Verkiezingen Eerste Kamer De bekroning het werk van R.K.S.P. wint een zetel in groep I en verliest een zetel in groep III Personencultus MgrJ. H. G. Jansen Behoud van onzen gulden Drie boerderijen afgebrand ZATERDAG 27 JULI 1935 N.S.B. TREEDT IN DE EERSTE KAMER si HEVIGE BOSCHBRAND ONDER SWOLGEN PRACHTIG EINDE VAN DE VIERDAAGSCHE WEER DE ONBEWAAKTE OVERWEG ST. BERNARDUSCOLLEGE Begrooting van Amsterdam LEEKEPREEKEN Groo/e materieele tchade I De prijsuitreiking Een doode, een zwaargewonde ihmh Voorzien van de H.H. Sacramen ten der Stervenden Restaurant DORRIUS N Z Voorburgwal b h. Spui Amsterdam. PLATS DU JOUt EN d LA CUTE SPECIALE LUNCHSCHOTELS. Ontroerende plechtig heid VOORBEREIDENDE KLASSEN GYMNASIUM, HANDELSKLASSEN LOMPENPAKHUIS TE BREDA IN VLAMMEN Betprehingen met fractie leider Ongeveer vijftien hectaren geheel verwoeet PEIJ-ECHT BIJ ROERMOND Onjuiete geruchten over een Amerihaanech crediet Van den Kabinetsformateur geen devaluatie te wachten? Namen der gekozenen Groep III Op de ruim drieduizend deel nemer» waren in het ge- heel gedurende de vier dagen 110 uitvaller» lijst LIBRA. van van zes Limpens de van Reuter seint uit Londen, d.d. 26 Juli: Verzekering dekt de schade. ibod voorzorg r „Nadruk verboden’’ Aanvang nieuw schooljaar; 4 Sept. ek. Des middags waren de parochiegeestelijken 5 t I Het was zich Herman Moerkerk en Kees Spiering» zijn te Den Bosch gehuldigd na de opvoering van „de Gelaarsde Kater". De huldiging voor den den 16e (40 lijst lijst lijst lijst derhalve ieder hun aetel onderscheidenlijk aan R.K. Staatspartij en de N. 8. B. de het lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst lijst Aan het blusschlngswerk werd slechts door enkele landarbeiders deelgenomen, daar de plek van den brand zeer afgelegen is. De bozschen behooren aan verschillende eigenaars toe. sn, rst »aja. ning der- In de kapel hoogeerw. De brand brak omstreeks half vier uit in de boerderij van den landbouwer Luyten, waarna het vuur weldra oversloeg naar de schuur en de twee stallen, eveneens eigendom van Luy ten Het vuur bleef echter niet tot deze gebouwen beperkt, maar tastte spoedig twee in de buurt liggende boerderijen met bjjbehoorende stallen en schuren aan. bezittingen van de landbouwers Vosters en Wouters. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken. Gekozen zijn in groep I van de R. K. Staats partij: A. F. O. van Basse van Ysselt, Den Bosch H M. J. Blomjous, te Tilburg. W. M. van Lanschot. te Vught. P. W. de Jong, te Tilburg. A. N. Fleskens, Geldrop. A. O. de Bruyn, Maartensdijk. Mr. F. I. J. Janssen te Maastricht. Jhr. mr. G. A. H. Mlchlels van Kessenlch 'e Roermond. Mr. O. H. J. A. Janssen Wljlre. Verder «Dn gekozen: Jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wjjck te Doorn (A.R.). M. V. E. H. J. Graaf de Marchant et d’An- sembourg te Amstenrade (N.8.B) P. Moltmaker te Utrecht (8D.AP.). Jhr. mr. B. C. de Savomln Lohman, Utrecht (Chr. Hist. Unie). Vrijdagmiddag om half drie is een hevige boschbrand uitgebroken in een complex boz- schen onder Swolgen, gemeente Meerlo. Het vuur greep met groote snelheid om zich been er. in korten tijd waren circa 15 HA. twintig jarige dennen en enkele jonge aanplantingen in vlammen opgegaan. en de zusters en fraters van verschillende kloosters hier ter stede gewaarschuwd dat Mgr. Jansen om zes uur uit voorzorg zou bediend worden. Toen Mgr. de kapel binnenreed, was deze ge heel gevuld. De plechtigheid had plaats op het priesterkoor. Mgr. bleef eerst eenigen tijd in gebed verzonken, waarna de Aartsbisschop uit de handen van Mgr. van Schalk de H.H. Sacra menten en den Peuselijken zegen ontving. Na afloop van de ontroerende plechtigheid heeft de hooge lijder zich op zjjn kamer nog eenigen tijd onderhouden gnet Mgr. Huurdeman en Mgr. van Schalk. Kr is den laatsten dag dan ook in flink tem po gemarscheerd en de burgers gaven den mili tairen weinig toe, al hingen er vaak veel bur gers in den tros van het leger. Opvallend was dat in Grave en in Cuyck, waar de pontonbrug een uitstekende verkeersschakel was, weer het oude enthousiasme losloeg en de bloemen reeds voor den dag gehaald werden. In den Molen boek, het kruispunt Groesbeek, MookOver- asselt, waar alle deelnemers moesten passeeren, had zich een sympathiek gestemd publiek op gesteld, dat bU lederen aantocht van nieuwe groepen aan het applaudlaseeren sloeg. Wij kunnen niet/zeggen, dat er nu Mn groep zwak bijliep, alles liep perfect en den laatsten dag zijn er dan ook niet noemenswaardlg uitvallers geweest. Nijmegen stond met duizenden langs den langen weg van St. Anna over Groenewoud naar de Kazerne opgesteld. Niet Mn looper bleef zonder bloemen en de dames werden er mee overladen. De muziek, welke telkens de deelnemers ging afhalen, zweeg bijna geen oogenblik. Pijpers, trommelaars, tamboers, allen waren in de weer om de vreugde naar buiten te In groep III werden gekozen van de R. K. S. P.: P. J. Berrarene, te Bllthoven. Mr. G. C. J. D Kropman, te Amsterdam. Verder werden gekozen: Jan ter Haar Jr. te Amsterdam (Chr. Hlst.' Unie). R. Pollema, Leeuwarden (Chr. Hlst. Unie). Dr. W. de Vlugt, Amsterdam (Anti Rev. Partij). Prof. Dr. D. van Embden, Amsterdam (Vrijs. Dem. Bond). H. Polak. Laren (NM.) S. D. A. P. J. J. Vorrink te Amsterdam (8. D. A. P.) S. de la Bella, Amsterdam (8. D. A. p.) Mevr. W. C. B. Pothuis, geb Smit, Amsterdam (8. D. A. P.) A. J. van Vessem te Utrecht (N. 8. B.) 8. van den Bergh Jr. te Wassenaar (Vrij heidsbond). Op den cnbewaakten overweg in het Kanaal Zuid te Apeldoorn van den lokaalspoorweg ApeldoornArnhem is Vrijdagavond te acht uur een motorfiets, bestuurd door den 18-jarigen D. W. den Hengst uit Delft, met als duopas- sagier den 30-jarigen H. V. Roesum uit Apel doorn, door een lokaaltreln, die om 20.00 te Apeldoorn moest aankomen, gegrepen en mee- sleurd. Van Roesum werd op 25 M. afstand van den overweg van de motorfiets geslingerd. Zwaar gewond en in bewustelooaen toestand bleef hij langs de spoorlijn liggen. Benige meters verder werd ook den Hengst van den motor geworpen en deerlijk verminkt. HU moet op slag zijn ge dood. Op 250 M. afstand stond de trein stil en is de motorfiets er onder uit gehaald. Het voertuig Vrijdagavond om half twaalf is een groote brand uitgebroken in het lompenpakhuis van Remt aan de Lunetstraat te Breda. Het pakhuis brandde geheel uit. 7 grenzende auto-garage bleef gespaard 'was geheel vernield. Van R is vervoerd naar het Algemeen Zie kenhuis te Apeldoorn. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. Het Hjk van den Hengst is per De minister van Staat, prof. mr. P. J. M. Aalberse, wien HM. de Koningin opdracht heeft gegeven tot vorming van een parlemen tair kabinet op zoo breed mogelijke basis, heeft Vrijdag besprekingen gehouden met leiders van verschillende Tweede Kamer-fractles, welke besprekingen heden zullen worden voortgezet. In verband met verschillende berich ten in de buitenlandsche pers, dat de Nederlandsche Banfc; een crediet zou hebben opgenomen bij het Amerikaan- sche wisselkoersfonds, machtigt de Ne derlandsche Bank het Algemeen Ne derlandsen Persbureau deze geruch ten als volkomen uit de lucht gegrepen te verklaren. t De laatste dag van de Vierdaagsche Af- standsmarschen was Inderdaad de bekro ning van het werk. Er werd fiksch en vief gewandeld in een dragelijke temperatuur en door een land van weiden en pikkers, langs rivieren en langs heuvelklingen van Nijmegen naar Grave en Cuyck, Mook en Mill door een landschep met goede wegen doorkruist en met hier en daar een lastig grlntwegje. doen klinken. Het einde was er en ruim 2900 N.BLO.-aanhangers hadden deto Vierdaagsche goed volbracht. Het binnenplein van de Koloniale Reserve, van de Prins Hendrik-kazerne stond tjokvol van vriewden en kennissen en bloedverwanten van hen, die de Vierdaagsche traditie geëerd hadden. Voor allen ging zonder uitzondering een hoera-tje op. Direct na de aanmelding be gaven zich de deelnemers naar het Molenveld, waar hun de personeele- of korpsprijzen werden uitgereikt door Jhr. Mr. von Weller en door Generaal-majoor Fabius. Prof. Dr. van Poelje, secretarls-generaal van het Departement van Onderwijs, vertegenwoordigde den Minister va A Onderwijs. De muziekkorpsen van het 5de Reg. uit Amersfoort en van de Njjmeegsche Post mannen luisterden het elndfeest op. Vrijdagochtend verschenen er ruim 2900 deel nemers aan den start. Er waren 5 deelnemers thuis gebleven en Mn kwam er na een korten afstand afgelegd te hebben, terug, zoodat toen het aantal uitvallers 108 was. Vrijdagavond werd geconstateerd, dat er nog- 2 deelnemers waren «uitgevallen, zoodat bet totaal der uit vallers tharis 110 bedroeg. De volgende bekroningen werden toegekend aan korpsen en vereeniglngen, terwijl blijkens onderstaande Hjst tal van oudere deelnemers in aanmerking kwamen voor de Kroon of het Kruis of het Cijfer, omdat zjj van tien tot en. met zeventien maal aan de marschen hebben deelgenomen. Korps- en Vereenlglngsprijzen: Algemeene Sportvereenlglng „S. H E. L. L"; Wandelsportvereeniglng „Al Zingende Voor waarts”; Wandelsportvereeniglng ..Amsterdam’'; Unilever Sportvereenlglng; Rotterdamsche Wan- delsp. Ver. (R.W.V.); idem Groep Dames; Sport vereenlglng .JR.VB-”; Nat. Jongeren Verbond, Afd. Rotterdam; Nat. Jongeren Verbond, Afd. Den Haag; Sportver. Landsdrukkerij (8.VL.); Wandelsport van „de Prlncevlag”; Haagsche Wandelsp. Ver. „De Vierdaagsche”; „Laat Uw Body Royaal Ontwikkelen” („LUBRO); Wan delsp. Var. „De Blauw-vlngers”; Zeeuwse he Wartdelsp. Ver. „Middelburg”; Gormchemache Athl. en Wandel Ver. „Hellas”; Wandelsp. Ver. „Vlaardlngen"; Wandelsp. Ver. „De Optimisten”; Unilever Sp. Vereenlglng Damesgroep)Rot- terdamsché Meisjesgilde .5.08."; Wandelsport Ver. „Excelsior”; Sportver. „De Hazenkamp”; Wandelclub „Nijmegen"; Wandelclub .Robin son"; RUksveldwacht; Vrijwillige Burgerwacht, Amsterdam; Burgerwacht van Rotterdam; Vrij- willige Burgerwacht Haarlem; Ver. de Velser Burgerwacht; Roode Kruis (Transportcolonne Amsterdam); Amsterdamsche Politie; Politie korps Rotterdam; Haagsche Politie Sportver.; De bediening geschiedde volgens de schriften van het Kerkelijk Recht door Proost van het Metropolltaan Kapittel, hoogeerw. heer Mgr. J. G. van Schalk. Niettegenstaande het aftreden van het Nederlandsche ministerie toonde de gulden weinig verandering op de wissel markt. De gulden noteerde heden 7.37 tegen 7.35% gisteravond. Ook de wissel op drie maanden toonde weinig verande ring. De overige goud-deviesen waren vrijwel onveranderd. In het plaatsje Hapert bjj Dalem (gem. Hoogeloon) heeft Vrijdagmiddag een brand ge woed, waarbij drie boerderijen met bjjbehooren- dc schuren en stallen in de asch zijn gelegd. Ei is geen levende have verbrand, doch de materieele schade is zeer groot, daar alle land bouwwerktuigen en in de schuren opgeslagen hooi- en graanvoorraden een prooi der vlam men zijn geworden. In groep III werden uitgebracht: In de provincie NOORD-HOLLAND op: lijst 1 (NBB.) 7 Ujststemmen; lijst 3 (Vrij heidsbond) 6 HJstst.; lijst 4 (RR.S.P.) 13 Hjst- st.; lijst 5A (Chr. Hlst.) 5 Ujstst.; lijst 5B (AA) 8 Ujstst.; lijst 6 (Vrijs. Dem.) 5 Ujstst.; lijst 8 Kath. Dem.) 1 Ujstst.; lijst 9 (Chr. Dem.) 1 Ujstst.; lijst 10 (Communisten) 6 Ujstst.; lijst HA (8.D.A.P.) 22 Ujstst lijst 11B (8.D.AR.) Ujstst. Twee stemmen waren van onwaarde. In de provincie FRIESLAND op: lijst 1 (N.8.B.) 1 Ujstst lijst 2 (AR.) Ujst st.; lijst 3 (Vrijheidsbond) 2 Ujstst.; lijst 4 (RH. SP.) 8 Ujstst.; lijst 6 (Vrljz. Dem. Bond) 6 Ujstst lijst 7 (Gecomb. lijst Christ. Hlst. en AR.) 16 Ujstst.; lijst 9 (Chr. Dem.) 3 Ujstst.; lijst 10 (Communisten) 1 Ujstst.; lijst HA (SD. AP) Ujstst.; lijst 11B (8.D.A.P.) 13 Ujstst. Gekozen werden in groep III: 2 Katholieken (3); 2 Chr. Hlst. (2); 1 AR. (1); 1 Vrijheidsbond (1); 1 Vrljz. Dem. (1); 4 8D.A.P. (4); 1 NSB. (0). De R.K. Staatspartij verliest in groep m ’n zetel ten gunste van de NB.B. In groep I werden uitgebracht: A in de provincie NOORD-BRABANT op: 1 (Anti-Rev.) 2 lljststemmen 2 (N. 8. B.) 3 lljststemmen 7 (S. D. A. P.) 5 lljststemmen 9 (Christ. Hlst.) 2 lljststemmen lijst 10 (Kath. Dem. Partij) 0 lljststemmen lijst 11 (R. K. 8. P.) eerste op J. C. A. M. een treffende plechtigheid, zooals maar zelden een zal voordoen. Hier n nJ. de H. Sacramenten toegediend een Kerkprins voor het Altaar, terwijl bijna de geheele geestelijkheid der stad Utrecht en vele religieuzen daarvan getuigen Hoewel de toestand van Mgr. Jansen niet verergerd is, achtte men het met oog op de kwaal van den bisschop, die, zooals bekend, ernstig lijdende is aan een hartkwaal, toch beter hem uit het H. Oliesel toe te dienen. Politie Sportvereen. Arnhem; Utrechtsche Poli tie Sportclub; Maastrlchtsche Politie Sportver.; Tllburgsche Politie Sportvereen. Militaire korpsen: Regiment Grenadiers; Regiment Jagers; le Reg. Infanterie (40 K.M.); le Reg. Inf. (50 K.M.); 3e Reg. Inf.; 4e Reg. Inf.; 5e Reg. Inf. (40 K.M.); 5e Reg. Inf. (50 K.M.); 6e Reg. Inf.; 7e Reg. Inf. (40 KM.); 7e Reg. Inf. <50 K.M.); 8e Reg. Inf.; 10e Reg. Inf. (40 K M.)10e Reg. Inf. (50 K.M.); He Reg. Inf. (40 KM.); 11e Reg. Inf. (50 K.M.); 12e Reg. Inf.; 15e Reg. Inf. (40 KM); 15e Rgg Inf. (50 KM.); Reg. Inf.; 18e Reg. Inf.; 20e Reg. Inf. KM.); 21e Reg. Inf.; 22e Reg. Inf. (40 KM.); 22e Reg. Inf. (50 K.M.); Regiment Genie Troe pen Det. A.; Regiment Genie Troepen Det. B.; Regiment Genie Troepen Det- C.; Kon. Mili taire Academie; 8.R.O.I. Kampen; 8 R.O.I. Bre da; Landstorm verband Amsterdam; Landstorm- verband Rotterdam (40 KM.); Landstormver- band Rotterdam (50 K.M.); Landstormverband Zd. Holland West; Regiment Motor Artillerie, Naarden; Korps Luchtdoel Artillerie; le half reg. Buzaren; 3e half reg. Huzaren; 4e half reg. Huzaren; Remontedepot; Korps Rijdende ArtUlerie; 2e Regiment VeldartlUerle; Regiment Wielrijders; Schoolcomp. v. d. Mo tor dienst; 2e Div. Kon. Marechaussee; 4e Div. Kon. Mare chaussee; PolltletroepenDetachement Hr. Ms. Wachtschip Vllsslngen; Detachement Kon. Ma rine Den Helder; Koloniale Reserve. Deelnemers die voor de 10e maal of meer heb ben deelgenomen: Kruis.: 10 maal:' M. J. Taekema, Sergeant 5 R. L; W. J. Korte. Sergeant L. 8. Haarlem; J. H. Starmans, Politie Rotterdam; J. darijs. Politie Rotterdam; Vleghert, Politie Den Haag; H. Bouwmeester, Sergeant Luchtvaart Afd.; Fr. Wledük, Sergeant 7 BT<.; L. TrtJger, oud-Insp. Politie, le klasse Den Haag. Kroon, He maal: Mr. O. Verdoom, Rea. Je- Lult. Jagers; W. F. A. van der Klei), Korpl. L. 8. Rotterdam; W. A. J. Roe lof sen. Kapt, der Mariniers; Vis, Politie Den Haag; Hollander. Politie Den Haag; J. W. Wittekamp, Nijmegen; J. van der geulen. Kapt. 8 R. A.; Mevr, van der Klei)Vrjjenhoek, Rotterdam. Cijfer 12: Mak. Politie Den Haag; B. Tiche laar, Sergeant 7 R. I.; J. Vos. Amsterdam. Cijfer 13: A. A. Schwing, le Lult, der Jagers; J. B.-Verbergt, Sergeant 6 R. I.; M. D. Hol. Sergeant He R. I.; D. van t Zet, Sergeant Genie; J. H. Teunlssen van Manen, Opper- wachtm. 8 R. A.; Jhr. G. H. A. van Kinschot, Ord. Off. van H. M. de Koningin; D. F. J. Brandwijk, Wachtm. 3e Div. Kon. Marech. Cijfer 14: A. A. M. Göbel, Opperwachtm. 2e HSlf Huz. Cijfer 15: O. H. van Veldhuizen, Sergeant- Majoor Instr. Pol. Cijfer 16: A. J. J. Geel, Vrijwl. Burgerwacht Amsttadam. Cijfet 17: Jhr. A. van der Goes, Rltm le Half Huzaren; A. C. L. Dinkhuisen, Den Haag; G. J. van der Kal), Elden. Naar het Alg. Ned. Persbureau ter oore komt, wordt in parlementaire kringen met stelligheid verwacht, dat, indien prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zjjn leiding even krachtig voor het behoud van de waarde vastheid van onzen gulden zal blij ven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Neder- landsch Regeeringsgedelegeerde op de jongste Internationale Arbeida- conferentie te Genève gehouden rede, waarin hij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan zoo ver mogelijk gaande deflatie de voorkeur te geven. Gisterenavond ia de Amsterdamsche begrooting verschenen. Zij is sluitend met 126.862.249 of 2.713.299 hooger dan ’t vorige jaar. Door de jongste wetswijziging is de mindere rjjksbjjdrage voor de werkloos heidslasten 1-670.006, terwijl uit de Bedrijven 26.000.000 mindere op brengst is begroot. Men begrijpt dat dit alles B. en W. noopt tot nieuwe verso beringen. odsvereering hebben alle belijders van f het bestaan van een hooger wezen in een of anderen vorm gemeen; vereering van heiligen echter vindt men meer In het bijzonder b(j de aanhangers van den katholieken gods dienst en wel zeer speciaal bU de vurige ge- joovlgen. De heliigencultus neemt in de Roorn- Khe kerk een belangrijke plaats in; zij heeft de voortdurende zorg en waakzaamheid van de lei ders der Kerk te Rome en heeft dit altijd gehad. De vereering der heiligen heeft den katholie ken van de zijde van andersdenkenden in den loop, der eeuwen heel wat overlast, smaad en vervolging gekost. En nog altód ligt hier een onoverbrugbaar meenlngsverschil tusschen Roomschen en nlet-Roomschen. Al is bij zeer velen tegenwoordig de achterlijke opvatting ver dwenen, als zouden wjj, katholieken, aan beel den en reliquieën goddelijke eer bewijzen, toch duikt nog herhaaldeljjk hier en daar in protes- tantsche en zoogenaamd neutrale boeken en periodieken de bewering op, dat de Roomschen door middel van steenen beelden en andere ge wijde voorwerpen in verbinding staan met de als heilig verklaarde leden der zegepralende Kerk. Hoe zou het toch komen, dat de katholieke mentaliteit ten deze door andersdenkenden zoo slecht begrepen wordt en geen propaganda en voorlichting van Roomsche zijde krachtig ge noeg blijkt te zijn om dwaze vooroordeelen op dit punt uit te roeien? Het kan toch zeker niet hieraan liggen, .dat de vorm der Roomsche heillgenvereering of die vereering zelf tegen de menschelljke natuur strijdt, oat zij dus onwille keurig een verklaarbaren tegenzin verwekt! Im mers er is niets menschelljkers dan uiting te geven aan het gevoel van respect, dat men voor hoogvereerde wezens, ook na hun dood koestert. En zeker kan men niet beweren, dat onze mo derne tijd van zulke gevoelsuitingen afstand heeft gedaan. Is er wel ooit een tijd geweest, die zooveel aan persoonsverheerlijking heeft ge daan als de onze? Men kan veilig van een 'moderne heillgenvereering spreken. Geen stad van eenige beteekenls in de groote landen van Europa, of ze heeft haar graf van den onbekenden soldaat of haar monumentaal gedenkteeken voor de gestorven helden uit den grooten wereldoorlog By dat graf branden eeu wig lampen, waken nacht en dag soldaten, wor den voortdurend kostbare kransen gelegd; in de Khaduw van die monumenten worden herhaal delijk vlammende redevoeringen gehouden, ter wijl zjj bedolven worden onder altijd weer ver- sche bloemen. Onafgebroken komen er bezoe kers, weinige nieuwsgierigen, meerendeels ver eerders, die eerbiedig stil staan en eenige oogen- blikken in overweging doorbrengen. In het meest verheidenschte land der wereld, in Rusland, is voor het doode lichaam van den communisti- Khen leider Lenln een mausoleum opgericht, waar een ononderbroken processie van aanhan gers der wereldrevolutie eerbiedig langs het ge balsemde ibi ’Van den leider trekt. 31 lljststemmen, twee voorkeurstemmen uitgebracht d. Mortel, Tilburg lijst 13 (R.K S P.) 30 lljststemmen. Bin de provincie LIMBURG op: lijst 3 (N. S. B.) 5 lljststemmen lijst 3 (R. K. S. P.) 34 lljststemmen 7 (S. D. A. P.) 3 lljststemmen lijst 12 (R.K.S P.) 13 lljststemmen een stem werd blanco uitgebracht. C in de provincie ZEELAND op: 1 (Anti-Rev.) 8 lljststemmen 2 (N. S. B.) 2 lljststemmen 4 (Staatk. Ger.) 4 lljststemmen 5 (R.K. SP.) 8 lljststemmen 6 (Vrijheidsbond) 3 lljststemmen 7 (S. D. A. P.) 6 lljststemmen 8 (Vrljz. Dem.) 3 lljststemmen 9 (Christ. Hist.) 9 lljststemmen Din de provincie UTRECHT op: 1 (Anti-Rev.) 7 lljststemmen 3 (N. 8. B.) 4 lljststemmen 4 (Staatk. Oer.) 2 lljststemmen 5 (R.K. SP.) 11 lljststemmen 6 (Vrijheidsbond) 1 Ijjststem 7 (8. D. A. P.) 9 lljststemmen 8 (Vrljz. Dem. Bond) 1 Ijjststem 9 (Christ. Hlst.) 5 lljststemmen een stem van onwaarde. Gekozen werden in groep I: 9 Katholieken (8); 1 Christ. Hist. (1); 1 Anti-Rev. (1); (0) Vrijheidsbond (1); (0) Vrljz. Dem. (1); 1 S D. A. P. (1); 1 N S B. (0). De Vrijheidsbond en Vrjjz. Dem. verliezen Zoo krijgt het eene land na het andere zjjn levenen of dooden nationalen heilige. En bulten de politiek zijn het de sport- en filmhelden, die als moderne heiligen vereerd worden. Wanneer er een vliegramp heeft plaats gehad snellen honderden toe om uit de verkool de resten van de machine kleine voorwerpen op. te graven, welke aan de verongelukten hebben toebehoord. Men is overgelukkig met een potlood of een stukje kleeding, dat door een veronge lukten vllegheld is gebruikt en neemt deze ,je- Uquie” als een kostbaar kleinood mee naar huls. Men vecht om de handteekenlng van een be roemd filmacteur en de recensenten der „groo te pers” zwijmelen in hun fllmcritleken over de mooie oogen, de mooie armen en beenen van een' fllmactrice in bewoordingen van zoo ge weldige adoratie, dat de uitingen in een litanie van een heilige er nuchtére taal bij blijven. Moeten wij nog wijzen op de riteer dan dwaze Tereerlng, welke in dezen tijd ‘aan levende staatshoofden of leiders van politieke partijen bewezen wordt? Hier is meef dan uiterljjk ver toon, hier nadert de persoonavereering de god delijke hulde, welke de Romeinen ten tijde van het keizerrijk aan den Caesar brachten. De politieke held wordt in de volksverbeelding als een uitzonderlijk wezen voorgesteld; zijn wil moet wet zjjn niet enkel in zaken van staat kunde en landsbelang, maar ook in zedeljjke vraagstukken,' die al te gemakkelijk in het raam van de partijpolitiek worden opgenomen. Het chauvinisme maakt de vaderlandsche gemeen schap en den vaderlandschen bodem niet wat «D zjjn moeten, n.m. het kostbare en onver vreemdbare bezit van heel het volk, waarvoor men in tjjd^n van uit evr sten nood zelfs zjjn leven moet prijsgeven, maar tot het eenlg begeerenswaardige en hoogste goed van den mensch. De prsoon zelf heeft geen waarde; alleen als onderdeel van het volk heeft hjj be- teekenis en het volk in zUn, geheel heeft enkel reden van bestaan in zooverre het den Staat Ultmaakt. Met lijf en ziel moet dat volk de» Staat zjjn toegewijd en hem groot en machtig maken. Dat is het eenige doel van zijn bestaan. Daarbij behoort blind geloof en aanhankelijk heid aan den leider, die onfeilbaar en opper machtig is en die in de oogen van de massa vanzelfsprekend tot een halfgod moet groeien. Deze dwaze persoonavereering van onzen tijd vindt enkel een verklaring in de reactie, waar- t<* de menschheid nu eenmaal altijd geneigd is. W(j hebben een eeuw van nlvelleering en ge- •Msverklelnlng achter den rug. Uit den tijd der ^■nache revolutie mpt zjjn „gelijkheid en vrij heid” bleef langen tijd de neiging tot een ver kleinen van alle, ook ware grootheid, bestaan. De ultra-democratie had er een pervers plezier In om alle gezag naar beneden te halen; het domme getal van de helft plus één heerschte hoven de krachtigste argumenten en zelfs vaak hoven de meest evidente aanwijzingen van het Bezonde verstand. De reactie tegen deze exces- *n sloeg tot een ander uiterste om. De wil van de meerderheid werd omgezet in den wil van den ééne; het dwepen met de democratie sloeg over in adoratie van het leiderschap. Welk van kwaden het minste zal zijn, moet nog blijken. De moreele en godsdienstige gevazwi van de overdreven personencultus zjjn in ieder geval niet gering. Gelukkig het volk, dat zich voor de beide uitersten weet te behoeden en dat den gulden middenweg bewandelt. Ook hier te lande blijken wü helaas niet geheel vrU van de bacil der mo derne persoonsvereering. Ons nuchter volk heeft altjjd eer een te weinig dan een teveel aan respe^ voor boven-middelmatige figuren aan den dag gelegd. De calvinistische mentali teit is schuw van heillgenvereering. ook tegen over levende personen. Onder de suggestie van bet buitenland schijnen ook hier echter niet allen vrjj te blijven van de zucht naar persoons- aanblddlng en beleven wjj het merkwaardige verschijnsel, dat een stuk van het protestantsche volksdeel een levende zou willen canonlseeren. Prijs na den dood, staat er geschreven, en dit schrlftuui woord komt in onzen overspannen tijd goed van pas! Het leert ons al het aardsche als feilbaar en vergankeljjk te beschouwen en de veiligheid van onvergankelijkheid en feilloosheid slechts hierboven te zoeken. Hiermee strookt ook I de gezonde practljk der katholieke kerk, die alle talenten en bekwaamheden, alle schoonheid en macht in levende personen slechts dan een voor deel noemt, wanneer zij dienstig worden gemaakt aan de eer van God en het heil der zielen; die in haar uitverkiezing van zaligen en heiligen de grootste voorzichtigheid in acht neemt en, eenmaal overtuigd van het hemelburgerschap van een gestorvene, ons, stervelingen, altijd tot een passende, waardige en vruchtbare vereering weet op te wekken. Hoe steekt deze cultus der werkelijke heiligen bij de moderne heiligen-vereering af! Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht, is Vrijdagmiddag zes uur van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien in de kapel van het St. AntoniUsgasthuis te Utrecht. hadden zich verzameld heer Vicaris.Generaal van Aartsbisd<vn. Mgr. D. Huurdeman en de belde secretarissen van het Aartsbisdom, de Zeer- eerw. Heeren J van der Burg en Dr. J. A. Geerdlnck. Voorts nog Z. D. H. Mgr. Dr. B. Eras, procureur van het Nederlandsch Epis copaat te Rome, plebaan J. A. B. Batenburg, Deken Th. J. M. Knuvelder, vele geestelijken van de stad Utrecht, de hoogeerw. heer ka nunnik Dr. J. de Jong, president van het Groot.Seminarie te RUssenburg, de Zeereerw. heer B. Lauwaert, rector van het St. An- tonlusgasthuis, en de geneesheer-dlrecteur Dr. A. Boekelman. Voorts nog het personeel van het Aartsbisschoppelijk paleis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13