ONS BLAD eweging in het Donaubekken D Chineesche schepen schieten r r Het nieuws van jieden Eden naar Rome De explosieramp te Reirisdorf De levensduurte in België ■Fr PRESIDENT GÖMBÖS WORDT ONGEDULDIG REBELSCHE BEMANNING DE BAROMETER JOH. LAUWERS s De dictatuur in Joego* Honderden lichtgewond Geheime conferentie te Boedapest Aardschokken in België Britten zijn bezorgd Professor Karl Barth gepensionneerd 7* Een 3-tal vliegtuigen verongelukt Geen goed nat.-aocialiatiach functionaria, aidua wordt verklaard Nanking zal zich lang a diploma- tieken weg tot Hongkong moeten wenden Roovers plunderen een Chineesche stad Herderlijk schrijven .van Kard. Hayes Tegen de kerkvervolging in Mexico DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Hy biedt Rooaevelt zyn atean aan ala deze zyn belaatingplannen beapoedigt Door de atyging der pryzen achynt de kweatie der loonen acuut te worden Eerste maatregel in de mijnstreek Veracheidene miaaionariaaen ontvoerd MAANDAG 24 JUNI 1935 Evenredig kiesrecht in Frankrijk PAYGLOP3 ALKMAAR KNIEKOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Huey Long vermurwd o Thana wordt officieel melding gemaakt van 68 dooden en 34 vermiaten Meubela werden in de woningen ver plaat at en zelfa verbryzeld Na zyn tang heer te Parya zal hg zyn beaprekingen met Laval voortzetten VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2.- ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 g p. regel; idem op pag- ®®n 55a p.rege Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces OmroeP®r’ zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 r NOORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD I- IÜ- I. IS 0 kunnen I O o be- MO '■V h’ r a Onze Brusaelache correspondent seint ons d.d. 22 dezer: Aardschokken In België. In verscheidene buizen sehade aangericht. De rebelache Chi never ha kraken anker gegaan. Pref. Karl Barth door de naal-regeering ge- pensionneerd. In de toelichting, welke officieel op het thans gevelde besluit wordt gegeven, heet het dat de maatregel geen enkel verband houdt met de motieven van dr Barth, doch alleen met het feit zijner weigering. Wie den sed aflegt met een Innerlijk voor* eenheid worden anderen, de Chineesche stad geplunderd. Verzeheidrae azk- zfonariaeen ontvoerd. n. O L WASHINGTON, 23 Juni. (Reuter). Senator Huey Long, bekend als de dictator van Loui siana en tot dusver een der gevaarlijkste te genstanders van president Roosevelt, heeft een opzienbarend schrijven aan Roosevelt gericht. Huey Long zegt aan Roosevelt zijn volle me dewerking toe, op voorwaarde dat de president spoed set achter zijn program tot ber-verdee- ling van de rijkdommen, welk program vervat is In Roosevelt’s jongste belastingvoorstellen. De brief Is In den Senaat voorgelezen. De brief verwijt Roosevelt overigens, dat deze totdusver zijn verkiezingsbeloften, om de rijk dommen- te re-distribueeren, heeft verloochend. Onze correspondent te Brussel meldt ons d.d 23 Juni: behoud aldus het D. N. B. zal nooit van zichzelf kunnen zeggen, dat hij te allen tijde en onder alle omstandigheden zich geheel In dienst van den Führer stelt; dit is echter een functionaris In den nationaal schen staat eerste eisch. c—' Zaterdagochtend bracht rijkskanseller Hitler een bezoek aan de zwaargewonden in het zie kenhuis te Wittenberg. Tb Kanton la door de aankomst van nieuwe oorlogsschepen van Nanking groots opwin ling veroorzaakt. De Brttache autoriteiten alhier verklaren, dat de toestand op het oogenbllk ullersb-dellcaat Is. Eden's besprekingen te Parijs beëindigd. Naar Rome vertrokken. Stand op Maandag uur vjb.i 7«3 Vorig, stand; Itg ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 218 ZO t. 8 11 r- PARIJS, 23 Juni. (V. D.) Een tweemotortgr bombardementa-vllegmachine, speciaal gebouwd voor nachtvluchten, Is in den nacht op heden tijdens een oefentocht brandend in het bosch van Lagny neergestort Van de vier Inzittenden werden een kapitein en een luitenant gedood. Een derde officier heeft ernstige brandwonden bekomen, terwijl de radto-tetegraflst, die met een valscherm uit het toestel sprong, de eenlge is, die ongedeerd is gebleven. PEKING, 23 Juni. (D. N. B.) Volgens een of ficieel bericht heeft een Chineesche commu nistenbende de stad Jengtslang In de provincie Sjensl overvallen en geplunderd. Ruim 300 hul zen werden in brand gestoken. Vele Inwoners werden gedood of gewond. Bijzonder erg hielden de roovers huls in een katholiek tnlaateatatlon, waar zy alles uit weg sleepten, wst van hun gading was. De leider der missie, Ibanez. sen Bpaanach onderdaan, en verscheidene Franciscanen werden door de bende meegenomen. De Chineesche regeering heeft alle maatre gelen genomen ter bevrydlng van de ontvoer de missionarissen en ook troepen last gegeven, de bandieten te achtervolgen. F Uit Hongkong meldt Reuter, dat er nog on zekerheid heerscht over den afloop van het re- bellen-avontuur der Chineesche kruisers Hat Tsjl" en „Hal Sjen", die In opdracht van de Nanklng-regeering naar Sjanghai vertrokken en door 'n anderen kruiser werden beschoten, waar op zij naar Hongkong zijn teruggekeerd. HONGKONG, 23 Juni (Reuter) Er zijn wederom twee oorlogsschepen van Nanking, de kruisers „Haltsjoe" en „Haiyoeng", op de reede van Hongkong aangekomen, waardoor zich hier thans in totaal zes schepen van Nanking vinden. Te Bremen is de nieuwste Amerikaansche torpedojager aangekomen. Het bezoek trekt groote belangstelling BERLIJN, 33 Juni. De Dultache ryksml- nister voor Onderwijs. Rust, heeft prof. dr. Karl Barth, hoogleeraar In de theologie aan de unlversiteit te Bonn, met pensioen gezonden Zooals men west heeft prof. Barth destijds geweigerd den eed van trouw aan Hitler In den vollen omvang af te leggen, wegens reli gieuze motieven, waarvoor hij werd gestraft met korting van zijn salaris tot op een vijfde. De Belgische ministerraad heeft er kennis van genomen dat het gemiddelde rijkslndex- cijfer voor Juni gestegen Is op 649 punten. Dit wil zeggen dat het Indexcijfer der dagelijk- sche levensbehoeften sedert Mei met 10 punten is gestegen wat aanzienlijk Is, daar de loonen, die schommelen met het Indexcijfer (zooals die van sommige categorieën van bet staatsperso- neel) reeds omhoog gaan wanneer er een stij ging is van 5 punten in het Indexcijfer. In regeerlngsmilleux wordt de stijging haast uitsluitend toegeschreven aan de verhooglng der prijzen van landbouwproducten, o. a. hoofd- zakeiyk aan de verhooglng der prijzen van aardappelen. Ook de prijs der eieren Is geste gen in een verhouding, verschillende volgens ne streek. Verder stelt men ook een verhooging vast van de prijzen van het varkensvleeech, terwijl de prijzen van het rundvleesch gehand haafd blijven. Om de gemoederen in de mijnstreken tot be daren te brengen, hebben de mijndirecties in verstandhouding met de regeering besloten aan 1 de gezinnen der mijnwerkers weer, zooals vroeger het geval was vóór de crisismaatrege len getroffen door de regeering Theunls, gezlns- toelagen uit te betalen voor de dagen, waarop er gerust wordt. Er is nj. een regeling der werkkrachten In zwang, waardoor de mijnwer kers sleohts 4 of S dagen per week aan het werk sjjn; zij verloren tot dusver den gezlns- toeslag voor dese dagen, waarop zij niet aan het werk konden zijn, en ook nog voor de Zon dagen en de verlofdagen. In het algemeen voorziet men, dat over ge heel België de loonkwestle zal worden gesteld In verband met de stijging van de prijzen der levensmiddelen, wat een normaal gevolg Is van de devaluatie en van den toevloed van vreem delingen In België. Men ziet deze phase van den nieuwen economlschen toestand met kom mer tegemoet, daar deae kxmsbeweging aller lei mtn of meer gevaarlijke sociale conflicten en onrust kan teweegbrengen. Conferentie te Beedapiut twosrbra Gesnik as* Schnechnigg en von Papen. Herderlijk schrijven van Kard. Hayes tegen de kerkvervolging in Mexico. De vertegenwoordigers van Nanking souden inmiddels tot volledige overeenstemming zijn gekomen met de belde oorlogsschepen, die uit Kanton «ün gevlucht. Onder de bevolking van Vervier» en Heusy in de provincie Luik, niet ver van de Dultache grens gelegen, heerscht verontrusting naar aanleiding van aardschokken, welke Zaterdag morgen omstreeks acht uur daar werden ge voeld. In het observatorium te Ukkel bij Brussel werden dese aardschokken ook waargenomen op de seismograaf om 8.06 uur Belgischen tijd. De aardschokken werden ook gevoeld te Dheux, Poleur en Stanbezk In verscheidene hulzen ven deze steden en dorpen werden voor werpen en meubelen verplaatst en verbrijzeld. Op verschillende plaatsen hoorden de inwo ners ook onderaardse!) gerommel, dat grooten angst verwekte. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR TtWoon Admmistrat» 4330, Redact» 4220 ABONNEMENTSPRIJS, pgr kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de I -HV. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger La MADRID, 23 Juni. (V. D.) In de nabijheid van Barcelona is een sportvliegtulg van groote hoogte neergevallen. De belde Inzittenden waren op slag dood. PARUS, 33 Juni (Reuter). De besprekingen tusschen den Franschen minister-president Laval en den Engelschen minister sender por tefeuille. Anthony Eden, zijn beden beëindigd. Belde staatslieden verklaarden na afloop, den gemeenschappeiyken wil te hebben geconsta teerd om in enge samenwerking te arbeiden aan den opbouw van den vrede door een uitbrei ding van de collectieve veiligheid. Volgens een Reuterbericht uit Londen sou dese verklaring os. doelen op de erkenning, dat een eventueels toeneming van den Fran schen vioolbouw geen overeenkomstige!) maat regel van Engelsche zijde zou rechtvaardigen. Lord Eden vertrekt hedenavond naar Rome, waar hij ook de Abesstnlsch-Italiaanse!» kwestie sou aansnijden. Na zijn terugkeer to Parijs sal Eden zijn besprekingen met Laval voortzetten. Gömbös in Boedapest een geheime conferentie hebben gehouden ter bespreking van het Donau-probleem in het algemeen en van de Oostenrijkse!)Dultache verhouding In het bij zonder. waarbij Gómbös sou te kennen gegeven hebben niet langer vertrouwen te hebben In een Donau-pact, maar zich In de toekomst nog sterker In Dultache richting te zullen oriëntee. ren, dan ziet men duidelijk de beweging, welke in het Donaugebied tengevolge van het dralen der groote mogendheden op gang komt. WITTENBERG 22 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: Volgens de laat ste gegevens bedraagt het totaal aantal dooden tengevolge van de ontploffing in de springstoffenfabriek te Reinsdorf 68. Er zijn thans nog 83 zwaargewon den in het ziekenhuis in behandeling, voorts 18 personen, die oog ver won din- gen hebben bekomen en nog enkele an deren, die in Dessen, Hersberg en Tre bitz worden verpleegd. Hbs aantal lichtgewonden bedroeg In totaal 638, waarvan een deel nog in behandeling ia. terwijl het grootste gedeelte reeds weer is her steld. Inmiddels Is echter ook nog gebleken, dat nog 34 arbeiders totaal vermist worden, soodat ook dezen wel tot de omgekomenen zullen moe ten worden gerekend. De levensdaarte in België. Loonkwestle schijnt acnnt te worden. Ue explosie-ramp te Reinsdorf. Offteteel. worden thans 68 dooden en 34 vermisten gemeld. De kruiser uit Nanking, de „Nlnghal*. Is na de twee Kantonneesche kruisers, eveneens bij Hongkong voor anker gegaan. Een Brttache destroyer houdt de wacht bjj de kruisers. Het blijkt, dat er aanzienlijke ontevredenheid heerscht aan boord van de rebellenkrulaers. De opvarenden zijn geheel ontmoedigd en men gelooft dat er onmlddeilljk gevaar bestaat, dat de bemanningen met geweld sullen trachten aan wal te kotnon. Volgens berichten uit Kanton gelooven de autoriteiten aldaar, dat Nanking besloot de twee kruisers naar Hongkong terug te drijven, liever dan het aanbod der rebellen om dienst te doen te aanvaarden en aldus Kanton recht streeks te affronteeren. Nanking kan slch thans langs dlplomatleken weg tot Hongkong wenden met het verzoek om de schepen terug te geven en de eer krijgen voor het beëindigen van de muiterij en ter- zelfdertüd de macht over de schepen verwerven, zonder een gek figuur te slaan, verbonden aan het rechtstreeks sanvaarden van de diensten der muiters. Men gelooft, dst de Centrale Regeering de blokkade van Kanton overweegt, ten einde te trachten de vrijlating te verkrijgen van admiraal Klang Hl-joean, die een persoonlijk vriend is vsn generaal Tsjang Kal 8jek en thans te Kan ton gevangen gehouden wordt e plotseling uitgebroken regeerlngscrisis In Joego-Slavië beeft in dit Internatio nale verband ook meer beteekenis dan men oppervlakkig bezien zou meenen. De pre mier Jeftltsj heeft niet kunnen voorkomen, dat er tweespalt gerezen is tusschen de Kroa- tlsch georiënteerde ministers en de Toen konlng Alexander, bijgenaamd de Ver. eenlger, te Marseille onder de revolverschoten van een terrorist viel, scheen de Joego-Slavlsche staatkundige eenheid sterker gecementeerd te zullen worden door het vergoten koningsbloed. Ontroerend was de eensgezindheid, waarmee het In zich verdeelde en heterogene Joego-Sla vlsche volk zijn dooden vorst Inhaalde en be groef. De groote Kroatische opposltie.leider dr. Matsjek bevond zich zelfs op de kade, toen de kruiser met het stoffelijk overschot van den vermoorden konlng Alexander thuiskwam. Ve len meenden daartn^pen teeken te zien, dat de oppositie het hoofd Ji den schoot *°u leggen, doch Matsjek wilde alleen maar demonstraeren dat hl) de gewelddaad, te Marseille gepleegd, princlpiëel afkeurde en zichzelf en zijn partij niet wilde laten vereenzelvigen met de konings moordenaars. Onder de regentschapsraad, waarvan Prins Paul de voornaamste figuur is, werd sindsdien het door den konlng gevoerde dictatoriale ré gime voortgezet en niet tegemoet gekoanen aan de door dr. Matsjek opgestelde elscben der op positie. De dictatuur wisselde wel van functlo. narissen, maar niet van karakter. Thans ech ter staat de dictatuur tengevolge van de regee- ringscrisls op het spel, zooals duidelijk blijkt uit het feit, dat dr. Matsjek. die sinds 1939 niet meer In het koninklijk slot Dedinje op audiëntie is geweest, met aandrang naar Bel grado werd ontboden om met Prins Paul te confereeren. Dr. Matsjek staat op het stand punt, d^t wel de staatkundige eenheid van Joego slavië naar buiten moet worden be waard, maar dat de inwendige constructie van bet rijk totaal gewijzigd dient worden. Hfl wil geen sterk centraal h(Mia«alend parlement, maar volledige bewegingsvrijheid en aelfbe- ficiuKKingsreciiv aer verscfiuienue vouscieeien, zij het ook binnen het kader van den joego. Slavischen staat. Het huidige, door onvrije ver kiezingen en volgens een wonderlijk kiesstelsel samengestelde parlement, dient volgens hem ontbonden te worden en er moet een nieuwe volksvertegenwoordiging gekosen worden op een wijze, welke de rechten van de verschillende volksdeelen volkomen eerbiedigt. Er moet een einde komen aan de Servische overheerschlng. Natuurlijk zullen al deze eischen niet Ineens worden ingewilllgd, maar dat men te Belgrado meer dan vroeger rekening mee zal gaan hou den Is niet onwaarschijnlijk. Verwacht wordt, dat er onder Btojadlnowltsj of Zlvkovitsj een regeering sal gevormd worden, waartegenover de oppositie niet zoo vijandig zal staan dan tot nu toe het geval was. WEENEN. 23 Juni. (Reuter). Gisteravond werd te Weenen sensatie gewekt door het be richt, dat vanochtend te Boedapest een ge heime conferentie heeft plaats gevonden tus schen den Oostenrij kschen bondskanselier dr. TOKIO, 33 Juni. (V.D.) Bij Glefoe. ten Noorden van Nagoja, is beden een postvlieg tuig In brand gevlogen en neergeetort. Het kwam terecht op een huls, dat eveneens in brand vloog. Het vuur breidde slch uit tot 8 belendende perceelen. die alle In de asch wer den gelegd. De piloot vond den dood. PARU8. 21 Juni. (Reuter). De Kamer commissie voor het algemeen kiesrecht heeft het voorstel der socialisten en radicaal-socia listen verworpen ter Invoering van het even redig kiesrecht. Daarop hebben ds Unka-radte calen Bardon, Desprez en Potle en de socia listen Bracke en Orazlana 150 handteekenin- gen van Kamerleden verzameld, noodlg voor directe behandeling door de Kamer van het voorgestelde evenredige kiesrecht, nu de com missie zich er tegen verast. Schuschnlgg, den Hongsarschen premier Góm- bös en den Dultachen gesant te Weenen. von Papen. In politieke kringen Is men er van over tuigd. dat dese büeenkonut door belangrijke gebeurtenissen zal worden gevolgd. De bespre kingen hadden naar verluidt betrekking op het Donau-probleem In bet algemeen en de re laties tusschen Oostenrijk en Dultschland in bet bijzonder. Verklaard wordt, dat GOmbös er op heeft gewezen, dat er geen kans bestaat, dat de Kleine Entente aan Hongarije volledige rechts gelijkheid op bewapenlngsgebied sal toestaan Derhalve heeft Hongarije besloten, zich niet langer op bet Donaupact te verlaten, doch in de toekomst een meer pro-Dultsche politiek te volgen. NEW-YORK, 21 juni De „Daily Tel." meldt volgens de „Tel het volgende: Zondag a s. sal in alle katholieke kerken van het aartsdlocees New-York van den kansel een herderlijk schrij ven worden voorgelezen van kardinaal Hayes. Waarin d* kerkvorst krachtig protesteert tegen de politiak der MwrVatn- sehe regeering. In het schrijven |s sprake van „de wreede, tyrannleke, ja dulvelsche vervolging der vrome katholiekenDe Mexicaansche katholieken, aldus mgr. Hayes, hebben een schandelijk har- telooze en schijnheilige vervolging te doorstaan. In Mexico heeft een minderheid de macht, aoowel over politiek als over het leger, waar door wetten worden aangenomen, die recht streeks indrulschen tegen de rechten der menachheld (United Press). Generaal Cardenas, de president van Mexi co, heeft in een rede bij de beëediglng van het nieuwe kabinet meegedeeld, dat de regeering alle pogingen In het werk aal stellen om het revolutlonnalre program ten uitvoer te bren gen en de wetten uit te voeren, welke ’t even wicht van de productie zullen regelen. De president voegde hieraan toe. dat de re geering het zesjaren-program van de natlo- naal-revolutlonnalre partij sal uitvoeren Bon der slch te bekreunen om het onrecht, dat de vertegenwoordigers van het kapitalisme hier door sullen moeten ondergaan. Het recht, dat Dultschland zich formeel we derrechtelijk toeëigende, wilden zij evenwel langz den daarvoor voorgeschreven fonneelen weg trachten te bereiken. Een anderen weg •teat trouwens voor hun machteloosheid niet open. Practise!) zijn de geljjkgerechtlgdheids- elschen van Oostenrijk en Hongarije volkomen tenegeerd en zonder noemenswaardigen weer klank te wekken verklonken. Vooral den .sterk revislonlstischen Hongaren zit dit dwars. De Hon- gaarsche minister-president Gömbös, die door onverhoeds het parlement te ontbinden en nted- tae verkiezingen volgens het oude kiesstelsel te «uden zijn tegenstander Bethlen een poiltie- kon poets bakte en samenwerking zocht met d* sterk Dultsch georiënteerde partij van Wolff, helt steeds meer over naar den kant van Dultochland, welks voorbeeld hij gaarne zou volgen, wanneer hl) daartoe maar de kaas en de macht had. Hongarije Is door Italië teleur gesteld. Niet alleen omdat Italië onder de be dreiging van de Dultache poiltlek tegenover Oostenrijk met Frankrijk in het reine kwam en sichtbare teekenen van verzoening gaf teir op zichte van de Kleine Entente en vooral van Joego-Slavië. maar ook omdat het thans het koloniale avontuur in Oost-Afrlka van grooter belang schijnt te schten dan de nijpende be hoeften van sijn Midden-Europeeache vrienden. Gezien deze teleurstelling is de verklaring van Oómbös in het Hongaarache Hoogerhuls. waar- ta hij relde de Europeesche gebeurtenissen met de grootste terughoudendheid te beschouwen en hü zijn beklag deed over de „verdaging" van de Donau-conferentle en het niet reageeren op Hongarije s eiach tot rechtsgelijkheid, van b(j- ■ondere beteekenis. Gómbös, die een zoo groote Meerderheid in het Hongaarsche parlement heeft, dat hl) practlsch maar weinig minder macht heeft dan een dictator, doch geen dlcta- terlale aspiraties beweert te hebben, omdat dic taturen nooit anders dan overgangsvormen In het leven der volkeren kunnen zijn, verstaat •®der rechtsgelijkheid voor Hongarije de in voering van den militairen dienstplicht met een maximum diensttijd van twee jaar en met de zelfde wapenen, waarover de Kleine Entente beschikt. Over territoriaal herstel heeft Gómbös niet ■esproken, maar wel over verbetering van den toestand der Hongaarsche minderheden In de •uooeealestaten Voegt men b(j deae verklaring het bericht, dat Schuschnlgg, von Papen en ooals men in het Engelsch- Franscfie Februarl-conununiqué de quaestles van een luchtpact, van een Oost-Europeesche veiligheidsorganisatie, van een nlet-lnmenglngspact betreffende Oostenrijk, van Duitochlands practische rechtsgelijkheid op bewapenlngsgebied en ultelndeljjken terugkeer tot den Volkenbond te zamen gekoppeld tot een éénheid, welke In haar geheel gelijktijdig tot opiOBSing moest worden gebracht. Dultschland wilde echter die quaestles stuk voor stuk be handelen om zich de vrijheid te garandeeren van alleen maar op die voorstellen In te gaan, welke in zijn kraam te pas zouden komen en de rest eventueel te kunnen laten zwemmen. Van daar dat Dultschland eigenmachtig optrad en de anderen voor niet meer ongedaan te maken voldongen feiten plaatste. De eerste reactie op Dultschlands optreden was een zich hechter aaneensluiten van Engeland, Frankrijk en Ita lië, welke- aaneensluiting te Stresa en te Ge nève op een voor Dultschland onrustbarende wijze werd gedemonstreerd. Lang heeft deze aaneensluiting in haar sterken vorm echter niet geduurd. Engeland is door zijn afsonderiyke vlootovereenkomst met Dultschland overstag gegaan, en Is.bereid ook de kwestie van een luchtpact los te maken uit het in Februari ge projecteerde probleem-complex. Italië, dat te Btresa met Mussollnlschen aandrang het Oos- tenrljksche vraagstuk naar voren schoof en zoo spoedig mogeljjk een Donau-conferentle bijeen wilde roepen, verplaatste het centrum van zijn belangstelling sindsdien naar het Abeeslnlsch conflict en heeft In zijn kolonialen machtsdroom leelljke gebaren tegen den bemiddelenden En gelschen partner en den tegen zijn zin Inge- schakelden Volkenbond gemaakt, terwijl het je gens Dultschland weer wat vriéndelijker ge stemd werd. Het Donsu-vraagstuk, dat nog al tijd op een bevredigende oplossing wacht, is In de Italisansche politiek op den achtergrond ge- raakt, en Oostenrijk en Hongarije voelen zich dientengevolge min of meer la den steek ge- a MMta' hst begin van deze maand had de Donau-conferentte te Rome bymn thewten to men, maar Mussolini heeft momenteel voor hem belangrljker zorgen aan het hoofd. De aanvankelijk vastgestelde datum verstreek en er is nog geen uitzicht or wanneer het Donau- vraagatuk en de Oostenryksche quaestie dan wel Internationaal In behandeling sal worden ge nomen. Kort nadat de Oostenryksche en Hon- gaarache vertegenwoordigers met den Italiaan- achen staatssecretaris van bultenlandsche za ken Buvlch te Venetië overleg hadden gepleegd ter voorbereiding van de beraamd Donau- conferentle, eiachten zoowel Oostenrijk als Hon-, garije gelykgerechtigdheid op bewapenlngsge bied. Dat zy dit met instemming van Mussolini «leden, ligt voor de hand. Derde Orde Stwdiedagen te Handel (N.-Br.j. Twee kinderen onder St. Michielsgestel ver dronken. Voorlonpig Verslag der Tweede Kaaser over de voorstellen tot herziening der reglementen voor Suriname en Curacao. Rede van mintater Oud te Alkmaar over bet regeeringzbeleid. verduistering te Arnhem ven effecten tot een waarde van honderdduizend mark; dertigdui zend mark teruggevonden. Koninklijk bezoek aan Rotterdam. in een adrea aan den Ministerraad dringt da R K. Bond voor Groote Gezinnen aan ep de invoering van een vrijgeseDenbelasttng. Mevr, van Tussenbroek, bekend componiste van kinderliedjes, qrerleden. Hagenaar te Rotterdam van 11.8M beroofd. By bel baden en zwemmen tijdens het week end sijn verschillende personen omgrkemen Hevige tramboUing te Amsler dam: seven ntet- ernstig gewonden. Pt KINA Monah

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1