Zijn oude moeder i.i de vlammen geworpen? Twee winkels in lichter laaie J Dr. Jac. P. Thijsse gehuldigd f PALMOLIVE De ramp van de WAAR BESSEN TOT SAP WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG AFGRUSELIJK MISDRIJF TE OSS Kerkdijk leven Om de verzekeringssom gtdood Brand in dekenfabriek te Groningen Groote party kapok in vlammen De Rijwielbelasting LENIGING CRISISNOOD De persen draaien Grenscontrole Natuurmonument te Texel Aanbieding van een Voorbarige berichtgeving natuurmonument Pater Caminada O.F.M. DE HUIZER ARCHITECT Eervol ontslag verleend Naasting gemeentelijke telefoonnetten Benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw In verband met den huidigen politieken toestand Bij het smelten van was brand ont staan in een drogisterij te Haarlem Bijzondere inzameling sweek in October Nog geen verbetering in den toestand HAAR BEIDE KINDEREN GEDOOD IN BRAND GERAAKT EN OVERLEDEN MAN UIT DEN TREIN GE SPRONGEN POLITIEKE RETRAITE GAAT NIET DOOR Koninklijke onderscheiding feft veie •Wrbrengen. Nieuwe fabriek voor fruitverwer- king irt het Land van Maas en Waal Nieuwe boeteregeling by over treding Misdadige aanleg VRIJDAG 26 JULI 1935 Een woordenwisseling vormde voor den ontaarden zoon hiertoe de aanleiding De oorsprong der Garonne, waarover meer dan honderd jaar werd getwist, bevindt zich in den Mont Perdu, in de hoogste ijsgrot van Rui opa uur. van dank den hebben i ambtenaren. wees In op Onder daverend applaus deelde spr. mede, dat het Hare Majesteit heeft behaagd den jubi laris te benoemen tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. ••buiende •“«•vallen In de met bloemen en palmen feestelijk ver sierde Koningszaal van Artls te Amsterdam is Donderdagmiddag de bekende natuurvorscber1 dr. Jac. P. Thysse ter gelegenheid Van zijn ze- ventlgsten verjaardag gehuldigd. Aan de hul diging ging een noenmaal vooraf. Naar wjj vernemen, zal in verband met-den huidigen politieken toestand de jaarljjksche ag. politieke retraite van de R.K. Staatspartij, die Zaterdag en Zondag as. te Amersfoort zou wor den gehouden, niet doorgaan. Hulp baatte echter niet meer en toen de in middels gewaarschuwde brandweer verscheen. Donderdagmiddag om 4 uur is te Groningen een fel uitslaande brand uitgebroken in het per ceel Schuitendiep, waarin op de bovenverdie ping is gevestigd de Noord-Nederlandsche ka- pok-wol-matrassen- en dekenfabriek „Het Cen trum". In den geaondheidstoestand van den Hoog eer» Pater Honoratus Caminada. Provinciaal dhr Minderbroeders, die wegens ernstige stekte nog steeds verpleegd wordt in t 8t. Franciacus- Oasthuis te Rotterdam, is nog geen ot althans seer weinig verandering ten goede Ingetreden. Een gevaarlijke omstandigheid was echter, dat in de opslagplaats achter de drogisterij juist Donderdagmorgen niet minder dan 400 liter petroleum was opgeslagen, terwijl ook tal van bussen verf lagen opgestapeld. De beide winkels brandden als fakkels en er ontwikkelde zich een rookmassa, die ge heel het stadskwartier benauwend bedekte. Op last van den behandelenden geneesheer moet ZHEerw. volkomen rust houden en mag sich voorloopig niet bezighouden met bestuurs zaken. Cr zy nogmaals aan herinnerd, dat Z. H. Berw. geen bezoek ontvangt en dat men tot na dere aankondiging voor alle bestuurszaken sich moet wenden tot het Provincialaat der Mlnder- DtnmKg werd de Coöperatieve Fabriek voor Frultverwerklng O A. te Leeuwen-Beneden door prof. ir. A. M. Sprenger, directeur van het laboratorium voor tuinbouwplantenteelt te Wagenlngen In bedrijf gesteld. Een zeer groot aantal genoodlgden had aan den oproep van de directie gehoor gegeven. Wie schetst den schrik van de omstan ders, toen de weduwe N. verdwenen bleek te zijn. Onmiddellijk begon men naar alle kanten te zoeken, doch zij was nergens te vinden. Toen het blusschlngswerk was vol tooid, werden de verkoolde resten van de ongelukkige tusschen de puinhoopen van de verbrande woning gevonden. achtte overbrenging naar het ziekenhuis Xe Dirksland noodzakelijk, waar de jongen Dcm. derdagmorgen aan de bekomen verwondingen Is bezweken. Mn schuldig verzekeringsmaatschappijen verzekerd en was geabonneerd op De brandweer zag geen kans om de berg plaats, waar de petroleum stond, te bereiken en moest zich beperken tot het beschermen van de belendende hulzen. Het vuur plantte zich voort over de platte daken, die met mastiek waren bedekt, waardoor het moeilijk was de vlammen te bereiken. Bjjna alle huizen van de Maasstraat en en kele van de Rijnstraat werden ontruimd. De meubelen werden op straat gedeponeerd en de bewoners werden zoolang ondergebracht bij buren en kennissen. In zijn dankwoord voor deze onderscheiding voor de het na- De gemeenteraad van Huiaen heeft met Mn na algemeene stemmen, op voorstel van B. en W., ongevraagd eervol ontslag verleend aan den gemeente-archltect, den beer 8. M, die, naar men weet, van verschillende onregelmatig heden Mi zijn beheer De Koninklijke Marechaussee te Oss heeft gearresteerd den ongeveer 45-jarlgen fabrieks arbeider J. N„ verdacht van een ernstig geval van brandstichting. t Nu het warnet der Ossche criminaliteit lang zamerhand wordt ontsponnen, wordt een schril licht geworpen op de ontaarding, waartoe een zeker deel van de Ossche onderwereld vervallen was. De feiten hebben bewezen, dat de men- achen voor niets terugdeinsden wanneer er geld uit te slaan was. Vorige week legde Dotje van B. een volledige bekentenis af, bekende ook dit misdrijf en wees daarbij als zijn medeplichtige aan zijn broer J- van B„ die reeds voor andere misdrijven in ar rest zit. Th. W„ die destijds voor dit feit door de rechtbank werd vrijgesproken en H. R., die destijds ook als verdachte was gearresteerd. R. heeft Donderdagnacht ten overstaan van in specteur van Kempen een volledige bekentenis afgelegd en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Gisteravond is in de Maasstraat noek Rijn straat In Haarlem-Noord een felle brand uit gebroken, die duizenden Haarlemmers naar dit stadsgedeelte heeft gelokt. Op den hoek van de Maasstraat is een drogisterij gevestigd, toebe- hoorende aan den heer Fluit. Deze was in de keuken bezig met op een petroleumkacheltje was te smelten. De vlam sloeg in het brand bare goedje en hoewel hjj trachtte den brand te dooven, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat hjj naar buiten liep om de buren te waar schuwen. uitte de jubilaris zijn erkentelijkheid belangstelling van de regeering voor tuurbeechermerswerk. De directeur van Artis, dr. Sunler, zijn huldlglngswoord op de samenwerking tus schen dit genootschap en dr. Thysse Het bestuur van Artis biedt den jubilaris den titel van Honorair lid van Artls aan (applaus). Er volgden nog toespraken van den voor zitter van de Nederlandsche Natuurhistorische Vereenlglng, dr. Joh. H. van Burkqm. den heer Edo Bergsma, voorzitter van den A.N.W.B., die den jubilaris de eeremedallle van den Bond aanbood; den burgemeester van Texel, den heer W. B. Oort; prof. dr. A. E- H. Swaen, die Thijs se 's hellzamen Invloed op het onderwijs lr\ de Natuurlijke Historie loofde en namens de Ned. Vereenlglng tot bescherming van vogels den jarige complimenteerde; den heer Ir. A. Schweers. penningmeester van de Mycologische vereenlglng. Prof. Stomps, tenslotte het woord hernemend, bracht de gelukwenschen van prof. J es wiet uit Wagenlngen over en bood namens dezen den jubilaris een portret van prof. Hugo de Vries aan, die veel bewondering voor Thysse's werk koesterde- Hierna sprak nog dr. J. Heimans, die dankte voor de wijze, waarop dr. Thljsae den naam van zijn vader heeft genoemd en eraan her innerd heeft op hoe Ideale wijze die belden, Helmans en Thljsae. hebben samengewerkt Dr. Thljsae beëindigde het officleele gedeelte van deze huldiging met een algemeen woord van dank, nadat hy reeds alle spreken afzon derlijk had beantwoord. In dit slotwoord betrok spr. mej. Geertrulda Care leen, die hjj een pio nierster noem da van de liefde voor de natuur. De gemeente-polltie van Oss arresteerde he dennacht zekeren H. R.. die ervan 'verdacht wordt op 4 Februari 1934 betrokken te zijn ge weest bjj den inbraak bij den slager Janssen In de Vlashoek, waar «00 pond vleesch en spek werden ontvreemd. o WIJ wilden u een natuurmonument aanbie den gelegen op Texel. Texel, dat u zoo na aan het hart ligt. In zeer korten tijd was het be drag uit duizenden handen bijeengebracht; ook H K. H. Prinses Juliana liet zich niet onbe tuigd (applaus). Als geschenk bieden wij u thans dit Jac. P. TTiUsse-natuurmonument aan. WJJ wenschen u toe, dat u nog vele jaren zult genieten van de rijkdommen van uw eigen natuurmonument. Woensdag was de 16-jarige M. van Es te Nieuwe Tonge bezig met leerwerken Na be ëindiging van zijn werkzaamheden, waschte hjj handen en gezicht met benzine. Even daarna stak de jongeman een sigaret op. waardoor zijn kleeren in brand vlogen. Ofschoon hij on- mlddeliyk In een sloot sprong, liep hjj zoo danige brandwonden op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De geneesheer Prof. dr. G. A. van Poelje, hoofd der afdeellng Onderwijs van het departement van O. K. en W.. sprak den jubilaris toe namens den minis ter van Onderwijs. Spr. uitte gevoelens van bewondering en sympathie voor den heer Thijsse. Met groote energie heeft de marechaussee de vage aanwijzingen, waarover zij dezer dagen de beschikking kreeg, uitgeplozen. Er is kan het licht gekomen, dat er ten tjjde van den brand oneenlgheid tusschen moedes en zoon bestond over geleend gejd. Naar verluidt, had de vrouw h**r zoon, die in financieele moeilijkheden verkeerde, meermalen geld geleend en wilde hjj niet terugbetalen. Verschillende keeren was hierover reeds getwist. De zoon zou door zijn Boeder uit den weg te ruimen, drie vliegen in Mn klap slaan: de kwestie van het geleende Md was uit de wereld, hjj kreeg de beschikking over de verzekeringsgelden en ten overvloede had hjj een levensverzekering op de oude vrouw afgesloten. Het vuur is ontstaan op de bovenste étage, waar een groote partij kapok is opgeslagen. De brandweer bestreed het vuur met drie stralen en was den brand binnen een half uur meester. De bovenverdieping is geheel uitgebrand, de l zijn de kantoren van een levensverzekeringmaatschap pij, kregen veel waterschade. Er was veel belangstelling van de zijde het publiek. stond niet, alleen de drogisterij in lichter laaie, benedenverdieping, waarin gevestigd maar had het vuur zich ook reeds uitgebreid tot de daarnaast gelegen manufacturenzaak .Jantje van alles”, van den heer Roeland, ge vestigd in de Rijnstraat 69 petroleum aangetroffen, hetgeen de politie aan leiding gaf, den bewoner bij zijn thuiskomst te arrestee ren. Hij hield zich evenwel van den domme en opperde de veronderstelling, dat anderen bet huis in brand hadden gestoken. De politie hield hem eenigen tijd in arrest, maar moest hem tenslotte in vrijheid stellen. De oorzaak van den brand werd nooit opge- helderd en de verzekeringsmaatschappij moest uitbetalen. De eigenaar kon zijn huls weer op bouwen en hield nog geld over. De marechaussee heeft bij deze arrestatie een bij uitstek goede vangst gedaan. De aangehoudene heeft zijn bijnaam te dan ken aan het feit dat hjj, wanneer hem dit van nut kan zijn, voorgeeft niet wel bü het hoofd te zijn. De Rotterdamsche rechtbank heeft vonnis ge wezen in de zaak van de 30-jarige vrouw A. K. geb. O. uit het Tuindorp Heljplaat, gedetineerd, die terecht heeft gestaan wegens dubbelen kin dermoord. ZD had zich nl. met (Wee barer kin deren. een meisje van 14 jaar en een baby van 14 dagen, in de keuken opgesloten en daarna de gaskraan opengezet. Het doel, zichzelf en de kinderen van het leven te berooven, werd slechts gedeeltelijk bereikt. Wel stierven beide kinderen, doch de vfouw zelf bleef leven. De psychiaters hebben haar geheel toerekenbaar verklaard. De rechtbank veroordeelde haar tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, door te brengen in een bij zondere gevangenis en daarna ter beschlklkng stelling der regeering. Thans, 10 jaar na den brand, is N. in handen «r Politie gevallen. thans aan uw vroegere medewerkers Jaspers en Heimans,” aldus spr. Uw bljjde persoonlijkheid is voor velen een groote steun geweest. Talloose vrienden zijn vandaag tot u gekomen om u hulde te bren gen. Wij komen echter niet zonder geschenk. Ten aanzien van de nieuwe regeling van boetehefflng by overtreding van de rjjwlelbe- lastingwet. deelen wjj nog het volgende mede: Bij de wet van 9 Mei 1935, no. S3 (Staats blad no. 24) is tegen deae overtredingen een door de belastingadministratie op te leggen boete van f 5.bedreigd. Genoemds wet heeft tevens den minister van Financiën gemachtigd de boete ad 5.— te (doen) verminderen. I» verband hiermede heeft de minister asm dec'* ambtenaren opgedragen In de volgende gevallen de daarbij vermelde boeten te vorderen. Destijds woonde op het Eugenaalspsd te Oss de ongeveer 60-jarige weduwe T. N. Zooals ter plaatse veelal voorkomt, waren In het huis ver schillende gezinnen ondergebracht. Haar ge trouwde zoon, de bovengenoemde gekke Nljs, woonde met zijn gezin bij haar in, en voorts waren eenige vertrekken verhuurd aan een ge scheiden man, H., die daar met zijn belde kin deren onderdak vond. Op Zondagavond 2 September 1935 tegen middernacht brak plotseling brand uit in bo vengenoemd perceel. Het vuur greep met razen de snelheid om zich heen en in een minimum van tijd brandde het woonhuis als een fakkel. De bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, werden door het vuur verrast. H. moest zich een uitweg door de vlammen banen en slaagde er met levensgevaar in zijn kinderen in veiligheid te -brengen. Toen H. vernam, dat Hé oude zich nog in het brandende huis bevond, snelde hjj weer naar binnen en slaagde er in het slaapvertrek, waar de vrouw door de vlammen was opgeslo ten. te bereiken. Hjj duwde haar door een op geschoven raam naar buiten, waar haar zoon haar de hand reikte en in veiligheid bracht. Alle menschen, die zich In het brandende per ceel hadden bevonden, waren dus gered. Inmid dels woedde de brand met groote hevigheid voort en In korten tijd was de woning in asch gelegd. Van bevoegde zijde deelt men ons het vol gende mede: In een deel der pen komt een bericht voor betreffende den stand van de werkzaamheden van de commissie, welke de Minister van Btn- nenlanMche Zaken eenigen tijd geleden heeft ingesteld inzake het vraagstuk van de naasting der gemeentelijke telefoonnetten en omtrent den inhoud van haar rapport. Het rapport der commissie is Inderdaad ge reed. Het heeft evenwel den Minister nog niet bereikt. Het te dus niet het oogenblik om om trent den inhoud eenige mededeellng te doen. In verband evenwel met het feit, dat de be doelde persberichten daaromtrent het een en ander bevatten, ia het noodzakelijk te vermel den, dat het omtrent den Inhoud van het rap port medegedeelde, onjuist la. Indien verzw. rende omstandigheden aanwe zig zijn, met name wanneer het n ambtenaar bekend is. dat de overtreder in het belasting jaar reeds een zelfde overtreding heeft begaan, behooren zjj den overtreder niet in de gelegen heid te stellen in hun handen de boete te vol doen. In dat geval is den ambtenaren opge dragen den overtreder naar den ontvanger der accijnzen te verwijzen. K. v. O., die in verband met de oude brand- stlchtingszaak te Oss, waarbij een vrouw en drie kinderen om het leven waren gekomen, Is gearresteerd, heeft thans als laatste zijn me deplichtigheid In deze zaak bekend. Van de vier verdachten, die gearresteerd wa ren in verband met den moord op de weduwe H te Hoensbroek, heeft van O. uit Oss bij de verhoeren door de marechaussee te Hoensbroek een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Thans worden meer bekentenissen in deze zaak spoedig verwacht. Het viertal is ter be schikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Met man en macht werd begonnen om zoo veel mogelijk uit de beide winkels te redden. Alles werd op het trottoir neergezet. Naar wij van officleele Dultsche zijde ver nemen heeft de Dultsche douanedienst beslo ten de uitgifte van dagpasjes nog open te stel len tot 15 September as. Hjj wordt niet alleen verdacht van brand stichting in het huis van zijn moeder, doch er zjjn ernstige verdenkingen tegen hem, dat hU zUn oude moeder opzettelijk in de vlammen heeft doen omkomen met het doel, zich van de verzekeringsgelden mees ter te maken. Het bestuur van het Nationaal Crisiscomité heeft in verband met de opheffing van dit co mité met Ingang van 1 Mei 1936. aan de plaat se lijke Crisiscomité’s In den lande een schry- ven gezonden, waarin het de verwachting uit spreekt. dat men in de nog resteerende maan den op de krachtige medewerking zal kunnen rekenen. De meening Is wel eens verkondigd, dat de plaatselijke Ijver om nogmaals de mid delen te versterken, zou verflauwen, zoodra het einde van het Nationaal Crlsls-comité In uit zicht wordt gesteld. Voornoemd bestuur deelt deze meening niet en houdt zich overtuigd, dat men niets onbeproefd zal laten om in staat te zjjn ook in den komenden winter veel nood te lenigen. Het Comité noodlgt de plaatselUke comlté's uit de week van 3 tot 9 October as. voor een bijzondere inzameling te bestemmen. Deze week zal met een radio-ultzendlng op 1 October wor den Ingezet. a. Indien de overtreder geen rywielbelasting- merk by zich heeft, wordt de boete vermin derd tot 1.50. Indien de leeftyd van den overtreder beneden 16 jaar is wordt de boete verminderd tot 050. b. Indien de overtreder het belasUngtnerk wel by zich heeft, maar dit niet op de juiste wyze heeft bevestigd. wordt de boete verminderd tot 0.50. De ambtenaren, die de overtreding consta- teeren. zyn niet gerechtigd anders dan de ver melde boeten op te leggen. Alvorens dit te doen, nam prof. Sprenger het woord en verklaarde, dat het hem een groot genoegen was deze fabriek te mogen openen. Immers hiermede zal onze Nederlandsche fruit markt weer worden ontlast. Spr. bewonderde de energie-ontwikkellng in het Land van Maas en Waal. Het is verheugend, dat Maas en Waal de crisis op andere wijze gaat bestryden dan door eeuwigdurend te jammeren. Men heeft de hand gegrepen die werd toegestoken Moge, aldus spr., door eendrachtige samenwerking het allerbeste worden aangemaakt, dat is te le veren. Na gelukwensch van den directeur ging prof. Sprenger er toe over de groote pers in bedrUf tc stellen. De roode bessen werden Ingeladen door een elevator, na flink mechanisch gewasschen te zyn, en naar een zes meter hooger geplaat sten bak gebracht, waar zy werden gewalst en tot bessensap verwerkt door de persen op zeer hoogen druk. Iedereen was vol bewondering over de voor treffelijke eigenschappen van het aangeboden product. Terwyi dit werd gekeurd voerden nog de burgemeesters van Wamel en Deurne het woord, de laatste in zyn kwaliteit van vlce-voorzit- ter van den N. C. B. Maas en Waal is een industrie rijker gewor den, die een zegen kan worden voor de fruit teelt in dit gewest. Donderdag Is op de lyn EsschenRoosen daal een man uit den trein gesprongen, welke trein uit Marseille kwam en te kwart over 6 te Roosendaal arriveert. De man. een 41-jarig oud-milltalr uit Indië. was op weg van Indië naar het moederland en is plotseling krankzinnig geworden. Reeds eer der heeft de man getracht zich van het leven te berooven door In het Suezkanaal te sprin gen. De boot had daardoor anderhalf uur ver traging. De kapitein achtte het geraden, den man niet langer aan boord te houden en heeft hem in Marseille met twee bewakers op den trein gezet. De man Is er toch in geslaagd, aan zijn be wakers te ontsnappen en toen men hem even later miste, trok men onmiddeliyk aan de noodrem. Men vond den ongelukkige met zwa re verwondingen op de spoorlijn liggen. In den loop van den morgen werd hy naar het siekenhuls overgebracht, alwaar men een zware schedelbreuk constateerde, zyn toe stand Is zorgwekkend. Dr. Thysse dankte in hartelyke en sympa thiekec bewoordingen en hy noemde het een voorrecht ons mooie land nader te brengen tot zyn bewoners. Het was niet mogelyk een beter geschenk te bedenken dan een natuurmonu ment op Texel. Een natuurmonument is echter slechts veilig by de vereenlglng tot behoud van natuurmonu menten en de aanverwante vereenlglngen. De gemeente, de provincie en de Staat doen op dit gebied eveneens prachtige dingen, maar in deze lichamen hebben slechts weinig biologisch ge schoolde personen sitting. Spr. wenscht het hem geschonken natuur monument over te dragen aan de Vereenlglng tot behoud van Natuurmonumenten. Spr. ver zoekt de opbrengst te mogen behouden en haar te besteden ten bate der natuurbescherming en om hiervan de helft te storten in een fonds voor een Helmans natuurmonument in Zuld-Lim- burg. Mr. P. O. van Tlenhoven, voorzitter van de vereenlglng tot Behoud van Natuurmonumen ten, dankt den jubilaris voor syn grootsche daad. Ook spr. staat sympathiek tegenover een Helmans Natuurmonument in Zuld-Llmburg. De heer VereluUs bood dr. Thysse een exem plaar aan van het „Gedenkboek dr. Jac P. Thysse verschenen als speciaal nummer van het tydschrift „De Levende Natuur' dat dit jaar 40 Jaar bestaat. De heer Thijsse dankt den heer Verslulje met enkele welgekoeen woorden. WU merkten op de plaatselUke geesteiyke en wereldiyke autoriteiten en velen van daarbui ten. De directeur, de heer W. L. A. v. ,d. Zandt, gaf een overzicht van de totstandkoming van de fabriek. In Juli 1932 had een conferentie plaats, waaraan een viertal personen deeln&m en waar de mogeiykheld tot vestiging van een fabriek voor frultverwerklng werd besproken. Sindsdien werden plannen gemaakt en proeven genomen, doch eerst thans kan men resultaat van de voorbereidingen boeken, nu prof. ir. Sprenger bereid werd gevonden om zUn voor lichting te geven. Geiyktydig ontving de direc tie de hulp van de organisaties die aan den waarvoor zy de N. Donderdagmorgen om 11 uur heeft op den cnbewaakten overweg aan den Schulpweg nabU Castricum een doodeiyk ongeluk plaats gehad. De 51-jarige wielrijder A. J. Hover uit Haarlem maakte in gezelschap van een 15-jarigen jongen een fietstocht. BU het passeeren van genoemden overweg werd de heer H. gegrepen door 'n Dle- seltreln, welke een proefrit maakte en waarmee rem-proeven werden genomen. De trein reed op dat moment met een snelheid van 130 K.M. per Hoewel dadeiyk krachtig geremd werd, stond het treinstel pas na 500 M. stil. De man werd nog ongeveer 35 Meter meegesleurd en kwam in een sloot terecht. De schedel werd hem verbrijzeld en hy was op slag dood. De hem vergezellende jongen kon nog juist op zy springen en bleef ongedeerd. De overledene was gehuwd en had geen kinderen. By het onderzoek is de oorzaak van den brand nimmer opgehelderd, terwyi men er evenmin van op de hoogte is geweest, dat het slachtoffer gered was en daarna toch is ver brand. De juiste toedracht van dit afschuwe- Wke drama is dan ook nooit bekend geworden en tot nu toe heeft men steeds gedacht, dat de vrouw door den noodlottigen samenloop van omstandigheden het brandende huis niet meer heeft kunnen verlaten. Het huls, dat aan de weduwe toebehoorde, was met den Inboedel verzekerd voor ongeveer ƒ4000 en daar de eigenares overleden was, werd de verzeker in gssom aan den zoon uitbe taald. die het pand op fraaie wyze liet op bouwen. De afschuweiyke brandstichting in 1936 te Oss, waarbU een moeder met haar drie Jeug dige kinderen omkwam, werd als een der ern stigste misdreven beschouwd welke daar ooit zyn gepleegd. Thans is echter aan het licht gekomen, zoo lezen we in de „N. R. Ct.”, dat in hetzelfde Jaar te Oss vermoedeiyk een mis drijf is gepleegd, dat in wreedheid en weerzin wekkendheid het vorige nog overtreft en zUn weerga in de geschiedenis der misdadigheid hier te lande niet gemakkelUk zal vinden. De Ko ninklijke marechaussee heeft thans zooveel aanwyzingen weten te verzamelen, dat zy Don derdag tot arrestatie kon overgaan van den ongeveer 45-Jarigen J. N., een fabrieksarbeider uit Oss, beter, bekend onder den bynaam van den gekken NUs. Onder de aanwezigen zagen wy o. a. prof. dr. Th J. Stomps, mr. H. Westerman, prof. dr. L. F. de Beaufort, Edo J. Bergsma, dr. J. A. Bie- rens de Haan, J. Drijver, prof. dr. G. A. van Poelje, den heer H C. Rehbock, dr. Henri Po lak, prof. dr. A. G. H. Swaen, mr. P. G. van Tlenhoven, dr. A. Sunler, den heer Chr. P. van Ecghen en vele anderen. Prof. dr. Th. J. Stomps sprak als voorzitter van de huldlgingscommiasie den jubilaris toe. Spr. herinnerde aan de vele boeken en tijd schriftartikelen. die door dr. Thijsse zyn ge publiceerd en die een kostbaar bezit vormen voor oud en jong. Spr. eerde den Jubilaris als oprichter en spreker voor de Natuur-hlstorische vereenlglng. „U hebt velen geleerd plant en dier in de le vende natuur te bestudeeren. Het allermeest bent u botanicus geweest en daarom ben ik aoo verheugd, dat ik indertyd uw promotor ben ge weest. toen onze senaat u’het eere-doctoraat verleende Een schat van waarnemingen is ver zameld in uw geschriften; wy hebben seer veel aan u te danken en met weemoed denken wy opbouw medewerkten en C. B. zeer dankbaar is. Hierdoor kon deze fabriek thans in bedrijf worden gesteld. Spr. bracht oprechten aan de Centr. Boerenleenbank te Eindhoven en den plaatseiyken vertegenwoordiger, heer v. d. Hulst, het gemeentebestuur en allen die hun medewerking en steun hebben ver leend. De mooie Zwitsersche pers is geleverd door het Ingenieursbureau „Imbura” te Amsterdam en heeft een capaciteit van 1000 kg. fruit te- geiyk. Uit dank voor de welwillende medewerking van prof. Sprenger. verzocht de directeur hem de fabriek in bedrijf te willen stellen. In 1925 te Almkerk in militairen dienst gaf reeds van zyn mlsdadlgen aanleg biyk. Toen «n der officieren hem een straf had toege- «lend was hy hierover zoo verontwaardigd, dat “U zich op afdoende wyze wilde wreken. TU- ®ens den nachtdienst passeerde de luitenant hem per flets en N. schoot hem k bout portant zyn rijwiel. De officier werd in den nek ge troffen, stortte bewusteloos en hevig bloedend en N-, meenend dat hU hem had gedood, 'tehtte het geweer op zichzelf en schoot zich «oor de borst. De luitenant bad zulke ernstige •«rwondlngen, dat hU gedwongen was wegens «validiteit jnet pensioen den militairen dienst veris ten De dader was er evenmin goed af- ••komen. zyn eene long was doorboord en hU -- J maanden in het hospitaal moeten biykt zich ook aan zelfverminking te heb- gemaakt. HU had zich by ver tegen Onze Romeinscbe correspondent seint one. d.d. 25 Juli: Hedenochtend beeft onder groote belangstel ling de teraardebestelling plaats gehad van den heer L. N. Nesbitt, die bij de ramp met de „Gaal" om het leven Is gekomen. BU de plechtige uitvaart in de kerk vap het H. Hart waren vele Itallaansche autoriteiten en leden van de Engelache kolonie aanwezig. Nesbitt was een der beste kenners van Ita- llaansch Oost-Afrlka. zyn opmetingen hebben gediend voor het vervaardigen van de Engelache en Italiaanache stafkaarten. Van syn avonturen verschenen vele boeken, die in de volle belang stelling staan by het publiek. Langs den weg naar de Romeinscbe begraaf, plaats gaf een groote menigte van haar be langstelling biyk. een aantal couranten en tUdschriften, waaraan een ongevallenverzekering voor de abonnees is verbonden. Toen hy zich op deze wyze geld kon verschaffen aarzelde hy niet zich een der vin gers af te hakken. Na dit „ongeval” streek hU een vrij aanzlenlUk bedrag aan verzekerings gelden op. Toen hy in den avond van 9 September 1934 met zyn gezin afwezig was, brak er weer brand uit in zUn woning, die hU op de plek, waar het in 1925 afgebrande huls had gestaan, had gebouwd. De buren bemerkten vrij spoedig den brand en waarschuwden de politie. Een agent sloeg een ruit in en haalde eenige meubel-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5