ONS BLAD Een interview met Gil Robles Het nieuws van heden HET BEZOEK VAN LORD EDEN AAN MUSSOLINI Italië verklaart zich niet bereid over Abessinië te spreken, tenzij... Nieuw Kabinet te Belgrado H D Kremlin in gevaar geweest? Duitschlands ver- plichtingen NOOIT DICTATUUR DE BAROMETER JOH. LAUWERS NIETS TE HOPEN” VAN SCHEVENINGEN IS •s VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Bij contract sterk zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Botsing te Doornik Fascisten tegen socialisten Minister Eden - Per onderzeeër naar de Noordpool Het plan ’weer opgevat Overstrooming in China Door zware wolkbreuken Sacramentsprocessies In het Rijnland De daders spoorloos verdwenen Aardschokken in Indië Instortingen nabij Makassar De hitte Uitbarsting van den Doekono Azana, de onvruchtbare Diner aangeboden ■afli Heiligschennende in braak bij Brussel De belastingplannen van Roosevelt De besprekingen over de 'vlootkwestie i le wachtcommandant van den hul digen Sowjetburcht met 20 sol daten gearresteerd De verzoeningscommissie, welke aldaar bijeenkomt, door Rome onbevoegd verklaard Engelsch gezant verlaat Abessinië Afhandeling tijdens huidige congreszitting gevraagd Fransche oud-strijders in Stuttgart DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Hij wil de proletariërsmassa er van overtuigen, dat de „Accion Popular” een diep sociaal besef heeft PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER f 2- f2.85 Voor het op 1 Juli aanvangende jaar opnieuw een uitstel- regeling afgekondigd DINSDAG 25 JUNI 1935 Abessinië verzet zich De Arbitrage-commissie komt bijeen te Scheveningen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 c. p. regel; idem op pag. één 55c. p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers Stojadinovitsj er in geslaagd een regeering samen te stellen ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 219 J E; f Provinciaal Kapittel oe- sn- Noordwjjk koningskinderen De Si. Jansprocessie te Laren. O la De Kroaten it oorlog en marine generaal van eener dictatuur gewenscht Republicans SUnd op Dinsdag usr VJ*.: 75*A tlge wijle door de Belgische bisschoppen in gewijd. Het bezoek der Duitsche frontstrijder» aan Engeland. De feestelijke ontvangst te Brighton les* zen de onderteekenlng van een delsverdrag met Zweden. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 21 Juni: Zondagnacht ff in de H. Hartbasiliek te Koe- kelberg by Brussel een heiligschennende dief stal gepleegd. Drie wekèn geleden was de basiliek op plech- In de afgeloopen weken bleef het echter steeds onzeker of de conferentie al of niet door zou gaan. Eerst Maandagochtend heeft men te bevoegder plaatse daaromtrent zekerheid gekregen. De Itallaansche arbiters zullen in het Palace Hotel te Scheveningen logeeren. Zy zullen ver gezeld zyn van twee experts. De besprekingen zullen hedenmiddag een aanvang nemen. Waar de conferenties plaats zullen hebben is nog niet bekend. 20 manschappen van de wacht zyn in de ge vangenis opgesloten. De oude wacht is afge lost door manschappen van de OPOE. De gearresteerde commandant moet in ver binding hebben gestaan met anti-sowjet-kiin- gen. In totaal is tegen 28 leden van de wacht een vervolging Ingesteld. Het kabinet is een regeering van breede con centratie. waaraan ook wordt medegewerkt door een Kroatische groep. De Kroatische meerder heid onder Matsjek zal een afwachtende hou ding van sympathie aannemen. Het kabinet schynt dus de Kroatische kwestie door wederzydsch overleg te willen oplossen. de die Een overeenkomstige regeling heeft gegolden in bet 30 Juni afloopende be taling* jaar. Bepaald is dat een Saartransfer met plaat* vindt. Reuter meldt verder, dat een volledig mora torium gedurende een Jaar Is afgekondigd voor alle termynbetallngen aan de V.S. en alle an dere landen, waarmee Duitschland geen clea- ringverdrag of transfer-accoord heeft gesloten. De Belgische aangekomen Aardschokken in Ned.-Indië. eset nog ■me (Jen ge- De ien de net len r de laad it I* oote :gen die ik Tumult In „Bloembollencultuur" om de sanee- ring. Bl ief >t- tn- eel ist, :>m le en te- ng ek m. rer- an- de ns- ag- len Aan bet eind der bespreking werd bet lucht- Vlootprobleem in discussie genomen. De middagbespreklngen werden tot Dinsdag middag 5 uur uitgesteld. Eden zal daarom eerst Woensdagochtend weer vertrekken. Dit uitstel wordt toegeschreven aan een wensch van Mus solini, die hedenmiddag aanwezig wilde zyn by de onderteekenlng van een Itallaansch han- STUTTGART. 24 Juni. De alhier gearriveerde 44 Fransche oud-stryders zyn beden tydens een diner in den Stadtgarten verwelkomd. O. a. hield de rykslelder der Duitsche oorlogsver minkten, Oberlindober, een rede, waarin hy den wensch uitsprak, dat het mogeiyk zal zyn in den loop der eerstvolgende Jaren verdere bruggen van vriendschap en vrede te slaan tus schen Fransche en Duitsche oud-stryders, maar ook tusschen de Duitsche en Engelsche oud strijders. benevens met die van de andere lan den. De Pranschman Raynaud seide, dat de Fransche oud-stryders trotsch waren op de BERLIJN, 24 Juni. Blijkens een mededee- ling van het Duitsche Nieuwsbureau heeft de Duitsche Ryksbank zich wederom ge dwongen verklaard, voor het Jaar, beginnen de 1 Juli a-s., een transferregeling af te kon digen voor alle aan het buitenland ver schuldigde betalingen uit hoofde van obli gaties op middelbaren en langen termijn. ROME, 24 Juni (Reuter). Over de besprekin gen tusschen Mussolini en Eden, welke heden zyn aangevangen, werd vanmiddag een com muniqué verstrekt, volgens hetwelk de bespre kingen op een hartelyken toon werden gevoerd en ongeveer twee uur duurden. Besproken werd het Duitse hEngelsche vlootverdrag. alsmede andere kwesties, die een onderwerp van bespre king hebben uitgemaakt by de Engelsch Fransche onderhandellngen van 3 Februari te Londen. „Ik houd een dictatuur nimmer voor gerecht vaardigd. Verklaarbaar vind ik ze alléén wan neer, in een periode van anarchisme, de macht in de goot terecht komt. Maar hieraan behoeft men zelfs niet te denken. .Het eerste, wat wy ten overstaan van deze enorme proletariërsmassa's gevoelen, aldus OU Robles, is het vurige en eeriyke verlangen hen met feiten te overtuigen dat de rechtsche ele menten vertegenwoordigd door „Accion Popu lar” een diep sociaal besef hebben, dat zy slecht* moeten aanpasaen aan de eischen der economie van het land, teneinde geen grootere beroerin gen te veroorzaken. WASHINGTON, 24 Juni. (Reuter). Roosevelt Heeft aan de leden van het Congres medege deeld, dat hy zyn belastlngprogram, hetwelk in den lande zooveel opspraak heeft verwekt, gaarne nog tydens de huidige Congreszitting tot wet verheven wil zien. Het gevolg van dezen wensch zou zyn. dat de Congreszitting voor den duur van den hee- len zomer wordt verlengd. sche en dictatoriale neigingen. Deze verdenking vindt on. steun in den geest van de Jeugd, die hy onder zyn aanhang telt. De „Jeugdorganisa ties van Accion Popular” (J. A. P.) eischen „de geheele macht op voor den leider”. De Journalist stelde daarom deze vraag: „Welke omstandigheden zouden zich moeten voordoen, opdat de rechtsche partyen de uit oefening eener dictatuur gewenscht zouden achten? „Nimmer heb ik aan eenigen „coup” gedacht noch zou ik het zyn. die er steun Aan zou verlee- nen of hem ook maar zou wenschen. Anderzyds geloof ik niet in een linksche reactie, doch slechts in een verbitterde accentuatie van het linksche sentiment.” BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar s Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Verder wenscht Italië geen bespre kingen met Eden te voeren over het conflict met Abessinië. Van offi cieel* Itallaansche zijde werd hier omtrent verder aan Reuter mede gedeeld, dat de verzoeningscommis sie, welke morgen te Scheveningen moet bijeenkomen, niet in staat zal zijn, om de werkelijke Italiaansch Abessinische geschillen te regelen. Er is dus geen hoop, dat een werke lijke regeling van het conflict door deze commissie zal worden tot stand gebracht. Thans is myn grootste zorg de werkloosheid. Het regeerlngsontwerp, dat slechts aanvullende beteekenis heeft, is berekend op een aanwending van tweehonderd millioen peseta’s. Hieraan moeten de afzonderiyke plannen der ministeries worden toegevoegd. Wat „Oorlog" betreft, de werken ter uitvoe ring van de plannen tot nationale defensie, zul len arbeid geven aan verscheidene duizenden ar beiders.” 24 Juni (Reuter.) De commandant van de wacht van het Kremlin is ge arresteerd, beschuldigd van contra-revo- lutionnaire gezindheid. Naar bekend is wonen in het Kremlin Stalin, Molotow en vele andere vooraan staande Sowjet-autoriteiten. De Journalist was met dit precieze antwoord niet tevreden, misschien omdat het algemeen was gehouden. „Wat zegt u van de geruchten, die de laat ste dagen voortdurend toenemen, dat, tenover- staan van een geweldige linksche reactie, uw partyen, liever dan zich de macht te laten ont- rooven, desnoods tot een „coup d'état” hun toevlucht zouden nemen?” BANDOENG, 24 Juni. (Aneta.). Van den gezaghebber van Tobelo in Noord-Halmaheira is bericht ontvangen dat hy voor een onderzoek van den vulkaan Doekono derwaarts is vertrok ken. Van dezen vulkaan werd een onafgebroken eruptieve werking geconstateerd; er hadden aschregens plaats, welke gepaard gingen met zwaar gerommel en dikke rookkolommen. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ADDIS ABEBA, 24 Juni (Reuter). De Brlt- Sche gezant te Addis Abeba, Sir Sidney Barton, zal zich naar Engeland begeven, om gezond heidsredenen. De Negus verklaarde, dat alle geruchten over oneenlgheid tusschen Engeland en Abessinië onjuist zyn. De betrekkingen tusschen beide landen zyn normaal. Het is nutteloos zoo werd hier aan toege voegd om territoriale of handelsconcessles voor te stellen. Italië kan en zal zyn troepen niet uit zyn koloniën terugtrekken, alvorens er iets gedaan is om te waarborgen, dat Abes- sinlë geen bedreiging zal biyven voor Italië. Overigens verklaart men dat, wanneer Eden in staat zou zyh den steun van de Engelsche regeering te verwerven voor een Italiaansch mandaat of protectoraat over Abessinië, Italië bereid zou zyn over een dergeiyk voorstel te dlscussleeren. LONDEN, 24 Juni. (Reuter). Het land zucht nog onder de hittegolf, doch te Glasgow heeft hedenochtend een wolkbreuk plaats gehad. Enkele huizen werden door den bliksem ge troffen. waardoor de bewoners dakloos werden en velé straten zyn overstroomd, omgevormd in bruisende beken. In een huls, dat door den bliksem werd ge troffen. zyn drie personen gewond. Verder wor den tot nu toe nog geen ongevallen gemeld. In sommige gevallen bereikte het water een hoogte van ruim een meter. Een aantal honden en katten zyn verdronken. ROME, 24 Juni. (VX>.) Van gezaghebbende zyde te Rome wordt met nadruk ontkend, dat de te Addis Abeba of andere deelen van Abessinië gevestigde Itallaansche onderdanen instructie zouden hebben gekregen om in de komende weken het land te verlaten. De dieven hebben het tabernakel opengebro- kén en de H. Hostiën uit de ciborie, welke een waarde had van 5000 frs., over het altaar ge worpen. De ciborie, de custode en eenige gou den kerksieraden hebben de dieven meege nomen. De groote offerblokken voor den verderen opbouw van de basiliek waren opengebroken, doch de dieven hebben hieruit niets kunnen stelen, daar de blokken Zaterdag geleegd waren en de Inhoud naar de pastorie van de basiliek overgebracht. Het onderzoek heeft nog niets opgeleverd en van de dieven is nog geen spoor gevonden. Er zal een plechtig eerherstel worden ge bracht voor deze heiligschennis. ADDIS ABEBA, 24 Juni. (Reuter). Abessinië wijst de opnieuw door Italië opgeworpen aan spraken op spoorweg-. Industrie- en landbouw- concessies van de hand, daar het pact van drie van 1906 geen basis voor dergelyke eischen biedt. Italië baseert zich op een verdrag van 1911, dat de Abessinische regeering onbekend is. Deze weigert niet principieel aan Italianen en armere buitenlanders concessies te verleenen. Zy wenscht zich echter het recht voor te behou den de concesslebepallngen zelf vast te stel len. Korosjetz Is de leider van de Sloveensche volksparty en dr. Spaho is de leider van de Bosnische Mohammedanen. Beide laatstge noemden maakten geen deel uit van het de vo rige week afgetreden kabinet onder leiding van JeftltsJ. Te Doornik in België is het Zondag tot ern stige botsingen gekomen naar aanleiding van een demonstratie van Jonge leden van het fas cistische Nationale Legioen, die 3 inwijding van een vereeniglngsgebouw bywoonden. By een botsing met jeugdige socialisten op de Groote Markt werden twee socialisten gewond. Toen de fascisten in de Lakenhal byeea waren, poogden ongeveer honderd socialisten de zaal binnen te dringen, hetgeen echter door de po litie werd verhinderd. In verband met den ernstigen aard der rel letjes liet de burgemeester de gendarmerie In grijpen, die de Groote Markt afzette. Boven dien werden samenscholingen van meer dan vyf personen verboden. In den loop van den avond is het aantal ge wonden gestegen tot acht. Vier personen waren zoo ernstig gekwetst, dat zy In het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Edens besprekingen met Mussolini. Deze wenscht bet geschil met Abessinië niet te be spreken. Rome verklaart, dat van de bespre kingen te Scheveningen hieromtrent niet* we- seniyk* te verwachten is. Een nieuw Joego-Slavisch kabinet samenge steld. Verzoenend jegens de Kroaten. Heiligschennende Inbraak bjj BraeseL Van de daden geen spoor. Duitschlands verplichtingen. Nieuwe tl ansfrr1 regeling afgekondigd. Benoemingen door het der Paten Passionisten. Nadere bljsonderheden over de ontmaskering van een dievenbende in Gelderland. De wachtcommandant van de residentie des Sov jet-regeering, het Kremiin, met ZO leden der wacht gearresteerd. BELGRADO, 24 Juni. (Reuter). De re- geeringscrisis in Joego-Slavic is reeds geëindigd. Stojadinovitsj, .tot nu toe minister van financiën, heeft heden ochtend een nieuwe regeering gevormd. Het nieuwe kabinet is hedenmiddag be- eedigd. De voornaamste posten zijn als volgt verdeeld: MAKASSAR, 24 Juni. (Aneta.). Zaterdag nacht te 11 uur 43 Java-tyd werd hier een vry ernstige aardschok waargenomen, welke twee minuten aanhield. Alles rammelde, ook de bed den in de hulzen. In sommige huizen zyn de muren gescheurd; er hadden echter geen onge lukken plaats. De schokken herhaalden zich regelmatig, doch met minder hevigheid, nog zes malen daarna, waarvan de laatste hedenmorgen om vier uur werd geconstateerd. Naar verluidt zijn te Bonthaln eenige hulzen Ingestort o.a. de woning van den assistent-resi- dent. (Byzondere correspondentie) et Madrlleensche weekblad „Cronlca” pu bliceert een vraaggesprek met den leider der Ceda, de invloedrykste der regeerlngs- partyen van het oogenblik, tevens den leider van het katholieke politieke leven in Spanje. Het vraaggesprek is van groote interesse, wyi de Journalist eenige zeer concrete vragen stelde, waarop Gil Robles niet minder concrete ant woorden gaf. Men mag wel zeggen, dat Gil Robles zich nog nooit zóó precies en zóó af doende over eenige hoogst gewichtige vraag stukken uitliet. Daarom geven wy hier een en ander uit het gesprek weer. Na antwoord te hebben gekregen op twee vragen, de eerste betreffende de oogmerken der rechtsche politiek, de tweede betreffende de grondwetsherziening, bracht de journalist de verhouding ter sprake tusschen de Ceda en de Spaansche arbeidersmassa, nagenoeg In haar geheel georganiseerd In de twee marxistische arbeidersorganisaties, de „Union General de Trabajadores” (Algemeene Arbeiders-vereenl- glng) en de „Confederadon Naclonal del Tra- bajo” (Nationale federatie van den arbeid). De ze laatste, welke vooral In Catalonlë grooten invloed uitoefent, is meer dan communistisch, Zondag werden in het Nederryngebied openbare Sacramentsprocessies gehouden, in de dorpen trekken langs de akkers en door de tuinen, welke versierd zyn met geel-witte en blauw-wltte vaantjes en voorjaarsgroen. Meer dan ooit toonde de katholieke landelyke bevol king jroote devotie voor dit vrome gebruik, ruizenden volgden het Allerheiligste door de velden. In de stad Kleef werd heden de tradltio- neele Frohleichnams-processie gehouden. De straten waarlangs de Sacraments-omgang trok waren met vlaggen en groen getooid, terwyi op hoofdpunten van de stad aanbiddlngsaltaren waren opgericht, vanwaar de zegen met het Allerheiligste aan de duizenden devotiegangers werd gegeven. Namen vroeger het garnizoen en de officleele autoriteiten aan de processie deel, ditmaal hielden zich de officleele personen, op weinige uitzonderingen na, afwezig. De proces sie kon zonder eenige stagnatie plaats hebben. Tallooze katholieken uit Nymegen en verre om geving begaven zich per flets of per tram naar de stad Kleef en woonden de plechtigheid by. Aan de grens ondervonden ze niet de geringste moeliykheden. Naar wy vernemen staat het thans vast, dat de arbitragecommissie, benoemd door den Vol kenbond In het geschil tusschen Italië en Abessinië, in Den Haag haar byeenkomsten Ml houden. Naar men zich zal herinneren heeft de com missie eenige weken geleden In Milaan een ver gadering gehouden en deze werd toen ge schorst om de besprekingen later te Schevenln- *en voort te zetten. Minister-president Stojadinovitsj komt voort uit de vroegere Servische radicale party. Dr. e Journalist vroeg vervolgens Gil Robles’ visie op de figuur van Azana, die steeds meer het symbool wordt van „de repu bliek van April 1931”. Op de meeting, welke Accion onlangs te Valencia had georganiseerd, sprak Azana voor een gehoor, dat op honderd duizend wordt geschat. „Azana zien wy als een negatieve figuur en, derhalve, beklagenswaardlg onvruchtbaar. Niet temin van zyn standpunt dat ik geenszins deel uit had hy een groot werk tot stand kunnen brengen, een positieven arbeid. Jammer dat geheel zyn werk In het teeken van afbraak staat! En het droevigste van het geval is, dat, daar de heer Azana nimmer andere krach ten tot zyn beschikking kan krygen dan die, welke hy aan een revolutlonnalr socialisme ont leent, zyn optreden In de toekomst veroordeeld zal zyn tot dezelfde onvruchtbaarheid als tydens zyn tweejarig bewind.” Men verdenkt Gil Robles vaak van fasclsti- Mlnlster-presldent en buitenlandse he zaken Stojadinovitsj. Minister Zlfkovitei. Minister van verkeer Spaho. Minister van binnenlandsche zaken Koros jetz. Minister van financiën Letltsa. Minister van handel Verdanitsj. In aansluiting by de uitlatingen in dit inter view, heeft Gil Robles in een politieke vergade ring (zooals men weet heeft de regeering sinds- kort weer een zekere vryheid van politieke actie in Spanje toegestaan) ultdrukkeiyk verzekerd, dat de „Accion Popular” volkomen loyaal den republlkelnschen staatsvorm aanvaardt. Onder het gehoor bevond zich ook de radicale minis ter-president Lerroux, die zich bereid verklaar de by de komende verkiezingen de bestaande coalitie te handhaven. De onderlinge meenlngs- verschlllen tusschen de partyen der op het oogenblik In Spanje aan de regeering zynde coalitie zyn dus niet zoo groot als v*n oppositio neels zyde vaak wordt beweerd en seker wordt gehoopt. BERLIJN. 24 Juni. (Reuter.) De bekende ontdekkingsreiziger Sir Hubert Wilkens, die momenteel te Berlijn vertoeft, verklaarde den correspondent van Reuter, dat hy de Zuldpool- expeditle van Ellsworth wellicht zal vergezellen. Hij voegde hieraan toe. dat hy het zeer druk heeft met de voorbereiding van zyn reis naar de Noordpool per onderzeeër bet komende jaar. SJANGHAI, 24 Juni (Reuter) In de pro vincies Hoepe, Annoei, Kiangsoe, TSJekiang en Kwantoeng hebben gisteren zware wolkbreuken plaats gehad. Hankoe heeft vooral zwaar van deze wolk breuken geleden. Talryke hulzen In de Chi- neesche wyk zyn door het neerstroomende wa ter Ingestort. Geheele stadsdeelen staan onder water. Het aantal dooden wordt op eenige honderden ge schat. Het water In de rivieren heeft in de betrok ken provincies een buitengewoon hoogen stand bereikt. De rivieren zyn op tal van plaatsen bulten de oevers getreden en hebben uitgestrekte gebie den overstroomd. In de provincie TSJekiang heeft de Tsjentang op verschillende plaatsen de dyken vernield. Maandagmiddag werd aan Eden een officleele lunch aangeboden, waarna de Engelsche minis, ter een langdurig, particulier gesprek met Mus solini had. Wat de vlootkwestie betreft, zou Italië een eventueel voorbeeld van Frankryk tot uitbrei, ding der vloot meenen te moeten navolgen, waarover een direct accoord met Parys zou kunnen worden gesloten. n Bi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9