N.V. Ned. Omroep Zender Mij WRiGLEY 5ct op De moord in de Haarlemmermeer t Prinses Juliana Schiphol De „Zwaluw gaat zieken vervoeren Mgr. Brandsma overleden Katholieken en S.D.A.P. Erdal wat een pijn.1 T ransf erpr o tocol HET O.M. EISCHT12 JAAR ONTWERP ONGEWIJZIGD AANGENOMEN VRIJDAG 21 JUNI 1935 IWRIGLEY* Tot 9 Juli met vacantie Minister de Wilde Thans te Berlijn onderteekend Nieuwe perspectieven alle te Veering in drie richtingen Overste en Congomissie Mgr. Brandsma Bezuinigingsontwerp voor Requisitoir Duiker omgekomen Een psychisch raadsel? X 1 HM Auto van gevlochten bankier terecht 1 Zr. Westerhof onder scheiden Ook naasting- ringsvoorstellen leverden geen moeilijkheden op ,^Zoo lang mogelijk samenwerking met andere christelijke groe pen” aldus Mgr. dr. Poels Memorie van Antwoord niet Juli te verwachten zoo goed voor 't leer! Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. Onder leiding van dr. Slotboom ingericht als ambulance- vliegtuig EERVOL ONTSLAG GEZANT TE CARACAS Apostolisch Prefect van Kavirondo 1 Het materiaal werd in beslag genomen. Demonstratie ambulance-vliegtuig van de K. L. M. SCHOENCREME PERMKJE Verwacht wordt dat het verdwe nen bedrag meer dan 3 ton zal bedragen Weer op reces Angst eenig motief? Contingent eeringen N aasting-voorstellen Tijdens het duiken bg een botter te IJmuiden Apostolisch Vicaris van Kisumu „Verdachte heeft zyn goeden en eerlijken ouders reeds vaak leed berokkend” De mijnen <THANS 3^ - -w 4 DEN HAAG, 20 Juni 1935 Kapittel uit nog niet vast. er van door een dat bU schulden ge- bekende, was het f algemeen minister Tijdens een Interview, dat Mgr. dr. Poels aan het „Volk~ toestond, verklaarde Mgr. over Mn eventueels samenwerking met de 8X>^A: „wy marcheeren heel vaak vlak naast el kaar. t Is alleen jammer, dat de bestaande incldenteele samenwerking soms aoo moelijk wordt gemaakt. En er Is nog aoo iets als een verleden, dat niet gemakkelijk vergeten wordt. In 1924 vertrok Father Brandsma wederom naar Europa, en tijdens zijn verblijf aldaar wist hij twM Zustercongregaties In België te win nen voor sljn Congo-missie, waar tot dan toe geen Zusters werkzaam waren geweest. In 1935 maakte hij een reis naar Rome, waar hij 6 De cember werd aangesteld tot Apostolisch pre fect van Kavirondo. het land waar hij zijn eer ste missie-jaren had doorgebracht. Kavirondo, dat tot dan toe deel uitgemaakt had van het Vicariaat van den Boven-Njjl en met de benoeming van Mgr. Brandsma tot on afhankelijke Prefectuur verheven werd bestond toen, uit 7 missi estatles, waar 18 missionarissen werkten. Het land beslaat een een oppervlakte, even groot als geheel Engeland, en het centrum wordt gevormd door Kisumu of Port Florence, een plaats aan de Noord-Oostpunt van het Vlc- toria-meer. Reeds 1A 1^)8 had Mgr. Brandsma s daar een statie geopend, |n standplaats had. Het Hjk van den Dultscher, die gehuwd en vader van eenlge kinderen, werd mar politiebureau overgebracht. Thans is aan het vruchtbare missionarisleven van Mgr. G. Brandsma een einde gekomen. De nussje van ..y .eii groot deel van zijn leven heeft gewijd, verliest in hem haar Hoofd, Nederland verliest een groo- ter. zoon. Na jaren van moeizamen maar vrucht baren arbeid gaat Mgr. Brandsma zjjn hemelsch loon ontvangen. Hjj ruste in vrede. vier mlssiestaties met een 3500 katholieken; in 1933 was het getal katholieken reeds bü de tienduizend, terwijl er nog een grooter aantal geregeld bet godsdienstonderwijs volgde. In aansluiting aan de reeds eerder gedane mededeeling omtrent de Nederlandsch-Dultsche transferregellng en de In verband daarmede ge sloten overeenkomsten Inzake het reisverkeer van Nederlanders naar Dultschland en van Dult- schers naar Nederland, wordt "an offlcieele zijde bericht, dat bet transferprotocol thans te Berlijn door H M.*s gezant aldaar en door een vertegenwoordiger van de Duitsche regeering is onderteekend. Donderdag te ongeveer vijf uur waren buiten de Noorderpler te IJmuiden vier mannen bezig met duiken bij een botter, welke eenlge jaren geleden daar was gezonken en aan boord waar van zich nog eenlge voorwerpen van waarde be vonden. BU Koninklijk besluit is aan den heer W. G. E. d’Artlllact Brill, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Caracas, op zijn ver zoek, met ingang van 1 September as eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetui ging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. In 1915, in vollen oorlogstijd, vertrok hij weer naar zijn gevechtsveld Afrika. Aangewezen als overste der Congo-missie, kwam hij in Augustus 1915 te Basankusu, hoofdstatie dier missie, aan. Tijdens zijn eerste rondreis, waar het hem dui delijk werd, boe vele verwoestingen de slaap ziekte onder de bevolking aanrichtte, was hij wel in de gelegenheid zijn program op te stel len: uitbreiding van het aantal missieposten: oplossing van het vrouwenvraagstuk op de mls siestaties en verbetering van het onderricht aaa de jeugdige mannelijke doopleerlingen. Een bepaald motief voor zijn daad wist R. niet op te geven; hl) wist zich zelfs niet te herinneren, of hij de bedoeling had gehad D. te dooden. Na zijn daad had hjj uit de porte feuille van het slachtoffer f 1000 genomen en was weggereden. Voor doodslag en diefstal eischte spreker een gevangenisstraf van 13 Jaar met aftrek van voorarrest. GOED VOOR MAAG EN TANDEN beweert tusschen den Ter aanvulling van de op 14 Juni JX bekend gemaakte bijzonderheden wordt nog het volgen de omtrent deze transferregellng medegedeeld: 1. Nederlandsche sobuldeischers van vorderin gen, welke een goudclausule dragen, doen door l et aannemen van de uit het transferprotocol voortvloeiende bepalingen, voorzoover de beta- Na afloop van deze plechtigheid begaf men zich naar Loods B., waar het drie-motorig Fok- kervliegtulg de Zwaluw stond opgesteld. Dit toestel is onder leiding van Dr. Slotboom, chef van den medlschen dienst der KX.M„ inge richt als ambulance-vliegtuig. De Prinses be zichtigde met groote belangstelling het inte rieur. Ook een Roode Kruis-vllegtulg uit Soes- tergerg was voor deze gelegenheid tn den han gar opgesteld. Na deihonstratie van bet ambulance-toestel begaf men zich wederom naar het leslokaal, waar thee werd aangeboden. Omstreeks half vijf vertrok de Prinses weer van Schiphol. Een van hen. de 38-jarige Hamburger Hubert Albitz. begaf zich In een eigen gemaakt duiker pak te water. Toen hij nog slechts eenlge minu ten onder water was, antwoordde hij niet meer op de hem gegeven signalen. De helpers haalden hem direct op, waarbij bleek, dat de man geen teeken van leven meer gaf. Onmiddeliyk werd de hulp van een dokter Ingeroepen. Ofschoon dese een uur lang bezig is geweest met het toe passen van kunstmatige ademhaling, slaagde hij er niet In de levensgeesten op te wekken. Hedenmiddag is op Schiphol het am- bulance-vltegtulg gedemonstreerd, deel uitmakende van den gespeclaliseerden medlschen dienst van de K. L M. De demonstratie werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, die tevoren aan Zuster Westerhof de Florence Nightln- gale-medallle uitreikte. Ik wil u ronduit zeggen, dat ik er vóór ben om zoo lang mogelijk samenwerking te zoeken met andere christelijke groepen, omdat naar mijn wijze van zien een sociale daad pas waarde heeft, wanneer zij uit een godsdienstig gevoel voortspruit. Minister DE WILDE glunderde met al de gulheid, waartoe zijn rond blozend gezicht in staat is, toen zijn ontwerp tot instelling van de Naamlooze Ven nootschap „Nederlandsche Omroep Zen der Maatschappij” zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer aan vaard was. Niet dat dltr ontwerp, hoewel het een eind maakt aan het netelige vraagstuk van den zenderbouw, nu van zoo uiter mate groot belang was. Maar deze be windsman heeft een eenmaal tot nog toe weinig pleizier ondervonden van de door hem ingediende ontwerpen men denke maar aan de wijziging - van de Kieswet en de verandering van den wettelljken tijd en dan is het als een succes te beschouwen, wanneer einde lijk eens een voorstel van meer dan ge woon gewicht zonder hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd, nadat amendementen gesneuveld zijn. De Kamer is thans weer uiteen tot 9 Juli. Dan komt oa. de regeling van het uitverkoop- en oprulmingswezen aan de orde. En het bezulnl- 8ings-on twerp? Daarover kon de voorzitter nog •een mededeeling doen. De verdediger, mr. T. van Löben Seis, meen de met groote achting voor de objectiviteit van het gehouden requisitoir dat er geen voldoende nadruk was gelegd op het onbegrij pelijke in verdachtes handelwijze, dat volgens hem nog altijd niet voldoende was opgelost. Het eenig motief, dat men voor dezen dood slag kan aanhalen, is de angst van verdachte voor den gerechtvaardlgden toom van sljn vader. Spr. was nog niet overtuigd, dat hier niet van een psychisch defect moet worden ge sproken. De onbeholpen intrigue, die verdachte uitdacht, wijst op een kinderlijke phantasle en een weinig ontwikkeld oordeel. Consequent vroeg pleiter een herhaald psy chiatrisch onderzoek. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Don derdag 4 Juli, des morgens om half tien. 19 April JJ. werd des avonds tusschen negen en tien uur aan de Ringvaart In de Haarlem mermeer tusschen Oude en Nieuwe Wetering op afscbuweiyke wijze een man vermoord, die bleek de 53-jarige molenaar K. Duljser uit Leimuiden te zijn. Het slachtoffer was vreese- UJk verminkt. Zijn auto was verdwenen en werd een dag later geheel onbeheerd en met bloed bevlekt, In het Florapark te Haarlem door de politie gevonden. Later werd de vermoedelijke dader van den moord, de 19-jarige boerenknecht O. R. uit Haarlemmermeer, die sedert den avond van den moord verdwenen was, te Lochem gear resteerd. Het bleek dat R. den molenaar tele fonisch verzocht bad daarbij den indruk wekkende dat de molenaar met zijn advocaat naar Amsterdam te komen met een aanzienlijk bedrag aan geld, dan sou een ver zoening met zijn vrouw tot stand komen. Het slachtoffer nam een bedrag van f 1000 aan de Boerenleenbank op en reed per auto naar Amsterdam, waar hij R* ontmoette. De mole- naar vertrouwde de zaak echter niet en be- Neem daar nu eens een p*»r "AKKERTJES" voor en tot Uw rerbazino en welbehagen zal de pqn verdwijnen. AKKER-CAGHhlb helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheurna- tische zenuwpijn. Lendenpijn, Spit, Spier pijn, Gevatte Koude, ons, "AKKERTJES kosten slecht! 59 oant nar 19 stuks. Overall lefoneerde, sou hij nog geen bepaald plan heb ben gevormd. Toen D. in Amsterdam den advocaat niet had kunnen vinden, was hij seer boos gewor den op verdachte en had gedreigd, dat hl) naar diena ouders zou gaan. Daarvoor was verdachte seer bang geworden. Bij een kort oponthoud vlak bij verdachtes huls was D. gevallen. Eerst daarna had R. zijn mes getrok ken en zijn slachtoffer In den hals verschU- lende doodelljke wonden toegebracht. In de cabine van ,.dA Zwaluw", van de cockpit, waar het navlgeerende personeel zich bevindt, afgesloten door een deur, bevindt zich een veerend apparaat, waarop de brancard steunt. De veering van dit toestel is zoodanig, dat schokken uit drie verschillende richtingen worden opgevangen, een uitvinding van den heer F. Winter, voorzitter van de transpert- colonne van het Roode Kruis, afd. Den Helder. Een gunstige eigenschap van bet toestel i*t bovendien, dat elke willekeurige brancard er met klemmen op bevestigd kan worden. Boven het hoofd van den patient kan een verstelbare spiegel aangebracht worden, soo- dat hij naar bulten kan zien, in sommige ge vallen een welkome afleiding, afhankelijk van den toestand van den patiënt. In een hoek van de cabine is verder de kast aangebracht, die alles bevat wat voor ver pleging en geneeskundige behandeling gedu rende de reis noodlg mocht zijn. Tenslotte is er stroomend water en een W. O. met des infectans. In de cabine beschikt men over voldoende ruimte, daar er behalve de brancard slechts twee vaste stoelen staan, één voor dokter at verpleegster en één voor een familielid. Een klein los stoeltje maakt het verder mogelijk gedurende het transport aan het ziekbed te gaan zitten Het op een dergelijke wjjae ingerichte vlleg- Naar het „Handelsblad" verneemt, is de auto van den voortvluchtigen bankier 8. uit Wor- merveer Donderdagmiddag gevonden. Dese bleek in een garage te Den Haag te staan nabU bet hotel waar de bewuste persoon Maandag werd gezien. De eigenaar der garage las het nummer van den auto en verwittigde de politie. In den auto werd aangetroffen de regenjas van den bankier. Deae is dus «onder jas, ondanks bet regenachtige weer, weggegaan. Waarheen is niet bekend. De vermoedens, dat hij het land niet had verlaten, blijken dus Juist te zijn. Donderdagmiddag heeft men zyn safe ge controleerd. De inhoud, bestaande uit effecten, was verdwenen. Het totale bedrag van het ver- dwenene Is niet bekend. Verwacht wordt dat bet nog boven de 300.000 zal stijgen. hen bewijzen van dien eigendom worden eischt. Be. Nederlandsche eigenaren van onroeren de goederen in Dultschland. die voor hun on derhoud, reparaties of verbouwing van hun bezittingen geld bulten Dultschland hebben moeten opnemen en daarvoor zoodanige rente- verpllchtlngen hebben moeten aangaan, dat een vermindering hunner getransfereerde opbreng sten uit Dultsch bezit een voor hen bijzonder drukkende last zou worden, kunnen zich tot de Nederlandsche regeering wenden, die daarom trent met de Duitsche regeering overleg zal plegen, ten einde zoo mogelijk voor deze bijzon dere gevallen een van den algemeenen regel afwijkenden maatregel te treffen. houder ter Haar, terwijl verschillende aanwezige persoonlijkheden aan haar werden voorgesteld. Het gezelschap begaf zich daarop naar het leslokaal in hangar Bwaar de offlcieele ont vangst plaats had. Hier reikte Prinses Juliana aan de verpleeg ster Zuster Westerhof de Florence Nlghtlngale- medaiUe uit voor haar groote verdiensten, be wezen aan bet Roode Kruis In Balkan- en We reldoorlog. als jong misalQj waar hij tot 19 li Tijdens de acht jaren, dat Mgr. Brandsma er de prefectuur had. verdriedubbelde zich in Kavirondo de katholieke bevolking, en werden er nog zeven mlssiestaties geopend, maar ook werden er verschillende andere groote werken ondernomen. Er is nu een normaalschool te Yala, die bestuurd wordt door Canadeesche broeders, en een Catechistenschool te Eregi. De Zusters UTsuHnen van Bergen en de Zusters van de St. Joseph's 'Congregatie hebben in ver schillende plaatsen scholen en ziekenhuizen. Studenten uit Kavirondo-land bereiden rich voor op het H. Priesterschap op 't Seminarie van het naburige Vicariaat van den Boven Nljl. Blot van den middag vormde een aantal con- tingenteeringsmaatregelen, waarvoor minister GKLIS8EN al gisteren In de Kamer aanwezig was. Veel hadden de losse opmerkingen, bl) een tweetal dezer ontwerpen gemaakt, niet om bet Ujf- De minister, die zeer rustig en zakelijk de buteerde. zeide, wat de cetnentprijzen betreft, dat reeds onderzocht wordt, In hoeverre de huidige contingenteering den prijs te hoog houdt. En mr. VAN RAPPARD kreeg, wat de klom penindustrie aangaat, ten antwoord, dat van den benarden toestand dezer Industrie eerder de concurrentie van het steeds goedkooper wor dend schoenwerk de oorzaak is dan de klom- peninvoer uit den vreemde. Het regeeringsantwoord aan de Tweede Ka mer op het voorlooplg verslag betreffende het bezuinigingzontwerp is, naar de „Telegraaf verneemt, in concept gereed. In den eerstvol- genden ministerraad wordt bet concept be sproken, waarna de laatste hand er aan kan worden gelegd. Of de memorie van antwoord daarna spoedig gepubliceerd aal worden, staat Verdachte maakt had. Hij poogde van D. geld loa te krijgen en was met het slachtoffer in diens auto mee gereden In de hoop, dat D. onderweg een ongeluk sou krijgen. Toen verdachte hem te- De naasting van een vijftal locaalspoorwegen en tramwegen (de lijnen WinsumZoutkamp, Eüadskanaal-Ter Apel-Dultsche grens, Dene- kamp-Oldenzaal-Dultsche grens. HoornGroo- tebroek en EdeWageningen) bracht uiteraard weer eenlge klagers op het spreekgestoelte, die moeilijk afscheid kunnen nemen van wat niet langer exploitabel gebleken Is. Maar het alge meen belang van de saneering van het spoor- en tramwegbedrljf, aldus minister VAN LIDTH DE JEUDE, moet hier nu eenmaal preavalee- ren boven een bepaald streekbelang. De libera len van Rappard en Louwes, de Katholieken Stumpel en Ir. Bongaerts, de antl-revolutlon- nalr van Dijk en de sociaal-democraat van Braambeek lieten zich by dit ontwerp hooren. Erg belangrijk was het niet. De heer STUMPEL had op het West-Friesche lijntje althans gaar ne het goederenverkeer en een paar treintjes voor de schoolbezoekende jeugd gehandhaafd gezien. Van meer beteekenls was Ir. BON- OAERT8' opmerking over het eerst later toege voegde artikel 3, waarbij voor de vier eerstge noemde lijntjes het geheele ontwerp eigenlijk van de baan is, indien de ondernemers van die lijntjes de Staatsspoorwegen of de Hollandsché Ijzeren Spoorweg-MaatschappU ontheffen van de verplichtingen, door deze maatschappijen aanvaard bij de overeenkomst omtrent uitoefe ning van den dienst. Een dergelijke methode Is bij de Hjn StadskanaalDuitsche grens reeds gevolgd. De heer Bongaerts achtte dit een ge lukkige vondst, al vond hy het weer een een zijdige methode, dat daartegenover de betaling van rente op de door de Staatsspoorwegen ver strekte leening slechts wordt „opgeschort”. In- tusschen ziet men hier, hoe de Staat iets kan doen ten aanzien van exploitatiebelemmerende vaste lasten. Voor de HJn EdeWageningen is aangedrongen op nader overleg. De ■prak zjjn bereidheid hiertoe uit. Het is zeer wel mogeiyk, dat eerst nog nader overleg met de commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer aal volgen alvo rens bet eindverslag wordt vastgesteld. Voors hands rekent men in parlementaire kringen niet, dat het regeeringsantwoord nog deze maand bekend zal worden De jaarverslagen toonen, hoe sedert 1914 het bekeeringswerk met rassche schreden vooruit ging. De vier oorlogsjaren bleken de vrucht baarste te zjjn ooit door de missie gekend. De openbare veiligheid onder toezicht van staats beambten en justitie, goede loonen en huis vesting op pasten en plantages, markt en ruil handel bevorderden de onderlinge verdraag zaamheid. De missie wist dezen gunstigen tijd te benutten om haar geestelijken oogst binnen te halen. Waren er In 1914 nog slechts drie of Om tien minuten over drieën reed de auto, waarin prinses Juliana was gezeten, aan den hoofdingang van Schiphol voor, begeleid door motorpolitie van de gemeente Amsterdam. Op het platform waren een zestal vliegtuigen der K. L. M., waaronder de Douglas machines „Rietvink” en „Jan van Gent", beide met de maatschappUvlag op den neus, de „Zilver meeuw” en een tweetal P 7 B’s in een rechte lijn opgesteld tusschen de lobdsen A en B, vormend als het ware een eeregelld. De koninklijke auto reed onmlddeliyk door naar loods B. Hier werd zjj begroet door wet- In zijn requisitoir begon de officier van justi tie, mr. W. M. Paardekooper Overman, met de opmerking, dat deze moord het eind was van een dom plan, hoe Amerikaansch de opset op het eerste gezicht ook mocht lijken. Spreker bracht hulde aan de activiteit van Inspecteur Jelsma uit Hoofddorp en zijn man nen, die met veel moeite verdachte hebben op gespoord. De officier was niet overtuigd van den opzet van verdachte om zyn slachtoffer te dooden. Verd. heeft >ljn goeden en eerlijken ouders reeds veel leed berokkend. Telkens maakte hy schulden met auto- en motorrijden en zonder nadenken meende hy zyn eigen weg te moe ten gaan. Donderdagmiddag ontving hat St. Joaephsmissiehuis te Roosendaal van de Congregatie van Mill Hill telegrafisch bericht, dat Z. H. Exc. Mgr. Gorgonius Brandsma, Apos tolisch Vicaris -van Kisumu en titulair-bisschop van Bargala in zijn missie in Ooet-Afrika ia overleden. tuig beteekent echter niet alleen een uitbrei ding van het aantal vervoersmogelijkheden voor zieken, het opent tevens geheel nieuwe perspectieven in gevallen waar men vroeger niet aan vervoer gedacht zou hebben. Men denke bijvoorbeeld slechts aan het vervoer van zware longpatiënten van en naar Zwitserland, dat thans teruggebracht wordt tot enkele uren rustig verbiyf In de lucht. In ons land deed zich reeds jaren geleden de behoefte gevoelen aan een snel vervoer van rieken, dat niet aan het water gebonden was. In den winter, wanneer door strenge vorst de eilanden geïsoleerd waren, kwam het meer malen voor, dat dringende hulp noodlg was, doch dat men In gebreke moest biyven bU gebrek aan een vervoermiddel. Tezamen met anderen heeft dr. Brouwer te Soesterberg toen een ambulance-vliegtuig ontworpen, dat vol komen In de behoefte voorzag. Het toestel, dat hiervoor gebruikt werd, was een klein type, waarin behalve voor een brancard ook plaats was voor 'n bestuurder en een medicus of ver pleger. Ook bij de K. L. M. werd de noodige aan dacht besteed aan het vraagstuk van zleken- vervoer door de lucht en nadat de voorwaarden voor de doelmatigheid waren vastgesteld 19 men tot de uitrusting van een dergeiyk vlieg tuig overgegaan. Zooals wy reeds mededeelden is de drie- motorlge Fokker F. 'VII B „Zwaluw" op aanwijzingen van dr. K. M. Slotboom, chef van den Geneeskundigen Dienst der K. L. M.. ingericht tot transportvliegtuig voor zieken. Gorgonius Brandsma werd geboren te Sneek op 3 Juni 1874, studeerde te Megen, te Roosen daal en te MUI H1U, In welke laatstgenoemde plaats hy op 33 September 1899 in de kapel van het Moederhuis tot priester werd gewijd. Terstond daarop vertrok hij met elf andere pas- gewljde priesters, waaronder vyf Hollanders naar het vicariaat van den Boven-Njjl, waar hij eenlge jaren werkzaam was op de hoofdstatie Kampalan, hoofdstad van Oeganda. Een zijner eerste missiewerken werd daar het bouwen van een huis voor den bisschop, Mgr. Hanlon, eh het opmeten van 17 vierkante mijlen grond; waarop de missie recht had ten behoeve van haar staties en catechumenaten. Na van 1903 tot 1904 als pastoor te Nazigo, van 1904 tot 1906 te Kamoll en daarna zeven jaar te Mumias werkzaam te zijn geweest, keerde Father Brandsma in 1914 naar Europa terug voor het Algemeene Kapittel der Congregatie, dat te Mill HUI gehouden werd. Betreffende den toestand in de mynlnyuztrie merkte Mgr. op: „De mijnen moeten weer draaien! Zooals de zaken thans staan, Is het een onmogelijkheid om tegen de dumpingprijzen van het buiten land te ccncurreeren. De verwoedste vryhan- delaar kan het toch niet goedkeuren, dat ons afzetgebied binnen de grenzen op kunstma tige manier aan de inheemsche mynen wordt ontnomen? De techniek van onze mijnen Is uitstekend; onze mynwerkers doen waarachtig niet on der voor die in het buitenland. Ordening dient er alleen te komen door de stichting van een in- en verkoopbureau, net als gedurende den oorlog. En wanneer de prys van onze kolen, als gevolg van de bultenland- zche maatregelen, abnormaal laag blijkt, dan Is bet billijk en noodzakelijk, dat de regeling een toeslag geeft. Niet om de kolenprUzen abnormaal hoog te maken, maar alleen om de mijnen weer op gang te helpen. Het onderzoek wordt nu ingeeteld. wy zullen dus de resultaten eens afwach ten. Geen wonder dan. dat Rome de Prefectuur van Kavirondo 26 April 1932 verhief tot een Apostolisch Vicariaat. Op 1 Juli dx.v. kwam het telegram, dat meldde, dat Mgr. Brandsma, die daar reeds vyftien jaren van zHn Missie leven had doorgebracht, benoemd was tot Apostolisch Vicaris, en tltulalr-btschop van Mgr. Brandsma ontving de bisschopswydlng Jngen door de IXiltsche debiteuren op papler- op 7 Nov. in de 8t. Bonlfaciuskerk te Leeuwar- basis berekend zijn, geen afstand van hun even- den tueele rechten tot betaling in goud of tegen waarde daarvan en van de later opeischbaar wordende renten en van hun kapltaalvordering. 2. Het criterium wie als Nederlandsche schuld- eischers In den zin van het protocol te beschou wen zyn is in het algemeen ongewijzigd geble ven. Feu beperking is daaraan toegevoegd, dat personen van niet-Nederlandsche nationaliteit, die na 1 Juli 1935 hun zetel of vaste woonplaats in Nederland gevestigd hebben, ook al waren zy op 1 Juli 1935 reeds eigenaren van de be treffende effecten of andere vorderingen, niet onder de transferregellng vallen, tenzy de op brengsten uit die effecten of vorderingen reeds krachtens een vorige transferregellng aan een Nederlandschen schuldeischer getransfereerd werden. 3. De gelegenheid tot aanmaak van certifi caten van oouponbladen, die In het vorige pro tocol was gebonden Is thans weder zonder ter- mUnbeperking opengesteld voor alle Nederland sche schuldeischers. die de In het transferpro tocol voorziene uttkeeringen boven het contant te betalen gedeelte wenschen te verkrijgen. Dit laatste geld ook voor dividend, bladen van aan- deelen welke dus eveneens moeten word-n inge leverd om daartegen certificaten te ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hou ders van dividendbewijzen, waarop van 1 Juli 1935 af dividend gedeclareerd wordt, deze divi dendbewijzen niet naar Dultschland ter Incasse moeten zenden, doch de dlvidendbladen Inclu sief bedoeld bewijs, moeten inleveren ter ver krijging van certificaten. 4e. Nederlandsche schuldeischers wier effec ten in Dultschland liggen kunnen, indien zjj cer tificaten willen laten aanmaken, hun mantels en coupon- cxj. dlvidendbladen naar Nederland laten komen. De Duitsche regeering heeft zich bereid ver klaard de betreffende aanvragen tot verzending der effecten naar Nederland goed te keuren. 5e. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat Holland-marken uitsluitend ge bezigd kunnen worden door den eigenaar van de obligatiën. resp. aandeelen of andere vor deringen. BU de uitgifte van de chèques op naam zul- “I i ver over de motiesde Visser behoeft niet worden gesproken. Die waren weer dol van In houd en werden met 60 tegen 5 stemmen ter prullemand verwezen. Mr. Boon, die nog by amendement een po ging wilde ondernemen, om de doelstelling van de nieuwe radlo-zendermaatschapplj een .gemengd bedrijf”, naar men weet te beper ken tot den bouw en de exploitatie van zenders alléén, heeft na het verzet van den Minister en uit de Kamer zelf die poging tenslotte maar opgegeven en zijn amendement Ingetrokken. De amendementenDrop en -van DJjk, wel ke wijziging wilden brengen In de samenstel ling van den Raad van Beheer der Nozema, zjjn met vrU groote meerderheid verworpen. Minis ter De Wilde verzette zich er tegen vooral op dezen grond, dat ook de samenstelling van den Raad van Beheer de vrucht is van het overleg tusschen de betrokken Instanties en het ius beter was, daaraan niet meer te tornen. sloot naar de ouders van R. in Haarlemmer meer te rijden. Voor het huis heeft R. den molenaar vermoord, naar hU noodweer, tijdens een vechtpartij molenaar en R. R. Is daarop met de f 1000 gegaan. Donderdagmiddag stond R. voor de Haar- lemsche rechtbank terecht, verdacht van dood slag, gevolgd door diefstal. Verdediger was mr. T. A M. A v. Löben Seis. Er waren vijf ge tuigen gedagvaard en twee deskundigen, waar* van de eerste, dr. J. P. L. Hulst, verklaarde, dat de wonden van het slachtoffer op rich doodelijk waren geweest, terwijl de tweede, dr. F. E. Posthumus Meyjes, zeer overtuigd de verklaring aflegde, dat verdachte zeker toe rekenbaar Is en dat mogelljke psychische de fecten bU hem niet bulten den kring van de normale karaktereigenschappen liggen. De andere getuigen konden niet anders dan de waarheid der reeds bekende feiten bevestigen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15