ONS BLAD DE RAMP MET DE heden CHINA POLST DE ENGELSCHE REGEERING Spoorwegtekorten hooger De explosieramp te Reinsdorf Prinses Juliana in Friesland „UIVER” N NAAR HET SCHIJNT MET WEINIG SUCCES Het rapport HEEFT EEN ONGELUK DE BAROMETER emier saoed vertrokken NAAR BRUSSEL DE AANVALLEN TEGEN VAN ZEELAND JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR DE „LIEUTENANT-PARIS” verschenen met Hoylng Tsjln voort te zetten. In Terechtgesteld Slechts één matroos licht gewond Danzig in moeilijkheden GOUDVERSCHEPING ook in Denemarken de fiets in hooge is bewijst wel dit straatbeeld van Kopenhagen Japan zet zijn actie voort Kleine Entente en de Fransche defensie Britsche oudstrijders naar Berlijn De Staat moet ruim 32 millioen bypaseen Ministers op plaats des onheils Hooger beroep in het radio-proces DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Uitgeleide gedaan door minister De Graeff België’s premier verklaart, dat zyn taak op het oogenblik angstwekkend is Op haar rytoer door het oostelyk gedeelte der provincie enthousiast ontvangen Ook bezoeken aan Praag en Weenen Ook te Washington zou China een mogelyke steunverleening te berde hebben gebracht Het grootste Fransche watervlieg tuig vliegt tegen de masten van eenige schepen Het grootste Fransche watervliegtuig de „Lieutenant de Vaisseau Paris” is te Le Havre tegen de masten van een drietal schepen gevlogen. Een matroos werd licht gewond Journalisten mogen slechts een -bezoek brengen aan de omliggende dorpen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c., ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c. p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Tokio en Moskou RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER ZATERDAG IS JUNI 1935 AM r sr 1 r I meest wiar- ffunstige Verdere vooruitzichten: onzeker. hebben kabinet. V«r- Verslag der :t in het eerste onderteekend. i t AP Stand up Zaterdag uur vun.: 755A Verige stead 1I»J. In Tientsin zijn vandaag twee Amerikaan sche oorlogsbodems binnengeloopen 'en nog deze week worden in Tientsin. Tangkoe en Welhal- we> andere Amerikaansche oorlogsschepen ver- 2. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat de zeer ongunstige weersomstan digheden te zamen met minder gunstige vliegeigenschappen van het toestel zware remous en vermoeidheid van den vlieger geleid hebben tot de botsing met den grond, die de catastrophe ten gevolg e had. i regeering tag tegen wacht. De chef van het Amerikaansche eska- dei in den Stillen Oceaan, admiraal Upsahm, is met zijn linieschip „Augusta" van de Phl- llppljnen naar Sjanghai teruggekeerd. In totaal zal de Staat dus over 1934 een be drag van f 32.418.163 moeten uitkeeren, tegen 28 690.971 in 1933. Op het vliegveld „Le Bourget" werd Don derdag 12.000 K.O. goud ter waarde ran 80 millioen francs naar Donden en Brussel Inge- ladeiio Zon op 4.39 - onder 9Jtl - Licht op 9J» Maan op n.m. 8.36 onder vjn. 2.53 Volle Maan 16 Juni verslaggever van het Duitsche meldde verder Vrijdagmiddag De pers nog geweerd. Als hoofdoorzaak moet worden aangezien het buitengewoon ongunstige weer, waarin het vliegtuig zich bevond. Waarschijnlijk hebben tot het ongeluk bijgedragen de minder gunstige vlieg eigenschappen van het toestel in zeer slechte weersgesteldheid en de nog geringe praktijk, die de piloten met het toestel verkregen hadden. De mogelijkheid van blikseminslag en dientengevolge van plotselinge verdooving of dood van de piloten is als oorzaak van het ongeval evenwel niet uitgesloten. De commissie vereenigt zich dus met de door dr. Van der Maas in zijn rapport neergelegde conclusies, welke luiden als volgt: 1. De oorzaak v^n het ongeval is hoogstwaarschijnlijk niet gelegen in brand, breuk of blikseminslag in de lucht, zoomin als in storingen van technischen aard. ïer Qt. >er >e- at. >er n- In Drachten was du achasu nauwelijks ie houden. Men drong tusuchen den politie auto en den koninklijken auto in en wist van geen wijken. De koninklijke auto was gedwongen te stoppen en op dit moment werden door ’n meisje bloemen aan de Prin ses aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte H.K.H. voor zooveel trouw en liefde. BERLIJN, 14 Juni. Nadat de verdedigers In het groote proces tegen de voormalige lelden van den vroegeren Duitachen Radio-omroep bijna onmiddellUk na de uitspraak verklaard hadden, dat slj bij het Rljksgerechtshof namens de veroordeelden revisie van de overigens zeer lichte vonnissen zouden aanvragen, heeft thans ook de officier van justitie besloten van de uitspraak van gisteren In hooger beroep te gaan. Te elf uur stond op het Hofplein te Leeuwar den een groote menigte opgesteld, welke de Prinses lang en lulde toejuichte. Overal langs den Oronlngerstraatweg stond de plattelands bevolking H. K. H. op te wachten. In Berghum leek het een waar Oranjefeest. Overal hingen de vlaggen uit. waaronder zeer veel oranje. Luid werd H. K. H. toegejuicht. In Nljega bracht men Haar op andere wijze hulde. Men had hier vloerkleeden over den weg gelegd om zoo zijn aanhankelijkheid te betui- Op Haar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Friesland is Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoe wel het bezoek een onofficieel karakter droeg, waren de bewoners van de plaatsen, waar H. K. H. passeerde, niet die meenlng toegedaan en hebben Prinses Juliana een allerhartelijkste ontvangst voorbereid. LE HAVRE, 14 Juni (Reuter) Het grootste Fransche watervliegtuig, de „Ueu- tenant-de-vaisseau-Paris", dat ter gelegen heid van de thuiskomst van de „Normandie" naar Havre was gekomen, is vanmiddag bij den start in botsing gekomen met de mas ten van een drietal visechenschepen. BERLIJN, 14 Juni. Het Britsche Legioen van oudstrijders heeft hedenmiddag een officieele uitnoodiging ontvangen van de groote Duitsche oudstrijdersbonden gezamenlijk. Deze uitnoo diging is door het Britsche Legioen aanvaard. Op 13 Juli zal een delegatie van het Britsche Legioen van Londen naar Duitschland gaan, teneinde vriendschappelijke betrekkingen met de Difitsche bonden aan te knoopen. SJANGHAI. 14 Juni. (V.D.) De achttien bendeleden, die onlangs in Noord-Kiangsoe zijn gevangen genomen, zijn thans door onthoofding terechtgesteld. Een delegatie van het Britsche legioen zal eveneens op 4 Juli deelnemen aan een belonging der Tsjecho-Slowaaksche oudstrijders te Praag Vervolgens zal de delegatie op 8 Juli naar Weenen gaan, om contact aan te knoopen met de Oostenrijksche oudstrijders. Vervolgens stiet het vliegtuig tegen den boeg van het schip „Raymond Poincaré". Een matroos werd licht gewond. De draag- en stuurvlakken van het water vliegtuig werden bij de verschillende botsingen beschadigd. Verschenen is thans het verslag van het onderzoek, ingesteld ingevolge het schrij ven van den Minister van Waterstaat van 7 Februari 1935, naar de oorzaken van het ongeval met het vliegtuig „Uiver” der K. L. M. in den nacht van 19 op 29 De cember 1934 nabij Rutbah Wells. De commissie heeft zich bij het vormen van haar oordeel beperkt tot het hestudeeren van de rapporten van Dr. Ir. H. J. van der Maas en van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en tot het hooren van verschillende personen. In de hierbedoelde rapporten komen alle feitelijke gegevens voor, die ter plaatse, kort na het ongeval, verzameld konden worden. Een hernieuwd onderzoek ter plaatse zou geen nieuwe en betrouwbare gegevens hebben kunnen opleveren. De commissie komt tot het volgend samengevat oordeel over de schijnlijke oorzaken van het ongeval. TOKIO, 14 Juni. (Reuter.) Officieus wordt meegedeeld, dat de Japansche gezant in de Ver Staten, Salto, in bet departement van bul- tenlandsche zaken te Washington een lang durige bespreking heeft gevoerd over den poll- Ueken toestand in Noord-China. De gezant heeft de Amerikaansche regeering op de hoogte gesteld van de militaire maatregelen, die de Japansche regeering ter bescherming van haar belangen getroffen heeft. Van Amerikaansche zijde wil men ten aan- sleE van den toestand in China geen stand punt innemen, alvorens de rapporten der ge zanten te Tokio en Nanking sijn binnengo- komen. Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Verwachting: meest matige zuidelijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, aanvankelijk nog kaas op regen, waarschijnlijk koe ler. ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spearnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zonder moeite kon de auto daarop Drachten verlaten. De bevolking was thans tevreden ge steld. Te Duurswoude werd in het bosch enkele oogenbllkken gepauzeerd, waarna de tocht voortgezet werd naar OorredUk. Overal stonden enthousiaste scharen langs den weg. In huize Oranje Woud werd de thee gebruikt. Burgemeester J. J. O. 8. Falkena van Heeren- veen in ambtsgewaad sprak de Prinses toe. Het geheele dorp was versierd met rood-wit-blauw en oranje-vlaggen. Tenslotte ging de tocht over Akrum naar Leeuwarden. Hier werd overal langs den weg de Prinses hulde gebracht. Heden gaat de weg over Franeker en Har lingen via den afsluitdijk naar Amsterdam. Het westelijk gedeelte van de provincie maakt zich op om bij het Oostelijk deel niet achter te blijven teneinde H.KH een grootsche huldi ging te bereiden. TOKIO. 14 Juni. (Reuter.) Het vertrek van den Chineeschen minister van oorlog, Hoyin Tsjln, wordt In de Japansche pers een vlucht genoemd. De pers is van oordeel, dat hierdoor de toestand in Noord-China verergerd is. De woordvoerder van het Ministerie van Bul- tenlandsche Zaken verklaarde aan Reuter, dat d» leiders van het Kwantoengleger zich hier door wellicht gedrongen zullen zien naar Nan king te gaan, ten einde de onderhandellngen De speciale Nieuwsbureau van de plaats des onheils, dat uit de puinhoo- pen nog steeds rook opstijgt. Slechts aan in genieurs en reddingamanschappen is toegestaan door te dringen tot den haard van de ramp. In verwrongen kluwen steken stukken ijzer, gebarsten ketels, stangen en andere overblijf selen omhoog. Groote plekken zuren geven de plaats aan waar nog kort geleden een groot aantal arbeiders aan het werk waren. Op de puinen zijn de reddlngscolonnes druk bezig te trachten omgekomen kameraden te bergen. Er hebben zich onder de arbeiders staaltjes van plichtsbetrachting voorgedaan, die slechts den hoogsten lof kunnen verdienen. Hedenmiddag hebben generaal Daluege en minister Frick een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. In de niet vernielde werk plaatsen werd toen reeds, na opruiming van de glassplinters etc. weer gewerkt. Een groot aantal lichtgewonden is heden weer in de fa briek verschenen om het werk te hervatten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat het aantal bij het opruimlngswerk geborgen doo- den Vrijdagmiddag, volgens een mededeellng van de bedrijfsleiding, 45 bedroeg. De verlles- lijst was echter nog niet afgesloten. Naar me degedeeld wordt zijn van de 45 dooden er 18 ge ïdentificeerd. Ook dr. Goebbels bevond zich hedenmiddag ter plaatse Hjj verwijlde eenige minuten in een gebouwtje, waar 20 lijken lagen opgebaard. Voorts maakte hij een tocht door de dorpen in de omgeving, welke van de explosie te lijden hebben gehad. PEKING, 14 Juni. (Reuter.) Van bultenland- sche zijde wordt gemeld, dat dertien treinen een brigade Japansche troepen hebben aan gevoerd. De brigade is met artillerie bij SJanghaikwan de gedemilitariseerde zone bin nengerukt en legert thans een tiental kilome ters binnen den grooten Chineesehen Muur. Vanavond zal vermoedelijk een detachement zich op weg begeven naar Peking, via Tsjlng Wang Tao. Het vertrek van het oude garnizoen te Tientsin, dat op 12 Juni was vastgesteld, Is uit gesteld tot 18 Juni. Heden zijn nog 1700 man Japansche troepen te Itejlng Wang Tao en Tangkoe aangekomen, ter aflossing van het Japansche garnizoen in Noord-China. In totaal zijn dus 2400 man aan gekomen. Van de dertien treinen, waarvan melding werd gemaakt, blijven acht te Sjang- bslkwan, gereed om naar het Zuiden te stoo tten. Oosten verder zouden hebben bewapend daardoor zoowel Mandsjoekwo als Japan dreigen. W 1T1ENBEKO, 14 Juni. Omtrent het pers bezoek in de dorpen, gelegen in den omtrek van de plaats der ontzettende explosie te Reinsdorf. wordt door den Reutercorrespondent nog het volgende gemeld. In de dorpen Braunsdorf en Reinsdorf, welke het meest te lijden hebben gehad, is nauwelijks één dak Intact gebleven. Het interieur van sommige woningen is volko men vernield. Een vrouw, die op het veld bezig was, is door een vliegend stuk ijzer gedood. WITTENBERG, 14 Juni. (Reuter.) Onder toezicht van de politie werd vandaag aan de journalisten toestemming gegeven een kijkje te nemen in de dorpen, gelegen in een omtrek van verscheidene kilometers van Reinsdorf, waar Donderdagmiddag de ontzaglijke explosieramp heeft plaatsgehad. Overal droegen de huizen en gebouwen de sporen van de ramp. Een bezoek aan de fabriek zelf en aan het ziekenhuis te Wittenberg bleef echter voor de persmannen verboden. Oeen enkele foto grafie kon op de plaats des onheils worden gemaakt. DANZIO, 14 Juni Hedenmiddag om 12 ucr is per vliegtuig alhier gearriveerd de president van de Rijksbank, dr. Schacht. Hij werd begroet door den leider der Danzigsche nat. socialisten. Forster en den president van den Senaat, Greiser. •s Avonds hield Schacht een rede voor de koopmanschap van Danzig, welke verband hleid met de moeilijke financieele positie van de vrijstad. Poolsche handelskringen in Danzig hebben den president van den Senaat, Greiser, een memorandum doen toekomen, waarin zij pro- testeeren tegen de monetaire restricties, die kort geleden zijn Ingevoerd, aangezien deze een nadeeligen Invloed uitoefenen op de Poolsche economische belangen en in strijd worden ge acht met de Poolsch-Danzigsche verdragen. Het memorandum constateert, dat de overzeesche handel van Polen vla Danzig een overwegend deel uitmaakt van het verkeer in de haven van Danzig. PARIJS, 14 Juni (Reuter). De Fransche mi nister van Oorlog, Fabry, brengt momenteel een bezoek aan de versterkingswerken aan de Oost-grens. Hij werd vandaag vergezeld door den Tsjecho-Slowaakschen, Joego-Slavlschen en Roemeenschen militairen attaché. China, dat niet langer bereid is om de steeds grootere eischen van Japan te aanvaarden, meent dat het thans de taak is van de groote mogendheden om tusschenbeide te komen, ten eir.de aan de Japansche actie paal en perk te ■tellen. Men meent te weten dat in Washington overeenkomstige stappen zijn gedaan. Het schijnt intusschen niet dat de Chineesche am bassadeur te Londen de door hem verlangde toezegging heeft gekregen. Ook bü de andere West-Europeesche mogend heden zou China stappen hebben ondernomen. HAVRE, 14 Juni (Reuter) Het Fransche watervliegtuig, de ..Lieutenant de Vaisseau Pa ris", dat hedenmiddag bij den start tegen eenige visschersschepen opbotste, is op het land gezet. Het blijkt, dat een drijver boven de wa terlijn werd doorboord en dat vleugels en stuur- vakken ernstig werden beschadigd. Emier Saoed en de hem vergezellende perso nen zijn Vrijdagnamiddag te 5.26 van het Holl Spoorwegstation uit Den Haag vertrokken naar Brussel De minister van Buitenlandsche Zaken. Jhi tnr. A. O. D. de Oraeff. deed den Arablschen kroonprins tot aan den trein uitgeleide, nadat in de gereserveerde wachtkamer op het eerste perron wederzijds vriéndelijke woorden waren gesproken. Het door de Nederlandsche Spoorwegen in 1934 geleden verlies bedraagt f 30.798.146, waarvan voor rekening van de Hollandsche Ijzeren Spoorwegmaatschappij komt 22V4/ 40'/,, of 17.110.090. Ingevolge art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 H. S„ nader gewijzigd bij overeenkomst 1931. H. 8. moet de Staat der Nederlanden een be drag van 18.010.091 uitkeeren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van 900.000. Van het door de Spoorwegen In 1934 ge leden verlies komt voor rekening van de MÜ- tot Exploitatie van Staatsspoorwegen 18/40 of f 13.688.073. Ingevolge Art. 8 (2) der Overeenkomst 1920 S. S. moet de Staat der Nederlanden een bedrag van f 14.408.073 uitkeeren. De winst- en verliesrekening sluit dan met een winst van f 720.000. LONDEN, 14 Juni. (Reuter.) In Chinee sche kringen te Londen wordt vernomen, dat de Chineesche ambassadeur heden de Engetocbe regeering gepolst heeft ever de mogelijkheid eener Engelsche steunverlee- ning tegen bet Japansche optreden lm Noord-China. Reeds kort geleden had de Chineesche vertegenwoordiger In Londen een eersten step in deze richting ondernomen. Verder wordt gemeld, dat op last van den chef van den generalen staf van het Kwan- toeng-leger de spoorbaan PekingTientsin door Japansche troepen volgens een vastge- steld plan wordt bezet. De bezetting zal op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden, die thans door Japansche troepen bezet zijn, werden alle organisaties der Kwo-Mln-Tang ontbonden, waarbij als reden werd opgegeven, dat de Kwo- Mln-Tang de aanstichtster is van de anti-Ja- pansche actie in China. Ook het grensincident tusschen Japan en Scvjet-Rusland, dat zich onlangs bij Pogra- ndtenaja heeft afgespeeld, heeft een zekere spuimng In het Verre Oosten verwekt. In MariHsjoerijsche regeeringskringen verklaart men, dat dit Incident nog gevolgen zal hebben, die van Invloed zijn op de betrekkingen tus schen Japan en de Bovjet-Unle. Naar deze Mandsjoerijsche kringen meedee- len, hebben de Japanners niet alleen de on- derhandelingen over een r.on-agressiepact met Moskou, doch ook die over de instelling van een gedemilitariseerde zone verdaagd, daar de Sovjets ondanks hun beloften zich in het Verre Oosten verder zouden hebben bewapend en be- Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 14 Juni: De buitengewone daling van de Belgische staatsfondsen op de beurs van Brussel en Ant werpen geeft aanleiding tot verbitterde pers polemieken pro en contra de regeering-van Zee land. De ,,Soir” en de socialistische „Peuple" pu bliceerden artikelen, waarin de daling van de Belgische fondsen op de beurs toegeschreven wordt aan de financieele massa-manoeuvres, die tot doel hebben de staatscontröle op de ban ken te beletten. O. m. wordt in deze bladen beweerd, dat in sommige banken aan de cliënteele de raad wordt gegeven zich van de Belgische staats fondsen te ontdoen, terwijl ook valsche geruch ten in den vreemde zouden worden verspreid aangaande den flnancieelen toestand van België. Op de jaarvergadering van de Belgische in- genieursvereeniging zeide eerste minister van Zeeland Vrijdag, dat de taak van zijn regee ring op het oogenblik ontzaglijk is en zelfs angstwekkend. Een arbeider vertelde hoe hjj met zijn mede arbeiders in de afdeellng voor schietkatoen be zig was, toen zich een kleine ontploffing voor deed. De arbeiders waren niet bijzonder ge schrokken, totdat enkele oogenbllkken later de eerste groote explosie plaats greep. Nu wisten we dat er iets ernstigs gebeurde. We staakten onmiddellijk den arbeid en na zooveel mogelijk veiligheidsmaatregelen te hebben gegpmen, repten we ons om het veege Hjf te redden. De explosie geschiedde in het werktuigen appartement. De brokken, waaronder groote stukken ijzer, vlogen mijlen ver in het rond. De juiste doodenlijst is totdusver nog niet te verkrijgen. BERLIJN, 14 Juni. De Konlng van Italië heeft een schrijven doen toekomen aan rijks- kanselier Hitler, waarin hij uiting geeft aan zijn diep medegevoel bij de ramp te Reinsdorf. De rijkskanselier heeft Koning Victor Emanuel in een telegram zijn dank betuigd. Ook de BerlUnsche diplomaten Duitsche regeering hun deelneming betuigd. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 211

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1