PROVINCIAAL NIEUWS VAAK GEÏMITEERD NOOIT GEËVENAARD A Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal „Crisis en Gods vertrouwen” MARKTEN GOEDKEURING DOOR Z.H. DEN PAUS c Hoofdbestuur i Middagbyeenkomat ENKHUIZEN LIMMEN SCHAGEN HOORN WESTERBLOKKER NIEUWKOOP OBDAM Weerbericht WORMER MONNIKENDAM iiiiiiuiiiiiiiimiimaiiiiiiiiiiiiiifuiHuuimiNiimiM ZEILEN MEDEMBLIK SPAART DE BONS VOOR GESCHENKEN K ft West-Friesland biedt aan Wedstrijden op het Allernaarder Meer Dioceaaan Katholiekendag met grooten luitter te Den Haag gevierd VICTORIEBAD ALKMAAR De HolIandscHe Huisvrouw Fa. F. KWAAD STOOMWASSCBERU DUBB. BUURT 4, HOORN Het Hoofdbestuur van de „Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie de Graal” schrijft ons het volgende: J J MAANDAG 1 JüLI 1935 s RAO 1%- 091H I b KERKBERICHT uur blech thooren. Te biechthooren 53. met DE GROTE WAS 7.30 Lof P. Eeken, Vischmarkt X, R. Groot, Gouw 32, A. OU, Kleine Noord 8, J. N. Kaldenbach, Koe- poortsplein 1 en N. I. Otte, Gerrltsland 33. Het Kinderhulpfonds Op de inteekenlijs- ten, die de commissieleden van het Kinderhulp fonds ter plaatse hebben aangeboden is in to taal geteekend voor f 306,75. 1. Rakker van J. Scholtesa, 2. Wetterwille van G. Huig. ti ff voor 7.45 lof. welke haar de en tre dei m« lac I te Pie gei vet een kla xijc gee gel. lan Hel bez kek dit troi ree diti fe d< „I di G Si SU Burgerlijke Stand Geboren: Berend Harm, z. v. Johannes Lör en Jantje Haaijer; Jan Cor nells, z. v. Jacob Hartland en Hillegond Koel; Aaltje, d. v. Wleger Bosma en Jantje Greydanus. Getrouwd: Johannes Snlppe en Fintgl Wle- ringa. ee: is 1 vai ma I Bw en •tu er wee jon lan; mo< van veel *1 i geei de gege gen gesli en d oph< de i deer Oj geur onze trouw aan onzen H. Vader te vernieu wen. Verrijkt met Zijn Vaderlijken Zegen, be loven wij Hem te zullen blijven werken met dezelfde toewijding en met denzelfden vu- rigen tjver, die door Hem zoozeer geprezen worden, aan de uitbreiding en de versterking van het gezegende Rijk van Christus, over eenkomstig de grondlijnen der Katholieke Actie, die wij aan Hem te d.anken hebben. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente kwam in openbare zitting bijeen. Van het af wezige raadslid, J. de Vries, was bericht bin nengekomen. dat hij op verzoek zijner klesver- eenlging als raadslid bedankte. Zijn opvolger is de heer J. Molenaar. Vervolgens bericht van den Minister van Sociale Zaken, dat hij huur- toeslag aan arbeiders in werkverschaffing moet weigeren. Het maxlmum-loon bedraagt 14. Op voorstel van den heer Wychers zal nogmaals een beroep op den Minister worden gedaan. In hun prae-advies staan B. en W. afwijzend tegenover de kermis- of feestweek. Inmiddels had de heer v. Breemen zijn voorstel al schrif- teljjk Ingetrokken. De heer J. Mol vroeg per 1 Juli ontslag als marktmeester. De geloofs brieven der nleuwgekozen raadsleden en van den heer Molenaar werden in orde bevonden. ma- toe- aanvankelijk nog droog, later toenemende kans op onweer, warm weer. Werkverschaffing Met het oog op den hooibouw Is de werkverschaffing aan de vaart voor 14 dagen stop gezet. Wie behoefte heeft aan arbeidskrachten, wende zich tot de arbeids bemiddeling ter Gemeentesecretarie, waar nog 35 kostwinners als werkloos staan Ingeschreven. Geen gemengd baden. Het be.’tuur der plaatselijke bad. en zwemvereenlglng had op verzoek van een aantal leden een vergadering belegd met als eenlgste agendapunt: gemengd baden. Dit voorstel stuitte bij de behandeling op groot verzet, waarna het bij stemming groote meerderheid werd verworpen. Als bijen zwermen Toen Zondagmiddag na afloop een bezoeker van den korfbalwedstrljd V. O. P.Vliegensvlug, zijn flets wilde pakken, bleek dat een zwerm bijen zich op de flets had neergezet. De bel en lamp en bijna het ge- heele stuur waren met bijen bedekt. Daar men den zwerm niet kon verwijderen riep men de hulp in van den heer P. Kenncman, die na eenlge moeite de zoemende diertje, wist te kor ven. Een en ander trok veel bekijks. Vischbericht. Aangevoerd werden door 53 vaartuigen 9500 pond koraal 21>/223% ct. per pond; 21 vaartuigen brachten aan 1000 pond lijnaal 24'/j32% ct. per pond; 18 vaartuigen 400 pond tarbot 1416>/2 ct. per pond; 37 vaart- tulgen met 6000 pond koraal 2023 ct. per pond; 12 vaartuigen met 500 pond Ijjnaal 2425% ct. per pond. e Markten. Coöperatieve Bloemenveiling. Rozen 318 ct. per lOstuks; Gips 51 ct.; An jers 46 ct.; Duizendschoon 46 ct.; Bupthal- mom 410 ct.; Pioenen 3—8 ct.; Violieren 57 ct.; Sidalcla 34 ct.; Lagina 45 ct.; Regale 40 80 ct. per 100 kelk; Gladiolen 1526; Tangoe- rle 68 ct. Ranonkels l'/2ct-l Archilla 46 ct.; Antremls 56 ct.; Margrieten 46 ct. Groentenmarkt: Groote schotsche f 2.754.10 per baal; kleine schotsche f 1.753.10 per baal; wortelen f 3.303.50 per 100 bos; komkommers t 3.40. I Zoo Juist bereikte ons de verheugende me- dedeeling, dat Zijne Hoogwaardige Excel lentie Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, dezer dagen uit het Vaticaan een schrijven heeft mogen ontvangen, waarin op bijzondere wijze geprezen worden de vita liteit van genoemde Meisjesorganisatie en de vurige ijver harer leden (la vltallté de la So- ciété elle-même et la ferveur des associées) en waarin verklaard wordt, dat zij verdient deel uit te maken van de Katholieke Actie (cette Soclété mérite de faire partie de 1‘Action Catholique). 'Gemeenteraad. Maandag 8 Juli zal de raad in openbare zitting bijeenkomen, des avonds half 8. Uitslag verkooping. Notaris Leeuw heeft publiek verkocht het woon- en winkelhuis met erf en garage, alsmede een perceel bouwterrein, in eigendom van den heer G. Konijn Perceel I braert op f 5150: perceel II f 1100 te samen f 6250. Kooper was de hypotheekhouder. ALKMAAR, 120.00—190.00, 75.00, idem slachtkalveren Opbrengst collecte De gehouden collecte ten bate van het Nationaal Koningin-Moeder Emmafonds voor T. B. C. heeft de som van f 292,05 opgebracht. Onder de vele belangstellenden werden hier bij opgemeriri de minister van Justitie, mr. van Schalk, staatsraad Kooien, oud-mlnlster Mar chant. gen.-maj. Baron van Voorst tot Voorst, kolonel Verbeme, de burgemeesters van Leld- schendam. Nootdorp en Wateringen, mr. Heer^ kens Thljssen, oud-voorzitter van den Dioce sane n Katholiekendag, en de Haagsche wet houder Quant. Voetbal Wegenh al te hooge temperatuur is Zondag de aangekondigde wedstrijd van 8. R. C. I versus Z. A. P. I (Anna Paulowna) afgelast. Maandkaarten Juli f 3.50, f 2.50. f 1.50. Vac.abonnementen Juli en Augustus f 5. f 4.—, f 2.50, inclusief donatie A.Z. 1934. Vanaf heden geldig. 1 Juli vanaf 3 uur n.m. familiezwemmen A.Z. 1934. Huldigingsavond „De Eendracht”. Ter ge legenheid van het beralen van den len prijk in de afd. Uitmuntendheid op het jongste con cours, was in „De Doelen” een huldigingsavond georganiseerd. Velen waren opgekomen om het kranige muziekkorps hun hulde te brengen. Korfbal Zondag speelde de R. K. Dames- korfbalclub V. O. P. een vriendschappelüken wedstrijd tegen Vliegensvlug van Anna Pau lowna op het S. R. O.-terrein aan den Nesdijk. Ondanks de warmte Is het een enthousiaste, vlugge wedstrijd geworden, die door de Schager dames met 21 gewonnen werd. staat bekend om haar helderheid en zindelijk heid. Als de wasch „de deur uit” gaat zal zij niet zeggen; „ziezoo, ik ben er vanaf!” ER WORDEN EISCHEN GESTELD aan de wasscherlj Dat wij (ook in dezen tijd) op volle kracht door werken is 'n bewijs, dat wij aan de hoogste eischen voldoen. 100% tevredenheid geeft Met spec. afd. Overhemden en Boorden ALKMAAR. 29 Juni. NV. Elervelllng voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 190.000 klpeleren*. 58-60 2.202 40. 60-63 2 20—3.60. 62-64 2.30—3.60, 64-68 2.502 SO. Bende leren 1.80. BROEK OP LANGEN DIJK. 1 Juli. Aan gevoerd werden: 29000 kg. tomaten: A 7.20— 9, B 7.50—8.70, C 5.60—6, CC 3 50—4, 12000 kg. aardappelen: Schotsche muizen 5.507.40, drie lingen 5.70—6.70, kleine 1.80—3, 3800 kg. peen 2.403, 1500 kg. roode kow 7 107.60, 450 stuks bloemkool 3.103.60. Het Hoofdbestuur van de Vrou- welijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal”. Zondag is onder groote belangstelling in Den Haag de 13e Diocesane Katholieken dag in het Bisdom Haariesn gehouden. De dag werd aangevangen met een Pon tificale H. Mis in de St. Jacobuskerk in de Parkstraat, gecelebreerd door den Bis schop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, daarbij geassisteerd door Mgr. Taaktn, president van het Seminarie te Warmond ah presbyter-assistens, ka- nunnlk-deken van Den Haag v. d. Tuin als diaken, pastoor van Adrtchem als sub diaken, deken Dankelman uit Delft en Wtftenburg, regent van het Seminarie, als troondiaken. Gemeentelijke bekendmaking. B. en W. maken bekend, dat de verstrekking van boter-, vleeoch- en gehaktbqpnen plaats heeft aan het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon op lederen Dinsdag, des namiddags van 2—4 uur; in het tijdvak van 25 Juni t/m. 8 Juli 1935 wordt op bon no. 56 margarine verkrijgbaar ge steld bij A. Vet, Kerksteeg 18. P. Postma, Vee markt 12 en M. Groot, Breestraat 3; in het tijdvak van 24 Juni t/m. 6 Juli 1935 wordt rundvleesch en gehakt In blik .verkrijg baar gesteld bij Z. Davidson, Pleterseliesteeg 11. J. G. Keet. Ged. Turfhaven 44. O. Eilander. Groote Oost 65, J. Dtnkla, Groote Noord 73, Daarna spreekt de heer P. Kuljf namens de ingelanden een dankwoord en uit vooral als schipper zijn dank voor de gulle medewerking steeds van den dijkgraaf ondervonden. De heer Van der Weijden spreekt vervolgens hen hartelijk woord van dank aan de ingelan den en zegt op het eind van de vergadering gekomen zijn functie te gaan overdragen op \ien he.r Kromwijk. Spr. reikt nu de akte van benoemln gover aan den heer Kromwijk en verklaarde hem geïnstalleerd als dijkgraaf van Nieuwkoop en Noorden en besloot met den wensch, dat Gods zegen op zijn arbeid mocht rusten. De heer Kromwijk richt nu een dankwoord aan de ingelanden voor het geschonken ver trouwen, vraagt aller medewerking en zegt al het mogelijke te zullen doen om naar eer en plicht het belang van den polder te dienen. Hierna namen velen door middel van een handdru kafscheld den afgetreden dijkgraaf. en M. J. Botman, Krultmolenstraat 12; Hen drik Johannes, z. van A. Prulmboom en N. E. de Vos, Drieboomlaan 194; Hendrica Huberta Johanna, d. van J. Hendriks en M. 8. Wlfhen. West 44; Anita, d. van W. Hartman en L. D. Dorhout, .Nieuwendam 18. Getrouwd: 8 Rozenberg en G. Blom. Kerk steeg 14; C. Stok en M. A. Kenter. Geldersche- steeg 8; C. A. Stam en M. H. van der KooU, Veenenlaan 165; H. A. Volman en J P. Ben jamins. Beeldhouwerstraat 46. Arnhem. Overleden: Gerardus Josephus Meijssen. 64 J„ ongeh.; Maria Virginia Kenter, 2 j„ d. van J Kenter en M. V. van Rooi)Hendrik de Wit. 29 j„ echtg. van A. Blerhaalder; Maartje Gezina van Dam. 74 J., wed. v. E. Stieltjes: Jan ten Heuvel Brouwer, 61 J„ echtgen. van G. Piekart; Gerrit Jan Arie Visser Verschoor, z. van A. Verschoor en J. E. Anvellnk. Burgerlijke Stand Geboren: Andries, z van 6. de Boer en G. v. d. Heide Helena Maria, d. van C. J. M. Brugemann en A. Rozemeijer Grietje Jannetje, d. van E. Prent en A. de Haas Lena, d. van J. Jongens en A. Jonge- neel. Ondertrouwd: J. Zwart en M. Luttik. Getrouwd: A. Schaar en N. J. de Haan P. J. Man en A. Luttik C. Waal en M. Nool. Overleden: H. Hllle 80 J„ wedn. van M. Meijer Jan, 8 mnd.. z. van G. P. C. Vrooland en A. Bark W. Kramer 78 J„ echtgen. van H. Helmer J. Gravendjjk 88 J„ wedn. van T. Kool J. Buschel 3 J., d. van Jb. Busch en J. Korpershoek. Gemengde klasse A: 1. Meeuw van V. van Btj- leveld. Zaandam 1.53.4. Gemengde klasse B: 1. Avantl van H. Lem- stra. Zaandam 2.134; 2. Clacoe van K. Haak, Zaandam 2.5.30. 6 meter B.M. klasse A: 1. O-ké van J. Tromp, Zaandam; 2.3.32; 2. Janny van Jb. Vet, Zaan dam 2.3.39. B.M. klasse A: 1. Catharina van J. A. Hem- penlus. Zaandijk 23.53; 2. Kemphaan van W. van Vlierden, Koog aan de Zaan 2.4.5. 12 M Sharpies; 1 Wetterflügel van N. Bos, Wormerveer 2.6.16; 2. Door de Wind van B. Everhard. Zaandam 2.10.24. Zeil-kanos: 1. NJ4. van J. de Wolf, Amster dam 237.50. Burgerlijke Stand. Geboren: Klaas Dirk, z van W. J. Hiemstra en A. D Harder. Zwaag; Cornells, z. van P. van Westen en G. Kooter. Blokker: Jacobus Lodewljk. z. van J. Hillings en A. Beemster, Pelmolenpad 3; Pieter Alov- sius, z. van 8. P. J. Hendrikae en A. Laan, Gr. Oost 22: Anna Maria, d van F. A. Rlve Gemeenteraad Afwezig de heer Kleft. De notulen werden na een kleine bemerking van den heer DEKKER vastgesteld. Onder de In gekomen stukken zij vermeld, goedkeuring In zake verkoop bouwterrein aan den heer Opdam en aankoop der Molenakkers. Schrijven der Ned. Spaarbank, dat de rente der leenlng ten laste van het G. E. B. alhier zijn verlaagd tot 4% Schrijven der gemeente Alkmaar inzake In krimping der Kamers van Koophandel. De raad sprak zich uit voor het behoud der Kamer te Alkmaar. De bijdrage voor den Keuringsdienst dezer gemeente is vastgesteld op f 241.76. De rekening 1933 werd opnieuw vastgesteld. Gemeente-opzichter. Mededeellng werd ge daan, dat aan den heer Bouman wegens onge steldheid eervol ontslag is verleend op diens verzoek met ingang van 1 April en dat tot tij delijk opzichter Is benoemd den heer J. J. Pelen te Helloo. De nieuwe verordening der gemeentepolitie werd na uitvoerige bespreking vastgesteld. De heer KUYS is van oordeel, dat de salaris regeling te hoog is. Vastgesteld werd de overeenkomst Inzake de vleeschkeuringswet met de gemeente Alkmaar, de kosten waren 10 lager. Voorstel aanvaarding schenking. Van de Ned. Herv. Gemeente en van den heer J. J. Nieuwen- huysen alhier, was een bedrag ontvangen elk van f 100.bestemd voor bijdrage In de kosten voor het nieuwe uurwerk In den gemeen teloren. Goedgevonden. De pensioengrondslagen voor burgemeester, secretaris en ontvanger dezer gemeente werden ten gevolge der salarisherziening vastgesteld op respectievelijk f 2850. f 1700 en f 1350. Besloten werd een kasgeldleenlng aan te gaan bjj de Coöp. Boerenleenbank alhier. Woonwagenplaats Op voorstel van B. en W werd besloten tot aankoop van een stuk grond, eigendom der Ned. Herv. Gemeente, groot 726 M2., gelegen aan den Ultgeesterweg tegenover den ingang der Stortingerweg, met bestemming voor woonwagenstandplaats. BIJ de rondvraag vraagt de heer PEPPING naar de circulaire van den Minister inzake werkverruiming bij particulieren. VOORZITTER antwoordt te willen trachten gedaan te krijgen, dat ook gemengde bedrijven hiervoor In aanmerking kunnen komen. Hierna sluiting. AMSTERDAM, 1 Juli. Veemarkt. Aangevoerd: 325 vette koeien, waarvan de prijzenw aren: le kw. 54—58 ct., 2e kw. 42—53 ct., 3e kw. 30 —48 ct. per Kg. slachtgewicht; 18 stieren 34—40 ct.; 90 melk- en kalikoeien f 130—160 per stuk; 109 vette kalveren 2e kw. 34—38 ct., 3e kw. 28 33 ct. per Kg. levend gewicht; 121 nuchtere kalveren f 3—530 per stuk; 38 schapen f 11—15 per stuk; 22 lammeren f 912 per stuk; 475 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg., 4041 ct„ enkele hooger; zware varkens 38—39 ct., vette varkens 37—38 ct. per Kg. slechtgewlcht; 31 paarden f 70—110 per stuk. 2 wagons uit Denemarken. Verder wordt in dat schrijven medege deeld, dat de H. Vader „van ganscher harte” (de trés grand coeur) „een bijzonderen Apostolischen Zegen” (une particulière Bé- nédiction Aposto'.lque) verleent aan de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholie- ke Actie „De Graal” en aan al haar leden, die met zulk een heiligen ijver helpen en zich toewijden, om in het volkrijke Haar- lemsche Diocees uit te breiden en te verster ken het gezegende Rijk van Onzen Heer (C'est de trés grand coeur, que Sa Sainteté envoie pour Vous-même et pour toute's cel les, qui Vous aident et se dévouent avec tant d'ardeur a dilater et A revigorer dans Votre Diocese si peuplé le Régne béni de Notre Seigneur, une particulière Bénédic- tlon Apostolique). Het is ten volle begrijpelijk, welk een blijdschap deze lofprijzing van den H. Va der in onze kringen zal verwekken, en hoe rijk wij ons allen gevoelen met Zijn bij zonderen Zegen. Onze harten vloeien over van dankbaarheid, en het is ons een vreug de, onze aanhankelijkheid, onze liefde en heer K. Heilig deed mededeelingen in- het proefveld. De vergadering stelde een sprake werd gebracht het zwemmen in velllngswater. Eenlge veranderingen schij- noodzakelijk te zijn. Besloten werd het voorlooplg te verbieden. Op een vraag van den heer O Neefjes werd den en 17 andere bewoners van Plan West, allen eigenaars van vaste goederen, die verzoeken om uitbreiding van de kom der gemeente, De VOORZITTER heeft zich gewend tot den eersten adressant, die echter geen nadere gege ven* wenschte te geven. Spr. vindt dit een eigenaardige houding en zal deze zaak nader onderzoeken. Het Raadslid Veenstra had een drietal vra gen ingediend. Vooreerst over de klasse waarin Medembllk geplaatst is. VOORZITTER deelt mede, dat de gemeente is overgegaan van de 8ste naar de 7de klasse. Voorts over rouleering bij de arbeiders. De VOORZITTER geeft eetr uiteenzetting over den steun en de werkverschaffing. De derde vraag gaat over baggerwerken. De VOORZITTER •zAt. dat dit wordt gere geld door den gemeente-opzichter. Ingekomen was een schrijven van den direc teur van den Keuringsdienst van Waren. Met het oog op de volksgezondheid stellen B. en W. voor adhaesle te betuigen. Tot leden van de wering van schoolverzuim worden benoemd de heeren B. J. M. Poggeman, J. Lingiwel, J. A. van Ernst, C. A. Melis en R. Groendtfk. De geloofsbrieven van de nieuwe Raadsleden worden nagezien door den heeren Weel, Mul en Veenstra en accoord bevonden. MAANDAG: feestdag van het H. Bloed. Van 68 uur zitting van het Kerkbestuur op het Achterom. Te 8.15 Vrouwen-Congregatle. DTNRDAG: Maria-bezoek Te 7 uur Lof. WOFNSDAG: geen H Mis te 9 uur. Te 9 30 gerong»n huwelijksmis i Maria Kenter. Te Hoogste stand: 767 8 te La Coruna. Laagste stand: 745.8 te Vestmanoer. Verwachting Zwakke tot tlgen, Oostelijke tot Zuidelijken wind, nemende bewolking. Ter gelegenheid van de ingebruikname van haar nieuwe starttoren organiseerde de Zeilver- eeniglng „De Onderlinge” wedstrijden op het Alkmaardermeer. welke onder gunstige weers omstandigheden en flinke deelname (ongeveer negentig Vaartuigen) het volgende verloop had den: B. M. klasse C: 1. Jasl van 8. van Houten Jz„ Koog aan de Zaan 2.10.31: 2. Stem van P. Ver donk. Westzaan. 2.10.40; Henk van D. Prins, Oost Knollendam 2.153. 12 voet»-jollen: Zaandam 2.19.-; Zaandijk 2.19.54. 6 Meter B.M.-klasse B: 1. Anco van J. W. Keeman. Zaandam 239.-; 2. Wllyl van L. de Boer. Zaandam 2.3.40; 3. Merkoet van J. Boon, Zaandam 2.4.9. B.M. klasse B: 1. Joker van F. Kries, Zaah- dijk 2.8.2; 2. Cokawlbran van W. B. Tip, West zaan 2.8.9; 3. Jokla van K Kat, Zaandijk 2.9.24 Gemeenteraad In de laatstgehouden raads vergadering heeft de VOORZITTKR jnedege- deeld, dat iemand, die onbekend wenscht te blijven vier ingelijste penteekenlngen heeft ca deau gegeven met voorstellingen van kasteel „Radboud". Het blijkt, dat alle nieuw gekozen Raadsleden hun benoeming aannemen. Ingekomen was een adres van P. Manshan- De heer P. A. Th. van der Weijden neemt afscheid als dijkgraaf De ingelanden van den polder Nieuwkoop en Noorden waren Vrijdag avond In een groot getal op ultnoodlging var. de Heemraden In hotel ..Het Vliegende Paard” opgekomen van hun dijkgraaf, den oud-burgc- meester dezer gemeente, den heer P. A. Th. van der Weijden, thans wonende te Best (N.- Br.)_ Ook mevrouw Van der Welfden en den zoon, burgemeester P. M M. van der Weijden, waren uitgenoodlgd en aanwezig. De heer Van der Welfden zegt gaarne gevolg te hebben gegeven aan de ultnoodlging en wel allereerst om het lange tijdperk, gedurende welke spr. de functie van dijkgraaf vervullen mocht. Op de tweede plaats zegt spr. heb ik dat gaarne gedaan, omdat in die 35 jaren een zoo hechten band ontstaan, dat ik er in zeke ren zin zelfs behoefte aan gevoeld heb op meer intieme en rustige wijxe afscheid te nemen. Daarop verkreeg het woord de secretaris van den polder, de heer C. J. Groenendijk, die OJn. opmerkte, dat nimmer Iets ontbrak aan >te goede verstandhouding, ook niet bij verschil van meenlng. De heer Th. Mounts, heemraad, herinnert in een toespraak er aan. hoe dit de laatste functie is. welke de heer Van derWeijden In deze ge meente bekleedde. Spr. dankt en uit zijn oeate wenschen voo reen nog gelukkigen levens avond. De heer J. Verburg, heemraad, brengt dank namens de Ingelanden uit de Mejje en herin nert meer in het bijzonder aan de medewer king indertijd verleend voor het stichten van een mlchlnale bemaling, wat een groote uit komst Is geweest voor het MeiJe-gedeelte. Burgemeester van der Weijden, zoon van den dijkgraaf, zegt, dat zijn vader geen eerzuchtig mensch was, doch door de omstandigheden ge komen U tot allerlei openbare function, waar van geen hem echter zoo sterk aangreep an steeds zoo Hef was, dan het dijkgraafschap van den polder, wat zijn oorzaak vond in de prettige verstandhouding, steeds In het bestuur aan wezig. Aan mevrouw Van der Weijden worden In- usschen bloemen aangeboden. De secretaris van den polder vertelt nu door middel van grepen de meest interessante bij zonderheden uit het grijze en minder grifzc verleden van het waterschap en uit de 35 ja- ren, dat de heer Van derWeijden het dijkgraaf schap vervulde. Niemand, die goed gelezen heeft het beschei den berichtje, dat eenlge maanden geleden in de bladen verschenen is en volgens hetwelk de Graal met algemeene stemmen aangesloten was by de ..Llgue Internationale des Jeunes”, zal zich verwonderen over deze goedkeuring, lofprijzing en apostolischen zegen van den H. Vader. Het moei wel een groote vreugde zijn voor alle Graalleden en Graalleidsters, dat «U deze lofprijzing van den H. Vader hebben mogen ontvangen en zeer in het bijzonder voor Z.H. Excellentie Mgr. Aengenent, die zoo van de hoogste kerkeljjke autoriteit, Z.H. den Paus zelf, bevestigd ziet zijn inzicht, dat - zijn bis. dom, voor de bijzondere behoeften daarvan, een bijzondere organisatie voor de vrouwelijke Jeugd noodig heeft. Wij mogen wel verwachten, dat deze prijzlng en goedkeuring van de Graal, volgens het woord van den H. Vader ijver behouden en verdiept heeft ondanks kinderziekten welke iedere jonge beweging moet doormaken wellicht juist door die moeiHjk- heden degenen die tot dusverre een afwach tende houding hadden aangenomen, zal nopen haar thans hun daadwerkeljjkè sympathie te geven. Verwachten mogen we ook, dat alle daarvoor In aanmerking komende meisjes thans, nu de H. Vader zoo duidelijk gesproken heeft, zullen beseffen dat haar plaats is In de vrou. weiijke jeugdbeweging voor Katholieke Actie „De Graal”. Venl Ore» *or en i Cornells Slok en M»is1es-Cnnere<ratie. DONDWRDAG: 5 7 uur Lof. VRIJDAG: eerste VriWag van de mound. Te •7.15 de Litanie. Te 7.30 gezongen H. MIs. *s Avonds te 7 uur Lof en eereboete; 8.15 Monnen-Coneregatie. ZATERDAG: 11.30 biechthooren voor de kinderen: te 4 uur voor de overigen; te 7 uur Roeenhoedie. ZONDAG: de HH Missen te kwart voor reven, acht -uur, half tien en te kwirt voor elf de Hoogmis. i Des middags werd op Houtrust een groote openluchtbijeenkomst gehouden, welke door ongeveer 15000 personen werd bijgewoond. Onder de aanwezigen op de eere-tribune werden opgemerkt Mgr. Arigonl, auditeur van de Pauselijke Nuntiatuur, Mgr. Taskin, Presi dent van het Seminarie te Warmond, kanun- nk-deken v. d. Tuin, minister van Schalk, staadsraad Kooien, oud-mlnlster Marchant, het lid van Ged. Staten van Zuld-Holland jhr. von Fisenne, moeder Marguerite, overste van de Vrouwen van Nazareth, de Tweede Kamerleden Hermans en Kampschoer, de Haagsche wet houders Buant en Feber, het Eerste Kamerlid prof. Steger, de directeur van het RK. Onder wijsbureau dr. Verhoeven, de hoofdaalmoezenier kolonel Noordman. prof. Veraart en vele andere autoriteiten en geestelijken. Nadat ruim 2000 leden van de Graal, de 8t. Joseph-gezellen en K.J.M.V. met tal van vaan dels het middenterrein waren opgetrokken en zich in stervorm rondom het opgerichte altaar hadden opgesteld, werden de aanwezigen wel kom geheeten door den heer H. J. Borghels, voorzitter van het Uitvoerend Comité van dezen Katholiekendag, die dezen dag noemde een van trouw en aanhankelijkheid aan het Bisschop pelijk gezag. Vervolgens hield Prof. Mh. C. P. M. Romme, voorzitter van de Diocesane Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem, een korte openingsrede. Spr. wees er op, dat de katholieken van het Bis dom op dezen dag voortbouwen op de gedachte welke de Bisschop in zijn jongste Vastenman dement heeft gegeven. Hieraan knoopte spr. vast de hoon, dat het Bisdom Haarlem nog lang dezen Bisschop zal mogen behouden. (Applaus.) Voortgaande wees Prof. Romme er op, dat In dezen crisisnood op de kathoUeken de geweldige plicht rust om mede te werken aan de verhef fing van ons volk. Die medewerking moet ech ter gebaseerd zijn op een sterk fundament, en dat fundament vinden we In den rots van Christus. Daarna werd de rede van dezen dag. getiteld „Crisis en Godsvertrouwen”, uitgesproken door Dr. Jos. P. Chr. de Boer, rector van het R. K. Meisjes-lyceum te den Haag. Ongecorrigeerd De Tuinbouw. De Coöperatieve Tulnbouw- en Handelsvereeniging „De Tuinbouw" ver gaderde in het Parochiehuis. Medegedeeld werd dat de Vierbond een schrijven heeft ge richt aan den minister van Economische Za ken. houdende verzoek den toeslag op de Gele en Deensche kool over 1935 te bespoedigen. Een zelfde schrijven werd ook gericht aan den heer F. V. Valstar, regeerings-commlssaris. Na eenlge discussie werd besloten met het vellen van aardappelen te beginnen Dinsdag 2 JuH, vervolgens op 4 en 6 Juli en vanaf 9 JuH eiken dag. De veiling begint steeds te elf uur wett. tijd. De maat van de aardappelen is: 2838, 38—55, 55—hooger. Na lange discussies werd besloten tot het veUen van witlof. Een 40-tal tuinders ver klaarde zich bereid dit gewas ook het volgend Jaar te verbouwen, teneinde de kans van sla gen om In Obdam met succes te vellen, grooter te maken, en om de groote kosten van embal lage. enz. gedekt te krijgen. Dit is een stap in de goede richting. By het bestuur is een klacht Ingekomen be treffende het strooien van kalkstikstof, hetwelk schade aan omliggende perceelen toebracht. De voorzitter sprak het vertrouwen uit, dat dergelijke feiten zich niet meer zouden voor doen. De heer J. Hoedjes stelde de vraag, of er nog iets gedaan kan worden voor die tuinders, die getroffen zijn door een bijzonder slecht aard- appelgewas Het bestuur beloofde in dezen alles te zullen doen wat maar eenlgszlns mogelijk i®- De zake en ander zeer op prijs. Ter i het nen zwemmen Up W7U ----- medegedeeld, dat zilvernep In Obdam geveild moet worden. De keurmeester, de heer 8. Molenaar opperde de wenscheHJkheld. om de slaboonen voortaan In een serie te vellen, zulks op verzoek van den handel. Ook voor de goede orde zal dit aan- bevellng verdienen. Het bestuur zal dit punt onderzoeken. De voorzitter dankte aHen en ging over tot I sluiting. BOVENKARSPEL. 29 Juni. ..De Tuinbouw” 9600 baal aardappelen. Schotsche: HJn 3.058.40, grof 2 83—2 95. groot 2.75—3.40, klein 2.00—8.25, kriel 0.751.05. Sutton 2.252.35 per baal. BEVERWIJK. 29 Juni. Exportvelllng .De Mo len" Zaterdagmiddag waren de aardbelenprij- zen als volgt: Moulin Rouge m. d. 56.0070.00, idem z. d. 59.0088.00. Amazone z. d. 48.0083.00. Dutch Evern m. d. 36.0053.00, Idem z.„d. 53.00 60.00, per 1OO kg. 19.00—24.00. BLOKKER. 29 Juni. Schotsche aardappelen: groote -5906.80. kleine 1.507.00, Bloemkool 3.10. Komkommers 4.008 00, Postelein 2 103 30. Sla 0.501.30. Slaboonen 34 0038.00. Snjjboonsn 28 00—32.00. Tulnboonen 3.603 90, Wortelen 2 00 5.10, Peulen 5.00—8.00. Blndsla 0.50—0 60. An dijvie 2590 cent. Tomaten 6.7013.60. Aard beien 16.0032.00. Kruisbessen 2.60. Drulvefi" 63.00—70.00, Perziken 7.00—10.00, Kersen 16.00. BLOKKER. 20 Juni. „Op Hoop van Zegen" Sla 0.501.00, Peulen 6 007.00. Tomaten: A 12.80—13.00. B 13.60, C 10.00, CC 6.70. BlocvelUng bessen 3 60 per 100 kg. Aardbeien 13.0030.00, HEM (Zulder-Kogge)29 Juni. Aardappelen: Schotsche groote 5.506.30. kleine 4.506.40, kriel 1.502 20 Aanvoer 45000 kg. HEM Zuidef-Kogge28 Juni. Aardappelen: Schotsche. groote 5.506 30. Idem kleine 3.50 4.10, kriel 1.50—1.80. Bloemkool 1.50—2.00, Sis OJSO 3.00. Peulen 3.008.00. Doperwten 8 40. Slaboo- boonen 33.0037.00. Tulnboonen 450—6.00. Wor telen 3.206 60. Rabarber 1.602 70, Aardbeien. 18.00 -29 00, Kruisbessen 2 00 HOORN. 29 Juni. Veemarkt. 6 biggen 12.00 15.00. Handel matig. LEIDEN. 29 Juni Botermarkt. Prima fabrleks- boter 1.49. prima boerenboter 1.351.45 per kg. Aanvoer 2165 kg. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 24 Juni20 Juni. Oeen aanvoer. Prijzen lange turf 7.008.00 per 1000 st. MAKKUM. 27 Juni. Vlsch. 1000 pond Kullaal 18.00—21.00, 350 pond Hoekaal 20 1520.55. 500 pond Fulkaal 17.5»26.10, 600 pond Waddenzee bot 17.5517.70 per 100 pond. MAKKUM. 29 Juni. 500 pond Fulkaal 16 16— 18.55. 400 pond Kullaal 18.5019.00 per 100 pond. Perziken 3.008.00. MEDEMBLIK. 29 Juni. Marktver ..St. Joseph”. 2300 baal aardappelen: groote Muizen 2 95—3.10, kleine 2.002.90. NOORD-SCHARWOITDE. 1 Juli 29700 kg. aard appelen. Schotsche Muizen: groote 3 604.60, Schotsche Muizen 5.706.70. Drielingen 5.10— 6.30. kleine 2.003.50. 1680 stuks Bloemkool 1.50 —2.10 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 29 Juni. Aardsppelen: Schotsche Muizen 5.806 70, groote 4.50—4.70. drielingen 4.005.40. kleine 1.70—2.10 per 100 kg. ZWAAG. 28 Juni. Velllngsver. „Bangert en O.", Aardappelen 5.006.30. Kruisbessen 2.60. Toma ten: A 12 50. B 13.40. C 9 40. CC 5 80. Slaboonen 27 00—38 00. Snijboonen 23 00—32.00 per 100 kg. Bloemkool 1.804.20. Sla 0.80-2.30. Wortelen 2.006.40. Spinazie 2.105.30, Postelein 2.30 500. Andijvie 0.70—1.30. Rabarber 1.605.00, Komkommers 6.0010.60, Peulen 5.0015.00. Dop pers 5.0011.00. Uien 1.00—6.00. Prei 1.602.00. Tulnboonen 3 605 60. Druiven 50.007200, Aardbeien 18.0032.00, Perziken 2.009.50. Prui men 2.908.90. Prolef 1c bessen 31.0042.00. Me loenen 22.00 BEVERWIJK. 28 Juni Beverwyksche exportvel llng Molen". Betaald werd Vrijdagavond voor 100 slof vroege export 63.0075.00, Moulin Rouge m dop 52.0066 00. Idem z. d 54.0069 00. Dutch Evern m d. 34.0052.00. Idem z. d. 60.0072 00. Jucunda z. dop 57.00—68 00 en per 180 kg voor diverse 18.0003.00. per 100 doos 7.0012.00. 1 Juli. Veemarkt 45 vette koelen matig. 24 vette kalveren 20.00 per kg. 3560 cent. 63 nuchtere 2.0010.0Q, 198 vette varkens per kg. 3235 cent per kg., stug. 75.00, <3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 2