ONS BLAD Chineesche schepen schieten ITALIË EN ABESSINIË I I I Het nieuws van heden De levensduurte in België De explosieramp te Reinsdorf Vlootbespreking geëindigd POGINGEN TOT VREED ZAME OPLOSSING REBELSCHE BEMANNING DE BAROMETER JOH. LAUWERS I W aan Gebrek aan water Om een vlaggetje Eden te Rome Ribbentrop terug Honderden lichtgewond Aardschokken in België Professor Karl Barth gepensionneerd t Huey Long vermurwd PtKlNG Britten zijn bezorgd Telegram van den print van Walea Mislukte Oceaanvlucht Zonder ongeluk afgeloopen 3 1 Duitsche oud-strijders te Brighton Midinettes winnen den hoofdprijs Geheime Conferentie te Boedapest Een 3-tal vliegtuigen verongelukt Herderlijk schrijven van Kard. Hayes MAANDAG 24 JUNI 1935 Eerste maatregel in de mijnstreek Thana wordt officieel melding gemaakt van 68 dooden en 34 vermiaten Door de atijging der pryzen achynt de kweatie der loonen acuut te worden Geen goed nat.-aocialiatiach functionaria, aldua wordt verklaard Veracheidene miaaionariaaen ontvoerd Te Bremen is de nieuwste Amerikaansche torpedojager aangekomen. Het bezoek trekt groote belangstelling DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN .c.m. inde mln. heid lm. £ti- nin. leid Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d. 32 Juni: f 2- f2.85 PAYGLOP3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER »u de na el af LH m la >n tn le Is is )5 Ie le 18 le Jt 18 Belangen van Engeland en Italië Meubel» werden in de woningen verplaatat en zelfa verbrijzeld Abeaainië zal de achuldigen atraffen, om Italië te bevredigen Een officieel communiqué zegt, dat de gedachtenwiaaeling van voorloopigen aard was Roovers plunderen een Chineesche stad VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Nanking zal zich tanga diploma- tieken weg tot Hongkong moeten wenden 'en de kerkvervolging in Mexico NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Uden Derde Orde Studiedagen te Handel (N.-Br.). Twee ce Koninklijk beaoek aan Botterdam. O >r HONAH HAI I Mevr. van Tussenbroek, bekend componiste van kinderliedjes, overleden. Conferentie te Boedapest tumchen Goemboes, Schuschnigg en von Papen. illlllllllllllllinilllllllHlllllllllllllinilltlIlllllllllllllllllllllllllllllllllln ACHTEN TWINTIGSTE JAARGANG No. 218 kinderen onder St. Michielsgestel ver dronken. De prins van Wales had een telegram van ge luk wensch gezonden. Besprekingen van Eden en Mussolini Het ge schil met Abessinië. Te Kanton Is door de aankomst van nieuwe oorlogsschepen van Nanking groote opwin ilng veroorzaakt. De Britsche autoriteiten alhier verklaren, dat de toestand op het oogenblik uiterst delicaat is. Aardschokken in België. In verscheidene huizen schade aangericht. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de voorstellen tot herziening der reglementen voor Suriname en Curasao. Rede van minister Oud te Alkmaar over hot regeeringzbeleid. Onze Brusseiache correspondent seint ons d.d. 22 dezer: Eden’s besprekingen te Parijs beëindigd. Naar Rome vertrokken. Herderlijk schrijven van Kard. Hayes tegen kerkvervolging in Mexico. Stand op Maandag 1 uur n.m.; 76X3 Vorige stand: 768 Het volgende officleele communiqué is uit gegeven: It Nanking, de „Nlnghal*, is itonneesche kruisers, eveneens Zaterdagochtend bracht rykskanseller Hitler een bezoek aan de zwaargewonden in het zie kenhuis te Wittenberg. .de wreede, der vrome De Mexicaansche katholieken. WASHINGTON. 22 Juni. (Reuter).’ Senator Huey Long. bekend als de dictator van Loui siana en tot dusver een der gevaar lijkste te genstanders van president Roosevelt, heeft een opzienbarend schrijven aan Roosevelt gericht. Huey Long zegt aan Roosevelt zijn volle me dewerking toe op voorwaarde dat de president spoed zet achter zijn program tot her-verdee- img van de rijkdommen, welk program vervat is in Roosevelt’s jongste belastingvoorstellen. De brief is in den Senaat voorgelezen. De brief verwijt Roosevelt overigens, dat deze totdiisver zijn verkiezingsbeloften, om de rijk dommen te re-distrlbueeren, heeft verloochend. De rebetoche Chineesche kruisers »ün anker gegaan. Prof. Karl Barth door de nasi-regeering ge pensionneerd. gen uur uur- reed Hoogste stand: 7723 te Haparanda. Laagste stand: 7553 te Reykjavik. Zon op 4.40 - onder 9M - Licht op 834 Maan op n_m. 1231 onder n.m. 231 Nieuwe Maan 30 Juni Hagenaar te Botterdam van 11.000 beroofd. Bjj het baden en zwemmen tijdens het week end zijn verschillende personen omgekomen. Hevige tram botsing te Amsterdam; zeven nlet- ernstig gewonden. Verduistering te Arnhem van effecten tot een waarde van honderdduizend mark; dertigdui zend mark teruggevonden. Chineesche stad geplunderd. Verscheidene mls- sfonarissen ontvoerd. een eul- 43 lur- Ing bjj aa m- ÏT- ian w- nde ito- de neo rde les- Ige ide en In- sen de ug. •la, er. Iet Jrd de ee or. ito de ad h- De levensduurte in België. Loonkwestie schijnt acuut te worden. De explosie-ramp te Reinsdorf. Officieel worden thans 68 dooden en 34 vermisten gemeld. MAMKtl HANKom De Belgische ministerraad heeft er kennis van genomen dat het gemiddelde rijkslndex- cyfer voor Juni gestegen is op 649 punten. Dit wil zeggen dat het indexcijfer der dageiyk- sche levensbehoeften sedert Mei met 10 punten is gestegen wat aanzienlijk is, daar de loonen, die schommelen met het indexcijfer (zooals die van sommige categorieën van het staatsperso- neel) reeds omhoog gaan wanneer er een stij ging is van 5 punten in het indexcijfer. In regeerlngsmilleux wordt de stijging haast uitsluitend toegeschreven aan de verhooglng der prijzen van landbouwproducten, o. a. hoofd zakelijk aan de verhooglng der prijzen van aardappelen. Ook de prijs der eieren is geste gen in een verhouding, verschillende volgens oe •treek. Verder stelt men ook een verhoogmg vast van de prijzen van het varkensvleesch, terwijl de prijzen van het rundvleesch gehand haafd blijven. Om de gemoederen in de mijnstreken tot be daren te brengen, hebben de mijndirecties in verstandhouding met de regeering besloten aan de gezinnen der mijnwerkers weer, zooals vroeger bet geval was vóór de crisismaatrege len getroffen door de regeering Theunls, gezins- toelagen uit te betalen voor de dagen, waarop er gerust wordt. Er is nJ. een regeling der werkkrachten in zwang, waardoor de mijnwer kers slechts 4 of 5 dagen per week aan het werk zijn; zij verloren tot dusver den gezins- toeslag voor deze dagen, waarop zij niet aan het werk konden zijn, en ook nog voor de Zon dagen en de verlofdagen. In het algemeen voorziet men, dat over ge heel België de loonkwestie zal worden gesteld in verband met de stijging van de prijzen der levensmiddelen, wat een normaal gevolg is van de devaluatie en van den toevloed van vreem delingen in België. Men ziet deze phase van den nieuwen economlschen toestand met kom teer tegemoet, daar deze loonsbeweglng aller lei mln of meer gevaarlijke sociale conflicten en onrust kan teweegbrengen. BERLIJN, 23 Juni. De Duitsche rjjksml- nister voor Onderwijs, Rust, heeft prof. dr. Karl Barth, hoogleeraar in de theologie aan de universiteit te Bonn, met pensioen gezonden. Zooals men weet heeft prof. Barth destijds geweigerd den eed van trouw aan Hitler in den vollen omvang af te leggen, wegens reli gieuze motieven, waarvoor hij werd gestraft met korting van zijn salaris tot op een vijfde. WITTENBERG 22 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Volgens de laat ste gegevens bedraagt het totaal aantel dooden tengevolge van de ontploffing in de springstoffenfabriek te Reinsdorf 68. Er zijn thans nog 83 zwaargewon den in het ziekenhuis in behandeling, voorts 10 personen, die oogverwondin- gen hebben bekomen en nog enkele an deren, die in Dessau, Herzberg en Tre bitz worden verpleegd. in een adres aan den Ministerraad dringt de R K. Bond voor Groote Gezinnen aan op de invoering van een vrijgezellenbelasting. De Itallaansche gezant heeft zich ertoe be perkt nota te nemen van de verklaring van den minister. In politieke kringen te Rome verklaart men, dat de Itallaansche regeering het incident door deze verontschuldiging nog in het geheel niet gesloten beschouwt, maar dat men eerst wil afwachten, wat het onderzoek oplevert. Nadat alle aanwezigen staande eenige oogen- bkken van stilzwijgen in acht genomen hadden ter nagedachtenis aan de dooden van den we reldoorlog, sprak prins Bismarck zijn dank uit voor de harteiyke ontvangst, die den Dultschen oudstrijders te Brighton ten deel is gevallen. Dultschland en Engeland, aldus spreker, hebben slechts éénmaal met elkaar oorlog gevoerd. Zulk een ramp mag zich nimmer herhalen. De leider der Duitsche oudstrijders verklaarde in zijn toast, dat hij en zijn kameraden als de vredesboden van het nieuwe Dultschland moee- LONDEN, 34 Juni. (Reuter.) De „Times” ver neemt uit Cairo, dat de Italianen moeilijkheden ondervinden in het handhaven van de groote troepenmacht in de Dost- A f rilra s nsrhe knin- nlën. Dit wordt geïllustreerd door het feit, dat zij schepen zenden naar Port Soedan, 350 mijl van Massoea, om water te koopen. De Soedaneesche autoriteiten verklaren, dat de Ethiopië» groote aankoopen doen in Soedan, vooral graan en lastdieren; de export van Soe dan naar Ethiopië is ongeveer 50 maal zooveel als verleden jaar. PEKING, 23 Juni. (D.N.B.) Volgens een of ficieel bericht heeft een Chineesche commu nistenbende de stad Jengtsiang in de provincie Sjensi overvallen en geplunderd. Ruim 200 hui zen werden in brand gestoken. Vele inwoners werden gedood of gewond. Bijzonder erg hielden de roovers huls in een katholiek misstestation, waar zij alles uit weg sleepten, wat van hun gading was. De leider der missie, Ibanez, een Spaansch onderdaan, en verscheidene Franciscanen werden door de bende meegenomen. De Chineesche regeering beeft alle maatre gelen genomen ter be vrij ding van de ontvoer de missionarissen en ook troepen last gegeven, de bandieten te achtervolgen. De minister beeft verzekerd, dat de schul digen gevangen zullen worden gehoude oen dat een onderzoek is ingesteld, waarvan de uitslag aan de Itallaansche regeering zal worden me degedeeld. In de toelichting, welke officieel op het thans gevelde besluit wordt gegeven, heet het dat de maatregel geen enkel verband houdt met dA motieven van dr. Barth, doch alleen met h^ feit zijner weigering. Wie den eed aflegt met een innerlijk voor behoud aldus het D.N.B, zal nooit van zichzelf kunnen zeggen, dat hij te allen tijde en onder alle omstandigheden zich geheel in dienst van den Führer stelt; dit is echter voor een functionaris in den nationaal-socialtstl- schen staat eerste eisch. Het WeeriiiiiiiHiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiuiiiiiiii^ i VERWACHTING: Mssst zwakke wind 1 ROME, 23 Rome. (Reuter.) Eden is Zondag avond 19.10 uur in Rome aangekomen, verge zeld van twee secretarissen. Hij werd op het station verwelkomd door minister Suvich, Ba ron Alois! en den Engelschen gezant. Maandag wordt Eden door Mussolini ontvangen en des middags om 1330 geeft de Duce een noenmaal ter eere van Eden. Van officieuze zijde wordt verzekerd, dat het geschil met Ethiopië niet op het program voor de besprekingen tusschen Eden en Mussolini voorkomt. Algemeen is men echter van oordeel dat de kwestie een belangrijke rol bij de bespre kingen zal spelen. De positie van Italië wordt goed geacht, omdat Engeland, in tegenstelling tot het verdrag van Versailles een vloot-ac- coord met Dultschland sloot, en onafhankelijk hankeiyk van den Volkenbond en'van het front van Stresa gehandhaafd heeft. Thans echter wil Engeland, zoo verklaart men, wijzen op bet front van Stresa en eer bied inboezemen voor den Volkenbond. Verder acht Rome PrankrUks houding vriendschap pelijk, maar krachtig. De Fransche ambassadeur, die uit Parijs is teruggekeerd, heeft zich vanmorgen weer met de Itallaansche regeering verstaan. De Bunday Chronicle" publiceert een onder houd met den Negus van Abessinië, die ver klaarde, dat in zooverre zijn land lid is van den Volkenbond en onderteekenaar van het pact Brland-Kellogg, Ethiopië alle middelen zal aan wenden, om het conflict op vreedzame wijze te regelen, alvorens naar de wapenen te grijpen. MADRID, 23 Juni. CV. D.) In de nabijheid van Barcelona is een sportvllegtulg van groote hoogte neergevallen. De beide inzittenden waren op slag dood. PARIJS, 32 Juni (VJ>.) De groote prijs van de Fransche nationale loterij, een bedrag van 3 millioen francs, is ditmaal gewonnen door 70 Parysche midinettes. LONDEN, 24 Juni. (Reuter.) Verscheidene bladen berichten, dat Eden Mussolini zal voor stellen, dat Engeland bij Abessinië zal aan dringen op het verleenen van zekere economi sche concessies aan Italië, en als tegenpres tatie een toegang tot de zee zal krijgen door Brltsch Somaliland. „Morning Post” schrijft, dat Eden zal voor stellen, dat Engeland zijn invloed zal aanwen den, op voorwaarde, dat militair ingrijpen ach terwege blijft, om Italië te helpen in het ver krijgen van zijn .gewettigde verlangens’’. Hierbij moet de onafhankelijkheid van Ethio pië bewaard blijven. Meest zwakke wind wit Oosteljjke richtingen, licht Wl half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans OP onweer. ROME, 23 Juni. (Reuter.) Officieel wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandache Zaken van Abessinië zich Donderdagmorgen naar de Itallaansche Legatie te Addis Abeba heeft begeven, om namens zjjn regeering en uit eigen naam verontschuldigingen aan te bie den voor het incident, waarbij een Italiaansch vlaggetje op den auto van den eersten Legatie- Secretaris door Abessiniërs werd afgerukt. De vertegenwoordigers van Nanking zouden inmiddels tot volledige overeenstemming zijn gekomen met de beide oorlogsschepen, die uit Kanton zijn gevlucht. Brighton, Lloyd en marck. Deze „gewettigde verlangens’’ bestaan in het recht een spoorweg aan te leggen van Erlthrea naar Italiaansch Somaliland over Ethlopisch gebied, het recht gebruik te maken van zekere bronnen en welden in ogaden. en in het Noor den een katoen-cultuur te ontwikkelen. Als compensatie van de concessies aan Italië zal Engeland aan Ethiopië een toegang tot oe zee aanbieden via Brltsch Somaliland. BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR Tohfoon Adminiitratio 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door H.V. Drukkerij De Spaarnettad - Haarlem Mei geïlluftreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De besprekingen tusschen de Duitsche en de Engelsche vertegenwoordigers hebben plaa’s gehad in denzelfden vriendschappeiijken geest, als' de vroegere besprekingen met andere regeeringen. NEW-YORK, 21 Juni De ..Daily Tel.’’ meldt volgens de „Tel.” het volgende: Zondag ba. zal in alle katholieke kerken van het aartediocees New-York van den kansel «en herderlijk schrij ven worden voorgelezen van kardinaal Hayes, waarin de ksrkvorst krachtig protesteert tegen de anti-godsdienstige politiek der Mexicaan sche regeering. In het schrijven is sprake van tyrannieke, ja dulvelsche vervolging katholieken”. -- - aldus mgr. Hayes, hebben een schandelijk har- telooze en schijnheilige vervolging te doorstaan. In Mexico heeft een minderheid de macht, zoowel over politiek als over .het leger, waar door wetten worden aangenomen, die recht streeks indruischen tegen de rechten der menschheid (United Press). Generaal Cardenas, de president van Mexi co, heeft in een rede bij de belediging van het nieuwe kabinet meegedeeld, dat de regeering alle pogingen in het werk zal stellen om het revolutionnalre program ten uitvoer te bren gen en de wetten uit te voeren, welke t even wicht van de productie zullen regelen. De president voegde hieraan toe, dat de re geering het zesjaren-program van de natlo- naal-revolutiorjiaire partij zal uitvoeren zon der zich te bekreunen om het onrecht, dat de vertegenwoordigers van het kapitalisme hier door zuilen moeten ondergaan. Men gelooft, dat de Centrale Regeering de blokkade van Kanton overweegt, ten einde té trachten de vrijlating te verkrijgen van admiraal Kiang Hl-joean, die een persoonlijk vriend is van generaal Tsjang Kal Sjek en thans te Kan ton gevangen gehouden wordt. PARIJS, 22 Juni (V. D.) Een tweemotorige bombardements-vliegmachme, speciaal gebouwd voor nachtvluchten, is in den nacht op heden tijdens een oefentocht brandend in het bosch van Lagny neergestort. Van dè vier Inzittenden werden een kapitein en een luitenant gedood. Een derde officier beeft ernstige brandwonden bekomen, terwijl de radio-telegraflst, die met een valscherm uit het toestel sprong, de eenige is, die ongedeerd is gebleven. Onder de bevolking van Vervlers en Heusy in de provincie Luik, niet ver van de Duitsche grens gelegen, heerscht verontrusting naar aanleiding van aardschokken, welke Zaterdag morgen omstreeks acht uur daar werden ge voeld. In het observatorium te Ukkel bjj Brussel werden deze aardschokken ook waargenomen op de seismograaf om 8.06 uur Belgischen tijd. De aardschokken werden ook gevoeld te Dheux, Poleur en Stanbert. In verscheidene hulzen van deze steden en dorpen werden voor werpen en meubelen verplaatst en verbrijzeld. Op verschillende plaatsen hoorden de inwo ners ook onderaardse!) gerommel, dat grooten angst verwekte. HONGKONG, 22 Juni (Reuter) Er Mjn wederom twee oorlogsschepen van Nanking, de kruisers „Haltsjoe” en „Haiyoeng”, op de reede van Hongkong aangekomen, waardoor zich hier thans in totaal zes schepen van Nanking be vinden. Het aantal lichtgewonden bedroeg in totaal 638, waarvan een deel nog In behandeling 13. terwijl het grootste gedeelte reeds weer is her steld. Inmiddels is echter ook nog gebleken, dat nog 34 arbeiders totaal vermist worden, zoodat ook dezen wel tot de omgekomenen zullen moe ten worden gerekend. NEW YORK, 23 Juni. (Reuter). Markies George de Monteverde en zijn broer, graaf Al- tred de Monteverde, zijn na eenige weken van aarzeling hedenochtend van het Floyd Bennett vliegveld nabij New York gestart voor hun non- •topvlucht naar Rome. De belde Portugeesche vliegers zijn echter ®*et ver gekomen. Reeds kort na hun vertrek is hun Bellanca-toestel van geringe hoogte neer- «tatort. Markies George bleef ongedeerd, ter- graaf Alfred een zenuwschok hoeft gekre gen. Uit Hongkong meldt Reuter, dat er nog on zekerheid heerscht over den afloop van het re- bellen-avontuur der Chineesche kruisers Hal Tsji” en „Hal 8jen”, die in opdracbt 'van de Nanking-regeering naar Sjanghai^vertrokken en door ’n anderen kruiser werden beschoten, waar op zij naar Hongkong zijn teruggekeerd. De kruiser na de twee 1 bij Hongkong voor anker gegaan. Een Britsche destroyer houdt de wacht by de kruisers. Het biykt, dat er aanzleniyke ontevredenheid heerscht aan boord van de rebellenkrulsers. De opvarenden zyn geheel ontmoedigd en men gelooft dat er onmlddeliyk gevaar bestaat, dat de bemanningen met geweld zullen trachten aan wal te komen. Volgens berichten uit Kanton gelooven de autoriteiten aldaar, dat Nanking besloot de twee kruisers naar Hongkong terug te dryven, liever dan het aanbod der rebellen om dienst te doen te aanvaarden en aldus Kanton recht streeks te affronteeren. Nanking kan zich thans langs dlplomatlekon weg tot Hongkong wenden met het verzoek om de schepen terug te geven en de eer krijgen voor het beëindigen van de muitery en ter- zelfdertyd de macht over de schepen verwer/en. zonder een gek figuur te slaan, verbonden aan het rechtstreeks aanvaarden van de dienvren der muiters. De gedachtenwisseling tusschen de Duitsche en de Engelsche regeering is vanzelfsprekend van voorloopigen aard, daar latere beslissin gen op een toekomstige Internationale vloot- conferentie van de houding der andere mo gendheden afhangen. „Daily Telegraph” bericht, dat het Duitsch- Engelsche vlootverdrag o.a. Inhoudt, dat Duitsch- land zich verplicht nooit gebruik te maken van onderzeeërs tegen handels-vaartuigen. Boven dien zal geen van beide partyen snel nieuwe schepen aanbouwen. Het Duitsche program om vat een geletdelyke uitbreiding van de vloot tot 1942 en het Britsche vervanglngs-program sal eerst in 1937 worden begonnen. Beide regeeringen kwamen overeen, dat het maximum-tonnage van onderzeeërs tusschen 600 en 800 ton bedraagt. BRIGHTON, 23 Juni 'DJiB.) Het Britsche legioen heeft gisteren een banket aangeboden aan de Duitsche oudstryders, die op het oogen blik een bezoek aan Brighton brengen. O.m. za ten aan het banket aan het Lagerhuislld voor de burgemeester der stad, generaal de Duitsche legatieraad prins Bis ten worden beschouwd. Spreker werd daarop tot eerelid van het Britsche legioen benoemd. Het Lagerhuislld voor Brighton, sir Cooper Rawson, gaf uiting aan zyn overtuiging, dat de bijeenkomst ver-strekkende gevolgen zou heb ben. Na afloop van Jiet bonket heeft de afdeeling Brighton van het Britsche legioen bet volgende telegram aan Hitler gezonden: „De in deze eerste bijeenkomst te Brighton aanwezige Engelsche en Duitsche frontstrijders zenden den leider van bet Duitsche ryk, hun frontkameraad Adolf Hitler, hun hartelijke groeten”. TOKIO. 22 Juni. (V.D.) BU Giefoe. ten Noorden van Nagoja, is beden een postvlieg tuig in brand gevlogen en neergestort. Het kwam terecht op een buis, dat eveneens in brand vloog. Het vuur breidde zich uit tot 5 belendende perceelen. die alle in de asch wer den gelegd. Dé piloot vond den dood. WEENEN. 22 Juni. (Reuter). Gisteravond werd te Weenen sensatie gewekt door het be richt, dat vanochtend te Boedapest een ge heime conferentie heeft plaats gevonden tus schen den Oostenrykschen bondskanselier dr. Over verschillende kwesties werd uitvoerig van gedachten gewisseld, zooals de toekomstige qualltatieve beperking der bewapening en de toekomstige vlootbouwprogramma’s. Het stand punt van Dultschland en de voorstellen der Engelsche regeering Inzake een toekomstig algemeen accoord over beperking van de vloot ruien by de komende besprekingen vertrouwelijk aan de vertegenwoordigers der regeeringen van de andere betrokken mogendheden worden medegedeeld. WASHINGTON, 23 ^uni (Reuter) Het departement van buitenlandsche zaken heeft een gedetailleerd rapport ontvangen over 8e Engelsch-Dultsche vlootbesprekingen. Het de partement spreekt het bericht van een Ameri- kaansch blad tegen, volgens hetwelk minister Huil den Engelschen gezant zou hebben mede gedeeld, dat de Amerlkaansche regeering het accoord onaanvaardbaar acht. Het departement zegt, dat de Engelsche gezant de kwestie noch met Huil, noch met Philips besproken heeft en dat het vloot- accoord door niemand is becritiseerd. HOLflAN Schuschnlgg, den Hongaarschen premier Göm- bös en den Dultschen gezant te Weenen. von Papen. In politieke kringen is men er van over tuigd. dat deze bijeenkomst door belangrijke gebeurtenissen zal worden gevolgd. De bespre kingen hadden naar verluidt betrekking op het Donau-probleem in het algemeen en de re laties tusschen Oostenrijk en Dultschland in bet bijzonder. Verklaard wordt, dat Oömbös er op heeft gewezen, dat er geen kans bestaat, dat de Kleine Entente aan Hongarije volledige reebts- geiykheid op bewapenlngsgebied zal toestaan. Derhalve heeft Hongarije besloten, zich niet langer op het Donaupact te verlaten, doch in de toekomst een meer pro-Duitsche politiek te volgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11