9 Een kwart eeuw retraitewerk 1 ft De verlaging der vaste lasten I ir o w mii ROTTERDAMSCHE LLOYD naar LENINGRAD De int. valuta’s ÓM DEZAAK-VAN’TSANT PATER R. VAN KEMPEN VERTELT BEZUINIGINGSONTWERP I PERSMEENINGEN ZIJN VERDEELD DINSDAG 9 JULI 1935 4 f De standen-retrait es Een roerend getuigenis - Voor werkloozen VERRASSEND LEKKER I Warenwet „Geen bewondering” EERSTE KAMER I NA DE HEILIGSCHENNIS Een groote sprong Het doel Rolduc brengt eerherstel Stikstofconferentie I Eindelyk Een monument i 22S ■p‘1 Betrekkingen voor capitulanten Het strafrechtelijk onderzoek wordt voortgezet Europeesche producenten komen tot principieel accoord De Anti-Revolutionnaire candidaten Leeken gaven den eersten stoot Door maatregelen der Visschery- Centrtde De vischuitvoer naar Frankrijk bedreigd naar NOORWEGEN FRIESCHEVLAG De operaties tegen Hollandschen gulden en Zwitserschen franc „De werkloozen-retraite een van de mooiste die we hebben” De beste methode De afdeeling Onderwijs zal in een afzonderlijk wetsontwerp aan hangig worden gemaakt Gevoelige les aan speculanten „Half werk” MOSCOU en ZOPPOT 'i de aan men- Capitulanten een 9 informeerden eens naar in Kath. Jonge Middenstandtver. Een breuk aller- derde een De (R. K.) „Volkskrant” is niet tevreden over wat zy noemt „half werk" van de regeering: Amerika moderniseert zijn vloot. Stapelloop van de „Quincy", een 10.000 ton metenden kruiser, welke met 20 c.M. geschut zal worden uitgerust. (FJAERLAND.MEROK EN BERGEN) M.S. BALOERAN, 3 TOT 10 AUGUSTUS Prifson vanaf f75.- exclusief excursies Het felst staat de (11b.) „N. Rott. Crt." tegen over dezen „otnzwaal” der regeering: het haar bedoeling was, de maatregelen, waartoe zy zonder medewerking van den wetgever kon overgaan, zoo spoedig mo gelijk te treffen. Het te verwachten wets, ontwerp zou dan nog in den aanvang van het volgende zittingsjaar kunnen worden afgedaan. zijn gegeven. Je ziet duidelijk schen het verschil." „Och," zoo ging Pater van Kempen voort, „zoo gaat het toch met ons allen. Er zijn toch gegoede menschen, die straatarm zijn gewor den en wat moeten ze beginnen, als ze niet In den godsdienst een bron vinden, om daaruit steun te putten. Die komen ook hier en we zien het toch, hoe ze gesterkt weg gaan. Het is Jam mer, dat de middenstanders dit niet beter be seffen. Het meerendeel meent geen tijd te vin den om uit hun zaken weg te gaan en het is waar, de omstandigheden zijn voor deze men schen ook heel moeilijk, wat ze met zoo n re traite terug winnen.” Ten aanzien van andere punten zegt de re geering: Het is de bedoeling, dat voor de voltooiing van de geologische kaart een stichting in het leven wordt geroepen. spreekt hij Aan de memorie is toegevoegd nota van wijzigingen. Op aandrang van de Commissie heeft de regeering ten slotte deze paragraaf terug genomen. Daaraan voegde zQ echter toe. dat zij het daarin vervatte voorstel self niet kon prijsgeven en dat zij dit in een afzon derlijk wetsontwerp soa handhaven. Zjj zal dit ontwerp met den meesten spoed gereed maken. ooet leek ten. bo- ide- ren- lak- men- zljn oeg, l d. icht, igen taai reeft loch kan 300- des aan rijgt laat ge- rme icht ir te ge- i in leb- mt- J ot iter dan i af dag kan nen een dat de oud des 9 van doe -i*»9 wordt Uw kopje koffie met S> KOFFIEMELK ten der de ze Als en. nt- int de len de n. Iet rst in de en, ar. ar, de de if- Over het algemeen zijn de bladen niet en thousiast over het nieuwe wetsontwerp ter ver laging der vaste lasten. Ofwel vinden zij, dat de regeering niet ver genoeg gegaan is, door de „Het zijn de mooiste, die we geven. De men schen leven dan volkomen in een geestelijke sfeer en vergeten al het andere. We houden hun die waarheden voor, die hun kracht geven om hun moeilijkheden te dragen. De moeilijkheden werden er niet minder om, maar we moeten toch uit den godsdienst onze kracht putten. Het (Boe. Dem.) „Volk" juicht ook niet al te hard en onderwerpt het ontwerp aan een gedetailleerde crltiek: Voor heden kunnen wij volstaan met de vrees uit te spreken, dat deze proeve meer haar ontstaan dankt aan politieken druk, dan aan misstanden in het maatschap pelijk leven. Wij zjjn in een uitermate crltiek stadium van het regeerlngsbeleid gekomen. Het zal met name voor de liberale partij een uitent zware taak zijn om zich rekenschap te geven van wat zich in den boezem van het Ka binet afspeelt, want er zal niet kunnen worden geduld, dat op politieke gronden met bet tot dusver principieel-gezonde be leid van het Kabinet-Colijn wordt gebroken. Behalve de welvaart, elscht ook het staat kundig leven oplettendheid. Want wat in het parlementaire stelsel de kwade stee is wij weten het allen is opportunisme en zijn compromissen. De heer Colyn heeft daarvan tot dusver weinig willen weten. Gaat hij overstag, dan is daarmede althans aan ons en wie aan onze zijde staan een bittere teleurstelling bereid. Met compro missen bestuurt men evenmin een schip als een staat. Het kabinet valle, als het moet, op haar principieele politiek. De hoeren Al bania en Aalberse, of wie er zich anders toe geroepen mochten achten, nemen de teu gels dan maar over. De (R. K.) .Maasbode" is t matigst in haar oordeel: Blijft in geopende bus zelfs bij warm weer dagen lang goed. Toen de heer van ’t Sant, die in 1934 een zware operatie had ondergaan, uit eigen be weging in November van dat jaar ontslag uit zijn ambt verzocht in aansluiting aan een be slissing van den Pensioenraad, waarbij hy uit hoofde van ziekten of gebreken voor de verdere waarneming van zjjn functie ongeschikt was verklaard, heeft de minister, wlen de beschul diging, tegen den hoofdcommissaris geuit, be kend was, gelet op de beschikbare gegevens, geen vrijheid kunnen vinden een anoer dan eervol ontslag te bevorderen. De minister heeft, nadat de beschuldiging betreffende feiten, welke reeds in 1927 zouden zjjn gepleegd, tegen den heer van ’t Sant bij hem was ingebracht, aan den waarncmenden procureur-generaal bij het gerechtshof opdracht verleend om^Saast de civielrechtelijke proce dure, welke werd gevoerd voor buiten mede werking der regeering door partijen genoemde arbiters, een zelfstandig onderzoek in te stel len naar de strafrechtelljke zijde van de zaak. Nadat hem de voorloopige resultaten van dit onderzoek waren medegedeeld, is het door den procureur-generaal by het gerechtshof, tevens fungeerend directeur van politie en den reeds bedoelden advocaat-generaal verder voortgezet. Hierbij is ir zooverre met het arbitraal geding voeling gehouden, dat de verhoeren voor ar biters ook door de genoemde functionarissen op hun eigen verzoek in verband met de hun verstrekte opdracht zijn bijgewoond, terwfjl de door den procureur-generaal uitgelokte deskun digenrapporten van de heeren van Ledden Hul- sebosch en Schrijver en den heer Dulfer des gevraagd ter beschikking van arbiters zijn ge steld. Uit dit verhaal maakten we op, dat er wel een broederlijke samenwerking moest zijn tus- echen de Jezuïeten en de Redemptoristen, ter wijl menschen van de buitenwacht het wel eens andersom willen voorstellen en je dikwijls hoort over een verschil tusschen een retraite door Jezuïeten en die door Redemptoristen. We merkten dit pater-directeur op en het bleek, dat dit een schromelijk misverstand is. „Er is absoluut geen concurrentie. We volgen beiden de methode van St. Ignatius. Dat heeft St. Al fonsos. de stichter van de Orde, der Redempto risten, die zich uitsluitend bezig houdt met het geven van missies en gesloten retraites, ook zelf aangegeven. HU ging geheel naar de excer- ritles van den H. Ignatius te werk. Wel is er in de jaren tusschen 1925 en 1929 een bewe ging geweest, die de instelling van zoogenaam de Mariale en Eucharistische retraites wensch- te en er is daarover een heele strijd geweest. als bu de missies. Ook daarmee Is de bedoeling het geloof te verlevendigen en •*.5°hg«n, dat de groote waarheden onder het .,rJ>Wven leven- Kük «naar eens naar een •treek waar wel missies en waar geen missies Tijdens deze bijeenkomst werden eventueele maatregelen besproken, tot het toedienen van een gevoelige les aan speculanten, die gedeelte lijk zonder dekking, gedeeltelijk met zeer kleine dekking, tegen den Franscben en witserseben franc en den Hollandschen gulden opereerden. Nog strengere bepalingen liggen In bet voor nemen bij het verleenen van credieten aan deze speculanten. Met het jongste wetsontwerp wordt een groote sprong gewaagd, er wordt diep In gegrepen In privaatrechtelijke verhoudin gen en het daaraan verbonden risico wordt nu blijkbaar aanvaardbaar geacht. Wijkt de regeering hier, meer dan economisch ver antwoord ware, voor politieken druk van de Roomsche fronde, waarvan een deel het liefst den heer Steenberghe naar oe deva luatie zou volgen, maar tenslotte toch mis schien met een ingrijpen in de vaste lasten genoegen zou nemen? De regeering staat voor een moeilijke taak. Haar bedoeling is goed en de lasten verlichting, die zij wil brengen zou op zich zelf passen in een Juist streven naar aan passing van het kosten-, prijzen- en huren- niveau aan een lager Inkomsten-peiL Dit behoort Inderdaad tot een consequente aan- passlngs-politlek. Het voornemen van de regeering om de gemeenten te dwingen haar lasten op onroerend goed te verlagen (ca- non en verschillende zakelijke belastingen) kunnen wy dan ook slechts toejuichen. Het betreft hier publiek-rechteiyken dwang, die Wat de regeering tot verlaging der vaste lasten wil doen weten we nu. Wie daarmee tevreden zijn, wie mochten meenen dat daarmee voldaan is aan hetgeen gevraagd mag en moet worden, kunnen de brug der toenadering geslagen achten. a. kommies der belastingen; b. schrijver of bureel-ambtenaar; c. conducteur der spoorwegen, assistent der posterijen d. brievenbesteller, bode, sluiswachter, ge- meente-werkman zonder bepaalde vakkennis, enz. Hedenavond om tien voor acht spreekt voor de radio de bondsvoorzitter, Tom Lohman, over wezen en doel van de Kath. Jonge Midden- stands-Vereeniging, zulks naar aanleiding van het eerste lustrum van den Haarlemschen Bond, welk lustrum Zondag 14 Juli op den Bondsdag in Amsterdam zal worden gevierd. Zooals bekend, zal met ingang van Donder dag 11 Juli as. de uitvoer van fijne vlsch (tong) worden gemonopoliseerd. Monopoliehoudster is de Vlsschery-Centrale, die deze regeling heeft ontworpen. Naar thans aan de betrokken exporteurs is medegedeeld, zal van genoemden datum af voor den uitvoer van tong door de erkende expor teurs een formulier ingevuld moeten wérden, waarop de verschillende soorten tong (naar grootte) moeten worden aangegeven, alsmede de inkoopprijs per kilo. Het formulier bevat tevens een verkoop- en koopcontract, waarbij de exporteur verklaart, aan de Vlsschery-Centrale te hebben verkocht de omschreven party tong, welke party de ex porteur terugkoopt voor denzelfden prijs, ver hoogd met een daarop te leggen „prijsverschil”. Dit prysverschil wordt voor elk land, lederen dag vóór den afslag bekend gemaakt. Alvorens tot export van tong kan worden overgegaan, moet ten behoeve van de Vlsschery- Centrale door de exporteurs een voorschot wor den gestort, hetwelk bedraagt voor tong naar Frankrijk 30 cents per kilo over het kwantum, dat men in de loopende maand naar Frankryk wil uitvoeren. Van dit voorschot wordt het prysverschil afgetrokken. Het prysverschil werdt dageiyks bepaald en zal in den regel voor alle landen gelyk zyn. De exporteurs zyn over deze nieuwe regeling niet weinig ontstemd. Thans reeds ondervindt men op de markt in Parijs enz., veel concurren tie van Engeland en België. Nu de prijzen voor de uit ons land Ingevoerde tong met bet „prijs verschil” verhoogd moeten worden, zal het voor de Nederlandsche exporteurs haast onmogehjk zyn, met Engeland en België te kunnen con- curreeren. Hierdoor sou het wel eens kunnen gebeuren, dat deze maatregel, die tot doel heeft, de visschery te steunen, een averechtsche uit werking heeft. Een vrouw van een werklooze uit Utrecht schreef ons: „M’n man is teruggekomen uit de retraite. We zyn nog even arm, doch we heb ben een huis vol geluk,” Wat een prachtig voorbeeld van de resultaten van een gesloten retraite. Uit dé klare toelichting blijkt, dat de re geering oog heeft voor de nadeelen, die een dergelyk ingrijpen met zich brengt en dat zy haar maatregelen zoo tracht in te rich ten, dat deze nadeelen tot een minimum Worden gereduceerd. Wil men den weg der devaluatie niet op, dan is aantasting van den druk der vaste lasten volstrekt onontkoombaar; by ’t meten van de nadeelen en gevaren, aan deze aan tasting onvermydeiyk verbonden, houde men dit steeds voor oogen. Het Zwltaersch Telegraaf Agentschap weet nog het volgende te melden: Leerlingen en leeraren van Rolduc hebben een bidweg gemaakt naar Eygelshoven tot het bren gen van eerherstel wegens de bekende heilig- schennende misdaad. Luid biddend werd door de straten van het myndorp naar de parochiekerk getrokken, waar een Lof van eerherstel werd opgedragen. De directeur van Rolduc, Mgr. Ant. v. d. Venne, heeft van den preekstoel op de dieptreurige be- teekenis gewezen en op den plicht om eerherstel te geven. Na het Lof werd gebeden voor de ongelukkige misdadigers en gezamenlijk gezongen het lied „Vive Jezus”. Zondagmiddag, seint Reuter, kwamen te Bazel de gouverneurs der Centrale Emissle-bonken byeen. Tijdens deze bijeenkomst werd vastgesteld, dat voor de internationale valuta's de toestand oreer gunstiger geworden was, dan ten tijde der blj- eenkomst in de vorige maand. De aanvallen op de munt der goudblok-lan- den werden af geslagen. Er hadden weder goud- toevloellngen plaats, zoowel in Zwitserland als in Nederland en Frankrijk. Hierdoor was het in de beide laatstgenoemde landen zelfs mogeiyk geworden het disconto by na tot op den vroegeren rentevoet terug te brengen. - De leiders der centrale Emissle-Banken hiel den zich vervolgens bezig met het plan, dat op het oogenblik in Nederland in overweging ia tot leniging van den emstigen economlschen nood, bestaande in een algemeene verlaging van den rentevoet tot 4 procent. Hierby werden tevens besproken de bezwaren, welke tegen een dergelyk plan van de zyde der internationale bankkringen kenbaar waren gemaakt. De voorzitter, Dr. Trip, zal over een en ander verslag uitbrengen aan de Nederlandsche re geering en de Nederlandsche Industrie. De voorzitter van de Dultsche Ryksbonk, dr. Schacht, is Zondagmiddag te Bazel aangekomen en zal ook aan de besprekingen der Bank voor Internationale Betalingen deelnemen. Met de restauratie van het eeuwenoude R. K. kerkje te Eygelshoven is. mede in verbend met de geconstateerde mynverzakkingen, een begin gemaakt. Het gebouw is geplaatst op de 4jst der Ryksmonumenten, CONDENSFABftlEK FRIESLAND LEEUWARDEN Voor de candidaatstelling van leden der Eer ste Kamer is de AJt. lyst in de groep Noord- HollandFriesland als volgt samengesteld: 1. Dr. W. de Vlugt. Amsterdam; 3. T. Nauta, Dantumawoude; 3. Prof. dr. P. 8. Gerbrandy, Amsterdam; 4. H. W. van Marie, Amsterdam; 5. 8. Sytsma, Qokkum; 8. Prof. dr. H. Woltjer, Amsterdam; 7. P. Er inga. Buitenpost en 8. Mr. A. Bruch, Haarlem. In de groep Zeeland, Noord-Brabont, Utrecht is de A.-R. lyst: 1. Jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wyck, Doom; 2. Mr. P. Dieleman, Middel burg; 3. Mr. J. A. de WUde, 's-Gravenhage4. Mr. G. A. Diepenhorst. Zeist; 5. Mr. J. W. Goedbloed, Goes en 8. A. D. v. d. Schans, te Andel (N.-Br.). Niet zy die ook de hoofdsommen der schuldvorderingen wenschen te zien aan gepakt. Waar is, dat in het voorloopig ver slag over het bezuinlglngsontwerp van ka tholieke zyde gezegd is dat „zoo noodlg” ook de hoofdsommen der schuldvorderingen zullen moeten worden aangetast, maar in onze kringen acht men een aantasting van vaste lasten, welke de hoofdsommen onge moeid laat, ontoereikend en onbevredigend. Minder dan half werk is geen te sterk woord voor hetgeen de regeering hier levert. Het jongste ontwerp op dit terrein toont, dat het der regeering ernst is ftiet haar voornemen den druk der vaste lasten te verlichten, al gaat zy hierby niet zoo ver als sommigen wenschen. Maar nu dan toch eindelyk en ten lan gen leste is het wetsontwerp er. Oef! Het heeft moeite gekost, dit aan de regeering te ontwringen. De toelichting deelt mede waarom. „Een verlaging dezer vaste lasten beteekent Immers een wetteiyk ingrypen in burgerrechteiyke verhoudingen". Met ver lof, tegen zulk ingrypen heeft de regeering toch heelemaal niet opgezien, toen het de arbeldsloonen betrof. Men ziet wel, dat wy lang niet onverdeeld enthousiast zyn over dit wederstrevend los gelaten wetsontwerp. De kansen van het bezuinlglngsontwerp zullen er echter wel door stygen by parlementariërs, die niets liever willen dan een aanleiding te krijgen om het kablnet-Coiyn aan het bewind te laten. Door het Comité van Eerherstel te Eygels hoven zal een passend monument worden op gericht op den oever van den bruinkoolvyver, de plaats waar de bpengebroken tabernakelkast is gevonden. De commissie vestigde er de aandacht op, dat de afdeeling van het Departement van Onderwys, K. en W. zulke ingrijpende ver anderingen heeft ondergaan, dat bykans van een nieuwe regeling zou kunnen worden ge sproken. In verband daarmede gaf zy den wensch te kennen, dat deze afdeeling uit het ontwerp zou worden gelicht en in den vorm van een afzonderiyk wetsontwerp aanhangig zou worden gemaakt. De commissie gaf er zich rekenschap van. dat met het tot stand brengen van een gedeelte der op het onderwys toe te passen bezuinigingsmaatregelen niet op een beslissing van den wetgever behoeft te worden gewacht, terwyi die maatregelen in het algemeen eerst over het dienstjaar 1936 besparing zullen kunnen beginnen te brengen. Maandagochtend is na zeer langdurige bespre kingen de internationale stikstofconferentie uit eengegaan. Officieel werd medegedeeld, dat de onder- handelingen te Scheringen hebben geleld tot een principieel accoord tusschen de Europeesche stikstofproducenten. Enkele detailkwesties moeten nog geregeld worden, maar er is alle reden om aan te nemen, dat ook ten aanzien van deze punten binnen kort een beslissing zal worden genomen. Voorts kwam ons nog ter oore, dat de be sprekingen tusschen de Europeesche landen en Chili thans ook binnen niet te langen tyd zul len worden hervat. Het schynt, dat de voornaamste moeiiykhe- den. welke tot mislukking der vorige conferen tie hebben geleid, thans uit den weg zyn ge ruimd. hoofdsommen onaangetast te laten, ofwel zy meenen dat de regeering met dit ontwerp te ver gaat. In het gewyzigde artikel van par. 56 worden thans de artikelen van de Warenwet genoemd, die voor de onvermydeiyke bezuiniging buiten werking zullen worden gesteld. In het gewyzigde artikel wordt aan de Kroon de bevoegdheid voorbehouden, in enkele van de overige arti kelen de noodige wyzigtngen aan te brengen. Daarby is met name gedacht aan art. 6, waar van de aanhef niet meer behoeft te verplich ten, verordeningen op de keuring van waren vast te stellen, maar alleen moet verplichten verordeningen vast te stellen ter wering van waren, die in het artikel worden aangeduld. De gemeenteiyke politie, die in art. 18 reeds met contróle is belast, zal meer rechtstreeks daarby betrokken worden. Aan producenten, die zich vereenlgen en warerj voortbrengen onder een by alg. maatregel van bestuur geregeld toe toezicht, die dit toezicht instellen, kan het recht worden gegeven, bepaalde aanduidingen voor hun waren te 'bezigen. Het ligt in het voornemen te onderzoeken of niet enkele Kon. Besluiten, genomen krachtens de artt. 14 en 18 van de wet, kunnen worden Ingetrokken ter beperking van de bemoeiingen met waren. Tiet St. Alfonsus-retraitehuis te Amersfoort bestond rijf en twintig jaar. Enkele regels in de krant vertelden ons van een eenvoudige viering, die had plaats gehad, waarby we ech ter getroffen waren door het jubileum-geschenk dat bestond uit een bedrag om het houden van retraites voor werkloozen en onvermogen- den mogeiyk te maken. Een kwart eeuw retraite-werk. Alle aanlei ding om met pater-directeur eens over dit mooie werk te gaan praten en te vragen naar zyn bevindingen. De directeur, pater van Kempen, gaarne over het retraiten-werk, waaraan zich echt en geheel heeft gegeven. Ook het (11b.) „Handelsblad” is een beetje huiverig voor het ingrypen der regeering in de prlvaatrechteiyke verhoudingen: „Zooals u weet," aldus pater van Kempen, „l« het St. Alfonsus-retraitehuis in 1910 ge sticht. Het was het eerste in het Aartsbisdom <en in 1927 is het tweede gekomen in Zenderen. „Door wie is eigenlyk de stoot gegeven' voor bet retraite-werk in ons land?" „Dat hebben leeken gedaan. Een groepje per sonen uit ons land, onder wie wyien oud-mi- nister Regout, ging jaariyks een retraite ma ken in België. Toen zy weer eens van Ti re traite naar huis gingen, vroeg men aan den Jezuïeten-pater Kramer, die zich by het ge selschap in den trein bevond en de retraite ge leid had, of het nu niet mogeiyk was. om ook in Nederland een retraitehuis te stichten. Pa ter Kramer zei toen, dit eens in overweging te nemen. U moet niet vergeten, dat we in ons land in het begin van de twintigste eeuw onze emancipatie nog niet zoo lang achter den rug hadden, zoodat nog niet zoozeer aan t stich ten van retraitehuizen gedacht werd. Het plannetje, dat daar in den trein gemaakt werd, is echter tot uitvoering gekomen, vooral ook door de groote medewerking van oud-minister Regout zelf, die vanuit Maastricht lederen dag naar het werk in Venlo ging kijken. Soms qjpelde hy er opperman. Venlo was er n.l. voor uitgezocht en in 1908 is daar het Retraite huis .Manresa” gereed gekomen. Toen verlang den ook andere bisdommen hun retraite-huls en door Mgr. H. v. d. Wetering zg. werd in overleg met den toenmaligen Provinciaal van de Redemptoristen, pater Lohmeyer besloten tot den bouw van een retraite-huls in Amers foort. In dezelfde maand in Juli 1910 werd door M^r. Gallier zg. in Noordwykerhout voor het bisdom Haarlem een retraitehuis ge opend; in 1912 kreeg het bisdom Breda er een in Seppe en in 1913 volgde het bisdom Den Bosch met .Loyola” in Vught. Op het oogen blik zyn er dertien retraitehuizen in Neder land". De commissie vroeg of de regeering een globaal overzicht kon geven van de burgeriyke betrekkingen, welke voor capitulanten be schikbaar zullen zyn. De regeering antwoordt hierop: Het ligt in het aanvankeiyk voornemen der regeering om behalve een candidateniljst voor politiepersoneel, waarop uiteraard In de eerste plaats zullen worden Ingeschreven daar voor in aanmerking komende marechaussees en korporaals der politietroepen de capitulan ten te splitsen naar den aard der betrekkingen. De voor hen beschikbaar gestelde functièn zou den dan als volgt kunnen worden gerubriceerd: a. betrekkingen, welke moeten worden ver vuld door personen met een schoolontwikkeling, uitgaande boven die der gewone lagere school en welke personen moeten hebben gediend in den rang van onderofficier, willen zy die be trekkingen naar den elsch kunnen vervullen; b. betrekkingen, welke moeten worden ver vuld door personen met een schoolontwikkeling, uitgaande boven die der gewone lagere school, doch voor welke functlën niet wordt vereischt, dat de bekleeder in den rang van onderoffi cier heeft gediend; c. betrekkingen, welke moeten worden ver vuld door personen, die geen hoogere school ontwikkeling hebben dan die der gewone lagere school, doch die ter goede vervulling der functie in den rang van onderofficier moeten hebben gediend en d. betrekkingen, welke moeten worden ver vuld door personen, die geen hoogere school ontwikkeling hebben dan die der gewone lagere school en voor welke functlën het niet noodlg Is, dat de bekleeders in den rang van onder officier hebben gediend. Voor elke rubriek geeft de regeering een enkel voorbeeld We kwamen nu te spreken over de retraites voor werkloozen en den geest daarvan. Pater van Kempen noemde ons dezen een woord uitstekend. Het strafrechteiyk onderzoek wordt ook na de arbitrale uitspraak voortgezet. Tegenover den gewezen hoofdcommissaris zal, indien op grond van het onderzoek, door den rechter-commissaris in te stellen, een ge gronde verdenking van schuld aan eenig strafbaar feit moet worden aangenomen, even zeer worden opgetreden als tegen andere ver dachten. Voor toepassing van preventieve hechtenis gaven de beschikbare gegevens stellig geen aanleiding. De Regeering betreurt, dat eenzydige publi caties over deze aangelegenheid hebben plaats gehad. Het strafrechtelyk onderzoek laat In- tusschen niet toe, om, hetgeen in die publi caties onjuist of eenzydlg is, in het openbaar te weerleggen of. meer In het algemeen, na dere mededeellngen te doen. We waagden het te spreken over de standen retraites en vroegen daarover eens het oordeel van den pater. Pater van Kempen achtte het geven van af zonderlijke retraites voor de verschillende stan- strikt noodlg, maar wees op den meer menscheiyken kant hiervan en wurdoor ieder verstandig mensch het houden van af- zonderiyke retraites ook zal biliyken. „Wel.” zoo voegde de pater er aan toe, „is *t natuuriyk gewenscht aparte retraites te geven voor gehuwden, voor priesters of onderwyzers. Daar stellen we de preeken op in. De gehuw den wyzen we op hun plichten in hun eigen staat; het priesterschap doordringt het geheele leven van den mensch, dus voor priesters spreken we weer anders en zoo is het ook met onderwyzers, enz." ..Hoe denkt u over retraites voor jonge men schen van b.v. vyftien of zestien jaren?" „De eigeniyke leeftydsgrens is zeventien jaar, maar de retraites voor Jongens en meis jes van vyftien jaar hebben toch ook een by- zonder nut. Dat ben ik steeds meer gaan in zien. Niet het nut van een retraite voor vol wassenen, maar toch een nut, dat men by die jongens en meisjes op dien leeftyd niet met andere oefeningen bereikt. Je werkt dieper op hen in. Het contact met den priester, dat zy in die dagen hebben, is b.v. van een geweldig groot nut. Er komen hier ieder jaar Jongens van de hoogste M.UX,.O.-klas uit Amersfoort en Utrecht en er zyn hoofdonderwyzers, die me gezegd hebben, dat zy de retraite voor de op voeding van hun Jongens niet kunnen missen.” „Het deelnemen aan een gesloten retraite is de laatste jaren, meenen we, wel toegenomen. Beschouwt U dit ook als een symptoom van 'n inniger godsdienstig leven?” „Ja,” inderdaad, vooral als we bedenken, dat de financieele toestand voor de meeste schetl slechter is geworden en we toch vooruitgegaan. In 1933 was er een kleine in zinking, maar het jaar daarop is het aantal re- traitanten in alle huizen toegenomen. In Amersfoort gingen we vorig Jaar met 800 voor uit. We stonden toen aan de spits. In dit eer ste halfjaar zyn we weer met 200 vooruit ge gaan. Getuigt het niet van een intens gods dienstig leven, als er leder jaar ruim 40.000 nyenschen een gesloten, retraite houden?” De „Telegraaf” ontvangt het Jongste ont werp met gemengde gevoelens: Wy bewonderen dit wetsontwerp minst. Geheel in overeenstemming met den geest van den tyd legt men eenzydlg aan de bezittende klasse offers op. Men decre teert tegen welk percentage zy geld moet uitleenen en belemmert haar in de vrije beschikking over haar bezit, wy achten dit verderfeiyk, want het is een illusie dat men aldus betere economische verhoudingen kan scheppen. Het eenige werkelyke voordeel dat kapitaal aan zyn bezitters biedt is vry- heid en beperkt men deze vrijheid dan zal men het kapitaal zien verdwynen. Gezien de machtsverhoudingen, die in het parlement bestaan, is het te verwach ten dat dit ontwerp ten slotte wet zal wor den. Wordt het tot wet verheven dan kan het misschien de stoot zyn tot een alge meene verlaging van het inderdaad te hooge prijsniveau in ons land. Mocht dit nevenverschynsel zich voordoen, dan zou dat van meer nut zyn dan alle bepalingen, die het ontwerp overigens bevat. Op de vragen van het communistisch Tweede Kamerlid De Visser, betreffende de vanwege dc Justitie genomen maatregelen in verband met tegen den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage gerezen vermoedens van on rechtmatige handelingen, heeft minister Van Schalk het volgende geantwoord: Thans is het eindverslag versche nen over het wetsontwerp ter ver laging van de openbare uitgaven. Daaruit blijkt, dat de Commissie van Voorbereiding omtrent aantal punten nog met de regee ring schriftelyk en mondeling over leg gepleegd heeft. S S. SLAMAT, 27 JULI TOT 9 AUGUSTUS Prljzon vanaf 1120. axduslaf excarsles Nadere inhchtingen bij de Reiibureaux, de plaatselijke Agenten en de Hoofd-Agenten RUYS Co.. Rotterdam, Den Haag on Amsterdam „Hoe ontschrijft u bet eigenlyk doel van de retraite?" Het doel van de retraite is het brengen van den mensch tot een bewuste keuze van God in »yn staat en in zyn stand en volgens zyn plichten.” We vroegen pater van Kempen vervolgens, of hy ons misschien eenigszins een beeld kon teven van de resultaten, hoewel we natuuriyk begrepen, dat die niet direct zyn aan te geven. „Inderdaad,” zoo ging pater van Kempen voort, de uitwerking van een retraite is niet zoo bepalen, maar het groote nut er van strekt zich ver uit en veel later heeft een retraite nog heilzame uitwerking. Denk maar eens aan °e veelvuldige H. Communies tengevolge van een retraite. De regeering voldeed aan het verzoek der commissie, zy voegde hieraan toe, dat De Jezuïeten en wy in ons tydschrift „De *Thabor" hebben gevochten voor onze Igna- tlaansche methode en in 1929 is de strijd be slecht door het verschynen van een Encycliek, waarin Z H. de Paus zei: „De beste methode moet gevolgd worden en dat is de Ignatiaan- sdfc”. „Een mooie bekroning van uw arbeid.” „Och ja, we hadden altyd in die richting gewerkt. De H. Ignatius is ook de groote be vorderaar geweest van de gesloten retraite.” „Niet de stichter?" „Dat niet, want lang voor zyn tyd bestond •1 het wezen van de retraite. Reeds in de middeleeuwen trokken sommige menschen zich terug in een klooster, om daar •enigen tyd in overweging en gebed door te brengen. De H. Ignatius heeft echter een vast omiynd programma aangegeven, dat wy even- Ns de Jezuïeten volgen." heel iets anders is dan het ingrypen in de privaatrechteiyke zekerheid waarop het credletwezen is gebaseerd. Zyn de middelen, welke de regeering ten aanzien van dit laatste voorstelt werkeiyk bruikbaar? wy betwyfelen het ten sterkste. En wy vreeaen, dat politieke factoren hier zwaarder hebben gewogen dan economisch verstandig zou zyn geweest. Het voornaamste nut is, dat men door een retraite een kern krygt van menschen, waar be beginselen zuiver worden gehouden en 0*«rnaar worden geleefd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13