1 WRKLEY I N.VNed. Omroep Zender Mij op De moord in de Haarlemmermeer De „Zwaluw” gaat zieken vervoeren Mgr. Brandsma overleden Prinses Juliana Schiphol Katholieken en S.D.A.P. Erdal wat een pijn! T r ansf erprotocol HETO.M. EISCHT12JAAR ONTWERP ONGEWIJZIGD AANGENOMEN thams'^A zoo goed voor 't leer! VRIJDAG 21 JUNI 1935 3 5 Tot 9 Juli met vacantie Minister de Wilde Nieuwe perspectieven Mgr. Brandsma Bezuinigingsontwerp voor Duiker omgekomen Een psychisch raadsel? 3 25a «1POMD Auto van gevluchten bankier terecht Zr. Westerhof onder scheiden Groote doos 10 ets. Extra groote doos 15 ets. EERVOL ONTSLAG GEZANT TE CARACAS Apostolisch Prefect van Kavirondo MRRMUE Verwacht wordt dat het verdwe nen bedrag meer dan 3 ton zal bedragen Ook naasting- en contingentee- ringsvoorstdlen leverden geen moeilijkheden op ■A Contingenteeringen De mynen Angst eenig motief? „Verdachte heeft zyn goeden en eerlijken ouders reeds vaak leed berokkend** X DEN HAAG, 20 Juni 1935 Thans te Berlijn onderteekend alle Veering in drie richtingen Overste en Congomissie Requisitoir Uit nog niet vast. er van door nog een dat hjj schulden ge- bekende. WM het Demonstratie ambulance-vliegtuig van de K.L.M. ,JLoo lang mogetyk samenwerking met andere christelijke groe pen,** aldus Mgr. dr. Pods Memorie van Antwoord niet Juli te verwachten Onder leiding van dr. Slotboom ingericht als ambulance- vliegtuig Tydens het duiken by een botter te Umuiden van het In 1934 vertrok Father Brandsma wederom naar Europa, en tijdens zijn verblijf aldaar wist h(J twee Zustercongregaties In Belgis te win nen voor zijn Congo-mlssie, waar tot dan toe geen Zusters werkzaam waren geweest. In 1935 maakte hl) een reis naar Rome, waar hU 8 De cember werd aangesteld tot Apostolisch pre fect van Kavlrondo, het land waar hij zijn eer ste missie-Jaren had doorgebracht. Kavlrondo, dat tot dan toe deel uitgemaakt had van het Vicariaat van den Boven-Nljl en met de benoeming van Mgr. Brandsma tot on afhankelijke Prefectuur verheven werd bestond toen uit 7 mlssiestatles, waar 18 missionarissen werkten. Het land beslaat een een oppervlakte, even groot als geheel Engeland, en het centrum wordt gevormd door Klsumu of Port Florence, een plaats aan de Noord-Oostpunt van het Vlc- torla-meer. Reeds in 1908 had Mgr. Brandsma als Jong missionaris daar een statie geopend, waar hU tot 1910 zUn standplaats had. Donderdag te ongeveer vijf uur waren buiten de Noorderpler te IJmuiden vier mannen bezig met duiken bij een botter, welke eenlge jaren geleden daar was gezonken en aan boord waar van zich nog eenlge voorwerpen van waarde be vonden. Het HJk van den Dultscher. die gehuwd en vader van eenlge kinderen, werd naar politiebureau overgebracht. Het materiaal werd ia beslag genomen. SCHOENCRF. ME ■gas-* vier mlssiestatles met een 2500 katholieken; in 1923 was het getal katholieken reeds bij de tienduizend, terwijl er nog een grooter aantal geregeld het godsdienstonderwijs volgde. Bij Koninklijk besluit Is aan den heer W. O. E. d’Arttllact Brill, buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister te Caracas, op zijn ver zoek, met ingang van 1 September as., eervol ontslag als zoodanig verleend, onder dankbetui ging voor de door hem aan den Lande bewezen diensten. In aansluiting aan de reeds eerder gedane mededeelihg omtrent de Nederlandsch-Dultsche transferregellng en de in verband daarmede ge sloten overeenkomsten Inzake het reisverkeer van Nederlanders naar Dultschland en van Dult- schers naar Nederland, wordt "an offlcieele zijde bericht, dat het transferprotocol thans te Berlijn door H. M.'s gezant aldaar en door een vertegenwoordiger van de Dultsche regeering is onderteekend. Hedenmiddag is op Schiphol het am bulance -vliegtuig gedemonstreerd, deel uitmakende van den gespecialiseerden medlschen dienst van de K. L. M. De demonstratie werd bij gewoond door H. K. H. Prinses Juliana, die tevoren aan Zuster Westerhof de Florence Nightin- gale-medaiUe uitreikte. GOtD VOOR MAAO ÉN TANDEN In 1915, in vollen oorlogstijd, vertrok hU weer naar zijn gevechtsveld Afrika. Aangewezen als overste der Congo-mlssie, kwam hU In Augustus 1915 te Basankusu, hoofdstatie dier missie, aan. Tijdens zjjn eerste rondreis, waar het hem dui delijk werd, hoe vele verwoestingen de slaap ziekte onder de bevolking aanrichtte, was hjj wel in de gelegenheid zijn program op te stel len: uitbreiding van het aantal missieposten: oplossing van het vrouwenvraagstuk op de mis- siestatles en verbetering van het onderricht aan de Jeugdige mannelijke doopleerlingen. Een bepaald motief voor zijn daad wist R. niet op te geven; hij wist zich zelfs niet te herinneren, of hij de bedoeling had gehad D. te dooden. Na zijn daad had hU uit de porte feuille van het slachtoffer f 1000 genomen en was weggereden. Voor doodslag en diefstal eischte spreker een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van voorarrest. beweert tusschen den Een van hen, de 28-jarige Hamburger Hubert Albitz, begaf zich in een eigen gemaakt duiker pak te water. Toen hjj nog slechts eenlge minu ten onder water was, antwoordde hjj niet meer op de hem gegeven signalen. De helpers haalden hem direct op, waarbij bleek, dat de man geen toeken van leven meer gaf. OnmlddellUk werd de hulp van een dokter Ingeroepen. Ofschoon deze een uur lang bezig ia geweest met het toe passen van kunstmatige ademhaling, slaagde hij er niet in de levensgeesten op te wekken. Tijdens een interview, dat Mgr. dr. Hielsaan het „Volk** toestond, verklaarde Mgr. over een eventueele samenwerking met de 8DAJ.: „Wij marcheeren heel vaak vlak naast el kaar. t Is alleen Jammer, dat de bestaande Incidenteels samenwerking soms at» moeilik wordt gemaakt. En er is nog zoo iets als een verleden, dat niet gemakkelijk vergeten wordt. Weer op reces De Kamer is thans weer uiteen tot 9 Juli. Dan komt oa. de regeling van het uitverkoop- en oprulmlngswezen aan de orde. En het bezuinl- glngs-ontwerp? Daarover kon de voorzitter nog Seen mededeellng doen. Naar het .JHandelsblad” verneemt, is de auto van den voortvluchtigen bankier 8. uit Wor- merveer Donderdagmiddag gevonden. Deze bleek in een garage te Den Haag te staan nabij het hotel waar de bewuste persoon Maandag werd gezien. De eigenaar der garage las het nummer van den auto en verwittigde de politie. In den auto werd aangetroffen de regenjas van den bankier. Deze is dus zonder Jas, ondanks het regenachtige weer, weggegaan. Waarheen ia niet bekend. De vermoedens, dat hij het land niet had verlaten, blijken dus juist te zijn. Donderdagmiddag heeft men zijn safe ge controleerd. De inhoud, bestaande uit effecten, was verdwenen. Het totale bedrag van het ver dwenen* is niet bekend. Verwacht wordt dat het nog boven de ƒ300.000 zal stijgen. Tijdens de acht jaren, dat Mgr. Brandsma er de prefectuur had, verdriedubbelde zich in Kavirondo de katholieke bevolking, en werden er nog zeven mlssiestatles geopend, maar ook werden er verschillende andere groote werken ondernomen. Er is nu een normaalschool te Yala, die bestuurd wordt door Canadeeeche broeders, en een Catechistenschool te Eregi. De Zusters Ursullnen van Bergen en de Zusters van de St. Joseph's Congregatie hebben in ver schillende plaatsen scholen en ziekenhuizen. Studenten uit Kavirondo-land bereiden rich voor op het H. Priesterschap op 't Seminarie van het naburige Vicariaat van den Boven Nljl. Geen wonder dan, dat Rome de Prefectuur van Kavlrondo 26 April 1933 o verhief tot een Apostolisch Vicariaat. Op 1 Juli d.a.v. kwam het telegram, dat meldde, dat Mgr. Brandsma, die daar reeds vijftien jaren van ziln Missie leven had doorgebracht, benoemd was tot Vicaris, en tltulair-bischop van 19 April JJ. werd des avonds tusschen negen en tien uur aan de Ringvaart In de Haarlem mermeer tusschen Oude en Nieuwe Wetering op af schuwe lijke wijze een man vermoord, die bleek de 53-Jarige molenaar K. Duijser uit L-*—"'den U 4Jn. Het slachtoffer was vreese- HJk verminkt ZUn auto was verdwenen en werd een dag later geheel onbeheerd en mqt bloed bevlekt, in het Florapark te Haarlem door de politie gevonden. Tater werd de vermoedelljke dader van den moord, de 19-jarige boerenknecht C. R. uit Haarlemmermeer, die sedert den avond van den moord verdwenen was, te Lochem gear resteerd. Het bleek dat R. den molenaar tele fonisch verzocht had daarbij den indruk wekkendat de molenaar met zijn advocaat .prak naar Amsterdam te komen met een aanzienlijk bedrag aan geld, dan zou een ver zoening met zijn vrouw tot stand komen. Het slachtoffer nam een bedrag van f 1000 aan de Boerenleenbank op en reed per auto naar Amsterdam, waar hjj R. ontmoette. De mole naar vertrouwde de zaak echter plet en be- Na afloop van deze plechtigheid begaf men zich naar Loods B., waar het drie-motorlg Fok- kervliegtulg de Zwaluw stond opgesteld. Dit toestel is onder leiding van Dr. Slotboom, chef van den medlschen dienst der KL.M, Inge richt als ambulance-vllegtuig. De Prinses be zichtigde met groote belangstelling het inte rieur. Ook een Roode Kruis-vliegtuig uit 8oes- tergerg was voor deze gelegenheid in den han gar opgesteld. Na demonstratie van bet ambulance-toestel begaf men zich wederom naar bet leslokaal, waar thee werd aangeboden. Omstreeks half vjjf vertrok de Prinses weer van Schiphol. Om tien minuten over drieën reed de auto, waarin prinses Juliana was gezeten, aan den hoofdingang van Schiphol voor, begeleid door motorpolitie van de gemeente Amsterdam. Op het platform waren een zestal vliegtuigen der K. L. M., waaronder de Douglas machines .Rietvink" en „Jan van Gent belde met de maatschappljvlag op den neus, de „Zilver meeuw” en een tweetal F 7 B s in een rechte HJn opgesteld tusschen de loodsen A en B, vormend als het ware een eeregelld. De 'koninklijke auto reed onmiddellijk door naar loods B. Hier werd zij begroet door wet ten bewijzen van dien eigendom worden eischt 8e. Nederlandsche eigenaren van onroeren de goederen In Dultschland, die voor hun on derhoud. reparaties of verbouwing van hun bezittingen geld bulten Dultschland hebben moeten opnemen en daarvoor zoodanige rente- verpllchtlngen hebben moeten aangaan, dat een vermindering hunner getransfereerde opbreng sten uit Dultsch bezit een voor hen bijzonder drukkende last zou worden, kunnen rich tot de Nederlandsche regeering wenden, die daarom trent met de Dultsche regeering overleg zal plegen, ten einde zoo mogelijk voor deze bijzon dere gevallen een van den algemeenen regel afwijkenden maatregel te treffen. houder ter Haar, terwijl verschillende aanwezige persoonlijkheden aan haar werden voorgesteld. Het gezelschap begaf zich daarop naar het leslokaal In hangar B., waar de offlcieele ont vangst plaats had. Hier reikte Prinses Juliana aan de verpleeg ster Zuster Westerhof de Florence Nlgbtlngale- medaille uit voor haar groote verdiensten, be wezen aan het Roode Kruis in Balkan- en We reldoorlog. Slot van den middag vormde een aantal con- tlngenteeringsmaatregelen, waarvoor minister GELI88EN al gisteren In de Kamer aanwezig was. Veel hadden de losse opmerkingen, bij een tweetal dezer ontwerpen gemaakt, niet om het Ujf. De minister, die zeer rustig en zakelijk de buteerde, zelde, wat de cementprijzen betreft, dat reeds onderzocht wordt, In hoeverre de huidige contlngenteering den prijs te hoog houdt. En mr. VAN RAPPARD kreeg, wat de klom penindustrie aangaat, ten antwoord, dat van den benarden toestand dezer industrie eerder de concurrentie van het steeds goedkooper wor dend schoenwerk de oorzaak is dan de klom- peninvoer uit den vreemde. Ik wil u ronduit zeggen, dat ik er vóór ben om zoo lang mogelijk samenwerking te zoeken met anders christelijke groepen, omdat naar mijn wijze van zien een sociale daad pas waarde heeft, wanneer zij uit een godsdienstig gevoel voortspruit.” Betreffende den toestand in de mijnindustrie merkte Mgr. op: ,De mijnen moeten weer draaien I Zoosds de zaken thans staan, is het een onmogelijkheid om tegen de dumpingprijzen van bet buiten land te concurreeren. De verwoedste vrij han delaar kan het toch niet goedkeuren, dat ons afzetgebied binnen de grenzen op kunatma- tige manier aan de inheemsche mijnen wordt ontnomen? De techniek van onze mijnen Is uitstekend; onze mijnwerkers doen waarachtig niet on der voor die in het buitenland. Ordening dient er alleen te komen door de stichting van een In- en verkoopbureau, net als gedurende den oorlog. En wanneer de prijs van onze kolen, ais gevolg van de buitenland se!» maatregelen, abnormaal laag blijkt, dan is het billijk en noodzakelijk, dat de regeling een toeslag geeft. Niet om de kolenprjjzen abnormaal hoog te maken, maar alleen om de mijnen weer op gang te helpen. Het ondersoek wordt nu ingesteld. Wij zullen dus de resultaten eens afwach ten- Minister DE WILDE glunderde met al de gulheid, waartoe zijn rond blozend gezicht in staat is, toen zijn ontwerp tot instelling van de Naamlooze Ven nootschap „Nederlandsche Omroep Zen der Maatschappij” zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer aan vaard was. Niet dat dit ontwerp, hoewel het een eind maakt aan het netelige vraagstuk van den zenderbouw, nu van zoo uiter mate groot belang was. Maar deze be windsman heeft een eenmaal tot nog toe weinig pleizler ondervonden van de door hem ingediende ontwerpen men denke maar aan de wijziging van de Kieswet en de verandering van den wettelijken tijd en dan is het als een succes te beschouwen, wanneer einde lijk eens een voorstel van meer dan ge woon gewicht zonder hoofdelijke stem ming wordt goedgekeurd, nadat amendementen gesneuveld zijn. Apostolisch Vicaris van Kisrnnu Donderdagmiddag ontving het St. Josephsmissiehuis te Roosendaal wan de Congregatie van Mill Hill telegrafisch bericht, dat Z. H. Exc. Mgr. Gorgonius Brandsma, Apos tolisch Vicaris van Kisumu en titulair-bisschop van Bargala in zijn missie in Oost-Afrika is overleden. Naasting-voorstellen De naasting van een vijftal locaalspoorwegen en tramwegen (de lijnen WinsumZoutkamp, 8tadskanaal-Ter Apel-Dultsche grens, Dene- kanip-Oldenzaal-Dultsche grens. HoornGroo- tebroek en EdeWagenlngen) bracht uiteraard weer eenlge klagers op het spreekgestoelte, die moeilijk afscheid kunnen nemen van wat niet langer exploitabel gebleken is. Maar het alge meen belang van de saneering van het spoor- en tramwegbedrüf, aldus minister VAN LIDTH DE JEUDE, moet hier nu eenmaal preavalee- ren boven een bepaald streekbelang. De libera len van Rappard en Louwes, de Katholieken Stumpel en ir. Bongaerts, de sntl-revolutlon- nalr van Dijk en de sociaal-democraat van Braambeek lieten zich bij dit ontwerp hooren. Erg belangrijk was het niet. De heer STUMPEL had op het West-Friesche lijntje althans gaar ne het goederenverkeer en een paar treintjes voor de schoolbezoekende Jeugd gehandhaafd gezien. Van meer beteekenls was ir. BON GAERTS' opmerking Over het eerst later toege voegde artikel 3, waarbij voor de vier eerstge noemde lijntjes het geheele ontwerp eigenlijk van de baan is, indien de ondernemers van die lijntjes de Staatsspoorwegen of de Hollandse!» Ijzeren Spoorweg-Maatschapplj ontheffen van de verplichtingen, door deze maatschappijen aanvaard by de overeenkomst omtrent uitoefe ning van den dienst. Een dergelijke methode is bij de Hjn StadskanaalDultsche grens reeds gevolgd. De heer Bongaerts achtte dit eep ge lukkige vondst, al vond hij het weer een een zijdige methode, dat daartegenover de betaling van rente op de door de Staatsspoorwegen ver strekte leenlng slechts wordt ..opgeschort”. In- tusschen ziet men hier, hoe de Staat iets kan doen ten aanzien van exploitatlebelemmerende vaste lasten. Voor de Hjn EdeWagenlngen is algemeen aangedrongen op nader overleg. De minister sprak zijn bereidheid hiertoe uit. Het U zeer wel mogelijk, dat eerst nader overleg met de commissie van voorbe reiding uit de Tweede Kamer zal volgen alvo rens het eindverslag wordt vastgesteld. Voors hands rekent men in parlementaire kringen niet, dat het regeerlngsantwoord nog deze maand bekend zal worden De jaarverslagen toonen, boe sedert 1914 het bekeeringswerk met rassche schreden vooruit ging. De vier oorlogsjaren bleken de vrucht baarste te zijn ooit door de missie gekend. De openbare veiligheid onder toezicht van staats beambten en justitie, goede loonen en huis vesting op posten en plantages, markt en ruil handel bevorderden de onderlinge verdraag zaamheid. De missie wist dezen gunstlgen tijd te benutten om haar geestelijken oogst binnen te balen. Waren er in 1914 nog slechts drie of In zijn requisitoir begon de officier van Justi tie, mr. W. M. Paardekooper Overman, met de opmerking, dat deze moord het eind was van een dom plan, hoe Amerlkaansch de opzet op het eerste gezicht ook mocht Hjken. Spreker bracht hulde aan de activiteit van inspecteur Jelsma uit Hoofddorp en zijn man nen, die met veel moeite verdachte hebben op gespoord. De officier was niet overtuigd van den opzet van verdachte om zijn slachtoffer te dooden. Verd. heeft zijn goeden en eerlijken ouders reeds veel leed berokkend. Telkens maakte hij schulden met auto- en motorrijden en zonder nadenken meende hij zijn eigen weg te moe ten gaan. De verdediger, mr. T. van Löben Seis, meen de met groote achting voor de objectiviteit van het gehouden requisitoir dat er geen voldoende nadruk was gelegd op het onbegrij pelijke In verdachtes handelwijze, dat volgens hem nog altijd niet voldoende was opgelost. Het eenig motief, dat men voor desen dood slag kan aanhalen, is de angst van verdachte voor den gerechtvaardigden toorn van zijn vader. Spr. was nog niet overtuigd, dat hier niet van een psychisch defect moet worden ge sproken. De onbeholpen Intrigue, die verdachte uitdacht, wijst op een kinderlijke phantasle en een weinig ontwikkeld oordeel. Consequent vroeg pleiter een herhaald psy chiatrisch onderzoek. De rechtbank bepaalde de uitspraak op Don derdag 4 Juli, des morgens om half Uen. op 7 Nov. in de St. Bonifaciuskerk te Leeuwar den. Thans is aan het vruchtbare missionarisleven van Mgr. G. Brandsma een einde gekomen. De nussie van Kavuonuo, waaraan r.q een groot deel van zjjn leven heeft gewijd, verliest in hem haar Hoofd, Nederland verliest een groo- ten zoon. Na jaren van moeizamen maar vrucht baren arbeid gaat Mgr. Brandsma zijn hemelsch loon ontvangen. Hjj ruste in vrede. Zooals wij reeds mededeelden is de drle- motorige Fokker F. VII B „Zwaluw” op aanwijzingen van dr. K. M. Slotboom, chef van den Geneeskundigen Dienst der K. L. M.. ingericht tot transportvliegtuig voor zieken. In ons land deed zich reeds Jaren geleden de behoefte gevoelen aan een snel vervoer van zieken, dat niet aan het water gebonden was. In den winter, wanneer door strenge vorst de eilanden geïsoleerd waren, kwam het meer malen voor, dat dringende hulp noodig was, doch dat men in gebreke moest blijven bij gebrek aan een vervoermiddel. Tezamen met anderen heeft dr. Brouwer te Soesterberg toen een ambulance-vllegtuig ontworpen, dat vol komen in de behoefte voorzag. Het toestel, dat hiervoor gebruikt werd, was een klein type, waarin behalve voor een brancard ook plaats was voor 'n bestuurder en een medicus of ver pleger. Ook bij de K. L. M. werd de noodige aan dacht besteed aan het vraagstuk van zleken- vervoer door de lucht en nadat de voorwaarden voor de doelmatigheid waren vastgesteld is men tot de uitrusting van een dergelljk vlieg tuig overgegaan. Verdachte maakt had. HJJ poogde van D. geld los te krijgen en was met het slachtoffer in diens auto mee gereden in de hoop, dat D. onderweg een ongeluk sou krijgen. Toen verdachte hem te lefoneerde, zou hl) nog geen bepaald plan heb ben gevormd. Toen D. in Amsterdam den advocaat niet had kunnen vinden, was hij zeer boos gewor den op verdachte en had gedreigd, dat hl) naar diens ouders zou gaan. Daarvoor was verdachte zeer bang geworden. Bij een kort oponthoud vlak bij verdachtes huls was D. gevallen. Eerst daarna had R. zjjn mes getrok ken en zijn slachtoffer in den hals verschil lende doodelijke wonden toegebracht. Het regeerlngsantwoord aan de Tweede Ka mer op het voorloopig verslag betreffende het bezuinigingsontwerp is, naar de „Telegraaf" verneemt, in concept gereed. In den eerstvol- genden ministerraad wordt het concept be sproken, waarna de laatste hand er aan kan worden gelegd. Of de memorie van antwoord daarna spoedig gepubliceerd zal worden, staat Naam daar nu eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw verbasina en welbehagen zal de pijn verdwijnen. aKKER-CACHETS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheuma- tisene zenuwpijn. Lendenpijn, Spit, Spier pijn, Gevatte Koude, enz, "AKKERTJES kosten slechts 5R oant per 18 stuks. Overall Tbr aanvulling van de op 14 Juni JJ. bekend gemaakte bijzonderheden wordt nog het volgen de omtrent deze transferregellng medegedeeld: 1. Nederlandsche schuldelschers van vorderin- had doorgebracht, benoemd was tot gen, welke een goudclausule dragen, doen door Apostolisch Vicaris, en tltulair-bischop van i.et aannemen van de uit het transferprotocol 1 voortvloeiende bepalingen, voorzoover de beta- *^8^, Brandsma ontving de bisschopswijding '.Jngen door de Dultsche debiteuren op papler- basls berekend zijn, geen afstand van hun even tueele rechten tot betaling in goud of tegen waarde daarvan en van de later opeischbaar wordende renten en van hun kapitaalvorderlng. 2. Het criterium wie als Nederlandsche schuld elschers In den zin van het protocol te beschou wen zijn is in het algemeen ongewijzigd geble ven. Een beperking is daaraan toegevoegd, dat personen van niet-Nederlandsche nationaliteit, die na 1 Juli 1935 hun zetel of vaste woonplaats in Nederland gevestigd hebben, ook al waren zij op 1 Juli 1935 reeds eigenaren van de be treffende effecten of andere vorderingen, niet onder de transferregellng vallen, tenzij de op brengsten uit die effecten of vorderingen reeds krachtens een vorige transferregellng aan een Nederlandschen schuldelscher getransfereerd werden. 3. De gelegenheid tot aanmaak van certifi caten van couponbladen, die in het vorige pro tocol was gebonden is thans weder zonder ter- mjjnbeperking opengesteld voor alle Nederland sche schuldelschers. die de in het transferpro tocol voorziene ultkeeringen boven het contant te betalen gedeelte wenschen te verkrijgen. Dit laatste geld ook voor dividend, bladen van aan- deelen welke dus eveneens moeten worden inge leverd om daartegen certificaten te ontvangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hou ders van dividendbewijzen, waarop van 1 JuB 1935 af dividend gedeclareerd wordt, deze divi dendbewijzen niet naar Dultschland ter tncasse moeten zenden, doch de dlvidendbladen inclu sief bedoeld bewijs, moeten inleveren ter ver krijging van certificaten. 4e. Nederlandsche schuldelschers wier effec ten in Dultschland liggen kunnen. Indien zij cer tificaten willen laten aanmaken, hun mantels en coupon- c.q. dlvidendbladen naar Nederland laten komen. De Dultsche regeering heeft zich bereid ver klaard de betreffende aanvragen tot verzending der effecten naar Nederland goed te keuren. 5e. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat Holland-marken uitsluitend ge bezigd kunnen worden door den eigenaar van de obligation, resp. aandeelen of andere vor deringen. By de uitgifte van de chèques op naam sul len bewijzen van dien eigendom worden ver over de motiesde Visser behoeft niet te worden gesproken. Die waren weer dól van in- boud en werden met 60 tegen 5 stemmen ter prullemand verwezen. Mr. Boon, die nog bij amendement een po ging wilde ondernemen, om de doelstelling van de nieuwe radio-zendennaatschapplj een .gemengd bedrijf”, naar men weet te beper ken tot den bouw en de exploitatie van zenders alléén, heeft na het verzet van den Minister en uit de Kamer zelf die poging tenslotte maar opgegeven en zijn amendement ingetrokken. De amendementen—Drop en -van Djjk, wel ke wijziging wilden brengen in de samenstel ling van den Raad van Beheer der Nozems, zijn met vrij groote meerderheid verworpen. Minis ter De Wilde verzette zich er tegen vooral op dezen grond, dat ook de samenstelling den Raad van Beheer de vrucht Is van overleg tusschen de betrokken Instanties en bet dus beter was, daaraan niet meer te tornen. In de cabine van ,jd» Zwaluw”, van de cockpit, waar het navigeerende personeel zich bevindt, afgesloten door een deur, bevindt zich een veerend apparaat, waarop de brancard steunt. De veering van dit toestel is zoodanig, dat schokken uit drie verschillende richtingen worden opgevangen, een uitvinding van den heer F. Winter, voorzitter van de transport- colonne van het Roode Kruis, afd. Den Helder. Een gunstige eigenschap- van bet toestel Is bovendien, dat elke willekeurige brancard er met klemmen op bevestigd kan worden. Boven het hoofd van den patiënt kan een verstelbare spiegel aangebracht worden, zoo- dat hy naar bulten kan zien. In sommige ge vallen een welkome afleiding, afhankelijk van den toestand van den patiënt. In een hoek van de cabine is verder de kast aangebracht, die alles bevat wat voor ver pleging en geneeskundige behandeling gedu rende de reis noodig mocht zijn' Tenslotte is er stroomend water en een W. C. met des infectans. In de cabine beschikt men over voldoende ruimte, daar er behalve de brancard slechts twee vaste stoelen staan, één voor dokter of verpleegster en één voor een familielid. Een klein los stoeltje maakt het verder mogeljjk gedurende het transport aan het ziekbed te gaan ritten. Het op een dergelljke wijze ingerichte vlieg tuig beteekent echter niet alleen een uitbrei ding van het aantal vervoersmogelijkheden voor zieken, het opent tevens geheel nieuwe perspectieven In gevallen waar men vroeger niet aan vervoer gedacht zou hebben. Men denke bijvoorbeeld slechts aan het vervoer van zware longpatiënten van en naar Zwitserland, dat thans teruggebracht wordt tot enkele uren rustig verblijf in de lucht. sloot naar de ouders van R. in Haarlemmer meer te rijden. Voor het huis heeft R. den molenaar vermoord, naar hU noodweer, tijdens een vechtpartij molenaar en R, R. is daarop met de f 1000 gegaan. Donderdagmiddag stond R. voor de Haar- lemsche rechtbank terecht, verdacht van dood slag, gevolgd door diefstal. Verdediger was mr. T. A. M. A. v. Löben Seis. Er waren vijf ge tuigen gedagvaard en twee deskundigen, waar" van de eerste, dr. J. P. L. Hulst, verklaarde, dat de wonden van het slachtoffer op zich doodeljjk waren geweest, terwijl de tweede, dr. F. E. Posthumus Meyjes, zeer overtuigd de verklaring aflegde, dat verdachte zeker toe rekenbaar is en dat mogeHjke psychische de fecten bij hem niet bulten den kring van de normale karaktereigenschappen liggen. De andere getuigen konden niet anders dan de waarheid der reeds bekende feiten bevestigen. Gorgonius Brandsma werd geboren te Sneek op 3 Juni 1874, studeerde te Megen, te Roosen daal en te MUI Hill, in welke laatstgenoemde plaats hij op 23 September 1899 In de kapel van het Moederhuis tot priester werd gewijd. Terstond daarop vertrok hjj met elf andere pas- gewijde priesters, waaronder vjjf Hollanders, naar het vicariaat van den Boven-Nljl, waar hjj eenlge jaren werkzaam was op de hoofdstatie Kampalan, hoofdstad van Oeganda. Een zijner eerste missiewerken werd daar het bouwen van een huls voor den bisschop, Mgr. Hanlon, en het opmeten van 17 vierkante mijlen grond, waarop de missie recht had ten behoeve van haar staties en catechumenaten. Na van 1902 tot 1904 als pastoor te Nazlgo. van 1904 tot 1906 te Kamoll en daarna zeven jaar te Mumias werkzaam te zijn geweest, keerde Father Brandsma In 1914 naar Europa terug voor het Algemeene Kapittel der Congregatie, dat te MUI Hill gehouden werd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5