ONS BLAD Het uur der jeugd in den Dom van Keulen Het nieuws van heden EDEN’S OPDRACHT TE ROME Laval Rede van H „Hemelluis' nog onbetrouwbaar jr? UITDAGING VAN ZIJDE DER HITLERJEUGD DE BAROMETER DE BESPREKINGEN TE SCHEVENÏNGEN BESPREKINGEN MET SUVICH JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER Zyid- ■b 3 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2- Fransche ministerraad I Zwitserland en Italië H and elsconcessies van Rome Nota’s tusschen Rome en Addis Abeba Moskou’s politiek Noodweer boven Engeland Tegen den godsdienst Chiappe voorzitter van Parijschen raad Een verbodsafkondiging in Wurtemberg Proleet van socialisten en communisten WOENSDAG 26 JUNI 1935 Energie in het binnen land Persmannen uit het buitenland Italiaansch-Abessinische commis sie gaat over tot onderzoek der documenten Het stoffelijk overschot van den grootvorst van de Moldau (Roemenië), dat in Rus land was begraven, is met groots plechtigheid naar Jas si overgebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN rijs rijs Abessinië weert zich „De ware leiders hebben wij” Misbruiken by oorlogspensioenen en landbouwsteun ter sprake Conclusie van rapport uitgebracht voor de N.L.S. Met Duitschland acht hy alleen een meerzijdig pact mogelyk Bezwaren van „Pou” ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Nota aan Berlyn Het voortdurende conflict heeft een gezonde uitwerking op de jonge katholieken Een Engelsche deskundige voor Afrika-kwesties nam er aan deel H V'/ MOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD s (Bijzondere correspondentie) O o ld *s Gravenhage, 25 Juni. het ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 220 Naar verder gemeld wordt, hebben Eden en Mnmolinl tevens hun wederztjdsch stand paal nopens de At r whilst he hu notie «it- eengcae*. Een evereenketnst werd echter niet tot stand gebracht. Eden had zjjner- sijds geen enkel voorstel tot oplossing van het conflict gedaan. Uit Rome wordt gemeld, dat de vijftiende compagnie genietroepen heden aan boord van het schip „Qulrlnale” is gegaan, teneinde zich naar Oost-Afrika te begeven. LONDEN, 35 Juni (VD). Hedenmiddag zijn boven Londen en een groot gedeelte van Zuid. Engeland zware onweersstormen losgebroken, ten gevolge waarvan een persoon gedood werd en verschillende hulzen door den bliksem wer. den getroffen, terwijl verder schade aangericht werd door rwaren hagelslag en frilen regen. De temperatuur, die reeds een hoogte had bereikt van 85 graden, daalde in enkele minuten met 10 graden. Piloten, die in den loop van den middag te Londen aankwamen, meldden, dat zij door veertien stormbuien heengekomen waren, alle in het directe gebied van Londen. len. ■ra te een de STUTTGART, 34 Juni. Het DN.B. meldt: Tot herstel van orde en rust bij kerkeiyk-con- fessloneele vergaderingen heeft de Wurtem- bergsche minister van btnnenlandsche zaken, dr. Schmid, tot nader order alle openbare ver gaderingen en betoogingen van kerkeiyk-con- fessloneelen aard verboden. Uitgezonderd zijn van dit verbod bijeenkomsten in de kerk, tra ditioneels processies en bedevaarten, besloten kerstvieringen e. d. In de motiveerlng wordt gezegd, dat kerkelijk-confessloneele betoogingen om propagandistische redenen op profane wijze De minister voor de Pensioenen betichtte zijn collega’s omtrent de maatregelen, die ertoe kun nen bijdragen het evenwicht in de begroeting te herstellen en ten doel hebben, misbruiken in zijn departement tegen te gaan. De minister van Financiën zette de maat regelen uiteen, die hy tezamen met den minis ter van Landbouw heeft ontworpen, om den door de crisis op de markt zwaar getroffen landbouw te steunen De minister van handel heeft de regeerlng de oorzaken medegedeeld van de vertraging In de Dultsch-Fransche handelsbespreklngen. ROME, 35 Juni (Reuter). Italië beeft een nota gezonden aan Abessinlë, waarin de Ita- liaansche regeerlng voorbehoud maakt ten aan zien van de onlangs door Abessinlë verrichte annexatie van het sultanaat van Djlmma. Itallë’s bezwaren hebben betrekking op de in de toekomst door Italië aan te nemen hou ding tot waarborging zijner belangen en rech ten in sultanaten, welke krachtens internatio nale overeenkomsten behooren tot de Italiaan sche invloedssfeer. BERLIJN. 35 Juni. Het D.NB. meldt: Het door bultenlandsche dagbladen gepubliceerde bericht, volgens hetwelk een technische en mili taire Duitsche missie in Abessinlë zou zijn aan gekomen of daarheen onderweg zou zijn. is. naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, niet Juist. Ook is niet waar, dat Duitsche vlie gers zouden zijn aangeworven voor Abessinlë. Stand op Woensdag 9 nr 7tLg Vorige stand: 758J o- zich nog in verbinding moest stellen met zijn regeerlng. ac- niet rüs »rlj» en- oo. eh >er 00 00 PARIJS, 35 Juni. (Reuter) De minister-presi dent en minister van Bultenlandsche Zaken, Laval, heeft in den heden gehouden minister raad verslag uitgebracht over zijn besprekingen met Eden. ge in- bot M- Uit Addis Abeba meldt Reuter: In antwoord op de Italiaansche nota Inzake de penetratie van Abessinlë In het sultanaat Djlmma. heeft de Abesslnische regeerlng verklaard, dat Itallë’s aanspraken alle recht en reden missen. De provincie Djlmma Is steeds een bestand deel van Abessinlë geweest en door de centrale regeerlng aldus bestuurd. De Italiaansche rech ten In deze Abesslnische provincie en in andere gebieden zijn vastgelegd In de Abesslnlsch-Ita- liaahsche verdragen, waaraan Abessinlë zich gehouden heeft en zich ook verder zal houden. De heeren Ir. A. G. von Baumhauer en H. M. Schmidt Crans hebben in opdracht der Nationale Luchtvaart School een rap port opgemaakt over den veelbesproken „Pou du Clel” of „Hemelluis Zij komen tot de conclusie, dat de huidige „Pou” nog niet als een betrouwbaar sportvllegtulg Is te beschouwen. Den Dinsdagmorgen beeft Eden doorgebracht In de Britsche ambassade, welke hij tegen den middag met den Itallaanschen onderstaats secretaris Suvich verliet. Deze bood Eden ver volgens een lunch aan. Tijdens de mlddag- bespreklngen met Suvich zou ook de Abessl- nlache kwestie besproken zijn, daar toen ook Geoffry Thompson, die lord Eden als specialist, voor Afrlkaaneche kwesties vergezelt, aanwezig was. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Het „Uur der Jeugd” werd Inderdaad, wat het beloofde. Een ongekend contact verbond de massa’s geloovigen onder elkander en met hun geestelijkheid; de Domkerk, die het geloof van eeuwen gezien heeft, hoorde de geestdriftige belijdenis van een jeugd, die bereid is. Doch toen zij de kerk verliet, wachtte haar daar sma lend en uitdagend de Hitlerjeugd op. poogde aan de katholieke jongens de weer zorgvuldig opgevouwen vaandels te ontrukken en hen In een algemeene vechtpartij te verwikkelen. De aangevallenen legden een groote zelfbeheer- schlng aan den dag en de politie, die moest '■'Er komt gaandeweg meer belangstelling voor toezien zonder ben te hulp te komen daar «te Hitlerjeugd immuun is was er getuige van, dat zij in de verdediging bleven en dat geen enkele hunner zich tot handtastelijkheden liet prikkelen zij verdedigden hun vaandels, meer niet. sen de meest overtuigde propagandisten voor de Hitlerjeugd zijn. Ja dat zjj hun teerlingen met alle middelen trachten te overreden, hun zelfs aanbieden, de kosten van de uitrusting en dergelijke te willen dragen, en. Indien het op deze wijze niet gelukt, tot de unfaire middelen grijpen, die hun In ruime keuze ter beschik king staan. Doch er zijn maar weinig katholie ke Jongens, die voor dezen dwang zwichten. Het is nog zooeven te Düsseldorf op een middelbare school geschied, dat de Directeur zelf de weer- spannigen, die hun religieuze vereeniging trouw Neven, liet aantreden en op de meest brutale wijze angst aanjoeg. Doch toen hij ten slotte de jongens wilde pressen, ter plaatse hun handteekenlng te zetten onder een verzoek om opname in de Hitlerjeugd, weigerden zy als één man. „Van degenen, die vroeger naar de Hitler jeugd zijn overgeloopen, zijn er enkele terug gekomen” hoorde ik van andere zijde, „en in het laatste halfjaar, nu de vervolging ge niepig en hardnekkig is geworden, hebben wij in het geheel geen jongens meer aan de Staats- jeugd verloren." gehouden werden in localltelten, die bestemd zijn voor sport of feestelijkheden. Naar de Neue Zürcher Ztg. meldt heeft prof. Karl Barth, die naar de lezer weet op pensioen is gesteld, een benoeming aan de theologische faculteit der universltelt te Bazel aangenomen. Hetzelfde blad verneemt uit Berlijn, dat de gedwongen penslonneering van prof Barth in kringen der belijdenisbeweging groote teleur stelling heft veroorzaakt. Men had er algemeen gedacht dat na de beslissing van het hooge administratieve gerechtshof In Pruisen, Barth zijn ambt te Bonn zou kunnen hervatten. Barth zelf rekende daar ook op en had telegrafisch aan minister Rust medegedeeld, dat hy gaarne bereid was voor een onderhoud naar Herlijn te komen. De minister heeft zich echter gehaast tot penslonneering, krachtens «1e ambtenarenwet, over te gaan. Zoo klein als de Pou-du-Ciel kan het dan niet zijn. Het Klemm-vliegtulg (L 35) met 30 PK. Mercedes-motor, beeft destijds bewezen, dat met een gering motorvermogen behoorlijk kan worden gevlogen. Dit toestel is echter noch klein (spanwijdte 13 M.) noch goedkoop. ebeurtenissen, als op Sacramentsdag f y München plaats hadden, zijn steeds nieuw bewijs voor het succes, dat Duitsche autoriteiten van de half-georganlseer- de geloofsvervolging verwachten. De autoriteiten let wel want ofschoon zij geheel achter de schermen blijven om doorgaans de daden hun ner werktuigen achteraf te desavoueeren en desnoods dezen of genen handlanger laten val len. want men Is niet teerhartig In deze kringen zijn de verantwoordelijken voor de systema tische „Kathollkenhetze”. Hedenmiddag is de eerste bijeenkomst gehou den van de Italiaansch-Abessinische arbitrage commissie in het Palace-Hotel te Scheveningen. In den loop van den avond werd het volgende communique verstrekt: „De Itallaansch-Ethioplsche Commissie is he denmiddag om vier uur bijeengekomen. De commissie constateerde dat zij in het be zit was van de documenten, welke zij in haar resolutie van Milaan aan de belde betrokken partijen verzocht had haar te verschaffen. Zij gaat thans over tot een onderzoek van deze documenten” PARUB, 35 Juni (VD.) De voormalige prefect van politie te Parijs, Chiappe, wiens af treden een der voornaamste gebeurtenissen was In verband met de Februarl-onlusten van ver leden jaar, is gisteren met 55 van de uitge- brachte 85 stemmen gekozen tot voorzitter van den Parijschen gemeenteraad. De uitslag van de stemming werd onder protest van de socia listische en communistische leden bekend ge maakt. BAZEL, 25 Juni. (Reuter.) De reeds zes we ken aan den gang zijnde economische bespre kingen tusschen Zwitserland en Italië hebben geleld tot de totstandkoming van een aanvul lend verdrag, dat aanzienlijke verbetering ten sanzien van het protocol van 8 Maart 1932 inhoudt. In het nieuwe contract wordt aan Zwitserland de contróle over de aan dit land teegestane contingenten verleend, een aantal contingenten wordt verhoogd en ten slotte heeft Italië ten aanzien van het toeristenverkeer concessies van verschillenden aard gedaan. PARIJS. 25 Juni (DNB) Laval heeft heden middag den Dultschen zaakgelastigde te Ber lijn de Fransche antwoord-nota overhandigd op de Duitsche nota Inzake het Fransch Russisch hulpverleeningspact. Naar verklaard wordt, wordt m dit antwoord gezegd dat ook Engeland en Italië van meenlng zijn dat genoemd pact In strijd Is met Locarno. De Douglasvliegtuigen der KN.IJLM. worden aan boord van de .jSaparoea” van de Silver Java Pacific Line te Los. Angelos gebracht voor verscheping naar Batavia Een andere geestelijke vertelde mij, hoe op vallend de afname der Hitlerjeugd met name In sommige streken van het Rijnland is en hoe hecht daarentegen de innerlijke samenhang van de katholieke jeugd. „Het ontbreekt den Hitler- jongens aan werkelijke leiders” aldus mijn zegsman „en hoe men ons benijdt om de onze, blijkt wel uit de geheele scala van zijde- llngsche aanvragen tot den ruwsten dwang toe. waarmee men hen in het andere kamp wil halen. Natuurlijk is het aantal begaafde lei ders. ware vormers van jonge zielen, zeer be perkt. Maar wij kunnen ons In ”t Rijnland ge rust beroemen op hetgeen onze tegenstanders met ergernis toegeven: die ware vormers zijn de onze! Officieel wordt ontkend, dat de Italiaansche regeerlng de Italiaansche Inwoners van Abes sinlë bevolen heeft binnen tien dagen Abessinlë te verlaten. ROME, 25 Juni (Reuter). Naar vernomen wordt is bet vertrek van Eden vastgesteld op Woensdagmiddag. Uit het feit, dat het verblijf van Eden te Rome langer duurt dan was voor zien besluit men, dat tijdens het onderhoud van Eden met Mussolini gebleken Is, dat Eden et Is echter waar en verschillende ka tholieke leiders hebben het mij beves tigd. -*■ dat de conflicten, waarin zich de katholieke jeugd bevindt en de vervolging, die zü overal ondergaat, in het openbaar, in de school. In den strijd om het bestaan, toch een gezonde uitwerking hebben op haar karakter. „Dit zijn treurige tijden voor de Katholie ken,” zei my nog onlangs een vooraanstaand priester." maar toch, wij moeten dankbaar zijn voor den moed en het weerstandsvermogen, «He de jonge generatie ontwikkelt. Vroeger moest Ik wel eens klagen over een zekere slapte bij da jeugd, een hang naar het uiterlijke, een neiging om elke sportprestatie hooger te stel len dan geestelijke daden doch vandaag Is dat anders geworden. Onze jongens zijn even luidruchtig als vroeger, maar daaronder schuilt meer ernst, en zij kunnen ingetogen zijn. Nu men hun met dwang wil ontnemen, wat zij vroeger achteloos bezaten Is er zulk een geest van moed en wilskracht opgestaan, dat Ik de meesten niet terugken. Maar wij hebben zulke karakters dan ook noodlg. want dit alles Is nog maar een begin en er zullen nog zware offers gevraagd worden van ons katholieken.” De jeugd weet het. Zij wordt er op voorbe reid en zij staat a] midden In den strijd. Op de scholen heeft zij het zeer moeilijk. De leer aren worden scherp gecontroleerd op het aan tal hunner leerlingen, dat In de Staatsorgani saties treedt. Is dit aantal te gering, dan wor den zij ervoor aangesproken en riskeeren zij hun betrekking. Vandaar dat leeraren en leerares- Eden's besprekingen te «ome. Italië en Abes- sinie wisselen nota’s inzake het snltanant DJimnuu De besprekingen van de ItaHaanseh-AI» «etni sche arbitrage-commissie te Scheveningen be gonnen. De heUigschennende kerkroof te Eygetehoven; brandkast vrijwel leeg uit rijver opgehaa»» kV Sittard eenige H. Hosties gevonden. Z. H. Exe. Mgr. G. Haesaert C. S. Sp. is be noemd tot Apostolisch Vicaris van Noord- Katanga. Geen handeiaovereenkomst met Italië to* stand gekomen. Loonconflict te Budel geëindigd. Tweede wetsontwerp inzake vermindering van de vaste tasten wordt spoe«Ug ingediend. De uit Den Haag verdwenen bankier B. te Wee nen gearresteerd. De warmte eischt eenige slachtoffers. DoodeUJk auto-ongeluk te Avenhora. Sportvliegtuig maakt bij lerseke noodlanding «regens motordefect; vliegtuig zwaar broche dlgd, bestuurder ongedeerd. MOSKOU. 35 Juni. (Reuter) De Sowjet-re- geering heeft haar gezant te Sofia opgedragen aan de Bulgaarsche regeerlng een voorstel te overhandigen inzake de afsluiting van een cul tureel pact tusschen de Sowjet-Unie en Bulga rije, naar het voorbeeld van het Russisch-TSje- cho-Slowaaksche cultureele pact, over den in houd waarvan op het oogenbllk tusschen <raag en Moskou nog besprekingen worden gevoerd. Naar hier verder verluidt, heeft «ie Sowjet- regeering haar gezant te Boekarest, Ostro«vsky, gemachtigd, een zelfde voorstel aan de Roe- meensche regeerlng voor te leggen. n.l. de voorrand van den ondervleugel dicht onder den achterrand van den bovenvleugel (spleetwerking)voorts door het ontbreken van ailerons en hoogteroer. De hoogtebesturing wordt verkregen door het op en neer bewegen van den achterkant van den vóórvleugel. Het richtingsroer met staartwleltjes wordt bediend door de zijdellngsche beweging van den stuur- knuppel. Mignet meent, dat door het weglaten van de ailerons de vrille of tolvlucht ónmoge lijk wordt gemaakt, tervAJI de spleetwerking overtrekken zou verhinderen. Hij meent, dat leeren vliegen zonder ailerons veel eenvoudiger is. Blijkens vele Inlichtingen Is dit echter niet het geval. Verschillende personen, die met dit vliegtuig hebben gevlogen, zijn er van overtuigtl, dat het vliegen hiermede niet zoo gemakkelijk is en dat zonder voor-oefenlngen niet zonder gevaar kan worden gevlogen. De dwarsstabiliteit van het toestel is onbevredigend. De sterkte Is voor normaal vliegen waar schijnlijk voldoende; voor vliegen In valwinden niet. Om voor duiken en vliegen in zware re- mous overeenkomstig de Nederlandsche voor schriften voldoende veilig te zijn, zourlen eenige wijzigingen noodlg zijn. Voor het vliegtuig Is de door Mignet aanbevolen Aubier et Dunne-motor van 17 P K. te zwak. De opstelling van motor en cockpit is zeer ongunstig; de geringe span wijdte maakt den weerstand bij het stijgen groot. Om vijf uur begon een tweede onderhoud tusschen Eden en Mussolini, dat tot half zeven duurde. Na afloop verklaarde Eden aan de pers, dat overeenstemming met Mussolini was gebleken over de mogelijkheid tot voortzetting van het werk tot pacificatie van Europa over, eenkomstlg het beginsel, vastgelegd in bet Londensch communiqué van 3 Februari en In de resolutie van Stresa. PARIJS 35 Juni (Reuter). Minister-president Laval heeft een rede gehouden op een verga dering van directeuren van gewestelijke dag bladen. Wat de btnnenlandsche politiek betrof, ver klaarde de minister-president voornemens te zijn, binnenkort stoutmoedige maatregelen te nemen voor het hell van het land. De regee. ring Is bereid, om op de meest energieke wijze op te treden. Spreker verklaarde .dat op internationaal economisch terrein een formule gevonden dient te worden, welke in overeenstemming is met de belangen en aspiraties der verschillende naties. In verband met verwijten, welks hem ztjn gemaakt, vooral Inzake het door Frankrijk met Rusland gesloten accoord. zelde Laval: Ik ben noch Russophiel. noch Anglo-phieL noch Stalo- phlei, doch Franschman en mijn actieve sym pathie gaat uit naar alle volken en regeerta- gen, die mét ons willen arbeiden aan de orgzu nisa tie van den vrede. Men kan gerust gelooven, dat dit voor de be trokkenen een prestatie was. want de katholieke jongens zijn even gretig, het gevaar te trot- seeren en hun krachten te toonen, als alle andere. Maar er wordt door hun geestelijke leiders gewezen op den veel grooteren moed, die steekt in bet verdragen van belee<llglngen en in de overwinning op het wraakgevoel en men beeft by deze gelegenheid weer eens kun nen beleven, dat katholieke jongensharten zulke gedachten ook verwerken. Overigens werd vsn kerkelijke zijde ter plaatse een protocol van de zaak opgemaakt; doch of hiermee de gewone dooddoener van nationaal-socialistische zijde, namelijk: «lat de katholieke Jeugd de Hitlerjongens aangevallen heeft, voorkomen wordt, te niet waarschijnlijk. Daar «le burgerlijke bladen over zulke voor vallen niets mogen berichten, terwijl het par- tiiorgaan een leugenachtige voorstelling van de zaak geeft, blijft het dan officieel bij deze laatste. de Scheveningsche conferentie. Verschillende bultenlandsche journalisten hebben hun Intrek In Scheveningsche hotels genomen. Ook de staf van ambtenaren en deskundigen welke aan de arbiters zijn toegevoegd, breidt zich steeds uit. Nsar verluidt zijn er thans reeds 11 Italiaansche ambtenaren aanwezig. De arbiters zullen thans beginnen met de uitwerking van het reeds In Milaan vastgestelde werkplan. De besprekingen zullen nu eens In het Palace-Hotel, dan weer in het Grand- Hotel plaats hebben. Zeer waarschijnlijk zal de eerstkomende be spreking morgenmiddag gehouden worden. De arbiters zullen morgenochtend hun op wachting maken bij den Minister van Bulten landsche Zaken, Jhr. mr. de Graeff. ROME, 35 Juni (Reuter). In de eerste elf maanden van het begrootlngsjaar 1934-1935 heeft Italië 845 mlllioen lire ten koste gelegd aan Oost-Afrika, waarvan 335 mlllioen geduren de de maand Mei. Men kan zich verder afvragen of voor weinig geld voor materiaal en motor met een soortgelijk motorvermogen een veilig sportvliegtuigje kan worden gemaakt met betere prestaties dan de Pou-du-CleL Vol gens de rapporteurs Is dit mogelijk, met minder risico, door het aanhouden van het normale vliegtuigtype. De stootbrigades, waarmee men de macht van het Katholicisme poogt te breken, zijn be proefde troepen der 8.A. en der Hitlerjeugd. Heeft de S A. het begrepen op de geloofsuitin gen en elke katholieke manifestatie, die van volwassenen uitgaat, Hitlerjeugd houdt zich op de hoogte van het doen en laten der katho lieke jeugdorganisaties. Zjj weten precies, wan neer de Jung. en Stunnscharen vergaderen, zy zyn immer present om de meest gezochte over trading van het unlformverbod vast te stellen en te krakeelen, wanneer een slip van een vaan onder een Jas vandaan komt; herhaaldeiyk ge beurt bet ook, dat de jeugd, die zooeven de kerk verlaat na een uur vol wijding, den ruziezoe- kenden Hitlerknapen in de armen loopt. Dit geschiedde verleden Zondag te Keulen, na *n „Welhestunde der Jugend” In den Dom, door knapen en meisjes bygewoond In overweldigend aantal. De kolossale kerk, die vyf-en-dertlg- dulzend menschen kan opnemen, was eivol, ge drongen stond het volk in zijschepen en kapel len en een groot aantal kerkgangers moest teleurgesteld heengaan, daar zelfs.,in de por talen geen plaats meer «ras. Hieruit ziet men overigens, hoe het katholieke volk geleerd heeft de ooren te spitsen, want de plechtigheid was slechts met een paar regels in de katholieke bladen aangekondlgd. De „Pou du Clel”, het vliegtuigje voor den kleinen man, Is een vinding van den Fransch man Mignet, die onlangs een fabriek met den aanmaak van deze mlniatuur-vliegtulgjes heeft belast. Zoo'n „hemellulsje" kost afgeleverd van deze fabriek een f 700, maar hlerby komen nog de kasten van motor, propeller en Instrumenten, by elkaar nog een goede 500. Voor een 1300 kan men dus vllegtulgbezltter zyn, wat ongetwijfeld tot popularlseering van de beoe fening der vliegsport zou kunnen bydragen. Bovendien is hgt vliegtuigje gemakkelyk en goedkoop zelf te niXkën. In Frankryk en ook daarbuiten heeft vliegtuigje nog al de aandacht getrokken. Na het zakelyk rapport van de Nederlandsche des kundigen zal de eerste geestdrift wel wat be koelen. De Pou-du-Clel onderscheidt zich van gewone vliegtuigen door dé plaatsing van de vleugels. Wanneer een accoord mogelyk werd met Berlijn, zou ik niet aarzelen het te sluiten, maar een dergelyk coord moet noodzakelijk slechts met tweeën, doch met meer deren gesloten worden. F -f'

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1