ONS BLAD Doel van r de onderneming thans bereikt Wederom een nieuw incident Ethiopië b De „K XVIII” te Soerabaja aangekomen li I I heden Het nieuws van in De K 18 in veilige haven öE REIS IN BIJNA TIEN MAANDEN TROEPENVERSCHEPING ZONDER EIND DE BAROMETER JOH. LAUWERS VEREENIGDE KATHOLIÉKE PERS DONDERDAG 11 JULI 193S ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 233 V' g a dienen van wetenschappelijke doeleinden Enthousiaste ontvangst in Indië I t Groot succes voor onze marine Nieuwe Volkenbond en Conferenties van Grandi 5 k *Tl 11 In de M arine-aociëteit I Het vlagvertoon in de vijf werelddeeBffeheeft men op gelukkige wijze weten te combineeren met het Overal werd de bemanning op hartelijke wijze begroet, waarby natuurlijk de Hollandache kolonies uitblonken DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN 13 .NE f 2- 12.85 do PAYGLOP 3 ALKMAAR ENKELSTUKKEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER IT” ns- ken it 8 F. 6 Schip en bemanning ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op pag. één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiis 3 VERWACHTING: Zwakke tot matigen. 1 S Noordelijke tot Oosteltjken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm. „Eenige oploaaing van het geachil schijnt gezamenlijke atap van Engeland en Frankrijk te Addia Abeba” Groote drukte 400 zwarthemden naar Afrika ROME, 11 Juli. (A. N. P.J. Onder groot en thousiasme der toeschouwers Is gisteren het toe transportschip gemaakte stoomschip „Belvé- dère” naar Oost-Afrika vertrokken met aan boord 4000 zwarthemden van de bekende 3 1 Januari-dlvlsie. Een album verachynt NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD iülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllr: I 7409 Omroep, nog waren, en van een ng hier «r 3 o Si gende berichten: 4 WASHINGTON, II Juli. (Reuter). Men ge looft, dat Londen en Washington voortdurend onderling met eikaar In contact «Mn. teneinde Voor de XVIIr’ den thans zoo glorieus geeindigden tocht, waarmede wetenschap gediend werd, begon Proclamatie van het Vaderlandache Front inzake de Habsburgsche kwestie. AANKOMST VAN DC K XVIII TE SOERA BAJA. 19 ad- 1.75 ing 16 53 51 38 5 115 84 44 1 n 56 72 79 D De bezuinigingsplannen besproken in een hoofd besturenvergadering der R. K. Centrale van bur gerlijk Overheidspersoneel. O Stand op Donderdag j aar n.m.; 799.1 Vorige stand 7613 «te Zoo is dan hedenmorgen, Indischen tijd of 3.14 XVIII alen er bul- K uit en aan niet* zulk een langen en Het conflict lunchen Abessinie en ItalÜ; HJ- eenroeping van den Volkenbondsraad? van Neder landsch-Indische 1- s 830. d- H. den leel- rin- nelo MO l uur. Dit moment van spontane begroeting duurt echter maar kort. De K 18 kiest een ligplaats, de bemanning marcheert naar de kazerne voor den onderzee- dienst, om daar door den vloot-commandant. vice-admiraal Van Duim, te worden toegespro ken De kazerne en verder het gehegle Marine- etablissement draagt alle teekenen van de fees telijke Inkomste. Overal zijn versieringen aan gebracht met vlaggen, palmtakken en bloemen. Ontijdige dynamiet.ontplofflng bij sloopenwer* te Rotterdam; drie arbeiders gewond, vaa wie één leer ernstig. Acrobatische toeren tijdens een ballon- tocht in de omgeving van Berlijn Met autobussen worden zU naar de kazerne voor den onderzeedlenst vervoerd Na een harte- lijke begroeting stellen zij zich hierop binnen een carré door de marlnetroepen gevormd. Men staat In orde In afwachting van de komst van den Commandant der Zeemacht. Vice-admiraal Van Duim is spoedig ter plaat se; hij onderhoudt zich eerst met'den comman dant van den onderzeeéer. de officieren, de on- der-offlcieren. en dé minderen en richt eerst daarna tot hen het woord. De opvarenden va^4 tengewoon friach is te bespeuren dat emoclevoUen tocht achter den rug hebben BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tehfoon Administrate 4330, Radactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Dagblad uitgegeven door H.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger ”o Een woord van hulde Is op zijn plaats voor de technische prestatie van het schip en de Diesel-motoren, die deze reis hebben kunnen volbrengen zonder eenige storing of averij. Doch onze hulde en bewondering gaat in de allereerste plaats uit naar de kranige bemanning, die zich met de grootste opge wektheid, kameraadschap en discipline de Hierna sprak prof. Venlng Melnesz voor de microfoon, die gewaagde van de wetenschap pelijke resultaten en zUn dankbaarheid uitte tegenover de Marine en tegenover Minister Deckers, die hem in staat stelde, dese reis te maken. Omtrent het reeds gemelde nieuwe incident In Abesalnlë deelt het agentschap Stefanl nog mede, dat de Iteliaanacne consul te Harrar, toen hij slch in den morgen van den 6en Juli per auto naar Diredaua begaf, onderweg werd aangehouden door een troep Abessinische sol daten. onder bevel van een officier, die hem ultscholden en een dreigende houding aan namen. Het andere reeds gemelde Incident, dat op den middag van denzelfden dag plaats vond, betrof volgens Stefanl een Askari van het Itallaansche consulaat te Harrar. die zich naar zijn post begaf. H(j werd dcor ongeveer twintig lieden, waaronder politiebeambten en soldaten in uniform, omsingeld en er werd met steenen naar hem gegooid, terwijl hem bovendien stokslagen werden toegediend. Over het Itallaansche—Abessinische geschil zelf publiceerde de nieuwsbureaus heden vol- NIWHIllllllllllllllllllllllllllllllUIIII'IIIIIIIIIIIIUim^ Hoogste stand: 769.1 te Valentie. Laagste stand: 748.9 te Isafjord. Zon op 4 52- onder 9.17 - Licht op 9.17 Maan op n.m. 5.00 onder n.m. 12.49 Volle Maan 19 JeU Da „K XVIII" zooals zij maandenlang de wateren der wereldzeeën doorkliefde om nieuwe lauweren te oogsten van Hollandschen zeemansroem Het moment waarop de K 18‘de kom binnenvoer, was voor de tallooze be langstellenden het sein voor het los breken van een oorverdoovend gejuich. Allen waren tot het uiterste enthou siast. De sirenes loeiden, de vliegtuigen cirkelden door de lucht. Daar klinken de tonen van het „Wil helmus” door de lucht. Allen staan voor het Vaderlandsche volkslied in de hou ding en houden het oog gericht op den onderzeeër, waar de bemanning staat bij het aanhooren van het Naast de kranig gekleede onder-officieren en matro- epofferingen heeft getroost, die het dagen lange verblijf aan boord van een duikboot met een minimum aan comfort, ruimte en accomodatie, eischt, en bovendien op zoo voorbeeldige wijze de Nederlandsche vlag In de vijf werelddeelen hebben getoond. „Gouden Leeuw”, „De Prins van Oranje”, een drietal onderzeeërs en vele peizler-vaartulgjes, welke de K XVIII" tegemoet zouden varen. Een aantal Dornier Walls cirkelden rond door de lucht. Bij het verschijnen van den onderzeeër werd de spanning der wachtenden steeds grooter en. inplaats van de vroolljke gesprekken over den fameuzen tocht, welke alom hadden weerklon ken, volgde nu een doodsche stilte. Het was kwart over negen toen de K 18 voor den Ingang van de haven stopte. In afwachting van het signaal waarop de onderzeeër in de marine-haven zou kunnen binnenvaren. Toen dit sein was gegeven voeren eerst de be geleidende onderzeeërs binnen, vervolgens de „Witte de With”, waarop zich tal van autori teiten bevonden, die de K 18 tegemoet waren gevaren. De fantasie van Jules Veme’s „Twintig dui zend mijl onder zee” is door deze reis van de „K XVIII’’ verwezenlijkt en overtroffen, want berhaaldeljjk moest He onderzeeër op verschil lende plaatsen van den Oceaan duiken, ten be hoeve van de slinger- en zwaartekracht-proeven van Prof. Dr. F. Venlng Meines, die de rets heeft medegemaakt. Het geeft deze reis een bijzonder cachet, dat men het vlagvertoon in de havens van vijf werelddeelen heeft weten te combinee ren met het dienen van wetenschappelijke doel einden. Want niet alleen Prof. Venlng Melnesz heeft van deze gelegenheid geprofiteerd, doch ook Prof. Dr. J. Clay, die weliswaar de reis met heeft meegemaakt, maar ten behoeve van wiens proefnemingen een self-registreerend toe stel voor het meten van de Intensiteit der cos- mische stralen werd meegenomen. opgesteld volkslied, officieren, zen staat een figuur, in burger gekleed. Het is professor Vening Melnesz. Als de laatste klanken van het „Wil helmus” zijn weggestorven, blijft nie mand stil. Het is een gewuif en gejoel zonder einde, welke begroetingen van boord op de hartelijkste wijze worden beantwoord. SOERABAJA, 11 Juni. (Aneta). Heden, reeds vroeg In den morgen, was er groote drukte aan den Oedjoeng te Soerabaja waar de Marine- etablissementen zijn gevestigd en waar de Marine-haven uit de Straat van Madoera. in het land een Inham vormt. De Marine-sociëteit „Modderlust" was het centrum der belangstel ling. Hier bevonden zich talloozen in afwach ting van de komst van de K Xvm, den onder zeeër die een tocht van 23.800 mijl, met tal van moeilijkheden, tot een succes-rljk einde zou brengen. De feestelijke stemming werd verhoogd door een versiering van bloemen, het vriéndelijke ochtendzonnetje en een frlsschen verkoelenden wind. De Straat van Madoera was bezaaid met vele, vroolük versierde visschersprauwen. Tegen den helderen horizon teekenden zich de silhouet ten af van de „Witte de With", de gevierd werd, omdat slechts enkele malen per Jaar een schip hier binnenloopt en de ,.K XVIII” op verzoek van de Britse he re- geering mall had meegenomen voor de eiland bewoners, waarvan een aantal nog van Neder landsche afkomst is. 22 Maart verliet men het eiland en 2 April arriveerde de Nederlandsche duikboot te Kaapstad, waar de bemanning een rustpoos van bijna 4 weken werd gegund. De stam-verwante Zuid-Afrlkaanders hebben het hun Hollandsche gasten aan niets laten ont breken, en met frlsschen moed en geheel fit vertrok de bemanning 29 April uit Kaapstad naar Durban, waar men van 4 tot 13 Mei bleef. Vandaar voer men naar Mauritius, waar men 27 Mei aankwam. Drie dagen had men den tijd om zich vpor te bereiden op den grooten sprong over den Indischen Oceaan en 31 Mei vertrok de XVIII” voor het langste traject van zijn reis, van Mauritius naar Fremantle In West- Australië. een afstand van 3520 zeemijlen. 20 Juni kwam men daar aan en Dinsdag 2 Juli vertrok men voor de laatste etappe. Vervolgens trokken alle opvarenden naar de Martne-soclëtett „Modderlust”, waar alles voor de verdere ontvangst In gereedheid was ge bracht. Behalve vice-admiraal Van Duim en echtgenoote. bevonden zich onder de aanwezi gen vele andere militaire en civiele autoriteiten. In zijn toespraak huldigt vice-admi- raal Van Duim de schitterende prestatie van de K XVIII, welke zonder convoi een reis van acht maanden, waarin zul ke hooge eischen gesteld werden, wist te volbrengen. Deze succesvolle tocht heeft veel bijge dragen tot den goeden mam van de Koninklijke Nederlandsche Marine en beteekent tevens een bevestiging van den band welke tusschen Volk en Vloot bestaat. Vice-admiraal Van Duim richtte zich verder afzonderlijk tot prof. Vening Melnesz en bracht hem hulde voor de opofferingen, welke hij zich getroost heeft in het belang van de wetenschap. De vlootcommandant beëindigde zijn rede met een peroratie, waarin hij zegt, dat het voorbeeld, door de K XVIII ge geven, ons versterkt In den vasten wil om ten allen tijde en nder alle om standigheden pal te staan voor onze Ko ningin. Hierop heft hij een driewerf hoera aan, dat door allen wordt overgenomen. arriveerde de duikboot te St. Vincent, waar zij slechts 4 dagen bleef, om daarna de ,Bnip” tegemoet te varen en op 28 December te Dakar aan te komen. Hier werd het Kerst- en Nieuw jaarsfeest gevierd, en 5 Januari stak men over naar Brazilië, waar de K. XVIII 17 Januari arriveerde. In alle genoemde havens werd men door de autoriteiten en, Indien er Hollanders natuurlijk in de eerste plaats door de Neder landsche kolonie, op de hartelijkste wijze ont vangen, evenals te Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires. Dit is trouwens de geheele reis zoo gebleven. 7 Maart vertrok men uit de Ar- gentjjnsche hoofdstad naar het eenzame Oce aan® Hand Tristan da Cunha, waar de aankomst van de ,JC XVIII” 21 Maart met ^bijzondere vreugde Onder commando van den luitenant-ter- zee le klasse D. C. M. Hetterschy vertrok de K. XVIII met een bemanning van 35 koppen aan boord op 14 November 1934 van Nieuwedlep, om den totalen afstand van 22.710 zeemijlen af te leggen In 132 zee dagen, waarbij slechts twaalf havens wer den aangedaan. LONDEN, 10 Juli (Reuter) Uit Nederland. België. Frankrijk en andere landen zijn afge vaardigden gekomen, die zullen deelnemen aan het tweede congres van de ..nationalistische in ternationale”. welke een jaar geleden door Hans Keiler te Zürich is gesticht. Verschillende ir^tematlonale problemen zullen worden besproken: o.a Is voorgesteld een nieu wen Volkenbond te stichten. In een interview zeide Keiler, dat de eerste stap tot verwezenlijking hiervan zou zijn de reorganisatie van den huldigen nutteloozen Volkenbond tot een Huis van Staten en Huis van Volken. Kolonel Thwaltes, die de conferentie verwel komde. zeide. dat de beweging niet politiek doch wetenschappelijk is. DJIBOETI, 11 Juli (A. N. P.). De twee speciale treinen met Brltsche. Amerlkaanache en Itallaansche onderdanen uit Abeasinlë. die dit land overeenkomstig de Instructie van hun regeering hebben verlaten, zijn gisteravond laat uit Addis Abeba te Djiboetl in Franach— Somaliland aamrekomen. LONDEN, 11 Juli. (Reuter). De „Morning Post” schrijft, dat In Brltsche kringen meer en meer de overtuiging veld wint, dat de eenige practise!) mogelljke vreedzame oplossing van t geschil hierin bestaat, dat Engeland en Frank rijk gezamenlijk te Addis Abeba voorstellen doen. De commandant van de K XVIII. luite nant ter see Hotterwchjj. hield daarna een toespraak voor de radio. HjJ huldigde hierin de bemanning, welke slch ervan b-wnat was, dat een traditie moest worden hooggehou den en daarnaar ook handelde. Officieren van boitenlandache marine, die men op den tocht ontmoette, verklaarden, dat «m- derseebooten van bon land niet in staat sonde sUn een dergel(jken tocht te voteren de wenscheljjkheid te bestudeeren om bij (*n eventueelen aanval van Italië op Abessinlë krachtens het Brian-Kellogg-pact te protectee- ren. De ontoegeeflijke houding van Abesslnië vindt voor het grootste deel zijn oorzaak in de fou tieve opvatting, dat de Volkenbond te zijnen gunste zal Intervenleeren. LONDEN. 11 Juli. (Reuter). In Itallaan sche kringen verklaart men. dat de Itallaansche ambassadeur Grandi geen enkel Italiaansch voorstel te berde heeft gebracht, hetgeen trou wens geen ontkenning beteekent. dat de onder- handelingen zijn aangevangen Dm tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen. LONDEN, 11 Juli. (A. N. P De Brilache regeering heeft gisteren de vertegenwoordigers van de dominions geraadpleegd en zich op de hoogte gesteld van hun standpunt inzake het Itallaansch-Abessinisch conflict en de stappen, die naar hun meenlng Groot-Brlttannlë bij den Volkenbond zou moeten doen. ROME, 11 Juli. (Reuter). Men deelt mede, dat de Itallaansche consul te Harrar door een Ethiopiach officier is gewond en ge dreigd, terwijl voorts een Itallaansche inheem- sche soldaat door inboorlingen zou zijn ge- steenlgd. De gezant te Addis Abeba beeft ren formeel protest ingediend. Z. H. de Paas verleent aan president Lebrun de Hoogste Christus Orde. Daarbij werd lang niet de kortste route ge volgd, want herhaaldelljk moest naar bepaalde Punten buiten de route gevaren worden, om ësar te duiken ten behoeve van de proefne mingen van Prof. Venlng Melnesz. En een zeer speclalen omweg maakte men in December op de route van 8t. Vincent naar Dakar, toen men tot den 40sten lengtegraad den Atlantl- «chen Oceaan Instevende om als steunpunt en radlo-pellstation te dienen voor het K. L. M.- vliegtulg de „Snip”, dat door zijn fraaie Kerst- vlucht naar West-Indlë voor de zooveelste maal bevestigde, dat Nederlands prestaties In de lucht niet onderdoen voor die ter zee. 24 November kwam men aan te Madeira, van waar men 3 December vertrok. 12 December Ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan der Academie Frangaise zijn bovenstaande postzegels met het beeld van Kardinaal Richelieu uitge geven Muasollni had gisteren een bespreking met 130 hoofdofficieren en bereidt momenteel nieu we Instructies voor die bestemd zijn voor den Itallaanschen vertegenwoordiger te Genève. Het mailschip „Colombo" Is met 1800 man troepen aan boord naar Massaoea vertrokken. na een reis van bijna tien maanden, te 9.24 uur Indischen tyd ot 3.14 uur Amsterdamschen zomertijd de „K. XVIII", omgeven door marine-vaartuigen en geëscorteerd door vliegtuigen, onder het geloei der sirenes en het gejuich der menigte, terwijl bet Wilhelmus langs de haven klonk, te Soerabaja binnen gevaren, en daarmede vol tooide de onderzeeër een wereldreis van bjjna 23.000 mijl, zooals nog nooit te voren een duikboot heeft ondernomen en waarbij alle vjjf we relddeelen werden aangedaan. Met deze aankomst te Soerabaja kan de Koninklijke Nederlandsche Marine in vollen vredestijd een overwinning boeken, zooals geen vloot voogd in welken zeeslag ook zou kunnen behalen, en die een gulden bladzijde zal vormen in de geschiedenis der Nederlandsche Marine. Waarschijnlijk zullen vele radio-a mateurs in Nederland, die deze be langrijke gebeurtenis niet hebben willen missen, hun nachtrust hebben op gegeven, om te pogeq, op de korte golf iets op te vangen van de radio reportage, die de N.’*L R. O. M., de van de aankomst van de „K. XVIII" uitzond. En vermoedeljjk is deze poging voor de meesten hunner, waarschijnlijk mede tengevolge van het ongunstige jaargetijde, een teleurstelling geworden. De korte golf- ontvangst was vannacht zeer slecht, en aanvankelijk wai de zender hee- lemaal niet te hooren. Toen eindelijk een stem hoorbaar werd, was deze zeer onduidelijk en door storingen onderbroken. Soms zakte het geluid geheel weg, om dan weer bij flarden door te komen. Slechts toen de duik boot in zicht kwam, was de omroeper even te verstaan en ook toen hij op onze klok te 3.14 precies aankondigde, dat de „K. XVIII” op dit oogenhhk binnenkwam. tallooae vertegenwoordigers van vereeniglngen en particulieren. De ontvangst In de Marine-sociëtelt was bui tengewoon enthousiast; een groot aantal rede voeringen werd uitgesproken. welke telken male onderbroken werden door daverend ap plaus en frenetiek gejuich Alle sprekers huldigden om strijd de koene bemanning, welke al dien tijd paraat stond voor hetgeen moest geschieden, terwijl een regen van cafcaux, plaquettes en oorkondes neer- daalderw De officieren HetterschU en Wljtema zijn op t oogenbllk bezig met het schrijven van een album, dat den geheelen tocht zal be handelen. van het vertrek in Den Helder in November tot de aankomst In SoerabajZ. Vanzelfsprekend geïllustreerd met de fraai, ste foto’s, w.o. bijzondere Interieur.foto’s van de K XVIII. Vice-admiraal de Graaff schreef een waar- deerend voorwoord De firma Holdert Co. te Amsterdam ver zorgt dit gedenkboek (formaat 32 X 25 C.M.). o.m. de

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 9