Katholiek Overheidspersoneel Boldoot bezuinigingsplannen r Controle op crisis organisaties 1 LOONBIJSLAG IN HET LANDBOUWBEDRIJF i L* w DONDERDAG 11 JULI 1935 Met de K.LM. naar Knocke A Guit over de salaris-positie Aan het einde toe R.K. Bouwpatroons V1ERL1NG GEBOREN In Tuindorp bü Utrecht De bezuiniging op het onderwijs Voorstel tot opheffing, aangenomen Natuurschoon, vermaak en comfort in een Belgische badplaats ONDERSCHEIDINGEN AAN NEDERLANDERS MILITAIR INVALIDENHUIS TE LEIDEN Doorverbinding in Mei 1936 met Nederland RUSSISCH-ZWEEDSCHE LUCHTDIENST DE HEILIGSCHENNIS TE EIJGELSHOVEN ENGELSCHE AUTORITEITEN OP SCHIPHOL I Uitvoerig in een hoofdbesturen vergadering der R. K. Cen trale besproken Door Oostenryks Bondspresident verleend Gasten van de K.L.M. en van het Amsterdamsche gemeentebestuur Kath. Onderwyzersverbond over de Memorie van Antwoord Jaarvergadering te Den Bosch _Laude ologne Stichting jaarlyksche H. Mis van Eerherstel 5 f i, A 100 Th. de s Rede J. H. Waterberg Zuivelsteun net ge- Z. H. Exc. Mgr. Diepen, die de vergadering Een motie rten, ten- I ten. nog met met niet blind zelfs voor de gevolgen, die een crisis onder deze omstandigheden met zich mee zou kunnen brengen, maar wij hebben den plicht te strijden voor de belangen van ons zelf en van onze gezinnen. i kunnen gezonden wor- Iberts te Eljgelshoven. «uw- ben evif rekt iikj» ixxr N« ben i te Tengevolge van bemoeiingen der Kamer zal bij deze Instellingen voortaan ten aanzien van vergoedingen voor reis- en verblijfkosten van personeel der crlsis-instelllngen meer Behandeld worden overeenkomstig hetgeen gebruikelijk is In den gewonen Ryksdienst. Hat la zeker, dat Naar wij vernemen, heeft de Crisls-Zuivel- Centrale bepaald, dat In het Regeeringscon- tract voor Inkoop van consumptiemelk 1935- 1936 met ingang van 3 Juni 1936, in plaats van „Crisis. Zul vel-Centrale" dient te worden gelezen „afdeellng Zulveksteun Neder, landsche Zulvelcentrale.” |l chool door r den blwl haas egel n ze zcht- kij kkaas ver- :om- Cent p t» de besparing dan vele duizenden guldens zal bedragen. Alleen reeds doordat by een der or ganisaties de rljwielvergoeding voor controleurs voortaan zal worden beperkt tot een maximum van 150 per jaar (tevoren 254 cent per K.M„ zonder maximumbedrag), zal naar schatting ƒ7500 per jaar besparing worden verkregen. Regeling eveneens getroffen voor Noord-Brabant en Limburg De Kamer tyacht de belangrijkste harer op merkingen onder de aandacht van den minister van Economische Zaken, die eveneens van oor deel was. dat de directeur der Instelling in zijn taak te kort geschoten was en verklaarde, niet te zullen nalaten, den directeur en ook het be stuur der centrale van zijn gevoelen ten op zichte van het gevoerde beheer te doen blijken. Verschillende maatregelen tot bezuiniging werden daarna Ingevoerd. Zij kunnen geacht worden een besparing van ten minste 5000 per jaar te beteekenen. afgezien nog van be- 'angrjjke besparingen op reis- en verblijfkosten enz. Het K.O.V. betreurt levendig, dat de beper- king der kweekschoolopleiding niet direct krach- i tiger wordt ter band genomen. Stopeetting van de opleiding gedurende een tweetal jaren en afschaffing van het Staatsexamen, waardoor de wilde, ongecontroleerde opleiding onmogelijk zal worden, zouden spoedig de noodige werkverrul- Snlng scheppen. De woordvoerder van den R.K. Bond van Overheidspersoneel was de heer L. F. Guit uit Den Haag. Doordat een doorrijdende spoorwagon te M issouri tegen de pijlers van een Mississippi- brug botste, stortte deze in en kwam op een dertig meter lager gelegen straat terecht. Fenige voorbijgangers werden daarbij gewend. Een overzicht van de* opruimings- werkzaam heden De groote belangstelling van Engelsche auto riteiten in de Nederlandsche luchtvaart is Woensdag opnieuw gebleken door de aankomst op Schiphol van de burgemeesters van Brad ford en Leeds, van wie eerstgenoemde was ver gezeld van zijn echtgenoote, terwijl nog twee andere officieeie personen tot het geselschap behoorden. Aan het thans verschenen verslag van de Algemeene Rekenkamer over 1934 ontleenen wij het volgende: Het bestuur van het K.O.V. vergaderde dezer dagen te Utrecht ter bespreking van de Memo rie van Antwoord bij het Wetsontwerp tot ver laging van de openbare uitgaven. Hoewel de voorzitter zekerheid had verkregen, dat de berichten in de dagbladen over het uit lichten van de onderwljsparagraaf juist achtte de vergadering het toch gewenscht In hotel .Kasteel van Antwerpen" *e utrecht werd Woensdagmiddag een gecombineerde hoofdbesturenvergadering van de bij de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel «ongesloten organisaties gehouden. Het K.O.V. zal con amove de voorloopige pen- slónneerlng der 60-jarige onderwijzers acceptee- ren, indien zij facultatief wordt gesteld voor de gehuwkle en de ongehuwde kostwinners. Het gezinsbelang vordert, dat deze twee groepen niet worden gedwongen tot ontslag. De Minister van Sociale Zaken heeft thans besloten ook voor de gemeenten in de provin cies Noord-Brabant en Limburg, nadat hem door de werkgevers- en werknemersorganisaties unaniem geadviseerd was hiertoe over te gaan, de regeling, welke beoogt met bijslag van Over heidswege het opnemen van arbeiders in het landbouwbedrijf mogelijk te maken, te doen gelden. De regeling, welke voor genoemde pro vincies is getroffen, komt overeen met die, wel ke geldt in de provincies Groningen. Fries land, Drenthe, Overjjsel, Gelderland en Utrecht. De regeling geldt voorloopig voor de periode van 1 Augustus tot 31 December as. Men verzoekt ons opname van het volgende: Het Comité van Eerherstel te Eljgelshoven heeft besloten tot stichting van een jaarlljksche H. Mis van Eerherstel. Verder werd besloten tot het. oprichten van een passend monument op den oever van den bruinkool vijver, de plaats, waar de opengebroken tabemakelkast is gevon den, en zoo mogelyk tot het aanschaffen van nieuwe H. Vaten ter vervanging van de ge- stolene. De benoodigde gift^p den aan pastoer Th. All Tenslotte werd een motie aangenomen, waar in de vergadering haar ernstige teleurstelling uitspraak over het voornemen der regeering om andermaal een belangrijk offer van het over heidspersoneel te vorderen en by de volksver tegenwoordiging wordt aangedrongen om alles in het werk te willen stellen, waardoor het voornemen der regeering niet ten uitvoer zal worden gebracht. Krachtig wordt ook stelling genomen tegen het wetsontwerp, waarin vrij wel uitsluitend aandacht is geschonken aan het herstel van de Staatshuishouding en de meenlng uitgesproken, dat herstel van de Volkshuishouding de basis moet zyn van ge zonde Staatsfinanciën, welk herstel dus aller eerst dient te worden nagestreefd en wel door middel van constructieve maatregelen, in welk o[>zicht de R. K. Centrale zich aansluit by het geen daaromtrent in het Voorloopig Verslag is opgemerkt. De Nederl. R.K. Bond van Bouwpatroons congresseert dezer dagen te ’s Hertogenbosch. Na een officieale ontvangst ten stadhuize Maandagmiddag en een uitstapje naar de bad plaats „De yzeren Man" Maandagavond, begon Dinsdagmorgen de jaarvergadering, voorafge gaan door een H. Mis in de kathedrale basiliek. In Casino verwelkomde de voorzitter, de heer H. Klein Schiphorst te Haarlem, de af gevaardigden. zyn openingsrede was een crisisredevoering. De maatschappy iydt aan de gevolgen van het individualisme en slechts ge meenschapsgevoel kan de redding brengen. Daarom is organisatie noodlg. Wat de katho lieke bouwpatroons betreft, kon spr. tot zUn vreugde constateeren, dat daar de noodzake- lykheld van organisatie steeds duldelyker ge voeld wordt. In 1930 by het eerste optreden van spreker ais voorzitter telde de bond 1340 leden, thans 1930 leden, een vooruitgang dus van 600 leden. De voorzitter schetste dan wat de organisa tie deed en doet. Hü waarschuwde met klem tegen de uitschakeling van den particulieren aannemer by de uitvoering van overheidswer- ken. Geen zuinig beheer Het onderzoek, dat de Kamer instelde by een der oudere z.g. centrales, vestigde by haar den indruk, dat de directeur der instelling te kort schoot in het betrachten van zuinigheid in zyn beheer, zoowel in het algemeen als wat uit gaven betreft, waarby zyn persoon betrokken was. Hy genoot als directeur een salaris van ƒ4000, doch daaraan werd toegevoegd een trac- tement van 5000 als hoofdcontroleur. Daaren boven bracht hy /9.60 per etmaal in rekening zonder daartoe gemachtigd te zyn voor verbiyf in de plaats waar de centrale gevestigd was (zyn woonplaats was elders). Ook de kos ten van een spoorwegabonnement eerste klasse, dat biykbaar uitsluitend diende voor heen en weder reizen tusschen woon- en standplaats, waren ten laste van de Instelling gebracht, evenals de bagage-verzekering. De vergoedingen voor eenlge dienstreizen naar andere plaatsen in Nederland en naar het buitenland waren buitengewoon hoog berekend, terwyi bijna alle kostennota’s verhoogd waren met posten voor representatiekosten, taxi’s' en sigaren (over een tydvak van ruim 4 maanden beliepen deze extra verhoogingen by na ƒ200). Het algemeen beheer was op dezelfde leest geschoeid. Het personeel genoot verschillende voorrechten, die personeel, in geiyke positie by den gewonen Ryksdienst werkzaam, niet sou hebben verkregen. In plaats van de algemeene salarisverlaging, die vqor dit laatste was toe gepast, was voor het administratief personeel dezer Instelling een byna algemeene salaris- verhooglng toegepast. Talrijk waren voorts de aanmerkingen, te maken op de vergoedingen voor reis- en verbiyfkosten, representatiekosten enz. De 3-motorige T XII „Duif” bestuurd door gezagvoerder Moll, heeft de Engelsche bezoe kers van Engeland naar de hoofdstad gebracht. Tegen tweeën geschiedde de aankomst op Schiphol, waar ter verwelkoming aanwezig wa ren de directeur der K. L. M. de heer A. Ples- man. de wethouder voor de Handelsinrchtingen. de heer J. Ter Haar Jr„ de directeur van deze instelling Ir. A. Boogerds. de gemeente-secre» taris, mr. S. J. van Lier, alsmede de heeren Goedhart als vertegenwoordiger van de I. A. T. A. en Thomson, stationchef van Schiphol. Onder leiding van den heer Plesman heeft het gezelschap, na in het restaurant de lunch te hebben gebruikt, de luchthaven bezichtigd en met groote. belangstelling van de verschillen de onderdeelen van het bedrijf kennis genomen. Het gezelschap heeft vervolgens per auto aan de voornaamste oude en nieuwe woonwijken van de hoofdstad een bezoek gebracht. Woensdagavond zyn de Engelsche bezoekers de gasten geweest van het gemeentebestuur aan een maaltijd in het Amstel Hotel, waaraan wet houder Ter Haar als tafelpraeses fungeerde. Dinsdag heeft zich in een gezin, wonende in de Prof, jan Kopslaan in Tuindorp bü Utrecht het zeer zeldzaam geval voorgedaan van de ge boorte van een vierling. Allen zyn van bet vrouweiyk geslacht. Twee van de kinderen kwamen dood ter wereld. De twee anderen zyn in leven en maken het naar omstandigheden goed. De vier kinderen tezamen wogen ruim veer tien pond. Aan de twee overlevenden ia het H. Doopsel toegediend. Met de uitgeoefende contróle op crisis-organi- satles zyn over het algemeen goede resultaten verkregen. Het totaal der sommen, teruggevor derd wegens fouten in de berekening, bedroeg slechts een paar duizend gulden, doch de be zuinigingen van doorloopenden aard, waartoe diverse wenken der Kamer aanleiding gaven, zyn van veel grooter beteekenis. Een betrouw bare schatting van het totaal dezer besparingen is niet mogeiyk, wel worden hier eenlge cyfera genoemd. In de laatste maanden van 1934 nam de Crisisaccountantsdienst in opdracht van het College van Regeeringscommlssarlssen een onderzoek ter hand met het doel, geiykheid te verkrijgen in de normen van beloontng voor personeel In den buitendienst der Provinciale Landbouwcrisisorganisaties, alsmede in de ver goedingen, uit te keeren aan leden en secretaris sen van districtsbesturen. Dit geschiedde In overleg en samenwerking met een hcofdamb- tenaar der Kamer. zyn. nu reeds enkele voorname punten onder het oog te zien, dat het K.O.V. afwyzend moet staan tegenover elke salarisverlaging, zoolang niet alle vaste lasten zoodanig zyn verlaagd, dat een verdere salariskorting te verdedigen zou zyn. Speciaal voor de onderwyzers is een korting nu allerminst gerechtvaardigd. Wat betreft de salarieerlng van den toekom- stlgen onderwyzer ad 500 per jaar is het K.O.V. van meenlng, dat de talrykheid van het onderwyzerscorps afhankeiyk is van het groot aantal kinderen, dat in Nederland onderwys moet genieten. Het Lager Onderwijs is nood- zakeiyk voor allen en deze noodzakelykheid legt aan de geheele natie verplichtingen op. maa: mag nimmer een motief zyn om de onder wij- zers te declasseeren op een wyze, als In het voorstel „Kweckellng met akte" of in het gewy- zigde voorstel „Onderwyaer ad 500 per jaar” tot uiting komt. Het K.O.V. staat scherp af wijzend tegenover een dergelyke salarieerlng van den jongen onderwyzer. De Algemeene Rekenkamer heeft goede resultaten verkregen Volgens een rapport, waarvan de Kamer ken nis nam, zouden de voorstellen, uit dit onder zoek voortvloeiend, een bezuiniging kunnen be teekenen van ongeveer ƒ235.000. De vaststelling van de dienstvoorwaarden voor het personeel der crlsls-lnstellingen Is biy kens een schryven van den minister van Eco nomische Zaken in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Zeer binnenkort zal de defi nitieve vaststelling plaats hebben. Rechtstreeksche onregelmatigheden In reis declaraties by crisisinstellingen kwamen voor, hoewel niet in sterke mate. Verscherpt toezicht werd toegezegd. De mindere bate, die de voorloopige pension- neering door deze uitzondering zal afwerpen, kan ruimschoots vergoed worden door het ont slag van de gehuwde onderwyseres-niet-kost- winster, wier handhaving, in verband met de diverse regeeringsmaatregelen, meer en meer een schrynend onrecht wordt. De voorzitter, dr. J. C. M. Sweens, burge meester van Gllsen, wees er In zyn openings rede op. dat deze vergadering bedoeld is als een waardig openlyk protest. In dit verband herinnert spr. ook aan de passage in de Me morie van Antwoord, dat er een goede geest Is tmder het overheidspersoneel. Vast staat, dat het overheidspersoneel, over tuigd van de moeiiykheden, zy het schoorvoe tend. zich met ’s lands leiding één heeft ge weten en daarom telkens en telkens over nieuwe en vaak zeer zware offers overleg heeft ge pleegd met de bekende resultaten. Geen verbittering maar diepe teleurstelling heeft zich meester gemaakt van onze leden, al dus spr., nu de regeering andermaal meent en zulks in weerwil van verschillende hoopvolle uitlatingen, die er op duldden, dat het uit zou zijn met die aanslagen op het levenspeil der ambtenaren hun hooge pllchtsopvatting te moeten waardeeren door een nieuwe 5 pCt. kor ting. Ook dit offer zou gedragen worden, ware het niet, dat eenerzyds de grens van het mogeiyke niet lang reeds ware overschreden en ander zijds deze korting wederom om een andere kor ting roept. Zoolang immers de aandacht van de regeering op de eerste plaats biyft uitgaan naar saneering der staatshuishouding in plaats van naar de saneering der volkshuishouding, past gestage loonkorting in het raam der be zuiniging. Bovendien wil het er by het over heidspersoneel niet goed In, dat salaris-verlaging wordt aangewend om accynsverlaging te be vorderen. Er is ontstemming gewekt by het burgerlijk overheidspersoneel door het voorstel der regee- jing tot Invoering van het capitulantan-stelsel, waarin wy r.k. ambtenaren naast andere ernstige bezwaren zoo zwaar aanvoelen de achterstelling van het groote gezin. Spr. hoopt, dat de leden der Tweede Kamer by de besprekingen over het bezuinigingsplan, die op 17 Juli beginnen, de bezwaren van het RK. overheidspersoneel in aanmerking zullen nemen. Het woord was daarna aan den heer J. H. Waterberg, secretaris van den R.K. Bond van P.T. en T. personeel „8t. Petrus”. De bondspresident van Oostenrijk heeft volgende onderscheidingen verleend: Het grootkruis eerste klasse van de orde van verdiensten van Oostenryk aan den minister van financiën, Mr. P. J. Oud, terwyi tot groot officier in die orde werden benoemd Mr. L. A. Ries, administrateur by het departement van financiën en Prof. Mr. 4Jr. J. P. A. Francois, administrateur by het departement van bul- tenlandsche zaken. Een vertegenwoordiger van de Zweedsche Aero Transport vertoeft te Moskou voor onder- handelingen met de leiding der. Russische ci viele luchtvaart voor de instelling van een Rus- slsch-Zweedsch luchtdienst tusschen Lenin grad, Helsingfors, Abo en Stockholm. Naar ver. luidt is hieromtrent volkomen overeenstemming bereikt en zal de dienst In Mei 1936 worden geopend. Het ligt In de bedoeling, wanneer de lucht haven van Stockholm gereed is, deze lyn via Kopenhagen en Amsterdam door te trekken tot Londen. Hierdoor zou Nederland dus in het rechtstreeksche luchtverkeer met Sovjet-Rus- land worden opgenomen. Naar wy vernemen is In de Woensdag gehouden algemeene vergadering van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, het voorstel van het hoofdbestuur tot opheffing van het Kon. Militair Jnvalidentehuls te Lelden aan genomen. r De 38 verpleegden zullen als gevolg van dit besluit in Bronbeek worden ondergebracht. die nu concreet opnieuw aan de orde Is, n.L de voorgenomen salarisverlaging. Wy. het personeel in dienst van de overheid in het algemeen genomen, hebben toch mln- stens recht op een zoodanig bestaan, dat wy kunnen leven. De positie van het overheidspersoneel is al- dus. dat er by regelmatig terugkeerende ern stige salarisverlagingen, regelmatig verhooging van andere verplichtingen heeft plaats gevon den De salarisverlagingen zyn van dien aard, dat zonder eenlge overdryving kan gezegd wor den dat wy aan het eind *yn van wat kan ge dragen worden. De heer Waterberg zal zich bepalen *ot jespreken van enkele algemeenheden. Óp de vraag in het Voorloopig Verslag steld, welke groepen van ambtenaren de regee- ring zich voorstelt uit de pensioenwet te lich ten, wordt in de Memorie van Antwoord geen antwoord gegeven. Deze kwestie schijnt spr. zeer moeiiyk. De persoonlyke omstandigheden van deze uit te lichten ambtenaren zullen ge heel verschillend zyn, al naar gelang zy ge huwd zyn of ongehuwd en voorts al naar ge lang zy een meer of minder groot gezin heb ben. Spr. wijst voorts op een eigenaardige omstan. dlgheid in verband met het voornemen van de regeering om de annuïteit, die het Rijk jaar- lyks aan het Pensioenfonds verschuldigd Is, met 3 millioen te verminderen. Er is een wetsont werp daartoe Ingediend en hierin wordt tevens voorgesteld het woord annuïteit te vervangen door het woord bijdrage. En nu is het eigen aardige, dat de regeering in de M. v. A., die later is verschenen, weer spreekt van annuïteit en daarin wordt een tydvak genoemd van 57 jaar. Spr. becijfert, dat een voordeelig saldo van 55 millioen geheel verdwynen zal van de balans van het algemeen burgeriyk pensioenfonds, met een verlaging van het bydrage-percentage met nog geen 2/5 pCt., terwyi de regeering voor stelt niet alleen het bydrage-percentage te ver minderen met een vol percent, doch bovendien om de annuïteit te verminderen met 3 millioen. Er zal dus door dien maatregel onWddeliyk een belangryk tekort ontstaan in het burgeriyk evenwicht. Tegenover een voordeelig saldo van 55 millioen in het burgeriyk evenwicht staat een nadeelig saldo In de verzekeringen- en mill- talre-evenwichten van 101 millioen, zoodat het totale nadeelige saldo 46 millioen bedraagt. Met een vermindering* van 1 pCt. van het by drage-percentage. waardoor het voordeelig sal do van het burger-evenwicht zal worden om gezet in een nadeelig saldo, zal het totale na deelig saldo van de balans van het fonds be- langrjjk stygen. Bovendien komt het fonds nog te staan voor een beduidende vermindering van Inkomsten uit •aderen hoofde. Spr. denkt aan het aangekon- dlgde wetsontwerp tot verlaging van de rente der pandbrieven, waarvan het fonds een be duidend aantal millloenen bezit, het streven der regeering naar reactlveering der wachtgel ders en de voorgestelde wyziging van de beleg- (ingswet. Wy bevinden ons met de Fondsvorming voor onze pensioenen en die van onze gezinnen op een gevaariyk pad, waarby een ernstig toezicht niet achterwege zal mogen biyven. Inmiddels zyn door de regeering een tweetal wetsontwerpen tot wijziging van de Pensioen wet Ingediend. Een van die beide ontwerpen, het z.g. cumulatie-ontwerp, heeft tot strekking de cumulatie te beperken. Het gemopper van het Nederlandscne volk over de cumulatie, welk gemopper men dikwyis Pleegt aan te dulden met een soort demagogisch streven, gaat niet over de luttele bedragen, waarover het in dit wetsontwerp gaat. ^Het gaat om „het geiyktydig genot van in komsten uit verschillende overheidskassen door *dn persoon”, zooals de regeering het uitdrukt niet over de vraag of de een of ander met klein pensioentje tracht door een neven betrekking van geringe beteekenis zyn Inkomen ongeveer te houden op het peil, waarop het •tond vóór hy gepensionneerd werd. Waarom wordt geen voortgang gemaakt met het aangekondlgde wetsontwerp tot invoering T*n een crlsls-inkomstenbelastlng en met het ontwerp tot invoering van belasting op de V.’s? Waarom krijgen wy In Nederland niet voor ■He Nederlandsche staatsburgers een vrygezel- “n-belastlng, zooals wy die kennen voor het Rykspersoneel, n.l. van lOpCt. van het maxi mum van den gehuwden ambtenaar? Spr maakt er ook aanmerking oo. dat in Y*n*ve onze regeeringsvertegenwoordigers tegen o* 46-uren -conventie stemden en vraagt zich af waarom de regeering tot nu toe doof bleef voor actie om althans aan het Ryksp»rsoneel, *t effectief nog 51 uren per week werkt, de W-urige werkweek toe te staan. Wy strijden niet tegen de regeering, wy zyn In de Woensdag voortgezette jaarvergadering te *s Hertogenbosch van den R. K. Bond van Bouwpatroons diende het H.B. een voorstel in, luidende: „De vergadering spreke zich in principe uit over het idee van werkverdeeling.” Aldus dit voorstel toelichtend: Reeds meerdere besprekingen zyn gevoerd met andere aannemersorganlsaties en architec ten om tot saneering van het bedrijf te komen. De groote oorzaak der misère is: te weinig bestedingen 'voor het aantal aannemers. Dit veroorzaakt moordende concurrentie. Gedacht wordt over een regeling, waardoor niemand meer werk zou mogen aannemen dap een zeker percentage van het gemiddelde, ge maakt in een zeker aantal vérloopen jaren. Daarvoor zal een bureau moeten worden op gericht dat een en ander nagaat en vaststelt. Vóór wy in deze richting verdere stappen doen is het noodlg te weten of de leden In b e- g I use 1 bereid zyn een dergelyke regeling te aanvaarden. Natuuriyk zal deze regeling niet worden In gevoerd. als er geen zekerheid is, dat ook on georganiseerde patroons er aan onderworpen zullen zyn. Dit voorstel ontlokte een levendige bespre king en tal van opmerkingen, die echter alle be doeld waren als practische wenken voor de uit voering. Omtrent die uitvoering zelve kon het H.B., naar de voorzitter mededeelde, nog niets defi nitiefs zeggen, daar het eerst de gedachten der vergadering over het principe wilde vernemen. Het principe vond algemeene Instemming en het H.B. werd gemachtigd, het thema verder uit te werken. Dan kwam weder een princlpieele vraag in bespreking en wel, of de organisatie als zoo danig zich met de afschaffing van opzet-con- tracten moet bezig houden. De vergadering beantwoordde deze vraag be vestigend en zy zal In de afdeellngen nader worden besproken en zoo,- mogelyk zullen voor loopig plaatselyke regelingen worden gemaakt. De voorzitter van den Nederl. R. K. Midden standsbond sprak de vergadering toe. Nog werden verschillende voorstellen behan deld. O.a. werd besloten, de volgende algemeene vergadering te Breda te houden. By de rondvraag wees de afd. Doetlnchem er op. dat de Ned. Heldemy. dit Jaar voor 50 millioen werken heeft uitgevoerd. Zy begint nu ook al met bovenwerken. Het wordt naar het oordeel van de afdeellng tyd, dat daar wordt tegen In gegaan. De voorzitter zegde ernstige bespreking van deze aangelegenheid met den R. K. Werkge- versbond tcy. Onze positie is een met benydenswaardige. Wy zyn als het ware de meest in het oog loo- pende post op de begroetingen en hebben daar door ook immer byzondere aandacht. De voor het overheidspersoneel noodige uit gaven vormen in veel gevallen den ten onrechte sluitpost pp de begroeting. Wij hebben ernstige bezwaren tegen de wyze waarop het overheidspersoneel nu weer by her haling het kind van de rekening wordt. En wisten wy nu maar waarom de offers gebracht zyn. By lederen maatregel, dien de Regeering heeft genomen en ook nu weer voorstelt, wordt het inkomen van de werkende ambtenaren minder. De koopkracht wordt ernstig aange tast en daardoor is de verlaging een dubbel snydend zwaard voor den ambtenaar zelve en voor hen. die voor een deel van die ambtenaren moeten leven. De ambtenaren en 'werklieden die in over heidsdienst zyn en die naar de meenlng van zoovelen een „vaste” positie hebben, zien prac- tisch genomen hun vaste verbintenis lederen dag bedreigd. De Regeering Is tevreden over de ambtena ren. zy meent dat de gevraagde offers by de ambtenaren niet een geest van ontmoediging hebben gebracht en dat zy de zware offers zonder verbittering en zonder eenige vermin dering in arbeidslost, in arbeidsprestatie heb ben gebracht. Wy kunnen de Regeering wel volgen in haar bewering dat de ambtenaar over arbeidslost en arbeidskracht beschikt. Het Nederlandsche over heidspersoneel heeft zich ondanks de aanval len, die immer van buiten op die groep worden gericht, onderscheiden door plichtsbetrachting en arbeidskracht. Nederland kan trotsch zyn op het Ryksambtenarenkorpe niet alleen, maar ook op dat van de lagere organen. Dat er geen verbittering zou zyn en geen ontmoediging, is een fatale vergissing. De geest ender het ambtenaren- en werkliedenkoor is er Inderdaad eene van ontmoediging. En dat kan niet anders. Wij willen wel van deze plaats aan de Re geering zeggen, dat er ontmoediging is; dat er angst is; dat er zorg is in de gezinnen van de duizenden, die gemeend hebben een vaste be trekking te krijgen en die schromelyk zyn te leurgesteld. Daar is ook angst in de gezinnen èn van het hoogere èn van het lagere overheidspersoneel in het algemeen genomen over den maatregel De Regeering voert naar onze vaste overtui ging een salarispolitiek, die tot ongekende slechte verhoudingen moet leiden. Of by die salarispolitiek wel altyd zooveel mogelyk de cultureele waarde van ons volk bewaard blyft. zou spr. niet willen toegeven. Spr. denkt daarby aan de maatregelen by het Lager Onderwys, voor het Nyverheidsonderwys. by de Psychopatenzorg en nog zoovele an dere. De gevoerde Regeeringspolitiek slaat by het Overheidspersoneel diepe wonden, wy hebben er voor te zorgen, dat wy de voor de hand lig gende middelen aanwenden om de geslagen wonden te helen en te pogen te bewerken, dat het slaan van nieuwe wonden wordt voorkomen. Laten wy hopen, dat onze actie een uiting zy van Ingehouden ontstemming, van waardig protest, met de hoop te voorkomen wat aan- vankeiyk onafwendbaar bleek. wy hebben de overheid te bewyzen dat wy met recht vragen, zich terug te trekken van het terrein van het bedrijfsleven en de orde, nlng daarvan aan ons over te laten onder haar toezicht. Er zal een adres aan de leden der Eerste en Tweede Kamer worden gezonden. In huishoudeiyke byeenkomst werden slotte nog besprekingen gehouden. De chaos is vervelend. Als de chaos regel was, zou de Douglas, die van Schiphol opstijgt, in Tlmboektoe kunnen landen en zou na Haam stede of Vlissingen Bagdad kunnen volgen. Maar ziehier de macht van den modernen mensch. De K.L.M. zegt „Knocke" en Knocke is er. driemaal per dag. regelmatig als de wij zers van een Nederlandsche stationsklok. De regelmaat wordt poëzie en met een lyrische ontroering gaat men de dienstregeling van onze vaderlandsche luchtiynen bestudeeren. Een variant op een bekende Chestertoniaan- sche paradox als de overpeinzing (In den prillen morgen) van een journalist, die met enkele lot- genooten door de directie van de K LM- en het gemeentebestuur van Knocke was ultge- noodlgd om een week-end In deze Vlaamsche badplaats te komen doorbrengen. Voor wie haar waardeeren, is deze poëzie inderdaad voelbaar. In den tyd van anderhalf uur. tusschenlan- dingen en ruim genomen oponthoud meege rekend. brengt de K L M. haar passagiers van Schiphol naar het vliegveld van Knocke-Zoute, dat in de zomermaanden als eindpunt van de luchtlyn naar Zeeland gerekend wordt. De .Kwak", een der laatste Doug’as-aan- wlnsten. scheert doelbewust over Holland en Zeeland, een maximaal comfort by de grootst mogeiyke zekerheid. Amsterdam verdwijnt als een grauwe vlek aan den. horizon, de Rotter- damsche Maas vormt de scheiding tusschen Noord en Zuid en het uitzicht op de Zceuwsche eilanden waarborgt de nauwkeurigheid van onze goede oude schoolatlas. Niet iedereen zal het genoegen hebben op het vliegveld van Knocke-Zoute verwelkomd te warden door den heer G. J. Reyers. aie daar In de zomermaanden de K L M. vertegenwoor digt en door den hartelyken gemeente-secre- tarls van Knocke. den heer J. Claeys De heer Claeys was onvermoeid met zyn Nederlandsche gasten de schoonheden van zijn stad te laten zien. Voor wie Knocke kent, zal het duldeiyk zyn, dat een gids daarby geen gemakkelyke taak heeft. Knocke bezit vrijwel alles, wat men in een moderne vacantlestad verwachten kan. Als rus tige badplaats zal zy niet gemakkelyk door de andere Belgische kustplaatsen overvleugeld worden, terwyi de schaduwzijden van het strand- genoegen ooor de zorgen van het gemeentebe stuur en den beschaafden smaak van de regel matige selzoengasten tot een minimum geredu ceerd zyn. De talryke hotels langs den zee-boulevard en de hoofdstraten der stad, zyn zeer comfortabel en er zyn er verschillende by, die den lastigsten gast volkomen tevreden zullen stellen. De tennisbanen en golf-links van Knocke zyn vooral in Engeland zeer bekend. Maar de groot ste attractie van de badstad, een attractie wer kelijk niet voor Engelscben alleen, is natuuriyk het stedeiyk casino. Een bezienswaardigheid Is verder dc Intact gebleven ..Battery Wilhelm II”, door de Dult- schers In het begin van den wereldoorlog aan gelegd. Een lange reeks van bomvrije schuil plaatsen en een monsterkanon, dat In actie kwam by den aanval der Engelschen op Zee- brugge. Aan de lunch, die door het gemeentebestuur van Knocke aan de Nederlandsche Journalisten werd aangeboden, sprak de burgemeester, de heer F. Desmedt, enkele behartenswaardlge woorden. Met begrypeiyke dankbaarheid roemde hy de voortvarendheid van de KLM, die de nood- 1 zakeiykheid voelt van een vlugge en gemakke lyke verbinding* met de seizoenplaataen In bet buitenland. Beter dan door Internationale con ferenties worden België en Nederland gediend door de sfeer van hartelyke verdraagzaamheid en wederzijdsche waardeerlng, die kan ontstaan ook door een kort bezoek in een vacantie van enkele weken. De badplaats Knocke wil voor lederen bezoeker een „home” zyn; In korten tyd Is zy uitgegroeid tot een geliefkoosd vacan- tie-oord met een vaste kern van bezoekers. Op hun wyze wilden de Nederlandsche jour nalisten de Internationale verdraagzaamheid en het onderling waardeeren huldigen door een bloemstuk neer te leggen aan den voet van het monument voor de oorlogsslachtoffers uit Knocke. In den vroegen Maandagmorgen brengt een Douglas de week-endgangers weer huiswaarts. De K.L.M. brengt haar passagiers naar Zee land. Rotterdam. Amsterdam of Twente. Om negen uur kan de zakenman die een week-end te Knocke heeft doorgebracht, op zyn kantoor zyn, waar het werk van lederen dag hem wacht. met een bezoek zou» vereeren, had bericht plot seling te zijn verhinderd. De verslagen werden goedgekeurd en de be groetingen voor bond en orgaan vastgesteld. De bondsbegrootlng toont een elndcyfer van f 38350; de begroeting voor het orgaan van f 26.950 Het bestuursvoorstel, de contributie te be palen op f 19 voor de leden der afdeellngen en f 22 50 voor persoonlyke leden, werd na eenlge bestrijding aangenomen met 100 tegen 59 stemmen. By de bestuursverkiezing werd de aftreden de voorzitter by enkele candldaatstelling her kozen. In de vacatureF. v. d. Werf zag zich by enkele candldaatstelling gekozen de heer Jos. v. Dyk, Glnneken. In de vacatureJ. Desslng werd gekozen de heer P. de Wit, Den Haag; In de vacature Spreuwenberg, de heer J. v. Boekholdt, Venlo; in de vacatureH. v.d. Bouwhuyaen, de heer J. Struyken. Tilburg; In de vacatureH. Meese, de heer H. Hóf te, Sittard. Een bestuursvoorstel tot statutenwyziging werd na eenlge bespreking aangenomen. De heer Jos. Meyring. voorzitter van den Bosschen Diocesanen Mlddenstandsbona. hield een opwekkende toespraak. De vergadering werd daarop geschorst tot Woensdag. Des namiddags werd een autotocht onder nomen naar Olsterwyk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5