1 Naar het graf Kolping van 1 Man doodt zijn vrouw, café houder en zichzelf 3 g r Maria-omgang in Den Bosch AFSCHUWELIJK DRAMA TE AMSTERDAM ONVOLDOENDE BENZINE TOEVOER OORZAAK GEWESTELIJKE TARWE- ORGANISATIES ST. JOSEPH-GEZELLEN TE KEULEN NA DE REIS VAN DE K XVIII DINSDAG 16 JULI 1935 Dank voor Nederlands medeleven Het opruimingswerk Huide-telegram Brugtollen-ontwerp Door trein gegrepen JEUGDWERKLOOZENZORG Pastoor L. H. Perquin De Zondag te Keulen Goedkoope dagretours Aankomst te Keulen Gedenkteeken te Den Briel onthuld 1 Bezoeker die tusschen- beide kwam gewond Marsch met ontplooide banieren 1 October een Congres van de R.K. Commissie Oprichting van nieuwe crisis organisaties, rechtstreeks onderden minister Openbare behandeling niet voor de Begroeting 1936? Hierdoor liep het vermogen van twee der „Kwikstaart”- motoren terug Eén doode en een ernstig gewonde by auto-ongeluk De commandant had alleen woorden van lof voor zijn bemanning HET AUTO-ONGEVAL BIJ ZALTBOMMEL h Öx Op den krans stond geschreven t „Wy danken hier Kolping” Geen enkele boeking geannuleerd Wilde schietpartij uit jaloezie bij en in een volkskoffiehuis in de Kerkstraat Een fees van kleuren, bloemen en vooral devotie Zyn zeventigste verjaardag Aan Kolpings graf Vreugde over de aankomst tl j ‘i ge. De plechtige omgang te Den Botch. Het wonderbeeld onder het baldakijn 1.1 de dierbaar ver- een roemrijke sluiting De terugtocht misgezangen na- loop toch «ooruil Uw koortje b? ■AABUEM: BARTELJORI88TRAAT 3 U tot het kwreken van den Internationalen fa* mlliegeest zoon zinrijk woord Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, kan een dezer dagen de oprich ting van de nieuwe Gewesteiyke Tarwe- organisaties tegemoet worden gezien, welke In de plaats zullen treden van de thans be staande Vereeniglngen Gewesteiyke Tarwe- organisaties. De bedevaart van da 8t. Joeephgezellen naar bet graf van Vader Kolping ia volbracht: be houden keerden zy. die de reis aanvaardden, terug naar de plaatsen, vanwaar *U kwamen, zy zyn bevredigd en gesterkt. Bevredigd: nu zy de novene tot verkrijging van de zaligverklaring van Vad-r Kolping met deae grootache bedevaart hebben besloten. Gesterkt. nu zy het vermanend woord van den onmiddeliyken opvolger van den stichter hebben gehoord, een woord, dat den klank had ala was het door Kolping zelf gesproken. i i vaandels ranke En tenslotte, gedragen door de paters-onder- wyzers wier byaonder voorrecht dit ia het oude wonderbeeld, dat eens helmeiyk over de grenzen moest worden gebracht en thans by dit Jubelfeest in een glorierijken stoet langs den eeuwen-ouden bidweg kon worden gevoerd in heeriyken triomf. Op Schiphol heeft het leven zyn rechten her nomen. Ulteriyk herinnert niets aan de vreese. lyke ramp, die Zondag de KLM heeft getrof fen. Slechts de vlaggen wapperen nog halfstok. Zondag is de retourdlenst van Zweden over genomen door een Zweedach toestel. Vandaag M- an Ier lu ns ikt vel en lie. lur ke OB en en en t- ir» el, Is. Het Alg Ned. Verbond heeft op 11 Juli aan den commandant der K XVIII te Soerabaja een telegram van welkom in tropisch Nederland ge zonnen. a T tqe weten te bespoedigen t hy harteiyk door de geael- len werd toegevingen. toen hy In Nymegen ganoodaaakt was afscheid te nemen. SOERABAJA. 13 Juli Aneta) De vreugde over de aankomst van de K XVIII. welke zich op den dag van aankomst concentreerde in het milieu van Marinekrtngen. verplaatste zich gis teren en heden naar het centrum der stad. Namens de burgery huldigde de Gouverneur van Oost-Java den commandant en de bemanning; des avonds hadden opgewekte feesten plaats, welke de belangstelling der burgery nader on derstreepten. wordt de dienst Amsterdam—Malmö heen ge. vlogen door een Zweedach toestel en de F VIII in de retourvlucht. Dinsdag wordt de dienst naar Zweden uitgevoerd door eenzelfde type vliegtuig als de "..Kwikstaart”, nl. de F. XXII de ..Papegaai”. Dit toestel doet anders dienst op de iyn AmsterdamLonden, vice versa. Het aantal passagiers op de diensten is vandaag niet teruggeloopen. Oeen enkele boeking is ge annuleerd. Na deze H. Mis mag als hoogtepunt van dezen dag de plechtige feest vergadering in het Kolpingshuls worden genoemd. voor voor Noord- vqpr Um- Het twee-en-een-halfjarig dochtertje van de familie Van O. uit Eindhoven, dat Zatterdag by het auto-ongeluk op den weg van Hedel naar Zaltbommel ernstig werd gewond, is Maandag in het ziekenhuis te Zaltbommel overleden. De bedevaart was tot een goed eind gebracht en de middag, de nog altyd zonnige middag, noodlgde ons uit dan maar weer den terug tocht te aanvaarden verzoek was niet af te wtfsen. al had menig gesel al gedacht, dat het goed was in Keulen te syn. Er zullen zeven Gewesteiyke Organisaties in het leven warden geroepen. nJ. een voor Gro ningen en Drente, gevestigd te Groningen, een voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, een voor Overysel, Gelderland en Utrecht, geves tigd te Arnhem, een voor Noord- en Zuld- Holland. gevestigd te *s Gravenhage, een Zeeland, gevestigd te Goes, een Brabant, gevestigd te Tilburg en een burg, gevestigd te Roermond. Naar de Maandagmorgen verneemt, wordt de behandeling van dit wetsontwerp in dit zittings jaar niet meer verwacht en zal de vroegste openbare behandeling niet kunnen plaats vtnden dan .na afhandeling van de BegrooUn*'IBM. De commissaris van politie, de heer D Dijk, stra, stelde het eerste onderzoek in. Kort na zijn komst verscheen ook de substituut officier van Justitie, mr. Wassenberg. Daar dader en getroffenen overleden zyn was het onder, zoek voor de Justitie al zeer eenvoudig. De man. die door een kogel gewond werd, is een 28-jarige chauffeur. Deze is per politie motor met zyspan naar het Tesaelschade. ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand is niet ern stig en hy kon dan ook denzelfden avond 'reeds naar huls terugkeeren De lyken werden in den loop van den avond met ambulance-auto’s naar een der zieken, hulzen overgebracht. Nog uren lang stonden groepen menschen bijeen, die het gebeurde be spraken. Begrafenis slachtoffers Naar wy nader vernemen zullen de slacht offers van de vliegramp te Amsterdam Donder dag op Zorgvlled ter aarde worden besteld. De begrafenisstoet zal om twee uur van het Binnengasthuis vertrekken. De lijken van de belde omgekomen Engelschen sullen in hun vaderland worden begraven Vermoedelyk zul len zy per K. U M. vervoerd worden. Voor zoover in dit stadium van het on derzoek naar de oorzaak van de Kwik staart -ramp kan worden vastgesteld, moet de omstandigheid, welke den bestuurder heeft gedwongen tot een noodlanding, waar- schyniyk worden gezocht in het terugloopen van het vermogen van twee der vier moto ren ten gevolge van onvoldoenden benzine toevoer. Op buitenstaanders moet de plechtige H. MIs die Zondagmorgen in de Minoriteitskerk werd opgedragen. een diepen Indruk gemaakt heb ben. Niet zoozeer het met bloemen en veel kaarsen versierde altaar, alswel de devote Gre- goriaansche gezangen, die de gesellen uitvoer der.. hebben een stille wydlng aan deze plech tigheid gegeven Het moet gezegd de misgezangen werden voortreffelyk uitgevoerd. Bijna alle leden derden ter H. Tafel. Zoo voorspoedig als de reis Zaterdag werd ingezet, zoo voorspoedig la zU ook geëindigd t Was over tijd, toen men de grens pa meerde en het liep tegen den avond, toen ver en nevelig, uil het verre, glooiende landschep de twee torens van Keulens Dom zichtbaar werden. Een half uur daarna marcheerden de ge zellen in gesloten gelederen achter hun vaan dels naar het 8chntitgen-museum Terwyi de koperen spltaen der schitterden in de avondzon en de ranke to rens en bruggen reeds sllhouet-schtige figuren vormden Kt den achtergrond, waar ga tezrt i de JJ op het geruchtmakende wetsontwerp tot hef fing van tolgelden op bruggen, is er over dit ontwerp niets meer geboord. De Exploitatie MIJ., die op 1 April d.a.v. in werking sou treden, is er nog altyd niet; zelfs is nog geen memorie van antwoord van de regeertng verschenen. Men verwacht thans een nota van wyzlglngen. waarin de regeertng aan de geopperde bezwaren tegemoet aal komen. in Stic ti en welker Het parelend lied der jongenskoren wisselde met den sonoren toon van den mannenzang en de lleflyke klanken der meisjes en vrouwen koren alle Jubelend de vereertng van de hei lige Moeder Gods, de Zoete Lieve Vrouwe van Den Bosch, beschermster en behoedster der stad door zoovele lange en maeiiyke eeuwen. In statigen stap op statigen toon schreden de vyf keurig geüniformeerde muziekkorpsen voorby, temidden van wolken tule en zant der bruidjes, van kleurige gewaden de» maagden, van de bonte drachten der middeleeuwers, van het bruin en zwart der priesters en religieuzen Zoemende stemmen zegden en herhaalden de Ave's den Meweg lang. i.??* met 10 September zyn by de Neder- “ddsche Spoorwegen zomer- en dagretours ’"rrkrygbaar tegen halven Prijs naar verschillen- plaatsen in on» land. Strootbiljefen. aan de iMtlons verkrijgbaar, verstrekken daaromtrent inlichtingen. Maar vooral het woord, het eenvoudige woord van een priester als Mgr Hürth heeft syn stempel gedrukt op dese vergadering Prof. Brauwer moge in zyn feestrede na den gene- raal-praeaes den geest en het streven van Kolping met diepe kennis van zaken aan on» hebben geschilderd (hoeseer waardeeren wy hM, dat hy dit tn het Nederlandsen deed), het woord van Mgr Hürth is geweest als het woord van Kolping zalf Dese priester achynt in woord en daad een gelykenis van zyn voor ganger te dragen; daarom waa sUn aansporing 1 I» hem gelukt! wy syn hem heel wat schuldig. Buiten Keulen heeft hy ons verlaten, waar na de leiding weer volledig In handen van cen- traal-praeaes V. d Ven overging. Deae. geweten In de eerste der achttien auto cars. en wel op de eerste plaats in deaen eersten wagen, beeft met den altyd vriendeiyken prae- ses Simons en met behulp van syn andere praesides en senioren den goeden gang van za ken tot het einde t Geen eronder, dat Een vreeselyk drama heeft zich Maandagavond omstreeks half zes afgespeeld in een volkskoffiehuis, Kerkstraat 37 by de Leidschestraat te Amsterdam, dat aan drie men schen, twee mannen en een vrouw, bet leven heeft gekost, terwyi een vierde persoon werd gewond. Het schieten vlak by de op dit uur zoo drukke Leidschestraat had een enorme volks menigte op de been gebracht, die te hoop liep voor het café, dat een achttal bezoekers in paniek had verlaten. Burvellleerende agenten uit de Leidschestraat, gevolgd door versterking van het bureau Leid schestraat, waren spoedig ter plaatse, zy 11e. ten de Kerkstraat ontruimen, welke vervolgens werd afgezet. Ook de O. G. D. was spoedig met een ambu- lance-auto verschenen. De oprichting dezer nieuwe organisaties houdi verband met de reorganisatie van de tarwe- hgellng welke tegen 1 Augustus a.s. haar be- B»g aal krijgen. De reorganisatie houdt In. dat de Tarwe- •et 1931 wordt ingetrokken en alle voorschrif- betreffende de teelt, aflevering, priisrege- verwerking etc. der tarwe gebaseerd •ovden op de Landbouw-Crislswet 1933. Inderdaad, met vliegende vaandels en slaan de trommen dat wat aan de Dultache gezel len nu verboden is hebben de Nederlandsche gezellen de straten van Keulen veroverd, toen zy soó in gesloten gelederen naar de kerk mar cheerden. lucht van de forsche mannenstemmen, die het lied vsm Kolping deden weerklinken. Op de binnenplaats van het museum sprak allereerst de wethouder van Keulen, Dr. Witje, namen» den oberbOrgermetster der stad en na mens de vereeniging voor Vreemdelingenver keer. Zyn toespraak was harteiyk en enthou siast; vandaar dat hy ook zooveel byval oogst te, vooral toen hy mededeelde, dat ter eere van deze gasten de Dom en de Rynoever dien avond verlicht zouden zyn De nieuwe algemeene secretaris der gezel len vereeniging, de weleerw heer A Buttner. sprak direct na Dr. Witte, welke beide sprekers daarop door centraal praeaes van de Ven wer den beantwoord. Na de rede van Mgr. Hürth werden de boe ken met handteekenlngen voor de Zaligver klaring van Vader Kolping overhandigd; men Is nu over de 150 000. Prof. Dr. Brauwer. de., kenner en medewer ker der gezellenbeweging, heeft daarna in een zplendlde rede, de karakteristieken van Vader Kolping uiteengezet, zyn Godsvertrouwen, zyn liefde voor waarheid en nederigheid, en heeft diens sociale ideeén in 't kort geschetst en diens overtuiging van de waarde der persoon- lykheld 't Was mooi, dit alles te hooren. het was nog mooier dit te hooren uit den mond van zulk een man als Dr. Brauwer ia Zoo ia dese byeenkomat geworden ren heffend slot van het kort verblyf der gezellen In Keulen, een roemryke sluiting van een grootache demonstratie Het opruimingswerk van de wrakstukken, dat Zondag is aangevangen en dat geduurd heeft tot de duisternis inviel, is vandaag met kracht voortgezet. Op boerenkarren worden de tragische resten van het eens zoo trotsche toestel weggebracht. Zwygend verrichten de arbeiders hun werk, nog vol van het drama, dat zich gisteren op deze plek afspeelde Er is weinig, heel weinig over. De 4 zware motoren zyn niet meer dan brokken half-gesmolten metaal, geblakerde en verbogen stangen steken uit. Slechts de zware cylinders hebben hun vorm behouden. Het skelet van de staart en van een gedeelte van de vleugels ligt nog tegen den dyk op. Tusschen de ruïnes Is nog een gedeelte van Engelsche post gevonden; de brieven waren samengesnoerd tot stevige bundels en sommige gedeelten syn betrekke'.yk weinig beschadigd. Nederlandsche post Wfcs niet aan boord. Langs den weg staat veel publiek, zwygend volgen »y het opruimingswerk Op Schiphol en ook ter plaatse wordt het onderzoek door de deskundigen nog met kracht voortgezet Het resultaat hiervan is uit den aard der zaak nog niet bekend. Onder groots en hartelyke belangstelling heeft Pastoor L. H. Perquin O P_ de voorzitter van den Katholieken Radio Omroep. Maandag syn seventigsten verjaardag gevierd. De zeventigjarige had in verband met bet feit, dat zyn veertigjarig priesterjubileum nog be- trekkelyk kort achter hem ligt en mede met het oog op de tydsomstandlgheden niet gewild dat er renlg officieel feestbetoon zyn sou. Toch is dese dag geenszins onopgemerkt voor den stichter en bezielenden leider van den K. R O voorby gegaan In de ochtenduren sprak Pastoor Perquin In den intlemen kring van het K: R O -personeel zijn dankbaarheid uit dat hy nog in volle ge zondheid en met ongebroken vitaliteit dezen dag mocht beleven en uitte hy zijn waardeering van de ondervonden hulp en medewerking. Er kwamen in den loop van den dag tal van schrlfteiyke en telegrafische gelukwenschen btn- i»n o a. van Mgr Dr B Eras. Minister Dr. L. N. Deckers, oud-mtnister I. J. Verschuur van den voorzitter der N. C. R. V., Mr. A v. d. Deur», van verscheidene orkesten en dirigenten, van d» leden van den Radloraad en van den Raad zelf, van het Centraal Bureau van Omroepen, van de P. H. O H L. van Telefunken. van de N. 8. F;, van tal van burgemeesters en Tweede Kamer leden. van tal van- particulieren, geeeteiyken. zoo wel als leeken, van den R.K. Middenstand, van de officieels K. R O -vertegenwoordigingen in den lande, als de Diocesane Contact-com missta, de romite s van actie en de correspondenten. Voocta kwamen tal van bloemstukken in en verschenen velen in het K R. O.-gebouw om persooniyk hun gelukwenschen aan den zeven tigjarige aan te bieden. In haar te Utrecht gehouden vergadering besloot de Nationale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg tot het organiseeren van ren Congres, gewild aan de bestudrerlng van de vraagstukken betreffende de jeugdwerk loosheid Nymegen werd aangewezen als de plaats, waar 1 October as dit Congres zal wor den gehouden. Het Congres wenacht de wegen aan te toonen om langs practiachen Weg tot Inschakeling der jongeren in bet beroepaleven te komen, en de gevolgen der jeugdwerkloosheid te bestrijden. Deskundigen op dit gebied zullen in prse- advleaen de wegen, daartoe in te slaan, aan- toonen Zaterdag Is In Den Briel een monument ont huld ter eere van Jacob van Maertant «n Maar ten Harpertaaoon Tromp. Behalve vetwchU- lende autoriteiten waren de oud-gemoblll- aeerden te Den Briel by deze plechtigheid aan wezig Nadat door eenige spreken het woord gevoerd was over de belangrijks beteekenta van deze belde Briellenaran. werden de gedenksteen •n de herlnneringsplaquette onthuld. Namens Zuid-Afrika sprak nog beer p, j. Nienaber. Zoo werd In de brandende son de terug tocht aanvaard. We werden uitgeleide gedaan door den RÜkwcnior Dr August Wlnkeler. die met een zeldzame kameraadachappelykhetd en zelf verge tenheld geheel den tyd van ons ver bluf In Keulen heeft gesjouwd, om de zaak maar goed voor elkaar te krygen. Maandagmiddag heeft op den onbewaakten overweg te Rilland Bath een ernstig ongeluk plaats gehad, dat een dame het leven kostte en waarby een heer ernstig werd gewond. Omstreeks zes uur is een personenauto, be stuurd door den 46-jarigen W. Zwier uit Velgen en waarin voorts nog een dame gezeten was, voor wachtpost 20 door een goederentrein, welke in de richting Bergen op Zoom reed, gegrepen. De wagen werd tientallen meters meegesleurd. De dame, wier Identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd uit den auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het Groene Kruis gebouw te Rilland Bath vervoerd, alwaar zy en kele uren na aankomst is overleden. De beer Zwier, die zich eigener beweging uit den auto wist te bevrijden, zakte, toen hy op den beganen grond stond, in elkaar, waarna hy ernstig gewond aan het hoofd en met inwen dige kneuzingen, naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht zyn toestand is naar omstandigheden redelyk wel. De politie stelt een onderzoek in. Het volkskoffiehuis, een verlofzaak vestlgd In het onderhuis van perceel 37. werd gedreven door een man van ongeveer veertig jaar, Albert Muhl genaamd. Deze had. ter assistentie in zyn zaak, by hem Inwonen een vrouw, naar schatting veertig jaar oud, van haar eigen naam Jacobs ge- heeten en afkomstig uit Arnhem. Muhl meende, dat de vrouw gescheiden was, doch dit bleek niet het geval te zyn. De man van deze vrouw, Dekker genaamd, die te Arnheói woonde, had gehoord, dat er tusschen beiden een verhouding bestond en hy had Muhl geschreven, dat dit afge.- loopen moest zyn, daar hy hem anders zou opzoeken. Muhl had daarop aan Dekker geantwoord, dal hy dan maar naar Am sterdam moest komen. Dese nieuwe organisaties, welke tingsvorm sullen worden opgericht katuten door den Minister van Economische Zaken syn goedgekeurd, zullen als crtslsorga- nlsatle worden aangewezen, waardoor zy, an ders dan tot dusverre de Vereeniglngen Ge- •estelyke Tarweorgantsatiea, rechtstreeks on der genoemden Minister komen te staan, aan •len in de statuten dezelfde verstrekkende be- taegdheden zyn toegekend als de Minister ten •snzlen van de reeds bestaande crialsorganisa- «ta bezit Als dan de maatregelen genomen waren, voor een goede overnachting vereiacht. trok ken tegen tien uur tn den avond alle gezellen vanuit de Brei test rasse naar de Miner! tenkerk, naar bat graf van Kolping. Het Was ren schitterend schouwspel, dat een wonderdiepen glans verkreeg door den diepen eenvoudigen godsdienstzin, die er van af straal de en die zyn weerslag vond in de harten der tienduizenden, die eerbiedig, bewonderend en getroffen deze ryke manifestatie van de katho liciteit van het hart van Brabant gadrsloegen. Deze omgang is zeker het rijkste hoogtepunt van het Bossche Jubileum geweest Hij moest het worden, omdat de Mariale devotie alt jubi leum heeft doordrenkt en de Maria-gedachte de begeestering tot de feestviering heeft ge bracht. Het onderzoek wordt ingesteld in opdracht van den directeur van den luchtvaartdienst door den inspecteur by dien dienst J. V. d. Heyden in samenwerking met Ir. H. J. van der Maas, Ingenieur by den ryksatudiedlenst. binnenkomen, nog steeds met de vol ver in zyn hand en snelde naar een klein binnenplaatsje, achter de zaak gelegen. Een vyf tien-jarige buffetbediende vluchtte met haar mee. Een bezoeker van het café greep op dit oogenblik een stoel en trachtte hiermee de revolver uit de hand van Dekker te slaan. Deze schoot op den man, die door een kogel in zyn zitvlak werd getroffen. Vervolgens stormde Dekker naar het plaatsje, waar in een hoek ge drongen de doodelijk verschrikte vrouw stond met den jongen buffet bediende. De laatste nam nog juist by tijds de vlucht. Dekker lostte een schot op de vrouw. De kogel trof haar in het hart en zij viel dood neer. Hierop richtte de moordenaar^de revolver op zich zelf en schoot zich door den rechter slaap. Ook hij was op slag dood. vwnfg uw koarris tx|r lissone-lindeman n.v. WgTERDAM: LEIDSCHESTRAAT 9, DAM 19 ■OTTERDAM: NOOBDBLAAK 13 UTRECHT; JAN8KERKHOF 11 LEEUWARDEN: NIEUWESTAD M DEN HAAG: GROENMARKT M Want alhoewel de middelen, die men kon aanwenden, van zeer bescheiden afmetingen waren, heeft men toch weten te bereiken, dat ay ons zeer sterk de diepere beteekenls van deze byeenkomst deden voelen. Nd Fa* Immers in de eerste plaats het fees telijk vlaRgenvertoon, het trompetgeschal en het tromgeroffel, dat kleur gaf De burgers, de 8.A.-mannen, de 88 - mannen, de geheime staatspolitie sagen toe, waren belangstellend. Voor hen, voor de Dultache gezellen en voor onze gezellen was het een eeresaak. dat de Koipinga- vlaggen in het openbaar werden ontplooid. In de Minoriteitekert werd T kort lof gehou den; voor het eerst sagen wy hier den gene- raal-praeses Mgr Hürth, die het Allerheiligste uitstelde. Nadat centraal-presses van de Ven de no veen had gesloten, legden twee leden van de lyfwacht ren krans op het graf van Kolping Een drukte zooals Den Bosch in vele ja- ren niet gekend heeft, golfde Zondag door de straten van de feestvierende stad. Trei nen uit alle richtingen ontlastten zich aan het fraaie station, de hotels waren volge boekt, tienduizenden kwamen van heinde en verre zien naar den plechtigen Maria- omgang. De trottoirs der straten, waar langs de stoet trok, waren letteriyk voor lederen vierkanten meter bezet met stoelen, banken en tribunes. Dit jaar, het jubeljaar van de stad, is d< omgang geworden tot een fonkelend sjiel var vorm en kleur. Ruim een uur lang trokken de duizenden voorby. biddend, zingend en musi- ceerend, in prachtige groepen van harmonieuze kleurencombinaties getooid met schatten van Sedert het Voorlooplg Verslag van 29 Maart bloemen, voorafgegaan en gevolgd door de zin rijke aanroepingen uit de Litanie van Loretto In gothische schrift, overwuifd door het dundoek van kleurrijke standaarden, vaandels en vlag gen. Maandagavond, om half 6, stond Muhl op de stoep vóór zyn café, toen Dekker plotseling de straat in kwam. Hij zag Muhl staan, trok een revolver en loste twee schoten op den caféhouder. Deze vluchtte het kuis in en zakte ter hoogte van de tapkast in elkaar. De vrouw, die zich ook in de zaak bevond, zag Dekker ARNHEM: BAKKERSTRAAT 7 KINDHOVEN; WILLEMSTRAAT In simpele woorden stond op het lint der nationale kleuren onder meer geschreven: ..wy danken hier Kolping”. Inderdaad, zoo was de stemming, welke heerschte onder alle gesellen, die dese bede vaart maakten Nog spraken de generaal-aecretaris en centraal-praeses een woord aan den voet van het standbeeld van Kolping. Het was toen al donker geworden en dB nacht begon zich uit te strekken over de ons dierbaar geworden, roemryke RUnstad SOERABAJA. 15 Juli (Aneta). De comman dant van de K XVIII. luitenant ter zee Hetter- schy. zwaaide in een interview grooten lof toe aan de houding van de bemanning, die uit zich zelf volledig medewerkte tot het welslagen van den tocht. Het materiaal bevond zich steeds in uitmuntenden staat, dank ztj de <toede verzor ging. Speciaal het gedrag van de bemanning aan wal was pryzenswaardig en zelfs zoo voorbeel dig dat de bemanning deelnam aan de ontvangst van den Nederlandschen consul te Kaapstad. Over het algemeen was het weer slechter dan gedurende den tocht van de K XIII. Alhoewel thans het voorluik door een torentje verhoogd was. moest dit luik by de K XVIII toch nog vaker dicht dan het onverhoogde voorluik van de K XIII. Kleine afwisselingen als een wed strijd In het laten groeien van den baard en het hyschen van zeilen braken de eentonigheid op lange trajecten. In Argentinië en Brazilië was men sterk geïmponeerd door de moderniteit van de K XVIII en men had grooten lof voor het Nederlandsche materiaal In totaal werd ren stroom van gescherfken ontvangen, waaronder ren kostbare verzameling Kruger-penningen. Het geweldig medeleven van de natie had allen ten zeerste getroffen. Elke .brief en briefkaart werd beantwoord waarvoor speciale briefkaar ten met de handteekenlngen van de beman ningen werden gedrukt/ De ontvangst te Fremantle was. zooals overal elders, zeer gastvrij. Voor het bezichtigen van de K XVIII was in Fremantle enorme belang stelling. zoodat de bezoekers in ploegen moesten worden toegelaten voor ren bezichtiging van 20 minuten Ook hier had men allen lof voor de bemanning, welke een onultputteiyk geduld toonde, in het toonen van de bezienswaardighe den der K XVIII. waarby zy tevens een vlot mondje Engelsch leerde.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5