ONS BLAD Het conflict met Abessinië fel fi-i Het nieuws van heden Het bezuinigings- ontwerp Oostenrijk en de Habsbtirgers ^1 T erechtges teld UIT VATICAANSTAD Lagerhuisdebatten Beck’s bezoek aan Berlijn DE BAROMETER i BRITSCHE KABINET BERAADSLAAGT' JOH. LAUWERS DONDERDAG 4 JULI 193o Italiaansche vlootraad bijeengeroepen r ■z/ ona ProcM te Boekarest Geen vertraging Een andere wind in Mexico Chineesche rebellen terechtgesteld Straatonlusten te Belfast Uit het Derde Rijk Citroen overleden Hitte-slachtoffers in Noord-Italië Het BELGISCHE SCHULDEN De Vesuvius werkt Na Handelsaccoord tus schen Italië en Polen Treedt Herriot af als parti j- voorzitter Merkwaardig bezoek aan Berlijn Het voormalig Grieksch koningshuis De scheepsramp in Japan Wet op de verbanning der Habs- burgers opgeheven De regeering zal de onderwyspara- graaf uit het plan lichten Algemeen vergaderverbod tot 30 September Van den administrateur van Zuid- W est-Af rika Hy wenscht niet mee te gaan met de linksche strooming Het zal zyn definitieve gedragslijn eerst na overleg met Frankrijk vaststellen Financieele zorgen in België DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN PILLOT ZUNDERT s-GRAVINHAGE, PARKSTRAAT Ma 6 t L PAYCLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSl EVERANCIER Regeering kant zich scherp tegen een door Lloyd George verspreid gerucht Hy begon zyn loopbaan destijds in een kleine smedery De Poolsche minister confereert met Hitler 71 passagiers en 5 leden der be manning omgekomen Een foto van Offtcierenbond T wee personen in Duitschland wegens spionnage ter dood gebracht ADVERTENTIEPRIJZHM: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Gayda over den Volkenbond- De Negus van Abessinië Hauptmann-proce» Koning Leopold bezoekt W er eldten toonstelling Nieuwe conversie op komst Interview met den Negus Vele bannelingen zouden mogen terugkeeren ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG Na 227 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD t wetens Verkiesing leden nn de Gedeputeerde Staten O sch 9 I I de ev< WEENEN, 3 Juli. (Beater.) Het ministe rie heeft besloten lot opheffing van de vet Citroëh begon zUn loopbaan in een kleine smederij. Ongeveer in het midden van den oor log bracht hij kleine automobielen op de markt welke weinig verbruikten en die den fabrikant De Paus heeft Woensdagmorgen aartshertogin Agnes van Habsburg in audiëntie ontvangen. Z. Exc. Dr. David Alvestégul. de nieuwe am bassadeur van Bolivia by den H. Stoel heeft aan den Paus zijn geloofsbrieven overhandigd. Verder is bij vonnis van het Volksgerechtshof van 38 Juni 1935 de 49-jarige Wilhelm Battesch uit Oanuninke wegens het verraad van militaire geheimen en wegens poging tot landverrader- UJke vervalschlng van documenten uit winst bejag veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. De Belgische Koning heeft Woensdag een be zoek gebracht aan de Wereldtentoonstelling te Brussel. De Koning heeft bij deze gelegenheid Britsche, Italiaansche, Tsjecho-Slowaakrche Hongaarsche paviljoen bezocht. Stand op Donderdag 14 aar vjs. 744.7 Vorige stand: 785 a t 1 ATHENE. 3 Juli Bister Maris, een standige beweging, deeld tot levenstal Dinsdagavond te t meld. Hl] was uit houdt, naar Salom De leider van de poelos die eveneens heeft deelgenomen aan de opstandige beweging werd by verstek eveneens tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. op het eerste plan van de automobiel-industrie plaatsten. Binnen korten tijd had Citroën 3c 030 arbeiden aan het werk. Hij was een reclame- genle, bracht een lichtreclame aan op den Eifel- toren en zond wetenschappelijke espedities naar Afrika en Azië, doch het vorig jaar werd ook hij door de crisis getroffen. het en Onderscheiding voor het F.T.T.-bedrijf op de Brusseteche Wereldtentoonstelling. komt dus op «I gaal par f Isc h. Proeven op aanvraag; kwaliiiet ga randgeren wij. Het conflict In de venen neg niet geheel op gelost. n I- I- o Verder is de Britsche regeering langs diplo- matleken weg in contact met de Fransche en Dultsche regeering in zake de viootkwesties, vooral ten aanzien vsfh de procedure welke ge volgd moet worden bij de uitwisseling van de vloot-programma’s tusschen de drie mogend heden. C. N. Men vermoedt, dat op deze conferentie ook de vraagstukken Inzake een koloniale expedi tie besproken zullen worden. TOKIO. 3 Juli (Reuter). Volgens de officiee ls opgaven bedraagt het aantal dooden van de ramp van de „Mldorl Maroe” 71 passagiers en 5 leden van de bemanning, van de in totaal 170 passagiers en 88 leden van de bemanning. De lijken van acht passagiers en van twee ma trozen zijn opgevlscht. Naar nader wordt gemeld, staat de Britsche regeering reeds voortdurend in verbinding met de Fransche regeering in zake de Ethiopische kwestie. Afgezien van deze gedachtenwisseling Is Engeland niet voornemens verdere stappen te doen of zich in verbinding te stellen met de andere leden van den Volkenbond. MEXICO stad. 3 Juli (A NP.) Bij decreet van den president zal aan politieke en geloofs- bannelingen van de laatste twintig jaren wor den toegestaan naar Mexico terug te keeren. Het kabinet zal nog slechte over detailkwesties moeten beraadslagen. Het verluidt, dat president Cardenas bereid is het decreet te teekenen. LONDEN, 3 Juli. (Reuter.) In antwoord op een vraag in het Lagerhuis of Engeland bereid was de bepalingen van het Verdrag van Ver sailles, opgelegd aan Duitschland, als basis te nemen voor eventueele vlootbepallngen, ant woordde de Britsche minister van bultenland sche zaken Sir Samuel Hoare, dat dit ónmoge lijk was. De minister van Marine Eyres Monse II ont kende In het Lagerhuis het door Lloyd Oeorge verspreide gerucht, dat de Engelsche vloot- delegatie het Dultsche aanbod om de duikboo- ten af te schaffen, van de hand had gewezen De minister wees er op, dat dergelijke geruch ten het prestige van Engeland in het buiten land zeer veel afbreuk deden. In een officleele mededeeling aangaande de opheffing van de uitzonderingswet der Habe- burgers. waartoe in den ministerraad van Woensdag werd besloten, wordt het volgende gezegd: De tegen de leden van het Huls Habsburg uit gesproken verbanning zal in principe buiten werking worden gesteld. Verder wordt de regeering gemachtigd op door haar vast te stellen voorwaarden en naar haar goedvinden, die vermogensbestandaeelen. welke absoluut privaat-bezit van het voormalig regeerend Huis waren, aan de Habsburgers te rug te geven. Hieronder vallen echter niet alle voorwerpen van kunstwaarde, of met een wetenschappelijk, oudheidkundig of historisch karakter, die deel uitmaken van verzamelingen, als b.v. Het Kunsthistorisch Museum, de Nationale Biblio theek en dergelijke. Hierbij dient tevens rekening te worden ge houden met rechten en aanspraken van derden, welke intusschen verkregen werden, en die hier door niet getroffen mogen worden. Een en ander is vastgelegd in een wetsont werp tot verandering der Uitzonderingswet van het Huis van Habsburg-Lotharingen van 3 April 1919 en 30 October 1919, dat aan de Wetgevende Vergadering zal worden voorgelegd. De Poolsche minister van Bultenlandsche Za ken heeft Woensdagmiddag gedurende twee uur met Hitler geconfereerd. Opheffing Hahsbnrgache onteigeningswetten? 8 Twee terechtstellingen in Duitschland spion nage. De Regeering zal dc Onderwljsparagraaf uit het Besalnigingsontwerp lichten. De Kon. Ned. Middenstandsbond congresseert te Apeldoorn. Benoemingen Paters Min lertroeders. Jaarvergadering van den R. K. Bouwvakarbel- dershond te Utrecht. Deze onverwachte convocatie la «onder twij fel toe te schrijven aan de Duitsch-Brltsche vloot-overeenkomst en het jongste bezoek van Eden aan Rome. het geselschap van Amsterdamsche leden van den Katholieken (AJl.K.O.), dat Dinsdagavond een excursie maakte naar Schiphol BERLIJN 3 Juli. (D. N B De Rljksminlster van btnnenlandsche zaken. Frick, heeft in over leg met den rljksminlster voor propaganda, Goebbels, eep algemeen verbod van vergaderin gen uitgevaardigd voor den tijd van 1 Juli tot 30 September. LONDEN, 3 Juli (ANZ) Gisteravond is het wederom tot straatonlusten te Belfast gekomen. Toen een protestantsche vereenlglng door de straten trok, vuurde een voorbijganger plotseling op de groep en loste zes schoten, waardoor drie personen gewond werden. Twee hunner moesten in emstigen toestand naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De dader wist te ontvluchten. Een groote aMeellng met karabijnen gewapen de politie en pantserauto's, die onmlddeliyk ge alarmeerd waren, moest de menigte verspreiden. Later op den avond werden van eenige café's in dc hoofdstraten de ruiten Ingeworpen terwijl een nationalistische optocht werd aangevallen en een vaandel ter herinnering aan den opstand van 1798 werd vernield. Naar aanleiding hiervan deelt het A. N. P. mede, dat de regeering sieh bereid been verklaard aan het desbetreffend verzoek van de commissie van voorbereiding gevolg ie geven, aangezien zulks niet tot vertraging van de bezuiniging zal leiden ANIWERPEN, 3 Juli (Reuter) Vuur de Kamer van Koophandel heeft minister-presi dent van Zeeland geprotesteerd tegen hert denk beeld van een nieuwe devaluatie. ..Deae zou door niets gerechtvaardigd zijn”, seidra hij. De premier erkende verder, dat het deficit van 1 begrootlngsjaar 1935 meer dan 4CO mlUioen franc bedraagt. HU beloofde dat 7jet komend budget op rlgoureuse wyze in evenwicht aal worden gebracht. De hoofdcommissie van de Italiaansche ad miraliteit is door Mussolini in zijn kwaliteit van leider van de Italiaansche regeering en mi nister van Marine tot een buitengewone zit ting bijeengeroepen, ter bespreking van marine- vraagstukken. De zitting is reeds begonnen. PARIJS, 3 Juli (Reuter) De bekende automobielfabrikant André Citroën is heden na een langdurige ziekte overleden. Britsche kabinet beraadslaagt over het Abes- sinlsch probleem; Mussolini roept den Italiaan- schen vlootraad bijeen; interview met keizer Se lassie en den Abesslnischen minister van Oorlog. BERLIJN, 3 Juli De persdienst der Rijks- jastltie deelt mede: Het Volksgerechtshof heeft 39 November 1934 den 63-jarigen Bruno Lindenau uit Perleberg wegens het verraad van militaire geheimen en op 1 Februari 1935 den 38-Jarigen Egon Bresz uit Wllhelmshafen wegens het naspeuren van militaire geheimen ter dood veroordeeld. De beide Maaoordeelden zijn hedemporgen te Ber lijn terechtgesteld. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2- Voor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger NAPELS 3 Juli (A. N P.) De Vesuvius te weer een periode van werkzaamheid ingetreden. Er bestaan echter geen gevaren, gesten de om standigheid. dat in den krater stoom, gaaaen en slakken uttgeetooten worden, soodat een buiten gewone ophooping van gaaaen voorkomen wordt en de spanningen dus niet groot genoeg worden om tot ongerustheid aanleiding te kunnen ge ven. In ons blad is reeds gisteren gemeld, dat bet In parlementaire kringen niet on- waarschUnljjk wordt geacht, dat als resul taat van hei nader overleg tusschen de regeering en de eommimle van voorberei ding betreffende het beuninigingsontwerp, de onderwijs - paragraaf in haar geheel nit het wetaonwerp zal worden irelicht en In een afzonderlijk wetsontwerp zal worden belichaamd. De Ritencongregatie heeft in haar zitting van 3 Juli verhandeld over de heroïsche deugd beoefening van den Dienaar Gods Bemardo Ma ria Clausl, priester van de orde van S. Fran- ciscus a Paola. BOEKAREST, 3 Juli (Reuter) Zaterdag as. zal voor de rechtbank van Boekarest bet echtscheldings-proces tusschen ex-konlngin Elisabeth en e*-konlng George van Griekenland worden behandeld. De eisch is ingediend door koningin Elisabeth. Indien koning George niet verschijnt, zal zon der zijn tegenwoordigheid uitspraak worden ge daan. In verband met de geruchte i over het herstel van de monarchie in Griekenland hebben ook geruchten de ronde gedaan, dat een verzoening tot stand zou komen. Ook te Barcelona wisten Fagioli en Carac- ctola in hun Mercedes-wagens de over winning te behalen BHASTING-VCRLAOINO. Een fust, 225 L, direct drink- bar* zulvara onvarsnadan rooda of witte BORDfAUX WIJN voor 158.— franco huis, alles inbegrepen. In verband met de verklaringen van Eden met betrekking tot een interventie van den Volkenbond in het Itallaansch-Abesslnteche conflict, vraagt Gayda zich In de „Glomale d’Italia" af, waarom men met zooveel Ijver de Volkenbondsmachinerie in gang wil zetten te gen het goede recht van Italië en niet tegen Abessinteche wildheid. Voordat men de rentueele inbreuken op verdragen veroordeelt, die naar men beweert gepleegd zouden worden door een eventueele actie van Italië, zou men goed doen de te voren reeds gepleegde inbreu ken op verdragen, welke door Abessinië ge pleegd zijn, te veroordeelen. Bij dit probleem staan het prestige, de oprechtheid en zelfs de eerlijkheid van den Volkenbond op het spel. Het te niet toelaatbaar voor het prestige van den Volkenbond, dat een land zijn fundamen- teele verplichtingen schendt In dat, wat het heiligst te in de betrekkingen tusschen de vol keren. en bovendien nog het privilege opetecht van bescherming van den Volkenbond tegen een land, dat steeds zijn verplichtingen te na gekomen. ROME, 3 Juli. (ANP) Mussolini en de Pooteche ambassadeur te Rome hebben van- drag een handelsovereenkomst geteekend krachtens welke de aan de douarestatlons op geslagen goederen direct sullen kunnen wor- c.en vrUgegeven voor den invoer in Polen, reep Italië ROME. 3 Juli (ANPi De hittegolf in het Noorden van Italië heeft nog meer slachtoffers gemaakt. Gisteren zijn 19 personen. voorna melijk bU den oogst werkzame landarbeiders, ten gevolge van zonnesteek overleden. LONDEN, 3 Jul' (Reuter). Het Britsche kabinet heeft zijn beraad slagingen gewjjd aan een onderzoek van het Abessini<4e probleem. Het zal zijn gedragslijn echter eerst de finitief vaststellen na overleg te hebben gepleegd met de Fransche regeering.' In officieele kringen wordt ontkend, dat economische sancties overwogen zijn zooals door enkele ochtendbladen was gemeld. NEW JERSEY. 3 Juli. (A. N. P.) De gouver neur van New Jersey heeft tal van verzoeken ontvangen, waarin gratie wordt gevraagd voor Hauptmann, die beschuldigd wordt van de ont voering en den dood van den kleinen Lindbergh. gelegd, hetgeen het bewaren sou garandeeren. De afwijzende houding van Mussolini tegen over het Britsche voorstel is te Addis Abeba met verbazing ontvangen. Onze Bruaselsche correspondent seint ons d d 3 Juli: De regeerlng-Van Zeeland is onlangs BERLIJN 3 Juli (A. N P.) De Poolsche mi nister van bultenlandsche zaken. Beek, heeft heden een onderhoud gehad met rljkskanselier Hitler. Het onderhoud duurde twee uur. Om 1 uur des middags bood de Dultsche minister van bultenlandsche zaken, Von Neurath, ter eere van den Poolscben minister van bultenlandsche zaken een déjeuner aan. BERLIJN. 3 Juli (Reuter) De laatste da gen hebben hier besprekingen plaats gehad tus schen Dr. Conradi, den administrateur van Zuid-West-Afrika (de vroegere Dultsche ko loniën) en een aantal Dultsche persoonlijkhe den. die ten nauwste betrokken zijn bij de voor malige Dultsehs koloniën, hetgeen hier zeer de aandacht heeft getrokken. Ti’dens een niet-offlcieele lunch In de Zuid- Afrikaansche legatie heelt dr Conradi, die mor gen van Hamburg naar Afrika terugkeert, o.a een ontmoeting gehad met hertog Adolf Fried rich von Mecklenburg, oud-gouverneur van I Togoland, alsmede met dr. Bohlem van de over zeesche afdeelingen der nat -soc. partij. Voorts heeft Dr. Conradi een bezoek afgelegd bU Mi nister Von Neurath. Ofschoon aan den Reu ter-correspondent w^rd medegedeeld, dat de kwestie der vroegere Dult sche koloniën tijdens deze bijeenkomst niet is besproken, zullen bepaalde punten bij de be sprekingen ongetwijfeld een rol hebben vervuld. PARIJS. 3 Juli. (Reuter). De ..Echo de Paris" publiceert een telegram uit Lyon, vol gens hetwelk Herriot verklaringen afgelegd zou hebbjj}., waarin hy zich beklaagt over een nieu we richting in de radlcaal-socialistische party, teweeggebracht door zekere linksche elementen. „Ik ben geen man van de rechterzyde." al dus Herriot, „maar ik kan het niet verdragen gemengd te worden bU de radicale linkerzyde. Ik zal moeten kiezen tusschen de twee stroo- mlngen Indien de party de linkerzyde opgaat, zal ik haar op dien weg niet volden, maar eer der myn ontslag indienen." Vrienden van minister 'lerriot deelen mede, dat Herriot gisteravond verklaard beeft dat hy vandaag zal aftreden als voorzitter van de party en dat hy zal voorstellen in zyn plaats tot voorzitter tedriezen den oud-mtnteter-presl- dent Edouard Daladler. Men weet dat Daladler leider is van de link sche oppositie in de party en voorstander van een aansluiting by het z.g. Volksfront Een aftreden van minister Herriot als party- voorzitter zou voor de Fransche blnnenlandsche politiek van groote beteekente kunnen zyn De Abessinteche minister van Oorlog heeft rerklaard, dat het bericht van de Matin", volgens hetwelk troepen 140.000 n De huidige legen minister 350 000 dwongen zou zyn binnen 15 tot 30 onder de wapei strijdkrachten dl oudere wapenen een moderne opl< De vertegenwoordiger van het Deutsche Nachrichten Bureau te Addis Abeba heeft een onderhoud gehad met den Negus van Abessi nië. die hem verklaarde, dat hy in ieder geval zich zou onderwerpen aan een scheidsrechter- Wke uitspraak. Men verwacht hier, dat van Italiaansche zyde een gelykluldende verklaring wordt af- gelegd. hetgeen het bewaren van den vrede overge gaan tot aflossing van een gedeelte van de Bel gische schulden in Nederland Thans wordt een andere vereffening van grooteren omvang in het vooruitalcht gesteld, namelyk de conversie van de overige schulden van den Belgischen staat en van de Belgische directie van het Poet-, Telegraaf- en Telefoon- belryf, In Nederland en in Zwitserland Dese conversie sou de lasten van de Belgische bultenlandsche schulden aanmerkelijk verlich ten. In Bruaselsche kringen wordt verzekerd, dat de voorwaarden voor deze conversie in Neder land gunstiger zouden zUn dan die. voor de con versie in België self. Op het Ministerie van Financiën werd ona verzekerd, dat over dese zaak onderhandelo wordt met een Amsterdamache bankgroepeerlng Men voegde er echter aan toe dat er voor alsnog geen beslteslng te genomen. PEKING, 1 Juli (ANP.) Tegen den muur van den ouden Landbouwtempel te Peking zyn gisteren de hoofdschuldigen aan den opstand door het 53e regiment van generaal Wang Foe Lin door een vuurpeleton terechtgesteld. Te Hslnking wordt van welingelichte zyde vernomen, dat het Kwantoen. leger draconische maatregelen zal nemen, indien generaal Soeng Tsje Joean zich niet voor 10 Juli *A. met zyn leger van het Tsjahar-front heeft teruggetrok ken naar het jhiiden. ren, onjuist is. ft volgens den gen ongeveer 900.000 man roepen. De Abessinteche zoowel met moderne als •a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9