ONS BLAD De reis volbracht 4 bijeenroeping van den VOLKENBONDSRAAD? I I De chaos in het Oosten verre t Het nieuws heden van De Hetze tegen de Katholieken het Derde Rijk I I I I 11 DE NEGUS ZENDT WEER NOTA’S K NIET TE VERTROUWEN BONDGENOOT De Habsburgers in EEN SCHERP ARTIKEL VAN DE OSS. ROM, DE BAROMETER De KXVIII te Soerabaya aangekomen HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR LEBRUN JOH. LAUWERS VEREENIGDE katholieke pers I Sa. DONDERDAG 11 JULI 1935 ÏN f 2- 92 Verwijten aan Rusland Acht gewonden Weer 1300 Italianen naar Oost-Afrika Z.H. de Paus verleent den presi dent de Hoogste Orde van Christus DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De overstroomingen in China Treinongeluk in Frankrijk I PAYGLOP 3 ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER De spoorweg in Erythrea, waarlangs de buitenlanders, die uit vrees voor het drei gend oorlogsgevaar Abessinie verlaten, moeten worden vervoerd Hy verlangt opheffing van het ver bod, dat eenige landen heb ben uitgevaardigd, om wapenen aan Abes sinie te leveren Proclamatie van het Vaderland sche Front Het Vaticaansch orgaan wyst er op dat de Kath. vereenigingen in het Concordaat erkend zyn De redevoeringen te MUnster ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c.z ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55 a p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 i Bij een luchtaanval op Oeliasoetai zouden ruim 1000 dooden zyn te betreuren - ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 233 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD en Nader seint men ons: 2NIH Treinongeluk in Frankrijk; acht gewonden. één re- meldt d.d. ons Proclamatie van het Vaderlandsche Front inzak* de Habsburgsche kwestie. In de nota's wordt de noodzakelijkheid van vspenlnvoer hiermede geargumenteerd, dat er oorlogsgevaar bestaat en dat de verklaring van Mussolini en ook de Italiaansche pérs openlijk op een veroveringsoorlog aanstuurden. Ondanks de arbitrage-commissle, zoo gaat de nota voort, zet Italië zijn mobilisatie voort en stuurt het troepen en munltievoorraden naar de Abessinische grenzen. Abessinlë is dus tot zelfverdediging tot invoer van wapenen gedwongen en een verbod daarvan is onvereenlgbaar met de neutraliteit tegenover belde landen in acht te nemen. Abesninië heeft de bijeenroeping van den Volkenbondsraad verlangd, omdat de Ita- liaansche arbiters te Scheveningen de be spreking van het rechtsvraagstuk van Oeal- Oeal van de hand hadden geweien en zich toelegden op een oplossing door geweld. en 1 Mantsjoeli, Naar aanleiding van de verleenlng van de Christus Orde aan den president der Fransche republiek schrijft de „Osservatore Romano” een belangrijk commentaar. Bij de slultlngsfeesten van het Heilig Jaar te Lourdes, aldus het pauselijk blad, klonken de namen van Rome en van Frankrijk, eeuwen lang vereenlgd door het Katholieke eerstge boorterecht. na zoo vele smartelijke wederwaar digheden opnieuw te zamen, onder de zegenin gen der gansche Christenheld. President Lebrun sprak de diepste gevoelens van het Fransche volk uit. Met hem waren al de geloovigen van den godsdienst der vaderen, al diegenen, die in bet geloof van Clovis, van Karel, van Lodewljk, van Jeanne d'Arc en van Poch de hoogste, de edel ste deugden van het vaderland zien. Ridder van Christus, zoo besluit het pauselijk orgaan, beteekent ridder van den Vredevorst. Bij een gewl om het leva riek te Londen kwamen 3 brandweerlieden namen aan dezen strijd tegen het vuur deel B(j een Inchtoverval op Oeliasoetai (Mongolië) zouden 1000 menschen om het leven zijn ge komen. NAPELS, 10 Juli (Reuter). Met het stoomschip ..Belvedère’’ zjjn heden twee bataljons Zwart- hemden ter sterkte van 1300 man naar Massoea vertrokken. wikkeling van Oostenrijk en de internationale spanning, niet in het belang van het vader land, evenmin in het belang van de dynastie Derhalve mag in het Vaderlandsche Front geen dergelijke propaganda worden gevoerd. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 10 Juli: Z. H. de Faas heeft aan den President der Fransche Republiek de Hoogste Orde van Christus verleend. De minister van Staat Marin en de Fran sche ambassadeur te Rome hebben 't Groot kruis der Fins Orde ontvangen. jMoskon als bondgenoot niet te vertrouwen. Het conflict tusschen Abessinie en Italië; bij eenroeping van den Volkenbondsraad? Ontijdige dynamiet.ontploffing bij slooperswerk te Rotterdam; drie arbeiders gewond, van wie één zeer ernstig. De bezuinigingsplannen besproken in een hoofd besturen vergadering der R. K. Centrale van bur gerlijk Overheidspersoneel. Stand op Donderdag 9 uur vjn.: 765.5 Vorige stand 1S3A den niet De Abessinische vertegenwoordiger bij de ver zoeningscommissie prof. Jèze, is te Genève aan gekomen met de besluiten der Schevenlngsche conferentie, die morgen, Donderdag, zullen wor den gepubliceerd. In een begeleidend schrijven verklaart profes sor Jèze een interventie van den Volkenbonds- raad dringend noodzakelijk. LONDEN, 10 Juli (Reuter). In antwoord op een vraag van den liberaal Mander in het Lager huis inzake bet Italiaansch-Ethiopisch conflict verklaarde Eden: „Ik hoop, dat Italië niet zijn toevlucht zal nemen tot een oorlog Onze regeerlng is vastbesloten haar pogingen voort te netten in samenwerking met de overige mogendheden, om door vreedzame middelen bet conflict te regelen.” en aange- Mands- aanbie. ALKMAAR PARIJS, 10 Juli (Reuter). Op het station van Thouars in West-Frankrijk is een loco motief in botsing gekomen met den Parfj- schen express. Vijf passagiers en 3 postamb tenaren hebben verwondingen opgeloopen. De materieele schade is belangrijk. Het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken spreekt de geruchten over een stelllng- nemen van Japan in het Italiaansch-Ethiopisch conflict tegen. Tevens wordt ontkend, dat er waarheid zou schuilen in de geruchten, volkens welke Abes- slnië gewapende hulp van Japan gevraagd heeft. Japan is politiek niet geïnteresseerd Dfj Abes- sinië, het heeft in dit land alleen economische belangen, zooals ook andere landen en deze belangen zal Japan weten te beschermen. Onze Rom. correspondent 9 Juli: De „Osservatore Romano" rige beschouwing aan „het ster”, d wz. aan de redevoeringen van Rosen berg en Frlck en het daaraan voorafgaande schrijven van den bisschop van Münster aan de plaatselijke autoriteiten. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De bondspolitle heeft gelast het vermogen van de „Deutscher Studenten Hilfsverein” in beslag te nemen. Dientengevolge zjjn de beide studenten-te- hulzen en twee stukken grond, welke aan de vereeniging behooren in beslag genomen. Verder werd het vermogen ten bedrage van 500.000 schilling in beslag genomen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Radactiu 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Speamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 booger wijdt een uitvoe- geval van Mün- en boven De Abessinische regeerlng heeft aan de di plomatieke vertegenwoordigers van Frankrijk. Engeland en België, ook voor Tsjecho- Blowakije, Zweden en Denemarken, gelijklui dende nota's overhandigd, waarin zij de ophef fing veitangt van het verbod tot wapenleverlng door deze landen. Abessinlë beroept zich in de nota’s op het verdrag van 21 Augustus 1930, dat een regee rlng machtigt wapens en munitie, die voor de landsverdediging en tegen een buitenlandachen taaval noodzakelijk zijn, in te voeren. „Wij staan voor een strijd, dien wij voornemens zijn te voeren tegen eiken prija”. In verband met deze berichten schrijft de Hotsjt het volgende: De Sowjet-Russlsche penetratie in Sinkiang en de Sowjet-Russlsche overheerschlng van Buiten-Mongolle. zijn verantwoordelijk voor de impasse, waarin de conferentie van gede legeerden van Mandsjoekwo en Bulten-Mon. golle geraakt Z. H. <*e Paus verleent aan president Lebrun de Hoogste Christus Orde. 1. De hartelijkheid van de Hollanders, 2. het succes van de Marine „welke de mooiste herinnering is van de geheele bemanning aan deze reis”, 3. het nut van vlagvertoon, dat vooral in Zuld-Amerlka. waar in de laatste 25 jaar geen enkel Nederlandsch oorlogsschip is geweest, sterk wordt gewaardeerd. In verband met het feit, dat de „K XVIII” te Banjoewangi slechts korten tijd kon verblij ven, heeft de commandant bedankt voor de hul diging aan den wal, welke reeds was voorbereid. Hl) deelde echter mede, ten zeerste de aardige attenties te waardeeren. welke de inwoners te Banjoewangi aan boord hadden gezonden. Het Katholiek Onderwijzersverbond over de bezuiniging op het onderwijs. O O in het nationaal-socialistlsche Duitschland, dat volgens Rosenberg's verklaringen van Septem ber 1.1., de beide christelijke confessies be schermt, onduldbaar zou moeten zjjn, dat aan het hoofd van de politieke opvoeding der jeugd de meest verwoede en godslasterlijke vernieler van het Christendom en meer in het bijzonder van het Katholicisme gesteld wordt; en dat het niet alleen duldbaar, maar rechtmatig en plicht matig voor den bisschop was, den brief te schrijven om den, door de wet beschermden en door het concordaat gewaarborgden godsdienst tegen verdere beleedigingen te behoeden. „En dit ook, omdat in eiken staat, die zich van zijn wezen bewust is, een beroep van de burgers op bevoegde overheden Al dan niet kan worden aanvaard, maar nimmer onduldbaar kan ge oordeeld worden. Dit zou niet alleen een absur diteit. maar een zelfmoord van het staatspres- tlge beteekenen; tenzij In plaats van het be grip van den staat als oppersten regelaar en rechter In Duitschland reeds een zonderlinge opvatting Ingang gevonden heeft, die door mi nister Goebbels werd uitgesproken in zjjn rede van den len Juli, nJ. dat „de partij boven den staat moet staan, die slechts een werktuig is om de menschen te besturen.” commercieele knoopt tusschen Buiten-Mongolle Joekwo, terwijl Buiten-Mongolle de dingen Van Mandsjoekwo verwerpt in verband met zijn bijzondere betrekkingen met Rusland. Het blad voegt hieraan toe, dat Sowjet Rus. land, dat reeds vasten voet heeft gekregen In Sinkiang, thans plannen heeft opgesteld om Buiten-Mongolle met Sinkiang te verbin den. Vandaar de recente luchtaanvallen van generaal Sjeng Sjl Tsal, die een protégé Is van de Russen. „Klaarblijkelijk,'’ zoo schrijft het Vaticaan- sche orgaan, „hadden de autoriteiten van Westfalen ernstig tegen hun plicht en hun aanzien gehandeld door aan een particulier den brief van een bisschop over te geven en toe te laten, dat deze In het openbaar werd voorge lezen en grof werd aangevallen. Maar het was niet om deze onbekwame of partijdige autori teiten tot de orde te roepen, dat minister Frlck zich met die onsmakelijke episode bezig hield. doch integendeel om Rosenberg gelijk te geven.” De „Osservatore” citeert vervolgens eenige passages uit Frick’s rede, waarin os gezegd werd, dat het „In het nationaal-socialistlsche Duitschland onduldbaar Is. dat een kerkelijke persoonlijkheid zich gerechtigd acht, zulke vra gen tot de overheid te richten.” De .Osservatore” merkt daartegen op, dat het In het reisverhaal wordt herhaaldelijk ge memoreerd de groote hartelijkheid welke van de zijde van landgenooten werd ondervonden op Madeira, te Rio de Janeiro, Buenos Alras en Kaapstad. Incidenten deden zich voornamelijk voor tij dens den oversteek van Buenos Aires naar Kaapstad, welke oversteek 25 dagen duurde, toen de eerste groote storm werd ontmoet, met zware zeeën die voortdurend over de ge heele boot en brug sloeg, welke geheel onder water verdwenen, zoodat alleen de wacht aan het dek bleef. Ook tijdens den oversteek van Mauritius naar Fremantle werd veel ruw weer ontmoet, os. een ernstige stormnacht waarbij de K XVIII eenmaal zoodanig slagzij bekwam, door een onverwachte zee, dat alle slapers aan bakboord uit de kooien werden gesmeten. Een warboel ontstemd van tafels, bedden, menschen, schrijfmachines en bed dengoed. alles door en over elkaar. Het is wonderbaarlijk, dat er geen ongelukken ge beurden op dezen ruim 3500 mijlen grooten oversteek, die 20 dagen duurde. 't Reisverhaal gewaagt voorts van den merk waardiger) opwindenden „Snip’’-nacht, waar, in de .^Snip” vlak over de K XVIII vloog, doch In wolken gehuld bleef. De radlo-peilln- gen die de „Snip’’ noodlg had, slaagden vol komen. Prof. Venlng Melnesz deed belangrijke waar nemingen tijdens deze reis. HU loodde' de diepste plek In den Atlantlschen Oceaan, n.l. 7600 meter tusschen Dakar en Pernambuco. Prinses Marie Louise, een nicht van den Engelschen Koning, bracht een bezoek aan de K XVIII, tijdens het verblijf te Montevideo. Van Engelsche zijde werd bij monde van den Gouverneur van Mauritius groote dank baarheid geuit over het bezoek van de K XVIII. Enthousiast memoreeren officieren en be- De „Times” schrijft, dat de verklaringen van Gayda In de „Gloroale dTtalla” over de aan komst van Britsche troepen in Britach-Somall- l*nd en een versterking van de Britsche troe pen In Egypte met 600 man uit Indië onjuist Mjn. Evenmin hebben troepenverplaatsingen Plaats gehad in Soedan of Kenya. SOERABAJA. 10 Juli (Aneta). Aneta ver nam uit Banjoewangi de eerste Indrukken van de reis van Hr. Ms. onderzeeër K XVIII, welke uniek en schitterend genoemd wordt. In to taal werden afgelegd 22.600 mijlen. De K XVIII dook in totaal 230 keer, zoodat de boot elf etmalen onder water is geweest. De ge heele bemanning is gezond; één onderging een lichte operatie in Buenos Aires en één te Kaapstad. 3 niiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiin ADDIS ABEBA, 10 Juli (Reuter). Naar men in regeeringskringen me dedeelt zal Abessinie de onmiddel- lijke bijeenroeping van den Volken bondsraad verzoeken. Het wil daar mede te kennen geven, dat het nog steeda tracht een vreedzame oplos sing te vinden voor het Italiaansch- Abessinisch conflict. In regeeringa- kringen is men van meening, dat inderdaad de - weigering van Italië tot benoeming van een vijfden arbiter doet zien, dat Italië liever tot geweld zjjn toevlucht neemt dan dat het een juridische regeling van het geschil tracht te bereiken. manning de onvergetelijke radio.uttzending, die pp Mauritius overkwam, evenals de gast vrijheid van alle naties waarmede men tijdens den tocht in aanraking kwam, o.a. van de zijde van de Australiërs te Fremantle, die den eersten onderzeeër welke deze plaats aandeed, hartelijk befulfden en hoopten ook hierin een bewijs te mogen zien van den wil tot ver steviging van de handelsbetrekkingen met Indië. Als souvenir aan dit' bezoek werd een pet van een der officieren aangehouden. Dit beknopt reisverslag samenvattend, sumeerde luitenant ter zee Ter Poorten drie punten: PARIJS, 9 Juli Een dramatisch diplo matiek Incident, dat de moeilijkheden van bet kortelings gesloten Fransch-Sovjet-Russiscbe pact aan het licht brengt, is ter kennis van den correspondent van de „Daily Telegraph” geko men. lezen wjj in „De Telegraaf”. Niet lang geleden werd door de douane-auto- riteiten van Letland de bagage onderzocht van een koerier van de Komintern. Daarbi) werd een brief gevonden, gericht aan de Fransche communisten te Parijs, waarin deze werden ge ïnstrueerd, hun propaganda onder het Fran sche leger en de marine voort te zetten tegen officieren, die verdacht werden van „fascis tische” tendensen. De brief werd door de re- geering van Letland ter kennis gebracht van de Fransche ministers van Oorlog en Marine, die het schrijven aan den premier vooriegden. Laval was zeer verontwaardigd en ontbood onmiddellijk den Sovjet-Russlschen ambassa deur Potemkin, wien hU om naderen uitleg vroeg. „Uw gewoon excuus, dat de Sovjet-Russi- sche regeenng geen autoriteit over de Komin tern bezit, zal in dit geval niet helpen.” zeide Laval. „De overeenkomst, die ik te Moskou heb gesloten, werd met Stalin aangegaan. Hij is geen lid van de Sovjet-regeerlng, doch hl) is onbe twist leider van de Bolsjewistische partij en niemand kan ontkennen, dat deze partij de Ko mintern bestuurt.” De Sovjet-ambassadeur moet volgens correspondent van de „Daily Telegraph" in staat zjjn geweest, op dit argument een ant woord te geven. Hij kon slechts vaag beloven, dat een herhaling van deze Incidenten zal wor den voorkomen. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De secretaris generaal van het Vaderlandsche Front, kolonel Adam, heeft aan alle onderafdeelingen van 1 Vaderlandsche Front de volgende verklaring inzake de Habsburgsche quaestie uitgevaar digd: „Het Vaderlandsche Front bevordert in zijn rijen het respect voor de Habsburg-dynastle en verbiedt alle uitingen, waardoor het Huls Habs burg wordt vernederd of tekort gedaan. Het is mogelijk en wenscheljjk, dat de volkeren van het Donaugebled eens, bij volle garantie Van hun onafhankelijkheid en nationale vrijheid, weder de economische wetten zullen volgen en tot een economische samenwerking zullen komen. In de lijn van deze ontwikkeling zou de Habs burgsche Kroon opnieuw van beteekents kun nen worden in de Europeesche staatkunde. Evenwel is propaganda voor restauratie In het huldig stadium van de binnenlandsche ont- HANKOÜ, 10 Juli (Reuter) Het aantal slachtoffers, dat ten gevolge van de overstroc- ming om het leven is gekomen, is nog ni?t bekend, doch men vreest, dat het zeer hoog is. In het district Hankou zijn 50.000 personen dakloos De steden Woe Tsjang en Han Jang staan gedeeltelijk onder water. TOKIO, 10 Juli (ANP). Op sensationeele wijze publiceeren de dagbladen alhier een bericht volgens hetwelk generaal Sjeng Sjl Tsal, de gouverneur van Sinkiang in Chineesch Turkestan, kort geleden lucht aanvallen zou hebben doen uitroeren door verscheédene vliegtuigen op Oeliasoetai, een belangrijke stad tusschen Buiten- Mongolie en Sinkiang, die in 1933 zich heeft losgemaakt van Buiten-Mongolle. Bij deze luchtaanvallen zouden ruim 1000 dooden gevallen zijn onder de bevolking. WEENEN, 10 Juli. (Reuter.) De Federale Landdag heeft het wetsontwerp tot opheffing der Habsburgwetten met algemeene stemmen aangenomen. VATICAAN-STAD, 10 Juli. (Reuter) Het rondschrijven van den Duitschen minister van Binnenlandsche Zaken, waarbij de Dultsche Katholieken worden beschuldigd zekere Rtfks- wetten te weerstreven, heeft in Romeinsche religieuze kringen emotie veroorzaakt. Men herinnert zich hier de herhaalde over tredingen van de bepalingen van het concor daat en de vervolging, waarvan zekere leden van de geestelijkheid hadden te lijden. Is te Mantsjoeli, aangezien Mandsjoekwo wenscht, dat diplomatieke betrekkingen worden en En Over z^^Kgggnen, Vaart meteére Neerlands vlag, Een symbool van ’t kleine landje. Een symbool van ons gezag. En al hebben andere landen Dikwijls ook een massa praats, De K XVIII is in orde' Die is heusch achttien karaats’ Wakkere marinemannen En bekwame commandant. Dacht je soms alléén te reizen? Nee, met jullie vaart heel 't land! Want naar verre werelddeelen En naar elke vreemde zee Gingen steeds in hun gedachten Alle landgenooten mee. Deze tocht was niet krijgszuchtig. Diende ook de wetenschap, Die door zulke expedities Steeds vooruit gaat, stap voor stap. Daaglijks vroeg men hier in spanning Gaat de tocht wel goed en snel? Tot steeds ’t laconiek bericht kwam: „Geen bijzonders. Alles wel." En waar je was aangekomen Of waar je ook was gestart. Jullie „tOare plaats”, hoor jongens, W.as steeds: midden in ons hart! H. K. Te 3.40 Amsterdamschen tijd) ▼aart de K XVIII de haven van Soerabaya binnen. Op de kade zet een muziekkorps het Wilhelmus in, stoomfluiten gie ren, het motorgeronk der vliegtui gen davert door de lucht, alles uit klinkt het eindeloos gejuich der duizenden, die van de komst van den onderzeeër getuige waren. De „Osservatore" citeert verder de uitlatin gen van minister Frlck over de overbodigheid der katholieke vereenigingen en wijst erop, dat deze in het concordaat erkend en beschermd zijn, hetgeen beteekent, dat zU niet overbodig geoordeeld werden, maar beschouwd werden als nuttige elementen voor de Dultsche een heid. SOERABAYA. I I Juli (Aneta) Langzamerhand worden de omtrek ken van de K XVIII zichtbaar. Talrjjke marine-vliegtuigen zjjn op gestegen en cirkelen boven den on derzeeër. Aan de haven zjjn vele autoriteiten aanwezig om de officieren en be manning te begroeten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1