Ir v Bezuiniging op het onderwijs op Schiphol Koetilang weer Ned. R.K. Kerkmuziekschool viert tweede lustrum Rijksmiddelen Een Tegen prijsstijging in Indië „Nationaal Rampenfonds” RECEPTIE TE UTRECHT STEUN AAN WERKLOOZEN RETOUR UIT INDIË IN DAG ONAANVAARDBAAR” - J 13 o. DINSDAG 18 JUNI 1935 y Mgr. Paolo Giobbe, de nieuwe Internuntius De moord te Schiedam Cultureel verliet Uitstekende vliegcapaciteiten Motie Ruim vliegschema Men vliegt op de minuut „Kweekeling met acte” wordt bestreden - Hans Martin en Scholte vertellen In hooger beroep 20 jaar tegen hoofdagent geëischt Passagiers en bemanning geestdriftig over het Douglas-toestel DE BELGISCHE KONINGS KINDEREN Volgende week Maandag te Noordwyk verwacht Grondkapitaal f 300.000 Over Mei was de opbrengst f 2.641.232 beneden de raming, doch byna 2l/t ton boven de opbrengst over Mei 1934 Aan hersenverweeking lijdt hij niet Het Katholiek Onderwijzers ver bond acht het regeeringsplan verwerpelijk Instelling van groote beteekenis Spoedordonnantie by den Volks raad ingediend tot instelling van controle op den handel Oud-mi nister Marchant verklaart hier dat zyn intrede in de R.K. Kerk voor hem als een openbaring was De bedoeling is financieelen steun te verleenen by eventueele groote natuurrampen i DE ARRESTATIES TE OSS De bezuiniging Plechtig Lof Mr. H. P. Marchant spreekt Wijziging voor degenen, die tydens werkloosheid zyn gehuwd 2 voor 25 c». Ook baby’s huid blijft zacht en gaaf door 0 4) X van N j offerd aan salariskortingen. stelt En reeds zyn plannen als noodzakelijk organiseerd. hebben. zei dan één te voor gehuwdensteun In aanmerking komen. één, nam. der betrekkingen, de pensloenkortlng en de be zuiniging op de onderwijzersopleiding. Practlsch worden de kweekscholen door dit laatste gedes- Voor het Haagsche gerechtshof Is Maandag in hooger beroep behandeld de zaak van den ge wezen hoofdagent van politie te Schiedam C. O. van der K, die door de rechtbank te Rotter- baar worden gesteld. Belanghebbenden kunnen binnen acht dagen by den Gbuverneur-Generaal in vervet komen. nauwelijks enkele minuten. Hierbij was dan meestal de post oorzaak van de vertraging. Ook op het bezuinigingsplan zelf Is scherpe eritiek uit te brengen, waar het de samenstel ling der posten betreft. Van de effectieve be zuiniging komt 28 pCt. alleen voor rekening van de onderwijzers, hetgeen een zeer onevenwich tige verdeeling van deze bezuiniging beteekent. De grens is hiermede bereikt, aldus spr., wil het volksonderwijs niet ontwricht worden. Teneinde dit te bereiken, zal door den Gou- I vemeur-Generaal een commissie kunnen wor- I den ingesteld ter bewaking van den handel in I bepaalde goederen, welke commissie de bevoegd- I Spr. concludeert dat het bezninigingsont- werp onaanvaardbaar ia, sooals het daar ligt, en dat elke herziening ervan, waarin de kweekeling met acte voorkomt, onaanvaard baar blijft. „Beter elf minuten te laat vroeg,” lachte deze terug. De heer Hans Martin werd het eerst begroet door zjjn hond, welke zoo ongeveer den baas tot in het vliegtuig tegemoet kwam gesprongen. „Dag lieve hond,” riep de heer Martin, die al dadelijk een microfoon voor den neus kreeg om via den Phohl-zender in een paar woorden zijn bevindingen te vertellen. Later, In het restaurant, had de heer Martin gelegenheid om den wachtenden journalisten rapport uit te brengen over deze Indië-rels per Douglas. We hebben de route trouwens op ons gemak kunnen vliegen. Het vllegschema Is zeer ruim gemeten. Heen maken wij 270 Kii. per uur, terug (met tegenwind) 250 KM., ofschoon wij 300 kunnen halen. Was men vroeger wel 7J4 uur achtereen in de lucht, thans gemiddeld 2% uur. Het ongunstigst was nog het retour- traject AllahabadJodhpur, waar by feilen tegenwind 4% uur over werd gevlogen. Naar het Handelsblad verneemt, worden de Belgische koningskinderen, die enkele maanden In Noordwijk zullen komen logeeren ten einde de Nederlandsche taal te leeren, volgende week Maandag verwacht ten huize van burgemeester Van de Mortel te Noordwijk-Binnen. tot de Katholieke Kerk, geheel vrijuit te kun nen spreken. „Dit is een kostbaar bezit, geheel vrijuit te kunnen spreken.” aldus mr. Marchant. „Op de tweede plaats, om onwaarschijnlijk te maken, dat ik lijd aan hersenverweeking. Men heeft van alle kanben verschillende motieven gezocht, om mijn overgang tot de H. Moeder kerk op ouderen leeftijd aannemelijk te maken. Merkwaardig is echter, dat het motief, dat voor de hand lag. werd gepasseerd. Ik ben er van overtuigd, dat dit geschiedde uit onwetend heid.” Overal langs de route was er veel belang stelling, niet het minst van Engelsche zijde. Over de route LondenSingapore doen de En- gelschen in een soort estafettedienst nog altijd acht dagen. „Hoe vloog de Douglas?" „Uitstekend! En vooral bij slecht weer waarvan wij ook op d^ze vlucht onze portie hebben gehad. In tegenstelling met de oude Pokkermachines kun je met een Douglas boven de buien uit klimmen Daarbij ia het toestel licht te besturen en heeft men het uitstekend In de hand. Alles heeft trouwens zijn weloverdachte plaats volgens een degelijk systeem. Is geen schroefje teveel. Ook het verminderde lawaai Is een groot voordeel. Vermoeidheid treedt lang zoo snel niet meer op. Na een uitvoerig requisitoir vorderde de ad- vocaat-generaal mr. de Visser vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling van verd. terzake van moord tot twintig jaar ge vangenisstraf. Woensdagochtend vertrokken we van Ba tavia en Maandagavond zijn we dus hier, veftelde de heer Martin. Voor het eerst vermeldt de Indié-dlenstregellng thans tij den van vertrek en aankomst nauwkeurig In uren en minuten. Ik heb deae tijden ge controleerd en deze klopten bijna altijd op Voorts werd nog het woord gevoerd door mr. H. P. Marchant. Het verheugde spr. op bijzondere wijze in de gelegenheid te zijn gesteld hier het woord te kunnen voeren. Op de eerste plaats, om in het publiek voor de eerste maal na zijn overgang Uitvoerig besprak de heer WUtschut verder de samenstellende deelen van deze bezuiniging; achtereenvolgens de salariskorting, de opheffing Na deze redevoeringen werd een motie door de vergadering aangenomen, waarin het Katholieke Onderwijzers Verbond als zijn meenlng uit breekt, dat het volksonderwijs, waarop de laatste 10 Jaren reeds zooveel bezuinigingen zijn toegepast, nu wederom een abnormaal groot deel van de bezuinigingen zal hebben te leveren, in vergelij king met andere takken van dienst. Gehandhaafd is de bepaling, welke reeds be stond, dat zij, die voor hun huwelijk koctgan- gerssteun ontvingen, dien kunnen behouden, zoolang zij Ingevolge het vorenstaande nog niet Om deze redenen wordt dit plan ver werpelijk geacht, waarbij in het bijzon der de aandacht wordt gevestigd op het instituut der „kweekelingen met akte”, welke bezuinigingsmaatregel ook in elk ander plan door de onderwijzers tot het uiterste zal worden bestreden. Een van de eerste bezoekers dezer zeer druk bezochte receptie was mr. H. P. Marchant, oud- mlnlster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Voorts merkten wjj op, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwjjk, burgemeester van Utrecht, prof. dr. A. Sm pers, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht; den weleerw. pater dr. Beaufort O.F.M.W. Maas; prof, de Bree, mevr, de wed. Joh. Wlnnubst; J. E. Brom, conserva tor van het Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht; J. H. Dekker, leeraar conservatorium te Den Haag; den zeereerw. heer pastoor Schee pens; dr. A. C. Ramselaar, voorzitter RK.Koor- oomité en vice-president zangkoor „St. Grego rius Magnus”; deputatie van dit zangkoor; de putatie zangkoor der O. L. Vrouwe-parochie; Th. Al. Smit, namens zangkoor St. Augustl- nusparochle; zeer veel oud-leerllngen der school, vele H.H. geestelijken van parochies uit de stad Utrecht en elders; de heeren Wouter Paap, H. Andrlessen en Pons Dusch, leeraren der school; dr. Bremer, conrector van het St. Bonifacius- lyceum; den heer G. Hol, hoofdredacteur van „Het Centrum”; mej. An* van Weerelt, leerares der directie, de heer Moes, Inspecteur van de Indiëlijn, de K. L. M.-arts dr. Slotboom, ha venmeester Dellaert en de heer Thomson, sta tionschef. Met elf minuten vertraging kwart over zes was zijn „offlcleele tijd” raakten de wielen van de .Koetilang” den vaderlandschen bodem, waaruit bij het voorttaxlën naar het platform, na den regen der laatste dagen heel wat modder omhoog kwam. Nog even ronken zwaar de motoren bij den laatsten draal en dan staat het Indlë-SUegtulg stil tegenover den douane-doorgang en komen passagiers en be manning naar bulten. Tér gelegenheid van de viering van het twee de lustrum der Ned. RK. Kerkmuziekschool te Utrecht, recipieerde het bestuur Maandag middag in de aula der school aan de Plompe- torengracht te Utrecht. Nooit hebben de onderwijzers vijandig ge staan tegen noodzakelijke bezuinigingen, maar zij dienen te waken tegen wat het on derwijs in wezen aan sou tasten. der schooi; de heeren J. E. Llonl, lid der Cen trale Commissie van filmkeuring en J. A. Vln- kestein, hoofdredacteur „Utr. Courant”; den hoogeerw. heer J. B. A. Batenburg, plebaan; leden van de oud-studentenver. ,De Balk” en nog zeer vele anderen. De marechaussee te Geffen heeft gearresteerd de 37-jarige gehuwde vrouw O. uit Geffen, een nicht van den vermoorden G. do B. zy wordt er van verdacht indertijd aan haar beide neven, die de daders zijn geweest van den lafhartlgen roofoverval op de bejaarde koopvrouw Betje v. Dijk te Geffen in Februari 1933, tevoren inlich- Ungen te hebben gegeven. De heer WUtschut hield na zjjn openings woord een inleiding over het wetsontwerp ter verlaging van de openbare uitgaven. Spr. rele veerde, wat reeds door de onderwijzers wbs ge- oon colo üii zjjii pituinen ais noodzakelijk gekondlgd tot nog grootere bezuiniging in 1836 Volgens spr. moet het spaakloopen. Er moet ver laging van vaste lasten komen. de laatste jaren reeds meer dan 30 pCt. aan hun salaris zagen onttrokken, Is niet te verdedigen, als niet tegelijk de vaste lasten, de kosten vA levensonderhoud in bet algemeen, In gelijke ver houding worden verlaagd; en dit geldt evenzeer voor de korting op de pensioenen, welke verla ging verder nog Is de-aantasting van een ver kregen recht, welk recht zeker niet by Kon. besluit kan worden gewijzigd. ïn den Dierentuin te ’s Gravenhage is, zooels wij reelds in het kort meldden, Zondagmiddag onder leiding van den voorzitter, den heer W WUtschut, een algemeene vergaering gehouden van het K.O.V., waarvoar uit aUe deelen van het land een groot aantal, naar schatting 3 i 4000 onderwijzers en onderwijzeressen waren opgekomen. Maandagavond om vier minuten vóór half zeven is de „Koetilang het eerste Douglas-vliegtuigy op re tourvlucht uit Indië en tevens het eerste toestel, dat de thuisreis BataviaAmsterdam -in 5 dag heeft afgelegd, op Schiphol terug gekeerd. Met het toestel kwam mede de heer Hans Martin, die, na tvjjf jaar, voor de K. L. M. de Indië-route weer heeft geïnspec teerd. Het Is voornemens om met instemming der regeering, voor dat doei een stichting te vor men, onder den naam „Nationaal Rampen fonds”, tot financieelen steun bfj eventueele herhaling van hetgeen in 1925 en voor .de tweede maal in 1927 la voorgekomen. Enkele «ogenblikken van harteiyke begroe ting. De dochtertjes van commandant Scholte waren het eerst bij hun vader en dan was ook de heer Plesman er om zijn piloot de hand te drukken en naar het verloop van de reis te informeeren. „Elf minuten te laat” een kameraad tegen Scholte. Over het verloop van heen- en retourvlucht was de heer Martin zeer tevreden. Aan de grondorganlsatie hapert niets. Alles Is pulk in orde en vergeleken bij den vorlgen Inspectie tocht natuurlijk sterk verbeterd. De ijver van de agenten op de route is soms haast te groot. Zoo kreeg men op de thuisreis na het eerste ont bijt in Bagdad, te Ghaza een tweede „ontbijt”, bestaande uit soep, gebakken visch en biefstuk! Overal is men uitstekend gehuisvest, In Bagdad in het allernieuwste hotel van de stad. De nu aangekondigde bezuiniging hen voor de noodzakelijkheid, openlijk hun afkeuring te moeten uitspreken over de fl- nancieele politiek van de regeering. De bemanning van de .Koetilang" op de eerste retourvlucht bestond, behalve uit com mandant Scholte, uit Schrey, piloot, Naber, werktuigkundige en Pestman, radlo-telegrafist De kleine gevederde koetilang, welke Scholte, bil zijn aankomst in Indië, In een kooltje ca deau kreeg was niet mee naar Nederland ge komen. Scholte had het tropische vogeltje voor zijn vertrek uit Batavia de vrijheid hergeven. Hier zou bet toch niet hebben geaard. „Nu is hersenverweeking zoo vervolgde mr. Marchant een proces, dat zich begint te vor men in hersenen, die geacht worden krimp te zijn. Maar er zijn ook hersenen, die nooit krimp hebben gehad, en dat kan zich voorgedaan heb ben bij die anderen, die mij van hersenverwee king betichten.” „Mijn intrede in de Roomach Katho lieke Kerk waa voor mij als een open baring. Het waa of zich een ontzaglij ke wereld opende, niet alleen van we tenschappen, doch ook van kunst. En kunst is een genade van God en strek* Juist ad majorem Dei gloriam; het is het streven naar de absolute schoon heid.” „In de Katholieke Kerk vindt de ab solute schoonheid haar toepassing. Hier wordt de kunst gesteld in den dienst van God, en tracht men mede door Haar inwerking God te benaderen. De kun stenaars zijn de werktuigen in Gods Hand. In de kathedraal aan de Lange Nleuwstraat werd te 4 uur een plechtig Lof gecelebreerd door pastoor Beukers, geassisteerd door de zeereerw. heeren H. Vulllnghs en dr. H. B. Vroom. Tijdens het Lof werd Gegrorlaanache zang ten gehoore gebracht door de leerlingen der school onder leiding van den directeur, den weleerw. dr. Caecil Huigens O. F. M., terwijl aan het IjoI voorafging choraalvoorspelen van J. 8. Bach op melodieën of thema», ontleend aan het Gregoriaansch. Voor elk nummer werd □oor de leerlingen der school onder leiding van den directeur de oorspronkelijke melodie op der Latijnschen tekst gezongen. De burgemeester van Utrecht, mr. dr. O. A. W. ter Pelkwijk, sprak tijdens de receptie een kort woord. Het is van groote beteekenis voor de gemeen te Utrecht instellingen van kerkelijke en reli gieuze strekking binnen haar muren te hebben. En nu, bij de herdenking van het tweede lus trum der R.K. Kerkmuziekschool, reallseeren wij ons, dat deae instelling niet alleen voor Utrecht van belang is, doch Invloed uitoefent in geheel Nederland op Het gebied der kerk muziek, aldus spr. Gelukkig is men meer en meer gaan inzien, dat Uw instelling In een groote behoefte voor ziet. Door zang en muziek wordt uiting ge- I geven aan de diepste gevoelens van dankbaar heid. En de prestaties van de leerlingen doen ons zeggen, hier heeft een elitevorming plaats. In het bijzonder bracht spr. dank aan den directeur r school, den zeereerw. pater dr. Cae- I cil. Huigens O.F.M., want deze heeft van den I aanvang af. zijn stempel op de school gedrukt I Dat ook buiten Uw kring het werk van dr. Huigens In de kerkmuziek en het Grego- I riaansch in hooge mate gewaardeerd wordt, I blijkt telkens weer. Ten slotte wenschte spr., dat de school in de I toekomst in beteekenis zal groeien, opdat op de juiste wijze de kerkmuziek beoefend zal worden. I Een zomersch zonnetje en een wakkere bries gaven Schiphol een vroolijk aanzien. Er waren behalve de reizigers- voor de Europeesche lij nen, familie en vrienden van de terugkeeren- de Indlë-vUegera en -passagiers, tal van be is ngsteljjiden. De heer Plesman was er. de heer Oullonard, Ir. Wurfbaln, lid van den Raad van Beheer der K- L. M„ de beer Slotemaker, secretaris I De werkloosheid wordt door de voorstellen, het onderwijs betreffende, niet of ondoelmatig bestreden; Integendeel, deze bezuinigingsmaat regelen hebben weer de tendens de werkloosheid te vergrooten en de bestaansmogelijkheid te verminderen Hgt Is In dit verband onbegrijpe lijk, dat In het bezulnlglngsontwerp wordt ge tuist het ontslag van de gehuwde onderwjjzeres- hlet kostwlnster. Het Instituut der kweekelingen met akte, *aardoor weldra meer dan 1/3 deel der volledig bevoegde onderwijzers het onderwijs zal moeten dienen voor minder dan een hongerloon, is een bespotting van de maatschappelijke positie van den onderwijzer. De verhoogde leerlingenschaal voor de klei tere scholen, alsmede voot het U. L, O. moet ernstig worden ontraden, omdat deze maatregel bieuwe werkloosheid schept en in het nadeel zal tiin van het onderwijs. De voorgestelde beperking der opleiding, eigenlijk totale opheffing ervan, Is een maat regel die zjjn doel ver voorbijschiet. De vervroegde penslonneerülg is ook door de organisaties bepleit; het verdient echter ernstige Mkeurlng. dat de voorgestelde maatregel ook onbeperkt zal gelden voor de gehuwden, die op •0-Jarlgen leeftijd nog vaak zware gezinszorgen hebben. Ken salariskorting voor de onderwijzers, die Na den heer Martin was commandant Scholte bereid, om over deze eerste vlucht nog enkele technische vragen te beantwoorden. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken besloten de bepaling omtrent het verleenen van steun aan diegenen, die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, te wijzigen. Tot dusverre werd de methode gevolgd, dat met betrekking tot de tijdens werkloosheid ge huwden een datum werd vastgesteld, waarvóór men gehuwd moest zijn om voor gehuwden- steun in aanmerking te komen. Deze datum werd na verloop van tijd verschoven, waardoor dan op een bepaald oogenbük zij. die na be doelden datum gehuwd waren, gehuwdensteun ontvingen. Als datum waarvoor men gehuwd moest zijn, gold sinds de laatste wijziging 1 April 1934. De minister heeft thans bepaald, dat aan hen. die tijdens werkloosheid zijn gehuwd, geen gehuwden-uitkeering mag worden verstrekt dan nadat zij een jaar gehuwd zijn, of na hun huwelijk drie maanden In het vrije bedrijf hebben gewerkt. Nadat in de zaak van den gewezen hoofd agent van politie te Schiedam C. O. v d. K door diens raadsman Mr. Zieleman clementie was bepleit, werd de uitspraak bepaald op Woensdag 26 Juni, te tien uur. Op deze thuisreis vervoerde het vliegtuig één passagier van Batavia naar Amsterdam, één van Rangoon naar Jodhpur, één van Jodhpur naar Amsterdam en twee van Karachi naar Amsterdam. By deze passagiers zyn drie En- gelschen, van wie er twee, na aankomst te Amsterdam, met het avondvllegtuig van 7.10 onmiddeliyk doorreisden naar Londen. En ten slotte, seide de heer Martin, was Ik zelf ook passagier, onderging Ik méé alle emoties en kan ik nu haast niet gelooven, dat ik eer gisteren nog ergens in Brltsch-Indlë liep cn by een temperatuur van 48 gr. C. biy was. dat ik er vandaan kon, want men vliegt meest op hoogten van 3000 tot 4000 Meter en daar is de temperatuur weer zóó, dat.... de wrwannidg wordt aangezet. Na deze inleiding hield rector W. R. de Jong, algemeen Inspecteur van het R. K. onderwijs in het Aartsbisdom, een rede over de feestelijke en cultureele beteekenis, die de voorgestelde verla gingen voor het katholiek bijzonder onderwijs Namens de leerlingen werd een harteltjk woord van dank gesproken door den heer G. Kljeer, voorzitter van den Kunstkring „Ds Kaars” der muziekschool. De zeereerw. heer Th. M. Beukers, voorzitter der Ned. R. K. Kerkmuziekschool en pastoor tw Leiden, sprak vervolgens een kort dankwoord. Het gaat zoowel den tegenwoordlgen als den toekomstlgen onderwijzer aan, het gaat het on- derwijs in zyn geheel aan, wat men thans voor nemens Is erop te bezuinigen. Breedvoerig be sprak rector de Jong de punten, waar het sterkst de bestaansmogelijkheden in gevaar komen, de vervroegde pensionneering en de des organisatie van de opleiding en de opheffing van een groot aantal scholen en betrekkingen. Naast de flnancieele problemen zyn hier groote psychologische vragen mee gemoeid. Speciaal de regeling voor de kweekelingen biyft onaan vaardbaar. De opheffing van 169 katholieke scholen is daarnaast een punt dat van den grootsten ernst geacht mag worden. Met een aansporing tot volhardend idealisme by de taak die leder als zyn levensroeping aan vaard heeft, besloot spr. zyn inleiding. BATAVIA, 17 JanL (Aneta). B<j den Volksraad ia een «poedordonnantie ingtg_ diend tot instelling van controle op den handel, waardoor beoogd woedt een plotae- linge scherpe pryastyging te voorkomen, indien de aanvoer van gebruiksgoederen door bijzondere omstandigheden tijdelijk of blijvend mocht worden stopgeaet. dam wegens doodslag op zyn chef, den comnils. saris van politie Ellenberger, is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf „Er zyn er velen, die denken van kunst en vooral van kerkeiyke kunst verstand te hebben. Maar dikwyis zyn de ooren van diegenen geslo ten voor de schoone muziek. Gelukkig, dat er - instituten bestaan, die ons ontvankelijk ma- i ken voor die schoonheid. Daarom komt hier I naar voren de groote beteekenis van een In stelling die deze kunst binnen het bereik van eenieder brengt en door de toepassing ervan de gtloovigen vermag op te heffen naar die sfeer van Licht, waar geen schaduw meer ia” „Ik hoop dan ook van harte, dat U, pater- directeur, door Uw werk in het vervolg het ideaal zal bereiken, dat wy ons allen hebben gesteld.” Een langdurig applaus volgde op deze woor den. Onder de aanwezigen bevonden zich o». Mgr J. G. v. Schalk, Proost van het MetronNitam Kapittel van het Aartsbisdom, en de Eerste Kamerleden A. C. de Bruyn en N. de Jong van de Heuvel. ■Van den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen a. L was bericht van verhinde ring ontvangen. AUe passagiers, zoowel zU, die voor het eerst vlogen en daarby was er één, die „even” een retourtje Soera ba ja nam, om zyn zuster te bezoeken als zy, die al meer tuaschen de vleugels hadden gezeten, zlln enthousiast over het toestel. Het gebruikeiyke repertoire van lezen, slapen, eten en drinken vulde ruimschoots de luttele vlieguren per dag. terwyi vooral de omstandigheid, dat het hin derlijk motorgeronk uit de cabine wordt ge weerd, als een groot voordeel wordt beschouwd. Want niets vermoeit op den langen duur méér dan het voortdurend lawaai. Nu kan men rus tig converseeren en men verlaat het toestel frisch en fit. I heid verkrygt aan rechthebbenden op handels- Het Nationaal Steuncomité „Stormramp 1927" voorwaarden aanwyzing^ te geven met be- (secretariaat Dr. Kuyperstraat 8, Den Haag) trekking tot verhandeling daarvan. By nlet- brengt ter algemeene kennis, dat het nog, na- I nakoming van deze aanwijzingen zal die com- dat alle zaken afgehandeld zyn, over een ka- missie het recht hebben de goederen in beslag pltaal yan ruim f 300.000 beschikt. Het bestuur te laten nemen en voor rekening van recht heeft gemeend, dat het geld bestemd moet hebbenden te verkoopen. blyven tot leniging van eventueele groote na- I De Regeering vraagt den Volksraad deze tuurrampen. spoedordonnantie uiteriyk 29 Juni af te han delen. Het ingrypen van de commissie wordt afhan kelijk gesteld: ten eerste van de prysstyglng, wanneer deze zoodanig is, dat deze een ernstige verstoring teweeg brengt of dreigt teweeg te brengen in de voorziening vin gewichtige le vensbehoeften voor één of meer bevolklngs- Aan deze stichting zal dan het saldo der I groepen, ten tweede van het feit, dat de p*'l)s- rekenlng van de steunverleenlng in 1927 als 3tü«ln« wordt veroorzaakt of bevorderd door- stamkapltaal worden toevertrouwd. |dat de in Ned. Indië aanwezige voorraden van De stichting zal beheerd worden door het I bedoelde goederen niet, dan wel slechts tegen Ned. Roode Kruis, het Oranje Kruis, het R.K Ionoirbaar hoogen prys, voor afnemers beschlk- Huisvestingsoomlté en de Watersnood Com missie. De afgevaardigden dezer lichamen zullen dan een voorzitter kiezen. Het voornemen bestaat de stichting in het begin van Juli van dit jaar In het leven te roepen. De Rijksmiddelen hebben over de maand Mei opgebracht f 30.537.934. Daar mede zyn zü f 2.641.232 beneden de raming gebleven en slechts f 240.650 boven de opbrengst van Mei 1934 uit gekomen. De opbrengst over de eerste vijf maanden van 1935 was f 150.528.475 of f 19.496.513 meer dan over het zelf de tijdvak van het vorige jaar, maar bleef f 15.367.358 beneden de raming. De opbrengst van de inkomsten ten bate van het Verkeersfonds bedroeg de vorige maand f 2.244.064. T Q L n t 3 >n M tn A ik st »n ti- sn at kd rt et

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5