ftudapait Rijksmiddelen Debat over verlaging der openbare uitgaven Of consequente deflatie, of devaluatie u Drama te Utrecht en. f 92.— i De ondergang der „Maraboe” r/. DE S.D.A.P. BLUFT AFWIJZEND OP DIE KEUZE KOMT HET NU AAN NOG TWEE DAGEN HET CENTRAAL-REIS-ADRES DER V.K.P. f DONDERDAG 18 JULI 1935 TWEEDE KAMER Oneffenheid terrein oorzaak --- Jhr. mr. D. J. de Geer Debat weinig spannend leidt tot Dader gegrepen 1 i I TIEN DAGEN REISGENOT TEGEN FABELACHTIG LAGEN PRIJS Vier eenlingen op de sprekerslijst maakten het middagdebat weinig spannend HET VLIEGONGEVAL BIJ DE KOOY Over eerste halfjaar 1935 GELEGENHEID TOT INSCHRIJVING Aannemer op straat aangevallen en neergestoken Regeering vindt steun bij de Chr. Historischen „Aanpassing” loonsverlaging ben „vroege millioenennota” Geen invloed op den dienst fes j Rechterpoot van intrekbaar lan dingsgestel schoot by een schok naar binnen Vaste lasten hou- wil van Inzet van ir. Albarda Devaluatie A vond verg ad ering Aanpassing i 29 Juli te Werkverruiming Devaluatie Steeds dieper in ’t moeras reeds van Volgt dergelijke Meer openbare werken van I» mo het budget -t i van L I ZU acht b.v. de nieuwe salariskorting niet slechts onrechtvaardig tegenover de betrok ken ambtenaren, maar zij "wraakt die tevens* «ndat zy een onderdeel is in de Regeerings- poiltiek. dat economisch even fout moet wor sen geacht als die politiek in haar geheel. Het debat Is Ingezet door den felsten on der de tegenstanders van de Colljnsche cri- Mspolltlek: Ir. ALBARDA, de voorzitter van de fractie der 8. D. A. P. heeft er Jn een knap opgebouwde rede (al bood die overigens wemig nieuws) de constructieve crisispolitlek, de positieve welvaartspolitiek tegenoverge steld, welke zijn party noodwendig acht, om 1 Ineengezakte leven van de binnenland- ecbe economie meer te stimuleeren. zyn be toog verliep geheel als te verwachten was. In de avondvergadering en bestrykt de materie, waarover de katholieken met het kabinet ver schillen was gewyd aan den flnancleelen opzet van het bezuinlgingsontwerp. De Engelsche frontstrijders hebben te Berlijn een bezoek gebracht aan het graf van den beroemden Duitschen oorlogsvlieger Von Richthofen verhoogd met 3.voor admini stratie. Wie He klas wenscht te reizen, betaalt slechts 17.meer. Do Maandag verongelukte luitenant-vlieger Holewyn wordt Vrydag te 11 30 uur te Rotter dam met militaire eer ter aarde besteld Maandag 29 Juli te 10.36 uur van Arnhem vertrekt de extra-trein TEL. 46676 - „KASTEEL VAN AEMSTEL” - N.Z. VOORBURGWAL 65.73 - A’DAM De dienst op Indlë kan ondanks het verlies van de ..Maraboe” regelmatig worden voort, gezet. Men beschikte n.l. over acht vliegtui gen. terwyi in het vllegschema slechts zeven toestellen zjjn opgenomen. Het reseTve-toe- stel. de .Jtletvtnk” Is thans ingezet en met Parmentier op weg naar Bushir. Tóen Woensdagavond tegen zes uur een aannemer, die by het station te Utrecht aan het bouwen is, het werk verliet, werd hy door een man aangehouden. Deze trok plotseling een groot broodmes en bracht den aannemer een tweetal steken toe. De aangevallene werd in den rug en in een der beenen getroffen en viel bloedend neer. zy. die op den grond, dat het allemaal af braak was. hun bestrijding baseerden, overdre ven dus sterk. Maar ook diegenen, die van een herstel van het budgetair evenwicht gewaag den, gingen te ver. De dader, die, het mes nog in de handen, verder was geloopen, werd in de Westerstraat achterhaald en aan de politie overgeleverd. Naar verluidt, zou hy deze treurige daad heb ben gesteld, wyi het hem niet gelukken mocht werk te krijgen. Den getroffene Is door dr. Greidanus eerste hulp verleend, waarna hy naar het, ziekenhuis is overgebracht. --o u.viigcii, ivnis vier jaar geleden is daarop van Katholieke zU- r* 1931 werkte op dit gebied zeer doortastend" heeft echter thans dien weg Ingeslagen, den weg van partieele deflatie. Dien weg achtte spr. echter niet verkleseiyk. Het Is een zonderlinge methode preferente vor deringen het eerst aan te tasten. Hieraan zyn vele consequenties ten aanzien van alle andere vorderingen verbonden. De aantasting van de hypotheekrenten heeft een ernstigen schok toe gebracht aan het hypothecair credlet. Het gaat hier om het feit, dat de overheid zich tot ingrijpen gerechtigd heeft geacht. Dat stelt alles op losse schroeven. Beter ware ge weest Indien alleen voor nieuwe hypotheken een bepaalde rentevoet was voorgeschreven. Spr. zou ook gaarne worden Ingelicht of de twyfel over de houding van het kabinet ten opzichte van de devaluatie al dan niet gegrond is. wyst het dit middel niet even sterk als vroeger af. dan is dit van in vloed op beslissingen, die thans van de Ka mer gevraagd worden, b.v. een nieuwe ver laging van de ambtenarensalarissen en de aantasting van de vaste lasten. Vooral den toestand der Industrie achten de Katholieken zoo ernstig, dat de aarzeling van bet kabinet op dit punt hun afkeuring wekte. Daarom hoopt spr.. dat de regeering zich thans zoo openhartig en duldelyk mogelyk uitspreke of zy de consequente deflatie dan wel deva luatie kiest. Die keuze moet gedaan worden I En God geve, dat door je regeering en de volksvertegenwoordiging die keuze gedaan wor de. waarvan Hy weet, dat zy voor de toekomst van ons volk de beste la. I) p b en enkel woord nog ov%r de directe belastingen. Op kohier werd gebracht voor den dienst 1935, d wz. voor in komsten en vermogensbelasting 1/3 belas tingjaar 1934/1935 en 2/3 belastingjaar 1935/ 1938, in totaal 47.805 000, tegen 48 669 000 op denaelfden datum van vorig jaar. Dit verschil is tamelijk onbeduidend en komt voornamelijk ten laste van de inkomstenbe lasting, waartegenover staat een nieuwe bate van 8% ton ten name der belasting op de doode hand. Deze laatste heffing. waar van de raming 3 millioen bedraagt, komt nog niet erg vlot binnen. Of zou men ook hier de opbrengst wat overschat hebben? Ir. Albarda begon zyn rede met den lof te singen van de democratie en het parlementair régime Een dictatoriaal bewind, zoo consta teerde hy, zou zonder den preventieven Invloed van een parlement zyn maatregelen nog krasser hebben ontworpen. De deskundigen, de pers, de openbare meening zouden hebben moeten zwy- jen En er zou geen verzachting, zooals nu al thans door de Kamer nog is bereikt, zyn mo- teiyk geweest. Ondanks de concessies' echter, die de Regeering hééft gedaan inzake de onder- wtjovooratellen, de penstoenkorting, de Armenraden, de Kamers van Koophandel, de Keuringsdiensten en de aangevraagde machtigingen, moest echter de 8. D. A. P. hetgeen Is overgebleven, toch nog ver werpen. Ten slotte het Verkeersfonds. De belasting op motorrijtuigen bracht over het eerste half jaar op 12S millioen, d.l. IK méér dan de halve raming. Niet zoo gunstig is het met de rljwielbelasting. Hierop werd nog slechts 1,2 ton ontvangen, tegen een raming van 7 1/4 mlllioen. Wij hebben echter geen vrees, dat eind Augustus hier geen geweldige sprong omhoog zal zijn te constateeren. al zal het groote aantal werkloozen, vobr wie gratis rjjwielplaatjes beschikbaar Worden gesteld, de totale opbrengst wel eenlgszins drukken. '4. Waardeering voor de personen van het kabi net Is in sprekers fractie zonder eenige uitzon dering aanwezig; dit kan echter niet beslissend zyn. Het economisch regeerbeleld moet zeker by een crisiskabinet kunnen worden onder schreven. Wanneer zal trouwens de financieele toe stand „voldoende verbeterd” zyn? Want eerst dan zal er wyzlglng komen In de economische politiek, zegt de regeering. Met genoegen heeft spr. in de Memorie van Antwoord het werkplan van minister Ge lissen aangetrotfen. Hy herinnerde den betrokken bewindsman er echter aan, dat voor een minister het „me mento mort" een dubbele beteekenls heeft. Daarom grype hy eerst aan, wat binnen den koristen tyd kan worden doorgezet. Men speculeer* echter niet op de in hei verleden betoonde gematigdheid en ver- warre ingehoaden kracht niet met zwak heid. Zoowel in 1933 als in 1934 heeft spreker verschillende malen uitvoerig de ideeën der Katholieke fractie uiteengezet. Zjjn visie op den wereldtoestand komt vrijwel overeen met die van minister Colyn. De crisis zal een totaal veranderden toe stand brengen, waarin men zich zal moe ten schikken en waaraan men zich zal die- nen tc passen. Wat de aanpassing van de productiekosten betreft streefde men ech ter al te eenzijdig naar loondaling, terwyi men ten aanzien van de prtjxen In den landbouw de tegenovergestelde houding het uit noodzaak aannam. Zooals men weet beeft de Douglas een Intrekbaar landingsgestel. Toen het vlieg tuig by den start over een oneffenheid op het primitieve landingsterrein botste, schynt de rechterpoot van het toestel door den schok naar binnen te zyn ge schoten. Het gevolg laat zich begrijpen: het vliegtuig sloeg naar rechts om en de rechtervleugel raakte den grond. De min of meer zware beschadiging van den rech tervleugel had weer tot onvermydeiyk gevolg, dat de motor in de benzinetanks, welke in den vleugel zyn gebouwd, brand stichtte. -w y u met den jongsten rijksmiddelenstaat de Junicljfers bekend zijn, is het mo- gelijk de staatsfinanciën te overzien gedurende de eerste helft van het fiscale jaar 1935. Allereerst gaat daarbij onze belangstelling uit naar een vergelijking tusschen de wer kelijke ontvangsten en de door den Minister geraamde cijfers. Welnu tegenover een raming van rond 199 millioen, wijzen de ontvangsten een cijfer aan van 180 3/4 millioen. een tekort alzoo van 18 1/4 millioen. Wij mogen er hier aan herinneren, dat wij een dergelijk tekort reeds voorspeld hebben in een onzer eerste overzichten van dit jaar en baseerden die profetie toen op de kennelijk te hooge cijfers van invoer rechten en omzetbelasting. Helaas, wij heb ben gelijk gekregen, nog erger dan wy toen gevreesd hebben. Over een half Jaar is de omzetbelasting niet minder dan ruim 11 mlllioen ten achter gebleven bij de raming over een zelfde periode, dat wil zeggen on geveer 28 pet.! ’t Is waar, vorig jaar was de achterstand nóg grooter, n.l. 18 mlllioen, maar toen konden voor dit trage vloeien nog een aantal verontschuldigingen worden aangevoerd, welke wij indertijd meermalen gememoreerd hebben. Het staat echter nu wel vast, dat, brtioudens een enkele uitzon dering. de perceptie tan dit middel normaal verloopt en wij moeten de cijfers van dit halfjaar dus wel als de werkelijke basis be schouwen. Hiermede is dan oJ. uitgemaakt, dat Mi nister Oud met zijn schatting van dit middel veel te hoog gemikt heeft, en het wekt wel eenigszins verbazing, dat dit op het minis terie vorig jaar Augustus, toen de begrooting werd opgesteld, nog niet is Ingezien. Ook onze tweede voorspelling, die over een te hooge raming der invoerrechten, is uit gekomen. Hier bedraagt het tekort ruim 6k millioen. Wel is waar is er vergeleken met vorig Jaar eep accrés van ruim 7 millioen, maar dit is te danken aan de bekende ver- hooging, die reeds enkele maanden voor de sanctie der Staten-Oeneraal werd toege past. Van de middelen, "welker opbrengst meer dan 1 millioen beneden de raming bleven, noemen we nog den accijns op gedistilleerd 1.542.000) en bier 1.135.000). Hiertegenover staan een aantal meeval lers, waarvan slechts één, de Successierech ten, het millioen overschrijdt. De overige, o.a. accijnzen op zout, suiker en tabak, coupon- belasüng, zegel- eri registratierechten, blij ven meer oé minder beneden het millioen. Misschien put iemand er troost uit, maar dat is dan toch een héél schrale dat vorig jaar 30 Juni de achterstand op de half jaar- raming niet minder dan 31 mlllioen bedroeg, welk bedrag uiteindelijk voor den geheelen dienst 1934 tot rond 37 mlllioen gestegen is. Heel wat gunstiger valt de vergelijking uit met de opbrengst gedurende de periode. Ja nuari tot en met Juni 1934. Over het af- geloopen half jaar werd maar even 18K iplllioen méér ontvangen dan in 1934. Wan neer wU hiervan aftrekken de 7 mlllioen, welke op de invoerrechten méér werden ont vangen, waarschijnlijk tengevolge van de laatste fiscale tariefsverhooglng. dan blijft er nog ruim 11 mUiloen accrés over op de resteerende middelen. Hiervan droegen bij: suikeraccljns (IK mlllioen), tabaksaccijns (31/4 millioen), omzetbelasting (8.7 mil lioen), coupon belasting (1 mlllioen), succes sierechten <1,8 mlllioen) en in mindere mate zegel- en registratierechten, benevens zoutaccljns. Minder brachten op dividend- en tan- tiémebelasting (6 ton), statistlekrecht (1 ton), de accijnzen op geslacht (6K ton), wijn (1 ton), gedistilleerd en bier (ieder 1 millioen), loodsgelden (bijna 4 ton). We willen hierbij nog opmerken, dat de opbrengst der z.g. overige middelen over de eerste helft der laatste drie jaren bedroeg resp. 150 millioen, 162 millioen en 180 mll lioen. Pijnlijk wordt hiermede wel gedemon streerd hoe in dezen zoo moeilijken crisis tijd de belastingschroef steeds vaster wordt aangedraaid. De interpellatie-wynkoop Inzake de slacht offers van den Koninkiyken Hollandschen Lloyd gaat niet door. Het standpunt der Regeering is uit bet antwoord der Regeering op de vragen van mevrouw BakkerNort bekend. En de pre- ddent achtte het beter, deze aangelegenheid nu naar te behandelen In het kader van het ont werp tot steun aan de scheepvaart, dat morgen (Donderdag) by den aanvang der vergadering aan de orde komt. Het is wel jammer, dat de Behandeling van het bezuinlgingsontwerp door de beraadslaging over andere ontwerpen moet worden doorkruist. Ook Vrijdag zyn er weer et- teiyke aan de orde. En het is niet aan te nemen, dat deze alle zonder eenige opmerking zullen worden aanvaard, gelijk hedenmiddag geschied de met het ontwerp tot verlaging van de op centen op den wynaccyns. Doordat niet minder dan vier eenlingen elkan der op de sprekersiyst opvolgden, Is de eerste middag van het debat over het bezuinlglngsont- werp nog weinig spannend geweest. 3131, B Geheel anders alen de speeches van Jhr DE uEER eruit zyn eerste deel het tweede volgt me- thode niet, dan is devaluatie niet Men heeft de keuze en een consequente Omtrent de toedracht van den ondergang der K. L. M..machlne de .Maraboe” waren de spaarzame berichten, die in den loop van Woensdag binnen kwamen, voortdurend met elkaar in tegenspraak. In den laten namiddag heeft de K. L. M.- dlrectle van gezagvoerder Hondong de vol gende telegrafische mededeeling ontvangen. Volgens het perscommuniqué zou de heer Steenberghe devalutie niet langer te vermyden geacht hebben, omdat de deflatle-politlek naar zyn oordeel niet meer houdbaar was. Lag de oorzaak van die beslissing In de devaluatie van de Belga? te ontgaan, tusschen deze deflatie. De regeering wenscht Blijkbaar geen van beide. Met prof. Kaag la spreker van meenlng, dat hei thans voorgestelde allerminst het sysleem-Brünlng dekt, hetwelk ever de ge- heele Ijjn alles omlaag drnkt. Daarby be hoeft niemand zich verongelijkt te voelen. De methode-Briinlng acht spreker In de praktyk niet te verwezenlijken. De overheid ma* bovendien de porties he re debiteuren niet in de bankroetlerspositle dringen, die >U voor sich zelf sfwjjst. Indien men consequent alle «cbslden aantasten, blijft volgens spreker nleU an ders dan devaluatie over. Zon de regeering den we* eener soodani*e consequentie deflatie op wenachen te gaan, dan zon spreker en zfjn fractie haar daarop niet kannen volgen. Prof. Aalberse spreekt namens de Katholieke Kamerfractie over het Bezuinigingsontwerp Spr. behandelde vervolgens de aanpassing In ruimeren zin. De volkshuishouding dient aan de gewyzlg- de wereldhuldhoudlng te worden aangepast. Maar men mag het v°lk niet paaien met een wissel op de toekomst. Er zal grondige wyzlglng moeten komen In de orienteering onzer Industrie, zy zal zich allereerst moeten richten op de eigen Neder- landsche en koloniale markten, zy zal zich moeten omvormen en moeten streven naar juiste arbeidsverdeellng. W. Wat' het Ingediende vast»-lasten-ont werp betreft, merkte spr. op. dat het tn hoofdsaak dienen moet om door een ver. lagln* der huren een verdere loonsverla ging te bevorderen. De machtiging, welke de regeering aanvan- kclyk vroeg, kan spreker onbesproken laten. Zy zyn grootendeels teruggenomen en de Ka mer Is geen debatingclub. Veruit de hoofdzaak van dit debat was voor sjrreker het algemeen economische beleid het kabinet. Het Is eigeniyk een wat vroeger versche nen Millioenennota voor het begrootingsjaar 1936, zoo constateerde hy. En als naar ge woonte rafelde hy heel dit schema zeer be kwaam uit, daarby vaststellend, dat het achterwege laten van belastlngverzwaring de gunstige zyde was, maar dat minder aanlokkeiyic was het feit, dat onder de 97 mlllioen besparing niet minder dan 63 mll lioen perspectiefbezulnlging Is. Aan .af braak” zit er maar voor 8 mlllioen in het ontwerp. Tot zoover het telegram. Het is een groot geluk dat de brand by den rechtermotor uit brak, daar de uitgang voor de leden van de bemanning en de passagiers links Is. Hierdoor was het dus mogelyk dat alle inzittenden het toestel konden verlaten, voordat het vuur tot In cockpit en cabine was doorgedrongen. Een defect aan een d«r motoren is dus niet de oorzaak. Waarom ruu mjhister Steenberghe heen? De volkgrertegenwoordigin* heeft op deze vraag geen antwoord ontvan gen. Wel behoort het gesprokene in den ministerraad naar buiten geheim te blijven, maar hier bleek het gevolg van het verschil van meening wel naar bui ten en heeft de Kamer recht op eenige nadere verklaring van den aard vart dit aftreden. In de avondvergadering der Tweede Kamer sprak Woensdag avond prof. AalBerse, voorzitter van de Katholieke fractie, over het wetsontwerp tot bezuiniging der openbare uitgaven. Spr. herinnerde er aan. dat hij bij het optreden van het kabinet-Colijn verklaard heeft, dat de fractie het bewind niet naar het leven zou staan en een loyale houding tegenover de regeering zou aannemen. Aan deze aankon diging heeft de fractie zich gehou den. Spr. gelooft echter aan voorwaarde niet. Een tweede reden sou zyn, dat de regeering een saneering van schulden langs anderen weg niet mogelyk sou achten. De regeering Men is met de saneering van de Rijks financiën nog lan* niet aan het einde. En den steun, dien de Regeering op dit punt verdient, zal sfj van de Christeiyk-Histori- sche fractie ontvangen. Het Is slechts een onderdeel van een volledig deflatle.ontwerp. Spreker vroeg" de regeering of zy zelf dit we] voldoende acht om den steeds sterkeren drang naar devaluatie te keeren. Bushir start normaal (stop). Na driehonderd meter oneffenheid terrein, machine opgesprongen (stop). Rechterpoot vermoedelijk gedeeltelijk naar binnen geschoten, waarna rechtervleugel in brand ge raakt (stop). Toestel 110 graden uit den koers, waarna onmiddellijk brand uitbrak bij rechter motor en snel uitbreidde (stop).’* Jhr. DE GEER, zyn in den middag afgebro ken rede voortzettend, wees erop, dat de regee ring In haar zorg voor de staatshuishouding sou hebben nagelaten voldoende te doen voor de volkshuishouding. Gaat men na welke ver langens op dit gebied aan de regeering waren kenbaar gemaakt dan komt men tot twee desi derata: constructieve welvaartspolitiek en deva luatie Het eerste omvat drie geneesmiddelen, koop kracht scheppen uit het niet kan echter van de regeering niet gevraagd worden, zy kan slechts de oorzaken bestrijden welke de koop kracht deden dalen, voorzoover het in haar macht ligt. Wat de uitvoering van groote werken be treft lykt hetgeen gedaan wordt niet veel, om dat op dit gebied in Nederland In normale ty- den zooveel geschiedt. Het Is zelfs de vraag of men in gewone tyden hier reeds niet te ver gaat. Wel drong spr. aan op vervroeging van werken. Ten aanzien van de welvaartspolitiek. Is spr. van oordeel, dat ondanks veler meening de regeering op dit punt niet van inzicht veran derd Is. y In beginsel Is de Industrlebank nooit ver worpen; alleen de mogelijkheden worden thans door het optreden van een gespecialiseerden minister gunstiger. Men had alle financieele en sakeiyke pro ductiekosten omlaag moeten brengen; de aangedrongen Bruning’s Notverordnung De Regeering, aldus de leider der sociaal, democratische fractie, ziet te eenzijdig naar het oogenbllkkelyk effect van haar maatre- felen op de publieke financiën, zy wil niet erkennen, dat haar aanpassingspolitiek het l*nd steeds dieper brengt In het economisch moeras. En tóch biykt dat zoo overduldeiyk. D Is zelfs geen begin van opleving te bespeu ren. Integendeel, op 31 Mei 1935 waren er W.000 werkloozen meer dan een jaar tevoren De aanpassingspolitiek heeft de binnenland, •che markt volledig ondermynd. En mét die binnenlandsche markt zakken ook de Over, heidtfinanclën Ineen. Het roer dient dus «ngegoold te worden. Een ordelijke tóe- •tand van de Staatsflnanoiën wordt ook door de 8. D. A. P. een onafwysbare voor- •sarde geacht voor de door haar gewenschte constructieve politiek. Maar zy wenscht an dere maatregelen, om’ het budget te saneeren. maatregelen, welke de Regeering opnieuw heeft afgewezen. Hij achtte spoed met de behandeling dit ontwerp geboden. Ten eerste omdat de regeling van het executierecht nog ontbreekt en ten tweede, omdat vele leden der Kamer beswaar suilen hebben tegen een beMlssing over het bezuinlgingsontwerp. indien het >»t van het vMte-laaten-ontwerp nog onbekend 1*. men -een Vervolgens dient gestreefd te worden naar werk behoud en werkverruiming. Daardoor al leen Is primair de daling van het volksinkomen tot staan te brengen. Met gemengde gevoelens heeft spr. gelezen, wat de regeering op de wenschen der katho lieke fractie, dienaangaande in bet Voorloopt* Verslag geutt, heeft geantwoord. Voldoening mag er zyn. omdat dan tot daden zal worden overgegaan, welke voorheen werden afgewezen. Bezorgdheid moet er wezen, omdat ten aanzien der vaste lasten nog te aarzelend wordt opge treden en de aankondiging van maatregelen op dit gebied met zooveel voorbehoud gepaard Iz zoo het budget weer gezond gemaakt, 4«n wenscht de 8. D. A. P. op de eerste plaats troote openbare werken op zeer veel ruimer •chaal dan het Werkfonds tot nog toe moge- Wk maakte. Op die wyze wordt koopkracht geschapen, waardoor voor de Industrialisatie Vsn het land afzet ontstaat en waardoor ook de Overheidsfinanciën sullen worden gestut, doordat eenerzyds de bedragen voor steun verleenlng aan werkloozen terugloopen en snderzyds de belastingopbrengsten stijgen. By dit deel van zyn betoog beriep ir. Al- hards zich uiteraard op het Zweedsche voor beeld. De leider der Chrteteiyk- Historische fractie Jhr DE OEER heeft zyn rede halverwege moeten afbreken, omdat het grootste deel van der middag was heengegaan aan de weinig 50n*tructieve betoogen van de vier eenlingen JJNOBEEK, WESTERMAN. KERSTEN en VERVOORN. Devaluatie kon spr slechts in drie gevallen aanvaarden. Indien de wereldstabllisatie kan worden bevorderd, door verandering van ding van de goudlanden, zou het mogelyk zyn. de vervulling dezer DEN HAAG, 17 Juli. De Tweede Kamer, weder bij een en thans naar Den Haag te za- men geroepen voor het zeer be langrijk debat naar aanleiding van het ontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven, heeft aller eerst bij monde van haar voorzit ter wijlen Cort van der Linden herdacht. Zonder eenig conflict met\de volksvertegen woordiging heeft het kabinet twee ministers verloren. De Katholieken hebben hen met leed wezen zien heengaan, zy hebben in korten tyd ontsagiyk veel werk verricht. Sprekers bewon dering ging vooral uit naar den heer Steen berghe, dien hy geen „vaaawel doch een „tot weerziens” toeriep. Reeds in 1932 bepleitte sprescer tegenover het vorige kabinet een krachtige handelspolitiek en maatregelen tot verlaging van huren, betoogde hy. dat laten uitzieken van de crisis niet meer mogelyk was. wees hy op de noodzaak van ordening van het bedrijfsleven. Toen achtten anderen in de Kamer de dertig opcenten op het tarief van minister De Geer zoo zeer in strijd met de gevoerde handelspo litiek, dat men op vyf minuten afstand van een kabinetscrisis was. In dit verband wees spr het verwyt. dat de Katholieke fractie het kabinet-Coiyn voortdu rend geplaagd zou hebben, van de hand Sp*. is openhartig geweest en constructief. Nooit heeft hy zich schuldig gemaakt «tn de romantiek van den aanval.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 21