e POKON 1 It Het land Utopia d Technische dienst der K.L.M. I m 4 r I s 4. ZATERDAG 6 JULI 1935 IDEEËN 5 UlXEi 3 GMARUIVI t 15 MIT* CAL* I0 Bi WORT IMAWTCS 400 man personeel BOROUUA GAP QIGNi 17 PAU F 49 50 Monument onthuld Nederlandsche Bank Rente met half procent verlaagd Fraude te Wormerveer R.K. UNIVERSITEIT De koloniale afdeeling bekroond Ministerieel bezoek aan *t Gooi PASSIESPELEN TEGELEN Mr. P. M. F. Bauduin 4* B. Uitverkochte voorstellingen R.K. Staatspartij R.K. HANDELSHOOGESCHOOL EERSTE KAMERVERKIEZING De candidaten der N. S. B. De K 18 op weg naar Soerabaja De graanknoeierijen te Eist Loontoeslag bij den landbouw Bijzondere speurzin van den controleur Politieke bijeenkomst te Amersfoort >,U RÖGMSUl V Advocaat-Generaal by ’t Gerechts hof te Amsterdam Van 1 Augustus af in zyn geheel op Schiphol ondergebracht Het slechte weer heeft de cultuur slechts weinig kunnen schaden Zwakke positie der bankiersfirma duurde reeds lang NATIONALE LATHYRUS- TENTOONSTELLING N EDE RLAN DSC H PAVIUOEN TE BRUSSEL STERKE TOENAME LUCHT VERVOER •3 F16 dl Ai*U<£At fcRlNOBLM ïrtrt 11 we ler- ilve ans loor toa- rge- met rer- do 3ok tU- W' N 47 Prof. dr. F. van Welie reet or- magnificus 1 Wetsontwerp landbouw- hypotheken 31 6 17 I PAnib. ff -41 Dagen van meer dan 600 passa giers op Schiphol Restaurant DORRIUS N. Z. Voorburgwal b h. Spui - Amsterdam. PLATS DU JOUI EN LA CAtTE. SPECIALE tUNCH-SCHOTELS. K/IAN Vroegere directeur van Gemeente werken te Rotterdam geëerd Voor Noord-Brabant en Limburg en waarschijnlijk Zeeland HEFFING OP BOTER SS 19' - Bekroningen AuasiTUfc /4|T 25 JA PLftPILNAN r •-9T AD INT. de met en den als van van Hythlodaeus raakt Morus, zoo gesprek. Ze kragen het over de it. Het blijkt al spoe- De Nederlandsche Bank heeft haar rente tarieven met Ingang van heden, 6 Juli, over de geheele Unie met een half procent verlaagd. I Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de conferentie tot resultaat heeft gehad, dat van 1 Augustus is. af voor Noord-Brabant en Lim burg dezelfde regeling zal gelden als voor de provincies Groningen, Friesland, Drente, Over- ijsel en een gedeelte van Gelderland reeds inge voerd is, terwijl deze regeling vermoedelijk per 1 September ook voor Zeeland in werking zal treden. Naar wy vernemen zijn aan de Koloniale af deeling van het Nederlandsch Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel vier „Grand Prix” te beurt gevallen. De subcommissie, die voor de totstandkoming dier afdeeling zorg droeg, stond onder voorzit terschap van oud-mlnister Welter. De inrich ting ervan geschiedde door de afdeeling Han- delsmuseum van het Koloniaal Instituut te Am sterdam. lts— in kSt- fo- dig /an len oe- >te ;er de lit, at ril or nt re De commandant van de K XVIII seint: Ware plaats op 4 Juli, 12 uur: 24 gr. 47 min. Zuid, 112 gr. 35 mln. Oost. Prachtig weer, allee wel geen biaonders. i_ n d Ie n. e- i- M D. n. Ie 113 ir- h- De regeling heeft ten doel, een toeslag toe te kennen op het loon van die landbouwers, die meer werkkrachten in dienst zullen nemen, dan zy vorig jaar in dienst hadden, ten einde de werklooze landarbeiders weer te werk te stellen. Als basis voor dezen toeslag zal gelden bet loon per HA. voor de verschillende gewas sen in de diverse streken. De politieke bijeenkomst van de R. K. Staats partij te Amersfoort zal Zaterdag 27 Juli om 14.46 uur worden geopend door den voorzitter van de R. K. Staatspartij. Dien dag worden inleidingen gehouden over: „Rondom ons nieuwe Beginselprogram; de groo te, eeuwige beginselen” en JDe algemeene richt lijnen uit het Ontwerp-Algemeen Program.** Zondag, 28 Juli zullen de deelnemers een H. Mis by wonen, waarna een inleiding wordt ge houden over: De economische werkelijkheid. Daarna slotwoord van den Partijvoorzitter. De namen der inleiders zullen nader worden bekend gemaakt. Mr. Bauduin is op 15 Juni 1927 als zoodanig benoemd. In deze functie behandelde hij om. de be kende revisie van de zaak GiessenNleuwkerk. Tevoren was hy substituut-officier van Justitie by de Arrondissements-Rechtbank te 's-Gra- venhage. Daar behandelde hy o.m. de bekende strafzaak der valsche Portugeesche bankbiljet ten. De overledene was daarvóór werkzaam procureur-generaal by het Hof van Suriname. Hy was ridder der Orde van het Legioen Eer van Frankryk, commandeur der Orde Jezus Christus van Portugal. Naar wjj vernemen zyn de vermoedeiyke fraudes inzake graan te Eist aan het licht ge komen door den byzonderen speurzin van den controleur den heer P. A. Vermeulen, te Rot terdam woonachtig, en niet zooals meerdere bla- meldden, door de Ryksveldwacht te Eist. De affaire te Wormerveer heeft ook te Be- verwyk de aandacht getrokken. Het schijnt, dat de moeiiykheden. waarmede het bankiers kantoor te kampen heeft, niet van den iaatsten tyd dateeren. De accountant Th. W. Reynders, toenmaals gevestigd te Wormerveer, heeft, volgens „Het Volk”, reeds in de periode JuliDecember 1932 een afwyzende houding aangenomen tegen de firma 8. en zich sceptisch over de financieele positie van dit bankierskantoor uitgelaten. Hy deelde mede, dat de firma S. in verschillende gevallen eenlge maanden liet verloopen by de levering van door cliënten gekochte effecten. Het Is reeds In 1932 eenlge malen voorgeko men, dat een cliënt van de firma S., die op dracht bad gegeven voor der» aankoop van ef fecten, na de betaling vry geruimen tyd moest wachten, alvorens de betreffende stukken wer den geleverd. De accountant Reynders deelde verder mede, dat hy aan de firma S. voorstelde door een tweeden accountant te laten vaststellen, dat de positie van de bankiersfirma gezond was. Indien de heer Reynders op deze wyze de over tuiging zou krygen. dat de financieele positie van het bankiershuis in orde was, dan zou hy dit aanvaarden. De heer 8. wenschte hier echter niet op in te gaan. De accountant wees verder op het feit, dat de bankier reeds in 1932 pogingen in het werk stelde om van cliënten tydelyk geld te leenen In ruim een week tyds voltrok zich de ver guizing van de motorenafdeellng; op 1 April werkte deze afdeeling reeds op volle capaciteit, zorder dat de verhuizing eenlge stoornis bad teweeggebracht. Een knap stuk werk! Deze af deeling ligt in het zuldoosteiyk gedeelte van het vliegveld en is zeer modern opgezet. Van 1 Augustus af zal, zooals bekend, de geheele technische dienst van de K. L. M. cp Schiphol zyn geconcentreerd en zal Waalhaven nog alleen de functie van vlieg veld behouden. Niet minder dan 350 tot 400 man personeel worden daarmee binnen ae begrenzing oer hoofdstedelyke luchthaven werkzaam gesteld in de verschillende tech nische afdeelingen. Door deze concentratie wordt, in verband met het in intensiviteit sterk toegenomen luchtverkeer, de best denkbare economische werkwyze verkregen. de Tarascon, een echten snoever, die door den nuchteren Engelschen toehoorder herhaaldeiyk in hgt ootje wordt genomen. Dat de opzet van de staatsinrichting in Uto pia eenlgennate communistisch aandoet, is niet te ontkennen, maar evenmin valt te loo chenen, dat Morus zulk een opzet klaarbiykelyk onuitvoerbaar achtte. Hy localiseert den idea len staat in „Nergensland” en laat dien staat verheeriyken door een opsnyder, wien hy den naam van „Onzin” toekent. Inplaats van pro paganda voor het communisme, schuilt hierin eerder spot jegens de heilstaatverwachting. Men kan zich voorstellen, hoe de Antwerp- sche vrienden zich vermaakten met de fyne fantasie van Thomas Morus en toch ook weer, hoe ernstig ze soms gestemd werden, wanneer de wyze kanselier, die zoo goed op de hoogte was met het staatswezen en met het strafrecht, zyn duldeiyke kritiek deed hooren op de win zucht der grooten, die de kleinen onderdrukken of op een strafwet, die dadelyk klaar stond met den dood van den armen dief, maar die den rijken schapenhouder en wolfabrikant alle kan sen Het. Humor en ernst liggen dicht naast el kander in dit sprankelende werk. Van weinige heiligen kan men zeggen, dat zy humoristen waren. Sir Thomas More was er een en een echte. Maar zelfs als hy pret maakte, bleef hy een wys num en zoo staat er in het boek Utopia menige zinsnede, die ook vandaag nog tot ern stig nadenken stemt en die den aandachtlgen lezer kan opwekken tot verbetering van zyn leven. Er bestaat van dit werk helaas alleen een Nederlandsche vertaling van socialistische rijde. Voor een vertaling met goed, doorloopend commentaar door een katholiek deskundige, zou zeker veel te zeggen zyn. Op het gemeentehuis te Eindhoven is een conferentie gehouden aangaande den eventuee- len loontoeslag in de landbouwbedrijven van Noord-Brabant en Limburg. De conferentie, die een besloten karakter droeg, stond onder leiding van den beer M. de Vries, referendaris van het Departement van Sociale Zaken, terwyi verder nog aan de conferentie deelnamen de bestuurders der Ryks Werkverschaffing, de landbouwconsulenten in Noord-Brabant en Limburg en vertegenwoor digers der landbouworganisaties en landarbei- deisorganlsaties. De technische dienst van de K.L.M. kan in drie onderdeelen worden gesplitst. Een dezer onderdeelen is de werkplaats, waar, als zy ge heel zal zyn ingericht, de heer Behage den schepter gaat zwaaien. Zoo'n werkplaats kan men het beste vergeiyken met de hellingen van een scheepsbouwmaatschappyzy dient voor het groot-onderhoud der vliegtuigen en het ont wikkelen van nieuwe constructies. De lyndienst, die met Schiphol is meegegroeid, is een technische afdeeling op zichzelf; hy ver zorgt den normalen dienst van de toestellen, alsmede de indeeling daarvan. In dit verband heeft deze dienst nauw contact met het com- mercieele gedeelte van het bedrijf der K.L.M. Van dit voor een goede functionneenng van het geheele apparaat zoo belangrijke onderdeel heeft de heer Spit de leiding. In de derde plaats is er de motorafdeellng, die zorg draagt voor het onderhoud der motoren en waarvan de heer W van Os chef is. Naast deze onder deelen heeft zich de Instrumenten- en clectri- sche afdeeling ontwikkeld. Aan het hoofd van het geheel staat de kortelings tot onder-direc- teur der K L M benoemde heer P. Gulllonard. De instrumentenafdeellng, welke in verband met het groote aantal apparaten, die in een modem vliegtuig zyn ingebouwd, mede een zeer belangrijke functie heeft, is ongeveer een jaar geleden het eerst naar Schiphol ver huisd. Zy werd aangebouwd aan loods B. oplosbare Kunstmest voor kamerplanten, f 0.40 p. flesch m. gratis ver- zorglngsaan wijzing, bij Bloem- en Zaadwlnkela De sterke toename van de Intensiviteit van het luchtverkeer, waarin de K. L. M., mede door de Invoering van vele nieuwe verbindin gen een belangrijk aandeel heeft, moge biy- ken uit het feit dat naar wij van bevoegde zyde vernamen in deze maand dagen zyn voorgekomen, waarop meer dan zeshonderd uitgaande en Inkomende passagiers Schiphol passeerden. Dit getal geeft, in vergeiyklng met de cy- fers over dezelfde maand van het vorige jaar, byna een verdubbeling te zien. N.V. van van Em- E. J. Aer- in- te en Onder zeer groote belangstelling werd Vry- dagmiddag in café-restaurant ..Boekenrode” te Heemstede de achtste nationale Lathyrus ten toonstelling geopend. Evenals by vorige gele genheden, wy herinneren ons de tentoonstel ling van enkele Jaren terug, die eveneens te Heemstede gehouden werd, had de Lathyrus- vereenlging samenwerking gezocht met andere vereeniglngen, met de vaste keurings-commlssle der Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plant kunde en dezen keer in het byzonder met de Onderlinge Tuinlieden Vereeniging .Aerden- hout en Omstreken”, die dit Jaar haar vyfde lustrum viert. Om 2 uur verzamelden zich alle genoodlgden en de vele belangstellenden in de tentoonstel lingszaal, waar het eerst het woord gevoerd werd door den heer Carlie, voorzitter van de Lathyrusvereeniging. Hy sprak een byzonder welkomstwoord tot Jhr. O. F. van Tets, voor zitter van de Maatschappy voor Tuinbouw en Plantkunde die de tentoonstelling zou openen, en tot den heer H. P. Gurp, voorzitter der ju- De heer H. P. Gurp, voorzitter der jubilee- rende vereeniging, heette op zyn beurt de aan wezigen welkom, in het byzonder den heer L. L. Graaf van Randwyk. beschermheer der ver eeniging, jhr. van der Pol. wethouder van de gemeente Heemstede en den heer Vos, ge meentesecretaris. In het kort zette hy het doel van zyn vereeniging uiteen en gaf de juiste plaats aan. die de Lathyrusrfultuur in de be langstelling der talrijke leden Inneemt. Spr. achtte het een groot voorrecht, dat de vereeni ging in samenwerking met de lathyrusvereeni ging deze tentoonstelling had mogen organl- seeren. Jhr. G. F. van Tets, voorzitter van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw- en Plantkunde, sprak het. eigeniyke openingswoord. Daarna maakten de aanwezigen een rondgang langs de niet zeer talrijke maar fraaie inzendlrlgeh. _at heeft de heilige Thomas Morus be- A doeld, toen hy zyn meest bekende boek, V V de „Utopia” schreef? De vraag is vaak gesteld. Ze werd op verschillende manieren op gelost. Voor sommigen is de schrijver van dit werk de voorlooper van het wereld-soclallsme of van het communisme en heeft hy de bedoe ling gehad, den Idealen heilstaat te schetsen, die ontstaan zou, wanneer de periode van het kapitalisme en van den klassenstryd maar een maal had plaats gemaakt voor de zegenrijke doorvoering der Marxistische beginselen in de wereld-oeconomie en daarmede ook in heel het maatschappelijke en staatkundige wereldbestel. Omdat eenlge voormannen van het communis me, oa. Karl Kautsky, deze opvatting over de „Utopia" toegedaan waren, is Sir Thomas More vaak beschouwd en gehuldigd als de eerste waar- achtlge communist van de nieuwe geschiedenis. Zoo wydde ook de communistische dichteres, mevrouw Henriëtte Roland HolstVan der Schalk een drama aan deze heldenfiguur uit de zestiende eeuw. Deze communistische opvatting steunt echter niet op een gezonde verklaring van den tekst, zooals Thomas More dien schreef. Zeer zeker hebben den heiligen kanselier bepaalde maat- schappeiyke hervormingen, die alleszins ge- wenscht waren, voor de oogen gezweefd. Zeer zeker mag men zeggen, dat deze wyze humanist zyn vaak nog zoo wreeden tyd vooruit was In menig opzicht, o.a. In zyn behoefte aan recht vaardigheid. Maar hem hoe dan ook te vereen zelvigen met de hedendaagsche communisten, is evenzeer geschiedvervalsching als de streving om allerlei middeleeuwsche mystieken van onver dacht katholieke rechtgeloovlgheid In te lyven by het protestantisme als „voorlooper der Her vorming”. Neen, Sir Thomas More, de eerste dienaar van de Kroon, was geen communist! Verre vandaar. Hy was een overtuigd en een voudig katholiek, die de wereldbeschouwing van het historisch materialisme zou hebben afgewe. zen als absoluten onzin. M{at verhaalt hy ons dan in zyn beroemd boek en wat bedoelde hy ermee? Op een dienstreis naar Brabant, werd hy door zyn vriend Erasmus van Rotterdam voor gesteld aan een zeldzamen, zeer begaafden, jo- vialen en kunstzinnlgen Antwerpenaar, die Pie ter Gilles heette en wiens naam vaak in het Latyn wordt genoemd: Petrus Aegidius. Deze voortreffeiyke gastheer was stadssecretaris van de zéér bloeiende Scheldestad. Hy telde zyn vrienden onder de grootste geleerden en fynste kunstenaars vaif zyn tyd. Morus en Gilles be grepen elkander onmiddeliyk en de heilige kan selier schreef In een van zyn brieven, dat de vriendschap met den goeden Antwerpenaar hem wel de helft van zyn vermogen waard was. Op zekeren dag, dat hy met eenlge andere vrienden ten huize van Gilles den middag en den avond siyt, ontmoet hy daar een eigenaar- dlgen man, een Portugees, die de heele wereld omgezworven heeft en die oa. de ontdekkings reis heeft meegemaakt van Amerigo Vespucci, naar wien het werelddeel Aiperika zyn naam draagt. De Portugees vertelt over zyn avon turen. Vermoedeiyk zal het verhaal niet geheel ontbloot zyn geweest van eenlge overdrijving, welke de warmbloedige verteller zich veroorloof de. Op den nuchteren Engelschman maakte dit verhaal een komlschen Indruk. Hy kende de reis van Amerigo Vespucci reeds uit een zeer opgesmukt reisverhaal, dat in 1507 gedrukt was en dat allerhande onwaar- schyniyke byzonderheden over de vreemde lan den opdischt. Nu hy dien geestdriftigen Por tugees zoo hoorde doorslaan, werd het hem te machtig. Hy wilde die onwaarschyniyke reis verhalen eens over den hekel halen. Zoo kwam hy op het Idee tot zyn boek, dat Utopia heet. Utopia beteekent „Nergensland” of: „Land, dat heelemaal niet bestaat.” Een reis naar dit land en een verslag over de zeden en gewoonten van zyn bewoners, is nu de voornaamste In houd van het werk. Degene, die het reisverslag uitbrengt, is een Portugees. Thomas Morus noemt hem Rafaël Hythlodaeus, dat beteekent „Onzin.” Het Is duldeiyk, dat hy dus een grapje bedoelt. Met dezen vertaalt hy, in organisatie van den dig, dat de Portugees In het geheel niet Ingeno men is met de staatsinstellingen, zooals hy die rondom zich waarneemt, In Portugal, in Spanje, In Engeland, In de Nederlanden. Och zoo antwoordt Morus ongeveer een ideale toestand is het nergens, maar dat kan ook niet! Hebt gy nu ooit op al uw reizen er gens een waariyk verstandig en doelmatig In gerichte maatschappy ontmoet? Nu raakt onze Portugees in vlam! Wis en waarachtig heeft hy wel eens e-n Idealen staat gezien I Zulk een staat is 1 eiland Utopia, dat ergens tusschen Brazilië en Indlë ligt. Waarom dit land zoo goed bestuurd wordt? Omdat er het geld niet bekend is, omdat alles er aan iedereen toebehoort, omdat iedereen er vry is in de keuze van een godsdienst, en om dat het bestuur er berust op een eigenaardig kiesstelsel, waaraan de geheele bevolking deel neemt. Dit alles vertelt Hythlodaeus. Meermalen wordt hy echter door Morus onderbroken, die dan scherpe kritiek uitoefent op de wetten der Utopiërs, waarmede hy zich niet klakkeloos vereenlgen kan. Maar er zyn ook vele dingen die Morus goedkeurt. Zoo is de uitoefening der strafwet in Utopia veel milder dan in Enge land tydens Hendrik vni. Ook de vredelievend heid van de eilandbewoners bevalt hem beter dan de oorlogszucht der Europeesche vorsten. Zoo vindt hy verschillende malen gelegenheid, ernstige maatschappy-beschouwingen door bet spotschrift heen te weven. Dat de gelddorst de oorzaak is van de meeste sociale ellende, neemt Morus eveneens aan. Maar anderzijds hekelt hy gedurig de opsny- dery der wereldreizigers en men moet zyn hoofdfiguur Hythlodaeus dan ook het heele boek door beschouwen als een soort Tartarin Het bestuur der SL Radboudstichting heeft benoemd tot rector-magnificus der R.K. Uni- versfteit voor den cursus 193636 den Zeer- eerw. Hooggeleerden heer Prof. Dr. F. v. Welie. In het Museumpark, de prachtige tuinaanleg, die zich uitstrekt tusschen den achtergevel van het nieuwe museum Boymans en den West- Zeedyk te Rotterdam is Vrijdagmiddag het mo nument onthuld voor den oud-directeur van Gemeente-Werken, wyien den heer G. J. de Jongh. De heer de Jongh was van 1879 tot 1910 directeur der Gem. Werken te Rotterdam. Het monument Is ontworpen door Ir. A. van der Steur, gemeente-architect. De beeldhouwer L. Bolle vep/aardigde In brons een mooi spre kenden pprfretkop, terwyi de sierkunstenaar J. Gldding voor het monumentreen mozaïek, voor stellend een plattegrond van Rotterdam, maak te, waarop men de stad en havenuitbreiding, door G. J. de Jongh verwezeniykt, alsmede zyn plan voor latere uitbreiding ziet uitgebeeld, zoo- dat het mazalek dus zyn levenswerk op treffen de en duideiyke wyze weergeeft. De plechtige onthulling werd door vele fami lieleden, van wyien den heer G. J. de Jongh by gewoond. De schenker van het monument, de heer D. J. van Beuningen, tegenwoordig directeur van Gemeente Werken, Ir. L. W. H. van Dyk, Mr. A. de Jong, wethouder voor gemeente werken en de ontwerper Ir. A. van der Steur en zyn medewerkers Bolle en Gldding waren eveneens aanwezig. De burgemeester sprak een woord van welkom tot de familie en de andere aanwezigen, waar na een kleinzoon van wyien den heer de Jongh het monument onthulde. De heer van Beunin gen hield vervolgens een rede, waarin hy ont werper en medewerkers dank zegde en ver volgens de groote beteekenis van den heer de Jongh voor Rotterdam schetste. De burgemeester aanvaardde het monument namens de gemeente en dankte den heer van Beuningen voor zyn mildheid. Voorts voerden nog het woord Ir. L. W. H. van Dyk, namens den dienst van Gem. werken en Ir. Wouter Cool namens allen, die onder den heer de Jongh hebben gewerkt en dr. 8. Birnle, namens het Bataafsch CAmootschap, waarna de heer Mar cel de Jongh uit Rome, namens de familie dank zegde voor de hulde zijn vader gebracht. Zooals het ontroerende spel mocht doen verwachten, doch wat vooral na de geest driftige besprekingen in de pers van alle richtingen zeker was, loopt het by de Passie spelen te Tegelen weer zeer druk. Wanneer het bezoek zoo biyft toenemen en wy verwachten zeker dat dit het geval is: elke voorstelling zyn er steeds meer en het drukke reisseizoen, dat ook hier het grootste bezoek brengt, nadert zal het gewenscht zyn, om teleurstelling te voorkomen, dat men de plaatsen tydlg reserveert. Zaterdagmiddag was de kindervoorstelling waar ook grooten, die, zooals geestelyken. verhinderd zyn de Zondagvoorstelllng by te wonen, tegen gewone prijzen mogen komen bezocht door 4000 personen, terwyi er 1000 moesten afgewezen worden, die heden de voorstelling bywonen, welke ook weer uitver kocht is. blleerende vereeniging. Spr. memoreerde de voorgeschiedenis der tentoonstelling. Het had weinig gescheeld, of de expositie was door de slechte weersomstandigheden geheel afgelast. Het is slechts aan het gunstige weer geduren de de laatste weken te danken, dat zy door gang kon vinden. Vervolgens wenschte hy de „Onderlinge Tuinlieden Vereeniging Aerden- hout en O. geluk met de viering van het vyfde lustrum. Gaarne overhandigde hy den voorzit ter een stoffeiyk biyk van belangstelling en waardeering voor de prettige samenwerking. Het Gerechtshof herdacht hedenmorgen vóór de opening van de zitting den hedennacht over leden advocaat-generaal Mr. P. M. F. Bauduin. Wy zyn zeer getroffen zoo aeide de presi dent, Mr. Dr. van Geer door het bericht van het zoo plotseling overiyden van Mr. Bauduin. Nog kort geleden zagen wy den heer Bauduin in ons midden, ulteriyk gezond en krachtig. Diep verslagen zyn wy dat wy mr. Bauduin zul len moeten missen; hy stond voor zyn werk. Hy was een zeer krachtige figuur, die opkwam voor het recht en met grooten yver en nauw gezetheid zyn plicht vervulde. Ook als rnensch »Us hy geliefd by de leden van het Hof. De advocaat-generaal Mr. Dr. D. Rellingh, dankt den President voor de gevoelvolle woor den aan zyn ambtgenoot gewyd. Hy was een trouw kameraad, iemand met een gouden hart; ulteriyk deed hy zich wel eens voor, of hy ruw was, doch in wezen was hy een zeer gevoelig rnensch. Het heengaan van Mr. Bauduin is een buitengewoon groot verlies voor dit parket. De heffing op boter ei. de vervoervergunnlng voor buitenlandsche boter is voor de volgende week weder vastgesteld op f V De voornaamste renners, die aan den Donderdag j.l. begonnen „Tour de Franche” deelnemen: 1. Jean Aerts; 2. Maes: 3. Danneels; 4. Gamier; 6. De Caluwe; 6. Vervaecke; 7. Hardiquest; 8. Moerenhout, allen Belgen; 9. Martano; 10. Vignoli; 11. Giacobbe; 12. Cipriani; 13. Di Paco; 14. Bertoni; 15. Bergamaschi; 16. Camusso, allen Italianen; 17. Thierbach; 18. Stoepel; 19. Kutzbach, Duitschers; 20. Cordona; 21. Esquerra: 22. Trueba; 23. Canardo, Spanjaarden; 24. Vietto; 25. Archambaud; 26. Merviel; 27. Speicher; 28. Debenne; 29. Leducq; 30. Le Graves en 31. Antonin Magne, die deze ronde reeds tweemaal won. Verschillende kleine gouden medailles: Enchantress, H. Hardeman, tuinbaas „Eyckengaarde" te Aerderihout, C. R pelen te Heemstede (voor bindwerk), Hoogendoom, Onderlinge Tuinliedenver. denhout e.o.. Moore te Aerdenhout (voor zending Orchideeën en Kr. Goudzwaard Heemstede (voor Inzending geprepareerde gedroogde, planten) De tentoonstelling Is geopend tot Zondag. Het Curatorium der R. K. Handelshoogschool, hoogeschool voor Economische en Sociale We tenschappen te Tilburg heeft voor het studiejaar 1935/1936 benoemd tot Rector-Magnlficus Prof. Dr. F. A. Weve en tot secretaris van den Senaat Prof. Mr. E. G. J. Glmbrëre. De Vereeniging van Directeuren van Hypo theekbanken heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin gevraagd wordt, het wetsontwerp betreffende byzondere maatrege len ten aanzien van loopende landbouwhypo- theek- en pachtovereenkomsten te verwerpen of aan een aantal bezwaren der Vereeniging te gemoet te komen. De geheele technische behuizing ressorteert onder den Amsterdamscben Dienst der Han- delslnrichtlngen; Publieke Werken voert haar uit en de gemeente geeft haar aan de KLM. in huur. De capaciteit der nieuwe werkplaatsen houdt terdege rekening met de enorm snelle ontwikkeling van het luchtverkeer. De lyndienst krijgt trouwens reeds gebrek aan ruimte, zoodat een deel der toestellen des nachts buiten moet bivakkeerenl Plannen voor den bouw van een nieuwe loods zyn in voorbe reiding. Ook het vliegveld zelf zal naar men weet worden uitgebreid, het zal een lengte krijgen van anderhalven kilometer. Naar wy vernemen zal voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer door de N S B. In Groep III (Noord-Holland en Friesland) de volgende Candida teniyst worden Ingediend: 1. Mr. A. J. van Vessem, Utrecht; 2. C. v. Geel kerken, Utrecht; 3. Mr. W. de Ryke, Haarlem; 4. G. F. Vlekke, Haarlem. In groep I (Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) de lyst: I. Graaf de Marchant et dd’Ansembourg, Amstenrade; 3. C. v. Geelker ken, Utrecht;; 3. J. J. Bodé; Eindhoven en 4. G. Baron van LynAfen van Hartwaerde te Baarn. Het wisseldisconto bedraagt dientengevolge thans 3J4 pet., terwyi het promesse-dlsconto, bet disconto voor beleeningen van effecten, goederen en voorschotten en rekenlng-cou- rant thans 4 pet. bedraagt. Deze verlaging door de Nederlandsche Bank kwam niet onverwachts. De geldkoersen op de open geldmarkt bewo gen zich niet onbelangrijk beneden het offi- cieele disconto. Waar de technische positie van het Nederlandsche ruilmiddel nog altyd zeer sterk is, heeft de Centrale Credietlnstelllng te recht gemeend den offlcieelen rentevoet te moe ten verlagen teneinde daardoor het zakenleven zooveel mogelyk te vergemakkeiyken. Na een korte ongesteldheid is Vrijdagnacht overleden de heer mr. P. M. F. Bauduin. advo caat-generaal by het gerechtshof te Amster dam. De jury heeft de volgende bekroningen toe gekend. Zilveren medialie van H. M. de Koningin:.N. V Tuininrichting „Enchantress" v. h. H. Car- lée te Haarlem. Zilveren medaille van H. K. H. Prinses Ju liana: E. J. Hoogeboom, de Bilt. Zilveren medaillé van de gemeente Heem stede: Onderlinge Tuinliedenver. Aerdenhout e.o. Morse-Cup: Z. F. van de Valk, tuinbaas van „de Ceder" te Heemstede. King-Cup. J. Kuipers, Tlel. Enchantress-Cup: E. J. Hoogeboom. Groote gouden medailleH. Boegschoten, tuin baas van .JCareol" te Aerdenhout (voor kas planten). Vrydagmorgen hebben minister De Wilde en de Commissaris der Koningin In Noord-Holland, Jhr. mr. dr. A. Roëll, een bezoek gebracht aan het Goolsch Natuurreservaat. De hooge gasten arriveerden om 12 uur in Bussum alwaar Z. Exc. werd ontvangen door burgemeester H. de Bordes. Mede waren aan wezig de burgemeester van Laren Jhr. H. L. M. van Nispen van Sevenaer, de heer E. Luden voorzitter van Stad en Lande en de heer J. Burdet, rentmeester van het Goolsch Natuurre servaat. Allereerst ging men naar het Bilderdykplant- soen en vervolgens naar het Kunstcentrum, waar een tentoonstelling wordt gehouden van „Het Goolsche Landschap”. De minister werd rond geleid door den heer Is. Naarden. Om 1 uur werd ten huize van den burgemees ter De Bordes de lunch gebruikt. Na de lunch reed men naar het Bikberger- bosch en daarna langs het Kindersanatorium en over Cralloo via den Boissevainweg naar den Tafelberg. Vla Laren reden de hooge bezoekers naar de heide achter het St. Janskerkhof. Ten slotte ging men naar Hilversum, ’s-prave- land, Kortenhoef en Loosdrecht, waar de thee werd aangeboden. Het gezelschap keerde vervolgens naar Bus- sum terug. W, r i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5