Diocesane Katholiekendagen Begrooting 'Verkeersfonds Weekend verkeersongevallen en EEN LANGE LIJST 2SSTE LIMBURGSCHE ANTWOORDMEMORIE AAN EERSTE KAMER Kerkelijk Léven DINSDAG 11 JUNI 1935 BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem De inbraak te Ursem Dooden en gewonden H.H. WIJDINGEN Bij de Pater* Jesuïeten Ernstig ongeluk by de Bilt PATER P. MULLER S.J. t Doodslag te Aarlanderveen Jongetje gedood Botsing tusschen motorfietsen Jongeman gedood Droevig ongeval op Schuttersfeest Jongetje door motor gegrepen DENNENBOSCH VERBRAND BOERDERIJ AFGEBRAND Twee zwaar gewonden Overboord gevallen en verdronken WINKELHUIS ITGEBRAND in Utrecht In Gelderland INBRAAK IN FABRIEK Spoorwegen Snorder reed op een agent in Fabriek gedeeltelijk verwoest Ernstig ongeluk te Rotterdam Roermond, Tilburg, Breda Landwegen y/snneer de uitkomsten van bet tweede vljl- Een der vermoeddyke daders aangehouden Man onder baal koekschilfers gedood Veete met het mes beslecht De nieuwe Duitsche stroomiynsneltrein heeft een proefrit gemaakt van Kassei naar Berlijn. De locomotief bereikte een snelheid van 175 KM. per uur Eigenaar uit Glanerbrug kon zich ternauwernood redden O or zaak van instorting niet bekend Pref. Féron: Belyden en beleven Autosnelwegen Auto tegen boom Daling bij Spoorwegen blijft dreigen Maatregelen worden overwogen, het personenverkeer by de Spoorwegen aantrekke lijker te maken „Belyden en Beleven** „Voor zedelyke volksverheffing” Gedurende de Pinksteren eischte het drukke verkeer opnieuw slachtoffers W aterwegen Na gelukte poging tot ontsnapping, later gearresteerd Tegen den grond geslagen Wegen in Noord- en Zuid- Holland de het waaraan missionarisleven. scheuren c De minister overweegt maatrege len, waardoor eenerzyda het perso nenverkeer aantrekkelijker wordt gemaakt, anderzijds de bezuiniging der exploitatiekosten nog verder kan worden doorgevoerd. Breda stand De auto werd totaal vernield. Van de Inzittenden is een, mevrouw Koppenhal ongeschikt zou zijn. Hoewel deze weg over een zeer groote lengte door bebouwing loopt, deels door nauwe dorpsstraten, voldoet hij nog aan redelijke eischen. Onder de gemeente Bergen op Zoom nabij de jeugdherberg „De Klavervelden” brandde Maan dagmiddag ongeveer 400 M2, dennenbosch af. Voorbijgangers, geholpen door omwonenden, slaagden er met moeite in het vuur te bedwin gen. De gealarmeerde brandweer behoefde bjj aankomst geen dienst meer te doen. op een eenigermate Met een ernstige beenbreuk, gebroken schou derblad en hoofdwonden bleef de man liggen. Van de vrouw werd een voet verbrijzeld, ter wijl zij behalve zware hoofdwonden, ook een ernstige hersenschudding bekwam. Beiden wer den naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Zondag is een der vermoedeiyke daders van de inbraak te Ursem. de vorige week gepleegd, zekere J. K. uit Alkmaar, door den Rjjksveld- wachter gearresteerd. Bij confrontatie is hij door verschillende per sonen herkend. Hoewel hij zijn onschuld volhoudt, zijn aanwijzingen tegen hem zeer sterk. De man is te Alkmaar ingesloten. Het onder zoek duurt nog voort. Het is den minister bekend, dat de Polder wegen in de Betuwe niet aan de eischen van liet snelverkeer voldoen en ongeschikt zijn om daarlangs de reeds in gebruik gestelde en spoe dig te openen bruggen te bereiken. Evenwel kan niet toegegeven worden, dat zy in het bijzonder door de aanwezigheid dier bruggen grondig vernield zouden worden, daar zij in hoofdzaak dienen voor plaatselijk verkeer. De minister is overtuigd van het nut dat de aanleg van den nieuwen Rijksweg Rotterdam- Elst voor het verkeer heeft. Deze aanleg zal zooveel mogelijk bespoedigd worden. Zondagavond zijn te Apeldoorn op den Zut- fenschen Straatweg ter hoogte van het „Woud- huis" twee motorfietsen, waarvan één met zij span, op elkaar gereden, doordat de motorfiets die aan den kop reed, pech kreeg, onverwachts moest stoppen en de hem volgende motor niet tjjdlg tot stilstand kon worden gebracht. De bestuurder van het motorrijwiel met zijspan, die achter reed, liep een gebroken schouderbeen op en een enkelfractuur. Zijn vrouw, die in de zijspan zat, brak haar onderarm. Voorts zaten nog op den motor hun beide zoontjes, van wie er een ernstige schaafwonden aan het hoofd bekwam; het andere l?wam met den schrik vrij. De duorljdster van het andere motorrijwiel kreeg verwondingen aan een der beenen, terwijl de bestuurder geen letsel opliep. De gewonden zijn in het R. K. Ziekenhuis te Apeldoorn verbonden en later per personen auto naar him woningen te Amsterdam over- gebracht. onbekende oor- van den heer Alk- arbeidzaam R. I. P. De minister is van oordeel, dat een wegpro- fiel met gescheiden verkeersbanen niet zooda nige voordeelen, uit een oogpunt van veiligheid biedt boven een wegproflel zonder gescheiden banen voor beide verkeersrichtingen, dat reeds thans in alle omstandigheden aan eerstbedoeld wegproflel de voorkeur moet worden gegeven. Aan beide oplossingen zijn voor- en nadeelen verbonden, glie in zekeren zin naar persoonlijk inzicht tegenover elkander worden afgewogen Het kostenvraagstuk zal daarbij in aanmerking zijn te nemen, waarbij de kosten van verlichting niet bulten beschouwing mogen Wijven. Maandagavond is een auto, bestuurd door den heer E. Potemans uit Amsterdam, welke zich van Lier naar Antwerpen begaf ter hoogte van Tweeden Pinksterdag, des morgens negen uur, is bij het kruispunt LaatGoorstraat te Alk maar een ernstige motorbotsing gebeurd. Van de Laat kwam in snellen vaart een luxe auto aanrijden, bestuurd door C. 8. uit Andyk. Uit de Goorstraat naderde een motorfiets met duozitting, waarop gezeten waren de Hoomsche politieagent v. Duivenvoorde met zijn echtge- noote. Zonder aan het va nrechts komend ver keer voorrang te verleenen, wilde de automobi list het gevaarlijke kruispunt passeeren. De botsing was hevig. De motorfiets werd op den auto meegesleurd, terwijl de berijders tegen het gebouw van de Ned. Bank werden geslin gerd. Het drie-jarig zoontje van de familie Bals- beek stak Maandagmiddag plotseling den weg over. Hjj werd door een juist passeerenden mo torrijder gegrepen en ernstig gewond. Het ventje is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer Inzake het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1935 wordt het volgende ont leend: De minister meent, nu de Regeerlng In de ge legenheid is geweest haar denkbeelden aan gaande coördinatie in algemeenen zin kenbaar te maken, in afwachting van den onlangs aan gevangen arbeid van de Oentr. Commissie voor- loopig zich van nadere beschouwingen te mo gen onthouden. HIJ deelt de meenlng van de le den, dat de grootst mogelijke spoed dient te worden betracht en is van oordeel, dat zoo noo- dlg tot gedeeltelijke regelingen moet worden overgegaan. Tweeden Pinksterdag ,des morgens te kwart voor tien, is in de Rotterdamsche haven een ernstig ongeluk gebeurd waarbij een doode te betreuren valt, terwijl een tweede slachtoffer ernstig werd gewond. Het ongeluk geschiedde aan boord van ss. „Kedoe” van den Rotterdamschen Lloyd, uit welk schip door middel van een electrische kraan koekschilfers werden gelost In het langs zij liggende motorschip „Telegraaf 20”. Door onverklaarbare oorzaak is een hjjsch eenigszins los geraakt, met het gevolg, dat en kele balen in het ruim vielen en terecht kwa men op een tweetal arbeiders. Sen van belden, zekere van A. was op slag dood. De ander, Van T. genaamd, kreeg een schaafwonde aan het hoofd en bekwam eenige gekneusde ribben. Het stoffelijk overschot van Van A. is naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd. Van T. is ter verpleging opgenomen in het Tropisch Zieken huis. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot kapelaan te ’s-Gravenhage (H. Familie) den Weleerw. heer J. J. Schoor!; tot kapelaan te Amsterdam (O. L. Vr. Kon. d. V.) den Wel eerw. heer L. Gudde; tot kapelaan te Leden (O. L. Vr. Hem. en H. Joa.) den Weleerw. heer P. M. Verhoofstad; tot kapelaan te 's-Graven hage (H. Oer. Maj.) den Weleerw. heer F. H. Heemskerk: tot kapelaan te Wassenaar (H. Wil- libr.) den Weleerw. heer G. A. Tljssen, thans kapelaan te Nederhorst den Berg. Na de Hoogmis begonnen onmlddellljk de afdeelingsvergadertngen in verschillende lo kalen. waar het algemeen onderwerp van de zen dag, „Belijden en Beleven" door verschil lende sprekers behandeld werd. Voor den Limburgschen R. K. Werklledenbond, die een gesplitste bijeenkomst had. spraken pater H. Vermin M. 8. C. en pater Jac. Jacobs. Voor den R. K. Limburgschen Middenstand pater J. A. Govaert, voor den Limb. Land- en Tuin bouwbond rector F. Weyers, voor de R. K. Standsorganisatle van den Werknemenden Middenstand pater mr. dr. Keulemans O. Carm voor de R. K. Werkgeversvereeniging ir. mr. dr. W. van Waterschoot van der Gracht, voor den R. K. Onderwijzersbond, dr. Ahaus, voor „de Jonge Werkman” pater Carolus Tesser O. F. M.. en voor het Limb. Kruisverbond en den Mariabond pater dr. Renatus Ritzen O. F. M. Omstreeks kwart voor twee stelde zich de groote optocht op van 14.000 personen met tal van muziekcorpsen. Op het Munsterplein wa ren Mgr. dr. Lemmens, de Commissaris der Koningin en Mgr. Verriet O. P. en vele andere autoriteiten aanwezig, o.a. ook mr. jhr. Ruijs de Beerenbrouck, wiens leven met de historie der Limburgsche Katholiekendagen is saam- geweven, de voorzitter mr. F. Bolsius e.a. Hier defileerde de massale stoet voor dén Bis schop en brachten de vaandeldragers den kerk vorst hun vaandelgroet. Het was een machtige demonstratie van Katholiek Limburg. Na deze machtige ontplooiing van Roomsch organisatorisch leven trok de stoet naar de mooi versierde Kapellerlaan tdr gelegenheid van het vijfde eeuwfeest van O. L. Vrouwe in 't Zand en voorts naar het Kruiswegpark. Aldaar vond de algemeene vergadering plaats in de schaduw van Maria's genadeoord. De voorzitter der plaataeiyke regelingscommissie mr. R. Höppener hield hier een begroetings toespraak waarna prof. dr. F. Féron, president van het Groot Seminarie de feestrede hield. Ook hier was het onderwerp „Belijden en Be leven.” Hoewel de trambaan met vluchtheuvels op den Rijksweg Haarlem-Oegstgeest voor het snelverkeer hinderlijk is, mag niet onweerspro ken blijven de opvatting, dat daardoor deae verbinding voor het snelverkeer ten oenen male echt katholieke bezieling mede te vieren. Indrukwekkend werd deze katholiekendag geopend met een H. Mis in de vrije lucht. Voor het bordes van het raadhuis was een altaar opgeslagen met links de blsschopstroon en rechts de kleurige banieren, vanen en vlaggen der organisaties, schitterend in den gouden zonnegloed. Te tien uur droeg Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens op het Marktplein de Ponti ficale Hoogmis op. Een grootsch beeld leverde het marktplein waar deze plechtigheid plaats vond. Dat de ook hier tot uiting komende be zorgdheid omtrent de tekorten van het spoorwegbedrijf ten volte door de Begeo- Tweeden Pinksterdag, 's avonds half zeven, heeft op het feest van het Groote Schuttersgilde te Ravesteln een ongeluk met doodeltfken afloop plaats gehad. Een geladen geweer, dat op den grond lag, ging plotseling, door tot nu toe onbekende oorzaak, af. De 28- Jarlge Peters uit Boxmeer werd doodelljk in de hartstreek getroffen. Dokter Sluiters, die op het terrein aanwezig was, verleende de eerste hulp. Het slachtoffer werd onmlddellljk voorzien van de Heilige Sacramenten der Stervenden. Tijdens het transport naar het St. Canisius-Ziekenhuls te Nijmegen is de man overleden. Het schut tersfeest werd niet voortgezet. Omstreeks elf uur Zondagavond is tusschen eenige bewoners te Aarlanderveen een hevige twist ontstaan. Maandagmiddag is de 18-jarige schippers zoon J. J. Wenting aan de Haarbrug te Arkel van een vrachtschuit over boord gevallen en verdronken. De jongen wilde vermoedelijk eenigen zwemmenden personen beletten in de achter de schuit hangende boot te klimmen. Na twee uur dreggen werd het Hjk van den jongen gevonden. Het is overgebracht naar de Algemeene Begraafplaats te Arkel. Op een dergelijken weg, met veel plaatselijk verkeer, zou in elk geval het rijden met groote snelheid onverantwoordelijk zijn, ook Indien er geen trambaan met vluchtheuvels was. De ver legging te Oegstgeest, waarvan het vak ter vervanging van het nauwe, bochtige gedeelte by het bekende Groene Kerkje reeds in Juni 1934 in gebruik werd genomen, zal. onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, nog in dit jaar voltooid zyn, en het gedeelte Sassenheim- Amsterdam zal, mits de noodige middelen kun nen worden beschikbaar gesteld, in 1937 of be gin 1938 gereed kunnen komen. De uitvoering van den aanleg van Rijksweg No. 12 (Den Haag-Utrecht-Driebergen), waar van de voltooiing volgens het werkplan 1932 aanvankeiyk was voorzien in 1936, zal eenigs- zins meer tijd vorderen. Naar het zich laat aanzien kan de voltooiing van de verbinding Den Haag-Bodegraven in 1937, die van het ge deelte Bodegraven-Utrecht in 1938 worden te gemoet gezien. zes -rr—Uit Hensbroek, op slag gedood Een andere dame, de echtgenoote van den bestuurder, bekwam ernstige hoofdwonden en is direct naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. Erkend wordt, dat het totaal-vervoer van de binnenscheepvaart onvoldoende is in verhouding tot de beschikbare vervoercapacitelt. De minis ter zal zeer ernstige aandacht schenken aan dit vraagstuk, dat slechts volledig kan worden be oordeeld, Indien het vervoersvraagstuk in zyn geheel is bezien, waarbij de ervaring en de ge gevens opgedaan by de uitvoering van de Wet op de Evenredige Vrachtverdeeling nuttige dien sten zullen bewijzen. In den nacht van Zondag op Maandag gelastte «en agent van politie te Amsterdam een z. g. snorder, die met zijn wagen op het Stationsplein reed, te stoppen. Hy had daartoe zyn hand op gestoken, doch in stede aan dit duldeiyk bevel gehoor te gfven, gaf de chauffeur vol gas, waar door de wagen met een ruk vooruit schoot. Op hetzelfde oogenblik wendde de man het stuur in de richting van den politieman en stoof regel recht op dezen af. Slechts door onmiddeliyk ter rijde te springen, wist de. agent te voorkomen, dat hy onderste boven werd gereden. De auto reed met snelle vaart het Damrak af en of schoon de agent, die een anderen, toevallig pas seerenden auto had gerequireerd, den vluchte ling nog trachtte in te halen, had deze reeds «en te grooten voorsprong, zoodat de achtervol ging gestaakt moest worden. Vermoedeiyk heeft de chauffeur echter niet geweten, dat zyn naam en adres aan den poli tieman bekend waren, met het gevolg, dat hy •enige uren later in zyn woning werd gear resteerd. Hy is in arrest gesteld en zal wegens Poging tot doodslag aan de justitie worden over gegeven. De toestand was hedenmorgen niet onbevre digend. Tegen den automobilist, die nog geen rijbe wijs had. maar wel zyn rijvaardlgheidsproef met goed gevolg had afgelegd, werd proces-verbaal opgemaakt. meer dan tien jaar de Nederiandsche Organi satie In de internationale studiecommissie voor de bescherming van den Industrieelen Eigen dom te hebben vertegenwoordigd, wegens ge zondheidsredenen uit deze functie ontslag had verzocht, door den voorzitter dank gebracht voor het vele en belangrijke werk, door hem zoowel in deze functie als in die van voorzitter van de geiyknamlge Nederiandsche studiecom missie verricht. De toestand van mevr. Schotman was heden morgen bevredigend. Jarige werkplan en de voor verdere toekomst be schikbare middelen voor wegenverbetering beter kunnen worden overzien, ligt het in de bedoeling een nieuw werkplan op te maken, waarby ech ter geen post ook geen memoriepost we gens ultkeering uit de algemeene middelen kan worden opgenomen, zoolang de in de wet tot Instelling van het Verkeersfonds vervatte rege ling ongewyzlgd biyft. Het denkbeeld om op de begrooting een aan tal memorieposten op te nemen voor uitvoering van werken in de plaats van op de begrooting voorkomende werken, welker uitvoering door verschillende omstandigheden later biykt achter wege te moeten biyven, zal in overweging wor den genomen. Van de hulp van het Werkfonds is tot nu toe in ruime mate voor wegenverbetering gebruik gemaakt. Een algemeene regeling betreffende de verbe tering van de tertiaire wegen is in eerste ont werp gereed. De behandeling van dit ontwerp, waarover nog verschillende lichamen moeten worden gehoord, zal nog eenigen tyd vorderen, waarna een definitief ontwerp kan worden op gemaakt. Omtrent de verbetering van de verbinding tusscnen Amsterdam en Utrecht is nog een onderzoek gaande in verband met de overwe ging, in hoeverre daarby aan een wyzlglng van het tracé voor de directe verbinding tus schen Amsterdam en Rotterdam moet worden gedacht. Tb Apeldoorn op den hoek van de Jachtha ven en den Soerenscheweg is de 11-jarige Van Engeland by het onoplettend oversteken van den rijweg door een auto, bestuurd door den heer Van W., aangereden. Het Jongetje werd zeer ernstig gewond. Kort na aankomst in het Algemeen Ziekenhuis te Apeldoorn is het ventje besweken. Op Eersten Pinksterdag, des middags om vier uur, is een gedeelte van de Stoomzuivelfabriek te Oosterllttens Ingestort. Het is niet bekend, deze instorting moet worden toege schreven. Wellicht zyn er door een windhoos in het gebouw ontstaan, doch dit staat niet vast. In het verwoeste gedeelte was de kaasmakerij gevestigd. Op het oogenblik van de instorting werd er in de fabriek ge werkt. Eenige personen hadden even voor het gebeurde juist de kaasmakerij verlaten, zoodat gelukkig niemand door de vallende steenen werd getroffen. De schade bedraagt ongeveer vyf mille. commercieele doeleinden. Op dit laatste punt vereenigde de vergadering zich met het advies der desbetreffende studiecommissie, n.L dat het principe van deze bescherming aanvaardbaar wordt geacht, doch dat deze niet, op directe of indirecte wyze. aan de bescherming van het auteursrecht dient te worden gekoppeld; eventueel zou hiervoor dus een afzonderiyke conventie moeten worden gesloten. Ten slotte werd den heer mr. dr. F. W. J. G. Snyder van Wissenkerke, die, na gedurende Zondagavond omstreeks half zeven, toen een 6-persoons auto, bestuurd door den heer N Schotman uit Purmerend, den Zuidendennld- denweg te Heer Hugowaard doorreed zwenkte deze plotseling naar rechts en raakte daardoor twee boomen. Maandagmiddag is by Oosthuizen een ernstig ongeval gebeurd. Mej. A. van G. van hier maak te met haar vriendin een fietstocht naar Pur merend toen zy by Oosthuizen voor een passee renden auto, bestuurd door een fabrikant uit Almelo, wilde ultwyken. zy geraakte echter met haar stuur in dat van de flets harer vrien din verward, zoodat zy tegen den auto viel en vervolgens op den grond smakte. Met een ernstige hersenschudding is zy opge nomen en naar Enkhulzen vervoerd. De familie die in den auto zat, was op weg om een ritje over den afslultdyk te maken, doch besloot na het ongeval de terugreis te aanvaar den. In het St. Stanislauscollege en Retraitehuis Girisonta te Oengaran (Java) overleed de Zeer- eerwaarde Pater Petrus Muller 8.J.. Vice-Rectce aldaar en Procurator der Java-Missie van de Paters Jesuïeten. Een gevoelig verlies heeft deze Missie door dit overiyden geleden; Pater Mul ler toch was een veelzydig begaafd, tot op den laatsten dag van zyn leven ondanks zyn wan kele gezondheid voiyverig werkzaam missiona ris. als bestuurder algemeen geacht en bemind. Den asten Mei 1878 te Oude-Pekela geboren, trad hy, na zyn studies te hebben voltooid, op da Apostoliekenschool te Turnhout (België) op eenigszlns gevorderden leeftijd den 28sten Sep tember 1896 te Marlëndaal in de Sociëteit van Jezus. Na zyn philosophische en theologische studies te Oudenboech en te Enghien (België) den 28sten Aug. 1910 Priester gewyd, vertrok hy in October 1912 naar de Missie van Ned. O - Indlë, waar hy na een kort verbiyf te Boera- baia als standplaats kreeg aangewezen de sta tie Maumeri op het eiland Flores, terwyi hem tevens het bestuur van dit district werd toe vertrouwd. Tot 1920, dus lang nadat deze Mis sie aan de Paters van het Goddelyk Woord was overgedragen, verbleef hy aldaar, aldus dezen overgang afwikkelend en voltooiend. Toen werd hy benoemd tot hoofdpastoor te Bandoeng, om in December 1925 in geiyke functie te worden overgebracht naar de statie Gedangan te Se- marang. waar hem tevens de zorg voor de pro- curatuur der geheele Missie werd opgedragen. Begin 1928 werd hy belast met de zorg van het Weeshuis en de zielzorg in de wyk Tjandi in diezelfde stad, waar hem in den loop van het vorig jaar een ernstige hartkwaal het zwaar dere werk verder onmogelyk maakte. Toch her stelde hy wederom in die mate, dat hem het vice-rectorschap te Oengaran kon worden -toe vertrouwd. terwyi hy tevens zyn laatste krach ten bleef geven als Procurator der Missie. Daar vond God hem tenslotte, naar we vertrouwen, om het eeuwig loon te gaan genieten voor een arbeidzaam en opofferend - ring wordt gedeeld, behoeft nauwelijks op nieuw te worden verzekerd. Het verontrus tende is, dat de oorzaken van de daling der ontvangsten der Spoorwegen grootendeeis ontsnappen aan den- invloed van Wetgever, Regeering en directie van de N. 8. Zoolang de crisis blijft voortwoekeren, zal verdere daling biyven dreigen. De wensch, dat het aanpassingsproces in nog sneller tempo moet gaan, Is dan ook uiterst moeilijk te vervul len, na de reeds zoo forsche bezuiniging op de uitgaven (vermindering van de jaar- lykache exploitatiekosten sedert 1921 tot on geveer de helft, d. w. z. met meer dan 99 mllMoen.) Tenslotte sprak de Bisschop nog een begees terend woord tot de duizenden, waarna nog .een kort lof gecelebreerd werd. Hiermede behoorde deze 25ste in de rij der Llmburgsche Katholiekendagen tot het ver leden. Hy mag dank zy de schitterende orga nisatie in alle opzichten geslaagd heeten. Over- duldeiyk heeft hy bewezen, dat Limburg aan Christus behoort en ook aan Christus zal biy- ven behooren, ondanks de donkere wolken, welke godsdienst en geloof in Europa alom be dreigen. Limburg zal zyn geloof belyden en beleven. Vermelden we ten slotte nog dat telegram men van hulde werden verzonden aan Z. H. den Paus en H. M. de Koningin. Te Amersfoort heeft men zich toegang veten te verschaffen tot de kantoren van de B. Nosck Koninkiyke Fyne Vleeschwaren en Con servenfabrieken Met medeneming van een geldtrommel, welke in een kast stond. Inhou dende f 2800. waaronder begrepen de' salaris zakjes van het personeel, syn de inbreker(s) verdwenen. De politie stelt een zeer uitgebreid ooderaoek In. Het staat nog niet vast of B., die tydens het gevecht een hoofdwonde heeft opgeloopen, het vooropgezet doel had v. 8. te dooden. Het is ook mogeiyk, dat hy uit zelfverdediging hgpft gehandeld. De dader is gearresteerd en zal heden ter be schikking van de Justitie worden gesteld. Het motief, dat tot de daad heeft geleld, is een veete. welke reeds jaren tusschen de beide betrokkenen bestond. Te Maastricht, in de kerk van de Paters Je suïeten heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx op 10 en 11 Juni het Subdiaconaat en Diaco naat toegediend aan de volgende leden van de Sociëteit van Jezus: G. Aben. H. Bastiaanse, N. Brantjes, A. Brink- hoff. L. Carpentier, Jos. Daniëls, A. Gerver, C. Jansen. L. Koersen. J. v. d. Kun, C. Poespadl- hardja, P. Schrkder. J. Sleyffers, R. v. Thiel, G. Vriens. A. Winkel. Eveneens aan twee’leden van de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart van Jezus (Stein, L.): A. Bevers. B. van Oostrom. „Ons leven is één strijd" zoo ving prof. Féron zyn groote rede te Roermond aan. Er ligt een afgrond tusschen ons denken en ons doen. De mensch zou goed en kwaad willen zyn tegelyk. Deze verscheurdheid, deze spanning, deze strijd wordt door het geloof niet opgeheven. Integendeel, ons geloof, onze bovennatuuriyke roeping verhoogen, althans in zekeren zin, deze spanning. Wat vraagt het geloof van ons? wy gelooven ons kinderen Gods die wyze. dat kindschap athans waardig, moeten leven. wy gelooven ons broeders van Christus, die de aan die broederschap klevende eischen van lyden en offer willen vervullen. wy gelooven ons onderling broeders en kin- De Llmburgsche diocesane Katholiekendag was ditmaal de vyf-sen-twintlgste. De oude bisschopsstad Roermond met hare eerbiedige geschiedenis en oude bouwwerken was in feest tooi en duizenden waren er heen gekomen om met Roermond’s kerkvorst deze uiting van Zaterdagmiddag brak door zaak brand uit in de boerderij van den Kraakman, gelegen aan den Westdyk te maar. Door den Zuid-Westerstorm stond de boerde- ry heel spoedig in lichter laaie. De Alkmaar- sche brandweer kon niet anders doen dan de brandende overbiyfselen blusschen. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade. In den afgeloopen nacht tegen drie uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in het woon- en winkelhuis van den groenten handelaar A. Versteeg aan de Heidestraat te Glanerbrug. Het vuur greep snel om zich heen, waardoor de eigenaar, die op de eerste verdieping sliep, zich een doorgang moest banen door het vuur, waarbij hy zulke ernstige brandwanden opliep, dat hy. na door dr. Oldeboom voorloopig te zyn verbonden. naar het ziekenhuis te Enschede moest worden vervoerd. De brandweer van Glanerbrug en Enschede, die spoedig ter plaatse was. kon het aangrenzen de woonhuis, bewoond door B. Vaanholt, groo- tendeels behouden. Het winkelhuis brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Bouchont, door een verkeerde manoeuvre san het stuur tegen een boom gereden. Automobilis ten, die den verongelukten auto passeerden, be- vrydden de vier Inzittenden uit hun benarde positie. De bestuurder, de heer E. Potemans. had een inwendige kneuzing aan de borstlcas en ver wondingen aan het gelaat gekregen, zyn echt genoote kreeg kneuzingen aan beide beenen. Ook het andere echtpaar, de broer van den heer E. Potemans en diens echtgenoote, liepen verwondingen op. Alle vier zyn zy overgebracht naar het ziekenhuis te Bouchout. Het parket van Mechelen ftelt een onderzoek in. a Zondagavond ongeveer half elf reed een twee tal wielrijders, komende uit Utrecht, per rijwiel aan de rechterzyde van den weg op het zich daar bevindende rijwielpad. Van tegenoverge stelde richting naderden eveneens eenige wiel rijders. De 16-Jarige J. H. P. uit Zeist het niet voldoende ruimte over voor te passeeren en week naar links uit, waarby hy in botsing kwam met een wlelrydster. P. werd tegen den grond gesmeten en ernstig gewond in bewusteloozen toestand opgenomen. Nadat door dokter H. K. Lette de eerste hulp verleend was, werd hy over gebracht naar het Gemeente-Ziekenhuis te Zeist, waar hy kort na aankomst is overleden. Toen de woordenwisseling haar hoogte punt had bereikt, nam de 21-jarige J. B. plotseling een mes. waarmee hy den 41- jarigen T. v. S. te lijf ging. Het mes trof hem in den hals. Hevig bloedend zakte hy ineen en overleed enkele oogenblikken la ter. De overige inzittenden bekwamen mln of meer ernstige verwondingen aan hoofd en han den. De oorzaak van het ongeluk is een defect aan de stuurinrichting. Drie diocesane katholiekendagen zijn op den tweeden Pinksterdag in ons land gehouden: n.l. in de bis dommen Breda, Den Bosch en Roermond. Ten vorigen jare kwam op ini tiatief van H.H. H.H. Excellenties de Bisschoppen van Breda en ’s Hertogenbosch tot stand het Comité van Actie tegen Zedelyke Volksverwildering en aan dit comité hebben zy opgedragen te bevorde ren dat in beide Bisdommen op 2 den Pinksterdag zou worden ge houden een katholiekendag, gewijd aan het vraagstuk der zedelyke volksverheffing. Hierdoor werd ook behartigd een sociaal volksbelang van de eerste soort. Zoo stonden de bijeenkomsten gisteren te Breda en Tilburg in het teeken der volksver heffing. In Roermond werd de 25ste Lim- burgsche katholiekendag gehouden. De Limburgsche katholiekendag is de groote bezieling geweest waaruit alle diocesane en landelijke katho liekendagen zyn voortgekomen. De namen van een Mgr. Dreh- mans, den vroegeren Roermond- schen kerkvorst en den oud-minister en overleden Commissaris der Ko ningin in Limburg jhr. Ruijs de Bee renbrouck zyn aan de geschiedenis ervan onverbrekelijk verbonden evenals depersoonlijkheid van diens zoon, den tegenwoordigen staatsraad en voorzitter van de Tweede Kamer. deren vsn éénen Vader, die daarom de zelf zucht tot het uiterste moeten bestrijden. Wy gelooven ons geschapen voor oneindige dingen, die dus aan het eindige moeten dur ven verzaken. Wy gelooven ons door Gods genade en uit verkiezing geroepen tot die „religio munda et immaculata zuivere en onbevlekte gods dienst die van ons eischt immaculatum se custodlre ab hoe saeculo zich rein te be waren van de wereld. Deze beiydenis. dit geloof vordert dus van ons dat wy „factores verbi et non auditores tantum daadwerkelyk Gods woord volgen en het niet alleen -hooren. En dat zullen wy doen door: 1 Onze eenheid met Christus te gaan ma ken tot centrale gedachte en kracht in ona leven. 2 door een consequent en radicaal „Katho licisme 3 door te „leven met de kerk.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5