ONS BLAD Manieren van de Gestapo Uit Vaticaanstad Het nieuws van heden Een 40-urenweek? München Het vlootaccoord met Berlijn Kabinetscrisis te Belgrado Nieuwe nota van Abessinië «MM 4 i BEZWARENDE DOCU MENTEN N H. SACRAMENTSDAG TE DE BAROMETER JOH. LAUWERS OSTES VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS een kF 1 zwaar Onlusten te Madrid Smokkelaarsdrama Eden ook naar Rome Trotski zenuwziek? De „Vingtième Siècle” in opspraak. Zes kinderen levend De taak van lord Eden te Parijs Italië dreigt met uit treding Litwinow’s broer gestraft Het nieuwe kabinet in Mexico Stojadinovitsj als formateur? Geen vergaderingen in het Derde Rijk Instelling van een enquête-com- missie van den Volkenbond verlangd 65 visschersschepen vermist; 20 scholieren verdronken Resolutie met 2/3 meerderheid door de conferentie te Genève -*» aanvaard Formosa opnieuw bezocht De devaluatie-enquête in België Provocatie door danseres Geen deelneming van regeerings- leden. Kardinaal Faulhaber toegejuicht PAYGLOP3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Baldwin ontwykt een hem in het Lagerhuis gestelde netelige vraag VRIJDAG 21 JUNI 1935 De regeering-Jeftitsj onverwachts af getreden na een par tiede crisis ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag- één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Een jong cineast naar Beriyn gelokt, bedrogen, gearres teerd en onschadelyk gemaakt DUITSCHLAND ZINGT Rusland heeft de schatten en documenten van Roemenië, welke gedurende den oorlog veroverd werden, teruggegeven. De kost baarheden worden na aankomst uitgeladen BELGRADO, 20 Juni. In de nabyheid van het dorp Opowe, in het Zwablsche kolonlegebled tua- schen Thelss en Donau, had een boer, terwyi hy op het veld werkte zyn drie kinderen onderge bracht in een zomerverbiyfje, dat uit riet was ópgetrokken. Plotseling bemerkte hij. dat dit ■3- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLA :«n. LM o o i congregatie der Barmhartige den I BELGRADO, 30 Juni. De Zuld-Slavl- sche regeering is afgetreden. Minister president Jeftltsj heeft hedenavond bij den regentschapsraad het ontslag der geheele regeering ingediend. Dit ontslag is aanvaard. GENEVE. 20 Juni. In overeenstemming met bet de vorige week genomen princlpieele be sluit ten gunste van een 40-urige werkweek, beeft de internationale arbeldsconlerentle he- aer by hoofdeiyke stemming het voorontwerp aangenomen van een overeenkomst, dat den volgenden tekst heeft: Nieuwe Fransche postzegel met ’t beeld van de „Normandie” Oefeningen met luchtafweergeschut te Plymouth- De bedieningsmanschappen dragen de nieuwe beveiligingen tegen gasaanvallen De Jongedame gaf voor, dat zij er in finan cieel opzicht slecht aan toe was. Zy sou echter Ook uit Weenen komt thans bericht van het feit, dat een Dultsche. emigrant door het optreden van de „Gestapo” naar Duitschland gebracht en gearresteerd. Hoeveel weerzin deze methoden ook alom wekken, het Dultsche nationaal-soclallsme schijnt er geen afstand van te willen doen. Uit Rome seint Reuter, dat in officieels klingen aldaar gewezen wordt op de mo gelijkheid van een uittreden van Italië uit den Volkenbond, voor het geval de Volken bond de perken van een „faire actie" te bul ten mocht gaan. Italië is zeer afkeerig van sen inmenging van den Volkenbond In zijn koloniale aangelegenheid. huisje in lichterlaaie stond. Ondanks wanhopige reddingspogingen is men er niet in geslaagd de kinderen te redden. van for- langs te De Nationale Bedevaart naar Dokkam wordt gebonden op 11 en 12 Angustua Te IJmuiden Is een duiker bij zijn werkzaam* heden omgekomen. Tegen den dader van den moord op den mo lenaar uit LetinuMen Is twaalf Jaar gevange nisstraf geëischt In het dorp Neubanowitsj is een dergelijk on- luk gebeurd. Ook hier had een boer 4Jn drie kinderen opgesloten In een rieten hut, waar zy moesten slapen. Door onbekende oorzaak is deze hut In brand gevlogen, zoodat de kinderen le vend verbrandden. Bij beide ongelukken hebben de ouders ernstige brandwonden bekomen. De vrouw van den eerst- genoemden boer is zoo ernstig gewond, dat voor haar leven gevreesd wordt. In haar wanhoop wierp zy zich in den vuurgloed, die van de rie ten hut was overgebleven. en mt, ent, ent, 1—7 int, et. -SS een tooi 1O. ■en. nd. stee, den: ■OM mlj- 40 4.00 per om- per —sa Kiy- per den Kl- lO ren 17 O— ko- LONDEN 20 Juni (Reuter). In het Lagerhuis werd de vraag gesteld, of het dezer dagen tot stand gekomen Dultsch-Engelsche vlootaccoord niet op directe wijze in strijd is met het ver drag van Versailles, en verder of de op 3 Fe bruari JL tusschen Italië, Frankrijk en Enge land gesloten overeenkomst niet moet worden herzien. Ministerpresident Baldwin verzocht deze vra gen In beraad te mogen houden. Alle Dultsche firma’s met een omzet-cijfer grooter dan 20.000 mark, hebben een offi cieel schrijven ontvangen, waarin hun wordt gelast van 2 tot 15 pct van hun kapitaal te MÜNCHEN 20 Juni (Reuter). Voor het eerst In de geschiedenis van den Sacramentsdag In Beieren werd deze groote feestdag te München heden gevierd zonder deelneming van ook maar een enkel regeerlngslid. Een kleurige stoet van devote katholieken trok door de straten. Op een vijftal rijk versierde pleinen werden H. H. Missen In de open lucht gecelebreerd. Later op den dag verzamelden zich verschei dene duizenden burgers voor het paleis van Kar dinaal Faulhaber, die met een storm van toe juichingen werd verwelkomd, toen hij op het balkon verscheen. De menigte werd echter bijna terstond uit eengedreven door afdeellngen 8. A. en 8. 8. Volgens een bericht uit Tokio schrijft de „Asa- hl" ten aanzien van de Engelsch-Dultsche vloot- overeenkomst: De Japansche politiek begrijpt de Dultsche eischen, maar haar sympathie gaat uit naar de houding van Frankrijk en Italië, wier oppositie doorrealisten wordt gedragen. De nota stelt voor de instelling van een com missie van neutrale waarnemers door den Vol kenbond, welke zich naar Abesslnlë zou moe ten begeven. De commissie zou dan een Inspec tietocht moeten maken langs de grens tusschen Abewrinië en Itallaansch-Somallland en een onderzoek instellen naar alle beweerde at wer kelijke incidenten, teneinde onmlddeliyk rapport aan den Volkenbondsraad te kunnen uitbren gen. Abesslnlë zou de kosten van het onderzoek dragen. ADDIS ABEBA, 20 Juni. (Reuter) Inzake het incident, waarbij de vlag van een tot het Itall- •ansche gezantschap behoorenden auto werd afgerukt, wordt nader gemeld, dat de dader niet tot de weermacht van Abesslnlë behoort. De Italiaanache gezant, graaf Vlncl-Glglluccl. beeft een officleele verontschuldiging geëischt. In Abesslnische kringen is men van meening, dat het Incident moet worden toegeschreven aan ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 216 OSLO, 30 Juni. (V. D.) Naar verluidt zou Leo Trotski, die deze week In Noorwegen is aan gekomen, op medisch voorschrift volledige rust moeten houden tot herstel van zijn geschokt zenuwgestel. Men eerwacht, dat ny zich na zyn verbiyf van zes maanden In Noorwegen naar Denemarken zal begeven. LONDEN, 20 Juni (Reuter) In Katholieke kringen in Mexico is men voldaan over het nieuwe kabinet, schrijft de „Times*. De nieuwe ministers van Onderwijs en Land bouw hebben den naam verdraagvaam te zijn, terwyi bun voorgangers de Kerk zeer vyandlg waren gezind. De Ritencongregatie is in haar zitting van 18 dezer begonnen met de behandeling van het helllgverkiaringsproces van den Zal. Giuseppe Pignatelll 8. J. en heeft verder verhandeld over de heldhaftige deugdbeoefening van Placidus Baccher. priester en lid der Derde Orde van St. Dominicus. GENèVE 26 Juni (Reuter). De Pa rij- ache gezant van Abessinië heeft heden aan den Volkenbond een nieuwe nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat de toestand, sinds het beroep der Abes- stnische regeering op den Volkenbond steeds bedenkelijker is geworden. Een aanval op de onafhankelijkheid van Abessinië schijnt te dreigen. Tenslotte zal Eden trachten de sluiting van een Westeiyk luchtpact te bespoedigen, waarby hy de stelling zal verdedigen, dat de afzonderlijke sluiting van dit pact geens zins zal beteekenen, dat de andere te Lon den en Stresa In het vooruitzicht gestelde pacten, met name het Oost- en het Donau- pact, prijsgegeven sullen worden. Ook zou hy voor de Memelkwestle een regeling trach ten te vinden. Het slachtoffer is in dit geval een zekere Urak. een jong tooneelspeler en cineast van TSjecho-Slowaaksche nationaliteit, die sinds twee jaar te Weenen woont. Voordat de na tionaal -socialisten de baas werden, leidde de toen 28-jarige Urak te Beriyn een filmbureau en hy gaf er het blad „Fllmkurier” uit. Toen bet Hltler-reglem begon verkocht hy, bevreesd voor de maatregelen die tegen Joden werden genomen, zyn onderneming aan een Fransche combinatie voor een bedrag van 280.000 mark. Hy slaagde erin uit te wyken naar Weenen en nam zyn geld mee. In de Oostenryksche hoofdstad werkte hy onder leiding van Tolnay, de vermaarde actrice, en hy was ook bevriend met Elisabeth Bergner, die eveneens Duitsch land den rug heeft toegekeerd sinds het on_ verdraagiyke Nazi-systeem werd Ingevoerd. In November van het vorig Jaar maakte Urak kennis met een jonge Dultsche danseres, die in een Weensch cabaret optrad. Een Weensche dame, Irene Kaudutsch ge naamd, heeft den Paus een uurwerk aange boden, dat door den H. Vader zeer op prijs is gesteld. Het uurwerk geeft de plaatsen aan op de globe, waar tydens elk van de 24 uren vfcn het etmaal H H. Missen worden gelezen. Het uurwerk heeft den vorm van een bol, welke electrlsch verlicht is en die door twee engelen wordt ondersteund. LONDEN 20 Juni (Reuter). Naar officieel werd* medegedeeld heeft Mussolini, gehoor gevende aan een van Engelache zijde naar voren gebracht denkbeeld, verklaard zeer gaarne een bezoek te zullen ontvangen van lord Eden. Deze Engelsche minister zal zich dus na afloop van zyn besprekingen te Pa rijs naar de Itallaansche hoofdstad begeven. De kennismaking met deze vrouw is hem noodlottig geworden, want zy had andere be doelingen dan de vrlendeiyke en zelfs minzieke die zij voorgaf, zy heeft hem naar Duitsch land weten te lokken In opdracht van de Gestapo. De heer J. Maenen Is benoemd tot secretarie van den Raad van Bestuur van het Econ.- Techn. Instituut in Limburg. Verklaring van Mgr. dr. Pods over samenwer king met de 8. D. A. F. en over den toestand in de mijnen. Wat toen gebeurde weet men niet precies. Zeker is echter dat Urak. alvorens hy aan stalten maakte Beriyn te verlaten, den Inhoud van het pakket wilde inspecteeren. In plaats van bankbiljetten bleken er niet» anders in te zitten dan oude kranten. ROME 20 Juni (V. D.) Uit Bolzano wordt ge meld, dat tengevolge van bet smelten van sneeuw op de bergen en in de dalen van Ve- nosta twee lyken zyn blootgekomen, afkomstig van smokkelaars, die In den afgeloopen winter door een lawine werden overvallen, toen zjj trachtten smokkelgoederen van Zwitserland naar Italië over de grens te brengen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar s (2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Blijkens een nader bericht ia door de Engel sche regeering aan Mussolini voorgesteld, dat Eden met den Duce zal komen spreken over dezelfde kwesties als te Parys, dus over de vloot- kwestle en over In de naaste toekomst te nemen maatregelen in de richting van een Westeiyk luchtpact. Dit voorstel werd door MusaolUi welwillend ontvangen. In de Consistorlezaal van het Vaticaansch paleis heeft de voorlezing plaats gehad van bet decreet over de heldhaftige deugd van de Spaan- MO6KOU, 20 Juni (DNB.) De broeder van den volkscommissaris Litwinow, die eenlge Jaren geleden door de Russische handels verte genwoordiging te Parys werd beschuldigd van vervalschlng van Russische wissels, Is thans vervallen verklaard van het staatsburgerschap der Sowjet-Unle. Hy heeft geen gevolg gegeven aan de herhaalde ultnoodlglng van Moskou om zich daar weder aan te melden. ..Ieder lid der internationale arbeidsorgani satie, dat deze overeenkomst ratificeert, spreekt zien uit voor het principe van de 40-urige werkweek en zal passende maatregelen nemen, ojKiat de uitvoering van dit principe geen be- nadeeling van den levensstandaard van de werknemers ten gevolge heeft. Het verplicht zich dit principe In alle arbeidsverhoudingen, voor zoover hierover speciale overeenkomsten zijn uitgewerkt en door het betreffende lid zyn geratificeerd, toe te passen.” Deze mantelconventle, waarin alle practlsche kwesties voor een latere regeling worden voor behouden, Is aangenomen met 81 tegen 33 stemmen, d.wx. met de verelschte meerder heid van twee derden. De doorslag Is gegeven door de regeerlngsvertegenwoordigers, die In meerderheid voor stemden, dan wel zich van stemming onthielden. De werkgevers weaen, als altyd, de 40-urenweek af uggtuitzondering van den Itallaanschen en den Amerikaanschen werkgeversvertegenwoordiger. Met 75 tegen 27 stemmen werd een resolutie aangenomen betreffende de door invoering van de 40-urenweek nochtans noodzakeiyk worden de nieuwe regeling der loonen. Deze regeling dient zooveel mogelyk in overleg tusschen werkgevers en werknemers te worden bereikt. Het vlootaccoord met Berlijn. Eden naar Partje vertrokken. Lord Eden zal na sijn besprekingen te Partje een besoek brengen aan Mussolini te Rome. Nieuwe Abessinlache note aan den Volkenbond. Italië dreigt met uittreding. Breeder van Litwinow vervallen veralaard van Russisch staatsburgerschap. In de maand JaH mogen In Duitechland geen vergaderingen worden gehouden. Is Trotski zenuwziek? Na afhandeling van het Nosema-wetsontwerp en eenlge andere voorstellen ia de Tweede Ka mer tot 9 Juli uileengegaan. De RQkabemldde4aar heeft een voorteei ge daan in zake het conflict aan de zinkfabriek te BudeL Tot Nd der Eerste Kamer b benoemd verklaard mr. A. G. A. Ridder van Rappard, thans lid der Tweede Kamer. Urak en Abates begrepen dat zy de slacht offers waren geworden van een handige pro vocatie. De danseres en haar zg. broer waren niet anders dan agenten van de Gestapo. Urak en Abates bedachten zich geen oogenblik en reden direct naar het vliegveld Tempelhof, waar zy In een vliegtuig sprongen, dat op vertrekken stond. De schroeven van de Junker machine draaiden reeds toen agenten van de Gestapo het terrein op holden en den piloot h teeken gaven te wachten. De twee vluchtelingen werden gearresteerd. Men fouilleerde hun baga ge en hoewel er niets bezwarende werd ontdekt sloot men hen op. In Maart JL werden zy. na een parodie van een proces, berecht ën Urak werd tot tien, de Franschman tot twee Jaar celstraf veroordeeld. Men heeft tegenover Urak de gewone methode toegepast. Dezer dagen kwam te Weenen bericht, dat hy zich in zyn cel had opgehangen. Niemand die het geloofde. Urak was te Weenen zeer bekend, zyn vader was officier van het vroe gere Oostenrykzch-Hongaareche leger. Agen ten van de Gestapo hebben te Weenen een uitgebreid onderzoek Ingesteld naar de voor Nazi-leiders bezwarende documenten die hy moet hebben bezeten. Zelfs beeft men ge tracht den toegang tot zyn appartementen te forceeren. Men vermoedt dat hy het slacht offer Is geworden van zyn weigering, om deze bezwarende documenten uit te leveren. veel geld in Duitschland hebben zitten, dat zy er niet uit kon krijgen. Deze mededeellngen gingen Vergezeld met hateiykheden aan het adres van Hitler c*. Van zijn kant had Urak haar toevertrouwd, dat hy in het bezit was van documenten die voor sommige nazl-lelders, en met name voor Goebbels, compromltteerend waren. In Decem ber stelde de danseres hem de vraag, of hy met baar mee wilde gaan naar Berlijn, om te trachten bet geld los te krijgen. Zy zou het dan te Weenen beschikbaar stellen voor de fllmonderneming. Urak ging op dit voor stel in en nu stelde de vrouw een mansper soon aan hem voor, dien zy voor haar broer uitgaf. Met z’n drieën ging men op reis naar Beriyn. In de Dultsche hoofdstad stelde de vrouw Urak een groot pakket ter hand, waarin, vol gens haar zeggen, bankbiljetten zaten. De kunst was nu om over de grens te komen en daartoe nam Urak een Franschman in den arm, zekeren Abales, die hem ook reeds gehol pen had om zyn eigen kapitaal naar Oostenrijk te krijgen. teres van de Carmelitessen. voerd. Door een bank, waarvan veel werd ge sproken tydens de moeiiykheden van den Bel gischen Boerenbond, moet aan genoemde cou rant een buitensporig credlet zyn verleend. De commissie voor het parlementair onder zoek heeft nu besloten over te gaan tot con frontatie van twee beheerders der bedoelde bank, die elkaar tegenspreken, nameiyk een Katholieke senator, die belangen heeft In het blad ,Le Vlngtlème Siècle", en een bankier uit Leuven. Het onderhoud van Von Ribbentrop met Baldwin In het Foreign Office, dat vanmorgen plaatsvond, duurde ongeveer 40 minuten. Het was de eerste ontmoeting tusschen Baldwin en von. Ribbentrop sedert diens huldig verbiyf te Londen als leider van de Dultsche vlootdelega- tie. Vervolgens vond een onderhoud plaats tus schen Baldwin en Eden, die zich hedenmiddag naar Parijs begaf. Eden is met uitgebeelde instructies naar de Fransche hoofdstad vertrokken. Op de eerste plaats moet hy toelichtingen verstrekken op het Engelsch-Duitsch vlootaccoord. teneinde de Fransche bezorgdheid te dien aanzien te doen verdwynen. Verder zal Eden een begin maken met spe cifiek Engelsch-Fransche gedachtenwisselingen over de vlootkwestie. BERLIJN, 30 Juni (DNB) Naar de „Voei- ktoche Beobachter" bericht heeft dr. Goebbels, de Ryks-propaganda-leider gelast, dat In de maand Juli geen vergaderingen zullen worden gehouden. Na deae vacantie aal met hernieuwde kracht de propaganda worden voortgezet. MADRID, 20 Juni (Reuter) Hedennacht hebben gevechten plaats gehad tusschen monstreerende communisten en waarby drié politiebeambten leven werden gewond. De betooglng wWs blijkbaar georganiseerd naar aanleiding van bfUidt dat op het oogenblik voor den krBgSraad te Oviedo 65 October-revo- lutionnalren terechtstaan. De politie heeft nog in den loop van nacht talryke arrestaties verricht. Deze botsing is de tweede binnen enkele da gen. Doordat de minister van onderwijs tot voor zitter der Skoeptsjlna was gekozen, waren eeni- ge veranderingen in het kabinet noodzakeiyk geworden. De minister van oorlog, Zlfkovitsj, van financiën, Stojadinovitsj, en drie Kroatische ministers verklaarden met de voorgestelde wy- ziglngen niet accoord te kunnen gaan en dien den hun ontslag In. De pogingen om minneiyken weg het meenlngsverschll bij leggen, mislukten. De demlssionnaire regeering Is belast met de waarneming der loopende zaken tot een nieuwe regeering zal zyn samengesteld. De conferentie der KJeine Entente, die op 22 Juni te Belgrado zou byeenkomen, is uit gesteld. Uit particuliere bron verluidt, dat Stojadi novitsj belast zal worden met de vorming eener nieuwe regeering. Dit zou beteekenen, dat hy een overeenkomst zou hebben gesloten met den lei der der Bosnische Mohammedanen en met de Sloveense^ katholieke volksparty, zoodat deze beide oppositioneels groepen zouden deelnemen aan een regeering, door hem gevormd. In kringen der oppositie wordt verklaard, dat de oorzaak der kabinetscrisis teruggaat tot de SkoeptsJinaverkiezlngen van 5 Mei, welker re sultaten ook in het kabinet op verschillende wy- zen zyn uitgelegd. Stojadinovitsj, de af getreden minister financiën, die thans genoemd wordt als mateur, is niet by een party aangesloten. TOKIO 30 Juni (Reuter). Naar uit Talnan op Formosa wordt bericht, heeft een hevige typhoon daar ernstige schade aangericht. De vlsschersvloot, welke 18 Juni was uitge- loopen, is nog niet teruggekeerd, meer dan 65 schepen worden vermist. Bovendien Is naby Taihokka een schip met 20 scholieren omgeslagen, alle opvarenden zyn verdronken. Schepen van de Japansche kustwacht zyn uitgevaren, om naar de vermiste visschers te zoeken De zittingen van de parlementaire commissie voor het onderzoek van de manoeuvres tegen den frank, welke geleid hebben tot devaluatie, wer den de laatste dagen voortgeaet en hebben al lerlei incidenten uitgelokt Om. Is een zekere Vlaamsche bank In op spraak gebracht, alsmede het Fransch-tallge Ka tholieke dagblad ,X« Vlngtlème Siècle”, naar aanleiding van steunverleenlng aan bladen, wel ke een campagne voor devaluatie hebben ge- I l j V#

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1