ONS BLAD Baldwin vervangt MacDonald REGEERINGSVERKLARING VAN LAVAL I met kans op onweer, later iets koe- I l 6 J Het nieuws van heden ons De oogen van het buitenland zijn op gericht Ons aanzien mag niet worden geschaad Bufferstaat in Noord-China? April 1936? De Abessinische kwestie DE BAROMETER EEN MEERDERHEID VAN 164 STEMMEN DE KABINETSWIJZIGING VOLTROKKEN De Synode van Augsburg N.R.A. verlengd tot JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BREUKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DE DIRECTIE SE Hoeden in Perzië r' Tibor von Eckhardt Baldwin De vlootdiscussies Treinongeluk bij Breslau i Toezeggingen aan de frontstrijders Een manifest aan de kerkelyke gemeenten 53 dooden op de Witte Zee Gele generaals aan het 'isonfereeren Roosevelt”» voorstellen gunstig ontvangen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Verzoeningscommissie komt 25 Juni a.s. te Scheve- ningen byeen „Een ieder moet het rechtvaardig loon kunnen vinden voor zyn arbeid" ZATERDAG 8 JUNI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 206 Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD zal op Tweeden Pink sterdag NIET verschijnen. t f 2.- f 2.85 MacDonald zed zich verdiepen in imperiale defensie, Simon aan Binnen-, Hoare aan Bui tenlandse he Zaken Japan wil Noord-China geheel „bevryden" van den invloed van Nanking Eden voor Volkenbonds- aangelegenheden Het Weer iiiiiiiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiihiiiiiiiiih VERWACHTING: Matige tot krachtigen. g 1 Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Het volmachten-ontwerp NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I I o -1 het Enreische kabinet van rondvlucht boven ons .een o berfio' te/ v De financleele commissie heeft, nadat zü de De verklaart het Engel- MacDonald, Lord President of the Kanselier de van Ramsay) van 1 Het bestuur dezer zóne zou meer los van Nanking moeten staan en eerder samenwerken met de Japansche autoriteiten. LA VAL BEHAALT EEN MEERDERHEID VAN 164 STEMMEN. Stand sp Zaterdag 1» aar vjma 754.4 Verin stand: 75U Chamberlain, ■4 De heele wereld heeft de oogen op ons ge- richt. G(j snit niet toelaten, dat ons aanzien In de wereld schade aal lijden. Onze buiten* landsche politiek, die gericht is op veiligheid en vrede, een politiek van welker vaste Ijjn ieder overtuigd is en waarin gij met diep in- Ministers maken land. BOEDAPEST, 7 Juni. In verband met een incident, dat zich In de zitting van het parle ment had voorgedaan, heeft Tibor von Eck hardt hedenochtend den degen gekruist met den afgevaardigde Szalay. Belde tegenstanders zijn daarbij licht gewond. TOKIO, 7 Juni. (Reuter). In di plomatieke kringen alhier is men van oordeel, dat het Japansche le ger in Noord-China een uitgebreide bufferzone tusschen Mandsjoekwo en China wil vestigen. MOSKOU, 7 Juni (Reuter) Het Tasa-agent- schap meldt uit Archangel, dat het zoeken naar den baggermolen „Tsjemysjetsky” die tijdens een storm op de Witte Zee schipbreuk heeft geleden, Is gestaakt. Bij den ondergang het schip zijn 53 personen omgekomen. Men moet kortom aan Iedereen de mogelijkheid geven, om in een eeensgezinde gemeenschap te werken en het rechtvaardig loon voor zjjn arbeid te vinden. De te Augsburg gehouden Synode van de Belijdeniskerk Is gisteren geëindigd, zonder dat het aangekondlgde manifest, waarin de Bellj- denlskerk zich „vervolgde kerk" zou noemen, is verschenen. Wel zal a s. Zondag In de evan gelische kerken een verklaring worden voor gelezen, maar daarin zal niets staan over ver volgingen der kerk van staatswege. Japan wil Noord-China geheel .bevrijden” van Nanking» Invloed. Dit is een omvangrijk program, waarop de sa menwerking tusschen parlement en regeering met vertrouwen moet worden opgebouwd. Frankrijk heeft reeds voor heetere vuren ge staan. Het heeft alle bepoevingen door zijn moed en zijn eenheid weten te overwinnen, temeer daar de vroegere frontsoldaten het prachtige voorbeeld daartoe hebben gegeven. De verzoeningscommissie Inzake *t Abessinisch- Itallaansch geschil komt op 25 Juni te Sche- veningen bijeen. De wijziging trokken.. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De werklieden moeten het gevoel hebben, on dersteund en beschermd te worden. Men moet aan de plattelandsbevolking, de kooplieden en Industrieeien den afzet hunner producten waar borgen. Men moet het internationale ruilverkeer soepeler maken. De banden, die het moederland met zijn overzeesche bezittingen verbinden, moe ten nauwer worden aangehaald. Verder moet met energie tegen de werkloosheid worden ge streden. Aan de jeugd moet het mogelijk wor den gemaakt, haar capaciteiten beter te kun nen aanwenden en haar drang naar arbeid te bevredigen. Onze regeering is gevormd, om de spe culatie te bestrijden en den franc te verdedigen. De volmachten, die wij vra gen, eerbiedigen het organische en po litieke statuut van het land. De toon van de besprekingen is gematigd ge weest en Reuter’s correspondent, die de bij eenkomst heeft bijgewoond, constateert, dat de eenheid In de BeliJdeniskerk aanmerkelijk Is toegenomen. Dat Is vooral te danken aan on derlinge besprekingen tusschen de voornaam ste leiders: de bisschoppen Meiser (Beleren), Marahrens (Hannover), Wurm Wurtemberg). Zftnber (Breslau), en de geestelijken dr. Koch (Oeynhausen), Niemöller (Berlljn-Dahlem). Schacht, de offlcieele waarnemer, die van mi nister Frick opdracht had de Synode bij te wonen, heeft uitvoerige aanteekeningen ge maakt, maar geen woord gezegd. Toen Reuter’s correspondent hem na afloop naar zijn indruk ken vroeg, antwoordde Schacht: „Het la mil niet vergund iets te zeggen.” De Synode heeft geen besluiten genomen, maar er zal gelijk boven reeds Is meegedeeld een verklaring worden opgesteld, die aan zicht hebt toegeriemd, zou slechts gevaar kunnen loepen, wanneer gjj den schijn zendt wekken, alsof gij deze politiek zoudt willen opgeven. En dat zult rij niet willen. In een mededeeling aan de pers heet het: De Engeisch-Dultsche vlootbespreklngen hebben een bevredigend verloop gehad. In een alge- meene gedachtenwisseling heeft de Britsche de legatie ophelderingen gegeven over den tegen- woordlgen toestand. Er werden verder techni sche punten besproken. De onderhandelingen zullen na op 15 Juni worden hervat. stond ten aanzien van de kwestie van verdediging tegen luchtaanvallen. bewolkt met tijdelijke opklaringen, regen baken Ier. Verdere vooruit».: lijdelijk opklarend. IIIIIIHttmiHHlimHHHWMIHIilllllllllHHHIIIIUHUIIIIIIIllllllllllMUliH LONDEN, 7 Juni. Hedenmiddag Is de sedert lang verwachte reorganisatie van sche - kabinet een feit geworden. Vanmiddag tegen 4 uur diende Macdönald bij den konlng zijn verzoek om ontslag lp, dat werd aanvaard. Ongeveer een uur later werd de leider der conservatieve partij, Baldwin, door den konlng ontvangen en belast met de vorming van een nieuwe regeering. Vanmiddag voerde MacDonald voor het laatst als premier het woord in het Lager huis, dat nu verdaagd Is tot 17 Juni. Met voldoening deelde hij mede, van de zijde van het overigens zeer geheim werkende comlte voor Imperiale defensie te hebben vernomen dat er zeer veel optimisme be- WASHINGTON. 7 Juni In kringen van afgevaardigden wordt Roosevelt’s nieuwe voor stel Inzake de NR.A. gunstig beoordeeld. Waar schijnlijk zal het ontwerp vandaag officieel worden Ingediend. Volgens Roosevelt’s voor stellen zou het werk der N. R. A. worden ver lengd tot April 1936. De president zou niet langer het recht hebben, codes voor te schrij ven of on ,te heffen. TEHERAN, 7 Juni. (Reuter) De Sjah van Iran (Perzië) heeft verordend, dat voortaan. In plaats van de oude Perzische hoofdbedek king hoeden gedragen mogen worden. De Sjah zelf verscheen bjj de opening van het parlement voor de eerste maal zonder hoofddeksel. Aan het eind der rede werd door de meerder heid der Kamer geapplaudisseerd. Eveneens werd door de meerderheid geapplaudisseerd bij de passage, waarin Laval verklaarde dat men niet kon volstaan met bezuinigingen, maar dat gewerkt moest worden in de richting van een herstel der nationale volkshuishouding. MILAAN. 7 Juni (Havas). De bemlddellngs- commlssie voor het Itallaansch-Abessinlsch con flict, die vanmiddag te Milaan bijeen Is gekomen, zal waarschijnlijk besluiten haar zittingen te verdagen en op 25 Juni a-s. opnieuw bijeen te komen In Nederland en wel te 8cheva nin g e n, teneinde haar werkzaamheden te her vatten. In een United-Pressbericht aan de „Tele graaf” wordt deze mededeeling bevestigd. De stand der staatsfinanciën is de eenige be dreiging, waaraan de franc blootstaat. Onze goudvoorraad moest, aooals Iedereen weet, vol doende zjjn om den franc onaantastbaar te ma ken. Alleen het feit van een al te drukkende be- grooting zou tenslotte in staat zijn, de valuta te treffen, wannéér gü niet door direct handelen uitdrukking geeft aan uw vasten wil, de hand- teekenlng van den Staat te eerbiedigen en de valuta zonder beperking op peil te houden. Het zal echter niet voldoende zijn, de uitga ven te beperken en de misbruiken uit te roeien. WU zullen ertoe moeten overgaan de nationale economie weer op vasten grondslag te stellen. Tegen den wagenbestuurder van den Dieseltrein, waarmede verleden jaar te Amsterdam een on geval gebeurde, Is een maand hechtenis ge- eiscbl De eenigste vrouwelijke schoorsteenveger Hongarije heeft pleister in haar beroep De bemanning van het verkochte Roemeen sche s.e. „S/antu Nicolae”, die, na drie maanden wachten op haar gage, van boord gezet zal worden. De mannen vermaken zich met een varken De Kamer heeft met 324 tegen 160 stemmen haar vertrouwen in de regeering-Laval uitgesproken. het ministerie van blnnenlandsche zaken zal worden voorgelegd, vóór zij den volgenden Zondag in alle evangelische kerken zal wor den voorgelezen. Naar de „Times” verneemt zullen In den brief aan de gemeenten de lidmaten worden aange spoord kalmte en waardigheid te bewaren en zich niet door onderdrukking of vervolging te laten verleiden tot tegenstand tegen het wettig tjjdelljk gezag. Maar In denzelfden brief wor den de gemeentel» er aan herinnerd, dat geen aardsche macht de kerk van haar rechten kan wen, of haar ontslaan van de verplichting heilige taak onder alle omstandigheden vervullen. PEKING. 7 Juni. (Reuter), in de provincie Tsjahar houden Japansche en Mandsjoerüsch» troepen sinds eenige dagen manoeuvres, waar aan wordt deelgenomen door het derde regi ment veld-artllleris uit Nagoya. Na de regeeringsverklaring werden de In- terpellatle-voorstellen Ingediend. Laval ver lengde onmlddellljke verdaging dezer interpel laties, waartegen door een communist werd op gekomen. Itaval stelde echter de kwestie van vertrou wen. Bjj de stemming kreeg hij een meerder heid van 412 tegen 137 stemmen. Hierop ging de Kamer tot 9 uur uiteen, ten einde de financleele commissie gelegenheid te geven over het volmachtenontwerp te beraad slagen. De Senaat is na voorlezing der regeeringsver klaring, welke een zeer goeden Indruk maakte, tot morgen uiteengegaan. PARUS. 7 Juni (Renter). De Kamer heeft aan het begta hare» nachtaittlng, welke ras nr era aaavaag nam, met 2U vaa de 442 uitgebrachte stemmen Fernand Bouissen als Kamervoorzitter herkozen. BRESLAU 7 Juni (V. DJ De sneltrein Glatz- Breslau is vanmiddag om 2.52 uur bü het bin- nenloopen van het station Wangern met loco motief. bagagewagen en 6 personenwagens uit de rails geloopen. Twintig personen werden licht gewond. De gewonden konden hun reis voort zetten. De materieele schade Is aanzienlijk. Generaal Isotanl heeft gewezen op het vast beraden besluit van Tokio, om den toestand in Kwantoeng en Noord-China definitief op te helderen. HU constateerde, dat Noord-China geheel be vrijd moet worden van Nanklngs Invloed. Tsjang Kal Sjek en Tsjang Hsóe Llang hou den zich, aldus de generaal, nog op den ach tergrond, maar om hen bekommeren wü ons niet. Het blad „Tokio Asahl Imboen” met nadruk, dat een ultimatum aan Nanking verwacht kan worden. De verwijdering van de Chineesche generaals Ho en Yoe met al hun troepen uit Noord-China zal worden ge- elscht, alsmede de ontbinding van het mili taire Chineesche comité en van alle organi saties der Kwo Min Tang. Engelsche admiraal Sir Charles Madden, een dubbelganger van Koning Oeorg V, is dezer dagen overleden Om 10.45 uur werd de zitting van de Kamer hervat en werd een aanvang gemaakt niet de debatten over het volmachtenontwerp. OntegenzeglUk is er ontspanning Ingetre den In de Kamer en, wanneer zich geen Inci denten voordoen, kan gerekend worden op een overwinning der regeering. Het agentschap Sjlmboen Rengo meldt, dat de toegang tot het gebouw van den Oeneralen Staf en van het ministerie van Oorlog te Tokio vanaf Vrüdag nog slechts Is toegestaan met bijzonder verlof en na strenge oontröle, aangezien deze beide lichamen druk met werk bezet zün. Inmiddels worden de laatste toebereidselen getroffen voor de beslissende onderhandelingen In Noord-China. Kolonel Klta, de chef van de afdeellng China in den Oeneralen -Staf, ver trekt nog heden met nieuwe instructies naar Tientsin, waar een conferentie zal plaats heb ben met generaal Oematsoe, den bevelhebber van de Japansche troepen in Noord-China. Aan deze bespreking zullen deelnemen gene raal Isotanl uit Sjanghai en de Japansche kolonels Sakai, Takahasjl en Giga. LONDEN, "7 Juni. (Reuter). De Engelsch Dultsche vlootbespreklngen zün verdaagd tot na Pinksteren. De Dultsche gedelegeerden vertrekken morgen naar BerlUn. Op een veigsriwliig van de American Iron en Steel Institute te New-York is een motte aangenomen om de door de NR.A.-code vast gestelde werktüden en loonen te handhaven. Voor deze motie stemden meer dan 200 leden van het Instituut, die 90 pCt. van de Ameri- kaansche staalindustrie vertegenwoordigen. Bovendien werd besloten, dat het recht der arbeiders op collectief onderhandelen be schermd zal worden. De voorzitter. Eugene Grace, zelde. dat het voor de staalindustrie ge lijk ébu staan met zelfmoord, indien zij zich niet zou houden aan de overeenkomsten. Johnson, de gouverneur van Colorado, heeft Roosevelt telegrafisch In kennis gesteld van zün plan om de N. R. A. te redden. HU stelt voor, dat de staten, die hun eigen NR_A.-codes hebben, een verdrag sluiten, terwül hü het ver der wenschelük acht, dat het Congres maat regelen goedkeurt, waardoor deze staten wor den beschermd tegen de concurrentie van de staten, waar geen codes bestaan. Aangezien het plan, de regeering te reorga- niseeren reeds sedert weken vaststond, kon Baldwin reeds denzelfden middag In het Buckingham Palace de nieuwe ministerlüst overhandigen. Tegen half zes ontvingen de ministers van den konlng reeds de nieuwe ambtszegels en vond de plechtigheid van den handkus plaats. - In Downingstreet en voor het Buckingham Palace was een groote menigte te hoop geloo pen. die het af- en aanrüden der ministers met belangstelling gadesloeg. Zoo is Baldwin voor den derden keer In zün politieke loopbaan minister-president gewor den. MacDonald, die sedert 1929 minister-pre sident was, volgt Baldwin op als Lord-presldent ol the Council. Bovendien zal MacDonald belast worden met de aangelegenheden van het comité van lm- periale defensie, zoodat hü rich bezig moet houden met de coördinatie van de verdedl- glngs-diensten. Men is niet voornemens een ministerie van defensie te creëeren. Na de voorlezing der regeeringsverklaring diende Laval het volmachtenontwerp in, dat als volgt luidt: „Om een devaluatie van de valuta te vermü- den. verleenen Kamer en Senaat de regeering machtiging, om tot 31 October 1935 door mid del van verordeningen alle maatregelen met kracht van wet tot bestrüding der speculatie en tot verdediging van den franc te nemen.” Deze verordeningen, waartoe door den mi nisterraad besloten zal worden, moeten voor 1 Januari as. aan het parlement ter ratlflcee- nr.g worden voorgelegd. uiteenzetting van premier Laval en van den minister van Financiën Regnier had aanhoord. het volmachtenontwerp aangenomen met 19 tegen 14 stemmen en 6 onthoudingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft soe.- dem. voorstellen in zake een zoogenaamd werk plan verworpen. Nieuwe arrestaties In verband met de misdrijven te Oss fti omgeving. De regeering heeft dus een meerderheid be haald van niet minder dan 164 stemmen. Morgenochtend vinden de debatten in den Senaat plaats. Vóórdat de stemming plaats had beant woordde Laval In een slotwoord verschillende tüdens de debatten gestelde vragen, Laval verklaarde dat het parlement ervan overtuigd kon zün. dat de regeering in nauw contact met de betreffende commissies zou han delen. Het begrootingstekort bedraagt 6 milliard, het tekort bü de spoorwegen rond 4 milliard francs. De goudafvloeilng was de laatste dagen wel Ingedamd, doch er waren thans aanzienlüke geld-opnemingen bü de spaarbanken waar te nemen. De kamer diende daarom mede te werken aan de redding van flen franc. Vervolgens sprak Laval nogmaals zün er- kentelükheid uit namens de frontstrijders, die eerst op de allerlaatste plaats In aanmerking zouden komen voor de noodzakelük te brengen offers. Misbruiken, zooals die voorkwamen met de frontstrüderskaart, waren echter ontoelaat baar. Laval stelde de oprichting van een pensioens- kas voor frontstrüders In het vooruitzicht. Hierop kwam het volmachtenontwerp in stemming, waarbü Laval de vertrouwenskwes tie stelde. Het resultaat was zooals boven ge meld. PARIJS 7 Juni. Vrijdagmiddag om 5 uur kwam de nieuwe regeering—Laval in een kabinetsraad büeen ter voorbereiding van de wegeeringsver- klaring, welke vervolgens In den ministerraad onder voorzitterschap van president Lebrun werd voorgelezen. De ministerraad keurde met alge- meene stemmen het wetsontwerp goed inzake de door de regeering voor te stellen buitenge wone volmachten ter verdediging van den franc en ter bestrijding van de speculatie. De ministerraad besloot, dat de leden der regeering tot 14 Juli niet zouden deelnemen aan eenlgerlel offlcieele betoogingen. Om half zeven begon de Kamerzitting waarin Laval zün regeeringsverklaring voorlas. Hier in verklaarde hü het volgende: De volledige mlnlster-lüst luidt als volgt: Baldwin, eerste minister. Ramsay Council. Neville Schatkist. Sir John Simon, blnnenlandsche zaken. Lord Hallsham, Lord Chancelor. Sir Samuel Hoare. bultenlandsche zaken. Lord Halifax, oorlog. Thomas, Dominions. Markies of Zetland. Brltsch-Indlë. Malcolm MacDonald (zoon van Koloniën. Lord Londonderry. Lord of Privy Seal. Sir Bolton Eyres Monsell, Admiraliteit Cunllffe Lister. Luchtvaart. Oliver Stanley, Openbaar onderwüs. Ernest Brown, Arbeid. Walter Elliott. Landbouw. Kingsley Wood, Openbare gezondheid. Walter Runclman, voorzitter der Kamer van Koophandel Majoor Tryon, P. T. T. Godfrey Collins, Secretaris voor Schotland. Ormsby Gore, Openbare werken. Eden, minister zonder portefeuille voor Val kenbon dszaken. Lord Eustace Percy, minister zonder porte feuille. Lord Londonderry, regeeringalelder In het Hoogerhuls

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1