ONS BLAD Eden over aan MOEILIJKHEDEN VOOR LAVAL? zijn bezoek Parijs en Rome Het heden nieuws van HET VLOOTACCOORD MET DUITSCHLAND DE BAROMETER Nieuwe slag voor f Roosevelt LINKS TEGEN LOONS VERLAGING JOH. LAUWERS Overstrooming bij Hankou r 5! 3lA milliard tekort in Amerika Mussolini weigert Duizenden huizen staan onder water De debatten Zes passagiers licht gewond De aanval op Peking 18 mijnwerkers gedood Zes Russen ter dood veroordeeld MGR. BEAUSSART Laval Ministers op reis Een nieuwe ster van DE MOORD OP DICKINSON a r t De tot priester gewijde Chineesche staats man, Dom Petrus Celestinus, in gezelschap van Mgr. Costanttni, die hem wijdde en den abt van Steenbrugge Er heerscht een temperatuur 35.000 graden Heimwehrbetooging te Weenen Verloving van Laval’s dochter De positie van Herriot en Chautemps Daladier in één Jront" met de socialisten en de communisten Laval laat zich niet intimideeren Zij hadden twee „dorpscorrespon- d ent en’ vermoord DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DRUK TOERISTENVERKEER NAAR EUROPA De staatssecretaris van de Schat kist noemt dit nog een meevaller Vliegtuig verbrand op het eiland Man Hooge inkomens in Amerika PAYGLOr3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER I 2- f2.85 dn Benoemd tot wy-bisschop van Parys Representantenhuis verwerpt een voorstel van den president Hertog en hertogin van York te Brussel ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Engeland wil Abessinië een uitweg naar zee door Britsch Somali land toestaan DINSDAG 2 JULI 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS b ^3 de Wordt het N*L Cnsls-comité opgeheven? O dooden Is nog niets het aantal PEKING, 1 Juli vraagt te heb Mussolini de ernstige bezorgdheid O ons twaalf ongeveer Abtsalnië's weermacht. Klacht van den keiaer over de wapen-leveranties. en mijn reis aard. De de eerste wit-groene geheschen. Zij worden beschuldigd de Chineesche mui ters van Fengtal te hebben gesteund. De H. Priesterwijding van Dom Petrus Celestinus (Lou Tsjeng Tsjiang) in de abdij van St. Andries bij Brugge Overstemming nabjj Hankou; duiaenden hui zen staan onder water. Vliegtuig verbrand op het eiland Man; ses pas sagiers licht gewond. Grootsche plechtigheid ter Eerherstel te Eljgels- hoven. De daders van den kerkroof ontdekt? DRESDEN, 1 Juli. (DHJ.) In een mijn nabij Freital zijn Zaterdag twee mijnwerkers door vallend gesteente gedood, een derde wist nog op tijd weg te komen. Wetsontwerp in voorbereiding tot rentebeper- king pandbrieven en hypotheken verwacht. Stand op Dinsdag 1« vw voa.; 758.4 Vorige stand: ItlJI georiënteerde kringen en verontwaar- voomemens LONDEN, 1 Juli. (Reuter) Op het vliegveld Ronaldsay. op het eiland Man, Is een vlieg tuig komen te vallen en in brand gevlogen. Zes passagiers zijn gewond. PARIJS. 1 Juli. (Reuter). Z. H. de Paus heeft den Vlcarls-Generaal van Parijs, Mgr. Beaus- sart. benoemd tot wy-blsschop van Parijs met den titel van bisschop van Elatea. CALCUTTA, 1 Juli. (Reuter) Bij een ongeluk in een steenkolenmijn zijn 18 mijnwerkers om gekomen en 33 gewond, allen inlanders. Bij een twist te Ilolwerd werd een Jongeman door een messteek levensgevaarlijk gewond. Eden legt in het Lagerhuis een verklaring af over sjjn bezoek aan Partje en Rome. De St. WilUbrordnskerk te Hulst tot Basiliek verheven. den zij Omtrent bekend. Een brug In een der voorsteden van Hankou te weggesleurd. Ia Oost-Hopei is het auto, en spoorwegver keer goUtJud. Nabij Woehoe bereikte het water zijn hoog, sten stand sedert drie jaar en de toestand is hier zeer precair. De vier voornaamste rivieren van de provin cie Hopel zijn meer dan zes meter gestegen. Ook In Kwantoeng en Tsjlng Kiang zijn door den sterken regenval de rivieren gewassen en bulten de oevers getreden. WASHINGTON, 1 Juli (A.N.P.). Gisteren werd het fiscale jaar 193435 gesloten. Het te kort bedraagt 3.500.000.000 dollar, wat volgens den staatssecretaris van de Schatkist, Henry Morgentheau Jr. een meevaller is aangezien bij de aanvankelijke raming het tekort was ge raamd op 4.869.418.338 dollar. De meer rechts bladen zijn daardoor ten zeerste digd. vooral nu het zg. Volksfront is op den veertienden Juli, den Franschen Na- t'onalen feestdag, groote propagandabetoogln- gen te houden. Men vreest voor revolutlonnalre woelingen en er wordt een beroep op de re geering gedaan om in te grijpen. De Poolsche minister van bultenlandsche zaken, Beek, zal Woensdag 3 Juli as. een be zoek aan Berlijn brengen. De minister zal twee dagen in de Duitsche hoofdstad vertoe ven. In den loop van deze besprekingen werd er kend, dat voor de regeling van deze proble men, zooals bijv, bet luchtpact, het Oostpact, toet Mldden-Europeesche pact en de overeen komst Inzake bewapeningen te land een nauwe aamenwerklng tusschen Frankrijk en Enge land noodzakelijk is. Dit zijn problemen, die niet alleen Frankrijk en Groot-Brittannlë in. teresseeren. Wij zoeken derhalve op het oogenblik met de Fransche regeering een vorm van samenwerking, die het best in staat is zoo snel en zoo volledig mogelijk de verwer. keljjklng van het program van de Londensche protocollen van 3 Februari door alle landen tot stand te brengen. Aan het einde van de bespreking over de zelfde problemen, die ik Ih aansluiting daar op met Mussolini te Rome had. konden wU op verheugende wijze constateeren, dat er eens gezindheid bestond over de mogelijkheid ver der voor de Europeesche pacificatie te werken In overeenstemming met de in het protocol van Londen en In de resolutie van Stresa vastgeleg de richtlijnen. Er bestaat echter reden te ho pen, dat de beste onderhandelingslljn binnen kort zal worden gevonden. Bovendien kan ik er niet aan twijfelen, dat ofschoon de drie regeeringen mogelijk aan verschillende proble men van het program niet dezelfde beteekenis of dezelfde urgentie toekennen het mogelijk zou kunnen zijn het eens te worden over een methode, waardoor deze regeeringen in vrije en gelijke onderhandelingen zich zouden ver- eenlgen met andere regeeringen om bij te dra gen tot de oplossing van deze problemen. Voortgaande besprak Eden het Italiaansch- Abesslnisch conflict en verklaarde: LONDEN, 1 Juli. De Roemeensche minister van Bultenlandsche zaken is gisteravond te Londen aangekomen. Titoelescoe zal ongeveer tien dagen In Engeland blijven. De Lltausche minister van bultenlandsche zaken, Louoraitls, heeft zich naar Zwitserland en Frankrijk begeven om daar eenlge maanden met vacantle door te brengen. NEW YORK, 1 Juli (AJfJ>.) In de afgeloo- pen week zijn vele toeristenschepen uit New- York vertrokken met. evenals de mailschepen, meer passagiers aan boord dan sedert 1929 het geval was. Negen-en-twlntlg schepen, waaron der 5 toeristenschepen van de Furness Line naar de Bermuda-eilanden of andere toeristen bestemming waren volgeboekt. De ..Europa" had 2010, de „Conti di Savoia" 1755, de „He de France" 1400 en de ..Britannic” 1350 passa giers aan boord Het vertrek van 8 groote mail schepen werd bijgewoond door meer dan 30.000 WASHINGTON. 1 Juli (Reuter) Het Repre sentantenhuls heeft met 216 tegen 146 stem men een voorstel van Roosevelt Inzake de af schaffing van niet noodzakelijke Holding Com panies, verworpen. Men beschouwt den uitslag van deze stemming als een slag voor het prestige van Roosevelt. Met dezelfde openhartigheid heeft minister president Laval de meening te kennen gegeven van de Fransche regeering over dit verdrag. HU zette ook zijn opinie uiteen betreffende de uitwerking, die dit verdrag zou hebben op de verschillende Europeesche problemen. met welker oplossing belde regeeringen bezig zijn. Vervolgens heb ik Ma—olini den aard beschreven van de door Engeland onder oogen geziene bijdrage, welke ik hem als voorloopig voorstel mocht voorleggen. Dit voorstel hield in algemeens trekken ta. dat de Engelsche regeering aan Abessinië een strook land wilde afstaan in Britoch Somaliland, waardoor het een uitweg kreeg naar zee, in ruil waarvoor Abessinië aan z Italië territoriale en economische conces sies zou doen. SJANGHAI, 1 Juli. (Reuter). Nabij Hankou hebben de wateren van de Jang- tae-Kiang een nog niet voltooiden dijk vernield, waardoor meer dan 300.000 mor gen land werden overstroomd en duizen den huizen onder water werden gezet. Dit cijfer Is In vele jaren niet zoo laag ge weest. In 1929 dat als het jaar wordt be schouwd van den grootsten bloei in Amerika's geschiedenis, waren er niet minder dan 513 In komens van 1 mlllloen dollar of meer. De verdeellng van de 46 hoogste Inkomens is als volgt: 5 mlllloen dollar 1; 3 tot 5 mlllloen dollar 2; 2 tot 3 mlllloen dollar 8; lu tot 2 mlllloen dol lar 6; 1 tot IK mlllloen dollar 29. Washington vraagt zich thans af of president Roosevelt ook de belasting op inkomens van minder dan 1 mlllloen dollar wil verhoogen. In zijn boodschap aan het Congres noemde hjj geen basü-cljfer. doch wel noemde hij ter Illustratie een bedrag van 1 mlllloen dollar. ■Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Zoodra Roosevelt het resultaat van de stem ming had vernomen, confereerde hij met der. afgevaardigde Rankin over de mogelijkheid om opnieuw te laten stemmen, maar dan hoof delijk. Rankln voorspelde den president een zeker succes, daar hij van meening was. dat talrijke afgevaardigden zich niet openlijk tegen een door Roosevelt aanbevolen voorstel zouden willen verzetten. Het was ónmogelijk het spectrum er van te fotografeeren. Sedert het midden van Mei nam de lichtsterkte echter weer toe, en tot 13 Juni was zy 150 maal grooter geworden. Nog nimmer tevoren werd by een nieuwe ster zulk een tweede llchtsterktevergrootlng waar, genomen. De temperatuur van de ster is zesmaal zoo hoog als van de zon (8.000). Met haar temperatuur van ongeveer 35.000 graden Is de nieuwe ster een der warmste sterrenbeelden, die de wetenschap kent. Waarschijnlijk zal de lichtsterkte van ster nog een tijdlang grooter worden. uur landde op het militaire vliegveld te Evere bij Brussel een groot Engelsch verkeersvliegtuig van de Imperial Airways, dat den Hertog en de Hertogin van Yoto vergezeld van hun ge volg naar Brussel bracht, waar zU tot Dins dag zullen vertoeven. van de Engelsche regeering Inzake de wending In het conflict tusschen Italië en Abessinië medegedeeld. Ik wees er op, dat de Britsche bultenlandsche politiek op den Volkenbond ge grondvest Is en dat dientengevolge de Brit sche regeering tegenover gebeurtenissen, die de toekomst van den Volkenbond ver-gaand kunnen beïnvloeden, niet onverschillig kan blijven. Bovendien heeft de openbare meening van Engeland zeer uitgesproken meenlngen over deze kwestie. De Engelsche regeering heeft derhalve met zorg nagegaan, of zij een of an. deze constructieve bijdrage zou kunnen leve ren tot een oplossing. MOSKOU. 1 Juli. (Reuter). Prof. Woronzoff. Wanjamlnoff heeft buitengewoon Interessante waarnemingen verricht met betrekking tot de nieuwe ster, die In December IJ. In het sterre beeld Hercules is ontdekt, aldus meldt het agentschap Tass. Sedert begin Mei verbleekte de nieuwe ster bijna tot de lichtsterkte, die zij tot December bezat, d.wA. tot de stergrootte 13% Dit z.g. Volksfront heeft aldus meldt ver der de rechtsche „Presse" aan het eind van de vorige week het bondsgenootschap, waarop het berust, bezegeld bij monde van drie spre kers: Daladier, den leider van de llnksche op positie In de rad.-soc. party. Leon Blum, leider van de socialisten en Thorez, secretaris van de communistische partij. De „Ere Nouvelle", het blad van Herriot geeft openlijk toe dat in de radlcaal-soclalistl- sche partij een ernstige crisis heerscht. In de eerste plaats doet zich de vraag voor, of de party deel zal blyven uitmaken van de re geringsmeerderheid of aansluiting zal zoeken by de llnksche groepen. Deze crisistoestand wordt, zooals ook uit het bovenstaande biykt, verscherpt door de houding van den linker vleugel der party onder leiding van Daladier, die onlangs in een vergadering, waar ook een socialist het woord voerde, zich tegen een dic tatuur van rechts, doch voor de dictatuur van links heeft uitgesproken. Op zyn reis door Auvergne heeft minister president Laval een overzicht van zyn dlplo- matleken arbeid gegeven. Hy herinnerde aan de liquidatie van het Saarvraagstuk. de bespre kingen te Rome en te Londen en het Verdrag met Sowjet-Rusland. Sprekend over het jong ste Engelsch-Duitsche vlootaccoord en over de gereserveerdheid, waarmede dit door Frankryk Is ontvangen, verklaarde hy: „Ik heb tot En geland klarë taal gesproken en zelfs degenen, die my te gematigd vinden, zouden misschien van oordeel zyn, dat Ik te ver ben gegaan. In dien zy de nauwkeurige termen, welke Ik ge bruikt heb zouden kennen.” MEMORIE VAN ANTWOORD OVER HET BEZUINIGINGSONTWERP IS VERSCHENEN. Nader wordt gemeld, dat het vliegtuig by het Harten vlam vatte. Geen van de passagiers werd gedood, wel werden eenlgen gewond, doch licht, ook de pi loot liep kneuzingen en brandwonden op. Na myn terugkeer naar Parijs heb ik Laval rapport uitgebracht over myn besprekingen met Mussolini. Hiermede beëindigde Eden zyn ver. klaring. Wat den blnnenlandschen toestand van Frank- ryk betreft, besloot Laval: „Ik richt my tot allen. Ik ga voor niets op zy. Indien Impo pulariteit myn deel moet -zyn, zy het myn beloonlng. Ik vertegenwoordig de wet, het re gime en Frankrijk. Geen enkele bedreiging, vanwaar zy komt en In welken vorm ook, zal my van den rechten weg afhouden." WASHINGTON 1 Juli (Reuter). Even na de aankondiging door president Roosevelt van het wetsontwerp tot verhooglng der belasting op groote Inkomens en erfenissen, heeft het de partement van financiën onthuld, dat In 1933 46 personen een inkomen hadden van meer dan 1.000.000 dollar. De Engelsche regeering vroeg geen enkele concessie behalve het recht van weiden voor haar volksstammen in het gebied, dat aan Italië zou kunnen worden afgestaan. Het spyt my zeer dat Mussolini niet In staat was dit voorstel als een basis voor de oplossing van het conflict te aanvaarden. Nadat Eden zyn verklaring had afgelegd over zyn bezoeken aan Parijs en Rome, vroeg Lans- bury, wanneer het Lagerhuis deze problemen zou kunnen bespreken. Voorts vroeg hy, wan- r.eer de regeering zou kunnen mededeelen, welke verdere stappen zy voornemens was te doen, teneinde op de Italiaansche regeering In c‘e kwestie van het Abessinlsche conflict een druk uit te oefenen, zooals de openbare mee ning in Europa dien uitoefenen kan. Niemand la het Lagerhuis wenscht een politiek van tiel neenen en uitstellen, wools die to het Ver re Oosten geleid heeft tot de gedseltelyke ver overing van China door Japan. De minister van bultenlandsche zaken. Sir Samuel Hoare antwoordde, dat hy de buiten gewone urgentie van deze vragen volkomen in rag. Hy kon echter niet beslist zeggen, wan neer het Lagerhuis verdere mededeellngen om trent byzonderheden van de regeering zou kunnen krijgen, zy wil n.l. niets doen, dat de com haar gewenschte ontwikkeling der dingen ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Lansbury antwoordde, dat men weliswaar alles In groote mate aan de regeering moest overlaten, doch dat In laatste instantie het Britsche parlement verantwoordelyk was. Spr. wenschte niet, dat In de Abessinlsche kwestie zonder raadpleging vooraf van het Lager huis, den Volkenbond of anderen een fait accompli tot stand zou komen. Op de vraag van den labourafgevaardlgde Ttokir of Mussolini zyn voorwaarden medege deeld had. werd geantwoord, dat de regeering thans geen verdere mededeellngen kon doen LONDEN, 1 Juli. In het Lagerhuis heeft minister Eden heden zyn reeds eerder aan- gekondlgde verklaring afgelegd over zyn diplomatieke reis naar Parys en Rome. Hy zelde oun.: Het doel van naar Parijs was van tweeërlei Britsche regeering wilde In plaats de eerste gelegenheid benutten om de Fransche regeering een volledige en openiyke verklaring te geven betreffende de Engelsch-Duitsche vlootovereenkomst. zy wenschte tevens, in overleg met Frank ryk de middelen en wegen te bespreken om zoo spoedig mogeiyk vorderingen te maken met de onderhandelingen over alle punten van het Londensche protocol van 3 Febr. Ik heb den Franschen premier een over zicht gegeven over den inhbud van het Engelsch-Duitsche vloot verdrag en heb hem de omstandigheden uiteengezet, waaronder het Is afgesloten, evenals de redenen, die de Engelsche regeering aanleiding hebben gegeven tot het sluiten van het verdrag over te gaan. De Japansche autoriteiten hebben beloofd, een grondig onderzoek In te stellen. Op het oogenblik van hun arrestatie waren zy omringd door een groot aantal Chineesche muiters, die uit Fengtal vluchtten. De Chineesche autoriteiten berichten, dat een veertigtal Japanners in burger juist voor het uitbreken van de muitery hier aankwam. Uit Tientsin wordt gemeld, dat generaal 81 Sang Tslen, de nieuwe gouverneur van de pro vincie Hopelfïljn functie 2 Juli te Paotlngfoe, waar de zetel der provinciale regeering is ge vestigd, zal aanvaarden. Voorts verluidt, dat, nu de toestand weer normaal geworden is, dè zetel van de Hopei-regeering verplaatst zal worden naar Tientsin of Peking. (Reuter). Japansche gen darmen escorteeren een vyftal Japanners naar Peking, teneinde hen aan de Japansche lega- tiewacht over te leveren, op verzoek van Chineeschen krygsraad, die vraagt dat streng zullen worden gestraft. Onze Brusselsche correspondent seint d.d. 1 Juli: Maandagmiddag te mando van de Helmwehren. Voor het kasteel Schoenbrunn wfcrd een H. MIs opgedragen. Prins Starhemberg en minister Fey hielden een rede. Het bestuur der radlcaal-socialistische party komt Woensdag as. byeen. Op de agenda staat ook het geval-Daladier In verband met de vraag, of een scheuring in de party vermeden kan worden. In dit verband herinnert „Le Jour” er aan, dat Herriot en Chautemps bil de vorming van de regeering-Laval tegenover den minister president hebben verklaard, dat zy belden uit de party zouden treden. Indien hun partyge- nooten de regeering In moeiiykheden zouden brengen. Te Detroit te de recidivist Lee Ferris ge arresteerd. die bekende den moord op den New Yorkschen advocaat Dickinson, den neet van den voorzitter van het Hoog-gerechtsnof Hughes, te hebben gepleegd. De Parysche bladen berichten de verloving van de dochter van Laval, José, met graaf Réné de Chambrun. advocaat ta New-York, waar hy met speciale toestemming tot de balie werd toe gelaten. Hy is een afstammeling van Lafayette en zoon van generaal de Chambrun, die In Marok ko een belangrijk commando uitoefende, en mevrouw Longworth, een nicht van president Roosevelt. Hy Is ook een neef van de Cham brun, den Franschen gezant te Rome. Volgens het D.N.B. is een incident voorge vallen, toen de Heimwehr verlangde, dat de vlag op het Raadhuis zou worden PARIJS, 1 Juli De nationale raad van den Franschen ambtenaarsbond heeft gisteren be sloten een groote protestmeeting te houden te gen elke salariskorting en tegen de deflatie- politiek, welke de regeering wil voeren. Voorts deed de raad een uitspraak voor aansluiting van alle volkskringen tegen alle fascistische stroomlngen. Volgens de „Echo de Paris” beteekent dit be sluit, dat de ambtenaarsbond zich tracht te vereenlgen met het z.g. yolksfront, dat alle llnksche elementen omvat. wrasNEN, 1 Juli (Reuter) Gisteren heeft te Weenen een groote patriottische demonstra tie plaats gehad. Op den Ring defileerden meer dan 2000 auto’s van het auto-corps van de Helmwehren voor de autoriteiten en het com- MO8KOU 1 JuU (D. N. B.) Het militair college van het Hooggerechtshof van Nlsjal-Ta- gil in het Oeralgebied heeft zes personen ter dood veroordeeld. De veroordeelden worden ervan beschuldigd, twee z. g. Orfker, dit zyn dorpscorresponden- ten, wier taak het Is, In den geest van het re gime over de verhoudingen op het land rapporteeren, te hebben gedood. ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 225 L 1 f BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR W w a Tekfoon Administratie 4330, Redactie 4220 I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1