DER NIEUWE LUX Bij Partijbestuur ingediend DE NIEUWE LUX Program der R.K. Staatspartij I De Abessinische kwestie De R.K. Staatspartij wil zijn en blijven de zuiver staatkundige vereeniging der Katholieke Nederlanders Haar beginselen en richtlijnen VERWERPING VAN ALLE DICTATUUR l n d N GROTER PAK VOOR HETZELFDE GELD KOUD WATER Doorbet oplossen 9 o DONDERDAG 13 JUNI 1935 4 Het incident van 4 Juni aatl 3 Staatsdoel 9 Staat Algemeene richtlijnen v doel Wezen Buitenlandsch beleid l Staat en gezin Binnenlandsch beleid Onderwijs MERKWAARDIG VERHOOR Justitie Overige bemoeiingen ■i Ordening maatschappelijk leven ECON.-TECHNOLOG1SCH INSTITUUT Organisatie sociaal- economisch leven Mr. C. Goteling, voorzitter van het Partij bestuur der R. K. Staatspartij s 3 Nederlander waagde zich liever niet in Duitschland I» Door een in vryheid gekozen volks vertegenwoordiging worde aan het volk zyn staatkundige med ezeg genschap verzekerd Engelsche dagbladen in Italië wegens critiek op de Ita liaansche hoading verboden Kamers van Koophandel in Noord- Holland zijn tegen oprichting Beginselen Reeds duizenden huisvrouwen hebben de grote voordelen leren kennen van de nieuwe, zelfs in koud water oplosbare Lux! Zij hebben geen moeite en kosten meer van water opzetten en toch wassen zij al haar fijne goed „veiliger dan veilig" en „vlugger dan vlug" met Lux, terwijl het spoelen ook veel sneller gaatl Wat practisch, deze „koud water Lux" I En het nieuwe Lux pak is nog groter dan vroeger, voor dezelfde prijs van slechts 177, ets.! en Kerk Karakter van het program Staat en individu e iiiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiïiiii erkennen binnen a en van r i 1 r t i. 1 Mede ter verzekering van Ieders rechtmatige vrijheid, moeten orde en veiligheid krachtig worden gehandhaafd. Inzake steun en subsidieerlng mag van geen verschil in behandeling sprake zyn, hetgeen eveneens gelde voor de vrije jeogdvorming. llditeit en ouderdom; de beschikking over be- hooriyke woningen, inzonderheid voor de kin derrijke gesinnen; het bezit eener eigen woning. d a 1 De eerste en voornaamste natuurlijke ge meenschap van individuen is het gezin, dat zijn oorsprong vindt in het huwelijk. Territoriale gemeenschappen, die direct de behartiging van het algemeen welzijn binnen haar gebied nastreven, behooren, behoudens toezicht van den Staat, In haar zelfstandigheid te worden geëerbiedigd. Slechts voor zoover zij en voortbestaan afhankelijk van den Schepper tot Wiens schepplngsdoel hy moet medewer ken en aan Wiens goedheid hij talloose gaven dankt 3 Om het natuurlijke karakter van het gezin en zijn hooge waarde voor de ge meenschap, is de Staat verplicht het ge zin bij het vervullen van zfjn taak krach- tig bjj te staan en de voorwaarden ie scheppen, waardoor het in zedeiyk, maat schappelijk en economisch opslcht tot voile ontplooiing kan komen. Derhalve te ook de Staat gehouden God openlijk te erkennen, te huldigen en te dienen, vooral door in wetgeving en be stuur Gods .wet tot opperste riebtsnoer te nemen. held, voor zoover bjj deze laatste r vrijheden der burgers betrokken zijn. a Met verwerping van de vrije concurren tie en van de economische dictatuur als lel- Als zoodanig zijn te beschouwen: de verzor ging in geval van werkloosheid, ziekte, inva- Volgens een bericht uit Landen van agentschap „Radio" zouden de families Italiaansche ambtenaren in Abessinië hebben gekregen, naar hun land terug keeren- het der bevel te Ie le it e. x t. i r i 1 IIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllIllllllillliiifiiiiiiHiiiiiiHlil Van eerste levensbehoeften behoort belasting te worden geheven, tenzij voor zoover het algemeen welzijn dit gend vordert. De door het Partijbestuur inge stelde commissie tot samenstelling van een algemeen beginselprogram der R. K. Staatspartij is 3 Juni j.l. met haar ontwerp gereed gekomen en zü heeft dit den 4den Juni bij het Partijbestuur ingediend. Gevolg gevende aan den wensch der Com missie, heeft het Partijbestuur be sloten, dit ontwerp als zoodanig en het daaraan toegevoegde schrijven van de Commissie aan het Partij bestuur, reeds thans te publiceeren. Bijzondere aandacht worde gewjjd aan de handhaving en Versterking der zedeljjke grondslagen van ons volksbestaan, met name ten aanzien van de onbelemmerde uitoefening van den eeredienst, de bevor dering der Zondagsheiliging, de bescher ming van het huwelijk en van het gezin, en de bestrijding der openbare onzedelijk heid. Het buitenlandsch beleid rtchte zich op de handhaving onzer zelfstandigheid, en op het behoud eener volwaardige positie van Neder land In de volkerengemeenschap. In den geest der vredesnota van Z. H. Benedictus XV worde krrachtig medegewerkt aan het streven van den Volkenbond ter oplossing van internatio nale geschillen en ter gelijktijdige en weder zijdse!» vermindering van bewapening. Bij zondere aandacht worde gewijd aan de vesti ging van geordende internationale verhoudin gen op economisch gebied. ROME, 13 Juni. D.) De Italiaansche regeerlng heeft gisteravond een verbod uit gevaardigd voor de verspreiding in Italië van vier Engelsche dagbladen wegens bun critiek en commentaar op de houding die Italië in het conflict met Abessinië aan neemt. Het verbod geldt de „Daily He rald”, de „Manchester Guardian”. de „Sunday Express” en de „London Evening Standard”. b Tot versterking en ontwikkeling van land- en tuinbouw, nijverheid. handel, scheepvaart en bet overige verkeerswezen behoort de Staat al die maatregelen te ne men, welke noodig zijn om dese takken van volksbestaan, ook in de verhouding tot het buitenland, dienstbaar te maken aan het welzijn van het volksgeheel. In den bouw van den Staat behoort het or ganisch karakter der maatschappij tot uit drukking te komen. 'Daarom moet niet slechts aan de individueele burgers, maar ook aan bun verschillende gemeenschappen, zoowel van ter- ritorialen als van cultureelen en sociaal-econo- mlschen aard, een eigen zelfstandige plaats en functie worden verzekerd. 3 Naar zijn wezen en naar zijn eigenschap pen van eenheid en onverbreekbaarheid, is het huwelijk aan elke zuiver menschelyke macht onttrokken. Daarom is de Staat met betrekking tot het huwelijk slechts bevoegd regelingen te treffen, die het huwelijk niet in deze wezens trekken raken. Deze gemeenschap, die met haar rechten en plichten aan den Staat voorafgaat, heeft de Staat te eerbiedigen zoowel in haar grondslag als in haar werkzaamheid. De Staat onthoude zich er van, onder nemingen van economlschen aard zelf te ex- ploiteeren, tenzij en voor zoover en voor zoo lang het algemeen welzijn dit klaarblijkelijk eischt. d De Staat drage zorg, dat het beleid der Circulatiebank blijvend gericht zjj op het al gemeen welzijn. Voorts treffe de Staat al de maatregelen, die noodig zijn om ook de an dere banken haar functie In de volkshuishou ding op de voor de volksgemeenschap juiste wijze te doen uitoefenen. Vrijheid van onderwijs, als na tuurlijk recht der ouders, leide er. toe de openbare school slechts als aanvulling der bijzondere te aan vaarden. De Nederlandsche cultuur behoort, ook In haar wetenschappelijke en artistieke uitingen, door de Overheid te worden gesteund en be vorderd. De belemmering; van de geioofspredlklng, neergelegd in art. 177 van de Wet op de Stswtidnrichting van Ned--Tndiè. worde weggenomen. dende beginselen In de volkshuishouding, be hoort aan de sociale rechtvaardigheid en de sociale liefde een all< beheerschende plaats In het maatschappelijk leven te worden toe gekend, met name door het scheppen eener In dezen geest opgebouwde sociale en juridische ordening. De Staat bevordere, dat dese ordening tot stand komt en belette, dat 81J door flnancleel- economische machtsgroepeeringen wordt ver lamd. De correspondent van de ..Daily Mali" te Kaapstad meldt, dat Italië groote bestellingen van vleesch en ingemaakte vruchten heeft ge daan. die Zuld-Afrika rechtstreeks aan de troepen In Oost-Afrika gal leveren. Als richtsnoer gelde, dat het groot gebod der christelijke naastenliefde ook de volkeren- verhouding moet beheerschen. Binnen deze grenzen heeft de Staat echter den plicht zijn eigen onafhankelijkheid te handhaven. De B. K. Staatsparty wil zfln en blijven de zuiver staatkundige vereeniging der Ka tholieke Nederlanders. Zy stelt zich ten doel hei algemeen wel zijn van het Nederlandsche volk te bevor deren door in wetgeving en bestuur baar beginselen tot gelding te brengen. Die be ginselen pat zy uit de Openbaring, gelijk dese door het Kerkeiyk leergezag wordt ver tolkt, zoomede uit de natuurlijke eischen van bet penoonlyke en het gemeenschaps leven ta zyn verschillende vormen. In overeenstemming mei die beginselen aan vaardt zy voorts nog een aantal algemeene richtlijnen voor haar staatkundige werfc- In een brief aan den Itallaanschen gezant to Addis Abeba verklaart de regeerlng van Abes- slnlë, dat geen enkel Abesslnisch soldaat deel, nam aan het Incident van 4 Juni. Een afdeeling Italiaansche troepen viel Abessinische herders aan. die de aanvallers op de vlucht dreven. De Abessinische regeerlng protesteert formeel tegen deze schending van de grens. Onderscheid is gemaakt tusschen een alge- gneen staalkundig beginselprogram, dat uit zyn aard een duurzaam karakter behoort te dragen, en een bijzonder program van actie, dat voor een bepaalde legislatieve periode opr gesteld, voor periodieke aanvulling en herzie ning in aanmerking komt. De Commissie acht met het bestuur der R. K. Staatsparty dit onderscheid doelmatig, zy is er van uitgegaan by de samenstelling van het door haar aangeboden beginselprogram, welks karakter derhalve wordt gekenmerkt door een reeks algemeene beginselen en richt iynen op staatkundig gebied. In overeenstemming met dit karakter heeft de commissie by de vervulling van de haar toe gedachte taak zich welbewust onthouden van de nadere concretlseerlng van de door haar opgestelde beginselen en richtiynen, terwijl zy haar werkgebied heeft beperkt tot de gren zen, waarbinnen het staatkundig leven zich voltrekt. Naast dezen arbeid en op den grondslag daar van behoort derhalve nog nadere uitwerking te volgen. De grondslagen van het staatsbestel zullen moeten worden getoetst aan hetgeen de opgestelde beginselen en algemeene richtiynen eischen. Slechts voor zoover het particulier initia tief tekort schiet In een behooriyke armenzorg, heeft de Staat een aanvullende taak, by de uitvoering waarvan geen beletselen mogen worden gesteld aan de liefdadigheid. Den Staat komt alleen het recht toe, ter- wine van het algemeen welzyn, aan beide takken van onderwys geiyke mlnimum-voor- waarden van deugdelykheid te stellen. De Commissie bestond uit de heeren P. J. M. Aalberse, voorzitter, D. Beaufort O. F. M., J. van Beurden O. Praem.. C. Gosellng, J. B. Kors O. P., J. H. Nlekel, W. Pompe, J. Schmut- zer, allen leden, H. Kolfschoten, secretaris. De Staat Is een maatschappy, dwz een ge ordende eenheid van velen op één doel; In de natuuriyke orde is by de hoogste maatschappy. In die orde noodzakeiyk, is hy in ontstaan 1 Alles wat het boventydelyk levensdoel van den mensch aangaat is onttrokken aan In menging van den Staat In deze sfeer heeft het Individu rechten, die ook voor den Staat onaantastbaar zyn. 2 Ook in de tydeiyke orde heeft het In dividu in zooverre voorrang boven den Staat, dat de Staatsgemeenschap Juist ten doel heeft de bereiking van het tydeiyk welzyn voor de gemeenschapsleden persooniyk mogeiyk te ma ken en te bevorderen. d Daarby moet de Staat er voor waken, dat deze bedrijfschappen de uitoefening van het bedrijf zoodanig regelen, dat eenerzyds op behooriyke wyze wordt voorzien in de behoef ten. op welker bevrediging bet betrokken be drijf uiteraard is gericht; en dat anderzyds de belangen der werkers In het bedrijf en die der verbruikers behoorlijk warden behartigd. e Ook in zUn niet-economische functies vinde het maatschappeiyk leven op dienover eenkomstige wyze passende uiting en verzor ging. Een merkwaardige rechtzitting is gehouden aan de Nederlandsch-Duitsche grens tusschen Loblth en Elten. De rechtbank te Essen wensch- te een Nederlander te hooren in verband met een deviezenproces. De Nederlander, wiens naam en woonplaats niet vermeld worden, verklaarde zich bereid een verklaring af te leggen, doch wenschte zich niet op Duitsch gebied te be geven. Derhalve werd besloten het verhoor aan de grens te doen geschieden. Nadat de grensiyn nauwkeurig was vastge steld, werd een tafel dwars er overheen ge plaatst. Aan de eene zyde namen een Duitsch justitie-ambtenaar. een griffier en een deskun dige plaste, terwyi op Nederlandsch gebied de Nederlander zich aan de tafel nette. Ten ge volge van een regenbui moest het verhoor ge durende eenlgen tijd onderbroken worden, doch toen het weer droog werd, werden de stoelen droog geveegd, de documenten werden weer op tafel gespreid en het verhoor kon ten elnda ge bracht worden. 1 In overeenstemming met de historische ontwikkeling der Nederlandsche Staatsgemeen schap biyve aan het hoofd van den Staat ons erfelyk nationaal Koningschap, gebonden aan een Grondwet, waarin de rechtmatige vrijhe den des volks worden beschermd. Deze bescher ming houdt In, dat geesteiyke stroomlngen niet worden onderdrukt, tenzy deze gericht zyn tegen de natuurrechteiyke grondslagen der samenleving of het bestaan van den Staat als zoodanig bedreigen. Op dezen grondslag worde het volk In al zijn geledingen samengebonden en de ware volkseenheid bevorderd en ver zekerd. 3 Tot de subsidiaire taak behoort: het be vorderen van de geesteiyke (verstandelijke en zedeiyke) ontwikkeling der burgers, alsmede van een voor allen bereikbare stoffeiyke wel vaart. a Zoolang en voor soover door het ont breken eener doelmatige ordening van het maatschappeiyk leven bepaalde bevolkings groepen niet In staat zyn zelf te zorgen voor de behartiging van gewichtige levensbelangen, behoort de Staat door aanvullende en zoo noo dig door rechtetreeksche bemoeienis hierin te voorzien. Staatkundige zelfstandigheid staatsverband van de nlet-E biedsdeelen onder leiding van Nederland verder doorgevoerd. Tusschen de verschillende deelen van het Koninkrijk worde nauwere eco nomische samenwerking bevorderd. De organisatie van leger en vloot dient beperkt te zijn tot hetgeen noodzakeiyk is voor de handhaving der neutraliteit en de verdediging der onafhankelijkheid, binnen de grenzen door internationale regelin gen te stellen. De regeling van het huweiyk als Sacrament valt uitsluitend onder de bevoegdheid van de Kerk. Behartiging van het algemeen welzyn Be- teekent niet verzorging van het welzyn van afzonderiyke personen of groepen, doch het voorzien in de behoeften eener zoodanige ge meenschap. als voor het bereiken der persoon lyke levensbestemming noodzakeiyk is. Daarby zal de Staat steeds moeten erkennen dat het aardsche leven, ofschoon eigen waar de bezittend, zyn diepste beteekenls ontleent aan het boventijdeiyk levensdoel van den menseb, waarop al het aardsche moet gericht biyven. 1 De volledige taak van den Staat is te onderscheiden in een primaire, gericht op be houd en vervolmaking van staats- en rechts orde, en een subsidiaire, beperkt tot het aan vullen en stuwen van het eigen Initiatief van Individuen of groepen. Slechte het alge meen welzyn kan onder bepaalde omstandig heden ook hier rechtetreeksch ingrijpen van den Staat rechtvaardigen. 2 Tot de primaire taak van den Staat be hoort: beveiliging der staatsorde zelve, hand having der zelfstandigheid; schepping en In standhouding eener rechtsorde, steunend op natuurrecht en positief goddeiyk recht. 1 In de noodzakeiykheid van geordende samenwerking In staatsverband ligt de na- tuuriyke grond voor de onmisbaarheid van het staatsgezag. Reeds hieruit volgt, dat de Overheid recht heeft te bevelen en de onder danen verplicht zyn te gehoorzamen. Deze na tuuriyke grondslag, uiting der ordening Gods, wordt bevestigd door het Apostelwoord, dat er geen gezag is, tenzy uit God. c Het sociaal-economisch leven dient te worden georganiseerd in bedrijfschappen, die de bevoegdheid hebben om, onder oppertoezicht van den Staat, hun eigen taak in de volkshuishouding zelfstandig te ver vullen. 4 Aart de volksvertegenwoordiging als cen traal vertegenwoordigend orgaan blyve voor behouden de medewerking aan de wetgeving en de contröle op het bestuursbeleid, een en ander In het byzonder met het °°8 °P het op leggen van financleele lasten, en de verant woording van uitgaven en ontvangsten van den algemeenen dienst. Derhalve mag de Staat de vrijheid der bur gers niet verder inperken dan voor dit ge- meenschapsdoel noodig is. In diezelfde tydeiyke orde gaat echter het algemeen welzyn als zoodanig boven Ieders afzonderiyk welzyn. Daarom mag de Staat om wille van het algemeen welzyn vorderen, dat het Individu de noodzakeiyke offers brengt van zyn goed, en zelfs van zyn leven. Zoolang een doelmatige ordening van het soclaal-economlsch leven ontbreekt, zullen die maatregelen In het byzonder gericht moeten zyn eenerzyds op regeling en coördinatie, an derzyds op bestryding en verwydering van de anti-sociale gevolgen der ongeordende econo mische vrijheid, c Evenals de Staat is ook de Kerk een volmaakte, d.vx op haar terrein hoogste en onafhankeiyke maatschappy. In het nastreve, harer doeleinden, die van hooger orde, van bovennatuuriyk karakter zyn, mag de Kerk derhalve niét gehinderd worden door den Staat. Veeleer moet deze aan de Kerk rechts bescherming verleenen en haar werkzaamheid positief bevorderen, ook omdat het welzyn der Staatsgemeenschap krachtig bevorderd wordt door den godsdienstzin der burgers. In de rechtsordening moeten de natuur- rechteiyke grondslagen der samenleving ge ëerbiedigd en beschermd worden. De Staat dient derhalve eigen gebondenheid aan de na- tuuriyke en positieve rechtsorde te erkennen en met name de van den Staat onafhankeiyke hoogere orde en de onaantastbare rechten der burgers te eerbiedigen. Een van elke Inmenging onafhankeiyke rech- teriyke macht beoordeele, naar algemeen gel dende wetteiyke regelen, zoowel handelingen en gedragingen der burgers, als die der Over- Z. Exc. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van den Partijraad en van de commissie tot samenstelling van een algemeen beginselprogram 2 Het recht om te bevelen is uit zichzelf aan geen enkelen bepaalden regeerlngsvorm noodzakeiyk gebonden. Slechts de felteiyke ge schiktheid om het algemeen welzyn te ver zorgen, is toetssteen voor de bruikbaarheid van eenlgen bepaalden vorm. Die geschiktheid wordt in belangrijke mate mede bepaald door den aard, de geschiedenis en de ontwikkeling van een volk. De heffing der middelen hiyve tot noodzakeiyke bejierkt. Mede daarom wc de staatsdienst sober Ingericht en met paste zuinigheid beheerd. In de wijze der heffing worde de verc lende rechtvaardigheid nauwgezet in i genomen, in dien sin, dat de draagkra der burgers, mede In verband met de zinssamenstelllng, de maatstaf zy by bepaling van den belastingdruk en by regeling van de verhouding tusschen ree te en indirecte belastingen. daartoe niet of onvoldoende in staat zyn, of om wille van het algemeen welzyn van de Staatsgemeenschap In haar geheel, mag die zelfstandigheid worden Ingeperkt. Evenzoo behoort san gemeenschappen, die cultureele of sociaal-economische belangen di rect, en daardoor het algemeen welzijn Indi rect dienen, de eigen zelfstandige werkzaam heid, onder toezicht van den Staat, te worden gewaarborgd. Tot dit toezicht, dat mede om vat de zorg voor een geordende samenwerking dezer gemeenschappen, is de taak van den Staat beperkt, tenzy het algemeen welzyn In bepaalde omstandigheden rechtetreeksche be moeiing eischt. Vereeniging van gescheiden liggende ge- bledsdeelen In één staatsverband vindt haar zedeiyke rechtvaardiging In de mogeiykheld om. juist door dit staatsverband, betere ver zorging van het algemeen welzyn van het ge heel en van de deelen te bereiken. In doel en taak van den Staat brengt die vereeniging geen weaeniyke verandering. Slechte de inhoud van de taak wordt nader bepaald door het eigene In volksaard, in cultureel en stoffeiyk levens peil van elk der deelen. Den eigen aard, die een groep van Indivi duen bindt en als natie kenmerkt, behoort de Staat te eerbiedigen. De goede zeden en gewoon ten. die In den nationalen aard wortelen, en de taal, waardoor de natie gemeeniyk ken baar Is, behoort de Staat als nationale goede ren te erkennen en zooveel noodig te ver zorgen. In de verhouding tot andere Staatsgemeen- schappen moet de op het natuurrecht steunen de gemeenschap der volkeren geëerbiedigd, en aan de bevestiging ervan ook In het positieve recht krachtig medegewerkt worden. De commissie heeft haar taak en het ge bied, waarover haar opdracht zich uitstrekte, aldus opgevat, dat zy in haar onderzoek heeft betrokken een reeks van fundamenteele vraag stukken, welke het staatkundig leven beheer schen en waarover de groote katholieke be ginselen, ontleend jaan wetenschap, wijsbe geerte en openbaring, byzonder In dezen tijd licht kunnen werpen. ar.i r- In verband met de publicatie van het prae- advles, door Ged. Staten van Noord-Holland uitgebracht aan de Provinciale Staten in die Provincie met betrekking tot de oprichting van een Economisch-Technologisch Instituut heb ben de in Noord-Holland gevestigde Kamers van Koophandel en Fabrieken aan Ged. Staten over dit onderwerp advies gegeven. De Kamers komen tot de conclusie, dat het oprichten van een Economisch-Technologisch Instituut In Noord-Holland geenszins zal zyn het voorzien tn een gevoelde behoefte en dat aan een dergeiyk instituut geen overwegende beteekenls uit een oogpunt van industrleele ontwikkeling kan worden toegekend. In ieder geval achten zy het principieel onjuist om dese zaak provinciaal ter hand te nemen, zoodat In dien het College zich voor de oprichting bljjrt interesseeren, beproefd moet worden om in dezen tot centralisatie te komen, hetsy doordat de Regeerlng een centraal instituut in het leven roei>t, hetzy de provincies gezamen lijk zulks doen. Het oprichten van een Indus trie bank, dat door het College mln of meer als een logisch of noodzakeiyk gevolg wordt gezien van de op richting van een Economisch-Technologisch In stituut, vond in de Kamers voorshands geen byval. b Deze ordening moet er op gericht zyn om allen, die aan het economisch leven deelnemen, In rechtvaardige verhouding in de vruchten te doen deelen, en om in het byzonder degenen, die door arbeid hetzy zelfstandig, hetzy in dienstbetrekking daaraan deelnemen, te brengen tot be staanszekerheid en tot voldoend eigen bezit. 5 Voor de vervulling van dé eigen zelf standige taak door de gemeenschappen cultureelen en soclaal-economischen aard en -eor het van Staatswege op die werkzaamheid te oefenen toezicht, zullen door den centralen wetgever algemeene regelen worden gesteld. Die regelen moeten tevens bevatten de noodlge waarborgen voor samenwerking der onderschei dene gemeenschappen in zoodanlgen vorm, dat de behartiging van het algemeen welzyn in cultureel en soclaal-economlsch opzicht duur zaam is verzekerd. 2 Onder verwerping van iede- ren vorm van dictatuur worde door middel van een in vrijheid geko zen volksvertegenwoordiging aan het volk zijn staatkundige medezeg genschap verzekerd. 3 Als noodzakeiyk middel daartoe dient zoowel het instituut der ministerieele verantwoordelijk heid onverzwakt te worden gehand haafd, alsook de volksvertegenwoor diging op een voor haar arbeid doelmatige wijze te worden samen gesteld. ZUn doel vindt de Staat niet in zichself. maar tn bet algameen welsyn, dat ge ordende samenwerking in staatsverband eischt- het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5