<Kctv&Aaal H Met twee kameraadjes op avonturenreis door Bertha ruck L De Grondwet der Philippijnen urn den daq wrfflOTo k r: I II It-J 4 DINSDAG 25 JUNI 1935 Indische belangen I Zakkenrollende aap Mysteriespel voor de Kathedraal Meisje in beslag genomen Aluminium boekomslag Nieuw muziekwonder 1 S3 De Parijsche feest- weken De slimme portier - --- AI T I? A RONNF’Q °P dltbIad zlJn ingevolge de'verzekeringsvoorwaarden tegen TJ* 7CCA b« levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door TT 7CA bij een ongeval met <7 OCA bij verlies van een hand MI al if- rïDV/lllllj UJ ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen 1 f i/t/a*" verlies van belde armen, beide beenen of belde oogen JT QvFe" doodelijken afloop JT een voet of een oo< AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERJAES VAN ALLE k ECHT EN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Blauwe wimpel en tropee ilhitamuu óitoiwiïi e i Mes» uImm >r >1 i. De Notre-Dame te Parijs bij avondverlichting SAPIENS 9S Het (Nadruk verboden) Zonder een woord te zeggen pakte de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiifiiiiiiimmiiinnmiiHHnnmiun A 48 staat. (Wordt vervolgd.) .V I Ine a a taai sal weten te maken. Met g’-ondwet alleen sal het echter niet de een of andere wyze sal cc levensmogelijkheden moeten krijgen. dat is Juist de haast niet op te lossen puzzle. o- o. iy »r Een enthousiaste belastingontvanger te Ma- criste (Roemenië) heeft beslag laten leggen op den persoon van een 17-jarig meisje, omdat haar vader zyn belasting niet op tijd betaalde, en er In diens huis niets was, dat de moeite waard was. Het meisje mag in huls doen wat zy wil, doch zU mag het pand niet verlaten. Aan een Dultschen uitvinder Is patent ver leend op een boekomslag van aluminium. Deze omslagen zyn niet slechts licht en duur zaam. doch tevens hygiënisch, daar vlekken ge- makkeiyk kunnen worden afgewasschen. Deze laatste eigenschap maakt ze bijzonder geschikt voor openbare leeszalen. ■1- 50 S3, ler l; Eensklaps zag- hij kapitein met groote stappen naar hem foe komen. zyn gezicht stond niets vriéndelijk en barsch keek hij Pietje aan. „Zou ik wat gedaan hebben? dacht deze angstig. Dat sou spoe dig blijken. kapitein Pietje op en gaf hem een stevig pak voor zijn broek. „Ik zal jou leeren. kwajongen” zei hij. Je moest je schamen om kleine meisjes een klap te geven. Is dat een manier voor een jongen. En wat water door de luchtkoker in de machine kamer te gooien. Aap. Ik sal je leeren en pets, pats, klets ging het. zeewater gevoeld I O. verbeeld je, Leslie, boe heerlijk, in de zee te zwemmen!” een roods,lUn’ d* r°Ut* verwMEtën. In >14 was de organisatie* 'biet zoo geslaagd, hetgeen waarschijnlijk hieraan lag. dat de plannen voor het zomerseizoen eerst veel te lang bleven liggen, en toen overhaast ver werkelijkt moesten worden. In dit jaar zijn deze fouten vermeden, en de organisatie der Parjj- sche feestweken Is aan een speciaal daarvoor benoemden „dictator voor Vreemdelingenver keer” opgedragen. Doch door de politieke crisis verliep de feeststemming. Wanneer de Regee- ringen duikelen en de franc in gevaar is, kan transatlantische schepen. Vier zeilschepen symboliaeeren Een gevleugelde vlctorieflguur blauwe Hnt. De tropee zal eerst worden overhandigd aan de eigenaars van het Itallaansche sa. „Rex", die haar vervolgena zullen overdragen aan de maatschappij, die eigenaresse is van de Nor mandie”, aan welk schip de „Rex” het blauwe lint onlangs heeft moeten afstaan. Een vrouw, die te Heloean, nabij Cairo, eent- gen tijd had staan kijken naar een aap, die op straat kunstjes vertoonde, kwam even later tot de ontdekking, dat zij haar armband miste. Naar thans is gebleken was de aap door zijn meester opgeleid tot „zakkenroller”. Beide kun nen thans In gevangenschap nadenken over hun misdaden. de winden, draagt het Van mijn ruime aardbei-opbrengst Arrangeer ik een festijn. Een soort aardbei-fuif met slagroom Moet bij ieder welkom rijn. 'k Inviteer dan de Redactie Met haar trouwe lezersschaar; Doch vooraf zal ik hun zeggen: Eet u zich geen maag-cat arr he.... Eenigen tijd geleden is door de leidende scheepvaartmaatschappijen besloten tot de ver vaardiging van een tropee, uit te reiken aan bet schip, dat den snelsten overtocht over den Atlantiscken Oceaan heeft volbracht en daar mee den symboltochen blauwen wimpel heeft behaald. Deze tropee, die thans gereed Is gekomen, Is een meter hoog en bestaat uit een wereldbol met daarboven twee vrouwenfiguren, waarvan de eene de snelheid uitbeeldt, die triomfeert over de golven van den Atlantlschen Oceaan. De oceaan is uitgebeeld in blauw emaille, et is een feit, dat Docison Fogg, de meest beroemde verslaggever van de wereldstad New-York, nog slechts enkele Jaren ge leden portier was in een eenvoudig hotel in een Amerikasmsch stadje. En in dat stadje hee<t nlemapd minder dan de bekende perskoning der Vereenlgde Staten, Hearst, hem in hoogst eigen persoon ontdekt en van hem gemaakt wat hjj nü is. „Vertel me eens,” vroeg hem onlangs een oudere collega, diq het In z'n lange toumallr- tleke loopbaan lang niet zoo ver gebracht had als Dodson, „hoe heb je dien krantenkoning Hearst toch eigenlijk leeren kennen?" „Dat zal ik je eens precies vertellen,” lachte de Jonge, pientere Dodson, ,4e moet dan weten, dat in t hotel waar ik portier was, bijna uit sluitend vaste klanten kwamen, die ik natuur lijk allemaal kende. Op zekeren dag reed er echter een auto voor, waar een heer uitstapte, dien ik voor t eerst in m’n leven zag.” Ik maakte m’n deftigste bulging, deed de deur voor hem open en zei: „Goeden middag, mijnheer Hearst.” In plaats van mijn beleefden groet te beant woorden, begon <Ue heer te lachen. „Waar kent u me van?” vroeg hij. „Hebt u m’n portret soms in een tijdschrift gerien? Dat lijkt me vrij ónmogelijk, want ik heb pas m’n baard en knevel laten wegscheren." Mijnheer." antwoordde ik, met de uterste be leefdheid en weer ’n buiging, „tijdschriften lees ik niet; uw> portret heb ik nog niet gezien, en het was me onbekend, of u een baard óf knevels had of niet.” „Maar vriendlief, hoe weet u dan dat ik Hearst ben?” vroeg de nieuwe gast, met stijgen de verwondering ,Xr zijn tal van teekenen. die dit aangeven,” antwoordde ik eerbiedig, terwijl ik den grooten man nog eens goed aankeek. „U hebt de kin iiiiiiiiiiiiiiminii ZE ZIJN ER! j Tt en mag dus niet zeggen, dat de Philip- y/| ptno's aan een tekort aan democratie ten gronde zullen gaan nu Amerika den sleeptros losgekapt heeft en ze aan hun eigen loc heeft overgelaten. Dat dit loskappen ge schied is met zwaar betrokken lucht en terwijl de politieke barometer In den Pacific, en bok nc* daarbuiten, steeds harder achteruitloopt, beeft ten gevolge, dat asm het volk van den Jengen staat zeer hooge elschen zullen wor den gesteld. Volkomen hiervan bewust wijst Manuel Que zon zijn landgenooten hier juist op met de «i zelfs een dictator geen luchthartigen glimlach op de gezichten tooveren. De feesten en de vrooiykheid geraakten sterk op den achtergrond. En de belangstelling, die nog wakker was, werd door het aanhoudend slechte weer tot nul te ruggebracht. De groote vliegdemonstraties in 'Villacoublay, die inderdaad alles overtroffen, wat op dit gebied ooit in Frankrijk gezien werd, de beste kunstvllegers en het grootste gedeelte der militaire vliegtuigen namen er aan deel vielen door den stroomenden regen let terlijk In het water, en slechts enkele honder den vllegsport-geestdriftigen trotseerden het hemel vocht tot het druipnatte einde. En zoo is het ook al gegaan met die andere voorstelling, die. Inderdaad grootscheeps door de stad en de overheid ondersteund, tot vér bulten Frankrijk belangstelling had gewekt: de opvoering van het oude mysteriespel „De vray mistère de la Pas sion”. Het wordt In dit jaar, voor het eerst na vler-en-een-halve eeuw, weer opgevoerd, en weer voor de kathedraal, evenals in de middel eeuwen. Wanneer er iets is, dat de feestweken van Parijs tot een succes zou kunnen maken, dan zijn dat de oude mysteriespelen. De belangstel ling hiervoor is enorm gebleken. Aanvankelijk moest het spel twee maal worden ülttfësteld we gens het regenachtigetweer. Intusséhen stond de Notre-Dame reeds „aangekleed** voor het spel. Men zou haar bijna niet herkennen. De gevel is rechts en links door groote coulissen bedekt, waarachter de portalen schuil gaan. Hier zijn de Ingang van den hemel en ook de toegang tot de hel opgebouwd zonder die belde is een mysteriespel immers niet denk baar? In het midden een breed tooneel, met hoog podium, doek en coulissen, geheel com pleet: hier speelt de eigenlijke passie zich af. De regie heeft het aantal medewerkenden aan- De jonge dirigent, die een zoon is van Rus sische ouders, gaf z'n armen de maat aan, en slechts in een paar crescendo-passages was hl' uit de maat. De knaap heeft noch nimmer een noot mu ziek gespeeld, doch thans zal er een viool voor hem worden gekocht, Menuhin verklaarde na afloop van het recital, dat de jongen zonder twijfel grooter zou worden dan hij. groen-brulne oogen van het kleine bruidje, toen ze voor het laatst de meisjeskamer rondblikte, die Leslie na haar vertrek In orde zou maken. Impulsief sloeg zij de armen om den hals van baar boezemvriendin en snikte: .Je bent zoo lief, zoo erg goed en lief altijd voor me ge weest, Leslie, dank je. dank je hoor...." „Maar je moet me niet door je sluier heen kussen. kindje! Dat brengt ongeluk!" pro testeerde Leslie; een stap achteruit gaande „O Leslie, ik wensch je alle geluk ter wereld toe!” riep het jongere meisje, over haar schouder kijkend, terwijl ze de kamer verlieten. ,Tn- dien ik als een gift drie tooverwenseben op mijn trouwdag mocht uiten, dan zou er één van zijn, dat er een dag sal komen, waarop je zoo gelukkig zult zijn, als ik het vandaag ben!” .Mijn lief schaapje!" zei Leslie luchtig, achter haar de trap afdalend. „Hoe weet je. dat ik op mijn manier me niet even gelukkig gevoel?" Owenna schudde haar krullenhoofdje met de oranjebloesem en den nevelachtlgen sluier Voor haar was er slechts één weg voor een vrouw, om gelukkig te kunnen zijn. „En die andere twee wenschen?” opperde Leslie aan de deur van de zitkamer. „Welke zijn die?” .Die mag ik je niet vertellen.” antwoordde het bygeloovlg bruidje glimlachend, met haar vinger op d« lippen. „Als ik je die vertelde, zouden ze misschien niet in Vervulling gaan!” verslijten als de mijne; hrt is pas een paar maanden geleden, dat ik een nieuw paar voor Hughle gekocht heb, en kijk nu eens aan.... Ja. zulk een verandering had Leslie dikwijls waargenomen by meisjes na hun Houwen, ver anderingen, teweeg gebracht door den tijd en het huishoudelijk leven. Ze zou waarschijnlijk de mooi gevormde Taffy, met haar ongeëvenaard figuur, eens corpulent en dik zien worden! Verschrikkelijk idee!.... Maar plotseling haalde Leslie protesteerend haar slanke schouders op en dacht: kom, kom, weg met zulke pessimis tische gedachten op den bruiloftsmorgen Het is nu niet de tijd, noch de plaats, om aan ouderdom te denken. Myn roosje, wier bladeren eens zullen verwelken, is nog maar een bloeiend knopje en menigen dag zal ze nog in volle schoonheid fleuren. Leslie gaarde toen de handdoeken en de ge parfumeerde verbena-zeep van haar vrien dinnetje samen en zei: .jk zal de badkraan open zetten. Taf,’ wil Je het water koud of wshn hebben?” „Koud.” antwoordde het Welsche meisje, uit het bed springend en over het linoleum trip pelend. om haar kimono aan te doen. „Misschien zal ik morgen kunnen gaan zwem men. Zal dat niet verrukkelijk zijn?" Want het bruidspaar had besloten, op zijn huweiyks- relsje naar Brighton te gaan. Het was tamelijk dicht bjj Londen, voor het geval Paul bevel tot vertrek zou ontvangen en er was volop ge legenheid voor zeebaden en lange wandelingen in de naburige duinen. „Dit laar ben ik niet bulten mijn badkuip geweest en heb geen gepast aan de verhoudingen van het kathe- draalplein; er treden ongeveer negenhonderd figuranten op. Reeds maandenlang werden de moeilijke massa-scènes geoefend in de Napo- leon-kazerne en in het Trocadéro, onder leiding van den bekenden regisseur Pierre Aldebert. die ook in Rome, Laon en Carcassone dergeiyke spelen geredigeerd heeft. De veertig ruiters, die tijdens den proloog komen binnenrijden en ook in de groote tooneelen meedoen, zijn leden van de Garde Républlcaine, zljzelve en hun paarden waren in rijftiende-eeuwache costumes gesto ken. Het spel houdt zich bijna overal nauw keurig aan den ouden tekst, zooals deze hier vler-en-een-halve eeuw geleden door de Parij zenaars in de vasten gesproken werd voor dezelfde kathedraal. De omgeving is sindsdien niet eens bijzonder veel veranderd; nog staan aan den overkant van de Seine dezelfde oude buurten, nog spoelt de Seine aan het He voorbij, nog waken de hei ligen in hun galerijen. Slechts enkele moderne hulpmiddelen heeft het spel gewonnen: luid sprekers, die eenstemmig bet geheele plein tot aan de prefectuur in den achtergrond beheer- schen, zoodat geen der twaalfduizend toeschou wers ook maar een woord van de opvoering behoeft te missen. En verder nog schijnwer pers om aan het eind van het spel het tooneel en de machtige kathedraal daarboven in een wit licht te zetten, dat eiken streefpljler en iedere nis en het kleinste ornament duidelijk afltfnt. Daarna wordt het feestelijk „Te Deum” inge zet en onder het gelui aller klokken ten einde gezongen, een godsdienstige gemeenschapsgetui- genia, dat Parijs in dezen omvang sinds zeer lang niet meer beleefd heeft. k, De spelers zijn voor het evergroote deel men- schen uit het volk, de meesten hunner zijn in de techniek der passiespelen al geschoold te Ménllmontant. Slechts de hoofdrollen heeft men toevertrouwd aan beroepstooneel-spelers, die vroeger al eens dezelfde rollen gespeeld heb ben in het Théétre Odéon, onder de regie van Gémiei den beroemden en helaas te vroeg ge storven Franschen regisseur. De kathedraal zelf is ook bij de ensefneering betrokken. De H. Michaël treedt uit zijn nis onder de groote roset, en de duivel door den architect op een der torens verbannen, zal daar In het schynwerperllcht zijn rol spelen. Voor Parijs is dit mysteriespel een belangrijk gebeuren. Toch is het niet het eenige en niet het eerste In dezen tijd. Voor de kathedraal van Chartres wordt reeds sedert maanden het spel van Adam en Eva opgevoerd, in Rouaan ’n an der middeleeuwsch stuk. Doch zoo grootsch van opeet en met zooveel spelers en technische hulp middelen als thans het mysteriespel te Parijs heeft men in Frankrijk nog geen godsdienstige opvoering beleefd. „Oranje bloesems, levende oranjebloesems," riep Gwenna opgetogen uit. met welbehagen den heerlijken geur er van opsnuivend. „O, maar waar heb Je die gehaald?” „Van Covent Garden. Ik ging er vanochtend om vijf uur al op uit met een van de dienst boden, wier vrijer by een bloemist werkt,” legde Leslie uit, terwyi ze den nmoien krans op het lieve hoofdje bevestigde. ..Nu ben je juist een beeldje, voorstellend „De kroning van Cupido" of zoo iets; in ieder geval het staat Je beeldig. Wacht, ik zal het een klein beetje vaster hechten. Ziezoo, en hier is de sluier.” Gwenna staarde met wydgi opende oogen. „Een bruidssluier ook al. Leslie?” „Wel zeker. Het is de eenige maal van Je leven, dat Je dien zult kunnen dragen, al voert ze ook terug tot slaverny en de tyrannle van den man.” zei Leslie, guitig den suffragette- toon nabootsend, zy schudde de lange, zachte, doorschynende plooien neer van de fyne. witte tule, die ze met eigen hand tot laat in den nacht geborduurd had en waarvan de zoom was bewerkt met blaadjes van witte zyde.'.Dit Is een cadeautje van my. schat!” „O Leslie, wat een heerlijke verrassing voor me,” stamelde het bruidje ontroerd. „Het ia heelemaal handwerk en door Jouzelt gemaakt! Wat snoezige laurierblaadjes. „Neen, geen laurierblaadjes, kind! Het zijn mirteblaadjes, dat moeten ze tenminste ver beelden. Jammer, dat Je botanische kennis zoo zwak is." ratelde Leslie voort, toen ie de taxi buiten hoorde stilhouden, waarin Hugh Lloyd Op een vloolrecital van Yehudi Menuhin te Melbourne heeft een vyfjarige knaap. Abe Kuchmar, gedirigeerd, en dit is haast een even groote attractie gebleken als het spel van den jeugdigen violist zelf. Neen, pas na jaren lang getrouwd te zyn, zou haar vroegere boezemvriendin zleh weer tot Leslie wenden om sympathie en dan zou het niet meer hetzelfde zyn. Het laatste voorgevoel had allen schyn van onvermydeiyk te zyn. zy verbeeldde zich reeds Gwenna’s zachte Welsche stem, eens zoo vol verwachting. byna onherkenbaar berustend geworden en met het air van een matrone te hooren zeggen: „Kom kindje, zeg tante Leslie »u eens Hef goeden dag!” Ach. deze overwegingen wierpen eéh sombere schaduwstreep in de helder verlichte slaap kamer met de blanke gewaden van het zon nige bruidje De schaduw scheen als een vinger te wyzen naar den tyd, die eens moest aan breken. dien tyd, waarop Taffy oud ecu zyn.... En intusschen zou het droommelsje met de blauwe oogen een practlsche. prozaïsche Taffy Worden door al die hulseiyke beslommeringen van het dageiyksch leven, zooals: ja werkeiyk. de looper op de trap raakt zoetjes versleten, we zullen een nieuwe noodlg hebben, en dan kunnen we dezen nog gebruiken voor de trap naar den zolder; ofwel: Ik geloof niet, dat er ergens ter wereld kinderen zyn, die zooveel schoentjes Dat pak slaag kwam aan. Het huilen stond Plet nader dan het lachen. En tus- schen het hullen door vertelde hy den ka pitein dat hy met Wietje had willen spe len, maar dat ze niet mee wou doen, en toen hy de geschiedenis van den emmer wa ter vertelde, moest de kapitein even lachen. „Nu zal Ik voor de laatste maal als kamer meisje fungeeren en je behulpzaam zyn by je toilet”, zei Leslie, toen Gwenna uit de bad kamer kwam. „Weet Je wel, dat er veel haak jes, maar geen oogjes zyn biyven zitten aan den hals van deze Japon? Dat gebeurt altyd by 't stoomenl Ze bekommeren er zich niet om, dat zulke slordigheid in onze kleeding den' mannen tegenstaat; maar ik zal ze wel in de kant vasthaken, dan merkt niemand het.... Het is byna Jammer, dat al de dames van de Club al naar haar werk zyn gegaan, ofschoon ik weet, dat Je er niet op gesteld bent, om aangestaard te worden. Weet Je wel. dat Je een miniatuur Venus bent? Neen, ik houd je nigt yqbt den gek. Je ziet er bekoorlijk uit, Taffy, een voudig om te stelen. Nu. dat sal je wel meer malen van Paul hooren; hy heeft toch maar geboft! Hy to gelukkig, dat hy jou krygtl" „Ik ben gelukkig, dat ik hem kryg!" zei het blanke bruidje eerbiedig. „Nu. waar Is myn hoed?" .Maar denk je dan, dat ik je zal toestaan, met een hoed op te trouwen?" „Ik bedoel myn beste witte, met die veert Jesl” „Noen, hoor, daar komt niets van. Kyk eens. wat Ik voor Je heb.” en ze bracht een ear- tonnen doos te voorschijn, die ze gehaald had. terwyi Owenna in de badkamer was. zy nam er een tak donkere bladeren uit met ronde witte knoppen van wasachtigen glans. In mijn tuintje stond een kistje, Op dat kistje lag wat glas. V begrijpt dat dit mijn broeikas, Nee pardonmijn serre was. In die handvol vette aarde Had ik aardbeitjes geplant. Zoowel 's morgens als ook ’s avonds Keek ik naar den aardbei-stand. In die broeiend-zwoeie warmte Kwamen reeds drie plantjes uit. Toen drie echte, witte bloesems, Toen één groene aardbei-spruit. Juni-zon gaf al wat warmte Aan mijn lieve kweekeltng; En zoodra die prachtig uitztool En een roode kleur ontving Toen heeft er een booze kater Met zijn poot den grond doarkrabd; Een brutale spreeuw heeft later Héél mijn rijkdom weggegapt -pj resident Roosevelt heeft zyn goedkeuring j-7gehecht aan het ontwerp-grondwet. dat de -1- Nationale Conventie der PhlUpplno’s daarvoor in speciale zitting byeengeroepen en gepresideerd door Claro M Recto had aan genomen. nadat alle amendementen van eenige beteekenls, door de oppositie Ingedlend, verwor pen waren. Op 14 Mei as. zal nu een volksstem ming worden gehouden, waarvan de uitslag zal moeten dienen om deze grondwet rechtsgeldig te maken. Manuel L. Quezon, de president van den Phl- lippynschen Senaat, schynt de aangewezen per soon te zyn om 't hoofd, de president te worden van den nieuwen, onafhankeiyken staat, die een besluit van Amerika het aanzien heeft ge geven. Helaas heeft Amerika by het schenken der vrijheid vergeten de noodzakeiyke voor waarden voor het economisch leven van den nieuwen staat te scheppen. Het Verre oosten krijgt er dus een soort Hongarye of Oostenrlik by. zoodat de nieuwe stichting van Ameri- kaansch politiek onverstand en egoïsme I be stuurders en diplomaten nog werk en zorgen genoeg zal geven. De grondwet is zoo samengesteld, dat letter- lyk alle waarborgen genomen zyn om te belet ten, dat een dictator ooit het bestuur aan zich trekt. Daarin herkent men natuuriyk de hand van Amerika. Maar om de dictatuur van één persoon onmogelyk te maken, heeft men juist weer een andere dictatuur de mogelijkheid tot ontstaan gegeven de dictatuur der wetge vende vergadering. De grondwet legt de uitvoerende macht in de handen van een president. Deze zal evenals de vice-president voor eene ambtsperiode van zes jaar door het volk gekozen worden middels rechtstreeksehe verkiezingen. Om te voorkomen, dat zooals in Zuid- en Middel-Amerika presidenten zich steeds maar weer laten herkiezen, met. alle hun ter beschik king staande wettige en onwettige middelen, bevat de grondwet een zeer drastische bepaling Geen persoon, tot president gekozen, mag voor het volgend res-Jarig tydperk worden herkozen noch zal de vice-president of een ander persoon, die welUcht aan het presidentschap is gekomen, al was het ook maar een jaar voor de verkie zing, verkiesbaar zyn voor het presidentschap by deze verkiezing.” e De bevoegdheden van den toekomstlgen pre sident denkt de meest waarschynlyke candi- daat, Manuel Quezon, blykens een door hem gehouden toespraak zich als volgt: Er is een uitvoerende macht geschapen om zoowel in gewone tyden ato in buitengewone tij den hst land orde en rust te verzekeren, het tc behoeden voor verwarring, beroerten en ellende. Het gebrek aan een krachtig bestuurshoofd heeft in meerdere landen den ondergang der democratie veroorzaakt, het volk zyn vertrou wen in de democratie doen verliezen en dicta turen te voorschyn doen komen. Om zich nu eer. krachtig uitvoerend bewind te verzekeren en te- geiyk te voorkomen dat op zyn beurt dit bewind in een dictatuur zou ontaarden, heeft de grond wet de verkiezing van t staatsohfod na geëin digde ambtsperiode onmogelyk gemaakt. Daar door is de mogelykheid vrijwel uitgesloten, dat ooit een staatshoofd zal trachten aan 1 bewind te biyven. Hierdoor vertrouwen wy ons land te 'bewaren voor de revoluties, welke verschillende Amertkaansche republieken telkens weer op hun grondvesten doen sidderen. De grondwet geeft naar Amerikaansch voorbeeld de Wetgevende Vergadering ech ter een zoodanige macht, dat een dictatuur van dit lichaam weer wel mogeiyk wordt. Wat ook weer zyn bezwaren heeft, zy het dat deze dic tatuur minder gevaariyk lykt dan die van één persoon. Een wetsontwerp zal nameiyk niet van kracht worden dan nadat de president het heeft geteekend. Weigert hy de onderteekening. dan gaat het naar de wetgevende vergadering terug, met een mantelnota, waarin de preslden- teele bezwaren vermeld worden. Opnieuw wordt nu het wetsontwerp in behandeling genomen en Indien twee deren van alle leden der wet gevende vergadering besluiten het ontwerp te handhaven, wordt het nu toch wet De wetgevende vergadering heeft de grond wet zich gedacht ato een lichaam, bestaande uit één kamer van niet meer dan 120 leden, rcae om de drie jaar zullen aftreden. Men zal de zetels zoo goed mogeiyk verdeelen over de p-ovlncies, terwyi alle manneiyke burgers bo ven de 21 jaar, die lezen en schrijven kunnen, minstens één jaar in den archipel wonen en minstens zes maanden in de plaats, waar zy willen slepimerr, stemgerechtigd zullen zyn. Dé mogelykheid om het kiesrecht uit te brei den tot de vrouwen wojdt door de grondwet open gehouden. Binnen twee jaar na aanname der grondwet zal daartoe een plebisciet wor den gehouden, waflneer minstens driehonderd duizend vrouwen, die de noodlge kwalificaties bezitten, daartoe den wensch te kennen geven. Sutpuuiin uae uftz ua^aaisaa; aqaaftxad J der laatste jaren. Nadat men in Frank- ■*~*7 rijk en byzonder in Parijs de verminde ring van het vreemdelingenverkeer gevoelig bemerkt had het was tot op een vijfde van den vroegeren omvang gezonken aldus onze byzondere correspondent spiegelde men zich aan het voorbeeld van andere landen en andere steden (in Duitschland, Italië) die den vreemdeling niet erïkel weten te lokken door treffende reclame, maar ook weten te boelen door tentoonstellingen, kunstprestaties en feest weken in het seizoen. Nu, Parijs kreeg zyn feestweken. Allerlei sport-attracties, paardenrennen, motorboot- wedstrijden, vllegfeesten werden gearrangeerd, gala-receptles in de Opera, tuinfeesten in het Bols en toch, in het vorige en ook in het toe pende jaar is er van het „groote seizoen” niet zooveel terechtgekomen als men had mogen zyn afdeeling voor de bruidsparty zou weg voeren. „Het is werkelijk opfrtoschend, om nu eens een bruiloft te hebben, die niet volgen» de gangbare mode is. Het>werslag in de couranten zal nu eens anders lulden. De cadeaus waren weinig in getal en niet zeer kostbaar. De bruid was slechts door één bruidsmeisje geëscorteerd, haar vriendin, uitgedost in mauve linnen, mystlsch en wondervol. (en dat is zeker de waarheid, in aanmerking genomen, dat myn nicht het verleden Jaar te Henley als jacht- costuum droeg.) De plechtigheid ging onge stoord haar gang behalve, dat de dienstdoende geesteiyke op het punt stond, de bruid in den echt te verbinden met den voornaamsten ge tuige. Maar dit moet niet gebeurep, Taffy. Bedenk toch dat ik zelf van plan ben. om Hugo Swayne in te palmen." „Neen Leslie, dat moet Je niet zeggen." protesteerde de bruid. „Je weet, hoe het me tegen staat, dat je op zulk een manier geëngageerd raakt, in plaats vanvan niet anders te kunnen, omdat Je werkeiyk verliefd bent. „Ik geloof, dat ik werkeiyk verliefd* zou kun nen worden op oom Hugh." voorspelde het bruidsmeisje; „t is alleen maar jammer, dat hy geen dertig jiar Jonger is. Kom nu mee. Hy wacht op Je. In leder geval geef ik hem een zoen. Heb je Je handschoenen? Goed. Heb Ie myn zakdoekje? Denk er aan. dat het echte kant is en dat het niet tegen tranen kan. maar..,." Maar er was een verdachte glinstering In de van de geniale zakenlui, maar ik sle aan uw slapen, dat u niet in stoffeiyke. maar in geeste lijke dingen handelt. Uw mond is de mond van een stryder, maar de zenuwachtigetrekking van de mondhoeken naar den neuswortel bewijst, dat door tegenstand uw wil om te overwinnen, slechts wordt aangevuurd. De sprekende IHn tusschen den neus en de oogholte, stempelt u tot staatsman. U hebt het voorhoofd van den scherpelnnlgen criticus; de welving van uw schedel getuigt van buitenge wone successen en uw oogen, ja, ato ik naar uw oogen kyk, ik kan t niet anders zeggen, dan is my, of ik er de rotatiepersen in zie draaien. Er is voor my dus maar één mogelykheid: U bent Hearst.” Weer keek ik den grooten man eens goed aans. en zag. dat hy diep onder den indruk verkeerde van zoo’n buitengewoon staaltje van menschen- kennto. Hy nam me direct in dienst; en de rest weet jc „Alles goed en wel," verbaasde zich de collega van Dodson, „maar hoe kon Je uit die aanwy- zingen met aoo'n absolute zekerheid opmaken, dat die heer Juist Hearot moest zyn, en geen andere, persmagnaat?” „O." zei Dodson, „als er nog eenige twyfel in my was overgebleven, dan had de koffer, die hem door z’n chauffeur werd nagedragen en naar binnen werd gebracht, aan dien twyfel een einde gemaakt." ,De koffer, zeg Je? Hop zoo?” „Wel." lachte Dodson, en stak een sigaret op, „op dien koffer stond met groote tetters: Wil liam Randolf Hearst.” woorden: ,Kr hangen wolken, zwarte dreigen de wolken over alle deelen der wereld. Ieder een spreekt van vrede, maar Iedereen bereidt rieb voor op den oorlog, wy zouden echter or.waardlge zonen onzer heldhaftige voorvade ren zyn, indien wy uit hoofde van de verwar- ce internationale situatie ook maar een oogen- bllk zouden aarzelen de verantwoordeiykhetd ea het risico te aanvaarden van een onafhan- keiyk volksbestaan.” Gelukkig zyn er twee factoren, welke zeer Kunstig zyn voor de PhiUppino's. Ten eerste, cat zy een christenvolk zyn dank zy de Spanjaarden en de Spaansche Dominicanen! het eenige in het Verre Oosten, en daar- ooor nog een ander en steviger fundament hebben voor hun cultuur dan enkel maar de democratie. Hoe steviger zy weer aan hun Christendom zullen vasthouden, dat zelfs de ..americanlaeering” goeddeels heeft weten te weerstaan de Amerikanen moesten niets Itebben van het katholicisme op de eilanden, a’ hebben zy het niet direct vervolgd hoe eerder zy in staat zullen zyn een nieuwe eco nomische en sociale orde te grondvesten, die „revolutlevast” zal zyn. De tweede is, dat elke eetlust tenslotte reke ning heeft te houden met de mogeiykheden van de maag. Een python, dre zoojuist een waterzwyntje heeft Ingeslikt, is de eerste we ken een buitengewoon onschadeiyk dier. Japan met MandsjoeriJe mag men wel even vergeiy- ken met desen python, maar dan niet met een v<aterzwyntje doch met een heel stevig water marken in zyn maag. Waar Amerika de PhlUp- pynen politiek heeft losgelaten enkel en uit sluitend omdat het economisch van ze af wll- de’ er voor deft archipel wel geen andere mogelykheid zyn dan zich economisch op Ja pen te heroriënteeren. Japan heeft reeds zeer groote belangen op de eilanden, niet bet minst doordat corrupte ambtenaren heel wat grond bezit in handen der Japanners gespeeld heb ben. Maar bet zal onmogelyk den archipel ook rog politiek op kunnen slikken; daarvoor ligt MandsjoeriJe nog zeer lang te zwaar op de Jspansche maag. In Nederlandsch-Indië zal men zeer goed doen door nauwkeurig de ontwikkeling van den nieuwen staat te volgen. Ook voor ons zal her van veel belang zyn, dat ze zich levensvat- 4 een redeiyke gaan: op ze economische Hoe? teMSUU I i 15 "''I S

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 3