<KdwtAaal den dag win Met twee kameraadjes op avontufenreis a Geen geld en toch geen zorgen HHIIIIIIII 't H MASSA-VERVOER NAAR BRUSSEL EXWETO-RAADSEL OPGELOST te '1' HET,VERDWENEN ELFTAL IX. imiillliil HHIIIIIIII I Exweto maakt het mogelijk Dat moogt U niet missen I ZATERDAG 13 JULI 1935 van waar zegster Onze dampkring Gecostumeerd bal te Moskou IJK 50 Korte berichten C I, n Bekeerde Mohamme daan priester geworden Een vacantiereisje per pantserwagen Stewards en veiligheid ter zee Grootste waterleiding ter wereld NK hel T 0 0 ili h 0 I Autotochten in den geest onze onvolprezen dagexcursies Eenieder wil met zijn vacantie naar de wereldtentoonstelling te Brussel bij verlies van een hand een voet of een oog Uitgebreide keuze Exweto AT T A °P blad ziJn de ▼erzekerlngsvoorwaarden tegen E* *7C^A blJ leT«i«lange geheele ongeschiktheid tot werken door T7 *7 CA een ongeval met E* QCA ■FA! <1 <r< rlDV/lll’l JL D ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeertngen 1 vU." verlies van belde armen, belde feenen of belde oogen E OvFo“ doodelijken afloop 1 MRjVFo** AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL llllllinilllilllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiitiiiiiiiimtiiiiNiiiiiiiiii III 11 11 Illi III lllllllll II11 III IIII lllllll 11IIH III II llllllllllllllll IIIIIHIIK11 llllll HENRI VAN MANDELE en Onze succesvolle excursies van de laatste ja- f n r- vertegenwooidigd. zyn hulde aan te door Arthur Morrison f L DE EERSTE FLESCH I BU r- van r (Wordt yervolgd.) U wilt naar Brussel. Welnu a kun t naar Brussel. Exweto heft al uw berwa- dat wy specialiseert^ De Exwetotrips zetten wy In met een twee- daagschen tocht op Maandag en Dinsdag 22 en In de Sowjet-Unle begint een beweging op te komen tot verzwaring der straffen op dief stallen van den particulieren eigendom. Daarna ontdeed hy zich van zijn kleed en boog zich voorover op den grond, waarna hy zachtjes iets begon te prevelen. Piet begreep er niets van en bleef in gespannen aandacht naar den man kijken. Eindelijk trok hij de stoute schoenen aan en liep op hem toe. De Arabier, want dat wtes het, sprong overeind en stootte een kreet uit, waarna hjj zich op Pietje wierp. Twee honderd en twintig millioen dollars zijn door het Ministerie van Waterwerken in Cali fornia. beschikbaar gesteld, tot den bouw van de grootste waterleiding, welke niet alleen Ame rika. maar de geheele wereld kent. De waterleiding zal voeren vanuit Colorado naar de Californische hoofdstad, een afstand van drie hónderd en veertig mijlen. De water werken zullen worden uitgevoerd door de ..Sou thern California Metropolitan”. De leiding zal moeten worden gevonden door woeste gebieden en onherbergzaam gebergte, waarom men voor den bouwtijd minstens drie jaren heeft bere kend. Door den aanleg van deze massale waterlei ding zullen niet minder dan 15.000 arbeiders aan het werk kunnen gaan; zij zullen verzekerd zijn van enkele jaren werk. <1 ve- de wd hC is ii is de te lï Goona. onder Voor de eerste maal in de geschiedenis der Sovjet-Unie heeft te Moskou een gecostumeerd bal plaatsgehad. Ongeveer 100.000 inwoners van Moskou hebben tot ca. half drie in den morgen in een der parken gedanst. Duizenden bevonden zich nog buiten de poorten van het park om t vuurwerk gade te slaan. Den eersten prijs ont ving een paar, dat was gekleed als Individueele en als collectieve boer. Madame Carra dl Monta Beukendwarsstr. 841 Helderziende in alle voorkomende zaken. Voorspelt onfeilbaar uw toekomst. 37-jarige praktijk. Consult dagelijks 138 uur. Dames f 1—Heeren 1 50. Dat was een vondst. Plet ging eens even zitten. Plots hoorde Plet gerommel boven zijn hoofd. Vlug ging hij in een hoek van het holvertrek staan Eensklaps plofte er een zwarte gedaante naar beneden. Het was thans góed licht en hij zag een donkere man in wijde kleeren staan. De man liep op den sta pel geitevellen toe en maakte zijn sandalen los. ren op. Leest met aandacht de aankondigingen in de komende dagen. :aar springt, dan werkt bet i en de Instrumenten dalen n „n fluts. Ook Pietje gaf een luiden gil. Hij gaf den Than een stomp in zijn maag. Deze gaf een schreeuw van pijn en vloog het hol uit. Pietje bleef even beduusd staan kijken en daarna kroop hij ook bet bol uit om den kapitein van zijn vondst in kennis te stellen. --^«Igfcooezcgdie zwarte heer...’ Plotseling was de kamer hel verlicht, de kaartlegster rukte de pruik van het hoofd en richtte een blinkenden revolverloop op Tinus. .Handen hoog! Die zwarte heer ben 1 k! Ditmaal ben je niet link genoeg geweest. Tinus. Ik <heb gespeculeerd op je bjjgeloovigheid. Daar hebben jullie allemaal een tik van te pakken. Voor de politie was je niet zoo gemakkelijk door de mand gezakt. Ik heb meteen voor getuigen gezorgd.” Van achter de gordijnen kwamen twee re chercheurs te voorschijn De boeien klikten om de polsen van Linke Tinus. Tandenknarsend liet hy zich wegvoeren. De ..waarzegster” nam de telefoonhaak van een verborgen plankje en verbond met het hoofdbureau ..Hier detective Barling! Manke Jet onmid- deliljk arresteeren! Huiszoeking doen tot de buit gevonden is van ae Inbraak van drie we ken geleden by den Juwelier Wolfson.” Om al onze lezers in de gelegenheid te stellen één of meerdere dagen in Brussel door te brengen besloten wij onze Reis service met een extra-afdeeling naar Brussel te verrijken en deze laatste tech nisch in handen te stellen van den heer N. J. M. Brugman van Brugmans Anto- reisbureau te Amsterdam. De directeur van het Bureau voor de Scheep vaart en Stoomboot-Inspectie te Washington. Joseph Weaver, heeft, daarbij gesteund door senator Copeland, voorgesteld, oude stoomsche pen van de Amerikaansche koopvaardijvloot, die thans opgelegd zijn, te gebruiken als opleidings schip voor stewards, opdat deze vertrouwd kun nen worden gemaakt met de eischen van de vei ligheid ter zee. De bedoeling is aan de stewards op alle Ame rikaansche schepen de noodige zeemanschap bij te brengen, hetgeen hun in tijd van nood zeer te pas zal komen, daar zij evenals het dek personeel hebben mede tt werken aan het blus- schen van branden, het vieren van sloepen enz. Het gebrek aan kennis van dergeljjke zaken speelde een voorname rol btf de ramp van de Morro Castle” en tal van andere schepen die vergaan zijn. Senator Copeland zou het plan opgenomen willen zien in het werkverschafflngsprogramma. De booten, die ervoor in aanmerking zouden komen, zijn de Leviathan, de George Washing ton en de Amerika. veor zoo zoo mi- Gedurende de vacantieweken zullen wij eeni- ge malen per week excursies naar Brussel or- ganiseeren. Er is dus voor leder keus. De ver schillende trips worden tijdig aangekondlgd. Wilt u reeds nu weten wat wij tijdens uw va cantie kunnen bieden, wendt u dan om inlich tingen tot ons Centraal Reisadres onder het motto ..Exweto” en u zult tevreden gesteld worden. Een oplossing is aanstaande in de kwestie van de hervatting der dlnlomatieke betrekkingen tusschen België en Sowjet-Rusland. De kinderen der Amerikaansche millionnairs worden in de laatste maanden beschermd en verzorgd als kasplantjes. Geen wonder feitelijk, als men weet, dat de Amerikaansche kidnap pers nog steeds op de loer liggen, ook al heeft de Amerikaansche regeering de onmlddeliyke doodstraf op het hoofd van lederen kidnapper, die tn politie-handen komt, gezet. De kleine Gloria Vanderbilt, Amerika's rijk ste Jongedame, maakte dezer dagen een va- cantieretsje naar haar zomerhuis aan het strand van Florida. Dit reisje geschiedde per. pant serwagen. waarin zfl en drie detectives gezeten waren. In de slaapkamers van het meisje (zjj ver blijft vier weken in Florida) heeft men ven^ nuftige alarmapparaten laten aanleggen, zoo- dat terstond automatisch alarm wordt gemaakt, wanneer men zich toegang sou willen ver schaffen tot haar slaapvertrekken. Wanneer het meisje aan het strand vertoeft, zullen twee snelle motorbooten langs de kust stoomen. Deze motorbooten verbergen eenige machinegeweren, welke in geval van nood terstond kunnen wor den gebruikt Verder zorgen een tweetal politie auto’s. welke in de duinen worden opgesteld, voor de veiligheid van het meisje, wanneer het kind zin heeft in de duinen te gaan spelen. Bezwaren van reizen, kosten, logies, passen - misère of andere moeilijkheden, daar is weer bw trouwe leidster, die u de helpende hand toe steekt. Middels onze reisafdeeling werden reeds len in de gelegenheid gesteld Brussel en Tentoonstelling te bezoeken. En dat het by onze lezers in den smaak valt om op deze wijze van hun vacantie te genie ten is bewezen door het feit, dat onze relsafdee- Ung voor de Brusselsche trips dusdanig werd overstelpt, dat bijzondere maatregelen moes ten worden genomen. inke Tinus had besloten zijn beroep den rug toe te keeren. Hij had er genoeg vA. vqor was In het Klein Seminarie van de Franciscanen var. Fontenay sous Bols heeft dezer dagen een ontroerende plechtigheid plaats gehad. Pater Joannes Mohammed Ben Abd El Jalll, <he acht j«ar geleden van den Islam overging tot de Katholieke Kerk en kort nadien in de orde der Franciscanen is getreden, celebreerde zijn eerste plechtige H. Mis. Zondags tevoren had deze bekeerling de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van Kardinaal Liénart. Aartsbisschop van Rjjssel. De feestpreek werd gehouden door Mgr. Bau- drillart van het Katholiek Instituut, terw*Ji Mgr. Vielle, Apostolisch Vicaris van Marokko. •Is Presbyter Assistens fungeerde. Voor deze zeldzame plechtigheid bestond buitengewoon veel belangstelling. In zyn dankwoord herdacht de Neomist speciaal Maarschalk Lyautey, aan •Mn hy zyn bekeering te danken had. Exweto zegt u dus kort en duideiyk, onze Brusselsche reizen gaan i Een groot aantal reizen is uitgestippeld. Zoo groot, dat een ieder er tydens zyn va cantie een keuze uit kan doen. Exweto betee- kent het toppunt van vacantlegenot weinig mogeiyk geld. De kosten zyn nlern, dat wy ten opzichte van ons vacantie- budget gerust kunnen zingen, „geen geld toch geen zorgen”, want alle beslommeringen die aan een buitenlandsche reis vastzitten, ne- wen wy voor u op onze schouders. Het eenige wat wy van u vragen is dat u zich zoo tydlg mogeiyk opgeeft, uw geld stort en.... op de door u uitgezóchte dagen uw beste vacantlehu- meur medebrengt. Exweto staat aan de spits. U kunt niet be ter doen, dan de verzorging van uw vacantle- dagen in handen leggen van Exweto. Tinus luisterde met gespannen aandacht en wachtte af wat zy verder zeggen ging. „lek die gefaar kan zien uit kristal.... met zeker heitvoor rijksdaalder.” Tinus smeet opnieuw een ryksdaalder op het tafeltje, nog een. „Zeg op. moeder, verder, zeg op! Waar, wat met die zwarte heer!” De oude vrouw borg andermaal het geld in haar reticule, zy nam de glazen bol in de beven de handen en vervolgde l.„— - terend: „lek moet we- j goed.Is oe geld, viel geld by blonde frouw met klein lichaamsgebrek?” Tinus stiet haastig uit: ..Klopt allemaal precies, moeder. Zeg verder van die zwarte heer!" De oude vrouw zette den glazen bol voor zich neer. Dit ia de oplossing van het geheimzin nige woord, dat u de laatste dagen in on ze kolommen is tegengekomen. Exweto wil niet anders zeggen, dan Excursies- W ere ld ten toonstelling. Het jaar 1902 liep ten einde. Delhi kreeg Soowzt driemaal grooter omtrek door de voor bereidingen voor de groote Durbar, waarop de troonsaanvaardlng van den eersten Engelschen keizer van Indië zou worden geproclameerd. Naar het Noorden, voorby de historische Rldge was in enkele weken een geheel nieuw en veel Prachtiger Delhi verrezen, een Delhi van tien duizend tenten, en meer dan dertig duizend myten straten daartusscheneen stad, die men in zeven of acht uur maar nauweiyks zou kunnen afloopen. Dagenlang hadden de zware stappen van olifanten en paarden weerklonken en zelfs des nachts was deze monotone muziek met ver- atomd De kampen der inlandscne vorsten •aren in nauwkeurige volgorde onderscheiden y Net komen en gaan dier prinsen pracht- itewinri, trptoeb. jaloench tot in Idetalgtecteh 23 Juli a.s. waarover nadere mededeellngen vol gen. Speciaal voor de week van 512 Aug hebben wy een uitgebreide serie trips op het programma staan omdat in deze week de v a - cantie hoogty viert en wy willen de velen, die dan enkele dagen hun dageiyksche zorgen vergeten in vacantiegenoegen geheel en al ten dienste zyn. Hy kon zich de weelde veroorloven het vervolg fatsoenlijk te gaan leven. Hy binnen. Het werd tyd het veld te ruimen voor Jongere krachten. Linke Tinus was niet meer zoo kat-achtig vlug en lenig als vroeger, hy was ook niet zoo gehaaid in de aanwending der technische hulpmiddelen van den laatsten tyd, die de jongens van vandaag als de be kwaamste ingenieurs voor hun bedryf wisten uit te bulten. Het was de groote fout van zyn meeste col lega's geweest, dat ze van geen ophouden had den geweten. In den roes van hun mazzel had den zy uit het oog verloren, dat ze onophou- delyk, dag en nacht, door de recherche achter na gezeten werden en byna allen waren ze, vroeg of laat, tóch geknipt. Hem hadden ze nooit kunnen vangen. Hy heette niet voor niets do Linke Tinus. en van nu af aan zouden ze de kans ook niet meer krijgen. N«rtt meer. De laatste bult was binnen. Drie weken ge leden had hij by den juwelier Wolfson zyn laatsten slag geslagen, samen met .Manke Jet”. Een pracht-kraak was het geweest, een mees terstuk van opzet en uitvoering. Geweldig was de buit geweest, geld en juweelen, meer, veel meer dan zy vermoed hadden, het driedubbele van wat die krantenknullen vermeld hadden. Het was de kroon op het werk geweest. En nu, na drie weken, was de politie nog even ver als by de ontdekking van den Inbraak. Of dat even een stelletje sukkels was! Hy was hun weer te slim af geweest, hy, hy, de linke Tinus, de gehaaidste van de heele bende. Tinus sprong zyn bed uit en trok z’n kleeren aan. Vanmiddag om drie uur zou hy Manke Jet treffen, die den buit verborgen hield en houden zou tot hun volgend samentreffen, over een paar dagen, in Brussel. Dkkr zouden zy den bult deelen. Ieder afzonderiyk zouden ze in verschillende richtingen de stad verlaten. Zóó had Tinus het uitgedacht, en het ging er nog maar om. een en ander voor het laatst met Manke Jet te gaan overleggen. Toen Tinus rich aangekleed had, sloeg hy een blik op de torenklok. Half één. Hy zette zyn pet op en besloot de stad een eindje in te gaan. Op de vloermat achter de voordeur zag hy een klein groen reclamekaartje liggen. Hy raapte het op en las achteloos: houden aan de drie grootste inlandsche vorsten van Indië. Het Oog van Deccan was elgeniyk de oude naam van het juweel. Tegenwoordig stond het meer bekend als het Oog van Goona. Het was -zoowel beroemd om zyn kleur, zyn grootte als zyn geschiedenis. Van gekleurde diamanten zyn de groene het zeldzaamste, én deze steen had niet alleen ’n vermaarden emeralden glans, naar bovendien een buitengewonen omvang. Hy woog meer dan driemaal het gewicht van den be roemden diamant te Dresden erAhay een onvergeiykeiyke prachtige kleur. Hy had den vorm van een ovaal met een schitterende lengte van anderhalve Inch en iets meer dan een inch breedte. Niemand wist te vertellen wanneer deze prachtige steen de mynen had verlaten. Over geheel Indië ging de mare, dat hy sinds duizenden jaren de trots van zyn oe- zttters en de begeerte der afgunstige vorsten was geweest Langs den weg van bedrog, dief stal, verraad, omkoopery, moord was hy van hand tot hand gegaan, totdat hy ten laatste wat riist had gevonden in de schatkamer van Akbar den Grooten en daar gebleven was tot den dood van zyn opvolger Aurungzebe. den val van Akbar's dynastie en de algemeenê Ineenstorting, die daar het gevolg van was, verdween het Oog van Deccan. Eerst onder het veilige en durende herstel der rust onder de Brltsche bescherming zou hy weer te voorschyn komen ditmaal als eigendom van den Rajah van Goona, voorvader van den tegenwoordlgen Rajah, die thans in het kamp te Delhi ver- bJeef om déh nieuws» kejjer. door den onder leken met andere groote juweelen, bleek het. dat het Oog van Goona, of wat men daar voor aanzag. opmerkelyk dof was en niet de minste schittering vertoonde. De Rajah werd achterdochtig en toen de gelegenheid zich voordeed, zond hy om zyn juwelier, die het bedrog onmlddeliyk vaststelde. Wat beteekende dit alles? Aanvankelyk ver moedde men. dat er twee dieven geweest waren. De eerste had den echten steen meegenomen en door den valschen vervangen, die vervolgens door den tweeden dief als de echte was ge stolen. Dit was echter onmogeiyk. daar men nog den vorigen avond, zooals dit de gewoonte was, had vastgesteld dat het Oog van Goona zich in den koffer bevond. Toen waagde men do veronderstelling, dat ér wellicht twee dieven geweest waren, die samenwerkten en waar van de een met den echten steen had weten te ontsnappen, terwyi de ander door Mehta Singh werd neergeslagen, voordat hy gelegen heid had om het valsche exemptaar te „plan ten". Maar toen kwam plotseling iemand met oen oplossing aandragen, dte heel wat aan nemelijker klonk. Kon het Oog van Goona niet gestolen zyn, voordat de stoet van den Rajab te Delhi waa aangekomen zoodat het valsche exemplaar al dien tyd in den koffer had ge legen? Was de opmerkelyk mindere glans niet eerst aan het licht gekomen, toen men den steen in het volle daglicht by de andere juwee len had vergeleken en geschiedde de controle niet minder in bet diffuus licht van de tent? ren liggen velen van onze lezers nog versch In het geheugen. Het was een massavervoer. waarby het den deelnemers aan niets ontbrak. Gezelligheid, prompte service en veel genoegen werd geboden voor weinig geld. En nu wy aan de hand van onze jongste ervaringen in de komende vacantieweken een massa-vervoer ver wachten naar de Brusselsche hoofdstad hebben wy besloten om de Brusselsche reizen geheel op de leest te schoeien van onze onvolprezen dag excursies. e tnenschen spreken graag over de dingen I j van den dag. Actualiteiten, de groote en A--' kleine politiek, vraagstukken van socialen en economischen aard, waarover de geleerde heeren langdurige en dure conferenties houden, worden door het publiek soms met een hand omdraaien „opgelost Een ieder heeft er het zyne van te zeggen en dit draagt er toe by, dat wy in den hulseiyken en vriendenkring somtyds een alleraardigste conversatie krij gen. Men moet op de hoogte zyn van de dingen van den dag, want zonder dat zouden wy maar ai te vaak met den mond vol tanden zitten, ens onaangenaam in gezelschap voelen en zelf onaangenaam gezelschap zyn. Dm alles by te houden komt onze krant ons te hulp, zy licht ons in en voor, brengt ons al bet nieuws, houdt ons op de hoogte van de ge beurtenissen in de verste streken der aarde. De krant is als een trouwe hulsgenoote onmisbaar geworden. Zy is onze leidsvrouw en onultputte- Hjke bron voor onze conversatie over de din gen van den dag. wilt spreken over de dingen van den dag? Wel en wat zegt u dan van de Brusselsche Wereldtentoonstelling? Maar u bent toch reeds naar Brussel ge weest? Een vacantie in 1935 zonder een bezoek aan de Belgische Hoofdstad en haar grootsche wereldshow is toch haast ondenkbaar. Vergeet a niet, dat de Wereldtentoonstelling zeker tot dc dingen van den dag behoort en.... heusch u kunt er niet óver meepraten als u niet uit eigen waarneming kunt getuigen. Wat daar te zien is, is zoo grootsch en schoon, dat het met geen pen te beschrijven is en bovendien Brussel ligt voor ons Nederlanders zoo dici^tby. dat dit een prachtgelegenheld is om eens met een Wereldtentoonstelling kennis te maken. et valt niet te ontkennen, dat de stratosfeervluclrten de belangstelling van het groote publiek voor de resul taten van de bestudeering van onzen damp kring hebben wakker geroepen. Tevens hebben zy de aandacht gevestigd op het voorname hulpmiddel voor het verrich ten van dit onderzoek: de ballons. Behalve van bemande ballons, bedient men zich by het onderzoek van de hoogere luchtlagen van vliegers en kabelballons en laat men, als het groote hoogten betreft, hulpvliegers of hulp- ba lions het grootste deel van het gewicht van den kabel dragen, door op bepaalde afstanden zulk een draagballon aan te koppelen. Tot nog grootere hoogten ongeveer 35.000 M. dringen de registreerbalions door. Dit zyn gummiballons, die voorzien zyn van een was het er over eens, dat men met een zeer stoutmoedlgen en koelbloedlgen dief te doen bad, die zyn vak op meesteriyke wyze verstond. Toch vroeg men zich af. hoe hy, toen hy de wachten had weten te passeeren, onmlddeliyk de hand had weten te leggen op het kost bare juweel of het slot had weten te forceeren van den koffer, waarin het toch zeker had gelegen. Het rook naar verraad. Het was zoo goed als zeker, dat iemand uit het gevolg van den Rajah diens vertrouwen had beschaamd en den dief voor geld de noodige inlichtingen nad gegeven. Dit werd overal onmlddeliyk zonder twyfel aangenomen. Maar gelukkig was de samenzwering mislukt en dank zy de waak zaamheid van Mehta Singh was het juweel gered. Dat was voldoende. Daar kwam nog by. dat de groote plechtigheid voor de deur stond, zoodat men overal de handen vol had. Spoedig werd er in het kamp niet meer gesoroken over den aanslag op het Oog van Ooona. Niet meer gesoroken, dat wil zeggen, tot na de groote Durbar, of elgeniyk nog tot later Want niet voordat het geheele programma ven de schitterende veertien dagen geheel was af gewikkeld, en de onder-konlng plechtig was vertrokken, ging door het kamp oen gerucht, dat spoedig tot een zekerheid aangroeide, en als zoodanig zelfs werd erkend, de steen, di-.n men in de handen van den dief had gevon den. bleek tenslotte slechts een gekleurd kristil te zyn. Het Oog van Goona waa wel degeiyk verdwenen I Toen men oen veronderstelden diamant den Y£lg«adsn morgen in bet daglicht had verge- konlng bieden. De laatste weken van dit jaar waren de praalzieke vorsten met al den luister, dien zy maar wisten ten toon te spreiden het kamp komen betrekken, totdat de tenten alle bezet waren. Op een koelen avond werd het een tonige geluld der geketende olifanten en stam pende paarden opeens verbroken door het schrille geschreeuw uit mannenkelen. Als vuurpijlen schoten de gillen en kreten tegen den kalman klaren hemel. Het lawaai «akte echter even spoedig als het was opgeschoten en enkele minuten later ging het van mond tot mond door het kamp, dat een dief de tenten van den Rajah van Ooona was binnengeslopen en door diens eersten minister was overhoop gestoken, juist toen hy wilde ontsnappen, 's Morgens wist men reeds meer te vertellen. De dief was dood en zyn zwarte, naakte en van top tot teen geoliede iyk had men onmlddeliyk harkend. Het was een beroepsdief uit een familie van inbrekers. Hy was in de doodsche stilte van den nacht dt tent binnengeslopen, had zyn misdry f uitste kend weten te volbrengen en was reeds even behoedzaam als hy gekomen was. zyn terug tocht begonnen, toen hy werd ontdekt door Mehta Singh, den eersten minister, die met twee slagen van een zwaas—tulwar voorgoed een einde had gemaakt aar/het misdadig leven, zyn bult, dien hy trouwens by zich droeg, was niets anders dan het Oog van Goona) Dit bericht werd het onderwerp van alle KSHVekJten over het geheele kamp. Iedereen toe werd precies aangekondlgd door het aantal kanonschoten. Oostersche prinsen zyn verbazend gesteld op dit eeresaluut Het stygt tot 't getal een ca twintig en onderscheidt mathematisch hun graden. Onder het soepele linnen van dit kamp lagen de schatten der vorsten, van die honderren koningen. in juweelen. in goud en kostbare stoffen. Diamanten, emeralden, robynen, paar- len, in snoeren, in dozynen of in knj'.* verzame lingen, waarvan elke steen op zich zelf een wonder was, waren daar bijeengebracht en vormden een collectie, die nergens ter wet- ld haar weerga vond. Het zou ontnogeiyk zyn ergens anders op onzen aafdbol een zoo grooten schat byeen te brengen. Zelfs de mindere rajahs, thakores en nawabs hadden voor hun opschlk vele juweelen van grooten naam en onuitsprekeiyke waarde meegebracht, die in de konlnkiyke huizen van Europa alleen reeds een erfenis van geweldige beteekenis zouden ver tegenwoordigen. Niet het minst bekend onder deze pracht exemplaren was het Oog van Deccan, de prachtige groene diamant, van den Rajah van Het oog van Deccan nam waariyk die kostbare Juweelen een der eerste plaatsen in, heel wat hooger rang dan de Rajah zelf onder de vorsten bekleedde. Hy immers kon slechts aanspraak maken op een saluut van negen kanonschoten, wwt nem juist in den zevenden graad plaatste, en door de elf, dertien, vyttlen, zeventien bn negentien schotengraden scheidde van den allerhoogston yaa «ten en twintig ecbptcD, voor be- graden onder den horizon van een plaats, deze nog kunnen bereiken. Dit komt overeen met een hoogte van 60 KM voor de het licht te- rugkaataende Uchttagen. Erg nauwkeurig te deze methode^vatuuriyk niet. Hoe troebeler de bovenste en hoe helderder de onderste luchtlagen zyn, des te grooter is de hoogte die men volgens deze berekening vindt. Andere berekeningen baseeren zich op de bepaling van de hoogte der z.g. lichtende nachtwolken. die men vooral na de Krakatau- uitbarsting waarnam, toen deze vulkaan zyn fyne stof In de bovenste lagen van onzen dampkring geslingerd had. Daarby ging men op geiyke wyze te werk als by de bepaling van den afstand van een voorwerp op aarde. Van de uiteinden van een basis *uit, meet men de hoeken, waaronder het voorwerp gezien wordt en kan dan zyn afstand be rekenen. Zoo meette men van verschillende plaatsen op aarde den hoek, waaronder deze lichtende nachtwolken gezien werden en be rekende daarna de hoogte. Men vond hoogten van meer dan 80 K.M. Op eenzelfde wyze bepaalde men de hoog te van het poolllcht, en vond naast geringwre bedragen, waarden van meer dan 500 K M Ook het opvlammen van meteoren is tot dit doel gebruikt. Een gjtivere .grens” van den dampkring is niet aanwezig. De dampkring wordt steeds yier, zoo zeer, dat wy ten slotte geen Invloed meer kunnen waarnemen. Tot op een hoogte van ongeveer 300 K M luchtlaag in staat de zonnestralen zóó verzwakken, dat by maansverduisteringen de invloed op de sterkte van het door de maan teruggestraalde licht meetbaar te. De lucht- schaduw der aarde is dan in staat het maan licht te verdonkeren. Uit de verschillende metingen valt ten. slotte te concludeeren, dat de werkzame dampkring der aarde een dikte van ongeveer 300 K M. heeft. Dat is evenwel nog slechts een twintigste deel van de middeliyn onzer aarde. Hy smeet het vodje neer en liep de deur uit. Een paar huizen verder echter bedacht hy zich en keerde weer terug. Opnieuw raapte hy het kaartje op en las nauwkeurig het adres. Allicht nog linker dan op straat slenteren of in kroegen hangen, dacht hy. Ik heb nog volle twee uur en wil wel eens weten wat dat merakel te vertellen heeft. Hy liep naar het aangegeven adres, zag een openstaande voordeur en heesch zich een uit gesleten, half-vergane trap op. „Hallo!” riep hy naar boven in de richting van een halfdonker portaal. Er werd een deur opengetrokken. „By wie mot u wedze....?” „By die waarzegster.” „O, hier. Eén hoog vóór Loop u maar naar binnen. Ze is thuis, geloof ik.” Linke Tinus stond in de kamer. Het was er halfduister. Voor de ramen hingen versleten, donkerroode pluchen gordynen. Op een kastje brandde een zwakschynende schemerlamp. Aan den zolder hing een vogelkooi, waarin een groene slapende papagaai. In een hoek tegenover de deur, met den rug naar het venster, z^ in een hoogen rieten leun stoel een oude vrouw achter een rond, rood- bekleed tafeltje, waarop een groote zwarte ka ter. een bolvormig stuk glas ter grootte van een mans vuist en twee stellen versleten speelkaar ten. De haren der oude vrouw waren spierwit, het gelaat doorgroefd met ontelbare rimpels, de handen mager, dor en bevend, de houding ge bogen, de oogen half gesloten. Zy sprak fluisterend, slechts nauw verstaan baar, uiterst langzaam en in gebroken Hol landsen „lek voorspel oe het ferleden, het heden en de toekomst. By voorausbetaloeng." Tinus deed een greep in zyn gevulde broek zak. wierp een rijksdaalder op het tafeltje en ging op een uitgezakten fauteuil tegenover de oude vrouw zitten. Deze borg het geld in een reticule aan de leuning van haar stoel, nam een stel kaarten, schudde ze en legde langzaam een tiental kaarten geopend voor zich. Met bevende vingers wees rij één voor één naar de voor haar liggende figuren en sprak fluisterend met korte tusschenpoozen „lek zie in een fremde stadvoor der reise.... ruiten keuning, harten tien.... geld, viel geld.... oe is gescheiden man.... harten frouwoe verkeert met blonde frouw klaveren.... lek zie klein lichaamsgebrek.... ruiten boer naast ruiten tien.... heer viel geld, uit fremde stad, by harten frouw.... harten keunig is oe gelds joppen keunlg, oe moet daarfoor len acht nemenzwart per soon.... gefaar by sjoppen keunlg.... links bovenaan....” Dit van schuitje met zelfreglstreerende Instrumenten. Neemt de uitwendige luchtdruk af. dan zet de gasvulling uit en de ballon behoudt zoo ten naaste by zyn stygkracht. Als tenslotte het omhulsel uit alkai als een valsct^rn langzaam en bereiken ongedeerd den bodem. Doch de bovengrens van de luchtlaag kan men zoo niet bereiken. De bepaling van de dikte van de ons omringende luchtlaag kan niet langs dezen weg geschieden Men heeft evenwel reeds sinds lang getracht dit langs indirecten weg te doen. Reeds in de twaalfde eeuw werd een poging gedaan de dikte van den dampkring uit schemeringswaarnemingen vast te stellen. Sdhemering ontstaat daar door. dat de luchtdeeltjes- het zonlicht als kleine, matte spiegels naar de aarde terug kaatsen. zy zal dientengevolge op een be- paalde plaats op aarde zóó lang duren, als er van de reeds onder den horizon staande zon nog lichtstralen om den ondoorzichtlgen aardbol heen gespiegeld kunnen worden naar die bepaalde plaats. Zoo vond men, dat de zonnestralen, by een stand van de zon 18

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 19