ONS BLAD van Starhemberg 13 Juli naar Rome I Het beroep van den Negus op de Ver. Staten kl Het nieuws van heden 200 dooden in de Ver. Staten DE NOTA BESLAAT VIJF PAGINA'S GRIEKSCHE PARLEMENT BIJEEN Duitsch wetboek strafrecht van Brutale diefstal te Parijs DE BAROMETER Conflict te Heidel berg i JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR ELASTIEKEN KOUSEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 6 JULI 1935 ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 229 Bisschep van Berlijn Ernstig vliegtuigongeluk van 7* 8 A A- l II1UIA Laval verwacht een nota van Engeland Heeft Frankryk verstrekkende militaire verdragen met Italië gesloten? Stad entencorps vier semesters geschorst Het FranschRussisch verdrag Britsche antwoord op Duitsche nota verzonden Een verklaring Tsaldaris Geweldige vuurzee in Britsch-Indië De opheffing van de Habsburg-wetten INSPECTEUR NEER. GESCHOTEN DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Slachtoffers van den Onafhan- i kelykheidsdag f 2- f2.85 do s Alleen een plebisciet kan oplossing brengen over den toekomstigen regeeringsvorm Mgr. Graaf von Prey sing Dieven, vermomd als glazenwas, schers, er met 300.000 frs. aan juweelen van door ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Honderden zyn dakloos, bevolking van Abottabad door paniek Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii^ Hy zal het kamp van de Oosten- ryksche jeugd bezoeken en confereeren met den Duce T saldaris NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Geweldige braad te Abattabod (Briteeh-IndM). TOKIO, 5 Juli. De O o gegrepen 2 ge- tcht dooden by Berlyn bericht gevraagd 8 Versailles met voeten getreden. 6, Stand op Zaterdag 14 «ar vjte.: 76L» Vorige stand: 742.8 ATHENE, 5 Juli. (Reuter.) In de Grieksche Nationale Vergadering, die gisteravond is bij eengekomen, heelt de premier Tsaldarls de re- geeringsverklaring afgelegd, waarin h(J o. a. het volgende mededeelde: Ten aanzien van den toekomstigen regeerings- vorm zette Tsaldarls uiteen, waarom hier al leen een plebisciet een oplossing kan brengen: een volks-ultspraak zal door allen worden er kend en een einde maken aan allen strijd. De Kleine Entente beschouwt een herstel Van de Habsburgers als een casus belli, en alleen reeds een dreigend herstel van de monarchie zou voldoende zijn voor hen om te mobillseeren Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 5 Juli: Britsche antwoord op de Duitsche nota inzake het Fransch-Russisch verdrag naar Berlijn ver- sonden. Minister De Wilde heeft een bezoek gebracht aan het Gootsche Natuurreservaat. Onafhankelijkheidsdag in de V. S. vergt bijna 200 dooden. Studentencorps te Heidelberg geschorst. starhemberg 13 Juli naar Rome, waar h(j een ontmoeting zal hebben met Mussolini. Bepalingen van het nieuwe Duiteehe wetboek van strafrecht inzake den dienstplicht en de bescherming van de N.SJJjLF. De bijeenkomst der Italiaansche admiraliteit onder voorzitterschap van Mussolini, werd heden gesloten. De besprekingen, welke In deze vergadering, waaraan tien admiraals deelnamen, werden ge voerd, betroffen volgens een offlcieele mededee- ling diverse maatregelen tot verhooging der prestaties der Italiaansche zeestrljdkrachten. Brutale inbraak in een juwelierszaak te Parijs. Prof. dr. Fr. van Welle voor het studiejaar 1935- 36 benoemd tot rector-magnifleus der R.K. Uni- versiteit. De regeering zal er naar streven met de bui tenlandsche schuldeischers langs vriendschap- peljjken weg tot een bevredigende regeling te komen. Griekenlands vredespolitiek zal worden voortgezet. Met Bulgarije zullen vriendschappe lijke betrekkingen worden onderhouden, even als met Albanië. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIIIIUHln Wij hadden heden gelegenheid Baron Mer- bach te ondervragen, een der belangrijkste dig nitarissen verbonden aan de keizerlijke familie der Habsburgers op het kasteel Steenockerzeel bjj Brussel, In verband met de geruchten van het aanstaande herstel der monarchie. De ba ron maakte ons er echter op attent^ dat het LONDEN, 5 Juli. (Reuter.) Het Britsche ant woord op de Duitsche nota In zake het Fransch- Russische verdrag is heden naar de Britsche ambassade te Berlijn verzonden. Naar men weet had Duitschland het verlangen te kennen gegeven om te weten, welk standpunt de onder - teekenaars van het Locarno-pact Innemen ten aanzien van de vereenigbaarheid van het Fransch-Russische verdrag en het Locarno-pact. Te Saint Louis is brand uitgebroken in een pakhuis aan den oever van de Mississippi, nabij de groote Mac-Kinley brug. waardoor het weste lijk bruggehoofd in gevaar werd gebracht. De brandweer stelt alles in het werk om den brand te beperken en de brug te beschermen. Als opvolger van den overleden Bisschep van Berlijn, Mgr. Bares, is door de curie benoemd de Biaschop te EfchsUtt, Dr. theol. Graaf Kon rad von Preysing-Ltchtenegg-Moos, Koninklijk Beiersch Kamerjonkheer en legatiesecretaris b.d.. Gehelmkamerheer van Z. H. den Paus. Dr. Graaf Preysing stamt uit een oeroud Beiersch geslacht, dat In de elfde eeuw onder Kelzer Karel IX (1066—HM) geadeld werd. Tot de verschillende concessies van Frank rijk behoort ook de erkenning van de Ita liaansche souverelnlteit over het l^elne rots eiland Doemetrah in de straat van Bab el Mandeb. De Italianen werken hier dag en nacht om het eiland' in een „Gibraltar van de Roode Zee” te veranderen. hoe de houding van S en Tijdens zijn bezoek aan Berlijn bracht de Poolsche minister Beek een bezoek aan het graf van den onbekenden soldaat. eerewacht brengt het saluut Onder deze omstandigheden zijn de Bonds kanselier en de ministers tot het besluit C- komen, dat het raadzamer zou zijn iemand bij WASHINGTON, 5 Juli. (Reuter.) In de Vrij dag gehouden kabinetszittlng heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Huil, mededeeling gedaan van Abessinlë’s beroep op Amerika. Opdat niet door een vertraging van eenlge weken onzekerheid in de Europeesche hoofd steden aangaande de houding der Amerlkaan- sche regeering zou kunnen ontstaan, heeft pre sident Roosevelt beslist, dat het standpunt der Vereenigde Staten spoedig openbaar gemaakt zal^worden. de militairen te blusschen. De Inlanderswljk van de stad is vrijwel ge heel vernield. Deze wijk telde minstens 1000 woningen. Grieksche parlement bijeen; Tsaldaris verde digt het plebisciet over den toekomstigen re- geerbigsvonn. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door N V Drukkerij De Sjoaamestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger De monarchistische leider generaal Metaxas antwoordde op de verklaring van Tsaldarls met critlek op de regeeringspolitiek 1. z. de kwestie van het regime. Volgens hem moet deze eerst door de Nationale Vergadering worden aange sneden en het besluit dezer vergadering zou dan aan een plebisciet moeten worden onder worpen. Voorts drong Metaxas aan op reorga nisatie van de nationale verdediging. De premier Tsaldarls heeft het Kamerlid Mosjoelas verzocht zijn motie in te trekken, waarin hl) vraagt, een prijs te zetten op het hoofd van Venlzelos. Monument voor vroegeren directeur vas» Ge meentewerken te Rotterdam onthuld. Ten derde heeft het corps Saxo-Borussla in strijd met de bestaande voorschriften drie per sonen als actieve leden toegelaten, hoewel zij de daarvoor geëischte examens niet hadden af gelegd. Nota van den Negw na Abessinië aan dea Amerikaanschen gezant te Addis Abeba over handigd. Van bevoegde Fransche zijde wordt het van Britsche zijde verspreide gerucht, dat te Rome, in verband met het bezoek van den chef van den Franschen generalen staf. Gamelln, een milltaü' verdrag is afgesloten, gedementeerd. BERLIJN, 5 Juli. (DN.B.) De thans textueel gepubliceerde wet tot wijziging van het wet boek van strafrecht, dat op 1 September as. van kracht wordt, behelst behalve de door rljksminlster dr. Frank reeds gepubliceerde nieuwe elementen, nog een reeks belangrijke en actueele bepalingen. In de eerste plaats worden de bepalingen In zake overtreding van den dienstplicht en de weerkracht opnieuw geredigeerd. Wie voor ver vulling van den actieven dienstplicht of met verlof na vervulling van den actieven dienst plicht zonder toestemming het rijksgebied ver laat wordt gestraft met een gevangenisstraf van 1 tot 6 maanden. Wie middelen van de weer macht of installaties van de Duitsche weer macht beschadigt of vernielt, krijgt een ge vangenisstraf van minimaal een maand, in bij zonder ernstige gevallen kan hij veroordeeld worden tot levenslange tuchthuisstraf of ter dood. Een nieuw delict is het in gevaar brengen van het algemeen welzijn. Dit begrip wordt Ingevoerd bjj de nieuwe redactie van het wet boek van strafrecht In de bepalingen Inzake In gevaar brengen van het spoorwegverkeer, de scheepvaart of de luchtvaart. Wie In het openbaar de NSDAP, hare afdee- lingen, Insignes of vlaggen, haar kenteekenen of ordeteekenen beschimpt, of kwaadwillig en met overleg verachtelijk voorstelt, wordt met gevangenisstraffen gestraft. Dergelljke daden worden vervolgd op bevel van den rjjksmlnls- tei van Oorlog, die dit bevel geeft in overleg met den. plaatsvervanger van den Fuehrer. De diplomatieke besprekingen tusschen En-* geland en Frankrijk Inzake de Abessinlsche kwestie hebben nog niet tot een.concreet voor stel van Fransche zijde geleld. ROME, S Juli. (Reuter.) Twee zoons van den Duce, Bruno en Vittorio Mussolini, hebben dienst genomen bij de troepen, bestemd voor Oost-Afrika. LONDEN. 5 Juli. (Reuter). De opheffing van de verbannlngswetten tegen de Habsburgers noemt de „Daily Telegraph” een eersten stap op den weg naar den terugkeer der Habsbur gers In Oostenrijk. De regeerlng-Schuschnigg is waarschijnlijk van meening, dat Oostenrijks positie met een Habsburger op den troon tegenover Duitsch land sterker zal worden. De volgende stap zal meer van de houding van het buitenland dan van het binnenland afhangen. I’ L NEW YORK, 5 Juli (Reuter). Naar thans wordt gemeld bedraagt het aantal dooden ten gevolge van de ongevallen op Independence Day bijna 200, terwijl eenlge duizenden personen werden gewond. Het aantal personen, dat om het leven is gekomen door ongelukken met vuurwerk is slechts gering, vergeleken met het aantal, dat bij verkeers-ongelukken het leven liet. Te New York werden 30 personen gewond, doordat een stoomboot te hard tegen den stei ger botste. Het totaal aantal gewonden bedraagt hier 1065. Ten tweede hebben op 26 Mei 1935 bij het eten van asperges in een ander restaurant re Heidelberg de leden van het corps in een op luiden toon jevoerd tafelgesprek de vraag behandeld, hoe men nu eigenlijk precies asperges moest eten en in het bijzonder hoe Hitler nu wel asperges at.' HEIDELBERG, 5 Juli De academische dlsclplineraad van de unlverslteit van Heidel berg, heeft met algemeene stemmen besloten het studentencorps Saxo-Borussla Heidelberg voor den duur van vier semesters met ingang van het winter-semester 193536 te schorsen, wegens grove schending der verplichtingen eener studentenvereenlging jegens volk, staat en hoogeschooL Laval heeft thans na lang aarzelen defini tief de zijde van Italië gekozen, aldus het blad. PARIJS, 5 Juli (Reuter). In een drukke win kelstraat tusschen de Opéra en de Beuxs waren in het koffie-uur drie glazenwasschera bezig met het lappen van de ruiten van een juwelierssaak. De lieden hadden de geheele uitrusting van hun bedrijf bU zich en trokken in het geheel geen aandacht. Terwijl echter twee hunner heel kalm aan hun werk bleven wist de derde, onder dekking van een houten plank, die zij hadden meegebracht in den winkel te komen en voor ongeveer 300.000 francs aan edelsteenen en broches buit te maken. Vervolgens gingen zij doodleuk een glaasje bier drinken In een nabu rig café. Hun gereedschap, lieten zij achter. Sindsdien zijn zij spoorloos verdwenen. Pas toen de juwelier na de lunch in zijn zaak terug keerde werd de Inbraak gemerkt. Tot dusverre is echter nog geen spoor van de dieven gevonden. Wel zijn vele vingerafdrukken op de ruiten achtergebleven. vraag- in toon- Fransche kringen wanneer Engeland bfj zijn optreden vooral wijst op den knauw, welken de Volkenbond door een Ttaliaansch-Abessinlschen oorlog zou krijgen hiertegenover de meening plaatst, dat Frankrijk het Abessinlsche geval niet met het «lagen of mislukken der Volkenbondspolltiek kan gelijkstellen. Met recht kan Frankrijk zich verbazen over het feit, dat Engeland met zooveel vlijt de Geneefsche instelling, het Voikenbondspact en de sancties verdedigt, ofschoon juist Engeland sedert 1919 Frankrijk steeds in den weg is getreden, wanneer dit land gebruik van sancties tegenover Dultsch- Nader seint Reuter nog, dat hedenmiddag er in geslaagd zijn den brand Omtrent den brand wordt nog nader ge meld, dat drie kwart van het inlanders-kwar- Uer door den brand Is vernield. Men tracht het vuur te bestrijden door en kele hulzen op te blazen, doch vermoedelijk heeft men hiermede niet veel succes. Er is gebrek aan water; men vreest, dat de geheele stad een prooi der vlammen zal worden. de hand te hebben wien een groot deel der bevolking trouw is. De officieuze „Petit Parlslen” noemt het be sluit van de OostenrUksche regeering inzake de Habsburgwetten een „inopportunen maatregel." Het besluit zal niet nalaten een onaangena- men terugslag in Midden- en Oost-Europa te verwekken. Men kan duizendmaal zeggen, dat teruggave van de eigendommen en toestemming tot ver blijf niets te maken hebben met een herstel van de monarchie, toch is het een sympathie-de- monstratle voor de Habsburgers en de Ween sche regeering had, In verband met den moei lijken toestand in Europa, den onttroonden vor sten niet door teruggeven van eigendom en verblijfsvergunning materleele en moreele mo gelijkheden tot propaganda vóór de monarchie In handen moeten geven. De Britsche gezant te Addis Abeba Is door de regeering van Abesslnlë op de hoogte ge steld met bet beroep, dat deze beeft gedaan op de Vereenigde Staten, Inzake het conflict met Italië. Te Londen verklaart men, dat het langen tijd In beslag neemt dit moeilijke en delicate probleem te bestudeeren. Samenwerking met Frankrijk Is noodlg voor men kan hopen op een oplossing. Een aantal studenten wordt gestraft met een ernstige berisping, terwijl een student van de universiteit wordt verwijderd. Aanleiding tot deze besluiten is het feit, dat op Dinsdag 21 Mei 1935 de leden van het corps Saxo-Borussla kort voor het begin van de groote rede over de buitenlandsche politiek van Adolf Hitler een feest hadden gevierd met wfjn en champagne en tijdens de rede het corpsgebouw verlieten en zich in rok of smo king naar een café begaven, waar zij met zeer veel lawaai binnen kwamen, terwijl Hitler nog sprak. (Reuter). Begin 1036 zal te Addis Abeba een Japansche legatie worden gesticht. Verwachting: Matige, tjjdelUk wellicht krachtige westelijke tot NoordwestelUken wind, half tot zwaar bewolkt, nog enkele regenbuitjes, koeler. Verdere vooruitzichten: Buiig, koeL Zon op vjn. 4.47, onder n.m. 9.21. Licht op mm. 931. Maan op v.m. 11.00, onder mm. 11.19. Eerste kwartier 8 JuH. Vrijdagmorgen te half 12 Is te Brits bij Berlijn een ernstig vliegongeluk gebeurd. De machine D-Onas, die geregeld voor de firma Siemens, van de vlleghaven Tempelhof uit. technische proefvluchten maakte, stortte door tot heden nog niet opgehelderde orzaak een kwartier na het vertrek neder en kwam op het huis Jahnstraat 58 terecht. De bestuurder en vijf verdere Inzittenden kwamen bij dit ongeval om het leven. Bovendien werden twee van de bewoners van het huls, waarop bet toestel terecht kwam ge dood, terwijl velen ernstig werden gekwetst. land wegens overtreding van het Verdrag van on- Het bericht, dat Engeland aan Duitschland zou hebben gevraagd 12 Duitschland in het conflict van Italië Abesslnlë is, wordt tegengesproken. Nogmaals wordt 'bevestigd, dat Engeland met geen andere mogendheid van meening heeft gewisseld. Zoolang de kwestie niet met Frankrijk zal zijn bestudeerd, zal geen andere mogendheid geraadpleegd worden. Met betrekking tot de Engelsche bemoeiin gen in het Itallaansch-Abessinische stuk schrijft .^’Oeuvre”, dat men aangevende Fransche kringen ROME, 5 Juli. (Reuter). Prins Starhemberg, die gisteren te Vene tië is aangekomen, zal, naar van welingelichte zijde wordt verno men, 13 Juli te Rome aankomen voor een verblijf van eenige dagen. Starhemberg zal hier een bezoek brengen aan het kamp van de Oos- tenrijksche jeugd, dat nabjj Rome ia opgeslagen. Verder zal hjj een onderhoud hebben met Mussolini. keizerlijk gezin, wegens de voorwaarde, waar op het in België gastvrijheid geniet, en wegens de aan den gang zijnde besprekingen in het buitenland niets hieromtrent kan of mag me- dedeelen. Naar aanleiding van bovenstaand van de „Daily Express” seint Reuter uit Parijs dat er van bevoegde Fransche zijde aan wordt herinnerd, dat de afstand van dit eiland reeds een feit Is geworden bij het op 7 Ja nuari jX te Rome gesloten accoord. ABOTTABAD (Britach-Indië)5 Juli (Reuter). Omtrent den geweldigen brand, die hier is uitgebroken, seint Reuter in aanslui ting op hetgeen wij reeds meldden, dat de politie, bijgestaan door militairen, nog steeds de vlammen bestrijdt, welke woeden in een gebied met een straal van bijna 1 K M. De schade is nog niet te schatten; tot nu toe wordt nog geen melding gemaakt van dooden, doch honderden zijn dakloos en de bevolking is door een paniek aangegrepen. Twfee jongelieden, die behoorden tot de or ganisatie van Jong-Communisten, hebben te St. Ruprecht aan de Raab in Stiermarken een Inspecteur van de gendarmerie, die hen wilde arresteeren. neergeschoten. De inspecteur was op slag dood. Versailles elschte. En Engeland zelf heeft langs door de onderteekening van het En- gelsch-Duitsche vlootaccoord het Verdrag van In elk geval verwacht Laval een nota van de Engelsche regeering, welke niet alleen Engelands houding ten aanzien van het Abes- •inlsch geval nauwkeurig zal vaststellen, doch ook enkele vragen aan Frankrijk zal bevat ten. Het blad gelooft dat Engeland, nauwkeu rig beschouwd, in deze nota een accoord met FnakrUK Inzake Abesslnlë zal soeken, waar tegenover het zijn steun in vraagstukken, welke speciaal Frankrijk betreffen, zal waar borgen. Laval zal zich echter In geen geval laten afbrengen van het standpunt dat hij ten opzichte van de nota van Mussolini heeft in genomen, nJ. Italië niet te hinderen. De Parljsche correspondent van de „Daily Express” beweert uit goedingellchte bron te hebben vernomen, dat Frankrijk verstrekken de militaire accoorden met Italië heeft ge sloten. Deze accoorden hebben een verdedi gingslinie tot stand gebracht, die zich uit strekt van Rheims tot aan den Brenner, en laten de Fransch-Italiaansche grens voor een groot deel van troepen ontbloot. Zij zUn de laatste weken in alle stilte te Rome afgesloten tusschen den chef van den Franschen generalen staf. Generaal Game lln. en den chef van den Italiaanschen gene ralen staf, maarschalk Badoglio. ADDIS ABEBA, 5 Juli. (Reu ter). De regeering overhandigde heden den Amerikaanschen gezant een vjjf pagina’s lange nota, waar in zjj zich beroept op het Ameri- kaansche aide-memoire van 1934. In de nota worden de verschil lende punten van het Italiaansch- Abessinisch conflict opgesomd en wordt er op gewezen, dat de voort durende Italiaansche troepen-trans- porten, het bloedige voorval van Wal-Wal en de weigering van Italië om een vredelievende oplossing te aanvaarden, de regeering van Abessinië dwingen, zich te beroe pen op het Kellogg-pact, teneinde op het laatste oogenblik nog met wettige middelen de onafhankelijk heid en integriteit van Abessinië te verdedigen. De Italiaansche regee ring heeft door het van de hand wijzen van de Britsche bemidde lingspogingen bewezen, dat zij oorlogszuchtige bedoelingen koes tert. Volgens de „News Chronicle” wordt in diplo matieke kringen het besluit van de Oosten- rfjksche regeering als een Indirect gevolg be schouwd van de Itallaansch-Abessinische cri sis. waardoor Italië wellicht niet sterk genoeg meer zal zijn, om een Duitsche overheerschtng in Oostenrijk tegen te gaan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1