ONS BLAD De doodslag te Hoofddorp Voor den bedreigden vrede NIEUWE JAPANSCHE EISCHEN AAN CHINA I II s |M Het nieuws van heden TOESTAND PLOTSELING VERSCHERPT VERDERE BEHANDELING IN H00GER BEROEP VREDE IN DEN CHACO GROOTE MEETING TE BRUSSEL DE BAROMETER JOH. LAUWERS Ik n) Koning George ziek voor- De gondel van Piccard De kindercommunie Ongeschikt Requisitoir Finland betaalt weer I I z ).25 Zullen er gevechten uitbreken? De vlootbesprekingen met Berlijn Waarin Engeland zou hebben toegestemd Veertien dagen rust geschreven Een 40-urenresolutie in Genève Herstel der Grieksche monarchie? De vereischte 2/3 meerderheid echter niet behaald Nader getuigenverhoor in de zaak legen den electro-technicus Eisch van tien Jaren gehandhaafd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Het wapenstilstandsv er drag onderteekend Ook^en Nederlandsche spreekster Britsche oudstrijders naar Berlijn PAYGLOP3 ALKMA1B ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f 2- f2.85 aar K, Jen ,.o. me DONDERDAG 13 JUNI 1935 Brief namens den ex-honing ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20g, ingez. med. 40 c. p. regelidem op pag. één 55g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Herdenking van de instelling over de heele wereld Lord Cecil ziet den Volkenbond als eenige mogelühheid tot vrede Chineesche minister weigert een schriftelyk antwoord te geven ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 209 Paragasy PMT landbouwer. ktC- „Neen, dat kan ik niet.” 0.35 .15 .25 Men voorspelt zelfs, dat het Kwantoengleger het terugtrekken van de troepen van generaal Boeng Tsje Joean uit de provincie zal eischen. Nader wordt gemeld, dat de Japanners dezen Matsten eisch reeds gesteld hebben. nieuwe Japansche eischen toe te onredeUJk ze ook mogen zijn. vatte, welke in hoofdzaak overeenkomen met de thans door Japan gestelde eischen. Deze protocollen zouden een verklaring zijn voor de houding van China, welk land sinds 1933 een lange reeks van concessies aan Tokio heeft gedaan. Mevr. Bakkervan Bosse, in 1 a n d s c h sprekend, reide, dat NEW-YORK. 13 Juni (Reuter). Volgens een bericht uit Noord-Chlna zou men in diploma tieke kringen te Peking van meenlng zijn, dat de In Mei 1933 tusschen Japan en China ge sloten wapenstilstand geheime protocollen be- 8JANGHAI. 13 Juni (Reuter). Na de nieuwe eischen, die bet Japansche leger beeft gesteld, zouden de autoriteiten in Noord-Chlna over wegen en bloc af te treden. Wanneer de nieuwe eischen aanvaard worden, zou dit practisch beteekenen dat het grootste deel van Noord China veranderd wordt in een Japansche provincie. De Japanners eischen thans oju een massa ontslag van de Chlneesche regeeringsambtena- ren en hun vervanging door personen, die Ja pan vriendelijk gezind zijn. Uit Peking wordt gemeld, dat de Japan ners den Chlneezen nieuwe sensatloneele eischen hebben gesteld, welke groote onge rustheid veroorzaken. BRUSSEL, 13 Juni (Reuter). In een inter view met het dagblad -Le Soir” verklaarde de Grieksche minister zonder portefeuille Mavro- mlchalls os.: „Het echec van Metaxas bij de verkiezingen is geen echec voor de monarchie, doch een persoonlijk echec. Ik ben ervan over tuigd, dat de monarchie hersteld zal worden.” LONDEN, 13 JunL (V. DJ De gondel, waarin prof. Piccard en Ir. Cosljns in 1932 een hoogte van omstreeks 17.000 meter hebben bereikt, is vandaag aangeboden aan de directie van het South Kensington Museum in tegenwoordigheid van Piccard en den Belgischen ambassadeur. In de feestzaal van de Wereldtentoonstelling werd door de Internationale unie voor den Vol kenbond een groote meeting belegd, gewijd aan de verdedlgihg van den bedreigden vrede. De Engelsche oud-mlnister Lord Cecil waar schuwde tegen zekere strevingen in de huidige Internationale politiek, die tot oorlog zouden kunnen leiden, en bracht een protest uit tegen degenen, die de volkeren oplelden tot verheer lijking van den oorlog. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d 13 Juni: Het volk zelf wil den oorlog niet. Een voor beeld leverde bet referendum, door de Engel sche Vereeniglng voor den Volkenbond gehou den. waarin een groote meerderheid van 97 pet. zich voor den vrede uitsprak. Op dat punt is er geen verschil tusschen het Engelsche volk met welk ander volk ook. Nooit Is echter de toe- een nieuwe uitbreiding der Dultsche zeestrijd krachten. Engeland zou dit accoord hebben goedgekeurd onder voorbehoud dat geen enkele ondertee kenaar van het Verdrag van Versailles be swaar maakt. tionale weermacht bestaat om handhaven. WASHINGTON, 13 Juni. (Reuter) Finland heeft, in tegenstelling tot de andere landen, aan Washington medegedeeld, dat het den op 15 de zer vervallenden termijn van de oorlogsschuld zal ovennaken. Het woord raai, Mr. D. Radio-rede van Minister Sletemaker da Bruine over de ag. Zomerzegels. Communisten behalen de meerderheid W gemeenteraadsverkiezing te Finsterwalde. O O Stand op Donderdag 9 uur VM 7994 ■tand 7994 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD AZ 1.00 1.05 die dan de schuldige sou zün geweest, maar het is hem niet gelukt dit aanne melijk te maken, daar vast staat dat na 7 nar M de voordeur niet meer heeft 5o- wogen. De tijd, gelegen tusschen zjjn ver trek en dit laatste moment, waarop de krant door de bm acheter de deur la ge vallen. is te gering om het mogelük te doen zijn, dat het misdrijf toen door een ander gepleegd zou kannen zijn. Spr. persisteerde dan ook bü zijn ateeh van tien jaren gevangenisstraf. Uit Washington wordt gemeld dat Amerika in zijn antwoord aan Engeland de hoop heeft geult, dat de huidige vlootbesprekingen mogen leiden tot een overeenstemming over de vloot- kwestles in Europa, hetgeen bij zou dragen tot een nieuwe overeenkomst tot beperking der groote wereldvloten. BUENOS-AIRES, 13 Juni. (Reuter) Vandaag om half een Is het wapenstllstandsverdrag tus schen Bolivia en Paraguay onderteekend. Du vijandelijkheden zullen binnen 48 uur, cLwx. Vrijdagmiddag gestaakt worden, zoodat vol doende tijd beschikbaar ia, om beide partijen op alle deelen van het front van de bereikte rege ling in kennis te stellen. voorgeschreven minstens veertien dl houden, die zü noodig achten voor vm sgu tmsndhsid. Gebleken is, dat getuige Van Weelde het HJk niet door het tuimelraampje van de werk plaats heeft kunnen zien. hü is slechts nalatig geweest ten hij, geen gehoor krijgende, geen ondersoek heeft ingesteld. Als deze getuige aan bet misdrijf debet «ou Il>n geweest, zouden zijn antwoorden geheel anders geweest zijn. LONuEN, 13 Juni. Uit Sandringham, waar de Koning en de Koningin momenteel vertoe ven, wordt officieel medegedeeld, dat de Koning lijdende is aan een aanval van bron chitis, die slechts langzaam geneest. heeft bij interlocutoir aantal getuigen den 34-jarigen zich te verant- Verder gelooft men dat Ariosjl, die Vrijdag zün geloofsbrieven als Japansch ambassadeur In China zal overhandigen, zal aandringen op de consolidatie van verschillende ieenlngen. met name van de leening van 1917, welke de Chlneezen steeds geweigerd hebben te erken den. Desa, consolidatie sou dan een tijdperk in laden Yfln ecOHOdlBChC SD fiDSQClcdO BMDMI** werking tusschen China en Japan. ROME, 13 JunL (Reuter) Op 8 Augustus as is bet 35 jaar geleden sinds het decreet werd uitgevaardigd, waarbij de Kindercommunie werd ingesteld. Besloten is om dezen datum te vieren door over de geheele wereld een alge meene H. Communie voor alle Katholieke kin deren te organlseeren. held van van B. tegenover U verklaren?” Verdachte: In die dagen heeft menigeen beseft wat ko ning Albert voor Nederland heeft beteekend door zijn bekende nobele houding in Augustus 1914. Minister Hymans betoogde nog, hoe de bultenlandsche politiek van België steunt op bet Locamo-verdrag en het pact van den Vol kenbond. is dan aan den procureur-gene- Reilingh Den., die verwijst naar zjjn uiteenzetting in zijn requisitoir, waarin hij als zijn oordeel had te kennen gegeven, dat alleen verdachte het feit kan hebben gepleegd. stand zoo ernstig geweest, omdat een nieuwe oorlog de Ineenstorting zou zijn van Europa. Eén mogelijkheid zal dit echter kunnen tegen houden. nJ. dat allen zonder uitsondering het opnemen voor den Volkenbond. De Pransche oud-mlnlster Paul-Boncour gaf een historisch overzicht van den Volkenbond en gaf te kennen, dat de algemeene ontwapening er zal komen, wanneer er een sterke intema- het recht te Jawel en daarna ben ik, met mijn flets aan de hand, over het grintpad naar bulten geloopen. Pres.: Er was in het huls van Van B geld uit den muntmeter gestolen. Had Van B. U daar wel eens over gesproken? Verdachte: Hij heeft er tegen mij nooit iets van gezegd. Getuige J.: Van B. heeft wel eens tegen me gezegd: Zeg in 'shemelsnaam nooit dat ik gezegd heb dat K. het wel gedaan zal hebben. Er Is ook een ander bij mij thuis geweest, die de schuldige kan zijn. Op vragen van den president doelt verdach te verder mede dat hü dien morgen op sljn flets naar Haarlem was gereden; hij is daar op den trein naar Amsterdam gestapt en ver der naar BUthoven gereisd. Het moet ruim negen uur geweest zijn, toen hij daar aan kwam. Op den ©V/den verjaardag van zijn terug keer uit zijn ballingschap te Parijs naaf Roemenië, stond koning Carol op de plaats, waar het vliegtuig landde, eenigt - oogenblikken biddend stil De schold van verdachte slaat, naar epr.’s oordeel, vast: hü heeft Mg getracht een vreemde tosochen do zaak te schuiven. HSINKING, 13 Juni. (Reuter.) Bü de Chl neesche autoriteiten te Peking is ernstig ge protesteerd tegen het gevangennemen van vier soldaten van het Kwantoengleger in het begin van Juni te Tsjangpei in de provincie Tsjahar. In het protest wordt ook de aandacht geves tigd op de anti-Japansche beweging in Tsjahar. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat de autoriteiten van het Kwantoengleger besloten zjjn energieke maatregelen te nemen tegen de anti-Japansche en anti-Mandsjoekwo activiteit in Tsjahar. TOKIO, 13 JunL (VD.). In tegenwoordig heid van den keizer heeft de graafschapsraad de conventies van Genève verworpen betreffen de instelling van verplichte arbeidsbeurzen, in- validiteits- en ouderdomsverzekeringen voor arbeiders en verplichte weduwen- en weezen- verzekeringen voor arbeiders van 1933 op grond van de overweging, dat deze conventies onge schikt zijn voor de Japansche nationale om standigheden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mej geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het tijdstip, waarvóór dit antwoord moet zijn overhandigd, is door de Japanners vastgesteld op heden middernacht. Wanneer de Japansche officieren op hun standpunt blijven staan, vreest men dat er wel dra gevechten in Noord-Chlna zullen worden geleverd. het Neder- de onmlddel- Hjke nabuurschap van Nederland en België on vermijdelijk moest lelden tot sommige tegen stellingen en ijverzucht, maar onbetwistbaar ziet men de neiging tot begrijpen, tot hechtere solidariteit en meeleven van eikaars Uef en leed. De Nederlandsche spreekster herinnerde aan de algemeene verslagenheid in Nederland by het vernemen van den tragischen dood van wijlen koning Albert. De doop van het dochtertje van Aartshertog Anton von Habsburg. Van rechts naar links: Aartshertogin Blanka; de Koningin-moeder Maria van Roemenie; Aartshertog Anton (staande) en prinses Ileana met haar drie kinderen PARIJS, 13 Juni. Inzake de Engelsch Dultsche vlootbesprekingen verluidt in welin gelichte kringen, dat de Pransche regeering dezer dagen van de Britsche regeering een mededeeling heeft ontvangen over deze be sprekingen. Na den ministerraad op Donder dag zal een antwoord aan Londen gezonden worden, zoodat de Britsche regeering bij de hervatting der besprekingen met de Dultsche onderhandelaars op de hoogte zal zijn van de Pransche opvatting. LONDEN, 13 Juni (Reuter). Bü het vertrek van de Dultsche delegatie onder von Ribben trop uit Londen voor de Pinksteronderbreking der vlootbesprekingen met Engeland, zou de vorige week reeds een overeenkomst zijn be reikt. Na nog op enkele belangrijke feiten in deae zaak oa. de verklaringen van getuige Den Boef te zijn ingegaan, zelde spr. dat wel zeer duidelijk n^ar voren ïs gekomen de groote angst, dien de verslagene voor verdachte, uit hoofde van mishandelingen en bedreigingen, voor verdachte heeft gehad. Mede met het oog op de vermoeidheid van den Koning ten gevolge van de irukte tn de laatste weken in verband met de Jubileumvie ring. hebben de behandelende geneesheeren hem rust tg herstel ATHENE, 13 Juni. (Reuter) De bladen publl- ceeren een brief, welken de secretaris van ex- konlng George, Levidis, gezonden heeft aan een afgevaardigde te Athene en waarin wordt ge zegd: „De koning volgt met diepe emotie de manifestatie van het Grieksche volk. Hij is be reid naar Griekenland terug te keeren, niet als leider van een overwinnende partij, doch als on partijdig scheidsman tusschen alle partijen.” Prinses Juliana gaat een Leen wei den. Do Egmondsche Benedictijner Piles sal op 25 Jnnl door Mgr. Aengenent plechtig mln ingewijd. Een van de gearresteerden te Oos weer vrijge laten. De tank boot _Juno", welke door Jape Penh» autoriteiten wao vostgehonden, is thans vrU- celaten. Nader getuigenverhoor In hooger beroep inzake den doodslag te Hoofddorp; de eisch ra» tisa jaren gevangenisstraf gehandhaafd. Wetsontwerp Ingediend tot verduidelijking en aanvulling van art. 8t8i van bet Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Inzake een nieuw tarief van invoerrechten. GENEVE, 13 JunL De internationale arbeids- conferentie heeft hedenmiddag met 57 tegen 49 stemmen een door de werknemersgroep voor gestelde resolutie aangenomen, welke principieel een algemeene overeenkomst inzake de 40-uren- week bepleit. De resolutie luidt: _De conferentie is van meenlng, dat een al gemeene overeenkomst op de basis van de 40- urige arbeidsweek met instandhouding van den levensstandaard der arbeiders moet worden aangenomen. Deze overeenkomst moet net kader vormen, waarblnnén de regeling voor de ver schillende takken van Industrie moet worden tot stand gebracht.” De door deze resolutie bepleite conventie sou een meerderheid van twee derden noodig heb ben gehad, welke slechte tot stand had kunnen komen wanneer de meerderheid der regeerings- vertegenwoordlgers, die zich heden van stem- ming onthielden, vóór zou hebben gestemd. De tegenstemmen zijn blijkbaar afkomstig van de werkgeversgedelegeerden. De verdedigers, mrs. Th. Eskens en P. C. ten Bokkel de laatste heeft verd. voor de Rechtbank te Haarlem bijgestaan conclu deerden. evenals in hun vorig pleidooi voor het Hof, tot vrijspraak. Volgens hun oordeel is geen enkel doorslaand bewijs voor de schuld van K. geleverd. Mr. ten Bokkel deed voorts nog uitkomen, dat verd. zich In deze zaak op geen enkel punt heeft tegengeeprotoen. Na re- en dupliek werd bet arrest bepaald op 35 Juni. Reuter meent te peten dat dit accoord tot grondslag zou hebben, dat de door Berlijn K« elschte vlootsterkte van 35 pCt. van de Brit sche vloot moet gelden voor elke scheepsc gorie afzonderlijk. Verder zou een vlooi breldlng door een ander land dan Groot. Brlttannië geen aanleiding mogen zijn voor Berlijn. 13 JunL (DMA) De red* van dan Prins van Wales, waarin deze zjjn volledige goedkeuring hechtte aan een bezoek van Engel- "Cl-J Berlijn, vindt groots* bladen. De „BerHner Boerzenzeitung” schrijft: JDs Engelschen mogen weten, dat het Dultsche volk juist zoo denkt als Hess, Goering en Ribbentrop en dat hst de Britsche oud-strüders met open armen zal ont vangen.” De „Deutsche Allgemelne Zeitung” schrijft: ■De oud-strjjders zjjn aan beide kanten de voor post voor een door belde landen gewenochte kameraadschap. Vooral onze jeugd wenscht son verhouding tot de Engelschen. die uitgaat boven een politieke formule.” Verder wordt uit Sjanghai gemeld, dat de Chlneesche leiders vandaag den heelen dag hebben geconfereerd. Sommigen zün voor aan sluiting bü Sovjet-Rusland, om aan den toe stand het hoofd te bieden, anderen meenen dat er niets anders op zit dan ook aan de geven, hoe Des ochtends had he» Hof een bezoek aan Hoofddorp gebracht om de situatie ter plaatse nauwkeurig op te nemen. Als eerste der getuigen werd gehoord de Inspecteur van politie te Hoofddorp, Jelsma, die nogmaals verklaarde, dat in het inwen dige van het schuurtje door een der daarin aanwezige raampjes een met bloed bevlekt karton duidelük zichtbaar was. Pres.: Verdachte, toen U wegreed met Uw fiets, was het licht. Verdachte* Het begon licht te worden. Pres.: U hebt de voordeur achter U dicht getrokken? Verdachte: Toestand verscherpt. Groote meeting voor den.vrede te Braeoel M- meno de Volkenbondsvereenigingen. dagen Mar TOKIO, 13 Juni VD). De Japansche minis ter van bultenlandsche zaken, Hirota. heeft de ambassadeurs van Engeland en Amerika ont vangen en hen op de hoogte gesteld van de bedoelingen der Japansche politiek in Noord China. Hü gaf hun de verzekering, dat Japan de internationale verdragen in acht zal nemen. Een chauffeur uit Vüfhulzen, die te Haarlem werkzaam la. verklaart dat hü verdachte, dien hü wel kende, begin September eens heeft gereden en hem toen had medegedeeld dat zün zuster ernstig ziek was. Hü wist dit omdat hü verdachte’s moeder en zuster, die te Vüf- hulzen woont, uit het ziekenhuis had gehaald, waar zü in observatie was geweest. Pres.: „En schrok verdachte toen erg?” Getuige: ,JJat weet ik niet, dat kun Je niet zien als iemand naast Je zit.” De arte N., nogmaals naar voren geroepen, verklaart dat het ziekenhuisbezoek werkelük is geschied. Getuige Veneman. de buurman van den ver slagene. legt vervolgens verklaringen af om trent zün bevindingen in den nacht van 5 op 8 September en op den vroegen morgen, toen hü niet had kunnen slapen. Omstreeks 5 uur heeft hü een bonzend geluld gehoord in de woning van Van B. Geruimen tüd later werd de deur dichtgeslagen en weer eenlgen tüd later volgde het geluid van een wegrüdenden fletser. Hoe men van de voordeur gekomen is bü de gereed gezette fiets, weet getuige niet. Het geluld van voetstappen in het grint is niet tot hem dóórgedrongen. Getuige heeft vaak in de werkplaats het geluid gehoord van slaan op een aambeeld en van zagen. Het eigenaardige geluid dat hü den bewusten ochtend hoorde, was van geheel anderen aard. Pres.: „Merkte U iets van de verhouding tusschen K. en van Brussel?” Getuige: „Neen”. Pres, (tot verdachte): ,.U weet toch dat van B. vermoord ia?” Verdachte: ,Ja, dat wel.” Pres.: „XJ is dien nacht met hem tn huls geweest en de daad moet ’s morgens gepleegd zün. Heeft X} een verklaring voor den moord? U Is te zes uur weggegaan, toen het licht was. Daarna moet er dus iemand in huls gekomen zün, die van B. even vermoord heeft en daarna is weggegaan Verdachte: „*t Kan ook dat de dader al in huis is geweest. In elk geval ben ik over het grint met mün flets weggeloopen en ben ik niet weggereden. Dan wordt naar voren geroepen de monteur Van Weelde, een belangrijke getuige in deze zaak, die de vorige maal langdurig is gehoord.. Pres.: „Tracht U nu eens duidelük te maken wat U op den ochtend van 6 September heeft gedaan. Toen men U niet opendeed, hebt U gewacht, niet?” Getuige: Ja zeker, meer dan een uur!” Pres.: ,En U bent niet eens even om het huis geloopen of hebt door het breede raam gekeken?” Getuige: „Ja. ik wou dat ik dat maar ge daan had. Ik heb geen oogenblik gedacht dat er iets ergs gebeurd kon zün.” Pres.: „U hebt zoo’n tüd gewacht; dacht U dat van B. wel komen zou?” Getuige: ,Ja, dat weet ik niet precies.” Mr. Eekens (een der verdedigen): „Hebt U dien Donderdag door het achtsrraampje ook de flets van van B. gezien?” Getuige: .Ja." Mr. ten Bokkel (de tweede verdediger) „Wist U niet dat er in het schuurtje een groot voorraam was?" Getuige: „Neen.” Mr. ten Bokkel: ,JCn toen ik voor het eerst over de zaak sprak, hebt U gezegd, dat U dat raam zelf had gemaakt.” Getuige weet zich dat niet meer te herin neren. Getuige Den Boef, landbouwer, verklaart van B. gekend te hebben. Op een keer had hü getuige opgezocht en tegen hem gezegd: ik ben toch zoo bang, wil je niet voor bidden?" Pres.: „Voor wlen was hü bang?” Getuige: „Voor K” Pres.: „Woonde K. toen bü hem?” Getuige: .Jawel." Pres, (tot verdachte): „Kunt U die bang- Nader wordt echter uit Peking gemeld, dat men meer en meer begint te gelooven, dat de Chlneesche autoriteiten de nieuwe Japansche eischen zullen verwerpen. Intusschen is nog geen enkele Japansche actie uitgevoerd, of. schoon middernacht (tüdstip waarop het ulti matum afliep) reeds voorbü is. Nochtans hebben tal van burgers het raad- zaam geacht Peking te verlaten, terwijl verder vele spoorwegbiljetten voor reizen naar het Zuiden vooruit zün besproken. De Japanners zouden morgen een luchtde monstratie boven Peking willen houden. De politie spoort de bevolking aan tot rust. NANKING, 12 Joni. (Renter). De toe stand in Noord-Chlna is plotseling ver ergerd, doordat de Chlneesche minister van Oorlog Hoytng-Tsjin geweigerd heeft, om een schriftelijk antwoord te geven op de overigens reeds door China aanvaarde eischen van Japan. De Ja panners hadden een sohriftelljk ant woord geëischt. Het Gerechtshof te Amsterdam Woensdagmiddag, sooals het vonnis had beslist, nog een gehoord in de zaak tegen electro-technicus W. K. die woorden heeft gehad wegens doodslag op zün 43-jarigen pleegvader Van B., welk feit In den pacht van 5 op 9 September van het vorige jaar is gepleegd. Prins van Wales, waarin deze sche oud-strüders aan weerklank in de Duits F 1 -

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1