Gemeentearchitect van Huizen voor het Hof M DE NIEUWE LUX Aanslag op een hoofdredacteur van Gedupeerde oud-gedienden den K.H.L. Koud Water Anti-papisme Wl ingoed Tragisch ongeval GETUIGE VALT FLAUW EEN POLDER GROEFT SOMBERE VERGADERING DE DADER HEEFT ZICH TE VERANTWOORDEN N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD en de nieuwe LUX! DONDERDAG 6 JUNI 1935 Tegen Mr. Marchant de moderne om wassen Het lekkende kanaal MEISJE AANGEREDEN Incident Adres aan de Kamer J I Eisch van jaar gehandhaafd Met gesloten deuren verder behandeld Groote onnut onder de bevolking in de omgeving Minister geussen BEËEDIGD 4 V. •F. Gesloten deuren schreven. De gegevens in oud en nieuw rahier •X.M den heer i I vergadering met het gepensionneerde per soneel van den Lloyd belegd. Ankersmit wegen» dien» artikelen te dooden? Per circulaire aouden de organisaties de ge pensioneerden van den stand van zaken op de hoogte houden en zoo noodlg een nieuwe verga dering bijeenroepen ter bespreking van den toe stand of van te nemen maatregelen. Critiek op het pensioensysteem bij de Scheepvaartmaatschappijen De heer 3. F. van Muylwijk, secretaris-pen ningmeester van de Vereeniging voor Scheeps- werktulgkundlgen, die eenlge korte mededee- llngen deed over het karakter van het pen sioenfonds van den KH.L, ging naar aanlei ding van de uit de vergadering gestelde vraag, wat er eigenlijk met de pensioengelden ge beurd was en waar zü waren gebleven, nog eens uitvoerig op dese kwestie in. Tenslotte vereenlgde de vergadering zich met het advies der samenwerkende organlsa- tlebesturen, dat deze zich met een adres tot de Tweede Kamer zouden richten, waarin verzocht sou worden bü de regeering aan te dringen op maatregelen ten behoeve van de gepenslonneerden. gezien de houding, die de regeering gedurende 15 jaar jegens den Ko ninklijken Hollandachen Lloyd heeft aange nomen. Twee meisje» en hun vader te Barger Compascuum verdronken Woensdagmorgen hadden de vertegen woordigers der samenwerkende organisaties nog een onderhoud met de bewindvoerders van den K. H. L., die echter verklaarden onder de surséance geen bevoegdheden te hebben tot het treffen van bijzondere maat regelen ten behoeve van de gepenslonneer- den. Mr. Beret moest tot zijn spijt verklaren, dat hij, hoewel men hier was bijeengeko men om te beraadslagen over de stappen, die men het best kon doen, de toekomst voor de gedupeerde gepenslonneerden vrü pessimistisch inzag. Bestaat I, tegen ver- ®Een eetlepel Lux elke liter waswater. Woensdagmiddag zijn te Barger Ootnpas- cuum, tijdens het noodweer twee meisjes te water geraakt en verdronken. De vader der kinderen Is bij een poging tot redding even eens om het leven gekomen. Het goed heen en weer Uit Slttard wordt ons gemeld, dat het Juliana- kanaal onder de gemeenten Steins en Urmond nog ernstiger dan een week geleden doorlekt. De schade aan landerijen en boomgaarden is reeds zeer groot. Onder de bewoners van den Westelijken kanaaloever tuaschen Maas en ka naal is groote onrust ontstaan. Nauwelijks hebben de eerste 46 pachten hun bedrijf in de Wieringermeer betrokken, of op nieuw wyordt een aantal boerderijen in dit nieu we landbouwgebied in pacht aangeboden. Het la wel een unieke gebeurtenis in de agrarische geschiedenis van ons land, dat gelijktijdig 52 boerderijen, met een totaal oppervlak van on geveer 2000 HA, aan de markt worden ge bracht Er heerschte een gedrukte stemming bij de oud-gedienden, die hier bijeen waren gekomen, meerendeels bejaarde lieden, mannen en vrou wen, die de maatschappij gediend hebben in alle rangen, van gezagvoerder tot eenvoudig bediende, die meenden een onbezorgden ouden dag tegemoet te gaan en zich nu plotseling verstoken zien van wat voor de meesten de eenlge bron van inkomsten is. De vergadering stond onder leiding van Mr. O. Beret, voorzitter van de Centrale van Koop vaardij-Officieren, die een uiteenzetting gaf van de stappen, die de besturen der samenwer kende organisaties reeds hebben gedaan en die, naar hij tot zijn leedwezen hieraan onmiddellijk moest toevoegen, helaas nog tot geen enkel resultaat hebben geleld. Zoodra de geruchten, dat bet met den Ko ninklijken Hollandachen Lloyd mis zou gaan, vasteren vorm aannamen, had het bestuur zich in verbinding gesteld met de directie, met wie bet op Mel JJ. een conferentie had. Op 16 Mei werd inmiddels de surséance van betaling afgekondlgd en onmlddellijk vroegen de samen werkende besturen een audiëntie bij den toen- mallgen minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe aan, welke audiëntie pas na een tweede dringend verzoek verkregen werd. De minister verklaarde daarbij ernstig met de be langen der gepenslonneerden rekening te zullen houden, doch kon natuurlijk geen vaste toe zeggingen doen. Het dringende verzoek der organisaties om althans te bewerkstelligen, dat de pensioen- uitkeerlng van 1 Juni JJ. zoo noodlg met steun van de regeering nog sou worden gedaan, moest na diepgaande overweging eveneens werden afgewezen. Was het hem ernst om In koud water in aan oog wenk een heerlijk vet sop. veilig voor alle fijne weefsels on tere kleuren. Dat is thans mog olijk met de nieu we,zelfs in koud water oplosbare Lux. Welk een uitkomst! Nu zelf al het fijne goed wassen, snel, zonder moeite en kos ten van water verhitten. .Veiliger dan veilig” en .vlugger dan vlug" werkt het - heerlijk zachte Lux sop en de teerste kleuren blijverf' onaangetast Wat practise h, deze .koud weter Lux". Enhet nieuwe Lux pak is nog groter den vroeger, voor dezelfde prijs van slechts 17’/» ctsl Tijdens dit noodweer zijn de beide kinderen, zonder dat Iemand er iets van heeft gemerkt of gezien, te water getaakt en verdronken. De vader der kinderen, de 31-jarige arbeider A Louwes, ging, toen de meisjes tijdens het noodweer niet thuis kwamen, naar de kinderen kijken. Hij kon se echter niet vinden. Tot zijn schrik ontdekte hij plotoellng een der kinderen drijvende in het kanaal. HIJ sprong te water, hoewel hij zelf niet kon z«*mmen, om het kind te redden. Hij verdween echter ook zelf in ds diepte. In verband met den crisistoestand bij den Koninklijken Hollandschen Lloyd, wel ke in de afgeloopen maand verschillende passagiersdiensten heeft gestaakt en sur séance van betaling heeft verkregen, ont vingen de gepenslonneerden deser scheep vaartmaatschappij in «ten loop van de maand de mededeellng van den K. H.L., dat de betaling der pensioenen sou worden stopgezet. Naar aanleiding van deze circulaire heb ben de negen samenwerkende organisaties van varend- en walpersoneel, nl de Ver eeniging van Nederlandscbe Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, de Vereeni ging van Scbeepwerktulgkundlgen, de Christelijke, Katholieke en moderne trans- portarbeidersbonden en de Christelijke, Ka tholieke, moderne en neutrale bonden van handels- en kantoorbedienden, Woensdag middag in Krasnapoliky te Amsterdam een Door pin van een laadbak getroffen den dag kwam met bet doel van zijn IteteL dat naar hij zelde. hierin bestond, dat 1>*^H heer Ankersmit ter verantwoording wilde rom| pen voor allerlei lasterlijke dingen die hij in „Het Volk” tegen de communisten had geschre ven. Get. verzocht den bezoeker daarop het ver trek te verlaten; deze voldeed daaraan niet, doch haalde een revolver te voorschijn, die hij op getuige richtte. Get. is onmiddellijk achter het bureau weggedoken, zijn secretaresse snelde luidkeels om hulp roepend weg. Na eenlge oogenbllkken in zijn benarde po sitie te hebben doorgebracht hoorde get. verd. zeggen: „Ik doe het niet" en ontdekte tevens dat deze de revolver op de tafel had gelegd. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Ankersmit. dat hij In den beginne wel had ver moed. dat verd. het op zijn leven had voor zien. Verdediger mr. Mout haan: Wilt U mij nog Iets vertellen over de manier, waarop verdach te naar beneden is getransporteerd? Getuige Ankersmit: Ja, ik zei: „Gaat U nu maar weg!" en ook de portier, die, mét ver schillende leden van de redactie was komen toeloopen, zei: „Gaat U nu mede!” Maar ver dachte wilde alleen door de politie worden weg geleid. De verdediger: Was U van plan, hem een voudig te laten weggaan? Getuige Ankersmit: Ja, ik had geen aanlei ding om hem vefder lastig te vallen, dat was voor mjj van geen belang. President mr. Thöne (tot verdachte): Waar om hebt U gedreigd? Pensioenfonds ingeteerd Hjj noemde het tysteem, dat niet alleen bij den Lloyd, maar ook bij de Mjj. „Nederland" en bij de K. N. B. M. werd toegepast, Immoreel en gevaarlijk, omdat het bij het personeel de sug gestie wekte, dat men de beschikking had over een pensioenfonds, terwijl het geld van dit pensioenfonds er in werkelijkheid nooit is ge. weest en dus ook niet soek kon raken. Reeds in 1930, toen spr. een ondersoek naar dese kwestie had Ingesteld, heeft hij in een artikel gewezen op de leemte, dat men bij dit systeem geen recht had op uitgesteld pensioen, en op de kapitale fout, dat het fonds in het bedrijf zelf was belegd, waardoor het slechts een boek houdkundige post werd. Weliswaar had men aanvankelijk bij de Nederlandscbe Handel Mij. een bedrag van f 1.200.000 aan effecten gedepo neerd. maar toen de nood aan den man kwam, waren deze verzilverd en opgesoe[>eerd. wat niet wegnam, dat de boekhoudkundige post bleef bestaan. Spr. had bok altijd beswaar gehad te- erwijl de afgetreden minister Steen berghe om politieke redenen wordt aangevallen, vervolgt uit godsdienst haat het antl-papisme mr. Marchant. Van daag is een den bekenden overgang van bekeeringsactie Ze komen betrouwbaar. Er zal een nader onder zoek noodlg zijn om te zien, waarop dit ver schil berust. De Identiteit van straatmakerz- nota’s in het cahier kan hierdoor komen vast te staan. PI. dringt aan op vrijspraak, subs, een dus danig onderzoek. Arrest 16 Juni. Peitelijk is het aantal, dat dit Jaar voor uit gifte in aanmerking komt, nog grooter, want ruim 20 bedrijven konden reeds in pacht wor den toegewezen aan landbouwers, die bij bet in cultuur brengen van de Jonge poldergronden als bedrijfsleider of anderszins waren Ingescha keld en die thans den tijd gekomen achten zich als zelfstandige ondernemer op het nieuwe land te vestigen. De ervaring bjj de vorige verpachtingen in de Wieringermeer opgedaan, heeft aangetoond, dat er in ons land nog groote behoefte aan boer derijen bestaat. Aanbieding van bedrijven in zoo grooten getale als thans plaats heeft, ver schaft dan ook ongetwijfeld aan vele landbou wers, die de laatste jaren tevergeefs naar een hun passend bedrijf hebben uitgezien, een wel kome gelegenheid hun wenschen thans te kun nen bevredigen. Groote zoowel als middelgroote en kleinere bedrijven treft men er aan, terwijl de grondsoort uiteenloopt van zware klei tot zand. De grondsoort bepaalt in hoofdzaak de bedrijfsrichting. Zoo zijn er 13 geschikt voor het zuivere akkerbouwbedrijf, 20 voor gemengd bedrijf en 1» voor weidebedrijf. Van de weide- bedrijven mag als regel hoogstens een derde gedeelte als bouwland worden geëxploiteerd. Bjj deze verpachting is het beginsel van ver- deellng van het economisch risico aanvaard De grondpachtsommen zijn voor elk bedrijf afzon derlijk vastgesteld en houden verband met grondsoort en cultuurtoestand van den bodem. De werkelijke pacht is, behoudens een mini mum en een maximum, afhankelijk van een ccnjunctuur-indexcjjfer, dat voor het grasland een melkprijs en voor het akkerbouwgedeelte het algemeen indexcijfer voor akkerbouwpro ducten, zooals dit door de Directie van den Landbouw wordt gepubliceerd, tot grondslag heeft. De behuizing van de bedrijven is gedeeltelijk Requisitoir Vervolgens houdt de procureur-generaal mr. Bauduln zijn requisitoir. Deze persisteert bij zijn requisitoir: hij hecht geen waarde aan de meting, gezien het feit, dat verdachte zelve den meetband heeft vastgehouden. Dan houdt mr. Vonkenberg zijn pleidooi. Deze tegt eerst nadrukkelijk de verklaring Stemdf het aantal af geboekt* straatsteenen overeen met de voor plaveisel gebruikte? k De 13-jarlge Rika Louwes en haar 10-jarig zusje Lies waren Woensdagmiddag in de Hoofd- wük III in deThabüheid van de woning van haar ouders gaan /vlsschen. Te ongeveer half vijf brak boven BaTger Compascuum een noodweer 1°®- Het onweerde geweldig; het onweer ging verder gepaard met hevlgen hagelslag en regen val. Een voorbijganger zag L. in het kanaal ver dwijnen en ging onmlddellijk hulp halen. Met hulp van de politie en van de marechaussee, die hier in verband met de staking tijdeljjk gesta- tionneerd is. waren spoedig de lijken van den arbeider en een der meisjes opgehaald. Tater kon ook het stoffelijk overschot van het tweede meisje worden geborgen. Dr. Hoenders uit Zwartemeer, die een halt uur na bet ongeval ter plaatse was. heeft nog getracht, geassisteerd door veldwachter Bone en den onderwijzer Baars uit Zwartemeer, bij de slachtoffers de levensgeesten weer op te wek ken, hetgeen helaas niet meer gelukte. De drie lijken zijn daarna naar het UJken- huiaje op de in de nabijheid gelegen Algemeens Begraafplaats overgebracht. De verslagenheid in Barger Compascuum en de deelneming met de achterblijvende moeder en eenlge kinderen zijn zeer groot. ..■y*. S| een vrachtauto van de steenfabriek „Tilburg" aanrij den uit de richting van de BilderdUklaan. De bestuurder van den auto merkte plotse ling dat een meisje, dat niet op het rijwielpad reed, naar links uitweek. Hjj trachtte een aan rijding te voorkomen en stopte onmlddellijk, doch het bleek, dat een pin van de laadbak in het achterhoofd van het meisje was terecht ge komen. Zij is naar het Binnengasthuis overgebracht, waar zij in levensgevaarlijken toestand aankwam. Het slachtoffer is ongeveer twintig jaar oud. doch zij kon niet geïdentificeerd worden De auto Is In beslag genomen voor een onderzoek. De commissaris van politie te Eindhoven ver zoekt allen, die van de aanrijding getuige wa ren. zich te willen melden aan zijn bureau: Groote Berg 59. Het slachtoffer is Inmiddels overleden. Hedenmorgen om negen uur is op den Wal te Eindhoven een ernstig ongeluk gebeurd. Ter hoogte van het Begijnhof kwam De 35-Jarige M. H. R„ Pool van geboorte en te Den Haag woonachtig, die In den middag van 7 Maart jJ„ toen hü In het gebouw van „De Arbeiderspers” aan het Hekelveld te Amster dam was toegelaten tot de kantoorkamer van den hoofdredacteur den heer J. F. Ankersmit, een met scherp geladen en tot schieten gereed zijnde revolver op den heer Ankersmit had ge richt, heeft zich deswege te verantwoorden ge had voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd poging tot doodslag of zware mishandeling en subs, bedreiging met doodslag of zware mishandeling. De heer Ankersmit, in dese zaak als getuige gehoord, deelt mede, dat verd. dadelijk voor De nleuw-benoemde Minister van Economl- behe Zaken, Prof. Dr. Ir. H. O. J. H. Gellssen, ïs Woensdagmiddag om twee uur op Het Loo door H. M. de Koningin beëedigd. af dat hij op geenerlei wijze aan de totstand koming van het cahier heeft meegewerkt. Vol- ïA.’ïtuSr» rs* staten der vrachtrijders, zoodat hierop geen be trouwbare administratie kan worden gevestigd. Ronduit zijn op het kaartsysteem 40.000 steenen afgeboekt. Wat nu het cahier, waarop het rap port berust, betreft, dit is niet pasklaar ge waakt. doch 8 heeft dit slechts in het net ge schreven. De gegevens in oud en nieuw cahier blijken overeen te stemmen. Ook de stratenmakersnota^ zijn in handen ▼an bet Hof. President: Maar we kunnen niet nagaan of deze op hetzelfde werk betrekking hebben als de cahiers. Mr. Vonkenberg: Getuige Sch. is m. I. vol gen het premlevrije pensioenstelsel, waarbij het personeel geen enkele medezeggenschap had. In het Algemeen Pensioenfonds stortten werkge vers en werknemers ieder 5 procent en dat geld ging naar Centraal Beheer en was veilig gesteld. Het was hoog tijd, dat de regeering zich met deze pensioenfondsen bemoeide en ze onder toe zicht stelde van de Verzekeringskamer, want als de zaken bij de K. N. 8. M. of bij de „Ne derland" mis liepen, sou het personeel zich voor dezelfde omstandigheden geplaatst zien. Het woord was hierna aan de vergadering. In het algemeen waren het bittere en verontwaar digde opmerkingen, die gemaakt werden aan het adres van directie en commissarissen. Een oud-marineman verklaarde, dat het respect voor zijn meerderen, dat hem in zijn 30 marine- dienstjaren was bjjgebracht, in de jaren van zijn dvielen dienst en door de behandeling, die hij als gepensionneerde thans ondervond, geheel was verdwenen, welke verklaring een luid ap plaus uitlokte van de circa 150 aanwezigen. Van andere zijde werd gevraagd of er, uit een oogpunt van werkelijkheid in geval van faillis sement der maatschappij geen mogelijkheid be stond om van de concurrente vordering der ge penslonneerden een preferente vordering te ma ken. waarop de voorzitter natuurlijk ontkennend moest antwoorden. Op de vraag, of het wenschelijk was, een fail lissement uit te lokken, kon de voorzitter nog niet antwoorden. reeds aanwezig, voor een ander deel moet zij nog worden gesticht. UlterlUk 1 Mei 1936 zal zij evenwel op alle bedrijven gereed zijn. Er wordt naar gestreefd den boerenstand in de Wieringermeer tot zoo boog mogeljjk peil op te voeren, doch tevens wordt de vestiging van een gemengden boerenstand in den polder zooveel mogelijk bevorderd. Dit brengt mede, dat bepaalde vestlglngselschen moesten worden gesteld. De pacht voor de cultuurgronden van de thans aangeboden boerderijen gaat 1 November a.s in en duurt 6 jaren. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de aanmelding als pachter voor landbouwers uit alle streken van ons land open staat. Degenen, die voor deze verpachting belang stelling koesteren, kunnen gratis een prospec tus bekomen, aan te vragen bjj bet Domein kantoor van de Directie van den Wieringer- meerpolder te Slootdorp. brochure ultgekomen van antt-paptet G. Voet: Minister Marchant en de der Roomscbe Kerk.** is de vrucht van geëxalteerd haten onder de exclamatie: „O Nederland, ont waak, laat ons dierbaar land niet vallen in de armen van Rome.’* De schrijver, pro pagandist van de Evangelische Maatschap pij kan het niet zetten, dat mr. Marchant, wiens doopceel hij licht „op 4 April 1869 werd hij in de Ned. Herv. Kerk te Deventer gedoopt en in Maart 1887 als lidmaat der Ned. Herv. Gemeente bevestigd" Katho liek is geworden als slachtoffer van....» „pater van Glnneken, den aartsbekeerder, den meest hartstochteliJken proaelletenma- ker in ons land.’’ De heer G. Voet acht het „onbegrijpelijk, hoe de groote pen zoo zacht van oordeel kan zijn ten opzichte van een man, die als minister toch feitelijk twee jaar lang het Nederlandscbe volk heeft bedrogen.” Om dat .Jlet Volk”, Paul Kiès, Hbld. en N. R. Crt. in de afstraffing van den nieuw be- - keerde te zacht waren, komt de heer Voet den bedrieger nog een Voet-schop nageven. Want „wij willen aantoonen de onwaar- achtigheid van dezen minister, waarvan -f iedereen dacht, dat hij behoorde tot de Ned. Herv. Kerk”, maar die „reeds eenlge Jaren, wellicht reeds vanaf het tijdstip, waarop hij-als minister beëedigd werd, of nog eerder crjpto-Kathollek was.” Om de rechte stemming In het anti- paapsche hofje op te roepen, tracteert de felle propagandist op „plaatjes, waarop men mr. Marchant naast den bisschop van Haarlem ziet staan”. Hij caricaturiseert den .Marchant-tallleur”, die zich als vrij zinnig-democraat den mlnlstersrok liet aan meten, maar „de of>enbare school heeft af- gebroken als eenlg is in onze ge^chiedenis.,• En eindelijk wil de hagepreeker het publiek je van Marla Monk tot applaudisseeren brengen door het spuiten van den vollen straal der scheldwoorden en beleedlglngen tegen den ex-Mlnlster: „Voor de publieke opiniein Nederand staat mr. Marchant in politiek opzicht als 'n bedrieger. Als een hui chelaar en politieke bedrieger heeft de ar rogante man in het Ministerie gezeten.” Zijn bekeering was „het uiteenspatten van een stinkbom”, en nu het gebeurd is en hij „een van de prachtigste fauteuils (kan) koopen, die er in de hemeltlmmerij te krij gen zijn,” moet „Nederland dezen man, die t spoor bijster is geworden, de»- avoueere n.” En vooral „wij willen Rome tegengaan en bestrijden”, want „de katho lieke kerk heeft feitelijk opgehouden een kerk van Christus te zijn.” Weg met Pater van Glnneken en „pater Hendrihs, die nu al 40 jaar honderden Nederlanders naar de Roomsche Kerk heeft gevoerd", weg met de geestelijken „die bevorderen de gemengde huwelijken van intellectueelen”, weg met den paap, de zwarte bende en haar moert Ongetwijfeld zullen Standaard en Ne derlander medewerken, om met dit on- fatsoen niet het Christendom In Neder land te laten besmetten. En zij zullen een goed woord schrijven, om die arme propa gandisten van de Evangelische Maatschap pij te helpen behoeden tegen zlch-zelf, den St. Vitusdans, het gekkenhuis en de ge vangenis! Voor t* Amsterdamsche Gerechtshof is de be handeling voortgezet van de zaak tegen den ge wezen gemeentearchitect van Huizen, tegen wien de procureur-generaal 1% Jaar gevangenisstraf beeft geëischt wegens valschheid in geschrifte De rechtbank te Amsterdam had hem oo 34 October 1934 vrijgesproken. Bij interlocutoir vonnis had het Hof bepaald, dat zlsnoaMBnlge getuigen zouden worden gehoord. Als^ff^k-e- tuige wordt gehoord de riJksvtOjMUter Honing. De verdachte S. M. had in een" vorige zitting verklaard, dat deze getuige de straten- makersrekeningen had voorgelezen, waarin op gegeven was het aantal steenen. gebruikt voor straten Jn 1931 aangelegd. De opgegeven ge tallen had verd. in een afzonderlijk boekje genoteerd, dat hü thans aan het Hof overhan digde De getuige verklaarde daarentegen dat dit niet de stratemnakersrekenlngen waren ge weest, doch slechts lijsten met getallen, die ingevolge bet justitieel onderzoek waren opge steld en waarvan verdachte een duplicaat beeft gekregen. De president tot getuige: Hebt u nog een onderzoek Ingesteld naar schipper Loodsma? Getuige: Inderdaad. Op alle mogelijke wijzen beeft de politie hem trachten te vinden, doch er is geen spoor van hem ontdekt. De heer 8. N„ heeft als adjunct-boofd der bestrating te Amsterdam een rapport op gemaakt, waaruit blijkt dat het rapport- Boomsma staat en valt met de opgaven van 8ch„ hoofdopzichter te Huizen. Deze heeft tezamen met M. opmetlngen gedaan, waarop het rapport-B. gebaseerd is. De president (tot verdachte): Waar zijn dan die stratenmakersbriefjes? Komt u maar eens hier en zoekt u ze maar óp. Verdachte overhandigt den president hierop een blauw cahier uit bet dossier te voorschijn gehaald: hierin bevinden zich echter slechts afschriften van de stratenmakersbriefjes. De president (tot mr. Vonkenbeig, den ver dediger): U hebt gezegd dat u de verdediging zoudt neerleggen, als de strateiunakersbriefjes niet te voorschijn aouden komen I Verdediger: De copie in het blauwe cahier acht ik volkomen betrouwbaar. Verdachte: De briefjes heeft Sch. nadat het oaderzeek heeft plaats gehad, vernietigd, om dat ze vuil waren geworden. President: Hoe kon hij dat doen tijdens een zoo belangrijk onderzoek! U zegt dat u de stee nen-Loodsma kunt herkennen. Zoext u die maar liever op. dan hebben we de stratenmakersbrief- Jes heelemaal niet noodlg! De boekhouder M. te Huizen verklaart, dat hjj 40.000 steenen heeft afgeboekt op grond van het verschil bestaande tusschen de in 1931 vervoer de steenen en de voorraden. Verd. verklaart, dat er jaar op jaar steenen te kort kwamen, gemiddeld 8000 per Jaar. Maar er zijn nog nooit zooveel steenen vervoerd als in 1931, toen bijna het half tniUloen werd be reikt. Het tekort van 40.000 is waarschijnlijk een gevolg van verkeerde opgaven der chauf feurs. BU de opmetlngen door verdachte gedaan komt hjj echter tot de conclusie dat er 34000 steenen meer in de wegen zouden zijn gebruikt, dan uit de boeken blijkt. Getuige B„ hoofdopzichter bjj de Openbare Werken te Bussum heeft de wegen te Huizen opgemeten waarbij de hoofdopzichter Sch. te Huizen, bijgestaan door den gemeente-archltect, aanwees, waar de steenen waren gelegd, in het blauwe cahier aangeteekend. President: Ze hebben u maar wat wijs ge maakt. Ze hebben u net zoo lang laten meten totdat de 40.000 teruggevonden waren! Tenslotte wordt de hoofdopzichter Sch. ge hoord die het cahier heeft overgeschreven, alt twee andere cahiers, die hU van de straten- makersbricfjrs heeft samengesteld. Getuige legt hierop het oorspronkelijke cahier over aan het Hof: voor het onderzoek van B. heeft getuige dit oorspronkelijke cahier niet overgeschreven, maar bewerkt. President: We worden hier gewoon voor den gek gehouden. Getuige wijst op verzoek van den president, overeenkomstige plaatsen in het oude en in het nieuwe cahier aan. President: Hebt u dat oude cahier alleen be werkt? Dat Is een heel werk. Hebt u zooveel verstand? Getuige: Ja, ik heb het alleen gedaan. Ge tuige geeft toe, gegevens, hem door den archi tect verstrekt, te hebben gebruikt. Dan komt de rechercheur Honing weder naar ▼oren. Deze verklaart, dat Iemand in de zaal hem heeft medegedeeld, dat het cahier op ge- heel andere wijze tot stand is gekomen dan ge tuige Schaap heeft gezegd. President; Laat deze man dan hier komen. Onderhandsche verpachting van 52 boerderijen in de W ieringermeer Verdachte: Wegens bet geschrijf van den heer Ankersmit tegen de communisten. President: Voor den rechter-commissaris hebt U toch andere redenen opgegeven. Verdachte: Die trek ik in. Ik blijf er b<j dat ik alleen gehandeld heb uit afkeer over de houding van de Arbeiderspers. Maar ik heb geen opcet gehad, den heer Ankersmit te doo- den. Ik was niet bevis eed dat het schot sou afgaan. President: Waarom droeg U een revolver in Uw sak? Verdachte: Ik heb bet wapen in 1933 gekocht omdat ik het voor zelfverdediging noodlg had tegen personen, die het op me begrepen heb ben. President: Er is een afschrift van een brief op U gevonden met het motto: „Waarom ik Ankersmit doodde” Wat beteekende dat? Verdachte: Dat woord „doodde" was fout, ik bedoelde „bedreigde”. Ik wist het Juiste woord niet! President: Als de heer Wijnkoop, voor wien die brief bestemd was, hem ontvangen had, had hij toch moeten denken, dat de heer An kersmit gedood waa Wat was Uw bedoeling? Verdachte: Mijn bedoeling was dat Wijnkoop den brief sou publiceeren. Op een vraag van den Officier deelde verdachte mede, dat hU tweemaal met de revolver proegeschoten beeft en wel op zijn kamer.... In den wand! De secretaresse van den heer Ankersmit, die vervolgens gehoord werd. rerklaarde. dat ver dachte. toen hij bet vertrek was btnnengetre den, een zeer senvweoht.tu Indruk maakte. Ook xlj gr’oofde. dat het hem ernst was. toen hij de revolver op den heer Ankersmit richtte. Op een vraag van den president, of verdachte misschien toch wilde terugkomen op zijn latere verklaringen betreffende de motieven van zijn daad, bij het vooronderzoek afgelegd en die hjj hier niet had willen herhalen, gaf verdachte een mln of meer aarzelend antwoord. Toen de pre sident hem er op wees, dat hij deze verklaringen met gesloten deuren sou kunnm afleggen en ook de verdediger een oogenblik njlt hem gesproken had, toonde hij zich bereid, zich nader uit te spreken. De verdere behandeling deser mak geschiedde met gesloten deuren. De Officier, mr. J. Ver steeg. elachte wegens bedreiging met doodslag negen maanden gevangenisstraf, waarna de ver dediger, mr. W. H. K. Mouthaan, zijn pleidooi hield. Uitspraak 19 Juni ax. Een donkere man komt naar voren. Op bet oogenblik, dat de president hem vragen gaat «tellen, valt getuige bewusteloos neer. President: Wie is deze man? Wie kent hem? De heer 8„ voorzitter van de Commissie van Onderzoek, deelt mede in den auto van deren getuige naar de rechtszaal te zijn gekomen. Hü heeft niets met de zaak te maken. President: Weet u hoe het cahier tot stand Is gekomen? Getuige 8.: De gescheiden vrouw van M heeft me gezegd, dat het cahier W samengesteld door verd.. Mr. V., burgemeester E. en Sch. ge zamenlijk! President: De vrouw leeft In onmin met verd.. nietwaar? Ze wordt ondersteund. Ze kan de waarheid zeggen, maar heeft er belang bij in een goed blaadje te komen. Intusscben Is de bewustelooae getuige de zaal uitgedragen. Getuige Sch. ontkent dat de verklaring van 6en heer 8. juist is: .Jk heb hét alleen ge maakt." Verd. dringt er op aan. dat zijn gewezen vrouw alsnog als getuige zal werden gehoord. De president (tot getuige 8.)f Bestaat er •enige hetze, politiek of dxehte? Getuige ontkent dit Verd.: Maar ik stond altijd achter den bur gmeester. U hebt zelf tot me gezegd: .We konden zooveel aan je hebben en we hebben mets aan je!"

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15