den dag <Kdu&faal l uan Met twee kameraadjes op avonturenreis Académie Fran^aise bestaat 300 jaar Jc&ius-VJleugeEs 1 1K TWEE KONINGSKINDEREN KARDINAAL RICHELIEU DE STICHTER J ZATERDAG 22 JUNI 1935 Taak van het leger Geen animo voor het vrouwenkiesrecht De wereld zien te paard Luidsprekers in trams Een jubileumbosch Kunstmatig meer Goedkoope huizen Geheimzinnige activiteit De eeuw der stroomlijn De bliksem Jubileum met luister gevierd Hat college wordt gevormd door veertig z.g. onzterfelyken, doch it zelden voltallig Nieuw leesaf>paraat voor blinden Higgins heeft pech! DOOR BERTHA RUCK Bloedtransfusie op een leeuw „Mexicaansche honden” „Rijk en geen geld de l>» IHHIMIIIIII Toen hü sün rekening de In h een naar ..Zelfs uit. Hoe l Wordt OToirL) die haastige trouwpartij? patste levens- lüten. Toen Wletje bleef zitten en Piet eindelijk ophield met ratelen, keek hij haar eens aan. „Wat heb ik het warm." zuchtte Plet. ,Jü eok zoo?" „Ik niet warm,” antwoordde het meisje. „Wat doen JU toch?” „Wel heb ik ran mün leven,” zei Plet. Daar had hjj nu aan een stuk door het meisje uit zitten leg gen en deze begreep er niets van. Hij a*rd boos. Te Praskacka in Noord Bohemen sloeg de bliksem in een boerderij en vernielde alle rui ten en een gedeelte van het dak. sloeg alles van de keukentafel en doodde een waakhond in zün hok. Ondanks de groote verwoestingen werd merk waardigerwijze niemand in het huls gewond. hing te „Toch. eigen land tevens, vijand ooit nam, Op het traject Berlijn- Hamburg zijn proe ven genomen met een nieuwe gestroomlijnde locomotief, waarmede een maximum snelheid werd bereikt van 1M KM per uur. Over het geheele traject werd met een 300 ten zwaren trein een snelheid van 164 tot 114 K.M. per uur behouden. HU zette Wletje in een stoel en begon druk tegen haar te praten. „Nu ben JU moeder, ik ben vader. Kokkie is weggeloope i. want die heeft de borden gebroken Nu moet Jij ko ken wat ik zeg. Ik ben de baas. Begrijp je het.” Zoo rammelde Piet maar door. Wletje begreep er niet veel van en bleef maar ge duldig zitten luisteren. Het Physlcale Instituut van de Oekralnsche Academie van Wetenschappen heeft een lees- apparaat voor blinden geconstrueerd. Een gewoon boek wordt onder een bijzondere microscoop op egn slede gelegd, die door een motor in de leesrichting wordt voortbewogen. De microscoop kaatst het vergroote beeld van de voorbijtrekkende letter, die sterk verlicht is, terug naar photo-electrische cellen, die met versterklngslanrpen zün verbonden. Iedere let ter, die onder de microscoop voorbij glijdt, doet de belichting van de photo-electriscne cellen zwakker worden en de stroom in den stroom kring van de versterklngslampen wordt ver sterkt en brengt de membranen van een vibra tor in trilling. De trillingen van den vibrator worden overgebracht op stiften, die de lezer met zijn vinger aanraakt. Aan het einde van lederen regel wordt de motor automatisch omgeschakeld, waarna volgende regel onder het toestel voortglijdt. gezeten en vraag: „Neemt u me New-York? Te Augsburg staan een aantal huizen, waar van de huurprijs slechts 2.06 Mk per jaar be draagt en die bekend staan als de „goedkoepe ste hulzen van Duitachland." In 1530 heeft de bankier Jacob Fugger. wiens familie toendertüd als „de rijkste familie ter wereld" bekend stond, dese huizen bij wijze van sociaal experiment laten neerzetten voor oude lieden, die zoo doende hun - - - - dagen in vrede en rust konden Het complex, bestaande uit 53 woningen, heeft thans een tevreden bevolking van 100 per sonen. Een ceder uit het park te Windsor, een ge schenk van den Engelscben konlng. zal de eer ste boom zfjn. die in het nieuw aan te leggen bosch op de heuvels van Nazarrth. het ,JCo- ning Oeorgs V Jubileumbosch" aal worden ge plant Onder leiding van Lord Melchett is een fonds opgericht om de noodige gelden voor den aanplant bijeen te brengen. Het Fransche Ministerie van P T T. heeft in een maand tijds 13.445 „Mexlcaanscbe honden" gevangen. In Frankrijk is het hinderen van radio-luisteraars verboden en de overtreders zullen allen worden gestraft In gevallen waarbij liften, koelinstallaties enz. radiostoring veroorzaken, is aanschaffing van een z.g. „anti-parasiet" apparaat verplicht. „Toen de kinderen een tijdje aan dek wa ren, rel Piet: „zeg, ik heb erge dorst, jij ook niet, wacht, ik zal de hofmeester roepen.” „Mijnheer Jansen, waar bent u," schreeuwde Plet. Er kwam echter geen antwoord. Plet schreeuwde nog eens, maar het gaf niets. Ze gingen nu naar het eetvertrek, waar niemand was „Nu kunnen we hier fjjn spelen," zei Plet. „Ik ben vader en jij moeder,” afgewend, vestigden zich nog strakker op hem toen hij hem de vraag stelde: „Wilt u mij wijs maken, mijnheer Dampier, dat u geheel on kundig was van het feit, dat mijn nicht een klein fortuintje heeft?” „Daar heb je het nu! Ik was er al bang voor, dat oom dit zeggen zou!” barstte Gwenna toor nig en beschaamd los. „Ik wist wel, dat hjj zou denken, dat je me slechts om het geld wilt trouwen! Hjj zal het nooit gelooven. dat het niet het minste verschil voor je ultiuaakt. of ik 75 per jaar heb of niet!” 75 per jaar? Heb Je dat werkelijk?" vroeg de jongeman verbaasd. „Werkelijk?" Nu was het Owenna’a beurt, om verrast te zün over de verlichting, die zoowel op zün open en frank gelaat als in zün stem merkbaar was. „Maar dat is fün! Of het geen verschil voor me uitmaakt? Wel degelükl” verklaarde hü „Zie je dat niet in, dat ik me veel meer op mün gemak zal voelen, door te weten, dat je niet genoodzaakt zult zün om werk te zoeken? Waarom heb je me dat nooit verteld?" „Ik heb er niet aan gedacht.” zei Gwenna En re sprak de waarheid De domme lachte eensklaps luid maar hü merkte, dat zün opluchting niet opgemerkt was. De dochter van zün jongste zuster sou dus niet door een avonturier, om haar geld, worden ingepalmd Hiervoor was hü altüd beducht ge weest. 75 jaarlükach Inkomen was in de oogen van dezen ouderwetachen man uit het Vlctoriatüdperk nog altüd een aanzienlijke som In zün geboorteland kon hü in liet dal een Het waren twee koningskinderen. Zoo lief in hun blonde jeugd. Van d’ouders de grootste verrukking, Des vaderlands hope en vreugd. Zij gingen, hun volk toen verlatend, Naar 't lage land aan de zee, In 't huis bij het strand en de duinen Daar woonden zfj met z’n twee Ze konden naar hartelust spelen En buitelen in het zand, Te samen met Hollandsche vriendjes. En leerden de taal van het land, De taal van hun ‘t Bezit, dat geen Het kostbaarste goed van Groot- N eer land, De taal van iénzelfden stam. O, Belgische koningskinderen, Weest welkom in Nederland! Uw komst is een vreugd vbor ons allen. Van vrede en blijheid een pand. Zij eens de herinnering aan Noordwijk In ‘t leven u immer tot vreugd. Ge zijt ons héél welkome gasten. En vriendjes van heel onze jeugd. In de tramwagens op een der lijnen te Praag zijn luidsprekers aangebracht, opdat de passa giers wanneer -de tram stopt, duldelük den straatnaam kunnen hooren, die door den wa genbestuurder wordt afgeroepen Het voordeel van deze nieuwigheid zal vooral tot uiting komen in den winter, wanneer de ruiten zoo sterk bevroren zün. dat de passagiers niet naar buiten kunnen küken. Toen hü zün rekening aan de hokel-cassa wilde voldoen, bemerkte Joe Higgins echter dat er iets niet klopte. De kassier gaf een onmerk- baren wenk en oogenblikkelük was Higgins ge flankeerd door twee stevige mannen, die hü zonder de minste moeite herkende als recher cheurs in burger. - „Wel begon hü. pogend brutaal te zün. Maar de kassier legde hem het zwijgen op. Hü wees op de dollarbanknoten. „Valachl” sei hü kortaf ..En laat ik je zeg gen dat ik allemachtig blü ben dat je inge rekend bent. Er is niets zoo hinderlük voor een kassier dan met valache munters te moeten om gaan.” Zwügend ging Higgins mee. Het was pech. Doodgewone pech. Maar ondertuaochenI Wie is dapperder dan Douglas Fairbanks en beminnelüker dan Maurice Chevalier? Men behoeft in de filmstad Hollywood niet lang na te denken om een antwoord te kunnen geven op deze prijsvraag Dit luidt bij groot en klein eenstemmig: „Dat is de leeuw Pal!" Zoo kan men de algemeene droefheid begrü- pen, toen de brave Pal kort geleden ernstig ziek werd. Hü weigerde zelfs een blik te slaan op de lekkerste beentjes en lag doodstil in zün kooi. Natuurlük werden aanstonds de beste dierenartsen der stad bü den patiënt geroepen, maar zü wisten geen raad. Toen stelde dr. W. A. Jaquies voor een eigenaardige proef te ne men. n 1. een bloedtransfusie Allereerst moest wendde zich toen tot dezen met de c A I I 17 A PAWN 17 ’Q °P dit blad zlJn lnKpvolKe rerzekerlngsvoorwaartlen tegen <7 *7 CA bU levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door 17 een ongeval met <7 OCA Ml verBes van Mn hand /A I sl riDVlllvI-i kJ ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeertngen 1 f UV.* verlies van belde armen, beide beenen of beide oogen JT t OvJa" doodelljken afloop 1 MÜU«* een voet of Mn oog AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Claudel, een groot man ongetwyfeld, in haar midden op te nemen, een lot. dat hü deelt met vele geniale figuren uit het verleden Booze tongen beweren, dat Claudel geen zuiver Franse h wpet te schrüven, anderen, de Académie niet gunstig gezind, zeggen, dat zij zelf te medioker is om figuren van werkelüke taille te dulden en dat iedereen elgenlük lid kan worden, die maar schrijven. lezen en rekenen kan. Wat er van zü. de Académie is een der grondpülers van Frankryks cultuurtraditie, zü is een soort van on veranderlijke maat, waaraan velerlei uitingen gemeten kunnen worden en zü zal bestaan zoo lang er Franschen leven, die prijs stellen op heldere uitdrukking van heldere gevoelens, op de vormen, daarin de latünsche cultuur zich kristalliseert.' De Académie Trancaise is officieel gesticht in 1635. Reeds sinds 1629 kwrfm een groepje Pa- rjjsche geleeaden en kunstenaars geregeld bij een bü Valentin Cönrart, secretaris des konings, in de Rue des Vieilles-Etuves Het zou een kransje zün geweest als een ander, opgeheven misschien door dood, verhuizing of tweedracht der deelnemers, als niet de dramaturg Bois- robert er van verteld had aan kardinaal Riche lieu. Deze machtige staatsman en priester, evenals tegenwoordige regeerders begrijpend, dat een politiek alleen in stand blijft als de cultuur haar dient, zag belangen In het kransje, waarvan de deelnemers zelf niet waren door drongen. De heeren zelf voelden er niet zoo veel voor, maar zü durfden den machtigen kardinaal niet te weerstreven, en zoo werd de kring ge constitueerd tot een officieel lichaam, belast met het oordeel over de literaire productie en met het vaststellen van de officieele taal OjJ het kasteel van Couflans had Richelieu In 1635 besprekingen met Mathieu Molé en Nicolas Le ,Jay en het gevolg was. dat al spoedig de stich tingsbrieven afkwamen, geteekend door Riche lieu en van zün regel voorzien. Ze prijken thans op de tentoonstelling in de Bibliothèque Na tionale. naast acten en processen-verbaal, naast brieven van grootheden als La Fontaine, Féné- lon. La Bruyére, manuscripten van Racine. Vol taire. Lamartine. Hugo. Musset. Vigny, Anatole France en Lyautey. de maarschalkstaven van Joffre en Fk>ch. naast portretten door Van Don gen en de kleine frivoliteiten, die de inrichter Gillet er niet kon weglaten, omdat de deftige académiciens nu eenmaal ook menschen zün en omdat zün tentoonstelling anders geen Fran- sche tentoonstelling zou zün geweest. De Académie bestaat uit veertig z.g. onster- felüken. Het college Is echter zelden voltallig. Op dit oogenblik z.l/n er 38. langen tüd zün er 38 geweest en zelfs waren er tüden. dat er nog veel minder waren. Het spreekt, dat deze hee ren. die bü feestelijke gelegenheden in een prachtig uniform, met. steek, degen en groene statiejas te voorschijn komen, onder elkaar een omslachtige .jnos" onderhouden. Bui ten hun intellectueels capaciteiten verleent hun dat niet weinig gezag, al kan dat gezag oök wel eens geschokt worden, gelijk Abel Hermant óver kwam, den man van de „fausse modestie", die het ondernam een grammatica van de Académie samen te stellen, waarvoor hü heftig aangeval len werd door Brunot. een geleerde van groote reputatie, gewezen deken van de faculteit der •etteren aan de Sorbonne die aantoonde, dat Hermant van toeten noch blazen wist Hetgeen Hermant niet belet zün eigen kük op den taal- schut te blüven verkondigen. Het geval lükt op het spellingsdebat, dat we hier in Nederland beleven. Lodewük XIV heeft den heeren verlof gege ven in het Louvre te vergaderen, maar de Re volutie heeft hen daar uit verjaagd. Langzamer dan welk officieel lichaam ook. werkte de Académie aan haar officieele taak Haar hoofd arbeid is eigenlijk geweest een dictionnaire sa men te stellen. De eerste uitgave verscheen pas in 1694 Daarna heeft men lang geslabakt en in den tüd van de Fransche Revolutie gingen de Académiciens zelfs zóó ver. dat zü hun verle den verloochenden en van Richelieu kwaad rei den. De latere geslachten hebben '’at weer her steld. maar de üver nam niet büster toe. Dit Jaar zal de revende uitgave van de dictionnaire het licht zien. De samenstellers zün echter pog niet verder gekomen dan de letter V en zün een dier gezocht worden, dat geschikt bleek om bloed af te staan. En de leeuwen van Holly wood waren uiterst 'verbaasd, toen een staf van geneesheeren in de kooien verscheen, om hun bloed af te tappen. Maar de pogingen hadden succes; men vond een sterken gezonden leeuw, wien een aderla ting niet schaden kon en die juist het geschikte dier voor den armen zieken Pal was. Beide leeuwen werden nu bü elkander gebracht, on der narcose gebracht en daarna werd een trans fusie verricht, die zich in niets bü die van een mensch onderscheidde. Pal ontving een heele liter bloed van zün kameraad, wien de rol ove rigens goed bekwam. Pal was door den bloed- toevoer zichtbaar opgeknapt en na weinige da gen reeds genas hij, tot groote vreugde van al zün Vrienden. Dr. W A. Jaquies kan er zich nu op beroe men een der meest gezochte dierenartsen van Vereenlgde Staten te zün. qi inds de laatste wedrennen was het met Joe Higgins slecht gesteld. Zün geheele bezit ^bestond nog slechte uit de kleeren die hü droeg, een leeg valies en een actentasch met papieren zonder waarde. Ook de zaken van een oplichter kunnen slecht gaan! Voor de sooveelste maal keerde Joe zün zakken binnenste bulten en dacht na De zaak met de kopermyn-aandeelen was misgeloopen Briggs, zün compagnon, had het verstandiger gevonden om Londen te verlaten en een tüdje uit te rusten op het vasteland Dat was wel veilig met het oog op de speur- capaciteiten van de Londensche recherche Hig. gms had eveneens rust genomen Maar hü hield teveel van Londen, dan dat hü deze goede stad zou kunnen verlaten. „In Londen Is altüd wat te verdienen," was zün leus. Nu, de kans had hü inderdaad gehad. Maar zün goklust had hem op den rand van den on dergang gebracht. Higgins dacht na. Er moest geld verdiend worden. Dat stond als een paal boven water. Misschien kon hü zaken doen met die nage maakte effecten uit zijn actentasch? Het was een idee. En daar Higgins geen man was. die spoedig bü de pakken neerzat, begon hü dadelijk te bandelen. Hü was één brok veerkracht. Hoe harder de slagen van het leven hem troffen, des te heviger verzette hü zich. Hü nam zün valies en de actentasch en begaf zich naar het Universal-hotel, waar hü een ruime kamer huurde. Het leege valies liet hü daar achter, waarna hü zich gewapend met de actentasch naar het restaurant begaf. Het was er niet druk, doch Higgins rekende uit «lat er toch nog wel een stuk of vüf menschen in aanmerking kwamen om geplukt te worden. Büvoorbeeld dien Franschman met bakkebaar den daar in den hoek. Of die grootgrondbezit ter uit Wales of de Amerikaan met den haviks neus. Joe Higgins zuchtte van verlichting. Ais nu Elsie haar werk maar deed! Ze was zün hulp geweest in tallooae zaken en kende het klappen van de zweep opperbest. Wel ja. ook thans zou ze haar werk tot in de puntjes verzorgen! Daar behoefde hü zich niet druk om te maken. Hü installeerde zich In de nabijheid v^p den Amerikaan met den haviksneus en begon in de paperassen van de actentasch te bladeren. Tel kens haalde hü een notitie-boekje te voorschijn, waarin hü het een en ander noteerde. Als men hem zoo bezig zag. zou men meenen een bedrüvig zakenman te zien. En daar was het de slimme Joe juist om be gonnen. Hü zat nog geen vüf minuten, toen een pic colo binnentred. ..Mr. Higgins, Parijs voor u aan de telefoon!" Higgins sprong op en rende naar de telefoon cel. Even later was hü weer terug, gooide weer de papieren door elkaar en begon berekeningei* te maken. De Amerikaan, die hem al dadelük in het oog had gehouden, begon hoe langer hoe meer belangstelling voor hem te krijgen. Hü liet zün sigaar van den eenen mondhoek naar den anderen overwippen, terwül zün scherpe oogen onderwül rustten op de effecten, die half uit mr. Higgins’ actentasch te voorschijn kwamen. ,JAr. Higgins. New-York voor u aan de tele foon!” Het was opnieuw de keurig geüniformeerde jongen. Higgins keek bezorgd en verdween. Inderhaast vergat hü de actentasch mee te nemen, zoodat de belangstellende Amerikaan rustig in de ge legenheid was de hooge waarde van de effecten op te merken. Toen Joe Higgins voor de tweede maal terug kwam. verkeerde hü m bijna opgewonden toe stand. Bü vergissing nam hü een anderen stoe>. zoodat hü nog dichter bü den Amerikaan was De correspondent van het blad „Diario de Lisbons" te Bolama, de hoofdstsd van Portu- geésch Guinea, maakt melding van een ge heimzinnige activiteit, die een drietal vreemde schepen ter hoogte van de kust van Portugeeach Guinea heeft ontwikkeld. In de eerste plaats werd een onderzeeër, men meent van Dultsche nationaliteit, aan de kust gesignaleerd. Dit vaartuig verdween even geheimzinnig ais het gekomen was. zonder de haven binnen te loopen of zich met jie auto riteiten in verbinding te stellen Voorts Is er sprake van een Dultsche vracht boot. die des morgens vroeg de haven van Bis sau had verlaten, om den volgenden dag op slechte korten afstand van dezelfde haven te worden waargenomen. Het derde schip was een Chineesche jonk, voorzien van een motor, die onder bevel van een Dultacher de haven binnenliep en zonder eeruge verklaring weer vertrok. De bemanning zou op een desbetreffende vraag hebben geant woord dat .Alleen de kapitein wist wat zy op zee deden." Deze vreemde gebeurtenissen, aldus het Por- tugeesche blad, hebben te Bolama de herinne ring wakker geroepen aan de geruchten, dat groote hoeveelheden petroleum door een Dult sche firma op de Bissagos-eilanden. nabü de kust van Portugeeach Guinea, zün opgeslagen in verband met het feit, dat deze eilanden zeer geschikt zijn voor dulkbootbasls. Onder de nieuw» grondwet van Simla hebben de vrouwen in de Punjab het rechtse stem men. doch van dit recht schünen zü geen druk gebruik te zullen maken Reeds een maand geleden ts de tnschrüvlng bü de kiezerslijsten opengesteld voor de vrou wen. behoudens enkele uitzonderingen slechts op aanvrage doch indien de onverschillig heid voortduurt, zullen waarschünltjk niet meer dan 1000 vrouweljjke kiezers worden inge schreven. Dit zou een fiasco zün voor de voorstanders van het algemeen kiesrecht, die aan 500.000 vrouwen in de geheele provincie kiesrecht heb ben willen verleenen u, en het gebrek aan geld zal dan wel bezwo ren zün. Dan zal ik haar" met een hoofdknik in de richting van Gwenna. die met strak gezicht, gereed tot verdediging, kaarsrecht op een rooden pluchen stoel zat „dan zal ik haar geregeld een vast bedrag doen toekomen.” „Neen, heusch niet, ik zal je neele Inkomen niet noodlg hebben,” onderbrak het jonge meisje haastig Het scheen haar weerzin wra kend en walglük toe. al dit gebazel over geld, waarbij een getrouwde vrouw besenouwd werd als beboerende bü de onkosten en als zijnde een geldelük bezwaar. Zü wenschte slechts vrijheid en hulp en een kostbare gift te zün voor haar geliefde. „O, een vrouw moest nooit behoeven te ge voelen dat ze wordt onderhouden." dacht Gwenna blozend van verlegenheid. ..Indien de mannen zich niet bewust zün, dat wü daar tegen protesteeren. verdienen zü. dat al hun geld aan ons gegeven werd, om hen te onder houden Dan zouden ze het zelf ondervinden, hoe onaangenaam het is En als ze ,er niet om gsven. dan zou de heele wereld er geluk kiger om zün Met deze gedachten in het hoofd rei ze gretig: .Xoo je werkelük moet vertrekken. Paul, zal ik bü de vliegtuigdame in betrekking blüven. Ja. ik zou veel liever drukke bezigheden hebben en daarenboven zou ik. behalve vrüen kost en Inwoning, een pond per week verdienen En dan heb ik nog mün eigen geld!" „Wat voor geld, lieveling?” vroeg Paul De doordringende blikken van den ouden man, die hü geen oogenblik van Paul hield de beide heeren hun gesprek voort en aan het slot daar van was de Amerikaan voor 3500 dollar eigenaar van het pakket mooi-gedrukte. doch waarde- looze aandeelen. Higgins haastte zich bet hotel te verlaten. Nabü Grenoble wordt een kunstmatig meer van een enorme uitgestrektheid aangelegd, dat moet dienen als krachtbron voor het opwekken van electricitelt. Te Chambon wordt een 130 meter hooge en 290 meter lange stuw gebouwd. Hiermede is men In 1928 begonnen en thans Is men büna gereed. De inwüdlng zal nog dit jaar door pre sident Lebrun geschieden. Het water, waarmede het meer wordt ge voed, Is afkomstig uit de Romanche. De capa citeit van het krachtstation wordt op 110 mll- lloen kilowatturen geschat. In het bedt van een arme familie te Szeged (Hongarüe) heeft men een goudstuk uit der. Napoleontiachen tüd aangetroffen, dat een waarde van meer dan 360.000 gulden vertegen woordigt. Er zün indertüd slechts tien van deze munten geslagen, daar door een vergis sing op de eene züde de woorden „Republique Franqaise" voorkomen en op de andere „Kei zer Napoleon." Het goudstuk zal thans in Engeland worden verkocht „Ik vree», dat u gelük heeft," ze< Dampier 4ie. den avond vóór het ontvangen van Hugo’s huwelüksgeschenk. juist eenige dubbelt les en een velletje postzegels In zün bezit had. ..Het kleine Inkomen gaf niet veel gelegenheid tot Veren, dat begrüpt u?” niet genoeg." merkte oom Hugh op. „om een speciale irouwvergun- ■talen?" zooveel heb Ik wel büeen kunnen •Chrapen. (een goede kerel, die Hugo, dacht hü.) belfs een beetje meer. büv. voor een kort huwe- •Uksreiaje, naar een badplaats misschien, vóór tiet Ik in actlevep dienst treed ..Bedoelt u: dienst in het leger?” vroeg de domtaé. „Hm Soldaten zün mü niet büzon- 4er sympathiek en ik geloof niet, ooit met een •oldaat peraoonlük in contact te zün geko men." „Zeker wel. münheer Lloyd, militaire dienst." antwoordde de jorffceman met een zi|'’ellng- schen blik naar Gwenna. om haar te beduiden, «iet dit onderwerp voor het oogenblik opper vlakkig kon worden voorbü gegaan „Wanneer, •**t ik nog niet precies Dan zal ik de bezol diging ontvangen van een luitonant-vlieger, ziet Een 22-jarige Amerikaansche, Patricia Mc Cain. die voor haar gezondheid langen tüd in Bulgarije heeft gewoond, doch thans hersteld Is. zal binnenkort van Sofia vertrekken om te paard den afstand van Pevna in Noord Bulgarije naar Moskou af te leggen „Ik wil de wereld zien," zoo verklaarde het moedige meisje, doch ik heb slechts weinig geld en daarom reis Ik zoo goedkoop mogelük. Ik dacht er eerst aatj een motorfiets te nemen, maar de wegen zün slecht en het zou duurder zün dan een paard Behalve dat heb je aan een paard nog gezelschap.” Nog voor den winter hoopt Patricia Moskou te zün blüven steken bü het woord Vie. leven, waar mee zü schijnen te willen laten weten, dat zü nog werkelük bestaan Maar scherts ter züde. de onsterfelüken zün bi) hun eeuwfeest zeer gehuldigd en geëerd Gisteren bood men hun een tuinfeest aan te Chantilly, vgndaag zün 300 afgevaardigden van bultenlandsche academies ontvangen op een receptie bü maarschalk Franchet d'Esperey Er is een fraai gedenkboek verschenen, waaraan alle leden hebben meegewerkt. De Académie heeft een H. Mis laten cele- breeren in de kerk van de Sorbonne en daaron der heeft Mgr. Baudrillart een ietwat patheti sche. maar brlllante en oratorisch zeer verzorg de rede gehouden, waarin de stichter, kardinaal Richelieu werd herdacht. De gevierde spreker schilderde Richelieu in zün trouw aan de leer stelligheid en aan de vroomheid. Als het toon beeld van die eenheid van denken, bidden, wil len en handelen, welke van alle groote karak ters het kenmerk is. De tsaar aller Russen. Peter de Groote. die in 1717 Prankrük bezocht, heeft, voor Richelieu b graf staande, waarop men zün beeltenis ziet, gezegd: „Groote mensch. ik zou u de helft van mün keizerrijk hebben gegeven, om van u te leeren de andere helft te besturen.” Maar behalve een groot staatsman was Richelieu ook een groot priester. Zün „In struction du chrétien" is in alle talen vertaald en over de heele wereld verspreid Hü heeft de Fransche traditie bevestigd als een christelüke traditie en heeft, met de politiek en met de letteren van het gezegende land, de Mlddel- landsche Zee (d w z. het klassieke Rome en het christelüke Rome) doen ultstroomen in de zeeën van het Noorden. geheel nieuw idee over huishouding voor oom Hugh Hü zelf was een vergrijsd vrügezel; maar hü zag toch in hoe geheel verschillend dit alles was van het opeetten '»n een huis houding voor jonge menschen in zün tüd. Hoe vaak had hü. Hugh, in den U)d büv. dat Gwenna’s vader met haar moeder verkeerde, niet hooren zeggen en bedisselen over maho niehouten meubelen en linnengoed en wie de drie veeren bedden uit het vadetiük huls zou krügen. Gwenna’s moeder of haar zuster. Al deze gedachten drukte hü in passende woor den en op zün besten preektoon uit. maar steeds bleven die scherpe oogen op bet gelaat van den bruidegom In spe gericht. Het Ideaal van de jonge meisjes, als ze gingen trouwen was, om zoo spoedig moge>ük een gerlefelük. eigen tehuis in te richten Een comfortabel huis. „Ik haat zoogenaamde confortabele hulzen.’* onderbrak Gwenna, ,xü zü« zoo duf en bedompt Het lüken wel theemutsen; ae zouden me doen stikken." Maar een eigen huis, had oom Hugh altüd gedacht, vormde de afgod van een vrouw. De Jaarlüksche schoonmaak geleek wel een eere- dlenst. „En dan de meubelen haar afgoden." voegde hü er met sterk Welsch accent bü „O. Is het anders niet!" zei het minnende meisje met verachting. Dus Gwenna scheen te denken dat zü die dingen niet zou missen? En ae wild» graag trouwen zonder dat alles? Werkelük? vreemd I Well Well En aangaande tamelük groot huis, met een tuintje ar bü. huren voor 16 per jaar. Hü zelf zou hieraan gedacht hebben; maar die langbeenige. blond- harlgj jongen, die nu over de tafel heen zün Gwenna zat toe te ladien. meende werkelük. wat hü zet; daar was hü keker van. Dus voor het tegenwoordige de kwestie van het geld ter züde schuivend, ging oom Hugh voort, zü het op meer welwlllenden toon, zün andere vragen te stellen. De gewoonte om Kwesties voor te leggen aan trouwlustige verloofden, is nog een overblüfsel van dat absolute gezag van vader of voogd, dat vroeger over de hand van een jonge dame beschikte, of meende te beschik ken Zün keel schrapend met hetzelfde karak teristieke kuchje, dat geregeld aan zün tekst op den preekstoel vooraf ging, vervolgde hü sün onderzoek met te vragen, waar Gwenna na haar huwelüksreis zou gaan wonen Weldra bleek het dat zü niet van woning zou ver anderen Zü kon overdag op bet kantoor in de fabriek blüven en na haar werk de kamers in de villa van mevrouw Crewe bewonen, waar ze ook gedurende zün afwezigheid zou slapen (De laatste woorden werden vluchtig en als terloops uitgesproken, om Gwenna zooveel mogelük de PÜn van het scheiden te sparen.) En als hü naar Londen kwam. wel. dan zouden zün tegenwoordige kamers van vrügeael in Camden Town, ook na hun huwelük voor bal den kunnen dienen Zoo meende hü ten- mlnste Ze waren comfortabel genoeg Maar geen huls te hebben? Goede hemel dat was goed voor zigeuners! Het was aan Waar zou het huwelük plaats hebben? in de kerk van Hampstead? Die behoorde tot de Anglikaansche kerk en hü was een afgescheiden domlné; maar komaan, daar zou hy overheen slappen Zr waren niet thuis, maar in Enge land! En welke geeslelüke zou bü die plech- tlgheld fungeeren? En wat voor predikant was hü? Dat was niet bekend. En Dampirr’s verwanten? Zouden gj allen in de kerk tegenwoordig sün? Hü werd nu ingeiicht. dat Paul slechte Mn bloedverwant bezat, nl zün neef. „Zoo is het ook bü mü het geval." merkte de domlné op. een weinig droefgeestig. „We vormden een groot gezin: zes jongens en twee meisjes, ja een talrük gezin Nu zün ze allen heengegaan; Ik ben alleen over, behalve....* Nu wendde hü voor de eerste maal zün blik ken van den jongen Dampier af en keerde zich plotseling tot sün nichtje met de vraag: „En waar heb je hem gevonden?" met een hoofdknikje naar haar toekomstlgen echtge noot wljeend De kleine Gwenna. nog gereed tot verdedi ging. maar langzamerhand otehtmoedlger ge stemd. omdat oom Hugh op slot van rekening vriendelük jegens den geliefde geweeot was. vroeg verwonderd „Waar ik hem gevonden heb?' „Ik wilde het belangrüke UjdsUp van de eerste kennismaking weten." legde oom Hugh niet kwalijk, meneer. U is uit Kent u misschien de Clayton- Union-bank?” „Die ken ik." antwoordde de Amerikaan kort af. doch niet onvriendelijk Misschien kunt u me ook vertellen of ae safe is?" vroeg Higgins verder. „Ik ben met die Amerikaansclie banken niet heelemaal op «m hoogte „Ze staat slecht." gaf Amerikaan ten ant woord „U wilde toch geen zaken met haar doen?" „Duivels!" viel Higgins uit. „Dat was ik juist wél van plan. Maar na wat u mü thans vertelt...!" HU zweeg. De Amerikaan leunde wat naar voren. „Kan ik u soms met het een of ander v*° dienst zün?" informeerde hü. zoo bescheiden mogelük. .Ja. dat hangt er van af.” zei Higgins somber. „Ik had een bod op tweehonderd aandeelen Lancashire Cotton-Industrie, een maatschappij, die gebruik maakt van een nieuw systeem. Staan op 94. En de moeilükheid is dat ik ze van de hand moet doen. Ik heb geld noodig" Onder het spreken had Higgins «ie aandeelen uit zün actentasch gehaald. Ongeveer twintig minuten zetten De Académie Franqaise viert haar derde eeuw feest met de praal die dit lichaam past. Zü is dez bewaarster van de Fransche tradities van den geest en de bewaakster van de taalzuiver heid. Wie zich te buiten gaat wordt door haar op de vingers getikt, wie zich onderscheidt, in wetenschap, kunstzin of deugd, krügt van haar een prüs. Zü neemt in haar midden alleen op den kunstenaar, geleerde, hooggeplaatsten priester of militair, die in handel en wandel het veredelde Fransche gemiddelde vertegen woordigt. Nog onlangs heeft zü geweigerd Paul President Roosevelt heeft tn zün kwaliteit van Opperbevelhebber van het Amerikaansche leger een toespraak gehouden tot de cadetten van de Militaire Academie te West Point, die tot officier zün bevorderd. HU zelde o», dat de wereld thans het meest behoefte heeft aan verzekering van den vrede, gebaseerd op wederzydsch begrüpen en weder- zijdsche achting. Wü handhaven ons leger, aldus de president, om de rust te bevorderen, ons tegen aanvallen te beveiligen Doch het is zoo bescheiden van afmetingen, dat duldelük blükt. dat aan be dreiging van de rechten van anderen ook maar in de verste verte niet wordt gedacht

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 19