In het vaderland Eerste Exweto 1 0-e. Viehdaa#icAe. Qe. Jweedaagsc&e. PRIJS f 15.50 en f25.50 Lange tocht door zonneland I H ill iv HM Weer de overweg ■ihl ÜJ DE DOODEN-WAGON MUSSERTBIJ DEN G.G. GOEDERENVERKEER MET DU1TSCHLAND NED. VARKENSCENTRALE TWEEDE DAG VAN DE VIERDAAGSCHE pi hr f U DONDERDAG 25 JULI 1935 Dat kan alleen Exweto! Hulde aan den collega Mr. L. A. Trip ongesteld I Geen reden tot ongerustheid MOORD TE HJENSBROEK JONGEMAN VERDRONKEN Oud-commissaris als verdachte van Exweto maar Van mishandeling beschuldigd Baconcontract Wormerveer en de bankfraude DE OSSCHE MISDRIJVEN Thans 52 deelnemers uitgevallen Begrafenis van den mecani cien Vocke De Indische regeering zal geen ordeverstoring dulden Resultaat van het onderzoek door de ingestelde Commissie be vredigend Verdachte Ossenaren blyven ont kennen Twee dagen vol genot en plezier, begunstigd door schitterend weer Krans gelegd Deelneming van de Kanto nale regeering van Ticino Spaarzaam schynt het licht door de kleine tralievensters op de twaalf kisten gaat Zaterdag en Zondag a.s. en Geen afkeurenswaardigc handelingen tl.’ Motorrijder door trein gegrepen en op slag gedood Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. De nieuwe transferregeling zal op nieuw een belangryke bespa ring opleveren Berechting in October a.s. Batig begrootingssaldo in nadeelig veranderd Hulde aan den collega I KM fc ij* I y Over het algemeen was de indruk van de deelnemers over dezen tweeden zworen dag niet al te best is in vollen gang 'W-' I dat deze misdaad opgehelderd In hoeverre buiten de clearing om nog aan- een Het men Adres Centraal Reisbur. V.K.P., N.Z. Voorburg wal 65-73, Amsterdam onder motto EXWETO Naar wij vernemen heeft de president van de Nederlandsche Bank onlangs een lichte genees kundige behandeling ondergaan, die hem nood zaakt nog enkele dagen zijn kamer te houden. Zijn toestand is echter uitstekend en veroor looft hem voortdurend met zijn collega’s In con tact te staan. Omstreeks negen uur Woensdagavond ia op den onbewaakten overweg te Akkrum een rei ziger, die met zijn motor uit de richting Hee- renveen kwam aanrijden, door een trein ge grepen en een eind meegesleurd. De ongelukkige was op slag dood. Om twaalf uur was de groote drukte op bet Wychensche marktterrein vrijwel geluwd en was alles en route naar Nijmegen, dat lederen dag in dichterën vlaggentool komt. Het waa een attentie van de N3L.O. leiding om bet laatste deel van bet parcours over St. Anna en de BATAVIA, 24 Juli. (Aneta) Aneta verneemt uit Buitenzorg, dat bij de audiëntie, welke Zijne Excellentie de Oouvemeur-Oeneraal heden aan den leider van de NJS.B. verleende, het doel van de komst van Ir. Mussert naar Indië werd besproken. In verband met de berechting van de Ou- sche misdrijven, deelen wjj mede, dat deae niet, sooals wij gemeld hebben, in de maand Sep tember. doch October as. voor de rechtbank van 's Hertog en bosch zal geschieden. ^’1 In de Woensdag gehouden Gemeenteraads vergadering van Nijmegen herdacht de voor zitter het tragisch ongeval van „De Gaai" en deelde mede, dat hij Woensdagmorgen namens de gemeente een krans gelegd had op de kis ten, waarin het stoffelijk overschot der slacht offers met den trein uit Basel via Nijmegen naar Amsterdam vervoerd werd. De kantonale regeering van Ticino heeft aan Baron van Wassenaer, den consul der Neder landen te Lugano, een zeer gevoelig gesteld te legram gezonden, waarin de diepgevoelde deel neming wordt uitgedrukt met het tragische on geluk, het Nederlandschë vliegtuig de „Gaai” overkomen en waarin den consul wordt ver zocht deze condoléance aan de familie van de slachtoffers over te brengen. Voor het „Kasteel van Aemstel”, waar de vlag halfstok vanuit hangt, staat het heele technische, administratieve en redactie- personeel opgesteld. Aan de trappen van den ingang wachten de heeren L. Wete- Zooals reeds eerder vermeld, heeft de Oom. missie van Onderzoek betreffende crisismaat regelen, Ingesteld bij Koninklijk Besluit van 19 Januari 1934. haar werkzaamheden beëindigd en in aansluiting aan het door haar op 31 Juli 1934 ingediend voorloopig rapport het definitief rapport omtrent het door haar Ingestelde on derzoek naar de gestie van de Nederlandsctte Varkenscentrale aan H. M. de Koningin inge diend. is de commissie een voldoening te kunnen verklaren, dat, afgezien van mis dragingen van enkele personen van lageren rang, tegen wie óf de justitie öf de leiding der N.V.C., öf beide zijn opgetreden, haar ook bij haar voortgezet onderzoek niet la gebleken, dat door of vanwege de N. V. O. handelingen zijn gepleegd, welke uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring vet dienen. Voorts zijn nog zilveren en groene palm kransen van hët' gemeentebestuur van Mesocco den burgemeester van Nijmegen en het co mité der vlerdaagsche afstandsmarschen. Belde laatste huldeblijken werden in Nijmegen in den wagon gebracht als een eerste groet in het vaderland. W|j hebben nog even langs de kisten geloo- pen. Aan het voeteneind geefteen kartonnen kaartje met blauwe potloodletters den naam aan van hem of haar, wier stoffelijk overschot hier rust. Voorop ligt mej. Hermanides. Naast haar de ongelukkige piloot van der Feijst en zoo achtereenvolgens allen, ariër namen bekend zijn. De per 1 Juli jJ. In werking getreden nieuwe transferregeling zal opnieuw een belangrijke besparing opleveren. Op andere vragen der Kamercommissie ant woordt de regeering, dat de voor nieuwe vor deringen beschikbare gelden tusschen den ex port van het moederland en dien van over, zeesche gewesten worden verdeeld in dezelfde reden, waarin die exporten naar Dultschland zich de laatste jaren hebben verhouden. Aan deel van moederland en dat van overzeesche gewesten zijn bepaald reap, op 63.7 en 363. De vraag, of de behoefte van Dultschland aan allerlei Indische producten niet zoo groot is. dat het ze ook zou moeten aankoopen, in dien die aankoop met, vrije deviezen zou moe. ten geschieden, moet in het algemeen ontken nend worden beantwoord. Op een desbetreffende vraag heeft de regee. ring geantwoord, dat zij het noodlg heeft ge acht, de betallngscontingenten voor den loo penden export per 1 April JJ. nogmaals te verlagen. Hoewel contante aankoopen tegen deviezen, uit den aard, zeer wenschelijk zouden zijn, mag daarop niet al te zeer worden gerekend, daar Dultschlands devlesenposltie ertoe dwingt, ook in de noodzakelijkste grondstoffen langs an deren weg te voorzien. De Ossenaren van O., B„ B. en V., die ver dacht worden van den roofmoord op de weduwe Haartman te Hoensbroek, 12 Jaar geleden ge pleegd, zijn Woensdagmorgen naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Het onderzoek naar deze zaak heeft een voor spoedig verloop gehad. Ofschoon de verdachten een hardnekkig stilzwijgen 'bewaarden, zijn tal var nieuwe aanwijzingen verzameld, zoodat de kans bestaat, zal worden. De regeering meent, dat de uitvoer als ge heel voorloopig op het aangenomen peil kan worden gehandhaafd. Zij schenkt thans echter vnl. haar aandacht aan de vermeerdering van de stortingen in Nederland. In de eerste plaats zal aandacht worden geschonken aan den Invoer dier goederen, welke zonder overwegend nadeel voor de Nederland- sche nijverheid in Dultschland kunnen worden gekocht. Ir. Mussert bleek dat standpunt volkomen te billijken en gaf zijnerzijds een uitvoerige uit eenzetting van de noodzakelijkheid en het doel van de N.S.B., waarbij hij er op wees, dat een van de redenen van zijn komst naar Indië daarin is gelegen om de overbrenging van de, naar zijn meening, verderfelijke partij-politiek naar Indië. zooveel mogelijk tegen te gaan. Aan dit rapport ontleenen wjj het volgende- Volgens de commissie heeft het in de bedoe ling van den wetgever gelegen den handel in varkens en varkensvleesch, bestemd voor de blnnenlandsche markt, zooveel mogelijk vrij te laten. Aan de Centrale kon en mocht derhalve naar het oordeel der commissie de elsch wor den gesteld, dat zfj bij haar gestie het hoofd doel en de nevendoelstellingen van den wetgever in het oog hield en niet zonder noodzaak in greep in den bovenomschreven handel. De commissie is van oordeel, dat de N. V. C. zich aan dezen elsch niet heeft gehouden. Dit oordeel rust onder meer op de uitkomst van het door haar ingestelde onderzoek naar de betrek kingen, die tusschen de N. V. C. en de N.V. Engrosslachterü „Welling” te Borculo hebben bestaan, welke voortvloeiden, uit het tusschen de N.V.C. en den Aartsdlocesanen R.K. Boeren en Tuindersbond gesloten contract. De commissie spreekt als haar oordeel uit, dat de N. V. C. bij het aangaan der overeenkomst op te luchthartige wijze is heengestapt over het bezwaar, dat bij haar zwaar had moeten wegen, n.l„ dat zij. door deze overeenkomst aan te gaan, zonder dringende noodzaak ging gros sieren voor de Nederlandsche markt, waardoor zij dus een daadwerkelljk aandeel nam in de verzorging van de blnnenlandsche markt, het geen geenszins tot de doelstellingen behoorde, voor welker verwezenlijking zij in het leven ge roepen was. De commissie is voorts van oordeel, dat de N. V. C. openbaarheid had behooren te geven aan de door haar met „Welling” afgesloten over eenkomst, hetgeen niet is geschied. Wüst We- ui tstekende ging waar In het midden ongeveer, in een iets donker der kist.... onze collega: Jos. van Langen. HU is terug van zün vacantie terug in de stad waar hij woonde en werkte.... Welkom goede vriend! jaadperrons bulten het station. Reizigers en krantenjongens kijken nieuws gierig, maar half beseffend wie daar voorbij gaan in dien wagon met zijn somber neerhan gende guirlandes. Wegwerkers van het spoor in blauwe kielen blijven staan, nemen hun petten af en volgen, naar de plek, waar vijf zwarte auto’s staan te wachten, en een groepje mannen In lange zwarte Jassen en met zwarte tressen. De wagon wordt geopend. Enkele familie leden gaan naar binnen. De Gouverneur-Generaal wees daarbij °P de samengesteldheid van de Indische sa menleving, waarmede de N.S.B. rekening dient te houden. Ook werd het standpunt van de Indische Regeering uiteengezet, die de N.S.B ongemoeid aal laten zoolang geen verstoring van de openbare rust en orde daarvan te vreeaen is, maar dan ook sen der aarzeling aal ingrijpen, wanneer dit noodig mocht blijken. liggend komen. Om half twaalf nachts werd het lijk door de politie gedregd en overgebracht naar Calvarlënberg. D. was ongehuwd. Verschenen is het verslag der commissie uit de Tweede Kamer voor overleg met de Regee ring omtrent vraagstukken en maatregelen, betrekking hebbende op aangelegenheden van handelspolltieken aard, Inzake het wetsont werp tot goedkeuring van het Nederlandsch. Duitsch Verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het Jaar 1935 met bijlage en bijbehoorend slotprotocol op 22 December 1934 te Berlijn gesloten. Als voornaamste oorzaak van den achteruit gang van den Duitschen export naar Neder land beschouwt de Regeering het afgenomen concurrentie-vermogen aan de Duitsche zijde. In dit licht gezien staat de achteruitgang van den Duitschen uitvoer naar Nederland niet op zich zelf, doch maakt hjj deel uit van een al gemeen verschijnsel. De regeering is bereid, te bevorderen, dat in- koopen van openbare lichamen, voor zoo ver daartegen geen bezwaren bestaan en daar uit geen overwegende nadeelen voor het Ne derlandsch fabrikaat voortvloeien, zooveel mo gelijk in Dultschland geplaatst blijven. In de vergadering van den gemeenteraad van Wormerveer is de bankfraude door den bankier 8. ter sprake gekomen en hebben de raads- kden geïnformeerd, of de gemeente hierbij nog •chade geleden beeft. De voorzitter heeft hierop geantwoord, dat «P het z.g. „Zaanlandpotje” van ƒ325.000 een ’oorschot verkregen is van 197.000 en dat het batig saldo ad ƒ21.000, geraamd op de ge- m*entebegrootlng van 1935, Intusschen reeds ta een nadeelig slot van ƒ15.000 is veranderd gevolg van de fraude. De deuren worden opengeworpen. Allen op het perron zien zwijgend.eerbledig naar de kisten. De zwarte mannen stappen naar bin nen en één voor één worden de kisten uitge dragen naar de auto’s. De kransen volgen. De stoffelijke resten van den heer A. A. Content en zijn 14-jarig zoontje worden, met die van gezagvoerder van der Feijst en den radio-telegrafist Aafjes naar „Zorgvlled" ver. voerd en daar opgebaard. Dit geschiedde ook met het stoffelijk over schot van den mecanicien Vocke, die te Haar lem ter aarde zal worden besteld. Het stoffelijk overschot van mejuffrouw Hermanides werd onmlddellijk naar Noordwük overgebracht en dat van het echtpaar Philips naar Vught. Het stoffelijk overschot van den heer Hoog- stra wordt voorloopig in de chapelle ardente van de firma Innemee te Den Haag opgebaard *n vandaar naar Dordrecht vervoerd, terwijl de Batavierlijn het stoffelijk overschot van den Engelschman Watts hedenavodd naar Londen tal overbrengen. De kist met het stoffelijk overschot van onzen collega Jos. van Langen voor wiens zielerust de Hoogeerw. Heer Deken Mgr. Dr. G. C. van Noort Woensdagmorgen in tegenwoordigheid van de heeren directeuren en hoofdredacteuren en van alle collega’s een H. Mis opdroeg in de ka pel van het Begijnhof werd tegen twee uur In den auto overgebracht, waarmee het langs onze gebouwen naar „Zorgvlled” zou worden vervoerd. De aankomst van elf der dertien slachtoffers van de ramp van de „Gaai." De lijkkisten worden aan het Centraal Sta tion te Amsterdam uit den trein geladen het roode schild met het witte kruis staat de gesloten schuifdeuren. Koude, witte krijtletters op den grauwen plan kenwand geven aanduidingen: „Bellinzona Bazel 12 Leichen Zug 67” De lijken van twaalf slachtoffers. Het spoorwegpersoneel maakt haast. Spoedig wordt de wagon losgehaakt. Een kleine locomotief licht hem weg achter den trein vandaan en duwt hem op onder de wijde kap van het station door naar een der „Zorgvlled” i; N“ar WÜ vernemen zal de begrafenis van het -van den mecanicien Vocke, ramp van „De Gaal" mede den dood vond, plaats hebben op Vrijdag a s. des morgens om half 12 op het R.K. kerkhof „St. Barbara’’ te Haarlem-Noord. In de St. Josephkerk aan de Jansstraat te Haarlem zal dien morgen om tien uur een plech tige H. Requiemmis worden opgedragen. Het stoffelijk overschot, dat voorloopig op te Amsterdam rust, zal naar de Mariastlchting te Haarlem worden overgebracht en Donderdagavond in de St. Josephkerk wor den geplaatst. de ambulancewagen reeds over de markt met een lading mannen, die het beter geacht had den den langen tocht maar bijtijds te staken. Beter ten halve gekeerd, dan ten geheele ge dwaald. In Wychen was het weer feest en de hon derden NB-L-O -ers, dié daar in montere stem ming passeerden, konden niet nalaten op de Lindemarkt. omgeven door aanlokkelijke koffie huizen, een zitje te nemen en een verfri<u<r.hing te gebruiken. Daar was Jolijt, waar zoowel de Nijmegenaars als de Amsterdammers, de Utrechtenaren als de Hilversummers, die van Baam en van Zeist met de groote militaire groepen broederschap sloten. De harmonie van wychen, die op de kloek zat, te midden van Nederlandsche en internationale vlaggen, speel de er lustig op los en gooide er af en toe een wals doorheen, waarop sommige tippelaars direct reageerden voor een dansje. Hier waren ook de autoriteiten, die dfen marsch in oogen- schouw namen en werden opgemerkt jhr. Röell, commandant van het veldleger, kolonel van Santen, staf-chef van het veldleger, generaal Bauduln, Inspecteur van de burgerwachten, de heer Strengholt, voorzitter van de KNAU. de burgemeester van Wychen en tal van N.B.L.O.- lelders. Het was hier een opgewekt arrlveeren en afmarcheeren en de beste groepen, als de Haagsche politie, de Koloniale Reserve met zijn tropenhoeden op, de regimenten uit Utrecht, Amsterdam, Den Haag, Nijmegen, Rotterdam, Amersfoort, enz. kregen hier herhaaldelijk ap plaus voor hun kranig marcheeren, alsof er geen zon aan de lucht stond. Het was een bij zonder aardige attentie van de Wychensche harmonie, toen zij de Marseillaise speelde bij aankomst van de kwieke Franschen, waarvan de Parijsche politie de favorieten zijn. De En- gelschen gingen weer rustig en strong langs de stoffige wegen; zij bleken besloten het einde samen te halen en haalden dat ook. Het stoffelijk overschot van collega van Lan gen is. nadat de piëteitvolle daad voor t Kas teel van Aemstel was verricht, eveneens naar „Zorgvlled” gebracht, waar het blijft opgebaard, om hedenavond of Vrijdagochtend naar Purmerend te worden vervoerd, waar de plech tige Uitvaartdiensten zullen plaats vinden en daarna de teraardebestelling op het R. K. kerk hof aldaar. Breullngenstraat te Maastricht aan bet zwem men. Plotseling schoot hij onder een ter plaatse liggend schip en kon daar niet onder uit singels door een deel van de stad te lelden, met het gevolg, dat duizenden zich langs den weg hadden opgesteld. Het drukkende weder dat den heelen dag de looners al gehinderd had, liet zich op het einde van den marsch nog zwaarder gelden. De meesten kwamen dan ook veel later thuis dan den eersten dag en ook in de militaire groepen moest menige jonge man door zijn vrienden gesteund worden. De am- bulanoewagens hadden dan ook geregeld ver voer. Het uur van binnenkomst was met het oog op den omleg van het elnd-parcours een uur verlengd, dus duurde tot zeven uur. Over het algemeen was de indruk van de deelnemers over den tweeden dag niet te best. Velen klaag den over de moeilijkheden, welke te overwinnen waren, zelfs deelnemers, die voor de zesde maal meegingen waren niet tevreden. Het aantal uitvallers op den tweeden dag, den grooten sensatiedag voor de ongeoefenden, viel dan ook niet "mee. Van offlcleele zijde vernamen wij, dat er heden totaal 52 deelnemers waren uitgevallen. Toch zijn er zooveel lichtpunten, dat de frissche geest geen oogenblik wijkt en allen weer vol moed den derden dag tegemoet gaan, wanneer de route loopt door het land van Grave en van Ouyck en de deelnemers een vrije trip krijgen over de Maas bij Cuyek. waar de pontonniers een pontonbrug aanlegden. De Utrechtenaren, zoo goed als de Amster dammers, hebben toch een goeden tweeden dag doorgebracht, zoodat de Utrechtache Politie- Sportvereeniglng geen uitvallers had. De Genie uit het Utrechtache volgde het goede spoor der Utrechtsche Politiemannen en het 18de en 16de Regiment uit Amersfoort bracht het er even eens uitstekend af. Daarentegen had het 21ste Regiment één uitvaller en dat lot trof ook het 11de Regiment uit Nijmegen. WU vroegen naar het waarom? Niet voldoende getraind? Juist overtralnd bleken de soldaten van het 11de, die kort voor den aanvang der Vlerdaagsche als het ware topprestaties behaald hadden met zware militaire marschen en dat wreekte zich nu op den tweeden dag der Vlerdaagsche, toen bleek, dat een der mannetjes te veel van zijn krach ten gevergd had. Daartegenover staat, dat menige burger, die reeds jaren meeloopt, eigenlijk overmoedig wordt en meent, dat hij het zonder veel training wel weer goed doen zal. Maar juist op zware dagen wreekt zich deze roekeloosheid en helpt hem het minste euvel aan de voeten vaak van de baan. WU zUn nieuwsgierig wat de derde dag brengen zal, in het land van Grave en van Ouyck. In het kanaal bU Smeermaes was Maandag avond de 26-jarige 8. D., wonende aan de gezellig oponthoud Antwerpen, waar i gereed stond, vla Mechelen Woensdag, de tweede dag van de vlerdaagsche, was zwaarder dan de eerste. Van den vroe gen ochtend tot het late middaguur blakerde de Julizon over de vele schaduwlooze wegen var Maas en Waal, waardoor de tocht der 2997 heenging. De eerste dag, hoewel gunstig voor jm* trip, heeft toch meer slachtoffers geëischt dan men durfde te vermoeden. En toen kwam de crisis, welke voor de meeste deelnemers het antwoord geeft op de vraag: „Zal Ik er ko men?" Op een stil uur tegen half twaalf Woens dagmorgen stoomt remmend de zware loco motief van den nachttrein uit Bazel, het Cen traal Station te Amsterdam binnen; de loco motief van den doodentrein. Een groepje familieleden en Journalisten, mr. L. H. Slotemaker namens de directie van de Kon. Luchtvaart Mü. en inspecteur W. G. van Vlersen, namens de directie der Spoorwegen, wachten. Hun speurende blikken gaan langs de kromming van den D-trein, die nog in de bocht ligt en waarbU achter de strak- gladde rijtuigen een met palmguirlandos versierde goederenwagon is aangehaakt. koop van Indische producten, waaraan Duitsch- land bUzondere behoefte heeft, plaats vindt, is niet met zekerheid te zeggen. Van twee producten, waarvoor zulks zeker verwacht had mogen worden, nJ. aardolieproducten en rub ber, is wel gebleken, dat Dultschland bezig is. zich voor zUn voorziening in andere richting te orlënteeren, waardoor voor onze producten afzetgebied verloren gaat. De weinige wachtenden snellen er been; het is een wagon van de Zwltsersche spoorwegen: stoffelUk overschot °P j die bij de Voorts heeft de commissie het z.g. Baconcon tract, hetwelk mede als bUlage aan het rapport is toegevoegd, in haar onderzoek betrokken. De conclusies, waartoe de commissie te dezer zake is gekomen, zijn de volgende. De commissie is van oordeel, dat het Bacon- contract thans geen aanstoot meer kan geven uit hoofde van te ruime belooningen van de door de bedrijven te presteeren diensten. Zij is echter van meening, dat bij grootcre concentra tie van de slachtingen in de het goedkoopst werkende bedrijven stellig nog een omvangrijke besparing zou kunnen worden verkregen. De commissie heeft haar onderzoek voorts uitgestrekt tot den prijs, waarvoor de z.g. bln nenlandsche varkens aan deze bedrijven worden geleverd. Ten aanzien van het sub b. genoemde punt deelt de commissie mede, dat het door de Ne derlandsche Varkenscentrale geleden verlies op de door haar verkochte blnnenlandsche var kens in 1933 bUna 3 cent per 100 kg. heeft be dragen. Een zoodanig verlies vraagt zeker de aandacht. De commissie heeft herhaaldelUk het vermoeden hooren uiten, dat de varkens voor een te lagen prUs aan de bedrijven werden ver kocht, waartegenover als verklaring werd aan gevoerd, dat de Centrale doorgaans een te hoo- gen prijs aan den boer betaalde, om de markt te steunen. Gebleken is, dat in het algemeen de beschutte bedrijven en in het bUsonder de N.V. Ulthoom- sche Baconfabrieken hun varkens tegen lageren prijs van de N. V. C. betrokken dan waartegen de vrije bedrijven de varkens op de vrije markt inkochten. Van bevoordeellng der beschutte be drijven kan echter, naar het oordeel der com missie. met eenlge zekerheid niet worden ge sproken. Daar binnen staan in een lange rij twaalf doodskisten. Aangrijpend gezicht. Spaar zaam schijnt het licht van den zonnigen dag door de kleine tralievensters in dezen langen wagon, waar de genr en de weelde van bloemen, kransen en palmtakken een tragische tegenstelling vormt met de kale planken en binten van de wanden en het dak. Op iedere kist ligt een palmtak van de gemeente Bellinzona. (Een groote krans van roode anjers met een breed blauw lint van de directie der K. L. M. hangt in het midden aan den wand. JBr tegenover een breede rijke bloemenkrans van de Swiss Air. rings en J. Verbiest, directeuren, en de hee ren hoofdredacteuren. Voorafgegaan door motorpolitie nadert snel de auto met de zwarte vlagl Het portier wordt opengeslagen. De beide heeren directeuren naderen met een groo ten krans van blanke leliën en leggen dezen op de kist. Een hplde aan den rustigen, gestadigen werker; een laatste groet aan den vriend; een laatst vaarwel. ZwUgend zien allen toe allen, die hem gekend hebben, die nog met hem werkten, vlak voor zUn noodlottige reis. Kort duurde de hulde. Het auto-portier klikte snel weer dicht. De wagen reed weg. Voor den Polltie-rechter dam, mr. A. M. baron van Serooskerken hda zich verantwoorden de oud-commissaris” van politie te Amsterdam, de heer J. R. Op 27 Februari was hu in een café binnen- gekomen om eenlge Inlichtingen in te winnen. De heer R, droeg een N. 8. B.-speldje en zjjn inlichtingen betroffen eveneens een N. 8. B.-er. Toen hü aan de vrouw die achter het buffet stond vroeg of hü haar man kon spreken, werd hem geantwoord dat deze niet thuis was. Even later bleek echter, dat hü zich wel degelijk in de zaak bevond. Nadat de beer R. zün vraag had gesteld, werd hem na eenlg been en weer praten te kennen gegeven, dat hü beter deed weer heen te gaan. De oud-polltiecommlssarls gaf hieraan gehoor, doch toen hü door de deur ging drukte de café-houder deze tegen hem aan. Als reactie hierop, aldus verklaarde de ver dachte, gaf ik den man een trap. De café houder had hem ook buiten nog gevolgd, en tegen hem geroepen: „doe je N. 8. B.-speldje maar af, zoo raak Je me niet kwijt.” Verdachte had toen gezegd: „Ga maar mee naar het po litiebureau." maar daar bleek de caféhouder geen lust in te hebben. De caféhouder gaf een geheel andere lering van het gebeurde. Volgens hem was de oud- commissaris onhebbelijk tegen zün vrouw opge treden. Getuige was toen driftig geworden en had den commissaris verzocht heen te gaan. Toen hü bü de deur was, had deze hem een trap gegeven, die zóó hard was aangekomen, dat hü drie dagen rust had moeten nemen. Politle-rechter: Uit het rapport van Uw dok ter blijkt, dat de trap heelemaal niet bard is aangekomen en dat er van rust nemen geen sprake was. Getuige: Dat is een onjuiste verklaring van den dokter en ik zal direct naar hem toegaan. De verdachte handhaaft zün lezing van het geval: de caféhouder had de deur als ..slagwa- pen” gebruikt en uit noodweer had hü getrapt. De Officier van Justitie Mr. H. A. Wassen- bergh zeide in zün requisitoir, dat bet mede door de verklaring van verdachte zelf vaststaat dat hil den caféhouder een trap heeft gegeven. Doch obk de laatste gaat niet vrü uit.. Hü heeft de deur tegen den bezoeker aangeslagen, ofschoon deze reeds uit zich zelf heenging. Spr. requireerde een geldboete van f OM sub sidiair 1 dag hechtenis. De politle-rechter verwierp het beroep op noodweer en wees conform den elsch vonnis: ƒ0.50 subsidiair 1 dag hechtenis. te Amster- van Tuyll gisteren te Woensdagochtend bleven er 17 thuis, zoodat bet getal 3000 niet meer vol kon maken. Het werd 2997 en die moedige vrouwen en dap pere kerels hebben een langen tocht gemaakt door het zonneland tusschen Maas en Waal. Eén factor was gunstiger dan vorige jaren en dat was de nieuwe weg van Nijmegen naar Druten, welke grootendeels klaar is en vooral voor de 50-ers en 55-ers een uitkomst was. Toch zün er nog velen gesneuveld, want toen we In Wychen zaten, de zoo gewilde pleister plaats van den tweeden dag der marschen, reed Maandag en Dinsdag beeft Exweto de eerste tweedaagsche reis naar Brussel en de tentoon stelling gemaakt. Vele lezers uit Noord-Holland, Amsterdam, Utrecht, Amersfoort, Arnhem, hadden zich toevertrouwd aan de uitstekende service van de firma Brugman, die ge zorgd had voor prima materieel, een aller prettigste leiding en een onovertrefbaren chauffeur, die heel den tocht, been en terug, het geselschap vervoerd heeft zonder het min ste incidentje of ongerief. Zoo wordt het reizen een waar genot en de stemming onder de deelnemers was dan ook buitengewoon. Na een vlotte reis bereikte men Maandag tegen den middag, met een kort, maar gezellig oponthoud te sel, Antwerpen, waar een lunch gereed stond. Vervolgens ging de reis vla Mechelen naar Brussel, waar een groote rondtour gemaakt werd, die allen zeer Imponeerde. Het diner was zeer gezellig en goed, waarna allen vla Laeken naar de tentoon stelling reden. Vele uren bracht men daar door, en raakte niet uitgekeken aan de pracht van den aanleg, de vele paleizen, Oud-Brusael, de vermakelijkheden, de tuinen, fonteinen en de sprookjesachtige verlichting. Dinsdagmorgen waren de reizigers „vrü", en na de gezamenlüke lunch werd Ant werpen weer opgezocht, waar na een prachtlgen rondrit door de stad, o. a. door den Scheldetunnel, de tocht besloten werd door een copieus diner, waar zoowel van den kant van de deelnemers als van de leiding vele bartelüke woorden gewisseld werden, die wel duldelük deden blüken, hoeseer aller verwachtingen overtroffen waren, en hoezeer de deelnemers van alles genoten hadden. Men was het er over eens: Zoolets kan alleen Exweto! Ook de terugtocht was nog ster vroolük. In den prachtlgen zomeravond gleed een stagende bus door Nederland, en telkens klonk spontaan het .Jlallo, hallé, hier is de V.K.P." Alle deel nemers verzekerden, buitengewoon voldaan te zün en wel weer zóó mee te willen gaan met een tocht met soo’n kloppende organisatie en prima leiding. Wü komen nog uitvoerig op desen tocht te rug. Er gaan nog meer Exweto-relsen naar Brus sel! Geeft u spoedig op om hetzelfde te genie ten! U weet het: Centraal Reisadres der V.K.P, Kasteel van Aemstel, Amsterdam, onder motto: Exweto.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5