstelt een scheidsge recht van drie leden te benoemen dat de kwes tie van de loonsverlaging zal behandelen. De verlaging zal de 8 pet. niet mogen overschrij den. De uitspraak zal gelden van 1 April 1935 tot 31 Mei 1936. Belde partijen hebben zich in beginsel bereid verklaard, dit voorstel te aanvaarden. De be slissing over de samenstelling van het scheids gerecht is nog hangende. MALANG, 3 Juni. (Aneta.) Pastoor Bijlhout is gistermiddag met zijn auto geslipt; bjj heeft eenlge ribben gebroken. De pastoor is opge nomen in het R. K. Ziekenhuis te Malang, doch zijn toestand te zonder gevaar. Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 3 Juni: 29 60 108 52 57 44 10,71 8.03 1230 10,95 ge vet te op en Toen de Belgische Bisschoppen de Uni versiteit In 1834 in haar functie herstelden, telde zij 23 professoren en 86 studenten, thans telt zij 218 professoren en 4.400 leer lingen. Daarenboven te er nu een onderwijs In bet Nederlandsch naast een onderwijs In het Fransch. 47 38 76 33 30 530 937 7.75 altaar van Sint Pieter later om die denkbeelden moest verlaten, even onaannemelijk schijnt het ons, dat Ir. Gelissen zijn overtuiging tegen de houd baarheid van den gulden achterlaat bij het betreden van zijn departement. Er bevreemdt meer bij deze Mlnisters- wisseling. Het bleef niet onbekend, dat de nieuwe Minister kritische denkbeelden aan hangt als pas werden neergelegd in de o.i. zeer goed den toestand bekijkende resolu tie van het R. K. Werkliedenverbond, dat het Bezulnlglngsontwerp bestreed, de zwak ke en ongenoegzame aanpassing laakte ook omdat zij de vaste lasten niet aantast, terwijl de industriallseering uitblijft, waar over Ir. Gelissen nog in November JJ. ver klaarde: In een der zalen van het Kurhaus te Sche- venlngen Is Maandagmiddag^ vler^uur vang gemaakt met d- BATAVIA. 3 Juni (Aneta) De Java—Chi naJapan-lijn overweegt ernstig om ’n nieuw schip In aan bouw te geven als eersten stap ter vervanging van de huidige vloot. Het nieuwe vaartuig zal zeker In Holland worden gebouwd. BEROMUNSTER. 539.6 M. 8.10 Ween- •che OperettemuziekHet Omroeporkest 9.05 Het Omroeporkest. HOLLYWOOD. 3 Juni. Greta Garbo, de be roemde filmster, te Zaterdag van Hollywood naar New-York vertrokken op weg naar Zwe den. waar zij vijf maanden met vacantle zal doorbrengen. Haar vertrek had zjj geheim gehouden. Ten einde niet herkend te worden had zij oude klieren aangetrokken doch haar vermomming was blijkbaar niet zoo heel goed geslaagd, want toen zij den trein binnenglipte stonden er tien tallen fotografen om haar te vereeuwigen. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den hoogeerw. heer pastoor-deken J. H. Vaas op zjjn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Leeuwarden (H.H. BonifaUus en Gez.) en heeft benoemd tot pastoor te Leeuwarden (H.H. Bonlfatlus en Gez.) den zeereerw. heer Th. R. Holtmann en tot pastoor te Herwen en Aerdt den zeereerw. heer C. J. J. Terwtescha van Scheltlnga. LUXEMBt R(i, 1304 M. 7.25 Oramo- foon 11.40 Amusementsmuziek door het radlo-orkest 13 45 Gramofoon 17 55 Gramofoon (amusements- en dansmuziek) 19.10 Gramofoon (amusementsmuziek) 19.50 Amusementsmuziek door het ra dlo-orkest 20 25 Amusementsmuziek (gramofoon) 20 40 Plano: Marie André 31.15 Poolsch concert door het radlo-orkest 32.05 Dansmuziek (gramofoon). Dit alles werd met groote plechtigheid en luister herdacht, en Z. Em. Kardinaal van Roey. aartsbisschop, en al de Belgische bisschoppen, benevens de Pauseljjke Nuntius Z. Exc. Mgr. Micara. waren bjj de plechtige viering aanwe zig. Te Leuven en te Heverlee vergaderden de oud-studenten van de Katholieke Alma Mater. Op het plein vóór het Kasteel van Heverlee werd een solemneele Dankmis gezongen, waar op een algemeene feestvergadering volgde. Hier werd een schrijven gelezen van den Heiligen Vader en toespral^pn gehouden door den Aarts bisschop. door prof. Leo van der Essen, door Mgr. Cruysberghs. den Vlaamschen vice-rector; een sereen antwoord werd gegeven door den rector, Mgr. Ladeuze. 's Avonds had nog een bijzondere Vlaamsche herdenkingsplechtigheid plaats. Tegelijk met dit jubelfeest der Universiteit van Leuven werd ook het 25-jarig rectoraat ge vierd van Mgr. Ladeuze. In zijn hulde aan de universiteit, „een grootsch cultuurwerk, dat, een kind van de vrijheid, alleen in een vrij land als het onze kon opbloeien,” betrok rector Besse- mans dan ook den rector van Leuven, Mgr. 'La deuze „dien eerlijken, rulmdenkenden en plicht- bewusten bevorderaar van het wetenschappelijk leven alhier." BOEDAPEST, 549.5 M. 6.50 Concert 1 9.00 Zigeunerorkest 10.35 Het Opera- orkett. BRUSSEL II, 331.9 M. 13.17 Qramo- foon 1303.20 Gramofoon 6.20 Gra mofoon 7.05 Bach-ultvoerlng 8.20 Het Omroeporkest 10 2011 20 Concert. DEL'TSCHLANDSENDER. 1»71 M. 12.30 Carl Woltschsch's Blaasorkest 3.30 Gevar concert 3.30 Concert 4.30 Willy Glebel’s orkest 7.05 Concert 11.20 12.30 Dansmuziek: lijs Llvschakoff'i kapel. DROITWICH. 1500 M. 11.30 Gramo foon 13.05 Orgelspel: Quentin MacLean 12.50 Charles Manning's orkest 1.50 Orgelconcert: Alleen Besneden 3.35 Het Sted. orkest van Eastbourne 5 05 Het Western Studlo-orkest 5 35 Het BBC- dsnsorkest 7 50 Het Broadhurst Septet 8.30 James MscPhere (tenor): Gallische liederen 10.40 Het Varlo Trio 11.30 12.30 Lew stone en zijn band. HAMBURG, 331.9 M. 13.30 Het Om roeporkest 3.20 Populair concert 9.20 Balletmuziek „Der DrefSpltz” v. M. de Falla. 1361 M. Zondagnamiddag waren twee jonge mannen uit Den Haag nabij Voorburg aan het kanova ren. Bij het stoeien sloegen de bootjes om en en daar geen van belden kon zwemmen, zon ken zijn onmiddellijk. De terstond gewaar schuwde politie wist den 19-jarigen R. spoedig te redden, doch toen zij erin slaagde den 18-ja- rlgen v. d. P. op te dreggen, waren diens le vensgeesten reeds geweken. In tegenstelling met vorige berichten wordt ons van den zullen worden in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool (Met voormalige kleln-semtna- rie Hageveldl te Voorhout, die bestuurd wordt door de Eerw. Broeders van O. L Vrouw van Zeven Smarten. TOULOUSE, 328.6 M. 8.05 Operette concert 8.35 Opera-aria's 8 50 Concert 10.00 Klankfllmlragmenten 10.05 Operetteconcert 10.40 Symphonleooncert 11.06 Dansmuziek 11.35 Militair con cert 11 55 Klankfllmlragmenten 12.40 12 50 Opera-concert. De Internationale Proef voor Jachtpaarden werd vervolgens genomen door „Hirondelle onder Vicomte de Prémont (Frankrijk)ex aequo „Isidore” onder mevr. Hesselbach (De nemarken); 3. ..Carina”, onder lult. Greter. De andere Nederlandsche paarden werden met. geplaatst. Het weer was zeer slecht. Het regende voort- ourend en het terrein was als gevolg daarvan buitengewoon glad. De eerste beurten zijn van beiden zwak en het totaal stijgt dan ook langzaam, zoodat na vier beurten Dommering 30 noteerde tegen Sweering 6. Na 20 beurten was de stand: Dommerlng 110, Sweering 134. De eindstand werd: Sweering Dommerlng s Zaterdag Is met het s.s. „Veendam” van de Holland Amerika Lijn 'n bedrag van f 20.000.000 aan goud naar New-York verscheept. Er ligt een zekere waarheid in het gezegde van den zonderling „het on- BERI.WN, 356.7 M. 650 Concert 7.40 Orgelconcert. LANGENBEBG, 4.55.9 M. 13.20 Het Omroeporkest 2.352.50 Het Hohner- harmonlca-duo 4.20 Ramrath-concert 7 20 Het Omroepschrammelensemble 9.05 Concert 10.5012.3o Operetteconcert: Het Omroeporkest. MILAAN. 368.6 M. 5.25 Populair or- kestconcert 7.35 Gevar. concert 9.15 ,J Purltanl", muziek v. V. Bellini. In totaal waren 68 (69) stoomtrawlers In bedrijf. In 135 (lil) reizen brachten de stoom trawlers te IJmulden 1819.003 KG. (1263810 K.G). Noordzeevisch aan, 250 310— 219 553.—) I reisdag 1049 K.G. 164.—). Van de motorloggers namen 118 (112) vaar tuigen aan de trawlvisscherU deel. In 341 (285) Maandag is het internationaal concours hip- plaue te Aken voortgezet met het nummer Ge- lukjachtspringen, waaraan 93 paarden deel nemen Het springconcours bood 24 hindernissen tot een maximale hoogte Tan 130 Meter. Be paald was, dat bij de eerste fout, de ruiter moest ophouden. De wedstrijd werd gewonnen door lult Gur- kan (Turkije) op het paard „Guduk”, met 24 sprongen. Tweede werd ritmeester Von Fa- gell (Dultschland) op het paard „Wotan", met eveneens 24 sprongen. De derde plaats bezette lult Neckelman (Dultschland) op het paard .Jmmertreu", met 24 sprongen. Ritmeester Slr- tema van Grovestlns (Nederland) op Emica werd sevende met 17 sprongen, terwijl de heer Pasman met Dunenbank als tiende werd ge plaatst met 13 sprongen. De heer Pasman ver kreeg tevens een tweeden extra-prljs voor bur- gerruiters. Verder werd een dressuurproef gehouden In zake het best gaande rijpaard. „Carina”, onder luit. Greter werd door de Jury met den eersten prjjs bekroon. Tweede werd „Donpr" onder mevr. Francke (Dultschland), Hieraan werd door 21 paarden deelgenomen. De geboortedag van Paus Plus X is gisteren te Rome zonder plechtigheden, maar met groo te innigheid herdacht. Verscheidene kardinalen en bisschoppen kwamen dezen morgen de Heilige Mis op het het graf in de grotten van den opdragen, terwijl de toevloed van geloovlgen zoo groot was, dat de toegang eenl- ge malen gesloten moest worden. De graftombe van Paus Pius X was geheel met bloemen overdekt en duizenden zijn op dezen dag ko men bidden. In het geboortedorp van den Paus. Riese, is deze dag met groote feestelijkheden gevierd. De kardlnaal-patriarch van Venetië en twaalf bis schoppen uit de Venetlaansche provincies wa ren naar het kleine, landelijke dorpje gekomen, dat met bogen en bloemenslingers feestelijk versierd was, en dat de menigte van vereerders, die uit alle deelen van Italië was toegestroomd, niet kon bevatten. Er Werden verscheidene Heilige Missen in de open lucht gelezen voor de geloovlgen? die in de kerk geen plaats meer konden vinden. Onder de brieven, waarmede vereerders van Plus X uit alle deelen der wereld zich bil deze herdenking hadden aangesloten, werd een ont roerend schrijven voorgelezen van de bisschop pen van Mexico. Terwijl het eigenlijke feest te Riese eerst in September zal plaats hebben met de Inwijding van het monument en het museum, bood de viering van gisteren een sbontaan blijk van groote vereering, die onder den hoogen clerus zoowel als onder het volk voor den heiligen Paus blijft voortleven. In een der zalen van veningen is Maandagmiddag vier uur een aan- vang gemaakt met de wedstrijden voor het wereldkampioenschap cadre 46/1, georganiseerd de Heerenbeurs. Dit kam de eerste maal in Ne ts zelfs geen Neder- In Arnhem en Nijmegen zijn sinds begin der vorige maand de schippers, die zich homogeen verklaard hebben met de bevrachtlngscommis- sle voor zuivere toepassing van de wet op de evenredige vrachtverdeellng en het vasthouden aan de gestabiliseerde vrachtprijzen een ener gieke actie begonnen tegen de bevrachters en de door hen overgehaalde schippers die probee- ren op alle mogelijke manieren de wet op de evenredige vrachtverdeellng te saboteeren. De goedwillende schippers, die zich door deze saboteurs In hun broodwinning benadeeld za gen. verstonden zich met de bevrachtlngscom- mlssies en’de politie'om doeltreffende maatre gelen te nemen tegen die schippert, door wie vrachten beneden de officieel vastgestelde tarie ven en buiten de bevrachtingscommlssie- om. vervoerd worden op eigen risico. Het bleek de B.C. en de politie moeilijk te vallen deze wets- ontduikers te betrappen, daarom gingen de schippers, onder aanvoering van hun officieel erkende beursactle-comité’s zelf op Inspectie uit. Ze huurden voor gezamenlijke rekening een mo torboot. bemanden die zelf en voeren daarna Rijn en Waal op van Lobith tot Tiel om onder weg alle schippers aan te houden, die verdacht werden buiten de E.V. vrachten te hebben aan genomen. In de afgeloopen week werden zoo al een veertigtal schippers aangehouden, terwijl hun werd beduid de belangen van hun eigen collega’s niet te schaden doof met onwillige be vrachters de vrachtvaart voor de bonafide schip pers niet loonend te maken. Resultaat was. dat nu door de goedwillende schlpners vrachten konden aanvaard worden vla de B.C. Thans wendden de actle-comlté’s van de schippers zich tot de ministers van Justitie en Economische Zaken om officleele maatregelen te treffen, dat de contróle op de nlet-bonafide schippers op Riln en Waal door officleele In stanties zal kunnen worden waargenomen. Want, zoo verklaren adressanten, het wordt op den duur voor hen te bezwaarlijk en financieel ón mogelijk om zelf de kosten en lasten vab de noodzakelijke contróle te kunnen blijven dragen. ROME, 420.8 M. 525 Het Esperla- kwlntet 5.25 Concert 10.35 Dansmu ziek. PARIJS, 312.8 M. 12.25 Gramofoon 1052.20 Het Omroepdanaorkest 8 10 Gramofoon 9.23 Populair concert: Het Omroeporkest 10.5011.20 Gramofoon. PARIJS, 3 J«nl. (Reuter). Op 22 Mei j.l. waren vanuit Agadez In Fransch Afrika vier per sonen per auto naar den Hoggar vertrokken. Toen men na eenlge dagen niets meer van hen vernomen had, ging men hen opsporen en na veel moeite vond men den auto op een woestljnpad. dat niet meer gebruikt wordt. Onder den wagen twee der touristen. brood mager en half waanzinnig van hitte en dorst. De belde anderen hadden getracht te voet ergens heen te komen, maar waren in de woestijn van dorst omgekomen. Hun lijken zijn gevonden. Het zijn een 25- jarlge Engelsche, weduwe van een vlieger, die pas een maand geleden gestorven is en een In Zwitserland wonende Engelschman, vader van drie kinderen. Maandagmiddag ongeveer half drie had den Rljksstraatweg tusschen Culemborg Buurmalsen een ernstige aanrijding plaats. Twee auto’s, komende uit de richting Culem borg en een auto uit de richting Geldermalsen botsten tegen elkaar, terwijl twee wielrijders uit een zijweg kwamen. De fietsers geraakten tusschen de auto’s bekneld. Ernstig gewond werden zij naar het Algemeen Ziekenhuis te Culemborg vervoerd. De Inzittenden van de wagens bleven onge deerd. Een der auto's Is In beslag genomen, daar de remmen niet goed bleken te werken. De gewonden zijn de heeren A. M. de Brie en C. D. Stap, beiden uit Zoelmond. BRl'SSEL I. 488.9 M. 12.15 Gramofoon 12.50 Het Salonorkest 1.502.20 Gra- moloon 5.15 Orgelconcert 5.50 Gra mofoon 6.50 Het Salonorkest 8.20 Het VQOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR Hier was het begin, vooral van De Leeuw, heel wat beter. De Amsterdammer begon met een goede 21 en noteerde na 3 beurten 38. te- gei. Cóte 27. In de zesde beurt gaf De Leeuw opnieuw een vlotte 20 en als Cóte met een poedel antwoordde, was de stand 6228. Er volgden dan eenlge zwakke beurten. In de 29ste beurt liep De Leeuw met een prachtige serie, hoofdzakelijk in het midden vak en in de 4 cheval-positie, steeds verder op zijn tegenstander uit, om met een schitterende 87 de partij te eindigen. De Leeuw 300 Cóte 140 Maandagavond werd bet tournooi voortgezet met de partijen Gabriels-Dommering en De Leeuw-Sweering. Gabriels maakte de eerste „honderd” In de zen wedstrijd en strandde eerst op 173. De uitslag was: Gabriels 300 10 Dommerlng 53 10 Het resultaat van den wedstrijd De Leeuw- Sxeering, welke van veel minder gehalte was, luidt: Sweering 300 De Leeuw 248 Verdere uitslagen «Dn: Davin 300 Moons 225 Cóte 300 Albert 263 Verder uitslagen waren: Davln 300 Albert 141 Gabriels 300 Moons 113 Gisteren, Zondag, werd met groote praal te Leuven het eeuwfeest gevierd van de weder oprichting van de Katholieke Universiteit. Na de totstandkoming van den onafhankelijken Belgischen staat werd in November 1834 de Alma Mater weder geïnstalleerd te Mechelen, en het Jaar daarop, 1835, krachtens een over eenkomst gesloten met den Leuvenschen bur gemeester Van Bockel, werd zjj naar de aloude Universiteitsstad overgebracht, waar ze de tra ditie zou kunnen voortzetten van het Studium Generale door Paus Martinus V opgericht In 1425 en door de Fransche Revolutie uiteenge dreven. ven voormiddag werd ons Maandag uit Den.Haag een haast ongelooflijke tijding getelefoneerd, die even later door het dagbladen-bureau Belinfante of ficieel bevestigd werd: De Minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, die in tegenstelling met de overige leden van het Kabinet oor deelt, dat alleen devaluatie tot aanpassing in het maatschappelijk leven kan leiden, heeft zich op grond hiervan verplicht acht, aan H. M. de Koningin ontslag te Boeken. Dezer dagen is de benoeming verwachten van prof. dr. ir. H. C. J. H. Oe- lissen tot zijn opvolger. Aan het Kabinet-Colijn, dat zich bewonderenswaardige volharding door de crisis en politieke moeilijkheden tracht heen te slaan, blijven de beproevingen niet bespaard. Eén Minister verloor het door Overlijden, een anderen door ziekte, weer een anderen door ’t vinden van de religieuze gezondheid, die zijn mlnisterleele dood werd. En thans treedt de vierde, een der sterkste figuren, uit het Kabinet, dat zoo lang liet beweren vooral homogeen te zijn. Er wordt dus in het opnieuw geschok te Kabinet verder gekramd, ondanks de zeer slechte vooruitzichten, die het Voor- loopig Verslag op het Bezulnlglngsontwerp voorspelt, zooals de krantenberichten over de uitgebrachte barre critiek lieten door- achemeren. Het aftreden van Minister Steenberghe is een nieuwe en zware slag voor de regeering, wier vertrouwen er bij het volk niet op vooruit zal gaan. Zoowel de Eerste en Tweede Kamer, als daarbui ten, werkgevers en werknemers, waren zeer Ingenomen met den Minister van Economi sche Zaken, die om een principieel mee- ningsverschll met het Kabinet reeds na nog geen jaar zijn mlnisterleele carrière moest afbreken. Dat hij echter niet voor goed uit het politieke leven zal verdwijnen, schijnt weinig twijfelachtig, want al heeft het Kabinet voor het oogenbllk de vraag stukken geforceerd, waarop het hem heeft laten vallen, daarmee zijn ze^nog niet op gelost. Ze blijven aan de orde, en van den loop der gebeurtenissen zal het afhangen, in welk tempo ze in de Kamer worden be slist. In breede kringen van ons volk zal het plotseling heengaan van Minister Steen berghe droefheid en bij sommigen verbit tering verwekken. Reeds vóór het Intreden in het parlementaire leven persona grata in het economische leven, werd hij op één Oer moeUijkste posten in het Kabinet fcls opvolger van den bekwamen en krach- ^igen Minister Verschuur de Jongste maar meest gewilde Minister. Reeds zijn maidenspeech won hem den lof van „for- sche frischheid” bij de.... N. Rott. Crt. Men waardeerde in hem den Minister, die onder de leden van het Kabinet het meest vervuld was van het besef eener po sitieve politiek, onontwijkbaar noodzakelijk in de moeilijke omstandigheden, welke het land doormaakt. Niet enkel zijn contln- genteerings-maatregelen, zijn optreden in het mljnconfUct, enz., maar ook zijn prach tige verdediging en nog pas eenlge we ken geleden in de Eerste Kamer van het wetsontwerp op de verbindendverkla ring der ondemeraers-overeenkomsten, en zijn voortdurende waakzaamheid voor een constructieve wel vaar tspoli tie k, afwijkend van de regeeringstraagheid, houden ook na zijn aftreden het besef levendig, dat hij de „coming man” is van een weer actieve po litieke aëra. Men moet erkennen, dat de Kabinets formateur zijnerzijds een goeden zet heeft gedaan door de vervanging van Minister Steenberghe door ir. dr. H. Gelissen. Deze veertigjarige Venlonaar, oud-student van Rolduc en de Delftsche Hoogeschool. pro fessor der Tilbiirgsche Handelshoogeschool. bereisd in Europa en Amerika, leider van het Economisch Technologisch Instituut in Limburg, heeft vooral in 't Zuiden, waar hij de jongste jaren de stuwer was van de beweging voor industriallseering, een groo- ten roep. Ongetwijfeld moet men den moed be wonderen, waarmee ir. Gelissen, die bij ver- gissing ook nog eens candldaat voor Natio naal Herstel is geweest, zich aan den mi- nisterieelen steun van het Kabinet-Colljn begeeft. Het is echter moeilijk aan te ne men, dat de regeering erin slagen zal, op deze wijze het schild te houden, om de dreigende slagen af te wenden. Sedert hij zijn ongelukkige rede hield voor de liberale industrieele kapiteins in de hoofdstad, schijnt dr. Coltfn tot de politiek van de sterkste partij in de Kamer wat meer ge naderd te zjjn. Maar het is moeilijk aan te nemen, dat hij de vooruitstrevende denk beelden zal aanvaarden van ir. Gelissen. voor wiens bekwame plannen van indus- trialiseering, industriebanken enz. hij al bij de eerste begrootingsdebatten steenkoud is gebleken. Politiek is ir. Gelissen een homo novus. Maar wat de devaluatie aangaat, krijgt het Kabinet geen goud, maar lood om ijzer Want in de kwestie van het waardevaste geld hangt hij ongeveer dezelfde denkbeel den als zijn voorganger aan. Zaterdagnacht heeft de politie te Schiedam een inbreker gearresteerd, toen hjj de brand kast van de N.V. Schiedamsche Werktuigen en Machinefabriek forceerde. Een werkman, die des avonds nog arbeid in ddMabriek had te verrichten, ontdekte dat de deuren geforceerd waren, terwjjl hü in de fa briek iemand hoorde loopen. Telefonisch waar schuwde hjj de politie, die het gebouw omsin gelde en den 32-jarigen Rotterdammer C. V. K. arresteerde. Een aantal Uibrekcrswerktulgen werd in beslag genomen. De politie zet het onderzoek naar mogeljjke helpers voort. K ALL'NDBORG, 1361 M. 12.202.20 Concert 3.20 Concert 8.20 Het Om roeporkest 10.35 Het Omroeporkest 112Q12.50 Dansmuziek. De Javasche Bank heeft verschillende harer rentebrieven met 1 resp. met H pet. verhoogd. Het disconto alsmede de rente voor beleenln- gen op effecten bedraagt nu 4Jj pet. Het tarief voor beleenlngen op promessen blijft onveranderd op 6 pet. kunnen --hebben zien aankomen, waarover we gespro ken en geschreven hebben, komen nog op zeker oogenbllk ons overval len. En vinden ons onvoorbereid! We weten allemaal dat we sterven zullen, dat de dood komt als een dief in den nacht, dat zoovelen gerukt worden midden uit hun arbeid.... en toch, we rekenen er niet mee. Voor de meesten onzer komt de dood als bij overrompeling. „Het onverwachtst komt het ver wachte." Wy groote menschen zijn zoo hard- leersch. Zelfs aLs we tegenover ande ren theoretisch uiteenzetten dat be paalde dingen komen moeten, dat de loop van zaken zich in bepaalde rich ting niet zal voortrekken, dan nog hebben we voor ons zelf onze maat regelen niet genomen. Laat ons toch bereid zijn! „Het onverwachtst ftomt het verwachte." Ingediend is een wetsontwerp totwijziging der wet voor de Koninklijke marinereserve, waarvan de Memorie van Toelichting als volwt luidt: Voor benoeming tot reserve-offlcler bij het korps mariniers kunnen onder an&eren in aanmerking komen beroeps- en reserve-officie ren der Infanterie van het leger hier te lande en van het leger In Ned.-lndlë, na eervol ontslag als zoodanig. Omdat deze officieren goeddeels hun geschikt heid voor reserve-offlcler der mariniers hebben verkregen In hun aan de benoeming bjj de re serve voorafgganen diensttijd. ts het zoowel ter bevordering van goede dienstverhoudlngen als om redenen van billijkheid wenscheljjk. te hunnen opzichte de vastelllng van den ouder dom In rang bjj benoeming en de berekening van den diensttijd voor bevordering te doen geschieden met Inachtneming van dien vooraf- geganen diensttijd als officier. De redactie van de voorgestelde wijzigingen is zoo gekozen, dat de strekking daarvan uit sluitend van toepassing zal zjjn op het tot de Koninklijke martnereserve behoorende perso neel. dat tevoren in een gelijknamlgen rang bjj andere deelen der weermacht heeft gediend. HILVERSVM, 301.5 M. VARA 8.00 De Notenkraker» 9.00 Gramofoon 9 30 10.00 Onze Keuken: P. J. Kers Jr. 10 15 Uitzending v. d. arbeiders In de continu bedrijven 12.00 Gramofoon 12.30 Or- vltropta 1.00 De Zonnekloppers 1.15 De Flierefluiters 2.15 „Ernanl". Verkorte >pera v. Verdl (gram.) 5.30 Eddy Walls en t|)n orkest 6 16 Sportultz. 7.20 .Het Nederl. levenslied”: Mlchel Swaab 8 00 Herh. van 8OS-ber. 8 03 Vaz Dlas 8.10 Men vraagt! en w|J draaien.... 9.15 Var»-orkest 10.00 Men vraagt! en wy draaien... 10 15 Vara-orkest 11.00 Stemmige gramofoonmuzlek. HUIZEN, 301.5 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8 15 MOrgen- concert (gramofoon) 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoon (Joh. de Heer zingt) - 11.15 PlanoduettenEls Boelen»Hoelen en Mies Müller 12 00 Politieberichten 12 15 Veel gevraagde gramofoonplaten 1.30 Het Amsterdamsen kamermuzickkwar- tet 3 00 Populaire bespe'.lne v. h NCBV- orgelRonald Parker 4 00 Zangrecital mej M M Westerman Holstet)n. sopraan 5 00 Kinderuurt)e 6.00 Technische lezing 7.00 Polltlebertchtenr'en persbe richten v. h. Ned. Chr Persbureau 7.15 ..Een kwartlertle radio-reportage event, gramofoon 7.30 Landbouv^halfuurtje 8 00 Vaz Dlaa 8.05 Orgelconcert: Jan Zwart 9.00 Drs. J. A. v. d. Hoeven, arts te Den Haag: „Genezing door den Geest” 9.30 Het Haagsen Dameskoor Pl.m. 10.05 10.10 Vaz Dlas 10 3011 30 Gramo- loQn. ter waarde van of gemiddeld p«r (945 K.G. en f 162.— WEENEN, 506.8 M. 8.20 L. Fall-con cert Het Radio-Symphonleorkest 9.20 Fanfaremuziek Koorconcert 10 30 Het Stedelijk Orkest 12.251.20 Dansmuziek. VERWIJZEN WIJ DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Minister van Economische Zaken heeft vastgesteld de Crisis-Steun-beschikking 1935 Boonen I. Blijkens deze beschikking wordt erkend als producent van crisis-producten Iedere teler van boonen, aangesloten bjj een provinciale Land bouw Crisis Organisatie. Onder bepaalde voór- waarden al aan deze telers van boonen steun worden verleend uit het Landbouw Crisis Fonds ten bedrage van f 3.50 per 100 kg bier te lande geteelde en gedorschte leverbare boonen van den oogst 1935. Voorts heeft de Minister van Economische Zakeb vastgesteld de Crisls-Steunbeschikklng 1935 Gerst I. Blijkens deze beschikking wordt erkend als producent van crisis-producten iedere teler van gerst, aangesloten bij den Laandbouw Crisis Organisatie. Onder bepaalde voorwaarden zal aan deze telers uit het Landbouw Crisis Fonds steun worden verleend ten bedrage van f 250 per 100 kg. hier te lande geteelde en gedorschte mgrktschoone gerst van den oogst 1935. Aan de zeevLsscherjj In April namen 422 (het vorig jaar 445) Nederlandsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voor- loopige opgaven in die maand hier te lande aangevoerd 2 725.192 K.G. (2.783 365 K.G.) visch met een waarde van 473529 517.687.—J Noordzeerelzen werd 510.483 K.G. (544560 K.G.) visch aangebracht ter waarde van f 148.588.— 135 558.) of gemiddeld per reisdag 179 K.G. (210 K.G.) en 52.— 59.—). Aan de trawlvisscherlj langs de Nederlandsche Noordzeekust nameh voorts 198 (218) kleine motorvaartuigen, waaronder ook enkele kotters en 19 (17) halfgedekte en open zeilvaartulgen deel. De motorkustvlsschere maakten 692 (1104) reizen en brachten 207.994 KG. (318.765 K.G.) Noordzeevisch aan ter waarde van 34.806 59.685.—) of gemiddeld per reis 301 K.G. (289 K.G.) en 50.— 54.—). ter gelegenheid van ploenschap wordt voor derland gehouden en er landsch kampioenschap van geweest. Door dit laatste feit heeft men aan ook als deelnemers voor Nederland moeten aanwijzen dl drie best geplaatsten van het kampioen schap 45/2. t.w. Sweering, De Leeuw en Dom- n’fcring Voor het kampioenschap 45/1 waren in het geheel geen Inschrijvingen binnengeko men Had van Vliet Ingeschreven, dan zou htj thans In de plaats van Dommerlng hebben kunnen deelnemen aan het wereldkampioen schap. Behalve de drie genoemde Nederlanders ne men aan bet tournooi deel de Belgen Moons en Gabriels en de Franschen Albert. Davln en Cóte. De partijen gaan alle over 300 caramboles, De wedstrijd werd officieel geopend door den heer Mollerus. voorzitter van den Neder- landschen Biljart Bond. Begonnen werd met de partijen De Leeuw- Cóte en Dommering-Sweering. „In tijden van oorlog mobiliseert men het heele volk, welnu, op het oogenbllk zitten we volop in een economischen oorlog, en de nood is hoog gestegen. Zoo hoog, dat de kinderen van onze werkloozen reeds ondervoed beginnen te rakenNu zou de regeering weer alles wat zij heeft aan personen en instel lingen moeten mobillseeren om te zoeken naar werk. Mobillseeren, door insde verschillende streken van het land jonge menschen, deskundigen op al lerlei gebied: technisch, financieel, econo misch, sociaal, Juridisch, bijeen te brengen en hen te belasten met het voor-onderzoek om ten spoedigste in die streken nieuwe industrieën te stichten. Om hun werkzaam heid te coördineeren en te voorkomen, dat in verschillende provincies men dezelfde bedrijven zou stichten, zou er een centraal instituut moeten zijn dat leiding geeft Op dit gebied gaaterevenweltotaal niets van de regeering uit. Aldus de kritiek van den industrleelen econoom op de regeering-Cplljn. Betee kent het, dat door zijn intrede in het De partement van Economische Zaken e in de 1 Ij k het stuur wordt omgegooid? Nie mand zou zich daarover hartelijker ver heugen dan de R. K. Staatspartij.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 14