LUX Aanslag op een hoofdredacteur van Gedupeerde oud-gedienden den K.H.L. Koud Water en de nieuwe LUX! Gemeentearchitect van Huizen voor het Hof Anti-papisme GETUIGE VALT FLAUW SOMBERE VERGADERING DE DADER HEEFT ZICH TE VERANTWOORDEN fijn goed te DONDERDAG 6 JUNI 1935 N.V. Drukkerij De Tijd En de nitmot spelling CENTRALE VOLKSBANK Het lekkende kanaal ROOFOVERVAL GEPLEEGD Incident Adres aan de Kamer Critiek op het pensioensysteem bij de Scheepvaartmaatschappijen Groote onrust onder de bevolking in de omgeving Met gesloten deuren verder behandeld N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD MINISTER GELISSEN BEËEDIGD Nieuwe ontdekkingen in Oss Eisch van jaar gehandhaafd Het examen voor de hoofdakte Roofoverval te Veghel opgehelderd Stemde het aantal af geboekte straatsteenen overeen met de voor plaveisel gebruikte? Requisitoir Gesloten deuren Was het hem ernst om den heer Ankersmit wegens diens artikelen te dood en? Ontsnapte dader te Lutterade gearresteerd de moderne ugze om wassen Pensioenfonds ingeteerd Tegen Mr. Marchant Besluiten der obligatiehouders in hooger beroep bekrachtigd De Tweede Kamer van het Ge rechtshof te Amsterdam heeft Woensdag in afwijking van de beslis sing der Amaterdamache Rechtbank het besluit bekrachtigd van de obli- gatiehoudersvergaderingen der N.V. „De Tijd tot uitstel der aflossing van obligatie-leeningen. *-*.*<■ handen nagaan of DE nieuwe •LX 5-OWw de Nog een diefstal den ▼er- meting, gezien bet feit, dat verdachte zelve den meetband heeft vastgehouden. vergadering met het gepensionneerde per* soneel van den Lloyd belegd. voor mü van geen belang. President mr. Thöne (tot verdachte)‘Waar om hebt U gedreigd? De heer J. F. van Muylwük, secretaris-pen ningmeester van de Vereenlglng voor Scheepe- werktulgkundlgen, die eenige korte mededee- llngen deed over het karakter van het pen sioenfonds van den K.H.L.. ging naar aanlei ding van de uit de vergadering gestelde vraag, wat er eigenlek met de pensioengelden ge beurd was en waar zü waren gebleven, nog eens uitvoerig op deze kwestie In. Tenslotte vereenigde de vergadering zich met het advies der samenwerkende organlsa- tlebesturen, dat deze zich met een adres tot de Tweede Kamer zouden richten, waarin verzocht zou worden bü de regeerlng aan te dringen op maatregelen ten behoeve van de gepensionneerden. gezien de houding, die de regeerlng gedurende la Jaar Jegens den Ko ninklijken Hollandschen Uoyd heeft aange nomen. De nleuw-benoemde Minister van Economi sche Zaken, Prof. Dr. Ir. H. O. J. H. Gellssen, Is Woensdagmiddag om twee uur op Het too door H. M. de Koningin beëedigd. iO Uit Sittard wordt ons gemeld, dat het Jullana- kanaal onder de gemeenten Btelns en Urmond nog ernstiger dan een week geleden doorlekt. De schade aan landerijen en boomgaarden is reeds zeer groot. Onder de bewoners van den Westelijken kanaaloever tusschen Maas en ka naal is groot^ onrust ontstaan. Het goed heen en weer bewegen zonder wrijven. Vervolgens houdt de procureur-generaal mr. Bauduln zijn requisitoir. Deze persisteert bij •Un requisitoir: hü hecht geen waarde aan de Op een vraag van den president, of verdachte misschien toch wilde terugkomen op zün latere verklaringen betreffende de motieven van zijn daad, bij het vooronderzoek afgelegd en die hij hier niet had willen herhalen, gaf verdachte een mln of meer aarzelend antwoord. Toen de pre sident hem er op wees, dat hij deze verklaringen met gesloten deuren zou kunnen afleggen en ook de verdediger een oogenblik met hem gesproken had, toonde hü rich bereid, rich nader uit te spreken. De verdere behandeling dezer zaak geschiedde met gesloten deuren. De Officier, mr. J. Ver steeg, elschte wegens bedreiging met doodslag negen maanden gevangenisstraf, waarna de ver dediger, mr. W. H. K. Mouthaan, zijn pleidooi hield. Uitspraak 19 Juni aa. In verband met een poging tot roofoverval in Mei J1 te Lutterade heeft de rijks- en ge meentepolitie aldaar gearresteerd den 40-Jari- gen O. uit Lutterade, die toenmaals had weten te ontsnappen. O. heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in het huls van bewaring te Maastricht opgesloten. in krantenpapier was gewikkeld. Dat er verband bestaat tusschen beide mis tot doodslag of zware mishandeling en subk. ding om hem verder lastig te vallen, dat was bedreiging met doodslag of zware mishandeling. De heer Ankersmit, in deze zaak als getuige gehoord, deelt mede, dat verd. dadelijk voorj De 35-Jarige M. H. R-, Pool van geboorte en te Den Haag woonachtig, die in den middag van 7 Maart JJ„ toen hij in het gebouw van „De Arbeiderspers” aan het Hekelveld te Amster dam was toegelaten tot de kantoorkamer van den hoofdredacteur den heer J. F. Ankersmit, een met scherp geladen en tot schieten gereed zijnde revolver op den heer Ankersmit had ge richt, heeft zich deswege te verantwoorden ge had voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Hem was ten laste gelegd poging Naar wij vernemen, heeft de Onderwijsraad naar aanleiding van het onlang» afgekondlgde Kon. Besluit tot wijziging van het K. B. van 10 September 1923 betreffende het examen voor de akte als hoofdonderwijzer, er bij den Minis ter van Onderwijs ad Interim op aangedrongen te willen bevorderen, dat voor de in dit jaar af te nemen examens-voor de hoofdakte de oude regeling en het oude programma zullen gelden. Tenslotte wordt de hoofdopzichter Sch. ge hoord die het cahier heeft overgeechreven, alt twee andere cahiers, die hij van de straten- ■eakenbriefJes heeft samengesteld. ®Dsn spoelen tot hei water helder blijft Nu de bekentenissen in de Ossche tnlsdadlgers- wereld eenmaal begonnen zijn, komt er telkens weer een nieuw misdrijf aan bet licht. Thans is de marechaussee er in geslaagd een nieuwe zaak op te helderen. Dinsdagavond heeft rij 25-jarigen F. v. d. W. gearresteerd, dien zü dacht een roofoverval gepleegd te hebben op een ouden man te Veghel. Woensdagmorgen hadden de vertegen woordigers der samenwerkende organisaties nog een onderhoud met de bewindvoerders van den K. H. L, die echter verklaarden onder de surséance geen bevoegdheden te hebben tot het treffen van bijzondere maat regelen ten behoeve van de gepensionneer den. Mr. Seret moest tot zijn spijt verklaren, dat hij, hoewel men hier was bijeengeko men om te beraadslagen over de stappen, die men het best kon doen, de toekomst voor de gedupeerde gepensionneerden vrij pessimistisch inzag. Er heerschte een gedrukte stemming bij de oud-gedlenden, die hier bijeen waren gekomen, meerendeels bejaarde lieden, mannen en vrou wen, die de maatschappij gediend hebben in alle rangen, van gezagvoerder tot eenvoudig bediende, die meenden een onbezorgden ouden dag tegemoet te gaan en zich nu plotseling verstoken zien van wat voor de meesten de eenige bron van inkomsten Is. De vergadering stond onder leiding van Mr. O. Seret, voorzitter van de Centrale van Koop- vaardjj-Officieren, die een uiteenzetting gaf vein de stappen, die de besturen der samenver kende organisaties reeds hebben gedaan en die, naar hij tot zijn leedwezen hieraan onmiddelliJk moest toevoegen, belaas nog tot geen enkel resultaat hebben geleld. Zoodra de geruchten, dat het met den Ko ninklijken Hollandschen Lloyd mis zou gaan, rasteren vorm aannamen, had het bestuur zich in verbinding gesteld met de directie, met wie het op 9 Mel JJ. een conferentie had. Op 16 Mei werd inmiddels de surséance van betaling afgekondlgd en onmiddellük vroegen de samen werkende besturen een audiëntie bij den toen- maligen minister van Economische Zaken, Mr. Steenberghe aan, welke audiëntie pas na een tweede dringend verzoek verkregen werd. De minister verklaarde daarbü ernstig met de be langen der gepensionneerden rekening te zullen houden, doch kon natuurlijk geen vaste toe zeggingen doen. Het dringende verzoek der organisaties om althans te bewerkstelligen, dat de pensioen- altkeerlng van 1 Juni JJ. zoo noodlg met steun van de regeerlng nog zou worden gedaan, moest na diepgaande overweging eveneens worden afgewezen. Getuige legt hierop bet oorspronkelijke cahier over aan bet Hot: voor bet onderzoek van B. beeft getuige dit oorspronkelijke cahier niet overgeschreven, maar bewerkt. President: We worden hier gewoon voor den gek gehouden. Getuige wijst op verzoek van den president, overeenkomstige plaatsen in bet oude on in bet nieuwe cahier aan. President: Hebt u dat oude cahier alleen be werkt? Dat is een heel werk. Hebt u zooveel verstand? Getuige: Ja, Ik heb het alleen gedaan. Ge tuige geeft toe, gegevens, hem door den archi tect verstrekt, te hebben gebruikt. Dan komt de rechercheur Honing weder naar voren. Deze verklaart, dat iemand in de zaal hem heeft medegedeeld, dat het cahiqr op ge heel andere wijze tot stand is gekomen dan ge tuige Schaap heeft gezegd. President: Laat deze man dan hier komen. In koud water in een oog wenk een heerlijk vet top, veilig voor alle fijne weefsels en tere kleuren. Dat is thans sr mogelijk met de nieuwe^elfs in koud water oplosbare Lux. Welk een uitkomst! Nu zelf al het fijne goed wassen, snel, zonder moeite en kos ten van water verhitten. .Veiliger dan veilig" en .vlugger dan vlug" werkt het heerlijk zachte Lux sop en de teerste kleuren blijven onaangetast Wat practisch, deze .koud water Lux". Enhet nieuwe Lux pak is nog groter dan vroeger, voor dezelfde prijs van slechts 17’/, ets! Hl) noemde het systeem, dat niet alleen b|j den Lloyd, maar ook bij de Mij. „Nederland” en b(j de K. N. 8. M. werd toegepast. Immoreel en gevaarlijk, omdat het bü het personeel de sug gestie wekte, dat men de beschikking had over een pensioenfonds, terwijl het geld van dit pensioenfonds er In werkelijkheid nooit Is ge. weest en dus ook niet soek kon raken. Reeds in 1930, toen spr. een ondersoek naar deze kwestie had ingesteld, heeft hij In een artikel gewezen op de leemte, dat men bü dit systeem geen recht had op uitgesteld pensioen, en op de kapitale fout, dat het fonds in het bedrijf zelf was belegd, waardoor het slechts een boek houdkundige post werd. Weliswaar had men aanvankelijk bü de Nederlandsche Handel Mü een bedrag van f 1200.000 aan effecten gedepo neerd, maar toen de nood aan den man kwam, waren deze verzilverd en opgeaoepeerd, wat niet wegnam, dat de boekhoudkundige post bleef bestaan. Spr. had ook altüd bezwaar gehad te- .0 9 9 90o f Nader meldt men om: Drie weken geleden werd de oude v. d. Burght opnieuw bestolen. Een dame, die zich uitgaf voor handelaarster in antiquiteiten, kocht eenige oude prullen van den man voor zes gulden. Hü wilde in een zij kamer het aan hem gegeven briefje van ƒ35 wisselen en bemerkte, toen hü terugkwam, dat de .dame" uit de kast ƒ400 had gestolen, dat den dag kwam met het doel van zijn bezoek, dat naar hü zeide, hierin bestond, dat hü den heer Ankersmit ter verantwoording wilde roe pen voor allerlei lasterlüke dingen die hü in „Het Volk” tegen de communisten had geschre ven. Get. verzocht 'den bezoeker daarop het ver trek te verlaten; deze voldeed daaraan niet, doch haalde een revolver te voorschijn, dié hü op getuige richtte. Get. Is onmlddellük achter het bureau weggedoken, zün secretaresse snelde luidkeels om hulp roepend weg. Na eenige oogenblikken In zün benarde po sitie te hebben doorgebracht hoorde get. verd. zeggen: „Ik doe het niet” en ontdekte tevens dat deze de revolver op de tafel had gelegd. Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Ankersmit, dat hü in den beginne wel had ver moed, dat verd. het op zün leven had voor zien. Verdediger mr. Mouthaan: Wilt U mü nog iets vertellen over de manier, waarop verdach te naar beneden is getransporteerd? Getuige Ankersmit: Ja. ik zei: „Gaat U nu maar weg!" en ook de portier, die, mét ver schillende leden van de redactie was komen toeloopen, zei: „Gaat U nu mede!” Maar ver dachte wilde alleen door de politie worden weg geleid. De verdediger: Was U van plan, hem een voudig te laten weggaan? Getuige Ankersmit: Ja, Ik had geen aanlel - Per circulaire zouden de organisaties de ge pensionneerden van den stand van zaken op de hoogte houden en zoo noodlg een nieuwe verga dering büeenroepen ter bespreking van den toe stand of van te nemen maatregelen. erwljl de af getreden minister Steen berghe om politieke redenen wordt aangevallen, vervolgt uit godsdienst haat het anti-papisme mr. Marchant. Van daag is een den bekenden overgang van bekeeringsactle Ze Een donkere man komt naar voren. Op het «ogenblik, dat de president hem vragen gaat stellen, vait getuige bewusteloos neer. President: Wie is deze man? Wie kent hem? De heer 8., voorzitter van de Commissie van Onderzoek, deelt mede in den auto van dezen getuige naar de rechtszaal te zün gekomen. Hü heeft niets met de zaak te maken. President: Weet u hoe het cahier tot stand is gekomen? Getuige 8.: De gescheiden vrouw van M. heeft me gezegd, dat het cahier Is samengesteld door verd.. Mr. burgemeester E. en Sch. ge- zamenlük! President: De vrouw leeft in onmin met verd., nietwaar? Ze wordt ondersteund. Ze kan de waarheid zeggen, maar heeft er belang bü in een goed blaadje te komen. In verband met den crisistoestand bü den Koninklüken Hollandschen Lloyd, wel ke in de afgeloopen maand verschillende passaglersdiensten heeft gestaakt en sur séance van betaling heeft verkregen, ont vingen de gepensionneerden dezer acheep- vartmaatachappit In den loop van de maand de mededeeling van den K. H.L., dat de betaling der pensioenen zou worden stopgezet. Naar aanleiding van deze circulaire heb ben de negen samenwerkende organisaties van varend- en walpersoneel, nJ. de Ver eenlglng van Nederlandsche Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardü. de Vereenl- gtng van Scheepwerktulgkundlgen, de Ohrlstelüke, Katholieke en moderne trans- portarbeldersbonden en de Christelüke, Ka tholieke, moderne en neutrale bonden van handels- en kantoorbedienden. Woensdag middag in Krasnapolsky te Amsterdam een daden, is zeer waarschünlük. Binnenkort kan de arrestatie van de vrouw verwacht worden. De gearresteerde V. d. W. te een handig mis dadiger, die altüd den dans wist te ontsprin gen. Zün handigheid en brutaliteit blijken wel uit het feit, dat hü eens uit een hoenderhok kippen gestolen had. waarbü de marechaussee hem op heeterdaad betrapte. De man wist ech ter per rijwiel te ontkomen. Ergens langs den weg gooide hü zün fiets neer en ging te voet naar huls. Den volgenden morgen kwam hü op het politiebureau aangifte doen, dat zün fiats voor een café op den Berghemschen weg wmz gestolen. Toen heeft de politie hem gearresteerd en wist zooveel bewijzen aan te voeren, dat bil zün gerechte straf onderging. Sinds kort was „de Brommerd” uit de gevan genis ontslagen. Aan het verslag van de Centrale Volksbank over 1934 Is het volgende ontleend: De Inlagen en terugbetalingen boekten aan- merkelüke hoogere omzetten dan vorig Jaar, terwül ook het saldo-voorultgang ten oprichte van 1933 weer In stügende üjn te. Het aantal in omloop zünde spaarboekjes vermeerderde In verhouding tot vorige jaren zeer sterk, terwül de uitbreiding van het aan tal agentschappen eveneens grooter was dan In 1933. Het meest verheugende element is de sterke aanwas van het aantal uitgegeven spaarboek jes en de zoowel relatieve als absolute ver mindering van het aantal geheel afbetaalde spaarboekjes. Wü meenen hieruit te mogen concludeeren. dat de reclame-actie welke wü In het afgeloo pen jaar gevoerd hebben, doeltreffend Is ge bleken. Tevens wüst dit op het feit, dat het vertrouwen In onze instelling zich steeds uit beeldt naar de mate, dat de bekendheid met onze bank rich tot steeds breeder kringen uit strekt. Het feit, dat in 1934 zich nog bijna 3600 nieu we spaarders aanmeldden, bewüst wel, dat de actie, welke wordt gevoerd op bet terrein van den uitbouw van onze eigen spaarbank, niet als vruchteloos behoeft te worden beschouwd. Het aandeelenkapitaal bleef ongewüzigd. Het bestond aan het einde van het boekjaar uit f 20.000 aandeelen op naam van het R. K. Werkliedenverbond, waarop 60 pet. gestort en uit 6000 preferente aandeelen aan toonder geheel volgestort. Aan nieuwe spaarders traden toe 3581 perso nen tegen vorig Jaar 2460, terwül aan 1210 spaarders tegen 1300 vorig jaar, hun geheele tegoed werd terugbetaald. De netto-voorult- gang van In omloop zünde spaarboekjes be droeg derhalve 2371, tegen 1150 In het Jaar 1933. In totaal waren per einde December 1934 24193 spaarboekjes In omloop. Het eindsaldo van het per 31 December 1934 aan spaarders verschuldigde bedrag steeg met 278259.87 tot 3.766.808.74. brochure uitgekomen van antl-papist G. Voet: ,JDe Minister Marchant en de der Roomsche Kerk.** is de vrucht van geëxalteerd haten onder de exclamatie: „O Nederland, ont waak, laat ons dierbaar land niet vallen in de armen van Rome.” De schrijver, pro pagandist van de Evangelische Madtschap- pij kan het niet zetten, dat mr. Marchant, wiens doopceel hij licht „op 4 April 1869 werd hij in de Ned. Herv. Kerk te Deventer gedoopt en in Maart 1887 als lidmaat der Ned. Herv. Gemeente bevestigd” Katho liek is geworden als slachtoffer van „pater van Ginneken, den aartsbekeerder, den meest hartstochtelijken proselietenma ker in ons land.” De heer G. Voet acht het „onbegrijpelijk, hoe de groote pers zoo zacht van oordeel kan zijn ten opzichte van een man, die als minister toch feitelijk twee jaar lang het Nederlandsche volk heeft bedrogen.” Om dat „Het Volk”, Paul Kiès, Hbld. en N. R. Crt. in de afstraffing van den nieuw be keerde te zacht waren, komt de heer Voet den bedrieger nog een Voet-schop nageven. Want „wij willen aantoonen de onwaar achtigheid van dezen minister, waarvan iedereen dacht, dat hij behoorde tot de Ned. Herv. Kerk”, maar die „reeds eenige jaren, wellicht reeds vanaf het tijdstip, waarop hij als minister beëedlgd werd, of nog eerder crypto-Katholiek was.” Om de rechte stemming in het anti- paapsche hofje op te roepen, tracteert de felle propagandist op „plaatjes, waarop men mr. Marchant naast den bisschop van Haarlem ziet staan”. Hij caricaturiseert den „Marchant-tallleur”, die zich als vrij- rinnig-democraat den minlstersrok liet aan meten, maar „de openbare school heeft af gebroken als eenig is in onze geschiedenis.” En eindelijk wil de hagepreeker het publiek je van Maria Monk tot applaudisseeren brengen door het spuiten van den vollen straal der scheldwoorden en beleedigingen tegen den ex-Minister: „Voor de publieke opinieln Nederand staat mr. Marchant in politiek opzicht als ’n bedrieger. Als een hui chelaar en politieke bedrieger heeft de ar rogante man in het Ministerie gezeten,” Zijn bekeerlng was „het uiteenspatten van een stinkbom”, en nu het gebeurd is en hij 1 „een van de prachtigste fauteuils (kan) koopen, die er in de hemeltimmerlj te krij gen zjjn,” moet „Nederland dezen man, (He ’t spoor bijster is geworden, des- avoueere n.” En vooral „wij willen Rome tegengaan en bestrijden”, want „de katho lieke kerk heeft fettelijk (^gehouden een kerk van Christus te zijn.” Weg met Pater van Ginneken en „pater Hendrlhs, die nu al 40 jaar honderden Nederlanders naar de L Roomsche Kerk heeft gevoerd”, weg met de geestelijken „die bevorderen de gemengde huwelijken van intellectueelen”, weg met den paap, de zwarte bende en haar moer! Ongetwijfeld zullen Standaard en Ne derlander medewerken, om met dit on fatsoen niet het Christendom in Neder land te laten besmetten. En zij zullen een goed woord schrijven, om die arme propa gandisten van de Evangelische Maatschap pij te helpen behoeden tegen zlch-zelf, den St. Vitusdans, het gekkenhuis en de ge vangenis! gen het premlevrüe pensioenstelsel, waarbü bet personeel geen enkele medezeggenschap had. In het Algemeen Pensioenfonds stortten werkge vers en werknemers leder 5 procent en dat geld ging naar Centraal Beheer en was veilig gesteld. Het was hoog tüd. dat de regeerlng rich met deze pensioenfondsen bemoeide en ze onder toe richt stelde van de Verzekeringskamer, want als de zaken bü de K. N. 8. M. of bü de „Ne derland" mis liepen, zou het personeel zich voor dezelfde omstandigheden geplaatst zien. Het woord was hierna aan de vergadering. In het algemeen waren het bittere en verontwaar digde opmerkingen, die gemaakt werden aan het adres van directie en commissarissen. Een oud-marinaman verklaarde, dat het respect voor zün meerderen, dat hem in zün 30 marine- dienstjaren was bügebracht, in de Jaren van zün clvielen dienst en door de behandeling, die hü als gepensionneerde thans ondervond, geheel was verdwenen, welke verklaring een luid ap plaus uitlokte van de circa 150 aanwezigen. Van andere züde werd gevraagd of er, uit een oogpunt van werkelükheid in geval van faillis sement der maatschappü geen mogelükheid be stond om van de concurrente vordering der ge pensionneerden een preferente vordering te ma ken, waarop de voorzitter natuurUJk ontkennend moest antwoorden. Op de vraag, of het wenschelük was, een fail lissement uit te lokken, kon de voorzitter nog niet antwoorden. Voor f Amsterdamsche Gerechtshof is de be handeling voortgezet van de zaak tegen den ge wezen gemeentearchitect van Huizen, tegen wien de procureur-generaal 1% Jaar gevangenisstraf heeft geëlscht wegens valschheld to geschrifte. De rechtbank te Amsterdam had hem oo 24 October 1934 vrijgesproken. Bü Interlocutoir vonnis had het Hof bepaald, dat alsnog eenige getuigen zouden worden gehoord. Als eerste ge tuige wordt gehoord de rijksveldwachter Honing. De verdachte 8. M. had In een vorige zitting verklaard, dat deze getuige de straten- makersrekeningen had voorgelezen, waarin op gegeven was het aantal steenen. gebruikt voor straten in 1931 aangelegd. De opgegeven ge tallen had verd. in een afzonderlük boekje genoteerd, dat hü thans aan het Hof overhan digde. De getuige verklaarde daarentegen dat dit niet de stratenmakersrekenlngen waren ge weest, doch slechts lüsten met getallen, die ingevolge bet justitieel onderzoek waren opge steld en waarvan verdachte een duplicaat beeft gekregen. De president tot getuige: Hebt u nog een onderzoek ingesteld naar schipper Loodsma? Getuige: Inderdaad. Op alle mogelüke wüzen heeft de politie hem trachten te vinden, doch er is geen spoor van hem ontdekt. De heer 8. N„ heeft als adjunet-hoofd der bestrating te Amsterdam een rapport op gemaakt. waaruit blükt dat het rapport- Boomsma staat en valt met de opgaven van 8ch„ hoofdopzichter te Huizen. Deze heeft tezamen met M. opmetingen gedaan, waarop bet rapport-B. gebaseerd is. De president (tot verdachte): Waar zün dan die stratenmakersbriefjes? Komt u maar eens hier en zoekt u ze maar op. Verdachte overhandigt den president hierop een blauw cahier uit het dossier te voorschijn gehaald: hierin bevinden zich echter, slechts afschriften van de stratenmakersbriefjes. De president (tot mr. Vonkenbeig, den ver dediger) U hebt gezegd dat u de verdediging aoudt neerleggen, alg de stratenmakersbriefjes niet te voorschün zouden komen I Verdediger: De cople In het blauwe cahier acht ik volkomen betrouwbaar. Verdachte: De briefjes heeft Sch. nadat het onderzoek heeft plaats gehad, vernietigd, om dat ze vuil waren geworden. President: Hoe kon hü dat doen tüdens een aoo belangrijk onderzoek! U zegt dat u de stee- nen-Loodsma kunt herkennen. Zoekt u die maar liever op, dan hebben we de stratenmakersbrief jes heelemaal niet noodlg! De boekhouder M. te Huizen verklaart, dat hü 40.000 steenen heeft afgeboekt op grond van het verschil bestaande tusschen de in 1931 vervoer de steenen en de voorraden. 'Verd. verklaart, dat er jaar op Jaar steenen tF kort kwamen, gemiddeld 8000 per jaar. Maar er zün nog nooit zooveel steenen vervoerd als in 1931. toen büna het half mlllioen werd be reikt. Het tekort van 40.000 is waarschünlük een gevolg van verkeerde opgaven der chauf feurs. Bü de opmetingen door verdachte gedaan komt hü echter tot de conclusie dat er 34000 steenen meer In de wegen zouden zün gebruikt, dan uit de boeken blükt. Getuige B-, hoofdopzichter bü de Openbare Werken te Bussum heeft de wegen te Huizen opgemeten waarbü de hoofdopzichter Sch. te Hulzen, bügestaan door den gemeente-architect, aanwees, waar de steenen waren gelegd, in het blauwe cahier aangeteekend. President: Ze hebben u maar wat wüs ge maakt. Ze hebben u net aoo lang laten meten totdat de 40.000 teruggevonden waren I Deze, de 70-Jarige v. d. Burght, had 700 aan spaarduitjes in zün woning. De heeren kwamen er achter, en met drieën trokken zü er in Mei 1933 op uit, bonden den ouden man vast en spoorden den buit op, waarna zü verdwenen, zonder een spoor achter te laten. In het nauw gebracht, heeft v. d. W. alles bekend; als mede daders worden genoemd de Inmiddels ver moorde G. de B. en P. de B_, die thans voor dezen moord tot 15 jaar gevangenisstraf is ver oordeeld. Intusscben is de bewustelooee getuige de zaal uitgedragen. Getuige Sch. ontkent dat de verklaring van Oen heer 8. Juist te: ,Jk heb bet alleen ge maakt” Verd. dringt er op aan, dat zün gewezen ▼rouw alsnog als getuige zal worden gehoord. De president (tot getuige 8.): Bestaat er •enige hetze, politiek of godsdienstig, tegen ver dachte? Getuige ontkent dit. Verd.: Maar ik stond altüd achter den bur gemeester. U hebt zelf tot me gezegd: .We konden zooveel aan Je hebben en we hebben «iets aan jel” Dan houdt mr. Voukenberg zün pleidooi. Deze legt eerst nadrukkelük de verklaring af dat hü op geenerlei wüze ban de totstand koming van bet cahier heeft meegewerkt. Vol gens pleiter blükt, dat lang niet alle Graten, die geplaveid zün, zich bevinden in de dag- staten der vrachtrijders, zoodat hierop geen be trouwbare administratie kan worden gevestigd. Ronduit zün op het kaartsysteem 40.000 steenen afgeboekt. Wat nu het cahier, waarop het rap port berust, betreft, dit te niet pasklaar ge maakt. doch 8, heeft dit slechts In het net ge- ??“feven- 156 gegevens In oud en nieuw cahier blijken overeen te stemman. Ook de stratenmakersnotaW zün in van het Hot. President: Maar we kunnen niet r~ de^caWere*1*60*1* betrekklng hebben als Mr. Vonken berg: Getuige 8ch Is m. L vol komen betrouwbaar. Er zal een nader onder hoek noodlg zün om te zien, waarop dit ver- schu berust. De Identiteit van straatmakers- notas in het cahier kan hierdoor komen vast to staan. PL dringt au op vrijspraak, suba een dus danig onderzoek. Arrest 18 Juni. Verdachte: Wegens het geschrijf vwn den heer Ankersmit tegen de communisten. President: Voor den rechter-commissaris hebt U toch andere redenen opgegeven. Verdachte: Die trek ik in. Ik blüf er bü dat Ik alleen gehandeld heb uit afkeer over de houding van de Arbeiderspers. Maar ik heb geen opzet gehad, den beer Ankersmit te doo- den. Ik was niet bevreesd dat het schot zou afgaan. President: Waarom droeg U een revolver in UW zak? Verdachte: Ik heb het wapen In 1932 gekocht omdat ik het voor zelfverdediging noodlg had tegen personen, die het op me begrepen heb ben. President: Er is een afschrift van een brief op U gevonden met het motto: „Waarom ik Ankersmit doodde” Wat beteekende dat? Verdachte: Dat woord „doodde” was fout. Ik bedoelde „bedreigde”. Ik wist het juiste woord niet! President: Als de heer Wünkoop, voor wien die brief bestemd was, hem ontvangen had, had hü toch moeten denken, dat de heer An kersmit gedood was. Wat was Uw bedoeling? Verdachte: Mün bedoeling was dst Wünkoop den brief zou publlceeren. Op een vraag van den Officier deelde verdachte mede, dat hü tweemaal met de revolver proegeschoten beeft en wel op zün kamer.... In den wand! De secretaresse van den heer Ankersmit, die vervolgens gehoord werd, rerklaarde, dat ver dachte, toen hü het zertrek was binnengetre den. een zeer zenuwacht:t»a indruk maakte. Ook zü gr’oofde, dat het Item ernst was, toen hü de revolver op den heer Ankersmit richtte.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5