POKON HOOGFEEST VAN P1NKSTEREN De Door onveilig signaal gereden? De Geest, die Liefde is Het heengaan van mr. Steenberghe „Oss. Rom.” over Marchant REIZEN PER TREIN IS VEILIGE ZAAK ROEKELOOS PLAN GAAT NIET DOOR DE MISDRIJVEN IN OSS EN OMGEVING Restaurant DORRIUS ZATERDAG 8 JUNI 1935 Ministers maken een rondvlucht V er klaring atations-opzichter Een maand hechtenis geëischt Ju weel en dief stal gefingeerd? Het requiaitoir WIJZIGING KIESWET Economisch-Technolo- gisch Instituut Nieuwe slag voor den tuinbouw Politie laat drie miniatera in het anelheidavalletje loopen Gemeenteraad van de hoofdatad verwerpt aoc.-dem. voor at ellen Ged. Staten van Noord-Holland doen vooratellen tot oprichting Hun achip werd verkocht en zy moeten er af Nieuwe arreatatiea in verband met brandatichting en roofoverval VEERTIEN ZEELUI ZONDER ONDERDAK PRINSES JULIANA GAAT VOORUIT Bekentenia afgelegd H.M. de Koningin bij >gqo Landstormdag Uitvoer van komkommers naar Duitachland at opgezet Rechtszaak voor eenige maanden uitgeateld ge- van besproken. ft I k was, Hij Is hooge voor het houden D I Voorts deelde de heer Steenberghe ons mede, dat hy zich dezer dagen voor eenlgen tijd naar bulten zal begeven, waarna hij zich metterwoon in Noord-Brabant gaat vestigen. Wanneer hij de perscommentaren met be trekking tot zijn aftreden alle zou hebben ge lezen, zou hij op de zaak terugkomen. In welken vorm Mr Steenberghe dit zal doen, staat nog niet vast. president uit- Mr. Thomas het het Te verantwoorden had zich thans de 34- jarige te Utrecht woonachtige wagenbestuur der bU de Nederlandsche Spoorwegen, W. O. J. L„ die den Dieseltreln bestuurd had en wlen ten laste was gelegd dat het aan zijn grove schuld te wijten is. dat gevaar is ontstaan voor het verkeer door mechani sche kracht over een spoorweg der Neder landsche Spoorwegen. Verdachte is nJ. aldus zegt de dagvaarding weggereden niettegenstaande het voor zijn trein gelden de, by het perron staande uitrljsignaal, sein 5A, duidelijk op onveilig stond. Naar aanleiding van de arrestatie van ze keren O. bygenaamd „Het Noesje", vernemen wtf nader, dat O. Vrijdagavond nog een vol ledige bekentenis heeft afgelegd Inzake mede plichtigheid aan den roofoverval op het echt paar Van Bergen in de Kapelstraat. zou echt- dronken op een wagen staat, gaat hy er onher- roepeiyk uit? Getuige: Ja, dan well Mr. Boon: O. dat is dus nog gehandhaafd! De volgende getuige, de stationsambtenaar O. Th. van der Maer. legde verklaringen af om trent het onveilig stellen van het signaal en het overhalen van wissels. Eerst is het signaal on veilig gesteld en het bleef onveilig na het over halen der wissels N. Z. VeeeAurgwai b. b. •pal, Amaterdam. PLAT* OU JOUR KM LA OARTL ifCCULt LUNCHSCKOTZIS. Een viertal getuigen werd hierna gehoord, die in den trein hadden gezeten en by de botsing ge wond waren geraakt. Drie van hen verklaarden, dat zij den statlonsopzichter een beweging met zyn vertrekstaf hadden zien maken, één had te vens gehoord, dat hij, met het gelaat naar het voorgedeelte van den trein gewend, „klaar!" had geroepen. Hierna werd gepauzeerd. Inzake het ongeval met den Dieael- trein acht de officier van justitie den wagenbeatuurder achuldig Het Pauaelyk orgaan vermeldt zyn bekeering en neemt gedeelten uit zyn brochure over De oud-miniater zal nog een verklaring afleggen Naar de „Res.bode” verneemt, is met ingang ven Vrijdag de export van komkommers naar Duitschland geheel stopgezet. De gevolgen van dezen maatregel zyn niet te overzien. Voorts zou de uitvoer van tomaten in den loop der komende week eveneens aanzienlyk beperkt worden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stel len voor uit den poet onvoorziene uitgaven van deze provincie 10.000 uit te trekken tot op richting van een economisch-technologisch in stituut. Zy hebben hiertoe besloten na overleg te hebben gepleegd met de regeering en na inlichtingen by de reeds bestaande instellingen van dien aard in Limburg en Brabant te heb ben Ingewonnen. Alhoewel de Kamers van Koophandel een afwyaend standpunt hebben ingenomen en de oprichting van een economisch-technologisch instituut bedenkeiyk achten, meenen Ged. Sta ten toch hun voorstellen te moeten handhaven. De oprichting van een industriebank meenen zy nog niet terstond ter hand te moeten nemen, maar wel zal het nut van de oprichting ervan onder de oogen worden gezien door het nieuw op te richten Instituut. Wethouder J. ter Haar was namens het ge meentebestuur op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Voorts werden de ministers verwel komd door den havenmeester van Schiphol, den heer Dellaert en den stationschef van de KLM.. den heer Thompson. Mevrouw Colyn kwam haar echtgenoot afhalen. De tocht heeft een uitstekend verloop gehad en het gezelschap was opgetogen over het uit stapje. Nadat de ministers de hangars en werkplaat sen van de Amsterdamsche luchthaven in oogenschouw hadden genomen, gebruikten zy in het restaurant de thee, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Nu mr. Steenberghe het departement van Economische Zaken verlaten heeft, hebben wij ons tot den oud-minister gewend met het ver zoek, in een Interview enkele vragen te beant woorden, welke naar aanleiding van zjjn aftre den als minister gerezen zyn. b De heer Steenbergha deelde ons mede, dat hy de offlcieele mededeellng omtrent de minlsters- wlsseling, welke namens het Kabinet dus ook namens hem Maandag jJ. gepubliceerd werd, voorloopig nog voldoende acht. De getulge-deskundlge, Ir. J. Rodenburg, ingenieur van de Rykslnspectle der N.S., die het eerst werd gehoord, deelde als conclusie van zyn terzake Ingediend rapport mede, dat verdachte verzuimd heeft zich er behooriyk van te verge- wissen of bet op zyn trein betrekking hebbende sein op veilig stond. Hy neemt echter aan dat verdachte te goeder trouw is geweest en ge meend heeft dat het sein tot vertrek gegeven was. De bewering, ook door verdachte aangevoerd, dat het ultrysignaal op veilig heeft gestaan, kan volgens deskundige onmogeiyk juist zyn. Hy heeft dit ter plaatse onderzocht en bevonden dat hier de gang van zaken volkomen normaal is geweest. Naar men zich herinneren zal betrof dit on geluk Dieseltreln no. 611, een zg. voortrein, welke des morgens was weggereden van het eerste perron van het Weesperpoortstatlon in de richting Utrecht. Vlak na dit vertrek is het eerste rytuig op ongeveer 160 Meter van het perron in de linkerflank aangereden door den tender van een locomotief van den dat perron binnenrydenden stoomtrein 1359. welks spoor het spoor van den uitrijdenden Dieseltreln kruiste, met het gevolg, dat de linkerwand van het voorste deel van het rytutg geheel werd opengescheurd en de zitplaatsen ter llnkerzyde met groote kracht werden vernield en dooreen- geworpen, waardoor de passagiers Geertruida A. C. Gosler, Jan Ryff en Christiaan Kaales allen lichameiyk letsel hebben bekomen. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft Vrijdagavond met 23—21 stemmen verwor pen de door den soc.-dem. De Miranda in gediende voorstellen tot inperking der werkloosheid, waarmede een uitgave van ƒ35 mülloen zou zyn gemoeid. Vóór stemden de sociaal-democraten, de communisten en de rev.-soc. Kitsz. Vrijdagavond liepen in Oss geruchten, dat de directeur van de Ossche wielerbaan, J. V„ by genaamd „Jan Bol”, door de politie zou zyn ge arresteerd als verdacht van brandstichting op het paviljoen op het gemeenteiyk sportpark in 1933. Te bevoegder plaatse, waar wy informeerden, deelde men ons mede, dat de geruchten waar heid bevatten. De verdachte is in het politie bureau opgesloten. In verband met het onderzoek kon men ons geen nadere Inlichtingen geven. Zooals wy reeds meldden, had Sch. nog een vierden persoon aangewezen, die schuldig zyn geweest aan den roofoverval op het pear Van Bergen te Oss. Thans is het de politie mogen gelukken, ook dezen man en wel te Hoofddorp, waar hy werkzaam was, te arresteeren. Het is een zekere O. uit de Ganzensteeg te Oss en bygenaamd „Het Noesje." Vrijdagmiddag is hy op transport gesteld naar Oss en in de marechausseekazerne aldaar aan een streng verhoor onderworpen. Thans zitten dus alle vier misdadigers van dezen taffen overval achter slot en grendel. Het zyn „De Rut”, P. de B„ O. en Sch. De verdediger, mr. H. B. J. Waslander uit Utrecht, merkte, wat de hoofdvraag betreft, nJ. of het ultrysignaal op het oogenblik van vertrek op veilig heeft gestaan, op, dat hy de verklaringen der seinhuiswachters daaromtrent stellig niet opsettelyk onjuist zou willen noe men. Grove schuldaan den kant van verdachte vinden kan bov enalle betrekkelijkheden des levens hoog uit, een grooten troost. Door de bezieling der Liefde, door de gehoor zaamheid aan de inspraken der genade, overwint de mensch al het neerdrukkende en al het omlaaghalende, dat hem gedurig bedreigt. Altijd is er de Liefde, altijd is er de Trooster, de Heilige Geest, God uit God, maar verborgen wonend in de ziel der vro men, die alle krachten schenkt, alle vermo gens ten goede prikkelt tot werkdadigheid en den alleenstaanden mensch in het on begrensde Rijk der Genade verbindt met de duizenden broeders, die samenwerken, zoodat geen enkel werk, geen enkel leed, geen enkel offer nutteloos is. Heilige Geest, verlicht de harten uwer geloovigen en ont steek in hen het vuur uwer Liefde. k zal u mijnen Geest zenden, den Troos ter. Met deze belofte nam de Zaligma ker afscheid van Zijn leerlingen, van de jeugdige Katholieke Kerk, de kleine schare der getuigen van Zijn aardschen omgang, de weinigen, die zagen en geloofden. En op Pinksteren geschiedde deze ge heimzinnige mededeellng van den heiligen Geest, het wonder van de genade, dat de bezieling beteekende van het mystieke Li chaam van Christus. Zooals de adem Gods werd Ingeblazen in het stoffelijk lichaam van den „man uit aarde” Adam, zoo werd de Liefde Gods in geblazen in het mystieke Lichaam van den Gekruisigden Christus, de Heilige Katholieke Kerk. En deze inblazing Is het leven-ge- vende element, het vormende beginsel van de gemeenschap der geloovigen. Zooals het lichaam niet bestaan kon zonder de ziel, of het verkeert in den staat van ontbin ding, zoo kon de levende Katholieke Kerk niet voortbestaan zonder den Heiligen Geest. Getuige 8. van Ewyk. de statlonsopzichter. die belast was met de regeling van het vertrek der treinen, verklaarde, dat hy geen sein tot ver trek van den Diesel gegeven had. Getuige was juist dien dag van ziektenverlof teruggekeerd; op 22 Mei had hy een hersen schudding gehad, doordat hy tegen n paal was geslagen, waardoor hy zyn dienst eenlgen tyd had moeten verzuimen. De controleerend genees heer aldus get. dr. 8.. die my nooit heeft bezocht, heeft my In Juli weer laten werken, doch mijn eigen medicus heeft toen geadviseerd myn gewone verlof van 17 dagen als ziekenver lof te nemen, hetgeen toen In orde Is gemaakt. Ik was echter, toen ik op 15 Aug. in dienst was te ruggekeerd. nog niet beter en dat ben Ik nog niet. 1 Is best mogeiyk. dat ik een gebaar met myn vertrekstaf gemaakt heb, maar dan onbe wust. Vóór het vertrek heb ik nog met verschil lende menschen gesproken, het was mooi weer dien dag en er was veel publiek. De trein vertrok een minuut te vroeg. Pres.: Hoe weet U dat? Getuige: Dat heeft de stationschef, die op het tweede perron was, later gezegd. Getuige verklaarde voorts dat hy hevig schrok toen hy den trein zag vertrekken. Voorschrift is aldus getuige dat dadeiyk alle pogingen In het werk gesteld moeten worden om den trein tot stilstand te brengen, en als Ik normaal was ge weest. zou Ik ook zeker alle mogeiyke maatre gelen genomen hebben. Ik kon dit echter niet vanWege myn toestand. Er ontspon zich hierna een vrij scherpe dis cussie tusschen getuige en verd.. naar aan leiding van een gesprek, tusschen ben belden na de ramp gevoerd. Volgens getuige heeft ver dachte hem gevraagd of het signaal op veilig stond, verdachte beweert echter dat hy getuige gevraagd heeft, waarom hy het sein tot vertrek gegeven had. Getuige: Neen vriend! Verdachte (kwaad)Ik ben Uw vriend niet! President (tot getuige)Hebt U ..klaar” ge roepen? Getuige: Neen. Verscheidene leden van het Kabinet maakten Vrtjdag een rondvlucht over Nederland in een Douglas toestel. Voor het toestel op Wa alhaven vJ.n.r. jhr. mrde Graeff, drH Colijn, mr. Van Schalk, prof. dr. ir. Gelissen jhr. ir. van Lidth de Jeud en mr. Oud Het ongeluk met een Dieseltreln. dat Zondag 5 Augustus van het vorig Jaar in de hoofdstad naby het Weesperpoortstatlon is geschied, heeft Vrijdag zyn nasleep gehad voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. Van Dullemen, van zyn requisitoir. Spr. zelde, dat de berechting van een zaak als de onderhavige In ons land gelukkig een zeldzaamheid Is. Het reizen per trein In ons land is een veilige zaak en daarom is het dus te meer te betreuren, dat door onoplettend heid van den verdachte dit ongeluk zich heeft voorgedaan. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen; tegenover de fouten, door verdachte begaan, kan weinig goeds geplaatst worden. Het ver weer van verdachte Is op verscheidene punten niet sympathiek geweest. Met alle feiten re kening houdende en den ernst van het feit op den voorgrond stellende eischte de officier een hechtenlsstraf van één maand. De Officier (mr. van Dullemen)Maar indien hy dat andere sein op veilig had zien staan, dan Is dat toch geen verontschuldiging voor ver dachte. Hy had niets met dat sein te maken. Verdachte: Een van de heeren van de com missie van onderzoek heeft deze veronderstelling geopperd. Toen heb ik zelf gezegd:' „lïeeren, dat zou een mooie verontschuldiging voor my zyn. indien ik werkelyk myn sein op onveilig had zien staan. En dit. ik verklaar het nogmaals, stond veilig. Het door U bedoelde sein kon ik zelfs niet zien van de plaats, waar ik my be vond." Rechter mr. Boon (tot deskundige)Is de ver dachte geschorst? Getuige Van Vlersen: Neen, als wy alle machi nisten, die een fout maken, zouden schorsen, zouden wy gauw door onze machinisten heen zijn. Als overigens een machinist als betrouw- Des morgens om half tien was het toestel van Waalhaven vertrokken en vloog eerst naar Haamstede, waar om kwart voor elf vlot werd geland. Van Haamstede ging de tocht naar Vlis- slngen, waar om elf uur geland werd. Om 11.09 werd uit Vlisslngen gestart en nadat de „Sper wer” eerst boven de Wereldtentoonstelling, welke te Brussel wordt gehouden, had gevlogen, werd naar Eindhoven gekoerst, waar men om 12.10 aankwam. Te Eindhoven werd het gezelschap ontvangen door den loco-burgemeester van Eindhoven, den heer Engeland, de wethouders Van der Putt en Buskens en den havenmeester. Ingenieur Kasten- dyk. In het restaurant werd de koffie gebruikt. Minister Colyn Informeerde naar den economl- schen toestand van Eindhoven en vervolgens naar de afmetingen van het vliegveld Welschap. Prof. dr. ir. Gelissen nam daarna van het gezelschap afscheid en ging met zyn auto, die in Eindhoven stond, naar Maastricht. Precies te half één vertrokken de ministers nadat de „Sperwer" nog een rondvlucht boven Eindhoven had gemaakt, in de richting Helmond. De reis ging vandaar naar Twente, waar de lunch werd gebruikt. Hierna werd naar Schiphol gevlogen, waar men te half vier landde. De toestand van H. K. H. Prinses Juliana die, geiyk bekend Is, wederom aan een aanval van keelaandoening Hjdt, is vooruitgaande. H. K. H. moet echter voorloopig het bed houden. ry iedaar de beteekenls van het Plnkster- y feest. Mensch en maatschappij zijn niet meer uitsluitend aangewezen op zlchzelven, ze kunnen ontstijgen aan de ▼oorwaarden der natuur, ze kunnen op genomen worden in den altijd stroomenden «troom der eeuwige Goddelijke Liefde. In de oplosbare Kunstmest VOO»•kamerplanten, t 0 40 p. flench m gratis vee- De Rotterdamsche rechtbank heeft Donder dag de behandeling voortgezet van de zaak te gen den 46-Jarlgen Hagenaar mr. H. A, L. E.. gedetineerd, die zich te verantwoorden heeft wegens poging tot oplichting van The Liver pool and London and Globe Insurance Com pany Limited te Liverpool, voor een bedrag van ƒ23 000. Hy had opgegeven een aantal sieraden tydens een reis naar Parijs verloren te hebben. Het verhoor werd geopend met het hooren van den Haagschen juwelier 3. Steltman, die in Januari 1934 700.heeft betaald voor eenige juweelen, welke verdachte tot 1 Juli d.a.v. mocht terugkoopen voor 725. De verkoopwaarde van verkochte hanger, ringen en armband met brillonten was in Ja nuari 1934 wel 1500.Daar getuige alleen op een beschrijving van het resp. voor ƒ3500. 1600.— en 13.000.verzekerde briljanten armbandhorloge, collier met diamanten en paarlcolller de werkelyke waarde in December 1934 niet kon taxeeren, strandde het verhoor op dit punt. De President gaf echter zyn pogingen om te weten te komen of verdachte alleen op grond van waardedaling van juweelen belang by de verdwijning had, niet op. De verkoopwaarde van juweelen achtte getuige in December 1934 te genover Juni 1933 20 k 25 pcL gedaald. Nog andere getuigen werden gehoord. Door de afwezigheid van eenige getuigen verklaarde het O. M., waargenomen door mr. 3. C. V. Meischke, zich niet in staat om re quisitoir te houden, waarom spr. aanhouding voor onbepaalden tyd verzocht. De verdediger, mr. Bourller, had geen be zwaar tegen het uitstel, maar achtte termen aanwezig om verdachte in vrijheid te stellen, waartegen het O. M. zich niet verzette, omdat de behandeling pas in September of October tegemoet gezien kon worden. Na raadkamer sprak de Rechtbank de wen- scheiykheld uit, om door meer getuigenverkla ringen. meer licht in de zaak te brengen, schorste de behandeling en droeg den rechter commissaris op, een locatolre commissie te be- Veertien Roemeensche Zeelieden zwerven zonder middelen van bestaan, zonder onderdak door Rotterdam. Het zyn de opvarenden van het Roemeensche ss. „Sfantu Nicolae", dat op 24 Mei J.l. gerechteiyk is verkocht. Na de exe cutie kreeg de bemanning opdracht het schip te verlaten. De zeelieden waren over dit plot selinge ontslag ten zeerste verbitterd, temeer waar zy ongeveer voor een bedrag groot 8000. aan gages van de Roemeensche reedery hadden te vorderen. Geld om de terugreis naar het vaderland te ondernemen bezaten zy niet. Er zat voor de zeelieden niets anders op dan te weigeren van boord te gaan en te wachten op de beslissing, die van hoogerhand genomen zou worden. Deze beslissing was in handen gelegd van de Rotterdamsche rechtbank. Donderdagmiddag heeft de spraak in Jiet geding gedaan, zelde, dat de i emannlng na den verkoop van het schip geen recht meer heeft aan boord te biyven. De gage hebben zy van de vorige eigenaresse te vorderen, zoodat zy ook niet Het recht hebben het schip vast te houden. De rechtbank Is van oordeel, dat de tegenwoordige maatschappy het recht heeft, desnoods met behulp van den sterken arm, de bemanning aan wal te laten zetten. wy hebben ons met verschillende instanties te Rotterdam in verbinding gesteld om te in form eeren, wat nu met de bemanning zal ge schieden. wy vernamen, dat het consulaat zich niets van de menschen aantrekt. Heden zyn er P dezen dag, zegt de Heilige Bemar- f Idus, heeft de Heilige Geest iets van Zichzelven geopenbaard, zooals wij te voren eenige openbaring ontvingen van God den Vader en God den Zoon. Slechts iets openbaarde de Heilige Geest, want de volledige kennis der Heilige Drievuldigheid Is de eeuwige gelukzaligheid. Hier op aarde kennen wij slechts gedeeltelijk. Het overige gelooven wij. Maar deze gedeeltelijke openbaring van de Eeuwige Liefde, die de Vader Zijnen Zoon toedraagt en die van alle eeuwigheid de geheimzinnige Geest der Godheid is, is voor Individu en maatschappij van ontzag lijke beteekenls. De aarde lag woest en ïedlg. Toen zweef de de Geest Gods over de wateren en uit den baaierd werd de orde geboren. Zoo lag het maatschappeiyk leven woest en ledig onder de eeuwen van het heiden dom. Zeker, dit leven heeft zich uitgedrukt in grootsche vormen, het gaf gestalte aan de geweldigste droomen’en aan de diepste herinneringen der menschheid. Maar het miste den Geest, den Trooster, Spiritus Paraclitus, d* Geest die de Liefde is. Vandaag hebben de leden van het kabinet, uitgezonderd de ministers dr. Deckers, mr. de Wilde en prof. Slotemaker de Bruine, *n vlieg tocht boven ons land gemaakt. zy zyn vanmorgen om half tien van vliegveld „Waalhaven" vertrokken met Douglas-toestel P. H.AKS, de „Sperwer", bestuurd door den heer Blaak. Om 9 uur arriveerde dr. H. Colyn uit Den Haag in geselschap van mevr. v. d. Hoeven en freule de Savomln Lohman, zy werden begroet door den heer A. Plesman. directeur van de K.L.M. Even later arriveerden de ministers Jhr. de Graeff. Jhr. Ir. van Lldt de Jéude en prof, dr. ir. Gelissen. wier auto tusschen de pont en het vliegveld door de politie was aangehouden wegens overtreding van de maximum snelheid. De ministerieele auto was in een van de po- lltlevallen geloopen. De ministers hebben by hun aanhouding dienstzaken ter verontschul diging opgegeven. Weinig minuten later arriveerden de minis ters Oud en van Schalk, beiden vergezeld van hun dames. Tegen half tien begaf het gezel schap zich naar het platform waar de „Sper wer”. getooid met de nationale driekleur, wachtte. Nadat de ministers en hun dames voor de fotografen hadden geposeerd, nam het gezelschap, waarby zich de heeren Plesman en Slotemaker. secretaris van de directie van de KL.M. hadden gevoegd, in de cabine plaats. Precies om half tien verhief het toestel zich van den grond en verdween in Zuidwesteiyke richting. Getulge-deskuiMige Ir. W. J. van Vlersen, ver klaarde, dat de seinpaal, die by het ongeval een rol heeft gespeeld, volkomen intact is geweest. Er zyn verschillende experimenten uitgevoerd, die hebben uitgewezen, dat alles volkomen in orde was. Deskundige is van meening, dat ver dachte een ander sein, betrekking hebbend op het vertrek van trein 1362 van spoor 3, veilig heeft zien staan en dat dit sein in zyn hersens is biyven hangen. Ook de armbeweging, door den statlonsopzichter gemaakt, heeft hem par ten gespeeld. De hoofdconducteur heeft nagelaten goed te maken wat de wagenbestuurder verkeerd heeft gedaan. By de voortgezette rechtzaak voor de Amster damsche rechtbank betreffende het ongeval met den Dieseltreln te Amsterdam op 5 Augustus van het vorig jaar, gaf Ir. Van Vlersen als zyn meening te kennen, dat de statlonsopzichter zyn armbeweging onbewust heeft gemaakt, hy was dien dag voor het eerst weer in dienst na zyn verlof, dat hem gedeelteiyk wegens ziekte was gegeven. Te ruim 2 uur Vrydagmiddag arriveerde HM. de Koningin, in gezelschap van een hofdame, op het terrein van den Landstormdag te Barne veld, welkom geheeten door de commissie van ontvangst, bestaande uit de ministers Deckers en De Wilde, Generaal Duymaer van Twist, ge neraal de Jonghe en ds. Hoeneveld van Ny- kerk. Terwyi de muziek het Wilhelmus aanhief, geestdriftig meegezongen door het duizendvou dige publiek, stapte H. M. aan het begin van het terrein uit en wandelde, vergezeld door genoem de commissie, naar de offlcieele tribune, waar verschillende autoriteiten aan H. M. werden voorgesteld. De 12-jarige Zus Willemars bood de Konin gin bloemen aan. Onmlddeliyk hierop volgde X défilé der hon derden landstormers. Na afloop daarvan, 20 mi nuten later, verliet H. M.. hartelyk toegejuicht door de toeschouwers het Landdagterrein. Na de pauze werd de verdachte door den pre sident. mr. Thöne, verhoord. Op een desbetreffende vraag verklaarde hy, zich niet vergist te hebben in den stand van het sein; dit stond volgens hem op veilig. Ook heeft hy gezien dat de statlonsopzichter met zyn staf het vertreksein heeft gegeven. Hy is toen Ingestapt, heeft de Dieselmotoren aangezet en is weggereden. Even later zag hy het signaal op de brug onveilig staan; hy heeft toen geremd om voor de brug te blyven. Toen hy den stoomtrein zag aankomen heeft hy afgeremd en is naar binnen geloopen. Tus schen het vertrek en het moment van de bot sing is nauweiyks een minuut verloopen. Voor hy den paal van het perron gepasseerd heeft hy al geremd. De ..Osservatore Romano" van Donderdag 6 Juni bevat onder een kop over twee kolom een uitvoerig artikel over de bekeering van oudrmlnister Marchant tot het Katholiek Ge loof Het Pauseiyk orgaan behandelt ook de brochure van den minister en neemt er eenige passages uit over. Wy ontleenen aan het artikel het volgende: Het aftreden van den minister van Onder- wys. Kunsten en Wetenschappen, gemotiveerd door zyn overgang tot den katholieken gods dienst heeft grooten indruk in Nederland ge maakt. zyn ontslag is aanvaard en ook is er reeds een opvolger benoemd. De aanvallen van zijn tegenstanders duren echter voort. Men maakt er den minister een ernstig verwyt van, dat hy verscheidene maanden zyn bekeering heeft verzwegen. Marchant verdedigt zich in een brochure hiertegen en zet de redenen uit een. welke hem hebben doen besluiten het Ka tholieke Geloof te omhelzen. De bekeering van Marchant, aldus gaat de Osservatore Romano" verder, dateert van 21 December 1934. In dien tyd bevond zich de Nederlandsche regeering in een delicate par lementaire positie, daar toen de groote bezui niging van de staatsuitgaven besproken werd. Minister Marchant wilde de complicaties die op dat oogenblik uit zyn onmlddeliyk ontslag zou den hebben kunnen voortvloeien vermyden. Hy bleef dus. ook toen hy katholiek was geworden In zyn functie van minister en leider van de Vrijzinnlg-Democratische Party, totdat de par lementaire situatie was opgehelderd. In de oogen van zyn vroegere partygenooten is dat zyn fout geweest. Deze schynen van oordeel te zyn. aldus Marchant, dat een van hen des noods katholiek kan wezen, maar nooit een ka tholiek vrijzinnig -democraat minister. De „Osservatore" haalt dan tenslotte nog eenige passages aan van de brochure die wy einde van de vorige maand uitvoerig hebben ■j—x eze instorting van den Heiligen Geest II was de voltooiing van het Verlos singswerk. Door de zonde van Adam waren mensch en maatschappy van God vervreemd, door den dood van Christus werden mensch en maatschappy met God verzoend, door de Inwoning van den Hei ligen Geest werden mensch en maatschap py deelachtig aan het leven Gods „consor- tes dlvinae naturae”, zooals de Apostel Pe trus het overduideiyk zegt: „deelgenoten der goddeiyke natuur”. Over dit wonder, dat aan alle zinnehjke waarneming te boven gaat, hebben de eeuwen zich verbaasd, zooals de tallooze luisteraars naar de prediking der Aposte len, die, uit verschillende landstreken ge komen, nochtans allen hun eigen taal hoorden weerklinken, zich over dit wonder verbaasden. Want deze onzichtbare inwo ning van den Heiligen Geest was het, die kracht gaf aan de martelaren, stem aan de behjders, reinheid aan de maagden. Deze geheimzinnige, bovenwerkeiyke, maar on miskenbare kracht verlicht de opperste lei- 14. ding der Katholieke Kerk en maakt deze gemeenschap, die door geen natie, door geen stand, door geen leeftyd beperkt wordt, tot de eenige waarhjk levendragende menschen-vereeniging op aarde. De stroom der genade, die bloedstroom van het leven der Katholieke Kerk, wordt gestuwd door haar levensbeginsel, de Persooniyke Liefde van God. -j-^ n Hy zal met u zyn tot het einde der H tyden. By alle wisselvalligheid des lots, by alle maatschappelyke en staatkundige onzekerheid, in triomf en kerkvervolging, in heeriykheid en in boete biyft dit woord van den Zaligmaker de ▼aste verzekering van het leven der Kerk, Waaraan alle persooniyke leven zich kan laven. De Trooster is altyd naby. Hy bezielt niet alleen het algemeene leven der kerk, ook tegenwoordig in elke ziel, die in staat van genade is. wy zyn door de genade tempels geworden des Heiligen Geestes. Dit legt ons niet alleen plichten op tegenover onszelven en tegen over onze naasten, die immers hetzelfde voorrecht genieten of hiertoe zyn geroepen, dit stemt ons niet alleen tot allernederigste dankbaarheid jegens God, die den Trooster ■ond, maar dit geeft ons ook het hooge recht mede te leven in het geheimzinnige en ondoorgrondehjke GoddeUjke leven, waaruit ons bestaan gevormd en gevoed wordt. Medebezitters, deelgenooten van dien Goddeiyken levensstroom, de Liefde, mogen en moeten wy trachten te begry- Pen, wat het voor ons beteekent, intiem verbonden te zyn met het Beginsel zelf van het leven, als Individu en als lid van de gemeenschap der heiligen. besprekingen over gevoerd, wat er met de man schappen zal gebeuren. De kans, dat de vreem delingendienst de vervoerkosten naar Roemenie betaalt, is zoo goed als uitgesloten. Donderdag heeft de rivierpolitie de zeelieden nog van eten voorzien. hooren. De Rechtbank hief het bevel tot gevangen houding van verdachte op. De emotie was zoo groot, dat hy een flauwte kreeg. ■chappy de kracht tot het goede. Juist in een tyd, die zoozeer als de onze met zichzelven verward is, geeft de zeker heid, dat men het volstrekt goede steeds In het Staatsblad is afgekondigd de wet van 23 Mei 1935 tot wysiging en aanvulling van de kieswet, de provinciale wet en de gemeentewet. Deze wet treedt In werking op een nader door de Kroon te bepalen tydstip. baar bekend staat, wordt hy niet by de eerste de beste fout verwyderd. President: Dus wordt hy wel als een goed machinist beschouwd? Getuige: Ja. Rechter mr. Boon: Maar als een machinist het ongeluk is aan een samenloop van om standigheden te wyten geweest, zoodat er, mocht de rechtbank tot een veroordeellng overgaan, alleszins reden is voor clementie. Uitspraak 31 Juni.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15