Landjuweel Leiden Na de Memorie van Antwoord De zaak v. Vredenburch - van ’t Sant Oude moordzaak w te Oss Ruim f 1 millioen tekort L in WAT DE PERS ZEGT BESLISSING VAN HET SCHEIDSGERECHT REDERIJKERS BIJEEN NIEUWE ZENDER TE KOOTWIJK WOENSDAG 3 JULI 1935 Proef uitzending gedaagd Over de echtheid van de hand- Vorderingen afgewezen Stikstof conferentie verdaagd Samenwerking Derde vordering Wilde autobusdiensten „Klaarheid” Huwelijk in hofkringen Prinses Juliana erby tegenwoordig Zwaaiende vendels BU1KTYPHUS TE LEIDEN te n Herdenking van Prins Hendrik Zal conventie toch nog tot stand komen? Veertien ondernemers staan te Sneek terecht Surséance van betcding aangevraagd In kleurige groepen trekken de Kamers naar den ouden molen op den heuvel De regeering en de schrijfwijze HET RIJK KOOPT OP AFBETALING „Lokmiddelen” Herdenking door N.C.R.V. Voorloopig komt geen wijziging aan de orde teekening waren de deskun digen het niet eens van een gedetineer de leidt tot arrestatie van een verdachte Pa« op voor besmette melk Afwachten Commissie heeft bezwaar tegen uitbreiding van derg dyke regelingen Taxegedeelte consumptiemelk Kranslegging te Delft Om! g 1 sr In grijze costuums togen Leiden, 1 Juli 4 la A n s- Blj het verschijnen van de memorie van ant woord der regeering op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het Bezulniglngs- cotwerp schrijft de (R. K.) Maasbode: In aansluiting op het reeds gepubliceerde be richt betreffende de uitspraak van de arbitrage commissie in het geschil tusschen de familie van Vredenburch en den gewezen hoofdcommis saris van politie te Den Haag, den heer F. van X Sant, kunnen wij nog X volgende mededeelen: Zn tegenwoordigheid van minister Piétri zijn bij Brest groote Fransche vloot manoeuvres gehou den digen Dulfer en Van Wageningh van oordeel, dat het zoogenaamd ambtseedig proces-verbaal van partij van t Sant is mede onderteekend door een persoon, die zich uitgaf voor E. Ie Roi. De „Telegraaf” juicht weer de regeering toe, en maakt eventueele tegenstanders bij voor baat voor stjjfhoofdlgen uit: veert eindelijk de Accoleyen” de juweel. Het dictum luidt: Ontzeggen aan den eischer zijn primaire en geheel subsidiaire vordering als ongegrond en verklaren hem in zijn subsidiaire vor dering niet ontvankelijk. Veroordeelen hem in de kosten van het geding. I«r ■is. m» in >0 er te ti er o— a- Het (lib) „Handelsblad" houdt een plei dooi voor samenwerking tusschen regeering en Kamer: I- n sr tneent, ■chap te: de "ie, de. lt- BT- is- !»- te- ng n- n- ia- is- nt, o- h- rt. ir is n- de vla en Lts an I- la ra l- n n I- i. Ten aanzien van de geheele subsidiaire vor dering overwogen de scheidslieden, dat hoewel de juistheid van de beweringen van partij van X Sant door de daarnaar door partij van Vre denburch gedane nasporingen niet is kunnen worden bevestigd en party van X Sant zijner zijds die ook niet heeft kunnen aantoonen, daar nog niet uit volgt dat bedoelde van een hoofdcommissaris van politie allerminst goed te keuren behandeling van zaken ook in aange legenheden, die niet in den eigenlijken zin van het woord behooren tot zijn ambtelijke taak, oplevert opzet of verzuim bjj de uitvoering van den hem opgedragen last, daar toch in elk geval niet fte aangetoond, dat hij aan de zich E. Ie Rol noemende vroüw het geld niet heeft afgedragen. Jhr. J. van Vredenburch heeft het ook aan zich-zelven te wijten, dat bedoelde beweringen zonder aanvoering van behoorlijke gronden door partij van X Sant zijn kunnen gedaan worden door bij het doen van betalingen aan hem niet de overlegging van bewijsstukken of het ver strekken van nadere uitleggingen te vragen. Intusschen komen ook de andere Kamers, alle weer met haar klaroenen, haar knechten, haar leden in kleurig-fluweelen kleedt), dc eene in donkergroen, de ander in terra, een derde in blauw. Uit Haarlem komen zij, uit Delft en Oouda. Rotterdam en Noordwjjk. Enkelen bren gen hun muziek mee. Een groep landedelen komt om den molen rijden op den Steenweg, vlak langs de kleine ramen met de oude geel en zwart geverfde luiken, prachtige ruitersilhouet- ten tegen den strak-blauwen hemel. Het (Boe. Dem.) „Volk" blijft aandringen op Mn verandering van de politiek: Maandagavond werd de nieuwe omroepzender te Kootwijk, werkende op een golflengte van 1875 meter voor de eerste maal gebruikt voor de uitzending van het gewone omroeppro gramma. De zender heeft zich uitstekend van die taak gekweten en vier uur lang het programma met een goede modulatie uitgezonden, De eerste rapporten van luisteraars berichten alle een «verbeterde ontvangst, zoodat de proefultsen- ding geslaagd kan worden genoemd. De nieuwe zender werkte met een energie van ruim 100 KW., welke nog geleidelijk opgevoerd zal worden tot 150 KW. Uit deze enkele, korte grepen uit het lij vig doch bondig en over X algemeen helder geschreven regeeringsantwoord moge blij de regeering op 20 April 1934 met den uitgever van het Woordenboek der Ned. Taal een over eenkomst sloot, waarbij het Rijk de volledige eigendom van het Woordenboek werd overge dragen tegen ƒ31.100, waarvan te betalen /6100 in 1934 en ƒ6350 in elk der Jaren 1935 tot en met 1938. De Commissie heeft gemeend in de hier be doelde gevallen een standpunt te kunnen in nemen, dat leidt tot de conclusie, dat in den aankoop door het Rijk van de desbetreffende objecten tegen betaling in termijnen moet wor den berust. Zjj stelt er prijs op. met nadruk als haar meenlng te kennen te geven, dat zij het volkomen onjuist zou achten, indien een derge lijke betalingsregeling in min of meer belang rijke mate toepassing zou gaan vinden. Een gezellige drukte heerscht in de stralen van de stad. De meeste winkels en de kan toren sluiten. Muziek galmt uit de breede vleugeldeuren van de restaurants naar buiten. De tafeltjes op de terrassen zijn goed bezet. Vaders met een versche sigaar en moeders met kinderen wandetea op de stoep tusschen de sparren en de groene slingersstudenten fla- neeren erlangs. In de straten waar de stoet pas seert zitten kijkers aan alle ramen. Frisse!» meisjes ooltecteeren voor het Crtete-Comlté. Ai- les loopt op s'n Zondags in den warmen mid dag wachtend op de rederijkers. Boven op een heuvel ligt de oude molen het trefpunt van de kamers. Rank, nauw toe- loopend, steekt de hoogs, sierlijke romp in de lucht. Machtig strekken de wieken zich uit. Uit den trein ziet men haar al keurig gepa- Mr J. de Vriese, te Amsterdam, heeft door bemiddeling van den procureur Mr. J. Deenlk te Haarlem surséance van betaling voor de Fa, J. Schaap Lzn. te Wormerveer aangevraagd bij de arrondissementsrechtbank te Haarlem. Het doel van deze aanvrage schijnt te zijn de zaak van genoemde firma verder te doen bebee- len door de bewindvoerders, die de Haariemacbe rechtbank, eventueel zal benoemen, terwijl dan tevens een nauwkeurige staat van activa en pas siva zal kunnen worden opgemaakt. Intusschen zal waarschijnlijk een accoord aan de crediteuren worden aangeboden. Dit accoord zal belangrijk lager zijn dan oorspronkelijk werd gedacht, daar het tekort niet 300.000 be draagt, maar naar schatting ongeveer 1250 000. Leiden viert een Landjuweel in ouden stijl, nauwkeurig zóó, als het in 1560 plaats had. Een vijftal Rederijkerskamers trekken, met rijk ver toon van dienaren en gevolg hun hooge be- schermheeren omstuwend, van verschillende punten de stad binnen, om elkander op den heuvel bij den ouden molen „De Valk” met groot ceremonieel en vlagvertoon te begroeten. volseerd oprijzen achter het kermisterrein. Klein, oud, schilderachtig, eenvoudig ligt het molenaarshuis eraan vastgebouwd. Naast dezen molen op den heuvel, waar de bolle straatkeien nog net zoo liggen ais eeuwen her, zal de ontmoeting plaats hebben. De Kamers laten zich wachten. Twee maal cirkelden de rijtuigen van den senaat, getrok ken door paarden met fraaie pluimen, al be neden op het plein vóór den molen, en nog komt er niets. Haast een uur over tijd arri- Leldsche Kamer „De Witte gastvrouwe van het Land- Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van den sterfdag van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden wordt hedenavond een speciaal programma verzorgd door de N. C.R.V., waarin zal spreken ZExc. lultenant- generaal b.d. jhr. J H Roell. eerste onder voorzitter van het-Nederlandse!» Roode Kruis, niet als onderwerp ..Herdenking van den sterf- oag van Prins Hendrik”. Verder zal de stadsbeiaardier van Delft het carillon van de Nieuwe Kerk te Delft bespe ten. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ad interim heeft, in antwoord op een desbetreffend schrijven van het Alg. Hoofd bestuur van de Federatie der Werkgevers-or- ganisaties in het boekdrukkersbedrijf te Am sterdam, aan genoemd hoofdbestuur medege deeld. dat de regeering niet voornemens is wij ziging te bevorderen van de tot stand gekomen voorschriften nopens de schrijfwijze van de Nederlandse!» taal bjj het onderwijs. Het is de bedoeling der regeering om, mocht te eeniger tijd nieuwe wijziging aan de orde komen, niet tot Invoering over te gaan, dan nadat een zoodanige periode van aanpassing zal zijn gelaten, als door de omstandigheden wordt geboden. Het vraagstuk der schrijfwijze van de Neder landse!» taal in de van haar uitgaande stuk ken wenschte de regeering thans nog niet aan de orde te stellen. De memorie van antwoord op het bezui- niglngsontwerp heeft de groote verdienste van ophelderend te werken in onze binnen, landsche politiek. De tegenstanders van het huidige Kabinet zullen gedwongen zijn kleur te bekennen. Wie inderdaad bezuinigen wil, en wie niet door daden wil ontkennen, wat hij met woorden bevestigt, zal dit regeerlngsmlnl- mum moeten aanvaarden. Wie anders han delt, bewijst daardoor dat hij de noodzake- Ujke bezuinigingen verwerpt. De nieuwe minister van economische za ken zal voor ieder gezond plan steun bij den ministerraad vinden. Terecht heeft de minister-president te Maastricht de buiten gewone kwaliteiten van prof. Oelissen ge. roemd en zij zijn er een waarborg voor, dat het belastinggeld niet zal worden wegge, worpen voor ondernemingen, die geen levenskracht bezitten. Minister Oelissen zal van de cónstructleve crislsbestriJding ma ken, wat er van te maken valt. Slechts één categorie in den lande heeft het recht van ontevreden te zijn en kan voortgaan onze regeering te bestrijden. Het kabinet heeft zich opnieuw duidelijk tegen devaluatie uitgesproken en het te zelfs bereid het initiatief te nemen tot in ternationale onderhandelingen om tot sta bilisatie der valuta te geraken. Landedelen en rederijkers volgen hem allen in dezelfde wjjdaehe, prachtige dracht. Een praalwagen komt aangereden, waarop, hoog over de hoofden der toeschouwers heen, Miner va met haar gouden helm, haar speer en haar schild zich verheft. Een andere wagen brengt allerlei exemplaren uit het dierenrijk, de leeuw en de leeuwin tronen bovenaan. Allen springen eraf en bestormen den motenheuvel, de aap in het gezelschap slingert zich om een lantaarnpaal en klimt in de boomen. Op het voorplein maakt een groepje jolige poorters een rondedans om den zot met de viool. Dinsdag heeft de gemeentepolitie te Oss ge arresteerd zekeren P W., die verdacht wordt van moord op Jan Hartogs. bijgenaamd Jan van Mast, die op 5 December 1925 te Oss werd ver moord. Op dien avond werd door voorbijgangers in de Kazernestraat te Oss een man gevonden, die hevig uit een wonde in zijn borst bloedde. Aanstonds werd geneeskundige hulp ingeroe pen, doch deze kwam reeds te laat. Zonder dat het slachtoffer, dat J. Hartogs was, zjn aan rander kon noemen, gaf hij den geest. Nooit heeft men dezen moord kunnen ophel deren. Het schijnt thans echter, dat een gedetineer de uit het Huis van Bewaring te Den Bosch eenige aanwijzingen heeft gegeven Inzake deeen moord. De gemeentepolitie is nu Dinsdag over gegaan tot arrestatie van P. W. Daar waarschijnlijk deze verdachte mede plichtigen heeft gehad en er waarschijnlijk nog meer arrestaties zullen volgen, konden geen na dere inlichtingen worden verstrekt. De gearresteerde heeft nog geen bekentenis af gelegd. Na afloop van deze begroeting werd de offi- cieete stoet geformeerd. In een langen optocht trokken de rederijkers door de stad.... deftig te paard. Hun gevolg hoste mee achter de zotten aan den langen en den kleinen op een stokpaard en achter den schralen Chinee- schen goochelaar op een wagen, die telkens zjjn kunstje van het verscheurde en weer heel geworden papiertje herhaalde. Enkele uren leeft Leiden in volmaakt mid deleeuwse!» sfeer, in de heerlljk-naleve-pom- peuze sfeer der Rederijkerskamer. Om zeven uur vereenlgden rich alle deelne mers aan den optocht tot een middeleeuw schen maaltijd in de Stadsgehoorzaal, vanwaar om tien uur een fakkeloptocht door de stad ver trok. Nadat Dinsdagochtend om half twaalf ten stad- huize te Den Haag het huwelijk voltrokken was tusschen Jhr. mr. C. DedeL kamerheer van H. M. de Koningin en freule A. B. Baronesse Ben tink, gewezen hofdame van Prinses Julia na, heeft de kerkelijke inzegening van dit hu welijk onder zeer groote belangstelling in de Dulnoordkerk te Den Haag plaatsgevonden. Onder de aanwezigen was H. K. H. Prinses Juliana, alsmede tal van bekende personen, voornamelijk uit hofkringen en diplomatie. In een der zaten achter de kerk werd gele genheid gegeven om het bruidspaar en familie leden geluk te wenschen. De eerste, die hier binnenkwam, was de Prinses Na den dienst In de kerk vereenlgden zich het bruidspaar, de familie en een aantal gasten aan een dejeuner ten huize van de oruid. Ook de Prinses nam aan het dejeuner deel. waarop hij heeft ge- De (R. K.) „Volkskrant”, minder overtuigd, dat afwachten voorloopig de bood- Uit geheel den opzet blijkt wel, dat de regeering een heel eind weegs de richting in wil, waarin de katholieke Kamerfractie haar steeds dringender stuwde, met name in het Voorloopig Verslag, waarop deze Me morie het antwoord is. Op allerlei punten, blijkbaar uit den katholieken hoek naar voren gebracht, gaat de regeering serieus in, komt vaak een eind tegemoet, staat een enkele maal op zeer speciale punten meer afwijzend. Alles bijeen genomen vonden wij in dit regeeringsstuk een zoo duidelijke sterke ten dens in de door de katholieke Kamer fractie gewenschte algemeene richting, dat ongetwijfeld een basis tot verdere samen, werking met deze regeering aanwezig mag worden geacht. Alleen het feit, dat' de re. geering niet geheel consequent de vaste lasten aantast, mag naar onze meenlng niet de aanleiding worden om haar de gelegen heid te ontnemen tot het voeren van de aangekondigde constructieve welvaartspoli- tiek, waarop zoo lang werd aangedrongen. Vooral nu deze politiek zal worden gevoerd onder de energieke leiding van een man als minister Oelissen, die juist wat er op dit punt onder de katholieken leeft steeds zoo scherp naar voren bracht, ook in deze Me morie van Antwoord- Vergissen wij ons, wanneer wij in de pas sage tegen de devaluatie een iets minder stenigen toon meenen te beluisteren dan vroeger? De regeering verklaart „dat zij waardevermindering onzer munteenheid voor het volk als geheel zeer schadelijk be schouwt en daarom het uiterste zal doen om haar te voorkomen". Twijfelt zij of dit werkelijk zal gelukken? kundlgen dr. Dulfer en ningh uitgebrachte rapporten, deskundigen komen tot een overgestelde conclusie. De scheidslieden r_: dat het aannemelijk is gemaakt dat kort Hellebaardiers voorop. Blazoendragers en herauten te paard volgden. En dan, waardig op zijn ros geze ten, Willem van Lookhorst, ridder, heer van Heemstede en oud Teyllngen, keizer van de Leidsche Kamer, gevolgd door zijn be dienden. Rjjk is hij gekleed in korte, wijde fluweelen broek en wambuis en korte, losse mantel, met kostbaar brocaat afgezet. Op het hoofd draagt hij een baret met een breede. achterorer liggende pluim. Hij is een krachtig man, met een donkeren vol baard. Fier stijgt hij boven op den heuvel van zijn paard af. Door die beslissing valt het eenig bewijs middel waardoor de gegrondheid van de primaire vordering van den eischer zon kunnen zijn bewezen weg, en daarom be hoort hem de primaire vordering als onge grond te worden ontzegd." De Internationale Stikstofconferentie is ook Dinsdag te Schevenlngen voortgezet. Een resul taat is nog steeds niet bereikt. Integendeel, de optimistische opvattingen auau^Jret verloop der conferentie, welke in cteeerste dagen de ron de deden, hebben langzamerhand plaats ge maakt voor de overtuiging, dat het niet ge makkelijk zal zjjn een nieuwe conventie tot stand te brengen. Verschillende delegaties o.w. de Belgen, de Tsjechen en Italianen, zjjn reeds vertrokken. De groote D.EJf.-groep (Duitschland -Enge land— Noorwegen) tracht echter nog steeds tot overeenstemming te komen. De directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst te Leiden maakt bekend, dat zich in de afgeloopen week twee gevallen van buiktyphus hebben voorgedaan Dringend wordt aangeraden de melk vóór het gebruik te koken en geen karnemelk te gebruiken, die niet van gepasteuriseerde melk is bereid. Verschenen is het Verslag van de. Commissie voor de Rijksultgaven over een Brief van de Algemeene Rekenkamer ten geleide van een afschrift van haar briefwisseling van den mi nister van O., K. en w. betreffende den aan koop van een deel der Muziekblloheek- Scheurleer en van het Woordenboek oer Ne derlandse!» Taal. Het Rijk kocht een aantal werken, beboerende tot de bekende muziek bibliotheek-Scheurleer voor een totaal bedrag van ƒ27.775, te voldoen in één termijn van 6.175 en 4 termijnen van 5.400, vervallende op 1 Februari van elk der Jaren 1934 tot en met 1937. Beoogd werd, de lasten van dezen buitengewonen aankoop te doen drukken op het normale budget van de Kon. Bibliotheek. Dc Rekenkamer achtte deze regeling in strijd met art. 21 der comptabiliteitswet, hetwelk be paalt, dat tot den dienst van een jaar behooren de rechten, gedurende dat Jaar door de schuld- elschers van het Rijk verkregen. De minister van O., K. en W. stelde hier tegenover, dat Indien bij contract'een betaling in termijnen is bedongen, de schuldeischer van het Rijk eerst een recht in den zin van dat artikel verkregen heeft op elk der tijdstippen, waarop een termijn vervalt. De vraag, of de gevolgde handelwijze in strijd is met het meergenoemde art. 2 der Compta biliteitswet, meent de Commissie ontkennend te moeten beantwoorden. De commissie ziet een oplossing van de gerezen moeilijkheden daarin, dat de minister een uiteenzetting van het ge beurde geeft bij de eerstvolgende begroeting en dat de wetgever dan goedkeurt, dat de hier bedoelde uitgave gedeeltelijk ten laste wordt gebracht van de begroetingen van latere jaren dan dat, waarin de oplevering is geschied. Een dergelijk geval deed zich voor, waarbij Als allen zijn aangekomen stelten zich de heeren bestuurderen van de Leidsche Kamer op om den molen. De Senaat komt hen begroeten. En de besturen der andere Kamers maken hun opwachting telkens in groepen van vier, met elegante buigingen. Op den heuvel staan nu enkel middeleeuwers. Nergens een storend col bert. Alles in stijl. Tot de zotten toe, die, een stuk of tien bij elkaar, grimassen verkoopen op het middenveld, en opzij gedreven worden door de hellebaardiers. Dan begint het vendcl- zwaaten. Het werd voortreffelijk Ingestudeerd. Met een twaalftal vendels werd gemanoeuvreerd op allerlei wijzen. Hoog in de lucht en laag tegen den grond en alle gelijk groetend de edele heeren, die in volle statte voor den molen het spel gadesloegen. Een uniek ge zicht. zulnlgingsontwerp, thans door de regeering ingediend, wil karakterlseeren, dient deze aldus aangegeven te woréen, dat de regee ring heel wat heeft laten vallen en ver. schikt, teneinde al haar best te doen om een Kamermeerderheid voor het wetsont. werp bijeen te brengen, maar dat zjj het stelsel van afbraak der koopkracht, waar op de hoofdaanval van het voorloopig ver slag der Tweede Kamer gericht was, ten volte heeft gehandhaafd. De regeering handhaaft haar afbraak- stelsel, dat land en volk naar den onder gang leidt. Dit Is het kernpunt dezer me morie van antwoord. Hiertegen was volgens het voorloopig verslag een meerderheid in de Kamer aanwezig. Is die meerderhid na de memorie van antwoord nog aanwezig? In de katholieke pers was een groote om mezwaai van haar aanvankelijke hevige oppositie ingetreden. Op belangrijke tege. moetkomlng van regeeringswege werd ge hoopt. Zulten de katholieken zich laten vangen? Aanwijzingen Wanneer men de algemeene strekking van <te memorie van antwoord bij het be- geschreven regeeringsantwoord moge blij ken, dat ten eerste de regeering de bezui- nigingsnoodzaak even scherp, ja nog scher per ziet dan bij het Indienen van het veel omvattend ontwerp het geval was. Dat zij verder door concessies op belangrijke punten een open oog getoond heeft voor het to een parlementairen rechtsstaat onbereken baar nut van samenwerking en overleg tus schen regeering en volksvertegenwoordiging. En dat zij tenslotte, maar slechts voor zoo ver het haar verantwoord toeschijnt, een ernstige poging wil doen om aan vap an dere kanten voorgestelde denkbeelden voor constructieve welvaartspolitiek gelegenheid te geven zich aan de moeilijke practljk te toetsen, onder de overtuigde leiding van een figuur, die toch Juist bij de warmste voor standers van deze denkbeelden boven elke verdenking van „lauwheid” moet staan. Dat de regeering zich niet laat leiden door koppige starheid of door onwil om met nuttige ideeèn-bijdragen haar voordeel dat is het voordeel van het totaal onzer Nederlandse!» samenleving te doen, heeft zij in dit antwoord ten behoeve van het parlement dan ook wel zeer duidelijk aangetoond. Men mag hopen dat het par lement zich, omgekeerd, door denzelfden wil om het gemeenschappelijk doel in zoo breed en vriendschappelijk mogelijke samenwer king te verzorgen, zal laten leiden. En dat dit ook uiting zal vinden in de opbouwende crltlek welke, ook nu nog, op verschillende punten denkbaar en zelfs wenschelUk is. De prijs voor het taxegedeelte van consump tiemelk. gekocht op Regeeringscontract, ts voor de volgende week bepaald op 4% cent per liter, eventueel verhoogd met premie of verminderd met de afdracht voor de kwali teit. De afdracht voor andere in consumptie ge brachte melk ie veelgesteld op cent per liter. De familie Van Vredenburch had hare pri maire vordering ingesteld op den grondslag dat de heer Van X Sant door een samenweefsel van verdichtsels Jhr. J. van Vredenburch heeft bewo gen om hem onverschuldigd te verstrekken bedragen van tezamen f 47585; daarnaast was subsidiair gevorderd veroordeeling tot rekening en verantwoording van voormelde bedragen, in dier voege, dat hij ten genoegen van scheids lieden zal hebben aan te toonen dat die bedra gen zijn uitgekeerd aan de vrouw met wie jhr. O. van Vredenburch een verhouding zou hebben gehad; geheel subsidiair veroordeeling tot scha devergoeding wegens het niet behoorlijk vol voeren en het plegen van verzuimen bU den opgedragen en aangenomen last. Ten aanzien van de primaire vordering hebben scheidslieden o m. overwogen „dat noch uit de verklaringen der ten dezen gehoorde getuigen, noch uit de ten processe geproduceerde bewijs stukken is gebleken, dat de beweringen van partij van X Sant door dezen opzettelijk in strijd met de waarheid waren gedaan. Ten aanzien van de subsidiaire vordering hebben scheidslieden om. overwogen. ..dat die rekenplicht van partij van X Sant zich niet zoo ver uitstrekt, dat hij, zooals de eischer ook nog beweert, te zijner ontlasting niet alleen zoude hebben aan te toonen, dat hij de voormelde be dragen heeft afgedragen aan de vrouw, maar bovendien dat die relatie werkelijk had bestaan en daaruit werkelijk dat kind was geboren, dat toch van dezen bewijsplicht des verweerders ten processe niets is gebleken. Al was uit het contract van lastgeving voor partij van X Sant de verplichting ontstaan aan partij van Vre denburch rekening en verantwoording te doen, daaruit zou dan nog niet gevolgd zijn de ver plichting om die rekening en verantwoording, als hij ze reeds buiten rechten naar behooren zou hebben gedaan, nog eens, ten overstaan van het scheidsgerecht te doen. Scheidslieden zijn van oordeel, dat partij van X Sant reeds naar behooren aan dien rekenplicht heeft voldaan, voordat deze zaak werd aanhangig gemaakt. In het onderwerpelljke geval dient te meer met de onderhandse!» rekening en verantwoording van partij van X Sant genoegen te worden ge nomen. omdat Jhr. J.c van Vredenburch door hem die 585 gulden uit te betalen, dezen in den waan heeft gebracht, dat daardoor deze zaak uit de wereld was en waardoor deze toen er toe Is gekomen alle daarop betrekking hitibende bescheiden, die hij bezat, te vernietigen, zooals een getuige onder eede heeft verklaard, zoodat hij thans niet meer in staat is deze rekening en verantwoording met bewijsstukken te staven. Hiervan is uit die bewijsmiddelen niets geble ken, tenzij men met de twee schriftkundigen Van Ledden Hulsebosch en Schrijver zou moeten aannemen, dat de bedoelde handteekening” (de handteekening E. 1e Roi. voorkomend onder een door partij Van X Sant opgemaakt proces verbaal; waarin de daarin genoemde vrouw ver klaart over haar verhouding tot Jhr. C. v. Vre denburch en over de ontvangst door haar van partij v. X Sant van een geldsom onder afstand van alle verdere aanspraken) „is nagemaakt en gezet door partij Van X Sant. Tegenover dat deskundig rapport staan de door de schrift- Van Wage- Deze beide geheel tegen- „——-1 meenen, 1 voor en kort na den dood van den gezant een blonde dame heeft bestaan, tot welke die gezant in eenige verhouding stond en met wie partij Van X Sant flnancleele relatie had, zooals door dezen wordt beweerd. Zij zijn daarom met de deskun- In den loop van Dinsdagmiddag bleek reeds, dat de moeilijkheden, welke zich bij de interna tionale stikstofconferentie voordeden, zoo groot en nog zoo talrijk waren, dat het vrijwel uitge sloten geacht werd, dat men nog dienzelfden middag tot een resultaat zou komen. Het schijnt, dat de moeilijkheden vooral gelegen zijn in dé verdeellng der markten en de toewijzing der contingenten. Deze contingenten moeten in ver band met de gewijzigde omstandigheden, over de geheele linie verlaagd worden en het schij nen vooral de kleine landen te zjjn, welke tegen deze vermindering bezwaren maken. Toen bleek, dat het toch niet mogelijk was tot een nieuwe conventie te komen, heeft men in den loop van Dinsdagavond besloten de bespre kingen te schorsen en de conferentie te verda gen. De delegaties zjjn Dinsdagavond voor zoo ver mogelijk was. alle naar hun land terugge keerd. Zjj zullen Zaterdag as. weer in Schevenlngen bjjeen komen ter hervatting van de besprekin gen. Hoewel deze gang van zaken eenigszins te leurstellend genoemd mag worden, twijfelt men er in de kringen van de betrokken personen toch niet aan of uiteindelijk zal er een conven tie tot stand komen. heeft de Gouverneur der Ko- kapitein Walther Boer gecomplimenteerd met de wijze, deze Indrukwekkende uitvoering leid. Vandaag zal te Delft, op bet graf van wijten Z K H Prins Hendrik een krans worden ge legd door een deputatie van het Convent der Commenderij Nederland der Johannlterorde, bestaande uit den Commendator lultenant-ge- neraal baron Roell van Hazerswoude, den Coadjutor jhr. Ernest van Loon en den secre- taris-schatmeester Jhr. W. Taman Trip, adju dant van H. M. de Koningin en oud-adjudant in particulier secretaris van wijlen den Prins. Belangrjjker nog dan de bezuinigingen zelf is de vraag, of de regeering bereid is haar politiek om te buigen, een andere koers in te slaan dan waarin ze nu twee jaren heeft volhard. Volkomen duidelijk is hetgeen we daar, omtrent vernemen niet. Van den eenen kant maakt de regeering het woord van minister Oud tot het hare: aanpassings- pqlitlek te constructieve politiek. Hierin ligt opgesloten dat het kabinet niet voornemens te zijn politiek van aanpassing, ergo van koopkrachtvermlndering. ten slotte koop kracht vernietiging, op te geven. En van den anderen kant wordt in een deel der memorie van antwoord, dat klaar blijkelijk minister Ge lissen tot auteur heeft, een industrialisatle-verruimlng uiteengezet, die inderdaad al klopt ze niet volkomen met vroegere uitlatingen van minister Co- HJn verwachtingen doet koesteren, waar, tegen wij ons niet zouden verzetten. Hiermee is allerminst gezegd dat daar, mee ten volle of ook maar ten halve is voldaan aan hetgeen in het voorloopig ver slag als het „program" der katholieke Ka merfractie was uitgewerkt. Maandagmiddag stonden voor het kantonge recht te Sneek terecht veertien houders van autobussen, beschuldigd van het in combina tie onderhouden van een geregelden dagelljk- schen dienst van Groningen over Leeuwarden en den afsluitdijk naar Amsterdam. Het waren de heeren W V. te Leeuwarden. S. M. te Den Helder. H. J. H. J van K. te Den Helder. J. H. W. 8. te Den Holder. B. J. B. te Enschede, H. N. K. te Arnhem. E. M. te Arnhem, G. A. van Z. te Rotterdam, O. X H. te Rotterdam. A. P. V. te Rotterdam, J. H. R. te Amsterdam, P. J. A. de V. te Amsterdam, H. v. d. Z. te Amsterdam en J. R. te Gronln- Een. Voor het onderhouden van die diensten Vhf geen concessie verleend, zoodat de wet op de openbare vervoermiddelen werd overtreden. Een zestal getuigen waren gedagvaard. De ambtenaar van het O M. mr. D. J. van Gilse eischte 150 boete subs 30 dagen hech tenis en een voorwaardelijke straf van 14 da gen hechtenis met een prdeftijd van twee jaar. Uitspraak over 14 dagen. Ter gelegenheid van den sterfdag van wijten Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, heeft Dinsdagavond op het Binnenhof. een korte uitvoering plaats gehad van treurmuziek, door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van den directeur, kapitein C. L. Walth-r Boer. Voor deze uitvoering bestond groote belang stelling van de zijde van het publiek. Tegen negen uur trad de kapel aan en stelde zich op voor de arcade van het Eerste-Kamergebouw. Onder de aanwezige militairen-autoriteiten werden opgemerkt de Gouverneur der Konink lijke Residentie, luit.-generaal jhr. W. Röeli, commandant van het veldleger, de commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers, J. H. - Fruijt van Hertog, benevens enkele opper- offlcieren Voorts waren tegenwoordig de hee- j ren W. A. A. J. baron Schimmelpennlnck van der Oye, jagermeester voor Zuid-Holland van H M. de Koningin en de oud-adjudant van wijten Z. K. H. den Prins, Jhr. W. Laman Trip. De uitvoering ving aan met het volksliei van Mecklenburg-Schwerin, gedurende welke de aanwezige militairen het saluut brachten, en werd gevolgd door Ps 42. Treurmuziek bij Sieg fried’s dood van R. Wagner, twee liederen uit Valerius' Gedenckclanck, het Adagio uit <te Sonate Pathétique van L. von Beethoven en besloten met het Wilhelmus, dat door het pu bliek met ongedekte hoofden eerbiedig werd aangehoord. Na afloop nlnklijke Residentie

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5