T EXWETO??? Katholieke Jonge Middenstand Ril f; F Fi 11 Iq l.^ •|M Steunverleening scheepvaart 19 iL «'.t 3 Kerkelijk Leven HAARLEMSCHE BOND IS VIJF JAAR OUD CORPS TORPEDOMAKERS JUBILEERT f H i? Restaurant DORRIUS I - Zomersproeten ver- dwij’nen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Ki! ■I J. i ZATERDAG 13 JULI 1935 IDEEËN n ;3M Een volk van schilders f tegemoet I Prae-adviezen voor ’t congres 1935 NEDERLANDSCH FABRIKAAT IR. MUSSERT BIJ DEN G.G.? LUCHTLIJNEN In Den Haag niets bekend .AD EERSTE KAMERVERKIEZING STEUN AAN DEN TUINBOUW PATERS VAN DEN H. GEEST t. Inrichting der organisatie Pater» Montfortanen mi Dragers en leider» worden Belangstellenden zyn welkom V. Beginselen samen met practische daad Ned. R.K. Middenstands bond Kasteel Ni jenrode opent zijn poorten De herziening van den wettelijken tijd Passagiersverkeer met Noord-Amerika De Regeering zal zich voor het einde van dit jaar over verdere maatregelen beraden Het vormingswerk der K.J.M.V. •trekt zich uit op drievoudig terrein in samenwerking met organisaties der volwassenen Vervroegd voorschot t ge niet I tot Ironie w: F 1 'li. 1ST’' u. 1 Minister Gelissen eere-voorzitter der Propaganda-commissie V erschillend e o nd er »c heid ingen bij het 50-jarig bestaan L i i I Kon. Holl. Lloyd Pot 90 et, Tube Sb ct. Zeep 60 ct Middel-Europeesche tyd komt aan verschillende bezwaren Plechtigheid met toeapraken van prof. dr. W. Vogeltang en J. Goudstikker Italiaansche berg artillerie bestemd voor Abessinië wordt ingeladen om naar de zeehavens te worden getransporteerd wilde van t •y/T de de AD. INT. eerder den van burgerper- I- ge zonder aan het Groot-Scholastikaat 2 J.1 Pater Provinciaal der Patera >J De K.J.M.V. is de organisatie van de midden klasse; in haar hooren thuis de jongemannen boven de 17 zoowel van de werkgevende als van de werknemende middenklasse in de steden en op het land. Drieduizend van onze Katholieke jongeren hebben zich in deze organisatie laten opnemen en vinden er hun Jongerenbeweging in. Breukelen roept den vreemdeling opnieuw een hartelyk welkom toe. De grootste beziens waardigheid van dit vredige dorp: het prach tige kasteel „Nyenrode”, welks machtige muren van vóór de restauratie de eeuwen hebben ge trotseerd, is tot nieuw leven gewekt na een gedwongen rust van ruim twee jaren; gevolg var. de geruchtmakende gebeurtenis, welke een smet heeft geworpen op zijn eervolle geschie denis. Maar my geeft dit lustrum toch aanleiding de aandacht van buitenstaanders, van ouderen en jongeren, op de KJ.M.V. te vestigen, omdat ik zoo dikwijls ervaren moet, dat onze Katho lieke Jonge Mlddenstandsvereeniging zoo weinig bekend is eenerzjjds, en van den anderen kant in wezen en doel zoo slecht begrepen wordt. Hoezeer de Kerkeiyke Overheid juist gezien heeft, met vroegtijdig aan te sporen tot het or- ganiseeren ook van de jeugd en van de jonge ren blijkt wel uit den modernen gang van za ken, waarin de gezinsopvoeding alleen de jeugd niet voor 100 pCt. klaar maakt voor het volle leven. Zeker, bet gezin moet nummer één biy- Volgens plaatse problemen landen Volgens de ,Res.-bode” bestaat het voorne men, in verband met de slechte bedrijfsresul taten, een vervroegd steunvoorschot te verstrek ken aan den Tuinbouw. van en van den Ids. zer- na- ng- Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot herziening van den wette- lyken tijd. Den on- be- r en lijk» moe- in Wie een jort, tl- Be tten dl» hap igen met sten met Kier ing. spe- ieke pen. en dkt. met roer sar- 1i to"- wor- 1 van Ge- van de ren- 1 het I. W. bond 1 sB anda ’K.f rif». t be- 1 het van ne- deze men, ge lelde de ook ietiw hans sa- wille om- ma- hten ’.der- H. P. luyi. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS OU JOUR IN LA CARTL SPECIAL» LUNCH.SCHOTELS. 1 De regeering koestert den wenscb een vraehtUjn van Amsterdam op Znid-Amerika te behouden. Het hiertoe noodige onderzoek is in vollen gang. Daarbij neemt het be vorderen van samenwerking tusschen Am sterdam en Rotterdam een belangrijke plaats in. De Regeering is er zich van bewust, dat de hulp, welke thans aan de scheepvaart geboden wordt, niet afdoende zal zijn. Dit blijkt trou wens wel uit het feit, dat de nu voorgestelde steun als voorloopig is aangeduld en dat de Regeering zich voor het einde van dit jaar over verder te nemen maatregelen zal beraden. Zoo worden in t program voor den a.s. winter aan de te bespreken onderwerpen ook te beleven actiepunten vastgekoppeld, waarin de K.JM.V.- ers gelegenheid zullen vinden overeenkomstig hun leeftijd en omstandigheden hun idealen uit te vieren en reeds invloed ten goede uit te oefe nen op de samenleving. Het lidmaatschap wk>rdt voorafgegaan door door hen te volgen oriëntatiecursus, waarin de adspi- ranten kennis nemen van rechten en plichten der K.J.M.V.-ers. De Installatie tot het lidmaat schap geschiedt op stijlvolle wijze, zoo mogelijk na een gemeenschappelijk opgedragen Mis en öntvangen H. Communie voor het tabernakel. In de K.JM.V. werken de z». actiegroepen, die meer intens trachten onze Idealen te verwer kelijken. Steeds meer komt ook het instituut van leiders op den voorgrond, omdat de K.J.M.V, ook steeds meer zich baseeren wil op indeeling in kleinere clubs. Het vormingswerk in de K.J.M.V. strekt zich uit op drievoudig terrein: godsdienstig-zedelijk, sociaal-economisch, waartoe ook teruggebracht wordt de principieele staatkunde, en cultureel. In nauwe samenwerking met de organisaties der volwassenen verzorgt de KJ.M.V. ook de vak belangen van hare leden in de adsplrantvak- groepen. In de gelegenheid, die geboden wordt voor ontspanning, zorgt de K.JM.V. voor een goed en gewaarborgd vriendschapsverkeer. De K.J.M.V. wil een ideëele, vormende bewe ging zi)h, die de behandeling der beginselen op de allereerste plaats stelt, maar tevens vergeet zij de practische daad niet. De Hoogeerw. Montfortanen heeft benoemd: Waarborgen, dat verdere inkrimping van de tonnerunaat der Nederlandsche vloot Ban wor. den voorkomen, kunnen onmogelijk gegeven worden, tenzij tot een uitvoerverbod voor sche pen besloten mocht worden, hetgeen echter niet in de bedoeling der Regeering ligt. In het veel omvangrijker passagiersverkeer met Noord-Amerika vertoonen zich, sedert dit onderwerp in 1934 met de Staten-Oeneraal be handeld werd, teekenen, die wijzen op stablli- seering en langzaam herstel, die ook tot uiting komen in een verheugende toeneming van het vervoer met Nederlandsche schepen. De regee ring hoopt nog steeds met de directie van de HollandAmerlkalljn tot overeenstemming te kunnen komen over den bouw van een passa giersschip in Nederland. kiellegging de „Mer. voor de missie van Mozambique (O-Afrika) den E P. L. Lebouille uit Hoensbroek (LJ. Voor de missie van Isangi (Belgisch Congo) de E.E. PJ». Ch. Frehen uit Waubach (L.) en Aug. Erckens uit Geverik-Beek Voor de mis sie van Ijsland den E. P. Eug. Liedekerken uit Schlmmert (L.) De E. P. M. van Buggenum uit Haarlem is benoemd tot assistent te Egmond aan Zee; de E.E. P.P. J. Maalsté uit Lutterade-Geleen en Q. Heyllgers uit Haarlem tot assistenten te Voorschoten; en de CE. P. W. Loop uit Epen.Wittem tot professor aan de Apostoli sche School te Rotselaer (bij Leuven B.) P.S. Voor nadere kennismaking met doel en streven der K.JM.V. verschijnt dezer dagen een brochure, die desgewenscht kosteloos kan worden besteld aan het K.J.M.V.-bureau. Laan Copes van Cattenburch 127, Dep Haag. Plaatselijk, diocesaan en nationaal berust de leiding dezer beweging bij den prlester-modera- tor en een leekenbestuur. Omdat het Jongeren werk op de allervoornaamste plaats een werk van vorming is, draagt de priester de algemeene leiding en is hij dus niet zooals wel hier ot daar gedacht is adviseur, maar in den echten zin van het woord: leider, moderator. Naast hem nemen de leekenbestuurderen een voorna me plaats in zoowel in het algemeen vereenl- gingswerk als in het eigenlijke vormingswerk, waarin zy den priester onschatbaar groote diensten kunnen bewijzen. het „Handelsblad” is te bevoegder in Den Haag niets bekend van een audiëntie bij den gouverr.eur-generaal van Ned. Indië, welke aan ir. Mussert, den leider der N. 8. B. die binnenkort daarheen vertrekt, zou z;Jn toegezegd. De groote zaal van Krasnapolsky. waarin het middagcongres belegd wordt en die wel 900 plaatsen telt, schenkt de gelegenheid ook andere jongemannen te laten kennis maken met onze K.JM.V. Zoowel K.JM.V.-ers, die zich niet hebben op gegeven voor de lunch, als andere belangstellen de Katholieke jongemannen, kunnen de mid- dagbijeenkomst bijwonen. Zy kunnen dan medemaken - de rede van den Bondsmoderator zoowel als het spel van den Gehangene met den koorde van Henri Ghéon. Men moet dan echter te twee uur aanwezig zijn) 9 Het Initi .t het aanvragen van sursé ance van betalint voor den Koninkiyken Hol- landschen Lloyd werd genomen door de directie, toen deze na 't besluit van de regeering om niet verder te steunen de overtuiging kreeg, dat voortgaan met een verliesgevende exploitatie de crediteuren zou benadeelen. Het personeel, dat In de laatste Jaren is werk zaam geweest, zoowel als de gepensionneerden, zouden veel eerder het lot gedeeld hebben van hen, die in dienst zyn of geweest zyn van nood- lydende ondernemingen, indien deze reederij niet met steun van de overheid van land en tad was in staat gesteld het bedryf nog voort te zetten. De vraag, of niet in de toekomst moet wor den voorkomen, dat vermenging van de midde len, bestemd voor pensioenen enz. met de be- Iryfsmiddelen het personeel in de lotgevallen der onderneming doet deelen, ook wat betreft spaar- en verzekeringsgelden, heeft de aan dacht der regeering. De voorzitter van het Centraal Stembureau maakt bekend, dat de openbare zitting van dit Stembureau voor de beslissing over de geldig heid der lysten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidaten zal worden gehouden op Maandag 15 Juli a.s. des middags om 12 uur. in het lokaal van het Gemeentehuis te 's Gravenhage, voorheen voor de vergaderin gen van den raad bestemd. Op het 11 en 12 September as. te Rotterdam te houden Congres van den Ned. R. K. Mid denstandsbond zullen prae-adviezen worden be handeld over „Vestlglng.seischen voor Ambacht, Kleinnyverheid en Detailhandel” en over „De beteekenis voor het mlddenstandsbedryfsleven van de wet op de Ondernemersovereenkomsten.” Als prae-adviseur over deze onderwegen zul len resp. optreden drs. H. L. Jansen, adjunct- direeteur van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond en mr. dr. P. J. Witteman, advocaat en procureur te Amsterdam, lid van het College van Ged. Staten in Noord-Holland. Van heinde en verre zullen de bezoekers, dank zy den kunsthandel J. O. Goudstikker N.V.. die Nijenrode weer tot een kunsthistorisch centrum heeft gemaakt, naar dit bekooriyke plekje Ne derland kotnen, om, na zich vermeid te hebben in de door de natuur gezegende omgeving van het park, binnen te treden in de gangen en vertrekken, waar aan de sfeer van rustige voornaamheid, welke men er schier tasten kan, luister werd bygezet door de talryke kunst schatten. welke er te bewonderen zyn. Vrydagmiddag, vóór N yen rode zyn poorten voor het publiek opensloot, heeft een uitgelezen gezelschap genoodlgden geluisterd naar een rede van prof. dr. W. Vogelsang, directeur van het Kunsthistorisch Instituut. Spr. vestigde er do aandacht op, dat de geschiedenis van Nyen- rode teruggaat tot de twaalfde eeuw en dat restauratie en uitbreiding van dit huis zich voltrokken hebben op een wyze, die ook den meest deskundige volkomen bevredigt. De heer J Goudstikker vroeg tenslotte aandacht voor een woord, dat zyn toehoorders naar hy zelde op dit oogenblik wellicht met zouden hebben verwacht. Staande voor dit herrezen kunstwerk al dus spr. past het een oogenbitk te denken aan den man, die het heeft doen verryzen Men moge van Iemand denken, wat men wil, doch laat men zulk een man niet te lichtvaar dig beoordeeleni Een rondgang door het kasteel besloot de plechtigheid. Toen den Minister bleek, aldus deze Memo rie. dat er een verheugende eenstemmigheid in de Tweede Kamer heerschte ten opzichte van het beëindigen van de tydsplitsing en dat vry- wcl algemeen het aanvaarden van den Mlddén- Europeeschen tyd daartoe als middel werd aan bevolen, meende hy ter bevordering van het Intreden van de gewenschte rust op dit punt, goed te doen, het ook hem aanvankeiyk Juist voorkomende voorstel tot aanvaarding van Greenwlchtyd met zomertydregellng los te la ten en dit te wyzigen in een ontwerp van wet, waarby de Mtdden-Europeesche tyd algemeen wordt gesteld. De kennisneming van het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer was voor den Minister in zooverre een teleurstelling, dat daarin minder aandacht wordt geschonken aan de groote voor- deelen van eenheid en de crltlek zich bepaalt tot de vraag, welke tyd moet worden aanvaard met behoud van den Zomertyd. alsof niet de probleemstelling na de behandeling In de Tweede Kamer een andere ware geworden. Met het oog op het Internationale verkeer is aansluiting gezocht aan de wereld-tydslndee- llng, onder in achtneming van den wensch van eenheid van tyd gedurende het geheele jaar. Dit voert tot aansluiting by den Mldden-Euro- peeschen tyd, met overeenstemming tevens ten opzichte van België, Frankryk en Engeland in de periode van zomertyd in die landen. De Minister wyst er op, dat eenmaal aangenomen het verlangen naar eenheid in tyd gedurende het geheele Jaar alleen het aanvaarden van aansluiting naar het Oosten mogelyk was. aan gezien men by meer westelyken tyd op den loop der zon ten achter raakt, hetgeen de be schikbare ruimte aan daglicht aanmerkelyk zou bekorten. Aan de Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer inzake het wetsontwerp telooze voorschotten ten behoeve van de zee schepen wordt het volgende ontleend: De Haarlemsche Bond van de K. J. M. V. viert dit Jaar het eerste lustrum. Dit lustrum zal niet gevierd worden met klaroengeschal noch met ouderwetsch gefuif; Integendeel, dit lustrum zal voor den Bond geen aanleiding zyn voor uiteriyk vertoon, maar meer voor inneriyke ver dieping, voor zelfinkeer, voor bezinning op het verleden en bezieling voor de toekomst. Met ingang van 15 Juli zullen de tarieven voor de blnnenlandsche luchtlynen der K. L. M., behalve die naar Zeeland en Knocke, verlaagd worden. Bovendien worden op alle btnnenlandsche verbindingen ééndaagsche retours ingevoerd. De K. L. M. hoopt daardoor het reizen per ochtendvllegtulg heen, en in den namiddag te rug naar en van de verschillende luchthavens Groningen, Twente, Eindhoven, Haamstede en Vhssingen, sterk te bevorderen, want de één daagsche retours zyn aanzienlyx goedkooper dan de gewone. Voor Amsterdam—Twente v.v. b.v. is het verschil 17 pet. en op de andere iy- nen is de prys in dezelfde verhouding vermin derd. Zy zullen de zedeloosheid moeten trotseeren' Zy zullen een biyvende afrekening moeten houden met het liberale individualisme. Zy zullen den sterken dam moeten vormen tegen alle extreme systemen! Aan hen zal moeten worden toevertrouwd het erfdeel hunner vaderen, die aan de katholieken van Nederland de hun toekomende plaats weer hebben teruggegeven! wy, K.J.M.V.-ers, zyn dankbaar, dat de Bis- schop ook ons geroepen heeft tot de manne- lyke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, on der wier leiding en stuwing wy meer dan in het verleden er in zullen slagen, onze door en door katholieke idealen uit te dragen I Maar laten dan ook allen met «Je K. J. M. V. medeleven en medewerken, de ouderen door hun steun, de Jongeren door hun lidmaat schap. Moge ik sluiten met een woord van onzen Bis schep, den grooten vriend der jongeren. Na zyn felicitatie aan de K.JM.V., waarin Monseig neur zelfs schryft van zyn „waardeerlng” en diepe erkentelykheld” klaagt Hy toch: „Nog lang niet genoeg is in onze middenstandskrin- gen het besef doorgedrongen, dat wy leven in een nieuwen tyd en dat deze nieuwe eiseben stelt vooral op het terrein van de jeugdorgani satie. Moge God dat besef doen groeien, ook by de ouderen, zóó dat dezen er krachtig toe mede werken om de jongeren tot de organisatie te brengen.” Naar wy vernemen heeft de minister Economische Zaken, prof. dr. H. C. J H. lissen, het eere-voorzltterschap aanvaard de eenlge maanden geleden door een aantal fa brikanten in het leven geroepen Nationale Pro- pagandacommissle voor Nederlandsch Fabrikaat. Tot dusver maakte de heer Gelissen deel van deze commissie uit. De chef van den torpedodienst, overste Klaassen, hield een rede waarin hy uitvoerig de ontwikkeling van het torpedo-wapen by de Ned. Marine en van den torpedo-dlenst schetste en woorden van herdenking sprak over hen die by de ontwikkeling van dit wapen hun leven en gezondheid hebben ge laten. Als vertegenwoordiger van den Minister van Defensie sprak vice-adm. de Graaff, die in de talryke opkomst der oud.gedienden van den torpedo.dlenst een biyk van belangstelling in hun corps zag. Spr. deelde mede, dat ook H. M. de Konin gin van Haar hooge belangstelling heeft doen biyken, door verschillende onderscheidingen toe te kennen. Tot officier In de orde van Oranje Nassau is benoemd de kap.-luit, ter zee Klaassen. tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, offi cier Fry, van den M. S. D., de eere-medaille in goud toegekend aan den oppertorpedomaker Kuyper, en de eere-medaille in zilver aan pen oppertorpedo.maker. Steenaard. De Schout by Nacht Kruys, commandant der Marine, dankte H. M. de Koningin voor deze erkenning van de Marine en wenschte vervolgens namens de andere onderafdeelln. gen van de zeemacht den torpedodienst geluk met zyn Jubileum. Spr. noemde het torpedo- wapen een der voornaamste onzer Marine. Dit klein materieel In perfectie opgevoerd vormt de maritieme kracht van onze kleine natie. Met prima materieel en goed personeel komt men er echter niet. Er moet bezieling en enthousiasme zyn. De heer Driessen, burgemeester Helder, bood een ets aan. Namens detzeedienst wenschte overste Vrede den tor pedodienst geluk. De heer Kuyper torpedodienst bood een koperen gedenkplaat aan, vervaardigd door het corps torpedo makers en voorstellende den torpedojager Van Nes. Tenslotte sprak namens het soneel de heer Visser. Op deze plechtigheid volgde de van een nieuw torpedo.werkschlp cuur”. e lyks over de grenzen. Maar de schilderkunst spreekt een taal, die overal begrepen wordt. Wat de Viaamsche primitieven, de Brabantsche barok, het Hollandsche realisme mededeelen, dat wordt medegedeeld aan de gansche wereld. De taal veroudert, of Juister: zy vernieuwt zich gedurig. Zoo worden de oude taalvormen moeiiyk verstaanbaar. Om een middeleeuwsch dichtwerk te kunnen lezen en genieten naar waarde, moet men eerst studie maken van het middel-nederlandsche taaleigen. Doch de schil derkunst spreekt zonder omweg tot het oog in alle eeuwen met dezelfde kleuren, lynen, vor. men. En wat zegt ons dan de Nederlandsche schil derkunst? Daar moge groot verschil zyn tusschen een Vlaamsch-primitlef schlldery, b.v. van Mem. link, een Brabantsch-barok-doek van Breughel of Rubens en een Hollandsch realistisch werk van Frans Hal of Pieter de Hoogh, daar is één kenmerk, hetwelk aan al deze doeken en pa- neelen gemeen is: zy verheeriyken de schoon heid van het werkelyke leven. De Nederlandsche schilder is een bewon derend getuige van de werkelykheid. Hoe hy die werkelykheid ook aanschouwt, altyd ziet hy haar als iets goeds, iets moois, een weel derig Godsgeschenk. Dit is wel een groote les uit de vaderland- sche geschiedenis, die de schilders In het Ryks- museum ons geven. Zeker, de werkelykheid kan hard en bitter zyn. Ze is hard en bitter geweest voor eenige der allergrootsten, voor Rembrandt, voor Her cules Seghers, voor Ruysdael. En toch hebben „Het Ryksmuseum” deze’ door de werkelykheid geslagen en geteis terde Nederlanders, die werkelykheid niet al. leen aanvaard, doch stralend verheeriykt. zy dat groot en by uitstek de vermogen om en In het Groot-Scholastikaat der P.P. v. d. H- Geest te Gemert had 11 Juli op het Litur gisch feest van de verspreiding der Apostelen, het afscheid plaats van zeven jonge Paters, die aldaar hun studies voleindden. Zes van hen wer den benoemd voor de Missie Bagamoyo (Britsch Oost Afrika), of Cubango (Portugeesch West- Afrika), voor Bagamoyo de Weleerw. Paters J. Verbeek, uit Monster, M. Saelmans, uit Weert, F. Sanders, uit Breugel (St. Oedenrode) en I. Overgaag, uit Den Haag. Voor Cubango de Weleerw. paters J. Bende uit Amsterdam en P. Schoonakker. uit Milllngen. De Weleerw. Pa ter A. van Llerop uit Weert werd benoemd als leeraar aan het Missiehuis te Weert. -» Ook zes H!roeders kregen hun benoeming voor de Missie. Voor Bagamoyo de Eerw. Broeden Patrlcius Willemsen, uit Reek. Tharcisius Wer ker, uit Amsterdam, Canisius Fransoo, uit Ble- rik, Georgius Nuyten, uit Breda en Jacobus Reyntjes uit Doenrade (Oirsbeek); de Eerw. Br. Stephanus Oomen uit Llerop werd benoemd voor Guadeloupe (KI. Antillen). By dezelfde gelegenhid werd als Novicenmees ter te Gennep benoemd de Z.Eerw. Pater Henri Strick uit Budel, die onlangs uit de Missie repatrlëerde. terwyi de Zeereerw. Pater Jacqun Gysen uit Tungelroy zyn aanstelling kreeg als Pater spiritualls te Gemert. ^oen Potgieter ons volk wilde wekken, I toen hy den algemeen heerschenden geest A van Jan Salie wilde uitbannen, en toen hij wilde terugwyzen naar een grootsch ver leden, dat de verzekering zou inhouden een stralende toekomst. Indien het goed begre pen werd, wist hy geen beter onderwerp te Mezen dan .Het Ryksmuseum”. Déér in het oude Ryksmuseum. zooals Potgieter het kende in het jaar 1848, déér was een leerschool van Nederlandsche nationale grootheid. En de dich. terUjke wekker van het vaderlandsgevoel begon Mjn prachtige mymerlng te schryven. ’„Er was een tyd, waarin de weegschaal der volkeren van Europa door hare vorsten niet ter hand werd genomen, of de Hollandsche maagd aan hunne zyde op het regtsgestoelte gezeten, wierp er mede haar oorlogszwaard of haren oiyftak in en deed door deze bywylen den evenaar overhellen." Aan dezen glorieryken tyd van Holland al lereerst bewaarde het oude Ryksmuseum ryke herinneringen. Potgieter beschrijft ze: de his torische portrettengalery. de breede geschiede, nls-doeken, de vaderlandsche tafereelen, realistische afbeeldingen van een sober, maar sterk leven. Eigeniyk heeft hy minder aan dacht voor de schilderkunst dan voor de ge schiedenis, zooals hy ook minder aandacht heeft voor het Ryk dan voor de provincie Noord-Holland. Hy leverde een „Hollandsche Historie Galery”, die hy noemde. In dien tyd was de schilderijen-verzameling van het land ondergebracht in het zoogenaam de „Trippenhuis” aan den Kloveniersburgwal te Amsterdam. Het groote heerenhuis, dat eer der een paleis leek, draagt zyn naatn naar de gebroeders Trip, de oorspronkelijke bewoners Tegenwoordig doet het dienst als zetel van de Konlnkiyke Academie van wetenschappen. Als museum leverde het gebouw allerlei nadeelen op, soodat men reeds in de zestiger jaren van de vorige eeuw moeite begon te doen, om ’s lands verzameling onder te brengen in een meer passend bouwwerk. Een groot yveraar voor deze gedachte was de katholieke vriend van Potgieter, de pionier der moderne katho lieke cultuur J. A. Alberdlngk Thym. Er werd een prijsvraag uitgeschreven. Onder de inaen. ders van ontwerpen bevond zich dat was in 1#63 de katholieke Roermondsche architect Cuypers. Hy had een ontwerp gemaakt in Ne- deriandschen Renaissance styi. Dit ontwerp werd hoog geprezen door een onbekend schrij ver in de „Amsterdamsche Courant”. Men meende dat J. A. Alberdlngk Thym die onbe kende schrijver was. Dadelük kwam er protest. Vreesde men tien jaar na den Aprilstorm voor een „ka tholieke conctle?” Het bezwaar, dat men maak te, luidde: „Dit ontwerp zou eerder deugen voor een kerkelyk gesticht of voor een bis- Khoppeiyk paleis, dan voor een kunstgebouw.” Inmiddels gingen de plannen niet d«»r. Het eerste ontwerp van architect Cuypers is nooit uitgevoerd. Het werd opgeborgen by de vrome wenschen. "tegenwoordig is dit eerste ontwerp te bezichtigen in het gemeenteiyk museum te Roermond. Het zou nog ruim tien Jaren duren, voordat wederom een prysvraag voor een ryks.kunst- gebouw werd uitgeschreven. Deze maal kon de opzet grooter zyn dan in 1863. Vier Inzenders leverden ontwerpen. Weer was Cuypers er by. Thans kreeg hy de voorkeur der Jury. Op 12 Juli 1876 benoemde de Konlng hem tot bouw heer van het Ryksmuseum. Op 13 Juni 1885. dus gisteren vyftlg Jaar geleden, werd het nieuwe museum met groote plechtigheid geo pend door minister Heemskerk. Weer had het ontwerp verzet gewekt. Weer was het te Roomsch gevonden. Deze maal was er zelfs in de Kamer over geïnterpelleerd, maar de bouw ging rustig door en zoo verrees aan Stadhouderskade te Amsterdam het tegen woordige Ryksmuseum. De kritiek werd niet gesmoord. Om onbekende redenen bleef de Konlng by de opening weg. Er verschenen spotprenten op „de inwydlng van het bisschop- peiyk paleis”. Men zag Victor de Stuers, Al berdlngk Thym en Cuypers geknield voor het gebouw, waarlangs de katholieke processie trok met vaandels en een kruisbeeld, terwyi een nonnenkoor een zang ten gehoore geeft Het nieuwe Ryksmuseum moge als bouwwerk zekere gebreken vertoonen, in den spot kwam méfcr naar boven dan bezorgdheid voor de na tionale kunst. Een zekere afkeer van al wat I samenhangt met „Rome" en „Roomsch" is nog altijd niet geheel uit Nederland verdwenen en deze afkeer vond eenig voedsel in de wyze, waarop Cuypers zyn taak opvatte en waarop Thym hem verdedigde. Hadden Cuypers en Thym echter ongeiyk? Wat Is het groote verschil tusschen het Ryksmuseum, z«x>als wy het kennen uit het meesteriyke opstel van G. J. Potgieter en het Ryksmuseum, dat wy tegenwoordig kunnen be zoeken en waar wy duizenden schatten van schoonheid kunnen bewonderen? Het oude mu seum was vooral gewyd aan den grooten tyd der Hollandsche realistische schilderschool', het nieuwe museum heeft een veel breeder col lectie Nederlandsche kunst, ook uit de mid deleeuwen. Aan de kerkeiyke en religieuze kunst is een ruime plaats afgestaan. Zuid- Nederlandsche meesters zyn er, hoewel niet overvloedig, toch rijk vertegenwoordigd. Over het verleden van' ons Nederlandsche volk ver telt het niet eenzydig. Wat beteekent de verzameling, ondergebracht In dit museum, voor het volksleven? Deze verzameling is wellicht de beste leer- •chool tot kennis van het Nederlandsche volks karakter. De Nederlanders het werd vaak beschreven en gezegd vormen pen volk van •Childers. Ze hebben vooral goede oogen. Op een speciaal Nederlandsche wijsbegeerte kan men niet wyzen. Onze letterkunde, hoewel lang niet zoo verstoken van oorspronkeiykheld ais men wel eens voorgeeft, is toch in menig opzicht afhankeiyk van de groote geesteiyke •tmomlngen in het buitenland. De Nederland- «che muziek heeft haar onvergankeiyke waar, de in de muziekgeschiedenis van Europa, doch vormt geen vaderlandsche traditie. De Ne derlandsche schilderkunst echter is een stuk ’•derlandsche glorie, dat alom in de wereld «tënd wordt. Ons taalgebied is klein. De meesterwerken de Nederlandsche letteren kotnen nauwe- hebben er iets mee gemaakt, sehoon is. De Nederlandsche mensch is rnensch met het traditioneele de werkelykheid te maken tot iets, dat groot schoon is. De Nederlander is geen droesner, geen utopist, geen Arcadiër, geen metaphysicus, maar hy is een krachtig bedwinger en verheeriyker van de werkelykheid. Dit leeren ons de oude doeken in het Ryks museum, die daar niet voor niets byeenge- bracht werden, doch die ons iets te zeggen hebben. Welk een diepe gedachte is het,, in dien men haar katholler verstaat, dat de werkelykheid hoe ellendig zy ook weze beheerscht en verheeriykt kan worden! Niet alleen In de kunst, ook in het leven geldt deze wet. Iedereen kan met de werkelykheid van zyn eigen leven iets groots en schoons maken, Indien hy de werkelykheid leert aanvaarden als een Godsgeschenk en haar heeriyk weet te maken tot een geschenk van den mensch aan de eeuwigheid. Daar de Regeering er van overtuigd is, dat in de internationale oorzaken van de moei, lykheden op scheepvaartgebied slechts langs den weg van internationaal overleg verbete ring kan worden gebracht, behoeft wel nau welijks te worden gezegd, dat zy een zoodanig overleg gaarne zooveel in haar vermogen Ugt zal bevorderen. De Minister kan niet instemmen met hen, die van oordeel zyn, dat by spoediger hulpver- leenlng, geringere bedragen noodig zouden zyn geweest. Deze hulpverleening geschiedt ter tegemoet koming in de verliezen over het loopende jaar, zoodat het oogenblik waarop de steun wordt uitgekeerd, niet van noemenswaardlgen invloed kan zyn op het bedrag der ultkeerlng. ven en elke goede Jeugdorganisatie zal' dit ook als nummer één in haar program hebben staan, maar er zyn dingen, waarvoor de gezinsopvoe ding alleen niet meer zorgen kan. Ik denk hier aan de houding In prlnclpieel-sociale kwesties, aan de elschen, die aan het katholieke leven ge steld worden inzake het breede apostolaatster rein, aan den Invloed, dien de Katholieken ten uitoefenen op het gemeenschapsleven verband met de elschen der zedelykheld. de sterke houding van Rome kent in de mo derne problemen der jeugdorganisaties door sommige landen geschapen, die twyfelt niet meer aan het nut en de noodzakelykheld der Katholieke Jongeren- en Jeugdbeweging. Deze algemeene redeneering geldt in het by- mlnstens evenzeer voor den midden stand. De Middenstand, die wel eens begrij- peiyk van huls uit niet organisatorisch Is aangelegd, zal des te meer zorgen moeten, In de jeugdbeweging niet achteraan te komen. r- De jongeman van heden staat in de branding der gevaren, de gevaren van godsdienstige on verschilligheid en van brute zedeloosheid; daar komen by de schokkende veranderingen in het maatschappeiyk samenleven, voor hem zich manifesteerend in de onzekerheid van zyn toe komst en voor velen de leegheid in het werk van heden. En toch moeten de Jongeren van heden de dragers en de leiders* worden van het groote leven van morgen. En toch wk>rdt van de Katholieke Jongeren verwacht het vol beleven en breed doorvoeren van de vruchtbare Christeiyke beginselen. Onder groote belangstelling van de oud- leden van het Corps Torpedomakers werd Vrydag te Den Helder het 50-jarig Jubileum van dit corps gevierd. Onder de autoriteiten, die door hun aanwezigheid biyk gaven van hun belangstelling, waren Vice.Adnxiraal de Graaff, chef van den Marinestaf, Schout.by Nacht T. Kruys. commandant der Marine en Schout by Nacht Vos, chef van het marine mate rieel.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 15