ONS BLAD De jeugd Duitschland September geen oorlog Abessinië? m in Het nieuws van heden ITALIË SCHIJNT NOG NIET GEREED DE„DUITSCHE STAATS- Kard. La Fontaine INTERN BETALINGEN DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BUIKBANDEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER JEUGD” o VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Avenol Onrust m Bntsch-Indie Staat van beleg in Lahore Patriarch van Venetië Kardinaal Ver dier weer te Parijs Tegen cumulatie Het Duitsche vlootbouw- program Relletjes te Zagreb i Italiaansch schip vergaan GRIEKENLAND EN ITALIË Gezegende leeftijd Monstervliegtuig Voor de Ver. Staten Het Reichsverwaltungs- blatt spreekt Onrust op de Philip- pijnen Wijzigt Engeland zijn houding Zal alleen in 1935 reed» milliard kosten Gedeelte der bemanning verdronken Gemeenschappelijke verdediging der goudvaluta’s 15.000 menschen willen dr. Matsjek huldigen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Origineele foto van het vliegtuig, waarmee de gebroeders Kay in Amerika het we reldrecord voor lange-duurvluchten op hun naam brachten. Een der gebroeders De autoriteiten storen zich niet aan het Concordaat, dat de zelfstandigheid der katho lieke jeugdorganisatie» waarborgt Rome geeft Abessinië de schuld van het échec der conferentie te Scheveningen ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag. één 55c p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Avenol confereert met Hoare en Eden Een Indiaanse he vrouw van 115 jaar in het Lagerhui» Us l WOENSDAG 1O JULI 1935 is uit de cockpit gekropen om den fotograaf toe te wuiven ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 232 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD In van van sloten bij de besprekingen voor den «Volken. een Uit Eboll wordt gemeld, dat in het bataillon ge- O.-» »e- tegelijkertijd Stand op Maandag 9 uur v.m.: 1S14 O Hieruit meent men te mogen afleiden, dat binnenkort de Volkenbondsraad in een bui tengewone sitting bijeen sal komen, nu de ’ersoeningscommiasle geen gunstige reaal, teien heeft opgeleverd. De kloeke bemanning van de K 18 tijdens haar verblijf te Mauritius, waar zij ten huize van den Philips-vertegenwoordiger, Mr. Adam (in het midden) naar de spe ciale K lt-uitzending van de Phohi luisterde. Naast Mr. Adam de commandant daarboven Prof. Vening Meinesz zenden enoten. WASHINGTON, 9 Juli (Reuter). Tot zaak gelastigde der Vereenlgde Staten te Addis Abe ba is benoemd de vroegere legatie-secretarls te Cairo, Engert. PARIJS. 9 Juli (Reuter). Kardinaal Verdler, die als Pauselijk Legaat het Katholiek Congres ie Praag heeft gepresideerd, Is te Parijs terug gekeerd. Op bet station werd hij verwelkomd door den Tsjechlschen gezant en diens echtgenoote. De kardinaal verklaarde zeer gevoelig te zijn voor de hartelijke ontvangst, welke hem in Tsjecho-Slowakije was bereid. CAIRO, 9 JuH. In de Roode Zee worden momenteel Britoehe oorlogsbodems samen getrokken. Men spreekt te Cairo van een aantal van dertig schepen. Tevens wordt opgemerkt, dat de Engelschen hun lucht strijdkrachten rond de Roode Zee verster- ken. Het gerucht gaat, dat aan de Abessinisch- Soedaneesche grens ernstige botsingen heb ben plaats gehad tusochen Abeosiniërs en Anglo-Soedaneesche -temmen MANILLA 9 Juli (AKP.) Het hoofd kwartier van de militaire politie heeft mede gedeeld, dat twee officieren en 25 manschappen zijn uitgezonden naar Calambra in de provin cie Laguna, om een onderzoek in te stellen ROME. 9 Juli (Reuter) De Grleksche mi nister van oorlog, Kondylls, die hier met eenlge hooge officieren van den Griekschen Gene reien Staf Is aangekomen, had hedenmiddag zijn eer ste onderhoud met den onder-minlster van bui- tenlandsche zaken, Suvich. PARUS. 9 Juli (Reuter) Laval en de minister van financiën, Regnier, hebben giste ren de leden van de ondercommlssie ontvangen, die vandaag de hoofdstad verlaten en zich naar de provincie begeven, ten einde daar gevallen van dubbele verdiensten en ongerechtvaardigd trekken van rente op te sporen. De commissies zullen In de verschillende de partementale hoofdsteden in de prefectuur hun bureau hebben en ter plaatse alle aangelegen heden behandelen en de afrekeningen contro- leeren. Graanpakhuis te Rotterdam ingestort; geen per. soonljjke ongelukken. De fraude te Wormerveer; In totaal 729 999 ontvreemd. d en Jo ist rl- nella van intje laria Vóór September geen oorlog in AbeusinitT Z.Em. Kardinaal La Fontaine, Patriarch van Venetië, overleden. Het Italiaansche schip „AttlHo" is vergaan; een gedeelte der bemanning is verdronken. De Tweede Kamer heeft a h. st. goedgekeurd het Wetsontwerp houdende regelen nopens het verkeer op de wegen en het Wetsontwerp tot regeling van het uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf. Opgericht is de Vereeniging van Vrienden van bet Gooi Reservaat onder voorzitterschap van G. C. de Vlagt. chtspel ischou- fzetge- jn tal. Hoorn, Waar- el ult- doel r geen 1. dUr es ed. aat te >ntroe- Us b<J Ipper, t Jan rhorn Nico- j. en i van Cor- 1 der loud- P. 62 j. De debatten Nader seint Reuter, dat twee legerdivisies en twee divisies Zwarthemden, die voor den strijd in Abessinië bestemd zijn, nog niet in Oost- Afrika zijn. Men acht het tevens onwaarschijn lijk, dat Italië den veldtocht tegen het onge veer een millioen manschappen tellende Abes- stnische leger zal beginnen, voor het minstens 250.000 man in zijn koloniën beeft. Waarschijnlijk zal Italië dus minstens tot eind Augustus wachten wanneer het tenminste niet door de houding van den Volkenbond in dtK kwestie tot eerder handelen sal overgaan. 'erard, n Ak- ler en andus Doo- b Ta- gustl- melia na. d. Eva id en tanda pe en Pieter us, z. i Pe- BERLIJN. 9 Juli (Reuter). Het vlootbouw- programma voor de Duitsche marine voor 1935 zal ongeveer een milliard Mark kosten. De kruisers zullen dit jaar niet worden voltooid. Vooreerst mogen de Katholieke Jeugdorganisa ties niet in gesloten formatie naar buiten op treden. Ten tweede mogen ze geen uniform dra gen, ten derde ze mogen geen vlaggen of vaan dels meevoeren, ten vierde geenerlel tak vai. sport beoefenen en ten vijfde geen enkel club blad of confessioneel tijdschrift uitgeven. BELGRADO, 9 Juli (Reuter). Vijftienduizend personen wilden gisteravond te Zagreb oen lei der der Kroaten, dr. Matsjek, huldigen. De politie verspreidde echter de menigte met den gummistok, waarop deze met steenen gooide. Eenlge personen werden gearresteerd. LONDEN, 9 Juli. (Reuter) Naar Reuter uit Parijs verneemt, doet de Fransche regeering nog steeds moeite voor een vriendschappelijke regeling van het Italiaa'hschAbessinisch con flict. ZU is bereid deel te nemen aan elke po ging die tot een verzoening kan leiden. STOCKHOLM, 9 Juli (Reuter). Officieel wordt bevestigd dat de Negus van Abessinië door be middeling van zijn militairen raadgever gene raal Virgin toestemming heeft verzocht tot het engageeren van Zweedsche vliegers als instruc teurs, doch dat de regeering dit verzoek heeft afgewezen. LONDEN, 9 Juli (Reuter). Naar Lloyds uit Benghazi In Tripoli meldt, is de Italiaanscbe stoomboot .AtUllo" geladen met graan op vijf tien mijl van de kust gezonken. Een gedeelte der bemanning verdronk daar bij, terwijl de rest aan land kon worden bracht. De uitvaart zal Vrijdag plaats hebben In den tempel van de M<U>> zijn stichting, die hem bl- zonder dierbaar was en waar hij wilde begraven worden. Men zou te Londen naar een uitweg uit de situatie zoeken; zonder op het verloop van de zaak te willen vooruitloopen, wordt dit door de bladen met een zekere genoegdoening gecon stateerd. De „Giornale dTtalia” adht de nieuwe ont wikkeling een direct gevolg van het mislukken van het Engelsche overleg met Parijs en Was hington. Italië neemt kennis van het duidelijke standpunt van Amerika en Frankrijk- Belde landen zijn niet geneigd aan een dwaze op- poeltle-polltiek tegen Italië mede te doen. Ook de openbare meening in Engeland koes tert veel twijfel ten aanzien van de juistheid van de tot dusver door de Engelsche regeering gevolgde politieke richtlijnen. Doch, zoo besluit het blad zfin beschouwingen, de verantwoorde lijke mannen in de Engelsche politiek hebben nog den tijd om naar den weg van bet ver stand en de rechtvaardigheid terug te koeren. De Hitlerjeugd bljjft star vasthouden aan haar aanspraken en elschen, dat zij de eenlge Duitsche Jeugdbeweging is. Zij eischt de totale Duitsche |eugd voor zich op. Alleen de Katho lieke Jeugdorganisaties willen hun zelfstandig heid niet prijsgevenhun bestaansrecht en eigen-zelfstandigheid zijn In T Concordaat ge waarborgd. In antwoord op een vraag in het Lagerhuis Inzake een stuw in het Tsanameer, waar de Blauwe Njjl ontspringt, zelde Eden, dat de re geering van Ethiopië 10 Mel J.l. de regeeringen van Engeland, Egypte en Soedan heeft uitge- noodigd vertegenwoordigers te zenden naar een, conferentie te Addis Abeba, teneinde een over- ‘eenkomst at te sluiten. De Brltsche regeering wenschte ghen maat regelen te semen, waardoor het Italiaansch Ethlopisch conflict bemoeilijkt zou woraen, op het oogenblik, dat pogingen worden gedaan een oplossing te vinden. Derhalve heeft de Brltsche regeering ver klaard, dat zij voor een uitstellen van deze con ferentie was De Brltsche regeering ziet zeer wel de belangen van Egypte en Soedan in het boven- Nfjl-bekken. Deze belangen zijn reeds vroeger erkend door de regeeringen van Ethiopië, Frankrijk en Ita lië en de Brltsche regeering stelt zich dus te vreden met te wachten- In antwoord op een andere vraag zelde Eden dat de Brltsche regeering alle middelen heeft overwogen ona een oplossing In het Italiaansch Ethlopisch conflict te bereiken. t Het „Reichsverwaltungsblatt”. dat als een spreekbuis van het Ministerie van Binnenla id- sche Zaken van Pruisen en het Rijk wordt beschouwd, bevat in zijn laatste nummer ver schillende artikelen over de „Princlpleele vraagstukken van het recht der Duiteche Staats jeugd”. De „Duiteche Staats jeugd” is een nieuwe, uit drukking voor Hitlerjugend, die thans meer en meer gebruikelijk wordt. Het hoofdbestuur van de Hitlerjeugd is thans een offlcieele instantie van het Duitsche Rijk en de mede- deelingen van den Rjjksjeugdlelder worden in de offlcieele organen opgenomen onder offi cieel nieuws. Toch is men in Duitschland niet voornemens een eigen Jeugdministerie op te richten, zoo- als dat in Italië reeds bestaat. De Italiaansche staatscourant publiceert heden een decreet, volgens hetwelk de soldaten van zekere gespecialiseerde afdeellngen, be horende tot de lichtingen 1909 en 1910, onder de wapenen worden geroepen. De secretar&.generaal van den Volkenbond, Avenol, bracht Dinsdagmiddag een bezoek aan Sir Samuel Hoare en aan den minister voor VoIkenbondsÉaken, Eden. Volgens een aan de pers verstrekt commu niqué liepen de besprekingen over „den kritie ken toestand der Volkenbondszaken, in het bijzonder met het oog op het Italiaansch Abessinisch conflict”. Volgens dit communiqué werden verder de vraagstukken besproken, wel ke op de binnenkort te houden Volkenbonds- raadzittlng zullen worden behandeld. Er zijn aanwijzingen, dat als gevolg van de besprekingen tusschen Lavftl en den Engelschen ambassadeur te Parijs een toenadering tot stand is gekomen tusschen Frankrijks en En glands standpunt in deze kwestie. Naar een hooggeplaatste Fransche persoon lijkheid Dinsdag verklaarde, is er een ontspan ning ingetreden. Het schijnt reeds vast te staan, dat voor het geval de verzoeningscommissie vóór 25 Juli niet tot overeenstemming kan komen, de Volken bondsraad automatisch bijeenkomt, om den toestand te bespreken. VENETIE. 9 Juli. (Reuter) Z. Em. Kardinaal La Fontaine, Patriarch van Venetië, is heden ochtend in het Seminarie van Fletta overleden. Z. H. de Paus bad vanmorgen nog naar den toestand van Zijne Eminentie geïnformeerd en hem Zijn specialen zegen geschonken. Kardinaal La Fontaine, die lijdende was aan diabetes, had zich eenigen tijd geleden voor her stel van gezondheid naar Fletta de Treviso be- geven. Pietfo La Fontaine werd 29 November i860 te Viterbo geboren en ontving den 4en December 1916 dén kardinaalshoed. Onze Romelnsche correspondent seint ons nog de volgende bijzonderheden in verband met het overlijden van Kardinaal La Fontaine. I Z. Em. was van 1910 tot 1915 secretaris vttn de I Congregatie der Riten. In 1915 werd hij Pa- I triarch Van Venetië en in 1916 ontving hij het J purper. Op den Venetlaanschen bisschopszetel maak te hij den zeer moeilijken tijd van den oorlog mede, toen Venetië herhaaldelUk werd gebom bardeerd. De patriarch van Venetië was zeer geliefd in het blzonder om zijn groote weldadig heid. Het gisteren in het Engelsche Lagerhuis*ge- nouden debat heeft In Italië zeer de aandacht «trokken. In pers- en politieke kringen meent «en hieruit de conclusie te kunnen trekken, «at er een algeheele wijziging in de houding v»n Londen ten aanzien van het Abessinlsche waagstuk wordt voorbereid. V zijn iets dergelijks te beweren. Want als de laatste stap gezet moet worden om de totaliteit van de Hltlerjugend te doen overheerschen. dan Is het Concordaat daarvoor absoluut een beletsel. Het Concordaat toch garandeert alleen het formeel bestaan van Katholieke Jeugdorganisaties, maar biedt geen enkelen waarborg, dat er voor fie Katholieke onderda nen een uitzondering zou gemaakt worden om niet deel te nemen aan den algemeenen dienst plicht der Jeugd. Juist de geweldig beperkende bepalingen, welke men aan de Katholieke Jeugdorganisa ties heeft opgelegd, zouden als bewijs moeten dienen, dat er geen enkele waarborg is, dat dc oproeding in de confessloneele jeugdorganisa ties voldoende zou zijn. De kerk zal eindelijk de tegenstelling (I) tusschen Dultsch en Ka tholiek eens moeten prijsgeven en tot het in zicht komen, dat het geen zin heeft om de Katholieke Jeugdorganisaties nog langer in stand te houden. In het „Reichsverwaltungsblatt” wordt thans gezegd, dat in het Concordaat van 12 Septem ber 1933 slechts het formeel oestaan der Katholieke Jeugdorganisaties gewaarborgd wordt, maar niet hun practiscbe bestaansmoge lijkheid verzekerd is. Het is zeer opmerkens- waardig dat er tusschen Staat en Kerk geen overeenstemming werd bereikt over den uitieg van artikel 31 van het Rijksconcordaat, waarin waarborgen worden gegeven omtrent het be staansrecht van bepaalde organisaties, waar onder ook de Jeugdorganisaties bedoeld zijn. De maatregelen, die tot nog toe tegen de Katholieke' Jeugdorganisaties werden genomen, werden niet van een centraal punt uit beslist, maar werden verordend op last ran de staats politie of van diverse plaatselljlre autoriteiten. Practlsch gelden echter tegen de Kathollere Jeugdorganisaties In het geheele rijk de na volgende vijf maatregelen waardoor de vrij heid van Handelen- der Jeugdorganisaties wordt beperkt, en iedere activiteit wordt lamgesla gen. Het „Reichsverwaltungsblatt” neemt uitdruk kelijk stelling tegenover iedere bewering a-e zou door art. 31 van t Concordaat door t Ruk stilzwijgend afstand worden gedaan van zijn recht om eenigerlei pressie uit te oefenen op de jeugd om toe te treden tot de RijksJeugd organisatie der H. J. Het zou absoluut onjuist Volgens Renter Is men te Rome van zm- niiig, dat het échec van de Italiaansch. Ethiopische commissie weinig wijziging brengt in den toestand, nangezien de oom. missie geen fnndamenteele problemen be handelde. Welingelichte kringen verklaarden heden- oohtend, dat de Italiaanscbe regeering ver moedelijk niet sal toestemmen In het be noemen van een arbiter voor 25 Juli. BASEL, 9 Juli (A.N.P.) In zijn Jongste vergadering heeft de Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen de valu- ta-moellijkheden besproken en is overeengeko men dat op het eerste teeken van aanvallen op eenlge valuta, die met de Internationale Bank verbonden is, gemeenschappelijke verdedigings maatregelen zullen worden genomen zooals on langs geschiedde tijdens de afgeslagen aanval^ len op den Franschen en Zwitserschen franc en op den^ gulden. e Men Is hier verder van meening, dat het mislukken van de,-, conferentie te wijten is aan Abessinië, dat trachtte de quaestles van het vaststellen van de grenzen hierbij ter sprake Je brengen, hetgeen nadrukkelijk was uitge sloten bij de besprekingen voor den «Volken, bond. Men acht de onderhandelingen verbroken door de schuld van Ethiopië en Italië zal^met zijn eigen directe middelen het geschil verder regelen. Uit Stuart Lake (Br. Columbia) wordt meld, dat „Oude Betsy”, lie naar men meende de oudste Indlaansche vrouw in Canada vms op 115-jarlgen leeftijd gestorven is. Verleden jaar nog had zij tot verbazing der doctoren voor de derde maal tanden gekregen, terwijl tegelijkertijd haar grijze haar zwart werd. Volgens Reuter is Engeland niet voornemens 28 Juli een beroep op den Volkenbond te doen. OP dien datum zal de Volkenbondsraad zich uitsluitend bezighouden met het benoemen van een neutralen arbiter in de Italiaansch. Ethiopische commissie. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Yoor buiten Alkmaar 12.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij Do Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger WASHINGTON, 9 JulL (Reuter). Het de partement van marine heeft opdracht gegeven tot den-bouwvan een enorm watervliegtuig voor expertmenteele doeleinden. Deze machine, die 445.000 dollar zal kosten, zal worden ontworpen door den bekenden vliegtuigbouwer Igor Sikorsky en worden ge bouwd in de Slkorsky-fabrieken te Bridgeport (Oonn.). Het nieuwe vliegtuig zou van het zelfde type zijn als de ,S 42”, die thans voor de Pan American Airways tusschen de Zuidzeekust en Hawaii vliegt. Volgens ambtenaren van het departement van marine zal de bouw van den luchtreus der Zwarthemden van Forti, de geboorteplaats I van den Duce. hetwelk Mussolini kort geleden geïnspecteerd heeft, voordat het naar Afrika vertrok, dienst is genomen door vier kantoor bedienden en 19 andere personen, die allen een uitstekende positie hadden. Zij hebben den rang van officier gekregen. Onder hen zijn zeven personen gehuwd en vader van kinderen. Een hunner heeft vier kinderen en vier an deren hebben er drie. Van de miliciens zijn 60 pCt. gehuwd. Onder hen bevinden zich een bur gemeester en zeven z.g. politieke secretarissen, 54 kantoorbedienden en 200 handwerklieden, be nevens 120 loonarbeiders. LAHORE. 9 Juli (Reuter) In Lahore, de hoofdstad van de Brltsch-Indische provincie Punstjab, is de staat van beleg afgekondlgd in verband met de reeds eenigen tijd durende onregelmatigheden tusschen Mohammedaien en Sikhs. De Mohammedanen beweerden, dat de Siklis een oude moskee, die op een stuk grond van de Sikhs staat, wilden afbreken. Daarentegen verklaarden de Sikhs, dat zij de bouwvallig ge worden moskee slechts wilden repareerc.i, waartoe zl). toen zij de beschikking over den grond kregen, verplicht waren geworden. Zoowel de Sikhs als de Mohammedanen heb ben, met het oog op te verwachten vecht partijen. aanzienlijke versterkingen uit het achterland naar Lahore gebracht. Deze verster kingen zijn gedeeltelijk met zwaarden uitge rust. Beide partijen vreezen, dat de tegenpartij hun Godshuis zal overvallen en verwoesten. De politie heeft met het oog op den ernst van den toestand, omvangrijke veiligheidsmaatrege len genomen. De gouverneur van de provincie heeft zich naar Lahore begeven, om het geschil bij te leggen. Maandagavond is bij een gevecht op straat een politiebeambte doodgestoken. Voorts zijn twee Sikhs bij de onlangs plaats gehad heb bende vechtpartijen gedood en twee zwaar ge wond. In de stad is thans alles rustig. De autoritei ten hebben de publicatie van berichten over de ongeregeldheden onder censuur gesteld. In een hoofdartikel raadt de „Giornale d'Ita lia" het Engelsche volk vier punten van over denking aan op den vooravond van de belang rijke besprekingen in den ministerraad en In het Lagerhuis. Deze punten zijn: 1. Het pres tige van den Volkenbond wordt niet gecompro mitteerd door de Italiaansche actie, maar door de voortdurende schendingen door Abessinië van het Volkenbondspact; 2. Gfoot-Brittannië, dat beerscht over de helft van de wereld moet niet de rechtvaardige aspiraties van Italië dwarsboomen; 3. Het moreele en macerieele voordeel van Engeland ligt In het hebben als nabuur in zijn koloniën van Italië eerder dan een barbaarschen staat In dit verband wijst het blad op de altijd correcte en vriendschap pelijke houding en de samenwerking, die door Italië in Afrika aan Engeland gegeven is; 4. De gevaren voor de Europeesche solidariteit ROME, 9 Juli (Reuter). De ge ruchten over een reeds begonnen of een op handen zijnde opening der militaire operaties in Italië wor den in gezaghebbende Italiaansche kringen beslist tegengesproken. De behandeling van het Italiaansch- AbeMinisch conflict geeft volgens verantwoordelijke Italiaansche krin gen geen aanleiding tot een plotse linge beslissing in dien geest, daar de regenperiode in de betreffende Afrikaansche gebieden niet voor September ten einde loopt en er Italië veel aan gelegen is de voor bereidingen voor een militaire operatie, die eventueel noodzakelijk mocht wezen, verder te voltooien. De Engelsche avondbladen brengen groot, opgemaakte berichten, waaruit blijkt, welk eep opzien de mislukking der verzoenlngs-onder- handellngen te Scheveningen heeft gebaard. Zoo schrijft de „Star", dat men in goed- ingellchte kringen vreest, dat Mussolini mis schien bet mldlukken der onderhandelingen te Scheveningen zal aangrijpen, om dadelijk tegen Abessinië op te trekken. De .Evening Standard" schrijft, dat Abes sinië waarschijnlijk zal verlangen, dat de Vol. kenbondsraad dadelijk bijeen komt. r-”-* >3 MeMFI a

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1