Generaal van Heutsz monu ment onthuld Auto te pletter gereden r Nationale verloting kan veel handen werk geven 'MOUSSANA .wis I DOODE TEGEN CUMULATIE IN VOLLE VAART TEGEN BOOM GEBOTST 4 GROOTSCH OPGEZET PLAN DE KONINGIN EERT DEN I r ^kSSEN MAANDAG 17 JUNI 1935 Overdracht Misbruik van sterken drank Vertrek Felle brand te Dreumel Geen contanten Daarmee kan gewerkt worden BLIKSEM IN MANEGESTAL Minister Colyn’s rede Aantrekkelijk voor het publiek Dank van den burgemeester Onbekend misdrijf is opgehelderd Drie panden door blikseminslag verwoest Kamerleden -4 ZATERDAG 6JULI Koninklijke galastoet Ongeval by Haren (Gr.) eischte het leven van twee jongeman nen; één inzittende werd ernstig gewond Tien millioen gulden zouden aan werkverruiming ten goede komen Afloopend wachtgeld voor oud- wethouders en oud-gedeputeerden Z.Exc. Minister-president Colyn huldigt zyn vroeg eren chef als groot legeraanvoerder Luit.-gen. Swart spreekt Uit de Ossche bekentenissen aan het licht gekomen Onthulling en défilé Wethouders en gedeputeerden 750-JARI6 BESTAAK VAN ’s-NERTOGENBOSCH MISSA IR DIE FESTO uit vijfde tenls van gen. v. Heutsz. c- «ich om den Evenaar slingert.’* Aan de achterzijde van het voetstuk staat: Tt 7^ mede- l-MR- Wa Z. Exc. luit-generaal Swart nam de ml- Burgemeester dr. W. de Vlugt dankte H. M voor haar aanwezigheid en prees Amsterdam gelukkig, dat binnen zijn muren* dit monument is verrezen, dat de herinnering levendig houdt aan den man. wiens geschiedenis ten nauwste is saamgeweven met een van de belangrijkste episoden uit de historie van Ned. Oost-Indlë. jgffi worden in het 'oorw aarde Zjjn scherpe blik Zijn helder verstand Zijn krachtige wil Bevestigde het gezag en Bevorderde de welvaart In Nederlandsch Indië. Was aanvankelijk het voornemen, dat Konin gin en Prinses weer in galakoets zouden ver trekken en bij de grens met gevolg in auto's zouden overstappen, toen de plechtigheid, die te 3 uur aanving, tegen kwart over vijf geëin digd was reden de hofauto's onmiddellljk voor. Daarbij komt, dat de geheele opzet van deze loterij zeer aantrekkelijk is. De prijs van een lot is f 10 en de betaling kan desgewenscht geschieden in vier termijnen, te voldoen tel kens acht dagen voor een trekking. Want er zjjn In totaal vijf trekkingen gedurende vijf tien maanden. Men krijgt dus op één lot vUf maal een kans en het is zelfs mogelük vijf In de toelichting op het wetsontwerp zegt de regeering, dat het wenscheljjk is, bepalingen te treffen, welke eenerzjjds de cumulatie van pen sioen met inkomsten of met pensioen voor zoo ver deze genoten worden uit of in verband met eenlgerlel functie in publleken dienst, verder te beperken en anderzijds de toepassing van de op te vereenvoudi gen, een regeling vast te stellen ten aanzien van pachtgeld en van eigen en gezinspensioen, ter zake van het bekleed hebben van publieke func ties genoten zoomede een nadere voorziening te treffen voor non-actlvlteitswedden, welke door leden van de Staten-Generaal worden genoten. De regeering heeft Ingediend een wetsont werp inzake de cumulatie van inkomens en pen sioenen. Het wetsontwerp bevat een wijziging en aan vulling van de pensioenwet 1923, van de wet van 38 Mei 1925, van de gemeentewet, van de Pro vinciale Wet, van de wet van 30 Juni 1923 en van de wet van 17 Juli 1923. j in de t>r zoo- in den en. ge in enz. regelen MOUSSERENDE APPELWIJN De uitzonderingspositie, welke de wet van 17 Juli 1923 voor de nonactivlteltswedden schept voor hen, die lid zijn van een der Kamers van de Staten-Generaal. is in verband met de te genwoordige tijdsomstandigheden niet langer te handhaven. De regeering stelt daarom voor om de werking van die bepaling, waarbij artikel 4 dier wet buiten werking wordt gesteld voor hen. die bij het inwerkingtreden dier wet in het ge not waren van een verlof-traktement of non- activiteitswedde. hun toegekend voor den duur van het Kamerlidmaatschap, hooger dan dè ingevolge die wet hun toekomende non-activi- teltswedde. te beperken tot den duur der loo- pende zittingsperiode. Fa. H. J. F H A F F WINSCHOTEN V’ Zaterdagmiddag te door H.M. de Konin gin in bijzijn van H. K. H. Prinses Ju liana te Amsterdam het grootse he mo nument op het Olmpiaplein ter eere van generaal Joannes Benedictus van Heutsz onthuld als symbool der twee- eenheid van Nederland en de gebieden ever zee. Een eerewacht van de Koloniale Re serve stond met een dertigtal ridders der Militaire Willemsorde, die onder van Heutsz hadden gediend, ter weerszijden van het Koninklijke paviljoen. De aan wezigheid der ministers en zoovele mili taire en civiele hoogwaardigheidsbeklee- ders schonk bijzondere praal aan de plechtigheid. Het monument zelf dat 93.68 M. lang en 24.90 M. hoog is, symboliseert in zijn horizontale lengtewerking met bogen en reliefs uit het Indische leven de een heid van het Nederlandsch Gezag, ver zinnebeeld in het midden door een vrou wenfiguur met wetsrol, geflankeerd door leeuwen. Aan de voorzijde is de bron zen reliefbuste van Van Heutsz aange bracht. Architect en beeldhouwer zijn ir. G. Friedhoff en F. J. van HalL maal een prijs te winnen, want al wint men bij een der trekkingen, men blijft toch in de geheele serie meedingen. dit punt bestaande bepalingen wanende te Zuldlaren, de 30-jarige A. P. en de twee gebroeders K. In Paterswolde, Peize en Eelde verscheidene caféhouders uit hun bed gehaald en zich sterken drank laten verstrek ken. Om vijf uur In den ochtend nog haalden zij te Eelde een caféhouder uit zijn bed en dronk os. de bestuurder van den auto nog twee borrels. Zaterdagavond waren zes Inwoners uit Haren allen ongehuwde jongemannen er per auto op uitgetrokken. Omstreeks half elf had de expediteur G. H. uit Haren hiervoor bü den garagehouder F. Venerna. eveneens te Haren, een vler-persoons auto gehuurd. Het was een dichte Ford, model 1929. Gedurende den nacht hebben de zes vrienden, die er met den wagen op uittrokken te weten genoemde expediteur, die den auto bestuurde, de 34-jarige J. van der P_, de 25-jarige J. B., kapper te Haren, doch Het komt der regeering gewenscht voor, dat enkele voorschriften worden gegeven omtrent de toekenning van wachtgeld en pensioen we gens het bekleed hebben van het wethouder schap en het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten. Voorgesteld wordt de toekenning van wachtgeld en pensioen facultatief te laten, doch omtrent duur en bedrag van het wachtgeld, in gang en maximum van het pensioen enkele be- perklngen te stellen. De regeering meent, dat zal kunnen worden volstaan met een afloepend wachtgeld met een maximalen duur van 3 jaar en cumulatie-beperking wegens inkomsten uit een ambt of betrekking in dienst van een der lichamen, genoemd in artikel 3 en artikel 4 der Pensioenwet 1922, of uit het bekleeden van wet houderschap of lidmaatschap van Gedeputeer de Staten, met ingang van of na den dag van aftreding ter hand genomen of aanvaard, en met een ouderdomspensioen, waarvoor een ma ximum van 50 percent der laatstelijk genoten wedde ondergeteekenden voldoende voorkomt. Op dit oudersdomspensioen zullen mede cumu- la tie-beperkende bepalingen moeten worden toegepast bü gelijktijdig genot van een ambte naarspensioen of een ander, politiek, pensioen. Indien het totaal bedrag dier pensioenen een bedrag van 4000. of bU het genot van een pen sioen als gewezen minister, van f 6000 over schrijdt. Ten aanzien van de bezwaren, geuit tegen het gelijktijdig of achtereenvolgens bekleeden van pensioengerechtigde betrekkingen, mag niet over het hoofd worden gezien, dat dit niet steeds kan worden vermeden, omdat de quali- teiten. welke voor een bepaalde betrekking worden vereischt, niet zelden juist in bijzondere mate voorkomen bij hen, die reeds een pen sioengerechtigde betrekking bekleeden of be kleed hebben Verder dient er op gewezen, dat in tal van gevallen, waarin cumulatie van inkomsten uit openbare kassen werd gesignaleerd, die cumu latie het gevolg was van het bekleeden van politieke functies (wethouder en gedeputeerde), waarop uit den aard der zaak de regeering geen invloed kan uitoefenen Na het défilé droeg luit.-gen. Swart het mo nument aan de stad over. Hij herinnerde in een toespraak tot burgemeester dr. W. de Vlugt er aan, dat Van Heutsz, ambteloos burger ge worden, als toegenegen burger in Amsterdam heeft gewoond. Voor Amsterdam had hij een zwak. Vele jaren heeft hij in de hoofdstad ge woond en alleen zijn gezondheidstoestand maak te het noodzakelijk dat hij naar Zwitserland ging. Hier in Amsterdam moest dus zijn mo nument verrijzen. Hier kan de jeugd bij zjjn monument de beteekenis der Indlën leeren verstaan onder leiding van haar onderwijzers. Moge het ongeschonden voor het nageslacht worden bewaard. Zich richtend tot Koningin en Prinses be sloot minister ColUn: Als we in van Heutsz zien den voltooier van het werk door J_Pzn. Coen drie eeuwen te voren aangevangen; als we onzen blik laten gaan over de grenzen van het Rijk in Europa, als we de twee-eenheid Nederland Nederlandsch-Indië zien, zooals dit verzin nebeeld is in de beide pylonen van dit monument met de kronende zon, als we in het werk van Van Heutsz ook onderken nen het volbrengen van Neerlands roeping in Oost en West, dan zegt de onthulling van dit gedenkteeken, door Uwe Majesteit persoonlijk, nog iets meer. Dan is die han deling ook een symbool voor de toekomst; dan roept Uwe Majesteit ook zonder eenlg gesproken woord, ons daardoor toe: bewaar dit pand van „grooter Nederland” U door onze voorgeslachten toevertrouwd I En dan antwoorden wjj, die van de ont hulling van dit gedenkteeken getuige zijn, dan antwoordt de geheele Koninklijke Weermacht hier en in Indië, dan antwoordt ook het overgroote deel van Uw volk: dit pand is ons heilig; wij zullen getrouw zijn in de bewaring ervan; met Godes h'ulpe getrouw tot in den dood) V'1 In de 17de en 18e eeuw was het gezag nomi naal omdat niet bestuursvoering, maar koopman schap doel was. Gedurende de 19de eeuw ver anderde dit ten goede. Maar ’t was in het kro- ningsjaar 1898 dat een nieuwe uiting zegevierde ta beginsel. Toen n.L onder verantwoordelijk heid van van Heutsz als gouverneur van Atjeh, van Van Wyck als landvoogd en van Cremer als verantwoordelijk minister, besloten werd de on derwerping van geheel Atjeh na te streven; die nieuwe richting werd voor het overige deel van den Archipel aanvaard vanaf het oogenblik. dat de Kroon, op voordracht van Minister Iden- burg, den generaal van Heutsz tot Gouverneur- Generaal benoemde. In den vroegen ochtend van Zondag is onder de gemeente Haren nabij Groningen, een auto-ongeval ge beurd, waarbjj twee personen het leven verloren en twee andere pas sagiers ernstig gewond werden. De gemeente-politie van Haren heeft nog in den vroegen ochtend den bestuurder H. uit zijn bed gelicht en in arrest gesteld. Hij en de anderen verkeerden, toen het ongeval gebeurde, onder den invloed van sterken drank. De uit te voeren bouwwer! openbaar aan besteed, op voorwaarde echter, dat aan de uitvoering der werken slechts Ne derlanders en zoo mogelijk 50 pCt. (jeugdige) werkloozen deelnemen. Daar ook de kleinere prijzen zooveel mogelük in gebruiks- of kunst voorwerpen zooals meubelen, schilderijen enz. (in overleg met de prijswinnaars) zullen wor den uitgekeerd, kunnen vele beeldhouwers, kunstschilders, bouwvakarbeiders, meubeU makers, drukkers, kantoorbedienden enz. hierin een dagtaak vinden, deels door de distributie der loten en de administratie van het geheel, deels door de uitvoering der voor de hoofd- en kleinere prijzen uit te voeren werkobjecten. Voor de laatste categorie zal ook zooveel moge lijk de détailhandel worden ingeschakeld. De hoofdprijzen bestaan bij de twee eerste trekkingen uit f50 000, bij de derde uit f75.000, bjj de vierde uit f 100.000, bij de vijfde uit f 250.000. Bü de eerste trekking zullen er 516 prijzen van een totaal bedrag van f 226.000, bü de tweede 529 prijzen van totaal f311.000, bü de derde 530 prüzen van totaal f 386.000, bü de vierde Haagsche Vers. Boe. 126.000 loten, opbrengst f 9.072000 Sweepstake volgens taxatie f 10.000.000. Totale raming: f50.824.000, waarbü dan nog komt een niet te benaderen aantal buiten- landsche premie- en andere loten, die hier te lande wordefi geïmporteerd. Zaterdagnacht is de bliksem geslagen in den stal van de manege van den heer L. Zwagema- kers, gelegen op de terreinen van de steenfa briek „Berkel' te Berkel. Van de vier paarden werden „Sunshine** en .JBultan’* gedood. Belden waren bekende rij paarden. De bliksem, die door het dak was binnenge slagen. veroorzaakte geen brand. In den afgeloopen nacht om twaalf uur sloeg tüdëns een hevig onweer de bliksem in het pand aan den Maasdijk te Dreumel, bewoond door de familie J. Kuste rs Het hute. waarvan het dak met riet was bedekt, stond spoedig geheel in vlammen en weldra was ook het aangrenzende pand. bestaande uit een mandenmaker!) en woonhuis en bewoond door de familie G. Luyten. door het vuur aangetast. r Aan blusachen viel niet te denken. Ook oen derde pand, waarin gevestigd waren een schil derswerkplaats, bakkerfj en café, bewoond door de familie W. Buter, kon niet voor het vuur gespaard blüven. De plaatselüke brandweer, onder leiding van burgemeester Van Erp, bestreed het vuur met alle kracht, doch moest zich beperken tot het nat houden van de omliggende panden. Berst te twee uur was men. mede door den hevigen regenval, het vuur meester. Van de inboedels kon weinig woeden gered, terwül de schade slechts gedeeltelük door verzekering wordt gedekt. De bestuurder van den auto begaf zich te voet naar den garagehouder Venerna, wien hü mededeeling van het gebeurde deed. Onmiddel- lük werden politie en dokter J. Kruizlnga ge waarschuwd. die spoedig ter plaatse waren. Dokter Kruizlnga kon bü B en P. slechts den dood constateeren. Na aan de twee gewonden eerste hulp te hebben verleend, zün zü naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen ver voerd. Van een der broers is de toestand zeer ernstig. De 33-jarige J. K. kon later, na in het Academisch Ziekenhuis te Groningen geholpen te zün, naar huis wórden vervoerd. Zün broe der blüft opgenomen. naar voren en drukte op een knop, waardoor automatisch het reusachtige doek dat de mid- denpartü van het monument bedekte, moest neervallen. „Apollo’’ zong alsdan plechtig de eerste strofe van het Wilhelmus. H. M. was de eerste die voor den vüver aan den voet van *t monument een krans neerlegde, op Haar volgden Prinses Juliana, de Regeering, dc familie van Heutsz, de Koloniale Reserve, de Kon. Ned. Marine en het Nederl. Leger. Het Amsterdamsche Politie-Muziekgezelschap onder leiding van P. Aatjes, dat alreeds vóór de komst der Kon. Familie een concert gege ven had, begeleidde vervolgens met marsch- muziek het défilé der deputaties van de ver schillende militaire en andere vereeniglngen. waarvan verscheidene een krans legden. Vóór iedere kranslegging brachten de vaandeldra gers hun groet aan de Koningin. We merkten onder de deputaties ook een op van de Alge- nieene R. K. Offlcierenvereenlglng. De inkomsten der verloting, bestaande uit de opbrengst der verkochte loten, zullen wor den gestort bü de Nederlandsche Bank te Am sterdam. De financiering der als prijzen uit te voeren werkobjecten zal geschieden uit dit tegoed bü de Nederlandsche Bank. Het netto- provenu, dat voor elke volledige verloting kan worden geschat op drie en half millioen, komt ter beschikking van het Departement van Sociale Zaken, wederom ter verruiming van de fondsen voor het uitroeren v?.a werkobjecten door (Jongere) werkloozen. Minister Slotemaker de Bruine, die het plan voor de Nationale Verloting in studie heeft De gevolgen van deze nachtelüke drink- partü zün belaas niet uitgebleven. In groote vaart tusschen 80 en 90 K.M. per uur werd van Eelde terug naar Haren gereden. Op den Meerweg nabü het Tol huis, waar de weg een vrij scherpe bocht maakt, reed de auto in deze vaart tegen een boom. De auto sloeg geheel te pletter. geen omstandig verhaal wil geven, maar veeleer de beteekenis van personen en arbeid wil be naderen. Zoo ook hier. Spr. wilde de aandacht vragen voor le v. Heutsz’ beteekenis voor ons Indisch leger en 2e op den beslissenden invloed boor hem uitgeoefend op den toenmaligen gang der cultureele ontwikkeling der Indische vol ken en de daarmede verband houdende staat kundige evolutie. We kunnen hem niet schilderen als een veld heer met klinkende veldslagen, maar wie uiting wil geven aan de waarde als koloniaal soldaat, aan zün beteekenis voor het Indische leger, kan niet beter doen dan zulk een gedachte aldus te formuleeren: hü vooral is het geweest, die het gevoel van militair onvermogen, dat de Regee ring eenigen tüd beklemde, heeft doen verdwü- nen. Wanneer men den blik langs wüder horizon laat gaan, moet men erkennen, dat hü in nog meerdere mate boven anderen uitstak in zün ambt als Landvoogd over Aziatisch Nederland. De voorzitter, lultenant-genïraal H. N. A. Bwart, hield alsdan een rede waarin hü schet ste hoe deze hulde tot stand kwam voor den op 11 Juli 1924 te Montreux overleden generaal Van Heutsz. Bü de begrafenis te Clarens was de heer Vattier Kraane aanwezig en deze sprak bet vertrouwen uit, dat het stoffelük overschot in eigen land zou rusten en geëerd worden. Zoo is ook geschied. 20 Aug. 1924 werd een commissie opgericht en 7 Juni 1927 is het stof felük overschot geplaatst in den grafkelder, welke gedekt is met het monument van Ingen- bous. Er waren voldoende gelden nog over voor een ander groot monument, dat heden nu wordt onthuld. Door de jury werd opdracht gegeven aan vier architecten die hun beeldhouwers kon den kiezen. Zoo is dit monument tot stand ge komen. Het wil niet zün eeh persoonf^fïieerlüking. Was 9 Juni 1927 de overbrenging van het stoffelük overschot van het Paleis aan den Dam naar den grafkelder op de Nieuwe Oosterbe- graafplaats tot een machtig militair eerbetoon geworden zooals Amsterdam slechts zelden in den loop der eeuwen gekend had, de onthul ling van het monument is de blüvende monu mentale vastlegging van v. Heutsz’ beteekenis voor ons volk. Ruim tweeduizend genoodigden hebben de onthulling bijgewoond. In 1927 stelde H. M. het paleis beschikbaar voor een laatste eer aan het uit Clarens overgebrachte stoffe- lüke overschot. Thans wilde de Landsvrouwe persoonlijk de nagedachtenis eeren mede door een kranslegging voor het monument evenals na haar Prinses Juliana en talrijke deputaties deden. Des morgens te circa elf uur was H. M. te Amsterdam per auto via de Weesperzijde aan gekomen en had met Prinses Juliana, die iets later uit Friesland terugkeerde, op het paleis aan den Dam de lunch gebruikt. Bü het uitrijden des middags werden echter niet de auto’s gebruikt, maar de i la daumont bespannen vorstelüke galakoets met de vier paarden en twee berijders. Deze majesta- telüke stoet lokte veel beküks. De politie had uitgebreide maatregelen genomen. Teneinde het doel van deze loterü zoo veel mogelük te benaderen, zullen de prüzen niet in contanten, doch in den vc nog te bouwen huizen, desgewenset woonplaats van den winnaar, of v< ver het de kleinere prijzen betreft, vorm van nog te maken meubd brulks- en kunstvoorwerpen, bod worden uitgekeerd, een en ander Ze met de prijswinnaars. 1 Wonder boven wonder bleven de bestuurder H. en de naast hem zit tende Van der P. ongedeerd. De 25-jarige J. B. en de 30-jarige A. P. echter werden op slag gedood. De beide andere inzittenden, de ge broeders K. werden ernstig gewond. De Koninklüke Marechaussee te Groningen heeft de leiding van het onderzoek in handen. De totaal vernielde auto werd in beslag geno men. Bü onderzoek bleek, dat deze geheel in orde moet zün geweest, zoodat het voertuig daarna werd vrijgegeven. Ook de lüken der slachtoffers werden in beslag genomen. Weter-president Exc. dr. H. Colün het woord tot het uitspreken der herdenkingsrede. Als 785 Prijzen van totaal f369 000 en eindelük bü de laatste en hoofdtrekking 4378 prijzen be schikbaar zün met een waarde van f2.959.000, Hierbü zün behalve de hoofdprijs van f 250.000 een prijs van f 100 000, twee prijzen van f 75.000, drie prüzen van f50.000. vier prüzen van f25.000 enz. Nadat P. de B. Vrijdagmorgen in de maré- chaussee-kazerne te Uden den moord op zün neef Gerrit had bekend, heeft hü nog een be kentenis afgelegd over een misdrijf van de bende, dat nooit ruchtbaar is geworden. De bandieten hadden, meldt de N. R. On, indertüd van welingelichte züde bericht ontvangen, dat de landbouwer v. d. Elzen, wonende op de buurtschap De Hoeve te Uden veel geld in huis zou hebben, en onmiddel- lük werden plannen gesmeed om hem ervan te ontdoen. Daar het ter plaatse vrij dicht be bouwd is. achtte men het gevaarlük om dë familie v. d. E. te overvallen en het complot besloot daarom den meer en meer gebrulkelü- ken weg te volgen en een naburig huls in brand te steken. Het was dan vrüwel zeker, dat de bewoners hun buren zouden gaan helpen en van die gelegenheid zou men gebruik maken om binnen te sluipen en den buit te bemachtigen. Het plan sou worden uitgevoerd door P. de B.. Den Ceel, Den Rut en den jongen Toon de Soep. Op Zaterdagavond 17 Februari van het vorige jaar begaf het viertal zich naar Uden. waar men de boerderü van De Groot, die dicht bü de hofstede van v. d. Elzen was gelegen In vlammen zou doen opgaan. De brand werd door Den Ceel gestookt en in een minimum vwo tüd brandde de boerderü als een fakkel. Het gezelschap had evenwel pech. In de eerste plaats verlieten niet alle leden van het gezin v. d. Elzen het huis, om naar den brand te gaan küken en bovendien zetten de vlammen de omgeving in zulk een zee van licht, dat men onmogelük het huis ongemerkt kon binnen sluipen. Toen kort na het uitbreken van den brand bovendien de marechaussee nog ter plaatse veracheen, achtten de brandstichters het raadzaam maar spoedig den aftocht te blazen. De behuizing van De Jong is tot den grond afgebrand, en tot heden was de oorzaak on opgehelderd gebleven. B.. uit Veghel blüft nog steeds ontkennen, dat hü P. en G. de B. destüds opdracht heeft gegeven tot brandstichting in zün bakkerij te Megen. Aan boord van de torpedoboot jagers „Kortenaer" en „Van Ghent” werd Vrijdag te Amsterdam aangeboden aan de deelnemers van het internationaal concours hippique. De aankomst van den minister van Defensie mr. dr. L. N. Deckers, die de bemanning inspecteerde Met een omrit bereikten Koningin en Prinses te drie uur het Olympiaplein. Tegenover den vüver welke voor het monument is aangelegd (achter het lyceum door architect Baanders ter hoogte van he Valeriuspleln gebouwd) was een paviljoen ingericht voor de Koninklüke Familie mett ter weerszijden plaatsen voor de genoodigden. Het geheele plein was in ver band met de groote officieele belangstelling door de politie afgesloten. Behalve familieleden van generaal v. Heutsz Waren aanwezig ministers. Kamer-, Staten- en raadsleden, burgemeesters van enkele gemeen ten en vele andere autoriteiten. De vorstelüke personen werden verwelkomd door het uitvoe rend comité der in 1924 ingestelde commissie tot huldiging van de nagedachtenis van gene raal Van Heutsz. Twee personen, de eere-voor- zitter Prins Hendrik en de voorzitter Z. Exc. Idenburg waren door den dood aan de commis- ue ontvallen. Deze commissie bestaat uit luit.- generaal H. N. A. Swart, voorzitter, C. G. Vat- ticr Kraane, secretaris, W. C. Bonebakker, pen ningmeester, F. M L. baron van Geen, J. B. van der Houwen van Gordt, dr. J. G. Konings bergen, mr. dr. M. S. Koster, mr. W. Suermondt «r> Th. J. Veltman. De Koninklüke Standaard werd aan den vlaggestok geheschen en de Kon. Mannenzang- vereeniging „Apollo" onder leiding van Fred. J. Roeske hief „Wilt heden nu treden” aan, ge volgd door de hymne van Jac. Denüs, op mu ziek gezet door P. A. Zwüssig, ter nagedach- maar een hulde aan zün levenswerk. Rondom de vrouwenfiguur welke het Nederlandsch ge- •ag symboliseert vormen reliefs uit den Indl- •then Archipel een „gordel van smaragd, welke Terwül allen zich van hun zetels verhieven schreed H. M. na de rede van minister Colün De Minister van Sociale Zaken heeft, naar wij vernemen, een plan in studie, waarmee door middel van een grootsch opgezette natio nale verloting jongere werklooze arbeiders en intellectueelen aan werkobjecten zouden te helpen zjjn. De opzet der loterü is verder zóó, dat de geheele opbrengst dus ook kosten en prüzen ge heel aan werkverruiming ten goede zoude komen. De verloting zou bestaan uit een millioen loten van f 10 per stuk. Op het eerste gezicht lükt de kans op vol ledig succes met een dergelük grootsch opge zette loterü misschien niet groot. Dat echter de verkoop van dit aantal loten In Nederland, in de overzeesche gewesten en wellicht ook nog voor een belangrijk deel in het buiten land, mogelük moet worden geacht, blijkt wel uit onderstaande gegevens: Jaarlüks koopt het publiek: Staatsloterij 63.000 loten, opbrengst f4.536 000 ,De Unie" 126.000 loten, opbrengst f 9.072.000 ,JDe Toekomst' 63.000 loten, opbrengst f 4.536 000 „Het Hoefüzer” 63.000 loten, opbrengst f 4.536 000 ,J)e Witte stad” 128.000 loten, opbrengst 19.072.000 21 HU E K. Tijdens de groote herdenkingsfeesten uitvoering van de van Dr Altons Dlepenbrock. In de Kathedrale Basiliek van St. Jan te s-Hertogenboecb. Tenor solist: Louis van Tulder. Orgel: P. Hönnann. Koor: Het Parochiale Zangkoor met werking van het KONINKLIJK TOOKNBOBCH’ MANNENKOOR Algemeen Leider: PETER KALLKNBACH. EntréekaartenUitsluitend aan bet Secre- tarlaat: Ferdinand KIe» «sen. Kerkstraat 35. ’«-Hertogenboech. Olro 175087. Prijzen der gereserveerde plaatsen: In het Hoogkoor en onder den Koepel Fl. 3. In de zü-armen der Basiliek Fl. 1.50. Aanvang 10H uur v.m. Omgaande aanvrage zeer gewenaeht! •3b

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5