Assen bereidt zich voor op Hie Politiek Christendom Hooger restitutie verlangd Hygiëne in den Wieringermeerpolder NEDERLAND UITEENZETTING VOOR INGENIEURS Restaurant DORRIUS ZATERDAG 22 JUNI 1935 IDEEËN Handel met Engeland racet Voorwaardelijke straf G ezond heid stoestand Goedkoope kolonisatie - Schorsing moet worden opgeheven Londensch informatiebureau ter bevordering der handelsbetrek- kingen met Nederland Voor bestuurder van Dieseltrein, die het spoorwegongeluk bij het station Amsterdam W. P. veroorzaakte Bedrijvigheid voor den strijd TIENDUIZEND GULDEN VERLOREN Tuchtcommissie acht bij de Coöp. Handelsvereeniging van den N.C.B. geen opzet aanwezig Postcheques spoediger uitbetaald Proefnemingen zullen te Den Haag worden gehouden Op den Woensdag voor de beginnen zich de eerste ver schijnselen van de wed strijd koorts in Assen reeds te vertoonen Eventueele malaria-explosie zou zeker ten spoedigste over wonnen worden LIBRA. bedrijvigheid op het circuit. symp- Oedurei ren- De muggensoort, die door malaria besmet kan worden, is In den Wleringermeerpolder in groo- ten getale aanwezig Echter zün se niet geïnfec teerd. De besmetting dreigt echter wel van uit Noord-Holland. Ze is tot nu toe geweerd. Men Weliswaar maakten de topografische omstan digheden hier de landwinning per H A duur, doch de aanwezige sociale omstandigheden ver oorzaakten een büzonder goedkoope kolonisatie. In andere landen <bü goedkoope grondverkrü- ging) liepen de door de Overheid, of door wel- Om half tien beginnen de races, maar wie om seven uur het circuit rondrüdt. ziet vooral op de goedkoope rangen, reeds honderden toe- king van Amen kent vele deser buitenlandsche renners en wijst ze elkaar met name aan. N. Z. Voorburgwal b. b. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOU* IN S LA CARTL SPSCIALB LUHCH-SCHOTSLS. Het ligt in het voornemen om bü wijze van proef een regeling in het leven te roepen om ten hoofdpostkantore te 'sGravenhage onder bijzondere voorwaarden te geraken tot uit be uling van postcheques zonder dat de betrok ken advieaen tevoren aan het centrale giro kantoor behoeven te worden ingezonden. Op den 19den Juni maakte de Afdeeling voor Gezondheidstechniek van het Koninklijk In stituut voor Ingenieurs een excursie naar den Wleringermeerpolder. De ontvangst van dit ge zelschap van technische en medische hygiënis ten was verzorgd door den Directeur van den Wleringermeerpolder, den heer ir. 8. Smeding, die ter Inleiding van de bezichtiging in de groote zaal van bet hotel Smits te Middenmeet een verklarende voordracht hield, welke werd aangevuld door een lezing van den medlschen malariabestrüder in Noord-Holland, arte F. Ch. Splerings. Een Haagsche aannemer heeft Woensdag j.l rijdende per fiets van Leiden naar Katwijk, een portefeuille verloren. Inhoudende een be drag van ruim 10000 gulden aan bankpapier. Tot dusver is er nog geen enkele vinder komen opdagen. met chronometers gewapend, de rondetijden op te nemen en een vage Indruk omtrent de kansen der verschillende deelne mers begint zich te vestigen. soms zeer hoog op, een enkele maal tot 2000 pei HA. Het bureau heetf o.a. tot taak het bijhouden van archieven teneinde alle gewenschte inlich tingen en adviezen inzake Nederland en kolo niën te kunnen geven. Het zal voorts schikkin gen treffen voor Britsche delegates. missi.es. studiegezelschappen enz., die Nederland en Ne^ derlandsch-Indië willen bezoeken. Met de daar toe geëigende lichamen zal het samenirerkeh ter bevordering van het gebruik van speciale artikelen en van den handel tusschen het Brit sche Rijk en het Nederlandsche, waarbij het zal streven naar het uit den weg ruimen van han- delsbelemmeringen. Het bureau zal nauw sa- Arenwerken met de Britsche Kamer van Koop handel voor Nederlandsch-Indië, en het kan toor daarvan te Batavia zal optreden als ver tegenwoordiger van het te Londen gevestigde informatiebureau. Ook in Nederland zelf en in West-Indië zal het Londensche bureau verte genwoordigd werden. Het adres van het Netherlands and Nether lands Indies Information Bureau is: Shell-Mex House, Strand, London W.C. 2. En als dan na afloop allen weer naar Assen terugkeeren, dan kent men de stad niet terug. Uit het stille provinciestadje is een wereldstad geworden, waar een volle menschenmenlgte on- at gebroken door de straten golft. De stroom der bezoekers is begonnen te vloeien, per auto, per motor of per autobus komen zjj aanrijden en vullen de straten, de cafés en restaurants. Zelfs buiten de stad, op de helde, waar het cir cuit zich omheen slingert, heerscht een roeze moezige bedrijvigheid. excursie naar Middenmeet, Blootdorp en het in aanbouw zijnde Wleringer- wtrf) gehouden. M Krul, ves- Safcttt op het <jn vdNgdigen heid komt de waarheid nooit in het gedrang; dus haar De commissie kan zich in geen geval vereenlgen met de conclusie, waarin wordt voorgasteld. dat met opzet veranderingen in do roggelljsten of bons zijn aangebracht, met het doel te groote hoeveelheden rogge op te geven. De conclusie van opzet kan niet alleen niet getrokken worden uit het rapport, doch de commissie meent als vast-» Maande te moeten aannemen, dat noch op het hoofdkantoor, noch tn de filialen sprake kan sjjn van schuld, In dien zin, dat men ten onrechte restitutie heeft ge vraagd. L opent zaken. Het is niet de vraag, of de wereld met een bestuur naar christelijke beginselen een para dijs van volmaakt geluk zou worden; de wel vaart en het geluk der gemeenschap zijn nog van heel veel andere factoren afhankelijk dan van de staatkunde alleen. De vraag is op welke wijze recht en rechtvaardigheid in het openbare leven het best gediend worden en hoe het al gemeen welzijn het best wordt bevorderd. En dan is er maar weinig historiekennis en alge meen inzicht noodlg om te besluiten, dat een staatkunde, welke steunt op dé Christelijke be ginselen. welke de christelijke zedenwet tot norm neemt, bet best in staat is dat algemeen wel zijn te behartigen. Vandaar dat Leo XIII reeds de katholieken met kracht aanspoorde om zich met de open bare zaken te bemoeien. „Houden zU zich af zijdig schreef de groote Paus dan krijgen gemakkeiljk zU de teugels in handen.' wier theorieën geen groote verwachtingen voor het heil van den staat doen koesteren. Dit zou pok schade meebrengen voor het christendom, want dan zouden zU, die de kerk slecht gezind zijn, zeer veel vermogen; en zü, die haar goed gezind zijn, slechts weinig. .Daaruit ziet men. dat er voor de katholieken alle reden bestaat om zich met de staatszaken In te laten; zij doen zulks niet en moeten het ook niet doen, om goed te keuren wat in onze dagen niet goed is in het staatsbestuur, maar om de ver keerde beginselen zooveel mogelijk te veran deren tot oprecht en waarachtig heil der ge meenschap, zich ten doel stellend om de wijs heid en de kracht van den katholieken gods- Velen kampeeren er in meegebrachte tenten en tot laat in den avond klinkt daar muziek en zang. Den geheelen avond door komen stee Is nieuwe bezoekers de stad binnenrijden, de stroom houdt geen oogenbllk op en selfs de nacht brengt geen rust. In de naburige plaat sen Meppel en Zwolle is nachtvergunning en alle café s en «vele zaken blijven open. Do rei zigers op weg naar Assen houden er stil, er wordt gegeten, gedronken en gedanst op straat, waarna de reis naar Assen vervolgd wordt. De treinbestuurder bij de Nederlandsche Spoorwegen W. C. J. L.. die terecht had gestaan terzake dat het aan zijn-grove schuld te wijten is geweest, dat op 5 Augustus van het vorig jaar een door hem bestuurde Dieseltrein bü het Weesperpoortstatlon In de hoofdstad In botsing is gekomen met een stoomtrein, tengevolge waarvan het eerste rijtuig van den Diesel aan één kant geheel werd opengescheurd en ver- sebeidene personen gewond werden, is Vrijdag door de Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam veroordeeld <ot een maand hechtenls- s*raf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie Jaren en tot zestig gulden boete, subsidiair tien dagen hechtenis. Het O M. had een maand hechtenlsstraf ge vorderd. Zaterdag 6 Juli worden de motorraces op het circuit van Drenthe verreden, de „Groo- te Prijs van Nederlarté", die een der zeven ..classic events” van den internationalen wedstrüdkalender is. De races nemen den geheelen dag in beslag, maar wat daaraan vooraf gaat, vervult gedurende een gan ache week het anders zoo stille Assen met een cosmopolltteche bedrijvigheid. Ir Smeding lichtte toe. dat de overeenkom stige kosten in den Wieringermeerpolder gering zijn. Wel heeft de Overheid voor al het noo- dlge gezorgd, doch de omstandigheden gedoog gen, dat de daarvoor uitgegeven kosten groo- tendeels op de kolonisten kunnen worden ver haald. Daartoe zal. aldus de Nederlander", tus schen postkantoor en het centrale girokantoor een verreschrljlverbinding worden tot stand gebracht door middel waarvan bü de aanbie ding van de chëques met aangehecht büba- noorend advies aan laatstgenoemd kantoor machtiging tot uitbetaling wordt gevraagd. Wanneer aldaar is vastgesteld, dat het saldo van de betrokken rekening de afschrijving van het bedrag toelaat, wordt soodra mogeljjk langé denselfden weg machtiging tot uitbetaling verleend. De houders van de chèques kunnen dernalvo op het postkantoor blijven trachten om de be dragen korten tijd na da aanbieding in ont vangst te nemen. die tralningsuren is Assen weer het stille stadje van altijd. Ieder, die van ver of van naby maar iets met de wedstrijden te maken heeft, al is het slechts als belangstel lend toeschouwer, bevindt zich langs het cir cuit. waarover de renners daveren. Telkens schiet er een in volle vaart voorbij, soms twee of drie of vier achter elkaar; in de boxes zitten de helpers Dezer dagen is de uitspraak gevallen in zake de Handelsvereeniglng van den N. O. B die beschuldigd was van overtreding der Crislstarwe-wet, doordat zjj wetens en wü- lens een grooteren voorraad rogge zou heb ben opgegeven, dan zü werkelijk in haar magazijnen had. De Tuchtcommlssig heeft thans uitspraak gedaan in deze zaak en de Coöp. Handels vereeniglng vrijgesproken. uiten, godsdienstige practjjk met bezieling. Dit misverstand geldt voor de politiek. Herhaaldelük kan wen nog katholieken ontmoeten, die het prln- cipieele verschil niet inzien tusschen katho- Uek en zoogenaamd neutraal onderwijs, tus- kchen christelijke en neutrale opvoeding, tus schen katholieke en neutrale lectuur enz. Zjj aanvaarden de katholieke school en de katho lieke pers, omdat die er nu eenmaal zijn. De fcysax^/ WW uvzv» wsw» w onberekenbare waarde daarvan kunnen zü ech- dadlge instellingen, betaalde kolonlsatlekosten Heel zuiver is die indruk niet, want de ners weten drommels goed dat zij ook door de helpers hunner concurrenten beloerd worden en geven nooit hun volle kracht. Af en toe stapt een rijder af en al de monteurs van zijn fabriex storten zich op de machine Dan wordt er ge fluisterd met den ingenieur, bougies worden verwisseld een carburateur wordt uit elkaar ge nomen, remmen bfjgesteld, wat er eigenlijk precies gebeurt ziet niemand en eenlge oogen- blikken later begeeft de rijder zich weer op het circuit en snelt weg, angstig nagestaard door de geheele fabrieképloeg. die tevreden glim lacht als hij na een ronde voorbij davert, zon der stil te houden. Gewoonlük echter stapt hj) na de eerste ronde weer af en wordt er opnieuw aan zijn machine gewerkt en dat herhaalt zich totdat eindelijk de fout gevonden blijkt te zijn en de renner over het circuit snelt, vele ron- oen achter elkaar. Dan glijdt over de gezich ten van al zijn helpers een glans van voldaan heid, die goud waard 13 om aan te zien. Vrijdagmorgen herhalen zich dezelfde tafe- reelen als den vorigen dag. Alleen is er reeds veel meer publiek aanwezig en alles gaat veel zenuwachtlger toe. Er heerscht een merkbare onrust in vele kampen. Het zijn immers de laatste tralnlngsuren. het laatste proefstoo- men vóór den grooten slag, 's Middags heeft de keuring der machines plaats, een strenge keu ring. waarbij iedere machine die niet alle waar borgen van veiligheid geeft, onherroepelijk ge weigerd wordt. Den geheelen middag neemt dit uiterst zorgvuldige onderzoek in beslag, dat door tallooze belangstellenden met aandacht gevolgd wordt, omdat daar heel veel te leeren valt. ;t heeft ons niet verwonderd naar aan- 1—1 leiding van onze vorige beschouwing over X X{odsdienst en politiek tal van vragen, be merkingen en opmerkingen te ontvangen. Het onderwerp leent zich daartoe zeer bijzonder, vooral in onzen onevenwichtigen tijd, waarin ocovelen. ontevreden met het bestaande, zoeken en tasten naar nieuwe vormen op ieder gebied Vatten wij de gedachten van onze Interpel- lanten samen, dan komen wij tot de volgende conclusiesin theorie kan men heel veel rede- neeren over invloed van godsdienst op politiek in de practjjk komt daarvan niets terecht. Er is geen christelijke politiek, die b.v. den oorlog tegenhoudt. Ondanks zoogenaamde christelijke politiek heerscht er, om bjj ons land te blijven, groote ongelijkheid van maatschappelijk bezit, er zijn honderdduizenden werkloozen, er is on dervoeding en er wordt zelfs armoe geleden. Of er een christelijke of een nlet-christeljjke meerderheid aan het bewind is, Zondagsheili ging en openbare zedelijkheid worden even veel of even weinig bevorderd, al naar men het nemen wil. Bij de bestaande verhoudingen over „chris telijke politiek” te spreken is een dwaasheid, schrijft een ander. Een katholieke staatspartij om de geestelijke belangen van een volk te be schermen is zeker niet noodlg. Daar zorgt de Kerk wel voor. Bovendien, in een land als het onze, met één derde katholieke bevolking, is geloofsvervolging eenvoudig ondenkbaar. Ook zal geen verstandig mensch bevreesd zün, dat hier de rechten der Kerk zullen worden aan getast. Christelijke, laat staan katholieke staatkun dige beginselen bestaan niet, schrijft weer een andere kwasl-scherpzlnnlge lezer. En, gesteld dat zjj bestonden, zij zouden in onze maatschap pij toch niet tot gelding komen. Immers, het openbare-Jeven is geheel in liberalen geest op getrokken. dat wil zeggen, dat er vrijheid voor iedereen moet zijn; de dwaling heeft evenveel recht zich te uiten als de waarheid; er is vrü- voor God en voor den duivel. Officieel er is ook geen staatkundige partij noodlg dm te verdedigen; dat kan langs anderen weg geschieden. Ook practisch, lezen we verder, bereikt poli tiek christendom bitter weinig. Gezien den li beralen grondslag van ons staatkundig leven, waarbij ieder individu op eigen kracht worstelt om zjjn bestaan en de overheid voor politie agent speelt om de openbare orde te handha ven. kan een christelijke partij niet anders doen dan met wat halfslachtige beginselen werken. Voor een samenleving, gegrondvest op de wet ten der christelijke naastenliefde, zou een om wenteling noodlg zjjn. Men zou aan die schljn- Schoone volksvrijheden, welke het liberalisme gebracht heeft en die door enkele demagogen worden uitgebuit, terwijl het vólk zelf er niets dan ellende van beleeft, men zou aan die ver derfelijke democratie den rug moeten toekeeren en een waarachtige volksgemeenschap moeten stichten, waarin het belang van allen, desnoods ten koste van enkelen, behartigd werd. Maar daarvoor zijn bewuste, strijdbare, honderd- procent christenen noodlg. Dezen nu ontbreken juist in de leiding. Waren die er, zij zouden de nlet-katholieke geloovigen en de geestelijk ge- zonde heidenen meetrekken en een betere maat* schappij vormen. Van hat politieke christendom van heden is dit niet te verwachten. Veraard niet zeker van dat dit steeds zoo zal blijven, doch het wordt zeer onwaar schijnlijk geacht dat als er eens een malaria- explosie mocht optreden, die niet ten spoedig ste zou worden overwonnen. De over het heer st hen van malaria in den polder wel gepubli ceerde berichten missen allen grond. Ook de overige hygiënische en sociale voor zieningen. als die voor drinkwater, electricltelt. vullverwljdering en huizenbouw enz. enz. wer den door ir. Smeding uiteengezet. In alle ge vallen. die er zich voor leenden, werd de mede werking der beste in Nederland aanwezige bes tendigen verkregen om tot de meest geschikte oplossing te konten. Thans, slechte 5 jaren na het boven water komen van de gronden, zijn de meeste vraagstukken als opgelost te beschou wen. Na deze beide voordrachten hield ir. J. G Bijl, ingenieur van den Haarlemmertneerpolder. een inleiding, waarin hij als tegenstelling met de vér-gaande zorg, die van Regeeringswege aan de kolonisatie van den Wieringermeerpol der besteed wordt, toelichtte, hoe de stoere pol derjongens en kolonisten van den Haarlem- mermeerpolder zich, In het midden van de vorige eeuw, toen „laissez faire, laissez aller" het Btaats-prlnclpe was. door de moeilijkheden hebben heengeslagen, welke thans deskundig van uit eenlge kantoorlokalen en laboratoria worden opgelost. De heer Bijl verklaart het elndsucces aan de omstandigheid, dat deze Meerboeren op het standpunt stonden van ..maatschappelijke vrijheid i aan hooger wetten" De voorzitter, de heer W. F. tlgde in zijn dankwoord djzl grootsche werk, dat hier opbouw van een nieuw la présteerd en dat een wag tn de rij van in verschilt Uë. Dultschland, Frankrijk nomen pogingen om „la vllle \o hoogste eischen der hygiëne ke woorden. Na de voordrachten werd een <'e drie Wlerlngermeerdorpen Maandags vertoonen zich de eerste symp tomen van de groote gebeurtenis: dan komen de zware tankwagens der benzine- en oliemaat schappijen de stad binnenrijden, weldra gevolgd door een ultgebreiden staf van personeel in automobielen Overal door de straten ziet men die auto’s met de bekende opschriften Texaco, Shell of Standard A. P. C. Dinsdag een nieuwe invasie dan vertoonen zieh de vrachtwagens der buitenlandsche fabrie ken. waarin de renmotoren vervoerd worden Bestoft en bemodderd van de vaak verre reis zien zU er uit en telkens houden de bestuurders stil om naar den weg te vragen. In allerlei vreemde talen, waarop de Asser bevolking in den loop der jaren geleerd heeft te antwoor den. ..Right on en twoest Street links” begrijpt zelfs een Zweed, die naar de boerderij van Jan sen vraagt. De monteurs komen met de vracht wagens mee. maar renners en ingenieurs reizen vlugger in snelle luxe auto's, al komen zU ge woonlijk ook een paar uur later in Assen aan. Daar vinden zij dan elkander weder; iedere fa- brieksploeg op de afgesproken plaats. De Bel gen. Duitschers en Zweden geven de voorkeur aan de rustige omgeving van een boerderij, waar zjj reeds maanden te voren een schuur hebben afgehuurd, die als werkplaats wordt ingericht. De Engelschen huren meestal in de stad een garage af. omdat zij per boot en per trein rei zen en dus niet over de auto’s beschikken, die voor de andere buitenlanders steeds gereed staan om ze op en neer van de stad naar de boerderij te vervoeren. Op het circuit is het dien dag nog vrü stil, dat wil zeggen, er wordt nog geen motorgedaver gehoord en het geluid der hamerslagen der tim merlieden, die Ijverig aan tribunes, renners- kwartieren en wegafzettlng werken, verliest zich in de uitgestrekte heidevlakte. 's Avonds leeft het internationalisme in Assen op. De in den loop van den dag aangekomen buitenlanders slenteren door de straten, groep jes vreemdelingen zitten in de café's en vinden daar contact met de benzine- en oliemenschen cude bekenden van vorige jaren. Ook de bevol- /net idsgedeélte wer^^e- 'dlge plaats inneemt nde landen, als Ita- el^Engeland. onder- ivelle" aan de doen beant- dat stonden en gebondenheid schouwers, die hun plaatsen ingsnomen, heb ben. velen nog gehuld in dekens, waarin den nacht door brachten De stroom naar biüft vloeien, maar houdt niet meer stil ln de stad, doch vloeit door naar het circuit. Extra- trelnen brengen heele bezendingen tegelijk aan. De duizenden, die den nacht In de stad door brachten in hotels of bij particulieren die voor die dagen kamers verhuren, zijn reeds noes ter been en de algemeene uittocht uit de stad naar het circuit neemt een aanvang. Om een uur of negen lükt Assen uitgestorven en als om halftlen de startvlag daalt, dan zitten al die tienduizenden op hunne plaatsen. Laat komers zijn er bijna niet. Dat is een van de vele merkwaardigheden uit „de week van As sen.” die zich ieder Jaar op precies dezelfde wijze herhaalt. Mr. F. H. L. LAMBERTS HURRELBRINCK 's Avonds verschijnen ook de officials, wedstrljdcommissarissen. clubvertegenwoor- digers. die bjj de races en ook bjj de trai ning een of andere functie te vervullen heb ben. Want Donderdag begint de officieels training, dat wil zeggen dan is het circuit des morgens en des middags gedurende en kele uren voor alle verkeer gesloten. Hier in zal dit Jaar voor» het eerst eenlge wij ziging komen, omdat nu voor het eerst ook reeds op Woensdag getraind zal worden Deze maatregel is genomen met het oog op de veiligheid van de rijders, die thans verplicht zijn ieder minstens tien trainings ronden te rüden Ziedaar een aantal meeningen samengevat, welke een beeld geven van wat er In de hoofden en harten van vele ontevredenen In deze dagen omgaat. Laten wjj tot rechtzetting van deze en dergelljke misvattingen de stof in twee deelen verdeelen 1ste, christelijke politiek is theoretisch een onmogelijkheid en practisch onbestaanbaar; 2de, met de halfslachtige katholieken en ge- loovlge christenen van tegenwoordig is geen betere maatschappij te maken. Bepalen wü ons vandaag tot het eerste ge deelte der opmerkingen. Het is ons onbegrijpe lijk hoe een geloovlg mensch het verband tus schen staatkunde en christelijk beginsel kan ontkennen. Zeker, wanneer men In politiek niets anders ziet dan het vechten aan de stem, bus om materieele, persoonlüke of groepsbe langen; wanneer men onder politiek slechts verstaat het kleine gekibbel over onbenullige verordeningen; wanneer men zich een politi cus niet anders kan voorstellen dan iemand, wien het alleen te doen is om voor zich, zijn familie en zjjn vrienden zooveel mogelijk geld uit de publieke kassen te halen en vette baan tjes te bezetten, Ja, dan Is er inderdaad niet veel verband tusschen politiek en christelijke beginselen aan te wijzen. In beweringen als hierboven staan, schuilen echter twee fouten. Ten eerste maken zü, die zulke uitingen doen, van de politiek een cari- catuur. En met welk recht? Ontkent men het bestaan en de beteekenis van schilderkunst, van letterkunde, van muziek, omdat verreweg de meeste probeersels van een kwast met verf °P een doek loutere verfproducten in plaats van Ueuremotles zün; omdat het overgroote deel van wat in letters geschreven of gedrukt *ordt met letterkunde niets te maken heeft; omdat maar weinig van hetgeen er aan geluid met instrumenten gemaakt wordt muzikale kunst genoemd kan worden? Is er. omdat er op politiek terrein zooveel gebeunhaast wordt en er daar zooveel dilettanten en onbevoegden rnndloopen, geen werkelüke staatkunde? Op de tweede plaats verwarren zü. die zulke beweringen christelüke niet enkel t ogderwüs als in de pers zal het H^wkonien dat er óf een onge- rnlWl is om het UclU der christe lüke geloofsovertuiging te laten schünen, óf wel, dat de onderwüzer of journalist gedwon gen wordt tegenover een vraag van een kind of tegenover den loop der gebeurtenissen en de zich opdringende feiten een standpunt in te nemen. Bovendien, wü hebben nu eenmaal slechts één leven; wü kunnen niet het eene oogenbllk godsdienstig en het andere „neutraal" zün ingesteld. Ons ééne leven moet in al zün uitingen gericht zün op het groote einddoel. Of, zooals Paulus zegt, hetzü gü eet of drinkt... doet alles ter eere Oodk. Neutraliteit is dus voor den overtuigden christen een onmogelük. held. Wat voor alle levensgebieden geldt, te zeker niet het minst waar voor de staatkunde. Er mogen in het "bestuur van stad en land dulzen derlel dingen zün, die direct met godsdienst of moraal niets te maken hebben, men moet toch in deze wereld wel ziende blind zün om niet het verschil te zien tusschen staatkunde, welke al of niet op christelüke beginselen berust, en een wetgeving, welke «iet een heidenschen of een christelüken geest doortrokken te. Het zou niet moeilük zün om een geheele courant te vullen met onderwerpen, waarbü In de politiek dé christelüke beginselen te pas komen. Nu de democratie in onzen tüd in het gedrang komt, is het meer dan ooit zaak zuivere ideeën over ware en valsche democratie te hebben; over den oorsprong en het wezen van het ge zag; over plichten en rechten van overheid en onderdanen; over de verhouding van kerk en staat; over totalen staat en totale maatschap- pü; over indivldii en gemeenschap; over de rechten van den staat, van het gezin en van de kerk bü de opvoeding en het onderwijs; over de plaats van het gezin in de gemeen schap; over eigendomsrecht en sociale ver plichtingenover vrüheid van meeningsuitln- gen in hetxppenbaarover verdraagzaamheid tegenover bellers van verschillende godsdien sten en godloojM^ over huwelükswetgeving en besirüdlng openbare onzedelükheld en tien tallen am Met steun van de Nederlandsche regeering te te Londen geopend een Informatiebureau voor Nederland en Nederlandsch-Indië, met het doel de middelen te vinden ter bevordering van de handels- en andere betrekkingen tusschen het Britsche Rijk en Nederland en koloniën. Hiertoe heeft de Nederlandsche regeering een uitvoerend comité benoemd onder voorzitter schap van majoor L. H. Cripps, directeur van de Blue Funnel Line, en als secretaris C. M. Korrell, secretaris-generaal van de Britsche Kamer van Koophandel voor Nederlandsen Oost-Indië. Woensdag beginnen de eerste verschünselen der naderende wedstrüdkoorts zich in Assen te vertoonen. Op het circuit te het levendig, de renners, die den vorigen dag gekomen zün, rüden er rond, terwül 4p het middenterrein In ba by Ionische spraakverwarring Hollandsche benzlnemenschen en buitenlandsche monteurs van gedachten wisselen. Inmiddels kwamen tn de stad de laatste buitenlanders en vrüwel te- gelükertüd alle Hollandsche renners aan. die allen hun vooraf besproken kwartieren opzoe ken Ook beginnen zich nuW^ eerste belang stellenden te vertoonen. rasechte motorliefheb bers, die een deel van hun vacantie aan de „week van Assen” geven, sportjournalisten uit alle landen, importeurs van merken, die bü den wedstrijd vertegenwoordigd zün, een bont ge zelschap, waarvan ieder een ieder kent van ontmoetingen op alle renbanen van Europa. Nu noch van opzet. noch van grove schuld sprake kan zün, beeft de Handelsvereeniglng door de schorsing en door de handhaving hier van reeds een onevenredig groot financieel na deel geleden. Daar de Handelsvereeniglng geen vergoeding wenscht te vragen voor de door haar wegens de schorsing geleden schade, meent de commissie, dat in dit geval geen straf meer behoeft te worden opgelegd. Om deze reden besluit de Commissie, aan de Handelsvereeniglng van den N. C B. terza ke van voormeld feit geen straf op te leggen. Voorts spreekt de Commissie in haar uit spraak als haar meenlng uit, dat de schor sing in ieder geval zoo vlug mogelük moet worden opgeheven. dienst als heilzaam sap en Meed te brengen tn de aderen van de samenleving." Ziedaar de beteekenis van christelüke staat kunde. Wie de hedendaagsche geschiedenis kent zal de waarheid van de woorden van Paus Leo ten volle ondenchrüven. En wie dat niet inziet, laat hü niet wijzer willen wezen dan een man, die om zün nagelaten encyclieken zelfs door ongeloovigen als een zeldzaam licht in deze wereld geprezen wordt! De Commissie motiveert haar uitspraak op de volgende gronden: De Handeisvereejjljiiig heeft het haar ten laste gelegde inderdaad, ge- deeltelük bedreven, met dien verstande, dat door haar een hoogere restitutie te verlangd, dan waarop zü recht had. De commissie heeft eeh-> ter niet kunnen vaststellen, hoeveel dit te veel bedroeg, omdat het onderzoek in dezen zeer gebrekkig is gevoerd. De controleurs en de accountants hebben immers wel nagegaan, hoe veel het maximum zou kunnen zün, dat te veel was gereclameerd, doch zü hebben ver zuimd na te gaan, hoeveel deze te hooge som in werkelükheid heeft bedragen. De contro- Meurs hebben niet voldoende nagegaan de juist heid van de verklaringen der filiaalhouders en Zü hebben ook niet gecontroleerd, hoeveel rog ge inderdaad reeds was geleverd voor 2 Sep tember 1934 De accountants hebben slechts nagegaan, welke veranderingen zijn aangebracht op de roggelüsten en roggebons, terwül aan de hand van de verklaringen van de controleurs welke verklaringen door de commissie als zeer onvolledig worden gekwalificeerd al de aangegeven hoeveelheden rogge hebben on dergebracht onder de rubriek „fraude”, zonder hierin eenig nader orylerzoek in te stellen. Een nieuw ondersoek te thans niet goed meer mo gelük, daar er reeds te veel tüd te verstreken sinds September 1934 en de Commissie vindt dan ook geen gronden om zulk een nieuw on derzoek aan te bevelen. In het meest ongunstige geval sou de Han delsvereeniglng een bedrag van f 1.478.25 te veel hebben gereclameerd, doch uit de getui- genverhooren te komen vast te staan, dat dit bedrag zeker veel te hoog is. Speciaal wat het filiaal LiMhout aangaat, heeft men kunnen achterhalen, dat de opgegeven hoeveelheid rogge Inderdaad was geleverd. De Handelsvereeniglng meent, dat zü t 264.25 te veel heeft gereclameerd en de Commissie meent, dat dit bedrag dichter bü de werkelük heid komt, dan het bedrag opgegeven door de accountants Wat den tegenwoordlgen gezondheidstoestand betreft rapporteerde de poiderarts te Mldden- mter, dr. A. P. Hoogkamer, dat vele arbeiders In minder goede conditie waren aangekomen, endanks een voorafgaande medische keuring, doch dat ze daar weldra w overheen kwamen, dank zü de behoorlüke levensvoorwaarden, die ze in het nieuwe land aantroffen. Het voornaamste punt voor de hygiënische verzorging was het bezweren van het gevaar voor uitbreken van malarla'-epldemleën. Dezs toch hebben bü andere droogleggingen vaak de levenskracht van de kolonisten aangetast Dr. Spierings beschreef de vorderingen en vondsten der laatste jaren van de medische wetenschap in dezen. Nauwkeurige speurzin vond den levensgang der besmetting en toen hadden de medici het voor bet uitkiezen op welk punt se den kringloop zouden doorbreken Gekoaen te daarvoor de bemoeilüklng van het contact van de met malaria besmette mug met oen mensch. ter niet schatten. Zou men hen van binnen naar buiten kunnen keeren, dan sou men er deze mentaliteit vinden: een katholiek heeft zün kerk om er zün godsdienstplichten te ver vullen; overigens kan hü zün dagelüksche ge beden thuis verrichten, vastendagen houden enz. Het te echter een dwaasheid om bü aller lei wereldsche zaken godsdienstige motieven aan te voeren. Men kan toch een kind lezen en schrüven. rekenen en aardrükskunde leeren zonder dat daar de godsdienst bü te pas komt! Zoo ook kan men den mensch toch wel zün dagelüksche lectuur geven, hem nieuws van binnen- en buitenland, van beurs, handel en scheepvaart voor zetten Axider dat daarop een godsdienstig stempel wordt gedrukt? Natuurlük kan dat! En het gebeurt ook maar al te veel. Daarom te het echter nog niet goed. Zoowel in het herhaaldelük zochte gelegen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5