ONS BLAD Manieren van de Gestapo Uit Vaticaanstad T Het nieuws van heden Een 40-urenweek Kabinetscrisis te Belgrado Het vlootaccoord met Berlijn Nieuwe nota' van Abessinië BEZWARENDE DOCU MENTEN H. SACRAMENTSDAG TE MaNCHEN DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER POSTE S 5 'f' 't VEREENIGDE katholieke PERS zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 De taak van lord Eden te Parijs Litwinow’» broer zwaar Onlusten te Madrid gestraft Het nieuwe kabinet in Mexico Smokkelaarsdrama Trotski zenuwziek? De devaluatie-enquête DU IT SC HL AND ZINGT Zes kinderen levend verbrand Italië dreigt met uit* treding DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Stojadlnovitsj als formateur? Geen vergaderingen in het Derde Rijk Bank van Frankrijk verlaagt disconto Provocatie door een danseres Formosa opnieuw bezocht f 2- f2.85 de T «- VRIJDAG 21 JUNI 1935 Si ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde pn|zan Voor de kleine annonces Omroepers ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 216 Ij in België d t 4 itii I NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogar O van - den Eden ook naar Rome O verdere Zy diepen in Stand ep Vrijdag W nar vun.: T83A Varies «tand: 7833 i De jongedame gaf voor, dat zy er in finan cieel opzicht slecht aan toe was. Zij zou echter Geen deelneming van regeerings- leden. Kardinaal Faulhaber toegejuicht Nieuwe Fransche postzegel met ‘t beeld van de „Normandie” Stojadlnovitsj, de afgetreden minister financiën, die thans genoemd wordt als mateur, is niet bij een partij aangesloten. huisje In lichterlaaie stond. Ondanks wanhopige reddingspogingen is men er niet in geslaagd de kinderen te redden. van for- De „Vingtième Siècle” in opspraak. Onrustige atmosfeer Oefeningen met luchtafweergeschut te Plymouth. De bedieningsmanschappen dragen de nieuwe beveiligingen tegen gasaanvallen Resolutie met 2/3 meerderheid door de conferentie te Genève aanvaard Een jong cineast naar Berlyn gelokt, bedrogen, gearres teerd en onachadelyk gemaakt Rusland heeft de schatten en documenten van Roemenië, welke gedurende den oorlog véroverd werden, teruggegeven. De kost baarheden woeden na aankomst uitgeladen BELGRADO, 20 Juni. De Zuld-Slavl- sche regeering is afgetreden. Minister president Jeftitsj heeft hedenavond bij den regentschapsraad het ontslag der geheele regeering ingediend. Dit ontslag is aanvaard. langs te 65 visschersschepen vermist; 20 scholieren verdronken sljn te Verklaring van Mgr. dr. Poeh over iamenwtr* king met de 8. D. A. F. en ever den te eet end in de mjjnen. De Nationale Bedevaart naar Dokknm wordt gehouden op 11 en U Augustus. Te IJmuiden is een duiker bij zijn werkzaam heden omgekomen. Tegen den dader van den moord op den mo lenaar uit Leimuiden is twaalf jaar gevange nisstraf geëlseht. et :n t- Ook uit Weenen komt thans bericht van het feit, dat een Dultsche emigrant door het optreden van de „Gestapo” naar Dultschland Is gebracht en gearresteerd. Hoeveel weerzin deze methoden ook alom wekken, het Dultsche nationaal-sociallsme schijnt er geen afstand van te willen doen. In het dorp Neubanowitsj is een dergeiyk on* luk gebeurd. Ook hier had een boer zijn drie kinderen opgesloten In een rieten hut, waar zij moesten slapen. Door onbekende oorzaak Is deze hut In brand gevlogen, zoodat de kinderen le vend verbrandden. Bjj beide ongelukken hebben de ouders ernstige brandwonden bekomen. De vrouw van den eerst- genoemden boer is zoo ernstig gewond, dat voor haar leven gevreesd wordt In haar wanhoop wierp zij zich in den vuurgloed, die van de rie ten hut was overgebleven. Onze Brusselsche correspondent seint ons <Ld. 20 dezer: 19 de B. en e- 3d N. ir- en ad «n e- tr- er In ot 1- 00 >n 0. li no IK er ht iel r- ils de BELGRADO, 20 Juni. In de nabijheid van het dorp Opowe, In het Zwablsche koloniegebled tua- schen Theiss en Donau, had een boer, terwijl hij op het veld werkte zijn drie kinderen onderge bracht in een zomerverblijfje, dat uit riet was opgetrokken. Plotseling bemerkte hij, dat dit Tenslotte zal Eden trachten de sluiting van een Westelijk luchtpact te bespoedigen, waarbij hij de stelling zal verdedigen, dat de afzonderlijke sluiting van dit pact geens zins zal beteekenen, dat de andere te Lon den en Stresa in het vooruitzicht gestelde pacten, met name het Oost- en het Donau- pact, 'prijsgegeven zullen worden. Ook sou hij voor de Memelkwestie een regeling trach ten te vinden. Blijkens een nader bericht is door de Engel- sche regeering aan Mussolini voorgesteld, dat Eden met den Duce zal komen spreken over dezelfde kwesties als te Parijs, dus over de vloot- kwestie en over in de naaste toekomst te nemen maatregelen in^e richting van een Westelijk luchtpact. Dit’voorstel werd door MuseolU welwillend ontvangen. LONDEN 20 Juni (Reuter). In het Lagerhuis werd de vraag gesteld, of het dezer dagen tot stand gekomen Dultsch-Engelsche vlootaccoord niet op directe wijze in strijd is met het ver drag van Versailles, en verder of de op 3 Fe bruari JJ. tusschen Italië, Frankrijk en Enge land gesloten overeenkomst niet moet worde1? herzien. Ministerpresident Baldwin verzocht deze vra gen in beraad te mogen houden. Alle Dultsche firma’s met een omzet-cUfer grooter dan 20.000 mark, hebben een offi cieel schrijven ontvangen, waarin hun wordt gelast van 2 tot 15 pCt. van hun kapitaal te storten tot vorming van de riiimnlne-kaa” MÜNCHEN 20 Juni (Reuter). Voor het eerst in de geschiedenis van den Sacramentsdag in Beieren werd deze groote feestdag te München heden gevierd zonder deelneming van ook maar een enkel regeeringslld. Een kleurige stoet van devote katholieken trok door de straten. Op een vijftal rijk versierde (deinen werden H. H. Missen in de open lucht gecelebreerd. Later op den dag verzamelden zich verschei dene duizenden burgers voor het paleis van Kar dinaal Faulhaber, die met een storm van toe juichingen werd verwelkomd, toen hij op het balkon verscheen. De menigte werd echter bijna terstond uit eengedreven door afdeelingen S. A. en S. 8. Volgens een bericht uit Tokio schrijft de .Asa hi” ten aanzien van de Engelsch-Dultsche vloot- overeenkomstDe Japansche politiek begrijpt de Dultsche eischen, maar haar sympathie gaat uit naar de houding van Frankrijk en Italië, wier oppositie door realisten wordt gedragen. De nota stelt voor de instelling van een com missie van neutrale waarnemers door den Vol kenbond, welke zich naar Abessinlë zou moe ten begeven. De commissie zou dan een inspec tietocht moeten maken langs de grens tusschen Abessinlë en Itallaansch-Somaliland en een onderzoek Instellen naar alle beweerde of wer kelijke Incidenten, teneinde onmlddellijk rapport aan den Volkenbondsraad te kunnen uitbren gen. Abessinlë zou de koeten van het onderzoek dragen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Adminijh-afie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door H.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Een weensche dame, Irene Kaudutsch ge naamd, heeft den Paus een uurwerk aange boden, dat door den H. Vader zeer op prjjs Is gesteld. Het uurwerk geeft de plaatsen aan op de globe, waar tijdens elk van de 24 uren van het etmaal H H. Missen worden gelezen. Het uurwerk heeft den vorm van een bol, welke electrisch verlicht is en die door twee engelen wordt ondersteund. BERLIJN, 20 Juni (DNB) Naar de „Voel- kische Beobachter" bericht beeft dr. Goebbels, de Rfjks-propaganda-leider gelast, dat in de maand Juli geen vergaderingen zullen worden gehouden. Na deze vacantle aal met hernieuwde kracht de propaganda worden voortgeaet. Baldwin ontwykt een hem in het Lagerhuis gestelde netelige vraag De Ritencongregatie is in haar zitting van 18 dezer begonnen met de behandeling van het heiligverklarlngsproces van den Zal. Giuseppe Pignatelli 8 J. en heeft verder verhandeld over de heldhaftige deugdbeoefening van Placidus Baccher, priester en lid der Derde Orde van St. Domlnicus. OSLO, 20 Juni. (V. D.) Naar verluidt zou Leo Trotski, die deze week in Noorwegen is aan gekomen, op medisch voorschrift volledige rust moeten houden tot herstel van zijn geschokt zenuwgestel. Men verwacht, dat ht) zich na z{jn verblijf van zes maanden in Noorwegen naar Denemarken zal begeven. LONDEN, 20 Juni (Reuter) In Katholieke kringen in Mexico is men voldaan over het nieuwe kabinet, schrijft de „Times”. De nieuwe ministers van Onderwijs en Land bouw hebben den naam verdraagzaam te zijn, terwijl hun voorgangers de Kerk zeer vijandig waren gezind. LONDEN 20 Juni (Reuter). Naar officieel wordt medegedeeld heeft Mn—olinl, gehoor gevende aa» een van Engeische zijde naar voren gebracht denkbeeld, verklaard zeer gaarne een bezoek te zullen ontvangen van lord Eden. Deze Engeiache minister zal zich dus na afloop van zijn besprekingen te Pa rijs naar de Italtaansche hoofdstad begeven. ADDIS ABEBA, 20 Juni. (Reuter) Inzake het incident, waarbij de vlag van een tot het Ita.ll- aansche gezantschap behoorenden auto werd afgerukt, wordt nader gemeld, dat de dader niet tot de weermacht van Abessinlë behoort. De Italiaansche gezant, graaf Vlnd-GiglluccL heeft een officieele verontschuldiging geëlseht. In Abesslnische kringen is men van meenlng. dat het incident moet worden toegeschreven aan provocatie. De kwestie heeft vermoedelijk geen gevolgen. GENèVE 20 Juni (Reuter). De Parij- sche gezant van Abessinlë heeft heden aan den Volkenbond een nieuwe nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat de toestand, sinds het beroep der Abes- stnische regeering op den Volkenbond steeds bedenkelijker is geworden. Een aanval op de onafhankelijkheid van Aheszinië schijnt te dreigen. GENÈVE, 20 Juni. In overeenstemming met bet de vorige week genomen principleele be sluit ten gunste van een 40-urige werkweek, beeft de Internationale arbeidsconferentle he ter bij hoofdelijke stemming het voorontwerp aangenomen van een overeenkomst, dat den volgenden tekst heeft: Het slachtoffer is in dit geval een zekere Urak. een jpng tooneelspeler en cineast van Ttjecho-Slowaaksche nationaliteit, die sinds twee jaar te Weenen woont, voordat de na- Uonaal-socialisten de baas werden, leidde de toen 28-jarige Urak te Berlijn een filmbureau en hij gaf er het blad „Fllmkurier” uit. Toen bet Hitler-reglem begon verkocht hij, bevreesd voor de maatregelen die tegen Joden werden genomen, zijn onderneming aan een Fransche combinatie voor een bedrag van 280.000 mark. HU slaagde erin uit te wijken naar Weenen en nam zijn geld mee. In de Oostenrijksche hoofdstad werkte hij onder leiding van Tolnay. de vermaarde actrice, en hij was ook bevriend met Elisabeth Bergner, die eveneens Dultsch land den rug heeft toegekeerd sinds het on. verdraaglijke Nazl-systeem werd ingevoerd. In November van het vorig jaar maakte Urak kennis met een jonge Dultsche danseres, die in een Weensch cabaret optrad. MOSKOU, 20 Juni (DNB.) De broeder van den volkscommissaris Litwinow, die eenige Jaren geleden door de Russische handels verte - genwoordlglng te Parijs werd beschuldigd van vervalsching van Russische wissels, is thans vervallen verklaard van het staatsburgerschap der 8owjet-Unie. Hij heeft geen gevolg gegeven aan de herhaalde uitnoodiging van Moskou om zich daar weder aan te melden. ROME 20 Juni (V. D.) Uit Bolzano wordt ge meld, dat tengevolge van het smelten van sneeuw op de bergen en in de dalen van Ve- nosta twee lijken zijn blootgekomen, afkomstig van smokkelaars, die in den afgeloopen winter door een lawine werden overvallen, toen sfj trachtten smokkelgoederen van Zwitserland naar Italië over de grens te brengen. De regeering-Jeftitaj onverwachts af getreden na een partieele crisis PARUS, 20 Juni. (Reuter) De Bank van Frankrijk heeft haar disconto verlaagd van 8 op 5 pet. MADRID, 20 Juni (Reuter) Hedennacht hebben gevechten plaats gehad tusschen de- monstreerende communisten en de politie, waarbij drie politiebeambten levensgevaarlijk werden gewond. De betooglng was blijkbaar georganiseerd naar aanleiding van het feit, dat op het oogenbllk voor den krijgsraad te Oviedo 88 October-revo- lutionnairen terechtstaan. De politie heeft nog in den loop van nacht talrijke arrestaties verricht. Deze botsing is de tweede binnen enkele da gen. De zittingen van de parlementaire commissie voor het onderzoek van de manoeuvres tegen den frank, welke geleld hebben tot devaluatie, wer den de laatste dagen voortgeaet en hebben al lerlei incidenten uitgelokt. O.m. is een zekere Vlaamsche bank in op spraak gebracht, alsmede het Fransch-talige Ka tholieke dagblad „Le Vlngtlème Siècle", naar aanleiding van steunverleening aan bladen, wel ke een campagne voor devaluatie hebben ge- veel geld in Dultschland hebben zitten, dat zij er niet uit kon krijgen. Deze mededeelingen gingen Vergezeld met hatelijkheden aan het adres van Hitler ca. Van zijn kant had Urak haar toevertrouwd, dat hij in het bezit was van documenten die voor sommige nazl-leiders, en met name voor Goebbels, compromltteerend waren. In Decem ber stelde de danseres hem de vraag, of hij met haar mee wilde gaan naar Berlijn, om te trachten bet geld los te krijgen. Zij sou het dan te Weenen beschikbaar stellen voor de fllmondememing. Urak ging op dit voor stel in en nu stelde de vrouw een mansper soon aan hem voor, dien zij voor baar broer uitgaf. Met z’n drieën ging men op reis naar Berlijn. In de Dultsche hoofdstad stelde de vrouw Urak een groot pakket ter hand, waarin, vol gens haar zeggen, bankbiljetten zaten. De kunst was nu om over de grens te komen en daartoe nam Urak een Franschman in den arm, zekeren Abales, die hem ook reeds gehol pen had om zijn eigen kapitaal naar Oostenrijk te krijgen. Instelling van een enquêtecom missie van den Volkenbond verlangd Uit Rome seint Reuter, dat in officieels kringen aldaar gewezen wordt op de mo- ’^elijkheid van een uittreden van Italië uit dek Volkenbond, voor het geval de Volken bond de perken van een „faire actie” te bui ten mocht gaan. Italië is seer afkeerig van een inmenging van den Volkenbond in zijn koloniale aangelegenheid. r S f De heer J. Maenen is benoemd tot secretaris van den Raad van Bestuur vaa het Econ.- Techn. Instituut in Limburg. Het onderhoud van Von Ribbentrop met Baldwin in het Foreign Office, dat vanmorgen plaatsvond, duurde ongeveer 40 minuten. Het was de eerste ontmoeting tusschen Baldwin en von Ribbentrop sedert diens huidig verblijf te Londen als leider van de Dultsche vlootdelega- tie. Vervolgens vond een onderhoud plaats tus schen Baldwin en Eden, die zich hedenmiddag naar Parijs begaf* Eden is met uitgebrelde instructies naar de Fransche hoofdstad vertrokken. Op de eerste plaats moet hij toelichtingen verstrekken op het Engelsch-Dultsch vlootaccoord, teneinde de Fransche bezorgdheid te dien aanzien te doen verdwijnen. Verder zal Eden een begin maken met spe cifiek Engelsch-Fransche gedachten wisselingen over de vlootkwestie. BERLUN, 20 Juni. (DNB.) As. Zondag zal in geheel Dultschland de „Dag van het Dultsche lied” worden gevierd. Overal zullen openbare zanguren worden gehouden en de regeering heeft het volk aangespoord, dezen dag plechtig mede te vieren en zich te voegen in het koor der zangers. a voerd. Door een bank, waarvan veel werd ge sproken tijdens de moeilijkheden van den Bel gischen Boerenbond, moet aan genoemde cou rant een buitensporig crediet zijn verleend. De commissie voor het parlementair onder soek heeft nu besloten over te gaan tot con frontatie van twee beheerders der bedoelde bank, die elkaar tegenspreken, namelijk een Katholieke senator, die belangen heeft in het blad ,Le Vlngtlème Siècle", en een bankier uit Leuven. „Ieder lid der internationale arbeidsorgani satie, dat deze overeenkomst ratificeert, spreekt zien uit voor het principe van de 40-urlge werkweek en zal passende maatregelen nemen, 0>>dat de uitvoering van dit principe geen be- nadeellng van den levensstandaard van de Werknemers ten gevolge heeft. Het verplicht zich dit principe in alle arbeidsverhoudingen, voor zoover hierover speciale overeenkomsten xlir. uitgewerkt en door bet betreffende lid zijn geratificeerd* toe te passen.” Deze mantelconventie, waarin alle practlsche kwesties voor een latere regeling worden voor behouden, is aangenomen met 81 tegen 33 stemmen, d.wz. met de vereischte meerder heid van twee derden. De doorslag is gegeven door de regeeringsvertegenwoordigers, die in meerderheid voor stemden, dan wel zich van stemming onthielden. De werkgevers wezen, als altijd, de 40-urenweek af met uitsondering van den Itallaanschen en den Amerlkaanschen werkgeversvertegenwoordiger. Met 75 tegen 27 stemmen werd een resolutie aangenomen betreffende de door invoering van de 40-urenweek nochtans noodzakelijk worden de nieuwe regeling der loonen. Deze regeling dient zooveel mogelijk in overleg tusschen werkgevers en werknemers te worden bereikt. In de Consistoriezaal van het Vaticaansch paleis heeft de voorlezing plaats gehad van het decreet over de heldhaftige deugd van <ta Spaan- sche dienares Gods Gioachlna de Vedruna, stich teres van de congregatie der Barmhartige Carmelltessen. Wat toen gebeurde weet men niet precies. Zeker is echter dat Urak, alvorens hij aan stalten maakte Berlijn te verlaten, den Inhoud van het pakket wilde inspecteeren. In plaats van bankbiljetten bleken er niets anders in te zitten dan oude kranten. TOKIO 20 Juni (Reuter). Naar uit Tainan op Formosa wordt bericht, heeft een hevige typhoon daar ernstige schade aangericht. De visschersvloot, welke 18 Juni was ultge- loopen, is nog niet teruggekeerd, meer dan 65 schepen worden vermist. Bovendien is nabij Taihokka een schip met 20 scholieren omgeslagen, alle opvarenden zijn verdronken. Schepen van de Japansche kustwacht uitgevaren, om naar de vermiste vlsschers zoeken Het vlootaccoord B>et Beritfn. Eden naar Parijs vertrokken. Lord Eden zal na zijn besprekingen te ParJI» een bezoek brengen aan Mussolini te Barna Nieuwe Abeeutaioehe Mta aan dan Volkenband. Italië dreigt met uittreding. Broeder van Litwinow vervallen verslaard van Kusiscb staatsburgerschap. In de maand Juli mogen In Dultschland geen vergaderingen werden gebonden. I* Trotski zenuwziek? Na afhandeling van het Noaema- wetoontwM* en eenige andere voorstellen Is de Tweede Ka mer tot 9 Juli uiteengegaan. De RtJksbenMddetaur heeft een ■■■■M go- daan in zake het conflict aan de zinkfabriek te BudeL Tot Hd der Eerste Kamer is benoemd verklaard mr. A. G. A. Ridder van Rappard, thans M der Tweede Kamer. Urak en Abeles begrepen dat zij de slacht offers waren geworden van een handige pro vocatie. De danseres en haar z.g. broer waren niet anders dan agenten van de Gestapo, ürak en Abales bedachten zich geen oogenbllk en reden direct naar het vliegveld Tempelhof, waar zij in een vliegtuig sprongen, dat op vertrekken stond. De schroeven van de Junker machine draaiden reeds toen agenten van de Gestapo het terrein op holden en den piloot 'n teeken gaven te wachten. De twee vluchtelingen werden gearresteerd. Men fouilleerde hun baga ge en hoewel er niets bezwarends werd ontdekt sloot men hen op. In Maart JJ. werden zij, na een parodie van een proces, berecht en ürak werd tot tien, de Franschman tot twee Jaar celstraf veroordeeld. Men heeft tegenover Urak de gewone methode toegepast. Dezer dagen kwam te Weenen bericht, dat hy zich in zijn cel had opgehangen. Niemand die het geloofde. Urak was te Weenen zeer bekend, zijn vader was officier van het vroe gere Oostenrijksch-Hongaarsche leger. Agen ten van de Gestapo hebben te Weenen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de voor Nazi-leiders bezwarende documenten die hij moet hebben bezeten. Zelfs heeft men ge tracht den toegang tot zijn appartementen tc forceeren. Men vermoedt dat hij het slacht offer is geworden van zijn weigering, om deze bezwarende documenten uit te leveren. De kennismaking met deze vrouw is hem noodlottig geworden, want zij had andere be doelingen dan de vriéndelijke en zelfs minzieke die zij voorgaf. Zij heeft hem naar Dultsch land weten te lokken in opdracht van de Gestapo. Doordat de minister van onderwijs tot voor zitter der Skoeptsjlna was gekozen, waren eeni ge veranderingen in het kabinet noodzakelijk geworden. De minister van oorlog, ZlfkovitsJ, van financiën, Stojadlnovitsj, en drie Kroatische ministers verklaarden met de voorgestelde wij zigingen niet accoord te kunnen gaan en dien den hun ontslag in. De pogingen om minnelijken weg het meenlngsverschil bij leggen, mislukten. De demisslonnaire regeering is belast met de waarneming der loopende saken tot een nieuwe regeering zal zijn samengesteld. De conferentie der Kleine Entente, die op 22 Juni te Belgrado zou "bijeenkomen, is uit gesteld. Uit particuliere bron verluidt, dat Stojadi novitsj belast zal worden met de vorming eener nieuwe regeering. Dit zou beteekenen, dat hij een overeenkomst zou hebben gesloten met den lei der der Bosnische Mohammedanen en met de Sloveensche katholieke volkspartij, zoodat deze beide oppositloneele groepen zouden deelnemen aan een regeering, door hem gevormd. In kringen der oppositie wordt verklaard, dat de oorzaak der kabinetscrisis teruggaat tot de Skoeptsjlnaverklezlngen van 5 Mei, welker re sultaten ook in het kabinet op verschillende wij- I zen zijn uitgelegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11