ONS BLAD 1 Het nieuws van heden RONDOM DE OUDE GERMANEN Duitschland terug naar Genève? De kabinetscrisis te Belgrado R" GOEMBOES MISNOEGD DE BAROMETER Eden’s bezoek te Parijs KARD. FAULHABER EN HITLERJEUGD JOH. LAUWERS Ver klaring van Laval Vroom in den dood Naar een monarchie in De binnenlandsche Griekenland politiek De vuurzee te Edessa 400 huizen reedt vernield 5 I Deserteerende kruisers Een ruil beoogd De Zwitsersche valuta Toestand in China blijft gespannen Technisch zeer sterk Conflict met Stahlhelm Elke activiteit verboden De Belijdeniskerk Belachelijke vragen Roemenië’s handels politiek mislukt? Het Chaco-conflict De wereldexpositie Matsjek bij den regent- schapsraad Ook Boliviaansch parlement keurt vredesprotocol goed Over het op den achtergrond stel len van de Donau-kwestie Ribbentrop heeft de kwestie met Baldwin besproken DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Waren de oude Germanen lui of arbeidzaam? Merkwaardige Priester wijding RAYGLOr 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Japanners concentreeren 40.000 man by den GrOoten Muur Nog twaalf predikanten in vryheid gesteld Het Weer iiiiiihihiiiihiiiiihiiiiiiii I S I s niliiiiiiiiiiiiiliiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20g, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 ZATERDAG 22 JUNI 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Hy is er niet in geslaagd de Franschen van gedachten te doen veranderen Verrassende verklaring van Condylis Spada’s laatste uur Felle rede tegen de Kroaten was aanleiding tot den val van het kabinet IUtlllUf/1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD iniiiiiiniin *MT- Kramhoat- O o 10 Stand ap Zaterdag W «wr vjm.: 766.4 van Genève ter De Brusselsche Standaard schrijft volgende geestige satyre: Nader wordt gemeld dat de kruisers weer naar de haven van Hongkong zijn teruggekeerd. Zij zouden hiertoe door een anderen kruiser gedwongen zijn, die schoten loste. PEKING, 21 Juni (Reuter). De Communis tische troepen hebben een 'Katholieken Missie post in Yen Tsjang (het Noorden van SJensl) geplunderd. De Bisschop van dit Missiegebied, Mgr. Ibanez en negen Paters Franciscanen, zijn naar Yenan getrokken, waar zij zich in groot gevaar zduden bevinden. Komende uit het Zuiden, zouden de Commu nisten Yenan eveneens in bezit hebben genomen. ms >er AJACCIO, 21 Juni. (Reuter). De Corsicaan- scbe bandiet Spada is hedenmorgen terechtge steld. LONDEN, 21 Juni (Reuter) Inzake Eden’s reis naar Italic meldt de Daily Telegraph", dat de minister vermoedelijk Maandag Musso lini zal ontmoeten, ofschoon de plaats waar de conferentie gehouden wordt nog niet bekend is. De algemeene beperking der bewapening te land en ter zee zal daarbij het voornaamste onderwerp van espreklng zijn, verder de kwes tie der veiligheid in het Donau-bekken, de on afhankelijkheid van Oostenrijk en het geschil tusschen Italië en Abessinië. OAO 1 15. 8.70. -35 128 75 1.30 ten. Zondag as. zal op de Wereldtentoonstelling te Brussel een folkloristische optocht worden gehouden, waaraan talrijke groepen zoowel uit Vlaanderen als Wallonië zullen deelnemen. De stoet zal een weergave zijn van de oudste iaën iüO. 900- 11— 3pl. ntal 2.15 Per kg. rijs 70 :0— kg, Jk- per ond kist, kool 1.00 •een nt, .75 XX)- ent, om- En- 0.00 tuk. ■ien Ive- tere -17. ehe .00. >lus oas 50. tr ek, ht ou- Per 315 la ten fde >00 i.OO al en ige SJANGHAI, 21 Juni (Reuter). Volgens hier ontvangen berichten trekken de Japanners nieuwe versterkingen samen in Noord-China en bij den Grooten Muur. In Chlneesche kringen wordt het aantal der in de laatste weken aangekomen troepen ge schat op 10.000 of 15.000 man. Op het vliegveld van Sjan-hai-kwan zijn 30 Japansche militaire De laatste aanleiding tot de verscherping in de regeering was een rede van Banitsj, waar- Kamer den Kroaten verweet LONDEN, 21 Juni (Reuter). De „Daily Telegraph” meent te weten, dat tijdens het onderhoud van gis teren tusschen Baldwin en von Rib bentrop de kwestie van Duitsch- lands terugkeer naar sprake is gebracht. 50, del vliegtuigen geland, die dagelijks verkennings vluchten maken in het gebied langs, den Grooten Muur en langs den spoorweg Moekden-Peking. Te Tientsin zijn alle kazernes en barakken, alsmede alle beschikbare particuliere kwartieren propvol met Japansche troepen Het totale aan tal soldaten, geconcentreerd bij den Grooten Muur, wordt door Chlneesche bladen begroot op 40.000. De toestand blijft gespannen. Overgaanoe tot problemen van de binnen landsche politiek keerde Goemboes zich beslist tegen de beweringen inzake zijn zgn. streven naar dictatuur. In het leven der volkeren kun nen dictaturen slechts overgangsperioden vor men. In het belang van rust en orde in de economie, aldus Goemboes verder, moet het systeem worden opgebouwd van belangenver tegenwoordiging. De soclaal-democratische vak- vereenlgingen moeten als politieke organisatie verdwijnen. Den arbetdersbroeders moet men de aansluiting mogelijk maken aan de burger lijke maatschappij en wel niet om nen uit te bulten, maar om hen als broeders te behan delen en de harmonie tusschen kapitaal en ar beid te verzekeren. De staking is een vergrijp jegens den arbeid en de oproep tot staking Is eveneens een vergrijp Jegens de productie. Het kapitaal moet dienaar en niet slavenhouder der productie zijn. Het liberalisme heeft wel iswaar het land een materieelen bloei gebracht» maar ook de steunpilaren van den staat ver woest. Te Stettin raakte een kleine sleepboot lek en zonk. Met een zware kraan werd het ATHENE, 21 Juni. (Reuter) Het Atheensch agentschap deelt mede: De minister van oor log Condylis (die zich tijdens den jongsten opstand in Griekenland groote bekendheid verwierf door zijn optreden tegen de rebellen in Macedonië Red.) verklaarde heden aan de pers, persoonlijk den wensch te koesteren, dat de Grleksche bevolking bj) de komende volksstemming zich voor de monarchie zal uit spreken. De republiek aldus Condylis is er niet in geslaagd het land een normaal politiek le ven te verschaffen. Wanneer de monarchie tiervoor kan zorgen, zal zij Griekenland red den. In republikeinsche kringen is men zeer ver rast over deze overigens strikt persoonlijke ver klaring. Oondylls stond totdusver bekend als republikein. Onder rechtsgelijkheid verstaat spr. de in voering van den algemeenen dienstplicht met *n maximum diensttijd van 2 jaar en met de zelfde wapenen. Inclusief het luchtwapen, waar over de Kleine Entente mag beschikken. Zelfs by deze concessie zou Hongarije niet over een grootere weermacht beschikken dan de mili tair zwakste staat van de Kleine Entente. Er kan dus van aanvalsplannen geen sprake zijn. Voorts elschte Goemboes een verbetering van den toestand der Hongaarsche minder heden in de successiestaten. ATHENE, 21 Juni. (Reuter). De brand te Edessa in Macedonië breidt zich door den sterken wind en het gemis van een brand weercorps steeds verder uit. Tot dusver zijn circa 400 hulzen (ongeveer 1/5 deel van de stad) met 120 winkels in het centrum der stad een prooi der vlammen geworden. De be woners zijn gevlucht. Ook het filiaal van de nationale bank, het gerechtshof en de volks school zijn reeds verwoest. Reuter seint uit Parijs, dat hl) tot laat in den avond met zijn bewakers heeft gekaart, totdat hU van méenlng was, dat het tijd werd otr te gaan slapen. Toen de bewakers hem vanochtend kwamen wekken, lag hij vast te slapen, zU moesten hem flink schudden om hem wakker te krijgen. Toen hem plechtig werd aangekondigd. dat t’.ir laatste uur had geslagen, antwoordde h(j droog: „Aan moed heeft het mij nimmer ont broken.” Langzaam en zorgvuldig maakte hjj toilet en verzocht hl) de H. Mis te mogen bijwonen, waar onder hij te Communie ging. Het laatste glas rum en de laakte sigaret welke hem werden aangeboden, zooals in Frankrijk gebruikelijk is bU een terechtstelling, weigerde hij. Toen hij de gevangenispoort, waarvoor de guillotine stond opgesteld, werd uitgeleid, wil den de beulsknechten hem steunen, doch dit wees hij af. „Ik kan alleen wel gaan", zeide hij. Hjj omarmde den priester, die hem op zijn laatsten gang begeleidde en nam afscheid van hem met de woorden: „Vooruit maar! Tot weerziens." De omgeving van de gevangenis was streng door politie en militairen afgezet, zoodat nie mand de terechtstelling kon bijwonen, behalve het gerechtshof en de vertegenwoordigers van de pers. Aangezien na de Paraguaansche Kamer van Afgevaardigden ook de Senaat van dat land goedkeuring aan het protocol heeft go- hecht, verwacht men dat de Argentjjnsche pre- «ident Justo zeer binnenkort de ultnoodlglngen tel verzenden voor de vredesconferentie, die in de eerste dagen van de volgende week te Bue nos Aires zal bijeenkomen, teneinde een defi nitieve oplossing voor bet Chaco-conflict tot ztand te brengen. LA paz, 21 Juni. (VW. Het BoUviaanache Congres heeft heden met 68 tegen 3 stemmen !*t vredesprotocol van Buenos Aires goedge keurd. IMer L*i de lotgevallen van zijn land groote belangstelling gevolgd. In het begin het vorig jaar heeft hij zijn vaderland de geschriften van Kardinaal Mercier.” Hij heeft Paul Zin, den grooten katholieken Chinees uit de 16e eeuw meer bekend ge maakt en zijn landgenooten verteld van de or de waarin hij is getreden. In China heeft men groote belangstelling ▼oor de as. priesterwijding van den vroegeren staatsman. De president van de Chlneesche Republiek Chang-Kai-Shek, de president van de Uitvoe rende Macht, de minister van Buitenlandsche Zaken en tal van chlneesche diplomaten heb ben den nieuwen priester prachtige geschenken gezonden. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 217 BELGRADO 21 Juni (Reuter). Het aftre. den van het Joego-Blavlsche Kabinet onder leiding van Jeftitsj is te wijten aan ón- eenlgheid in den boezem der 'regeering. in deae in de konlng Alexander te hebben vermoord. Verder zeide Banitsj, dat de leider van de oppositie, dr. Matsjek, evenals de leider van de emigranten-organisaties Pavlitsj in Italië zijn strijd voerde onder de leuze „Vrijheid voor Kroatië" en dat de politiek van deze beiden in wezen hetzelfde was. De geheele politiek van Matsjek werd, volgens Banitsj. uit het buiten land geleld en wel door de kringen, die den konlng hebben vermoord. Deze rede wekte verbittering bij de Kroati sche leden van de regeerlngs-partUen en bjj de Kroatische ministers, die besloten uit het ka binet te treden en dit zoo te doen vallen. Tot nu toe is nog geen nieuwe kabinets-for- mateur benoemd; het schijnt, dat de regent- schapsraad den toestand van alle zijden wil be- studeeren. Matsjek is te Belgrado aangekomen. Hjj ver klaarde dat de regentschapsraad zijn komst had verzocht teneinde overleg met hem te kunnen plegen over de regeerlngscrisis. want een is vereffend Belangrijke opdracht aan de motorenfabriek te Amsterdam. VoorwaardelUke straf tegen den treinbestuur der, die het spoorwegongeluk to Amsterdam W.P. veroorzaakte. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tolofoon Administratis 4330, Redact» 4220 ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal voor Alkmaar f 2.- Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij Da Spaamestad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Van Ribbentrop beeft met Baldwin de kwestie van Duitschlands terugkeer naar Genève be sproken. Eden zal waaroch^nlbk Maandag aa. eea on derhoud met MusooUni hebben. Conflict met de Stahlhelm te München. Eden’s bezoek aan Parijs. Weinig optimistische verklaring van Laval. Goemboes misnoegd over het op den achter grond stellen der Donaukweotie. De kabinetscrisis te Belgrado. De oppositietet- der Matsjek bij den regentschapsraad ontboden. Oordeel *r Tachtcommisate over de aan de Coop. Mtndelsvereeniging van den N.C.B. ten laste gelegde overtreding; geen opzet aanwezig geacht. hangt ervan af. Ook het prestige van de Ka tholieke Kerk en van Kardinaal Faulhaber zelf. En ten slotte zal het in het belang van de Katholieke Leer zijn dat die tegenstellingen eu tegenspraken worden weggenomen. Ieder een weet hoezeer de Dultsche nationaal-socia- listische bewindvoerders de „ongereptheid” van d.e leer op prijs stellen. In feite stellen zij er prijs op dat geen haar tje zou gekrenkt worden van de „oer-Germa nen" wier gelijken de nationaal-socialisten wil len worden. Alleen door den terugkeer tot het oer-Gennanen-dom kan Duitschland gered worden. Zoo kan worden uitgelegd dat een Duitsch officieel persagentschap met allen ernst een vraag wereldkundig maakt die overal den lachlust zal opwekken en zelfs een doodskop van een oer-Germaan, als die ergens bestaat in het een of ander museum, zou doen lachen. De oer-Germanen dronken niet. Dan zijn de moderne Germanen geen afstammelingen van die oer-Germanen. Wij hebben het toch zoo dikwijls gezongen .JJenn die alten Deutschen t’.anken immer noch eins, noch eins Wie onzer heeft den Indruk gehad als hjj alt zong dat zij enkel water dronken? De oer- Germanen brachten hun tijd door wel te verstaan welke na het drinken overbleef mdt jagen en visschen. Hier is het generaal Goering die zich als echte Germaan aanstelt, want hij heeft zich zelf als opper-jager in Duitschland uitgeroe pen en verordeningen uitgevaardigd Inzake het behoud van jachtreservaten. Ondertusschen ligt het gansche leven in Duitschland stil. Want zoolang Kardinaal Faulhaber op de hem gestelde vragen niet heeft geantwoord, is het niet uitgemaakt of de oude Germanen drinkebroers en dobbelaars waren en weten de Dultsche knapen die hun voorva deren willen navolgen niet of zfj nog drinken V, dobbelen mogen. Maar als het nu moest worden bewezen dat de oer-Germanen hun tijd doodden met drin ken, jagen en visschen, dan moeten de mo derne Dultschers dit ook beginnen te doen als ijj ten minste hun voorvaderen niet willen be lt: ster en. Dit zou nieuwe gezichtspunten openen !n- Volgens het blad zou Duitschland bereid zijn tn den Volkenbond terug te keeren op de vol gende voorwaarden: 1. Dat een Westelijk luchtpact wordt gesloten. 2. Dat door de onderteekenaars van het ver drag van Locarno een bevredigende verklaring wordt gegeven over den Invloed der bilaterale pacten op het verdrag van Locartio. Van den anderen kant meldt de „Daily Tele graph”, dat de minister van luchtvaart begon- Aen is met de uitvoering van het luchtvaartpro. gram en bestellingen heeft gegeven, waarvan twee betrekking hebben op den onverwljlden aanbouw van 150 vliegtuigen. De snelheid der gevechtstoestellen zou de komende twee jaren worden opgevoerd van 240 tot 275 en 300 mijl per uur. BOEKAREST. 21 Juni. (Reuter). De Roe meense tie minister van handel, Manolescoe- Stroenga, heeft besloten de nieuwe Roemeen- sche handelspolitiek niet langer met zijn naam te dekken. Hjj gaat een vacantle In he^ bui tenland doorbrengen, zoodat hü reeds nu prac- tlsch de leiding van het ministerie neerlegt. De nieuwe Roemeensche handelspolitiek heeft reeds talrijke protesten van gedupeerde regeerlngen, o.a. van de Dultsche, veroorzaakt. Verwachting: Meest zwakke, verander lijke wind, afnemende •rhijnlijk droog warm Verdere vooruitzichten: warm. Laval merkte op dat de voorbarige re geling van de kwestie der Dultsche vioot- bewapening de moeilijkheden vergroot heeft, welke zich voordoen b(j de oplos sing van de kwesties in zake de herbewa pening van Duitschland te land en in de lucht. MÜNCHEN, 21 Juni. (Havas). Tusschen de natlonaal-sociallstlsche partij en de afdeellng München van de Stahlhelm Is het tot een ernstig conflict gekomen. De aanleiding daartoe was een redevoering van een oorlogsinvalide, gehouden op een bijeenkomst van de Stahlhelm. waarin de spreker meer vrijheid eischte om crltlek te kunnen uitoefenen en klaagde over het radicalisme van zekere elementen in de partij. De Beiersche Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop elke activiteit van de StalHhelm te München verboden. Men neemt aan, dat het conflict ernstig genoeg is om de bemiddeling van rtfkskanseller Hitler noodzake lijk te maken. Het Dultsche Nieuwsbureau is het officieel bureau voor Inlichtingen in Duitschland. Wel nu dit bureau acht het van overwegend be lang aan alle bladen in Duitschland en dus cox, aan het buitenland mede te deelen dat een zekere meneer Hugo Hagan in het L«iders- orgaan van de nationaal-socialistische jeugd „Willen und Macht” tot Z.Em. Kardinaal Faul haber, aartsbisschop van Muenchen, een „ver zoek om opheldering” richt over tegenstrijdige uitlatingen der Katholieke Kerk. De ophelde ringen moeten dringend gegeven worden want de Dultsche Hitlerjeugd wéét ondertusschen niet hoe zij zich keeren en draaien moet. Be denk eens: Kardinaal Faulhaber moet ergens hebben gezegd dat de luiheid van de oude Germanen spreekwoordelijk is en ook dat de drankzucht der oude Germanen een karakter trek van die ..roemrijke voorvaderen” was. Maar Dr. Stonner heeft een boek uitgegeven ever de Germaansche kuituur. Het Dultsche Nieuwsbureau meldt dat dit boek geschreven werd ,Jp opdracht van de Katholieke Kerk". Welnu in dit boek staat geschreven dat „een te weinig bekende karaktertrek van „onze voor vaderen” is hun „weergalooee werkijver” en ook hun „ongeëvenaarde zelfbeheersching”, als het oo potten drinken aankwam. Kardinaal Faulhaber moet dus nu zeggen wie PARIJS, 21 Juni, zijn onderhoud met Laval heden: Lord Eden heeft me de redenen uiteengezet, welke de Engelsche regeering tot het besluit brachten, het vlootaccoord met Duitschland te sluiten. Ik ben niet in gebreke gebleven, om hem nogmaals op de reserves te wijzen, welke de Fransche regeering te dien aanzien heeft geformuleerd. De vredesverdragen geven ook Hongarije rechten, die de overige staten-onderteekenaars in acht moeten nemen. Duitschland tracht langs een anderen weg zijn zaak door te zetten. Ik heb op het oogenblik aldus Goemboes waarop Duitschland zelf de rerhtsgelljkheld en den algemeenen dienstplicht afkondigde, het standpunt tot uiting gebracht, dat Hongarije Duitschland op dien weg niet kan volgen. De vroegere Chlneesche gezant te 'sGraven- hage en St. Petersburg Lu Tseng Tslang, die ook geruimen tijd minister-president en minis ter van Buitenlandsche Zaken van zijn land is geweest, zal in de BenedictljnerabdU 8t. Andreas bij Brugge, waar hij zich in het jaar 1927 na den dood van zijn echtgenoote had te ruggetrokken, op 28 Juni as. de H. Priester wijding ontvangen. Van hetklooster uit heeft met van ver dedigd in het veel aangehaalde geschrift „De invasie en inbezitname van Mandsjoerfje be tten in het licht van de katholieke leer volgens BERLIJN, 21 Juni (Reuter) Nadat kort geleden 22 predikanten van de z.g. Bgjfjdenis- kerk in vrijheid waren gesteld zijn thans ook twaalf andere predikanten bevrijd uit concen tratiekamp of gevangenis. Het verbod om te preeken blijft voor 25 pre dikanten gehandhaafd, terwijl 10 predikanten het verblijf in hun kerkelijke getmeente is ont zegd. (Reuter). Na afloop van lord Eden verklaarde BERN. 21 Juni. (V. D.) In een toespraak voor den Nationalen Raad heeft de minister van financiën, Meyen, verklaard, dat de positie van het Zwitsersche betalingsmiddel technisch zeer sterk is. Het feit, dat Zwitserland in staat Is het disconto op 2% procent te hand haven, toont aan, dat de Zwitsersche geld markt een groot weerstandsvermogen bezit, daar het disconto in Frankrijk en Nederland 5 procent, in Duitschland en Oostenrijk 4 pro cent en in Italië 3 procent bedraagt. Sedert den aanvang van 1935 is aan het land 700.000.000 Zw. francs goud onttrokken, maar de positie van de Nationale Bank is daardoor niet aangetast, want een deel der buitenlandsche schulden is vereffend door directe betaling in goud. BOEDAPEST, 21 Juni. In het Hoogerhuia heeft de Hongaarsche minister-president Goem boes tijdens de begrootingsdebatten ook het woord gevoerd over problemen der buitenland sche politiek. De regeering zal voorloopig met de grootste terughoudendheid de Europeesche gebeurtenis sen volgen. De Donauconferentie Is verdaagd en op het oogenblik op den achtergrond ge raakt. aangezien de staten, die een standpunt hadden moeten bepalen inzake de rechtsgelijk heid, weigeren dit te doen. Uit Londen wordt bericht dat de Engelsche minister van Marine. Eyres Monsell, heden in het Lagerhuis een verklaring gaf omtrent En* gelands motieven bij de sluiting van het vloot accoord met Berlijn. We hadden te maken aldus sprak de minister o.a. met het practische probleem, dat Duitschland reeds een vloot in aanbouw heeft, die boven de grenzen uitgaat, die het Verdrag van Versailles heeft vastgesteld. Wat wjj gedaan hebben is door een overeenkomst met Duitschland de gevolgen beperken, die hieruit zouden kunnen voortvloeien. Wij geloo- ven dat dit in het belang is van alle vloot- mogendheden ter wereld. In antwoord op verschillende vragen ver klaarde de minister dat de kwestie van het West-Europeesche luchtpact het voornaamste punt was der besprekingen, die Eden thans te Parijs met Laval en de volgende week te Rome met Mussolini zal bespreken. HONGKONG. 21 Juni (Reuter) In op dracht van de Nanking-regeering zijn de gede serteerde kruisers „Hal Tsji” en „Hal Sjen" naar Sjanghai vertrokken. De muiters van den kruiser „Hal Tsji” houden den Cantonneeschen kapitein gevangen in de hoop hém uit te kunnen wisselen tegen den Noord-Chineeschen admiraal Klang Sjl Joean, die momenteel de gevangene is van den Can tonneeschen generaal Tsjang Tsjal Tang. De vroegere Engelsche minister van Oorlog, Hailsham, is in het gerechtsho/ te Londen als Lord-kanselier beëedigd r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1