St. Clemensretraitehuis het zilver I in I Aspirin Uitbreiding van Radio-Kootwi jk HANDEL MET ITALIË DE FEESTVIERING TE NOORDWLJKERHOUT i 1 F Kerkelijk Leven VOORTREFFELIJK Dank oud-retraitanten Handel met Dene marken Overgroots belangstelling Dank Provinciaal R.K. HERSTELLINGSOORDEN DE SCHOENINDUSTRIE K.J.M.V. IN NEDERLAND Feestvergad ering NED. ALE SMOKKELWAAR ONTDEKT De nieuwe omroepzender INVOER VEEVOEDER Invoer van aal en paling BROEDER W. BUSCH S.J. t N.S.B.-VERDACHTMAKING SIERTEELT-CENTRALE De heer Segers nieuwe directeur Tijdens de onlusten in Belfast patrouilleert! en afdeelingen militairen door de straten Waardeering van vele zijden Aanmerkelijke verbetering in het telefonisch verkeer met Oost-Indië De heer Hoogstra ten grave gedragen Zal de overeenkomst worden opgezegd? De Nederlandsche uitvoer beweegt zich in opgaande lijn Nieuwe C.A.O. tot stand gekomen Nationale bestuurdersdagen in Amersfoort PRINSES JULIANA TE SOESTDIJK S- „Retraites zyn noodig voor alle klassen der maatschappij,” aldus Mgr. Aengenent Verslag over het jaar 1934 verschenen Reunie Oud-Studenten der Lazaristen-Congregatie Rede pater Brinkman Een geestelijk kurort Nog meer geschenken Gewestelyke tarweorganisaties De nieuwe zender Toespraak van den Bisschop sa H j c X l*bt 70 Ct». »n or.nj.x.kj»» »n 3 t«bl. 10 cl». werk in het diocees aan de paters Redempto- een in ctervank; d L 1 I „0.50 radioverbinding met „Hobaho” meent te weten, dat tot opvolger DE BEGRAFENIS VAN JOZEF VAN LANGEN De kist met het stoffelijk over schot wordt, voorafgegaan door de kran sen, waaronder die van de familie, Ver- eenigde Katholieke Pers en de K L. M. en gevolgd door familieleden en belang stellenden, grafwaarts gedragen Zaterdagmiddag heeft H.K.H. Prinses Juliana een bezoek gebracht aan Soestdjjk, waar Zij eenlgen tijd op het paleis heeft vertoefd en aldaar de commissie van weldadigheid uit Soest heeft ontvangen. Na afloop hiervan heeft Zij nog een bezoek gebracht aan den Intendant van het paleis, Jhr. J. A. de Jonge van Zwljnsbergen. Omstreeks 8 uur is de Prinses weer per auto naar Den Haag vertrokken. Het bezoek aan SoestdUk heeft ongeveer an derhalf uur geduurd. i van en De P.T.T. van Den Haag, Rotterdam e. a. plaatsen verrijkten de kapel met een gebrand schilderd raam. De retraitanten van den Poli tiebond uit Den Haag, Lelden, Gouda, Warmond en omstreken zorgden voor een schildering van Sr. Mlchaël. De St. Paulusclub uit Den Haag droeg een groote som bij voor een raam in het priesterkoor. een enkelvoudige T.- van e t behartigd worden. Moge het jubileerende re traitehuis nog tal van stille uren van liefde en overgeving geven, liefde die wij immers moeten behouden, het goud der liefde, al zal ook alles rondom ons heen devalueeren. Zaterdag is te Dordrecht het stoffelijk over schot van den heer S. Hoogstra, de bij de ramp van de „Gaal” mede omgekomene, ter aarde be steld. t i wijze, toont. 0.55 0 45 o 35 „055 0.95 0.80 .0.55 Het is in verband met dezen gang van zaken dringend noodzakelijk, dat men zich in de be trokken kringen duidelijk rekenschap geve van het feit, dat uitvoer zonder eenige betalingsie- kerheid naar landen, welke met derglljke ern stige monetaire moeilijkheden te kampen heb ben, In den regel tot verliezen zal leiden. Na langdurige en voor beide partijen zeer moeilijke onderhandelingen is thans weer een collectieve 'arbeidsovereenkomst voor de schoen industrie tot stand gekomen, welke op 29 Juli e.k. bjj een zestigtal van de meest betee- kenende schoenfabrieken in werking zal treden. De collectieve arbeidsovereenkomst is afge sloten tusschen de Federatie van Nederland sche Schoenfabrikanten eenerzijds en de Roomsch-Katholieke. Christelijke en Algemee- ne fabrieksarbeidersbonden anderzijds. De totstandkoming van dit contract Is van het grootste belang voor de rust en den vrede in het bedrijf, terwijl men er eveneens een stap in de richting van meer geordende toe standen in mag zien. een opgeluisterd Exc. Mgr. Jiaarlem. Mgr. achtte de bijeenkomst schitterend ge slaagd. En sprak uit een onbeschrijfelijke dankbaarheid van alle aanwezigen, die zich op nog overvloediger wijze had willen uiten dan door de tijdsomstandigheden gedaan kon wor den. Maar, aldus Mgr., het zit 'm ook niet in de stoffelijke, gaven, hfet sit 'm In de waarop de mensch zijn dankbaarheid Inkaring >»n 39 Juli af t.m. 31 Augustus t 0.45 0.35 0.25 .0.45 „0.85 0 70 „0.55 Des middags had in de eveneens kunstzinnig versierde recreatiezaal van het 8t. Clemenshuis feestelijke bijeenkomst plaats, welke werd door de aanwezigheid van Z. H. J. D. J. Aengenent, bisschop van Dit blijkt echter niet het geval te zijn, hoe wel natuurlijk van onvoorzichtigheid geen spra ke kan zijn in die gevallen, dat Italië voor be paalde dringend noodzakelijke artikelen con tant In deviezen betaalt. ▼oor l^nkoeken voor soyaachroot ▼oor grond noot koeken voor grondnootschilfers voor cocoekoeken ▼oor Ned. Ooet-Indlsche cocoekoeken voor Sesamkoeken voor tot andere soorten veevoerder verwerkte olie houdende zaden. pitten en noten Het verslag van de Vereenlging Roomsch- Katholieke Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen over 1934 Is verschenen. De schuldenlast der vereenlging fa ruim 885.000 terwijl de sanatoria na zeer ruime afschrijving te boek staan voor ruim ƒ900.000. Het voordeellg saldo op het sanatorium ,X>ek« w kerswald" verkregen werd besteed voor hoog-» noodige uitbreidingen en verbeteringen. o.a. nieuwe operatle-kamer en Röntgenkamer met moderne installatie, terwijl het sanatorium ..Heliomare” met een verlies werkte van bijna 8000, dat gelukkig beneden de raming bleef. Uit de suppletle-fondsen en het vrtjbedden- fonds .JSjerps” werd ruim ƒ4000 besteed voor hen, die niet bij machte waren den verpleegprijs te betalen, terwijl nog voor hetzelfde doel wer den gebruikt de bedragen, ontvangen uit de Emmabloem-collecte en het aandeel in de op brengst vam de postzegels „Voor het Kind”. In sanatorium „Dekkerswald” te Oroesbeek werden gemiddeld 220 patiënten verpleegd, met 79940 verpleegdagen. Het sanatorium was voort durend bezet. Nog steeds is er een wachtlijst, zoowel voor volwassenen als voor kinderen. Het klnderpaviljoen is veel te klein, daar er slechts 30 kinderen kunnen worden opgenomen. Ook het sanatorium „Hellomare” te Wijk aan Zee voor been- en gewrlchtstuberculose en chronische beenziekten was aan het einde van het jaar bijna geheel bezet. In dit sanatorium werden gemiddeld per dag 125 patiënten ver pleegd met 45748 verpleegdagen. In beide sanatoria werden zeer gunstige resul taten verkregen. Uit het verslag der vereenlging en dat der beide sanatoria blijkt dat veel meer op dat ge bied kan geschieden. Indien de vereenlging over meer kapitaal beschikte en zeer te betreuren is het dat giften en legaten in de laatste jaren veel minder inkomen. dien er be- handelsovereenkomst met Denemar- Aengenent groote beteekenis aan werk gehecht wordt de vele duizenden Op Zondag 4 Augustus as. wordt In het St. Vincentlus-Semlnarie te Wemhoutsburg bij Zundert de derde Réunle gehouden van de oud- studenten van dit College. De heer Jules Sieben, volksvertegenwoordiger in België en oud-student van het Seminarie, zal een rede uitspreken. Bij huiszoekingen aan den Linker Maasoever ta Rotterdam zijn door belastingambtenaren groote hoeveelheden ongebanderolleerde siga retten, tabak en sigaren in beslag genomen. Deze huiszoekingen werden verricht naar aanleiding van de arrestatie van een sigaren winkelier, die behalve den tabaksaccijns ook den alcoholaccijns heeft ontdoken. De man had honderd flesschen Engelsche eau de cologne In zijn bezit, die met methyl-alcohol waren gede natureerd. Naar ons ter oore komt zijn er ernstige moei lijkheden gerezen in verband met de handels- betrekkingen tusschen Nederland en Denemar ken. Deze moeilijkheden, welke niet van den jongsten tijd dateeren, doch reeds lang het handelsverkeer tusschen beide landen belem meren, zijn in hoofdzaak het gevolg van een niet of niet voldoende beschikbaarstellen van deviezen voor Nederlandsche artikelen door de Deense he deviezeninstanties. De bestaande moeilijkheden zijn van aard, dat de Nederlandsche regeering hoogstwaarschijnlijk toe zal overgaan de staande ken op te zeggen. Het nationaal verbond der KJ.M.V. houdt Zondag en Maandag 11 en 12 Augustus eJc. de bestuurdersdagen te Amersfoort. Het program ma vermeldt o.m. een inleiding van rector Bots over „De sociale vorming in de K.J.M.V." Zon dagavond wordt een cultureele avond gehouden. Maandag worden inleidingen gehouden door rector Beune over „De godsdienstige vorming in de K.JM.V.” en verbnodsvoorzitter H. En gels over ,De cultureele vorming in de K. J. M. V.” Het Centraal Instituut ter bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen deelt het volgende mede: Naar verluidt kan de onderteekening van de handels- en clearingsovereenkomst* met Italië elk oogenblik plaats vinden; de bijzonderheden omtrent deze regelingen zullen daarna op de gebruikelijke wijze gepubliceerd worden. Inmid dels doet zich het zeer merkwaardige feit voor, dat de Nederlandsche uitvoer naar Italië zich in een opgaande lijn beweegt. Men zou immers logischerwijze mogen ver wachten, dat onze exporteurs met het oog op de Italiaansche deviezenrestricties, waardoor de betalingen ernstig tralneeren en de labiele positie van de Lire de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht nemen. Het feest werd des morgens ingezet met een plechtige H. Mis in de kapel, opgedragen door den hoogeerw. pater L. Saut, Provinciaal der Paters Redemptoristen, met assistentie van den weleerw. pater L. Dusch, rector-directeur van het St. Josephhuis te Zenderen, als diaken en den weleerw. pater A. Hildebrand van het St. Clemensretraitehuis, als subdiaken. De kapel was smaakvol versierd. Aanwezig waren o.a. ook de Zusters van het gesticht „Dé Voorzienigheid" en de Algemeene Overste der Zusters uit Amsterdam. Na deze H. Mis werd een zeer druk bezochte receptie gehouden. In het Xaveriuscollege te Moentllan (Java) is overleden de eerw. broeder Wilhelmus Busch S. J. De overledene werd geboren te Tilburg 3 Sept. 1854 en was sinds 1883 werkzaam in de missie van N.-O.-Indië. De volgende spreker, de hoogeerw. pater Pro vinciaal Sant, dankte Mgr. Aengenent voor zijn medeleven met het feest, en mede namens de hoogste overste van de Orde in Rome, voor de onderscheiding, dat de Bisschop het retraite- De heer Lem uit Den Haag, sprak namens een comité van oud-retraitanten en gaf eenige treffende voorbeelden van de gunstige resul taten eener retraite. Ook zijn geschenk was een geldsom en de belofte dat elke retraltant een propagandist is voor het Huis. Namens een jubileum-comité, dat samenwerkt in dezen met de besturen van den R.K. Volks bond, sprak de heer Angenent, die in welge kozen worden schilderde het belang, dat vooral menschen, die in het volle leven staan, hebben om een retraite te volgen. Spr. bood een groote geldsom aan voor de verfraaiing van het middelpunt van het Huis, de kapel. In het thans jubileerende Retraitehuis zijn lallooze zielen gebeterd en gelouterd. Retraite is wel een werk van God en de ziel, maar de priester is daarbij de schakel. In tref fende bewoordingen schetste spr. de taak van <*en priester en herinnerde er vervolgens aan dat de Bisschoppen in Nederland onophoude- Ujk de retraite hebben gepropageerd en tot deel neming hebben aangespoord. Ook u, aldus spr. fo* Mgr. Aengenent, wenscht het retraltewerk beschouwd te zien als een deel van de ge- w°ne zielzorg. Levensvernieuwing moet er ko men door levensverdieping en dat juist is het d°el van het retraltewerk. In het Jubileerende Bt. Clemenshuis is ontzettend veel goeds in al die Dan sprak pastoor Quant, mede namens pas toor Waterreus. Noordwljkerhout, aldus spr., is een bekende en geroemde gemeente geworden en wei omdat het is een .Kurort” van den aller- eersten rang. In dat opzicht staat het boven andere „Kurorte’.', omdat er het geestelijk evlen wordt verzorgd in het geestelijk badpaleis: het Clemensretraitehuis, dat nog nooit een patiënt als ongeneesljjk heeft afgewezen (applaus). Spr. feliciteerde het Huis met het behaalde succes en dankte voor alle geestelijke weldaden, die over beide parochies van hieruit, zijn neer gedaald. Als geschenk van Noordwljkerhout bood spr. een geldbedrag aan. Directeur Kuyt, die ook alle vorige en vol gende sprekers inleldde en dank bracht, dankte pastoor Quant en pastoor Watterreus mede voor hunne medewerking bij de feestversiering. pijn steeds In de jongste Statenvergadering van de pro vincie Limburg bracht de NS-B.-fractle. bjj monde van den heer Nierstrass, ter sprake het inkomen van den Commissaris der Koningin van die provincie, mr. E. Baron van Hövell tot Westerflier. Br waren dezen beer namelijk ge ruchten ter oore gekomen, dat de Commissaris zijn Inkomen vermeerderde met tantièmes, die hem met behulp van prof. Gellssen werden verstrekt. Als reactie op deze verdachtmaking werd met overweldigende meerderheid een motie aan genomen, waarin de Staten haar vertrouwen uitspraken jegens den Commissaris der Ko- Mgr. herinnerde er vervolgens aan, dat in de encycliek „Quadnagesimo Anno" on ophoudelijk erop wordt gewezen dat voor het herstel van de maatschappelijke orde eerst noodig is het herstel van ons eigen innerlijk zieleleven en dat wij moeten zjjn ieder in eigen kring, leeken-apostelen, die liefdevuren moeten ontbranden in eigen harten en die van anderen. Dus in alle kringen moeten degelijke leekenapootelen gevormd worden, die hun eigen million kennen en de nooden van hun etandgenooten kunnen aanvoelen. Dus zfjn ook retraites noodig voor alle maatschap pelijke klassen. De Nederlandsche VlsscherU Centrale te 's Gravenhage maakt bekend, dat bij Mlnlste- rieele beschikking is bepaald, dat de lossing van per schip Ingevoerde aal en paling tevens kan geschieden in de plaatsen Dordrecht en Maas tricht. dat Radlo-Kootwijk den laatsten tijd eveneens is uitgebreid met vier speciaal voor het radlo-verkeer directeur van de Ned. Sterteeelt Centrale af treedt, de heer O. C. Segers benoemd zal worden. De heer Segers is reeds geruimen tijd aan de Sierteelt werkzaam. beams, Japan. Zoo wordt het eens zoo eenvoudige plaatsje Kootwijk steeds meer een belangrijk internatio naal knooppunt van gesprekken over heel de wereld. Tevoren was ten sterfhuize in de chapelle ar- dente een dienst gehouden, waarbij ds. Bins van Dordrecht woorden van troost en bemoedi ging sprak naar aanleiding van psalm 90. Rondom het sterfhuis, langs den weg en langs den doodenakker hadden zich honderden in eerbiedig stilzwijgen verzameld. In den stoet, die uit veertien rijtuigen bestond, werden ruim zestig bloemstukken meegevoerd. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den burgemeester van Dordrecht in die kwali teit en voor het beheer der N.V. Haveninrich tingen, voorts door wethouder Blegel van Gori- chem. Ijzerman voor het Dordsche veerbedrijf, De Roeve uit De Bilt voor den Bond van Kwee- kellngen der Zeevaartschool te Amsterdam, dr. Delhez, kolonel Dlemont voor de Ned. Pad vin ders vereenlging, luit. De Jonge namens de vrienden van den ontslapene, ir. Bloemhert na mens de hoofden van takken van Gemeente dienst, Boltze voor het Duitsche gezantschap in Den Haag en De Jong, namens het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart. De oudste zoon heeft, mede uit naam van zjjn moeder en twee broertjes, dank gezegd voor de groote deelneming, waarna ds. Blus bet Onze Vader bad. Prof. Koomans was zoo welwillend ons de verschillende voordeelen van deze nieuwe radio verbinding met onze Oost te verklaren en bij den rondgang, die gemaakt werd, te wijzen op de technische bijzonderheden. Uit een en ander is weer gebleken, dat onze P. T. T„ vooraan staat bij het in practijk brengen van nieuwe vindingen en hoewel de idee van het enkel-zijbandsysteem niet nieuw is, kan wel gezegd worden, dat de P. T. T.- dlenst de groote moeilijkheden, welke een jr- ste toepassing in een practisch bedrijf altijd oplevert, heeft opgelost. Het enkel-zijbandsysteem geeft een belang rijke bezuiniging op de exploitatie-kosten, ter- wel ook een groote verbetering in de kwaliteit der gesprekken verkregen wordt. Eerst had men vier telefonle-zenders. door middel waarvan maar twee gesprekken tegelijk gevoerd konden worden. Nu heeft iedere zen der twee kanalen en de helft van de lampen minder, terwijl er vier gesprekken tegelijk ge voerd kunnen worden. In de toekomst zijn zelfs acht gesprekken tegelijk mogelijk. Wat is nu de feitelijke beteekenis van het enkel -zij bandsysteem Bjj de gewone radio-telefonie wordt hoogfrequente draaggolf uitgezonden. Berekeningen toonen aan en pracfasche proe ven zijn daarmede in overeenstemming. dat wat de zender bij het telefoneereh uitzendt, be staat uit de slnus-cormlge draaggolf en daar naast nog ter weerszijden een groep sinus vormige frequenties, welke slechts weinig van die van de draaggolf verschillen. Deze beide groepen zü-frequentles of .zijbanden” ”kijn eikaars spiegelbeeld. Bjj het nieuwe systeem wordt nu slechts één van deze groepen wisse lende frequenties of zij-banden uitgezonden; de draaggolf en de andere zij-band worden onder drukt. Op het ontvangstation ontvangt men dus ook slechts dien eenen zljband. Men wekt daar ech ter plaatselijk in het ontvangtoestel de draad- golf weer op. Wanneer men nu bedenkt, dat het grootste gedeelte van het vermogen van den zender noodig was voor de uitzending van de draag golf, wordt het duidelijk, „dat door weglating van die draaggolf en bovendien nog een der zijbanden aanzienlijke arbeidsbesparing ver kregen wordt. Bij het oude systeem was het verbruik van een telefonie-zender met inbegrip van alle hulpwerktuigen gemiddeld 200 kilowatt. Thans bedraagt dit gemiddelde slechts 40 kilowatt bij een nog verhoogde nuttige uitstraling. Bovendien verkrijgt men nog een aanzien lijke verbetering in de kwaliteit. 0.50 Indien men zijn Import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prijsverschillen, gelieve men zich daar over met de Nederlandsche Meelcentrale te 's Gravenhage In verbinding te stellen. Er zij nog vermeld dat ook mevr. v. Haas trecht—v. Schalk namens de afd. Sassenheim van den R. K. Vrouwenbond een enveloppe met Inhoud schonk en de Retraiteclub in Zuld- Holland.. welke het vorig jaar reeds een bedrag schonk voor een gebrandschilderd raam, thans bet restant hiervoor afdroeg. De directeur van het Huis, pater C. Kuyt, hield de openingstoespraak, waarin hij er aan herinnerde dat, toen de eerste kabel tusschen Europa en Amerika voltooid was. het eerste ver stuurde telegram luidde: „Dit heeft God ge daan.” Nu het 8t. Clemenshuis zjjn 25-jarig bestaan viert, móeten wij ook uitroepen: „Dat heeft God gedaan.” Deze feestdag is dan Ook op de eerste plaats een dag van dankbaarheid jegens God. Spr. verwelkomde vervolgens Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, in wiens bereidwilligheid om aan wezig te zijn spr. een bevestiging zag van de groote sympathie van den Bisschop voor het 8t. Clemenshuis in het bijzonder en het retraltewerk in het algemeen; den Hoogeerw. pater Provin ciaal Saut, den Hoogeerw. heer J. H. W. Bors- bootn, deken van Noordwjjk, de Zeereerw. hee- ren Waterreus en Quant, pastoors te Noordwij- kerhout en den Z.eerw. heer De Jong, direc teur van de Congregatie van Arme Zusters van het Goddelijk Kind, welke zusters de verzorging van het Huls dragen. Spr. memoreerde daarbij hoezeer de zusters In de eerste jaren van het Huls zich hebben moeten behelpen, waarbij zij echter steeds eerst de belangen van de re traitanten behartigden en op de laatste plaats hun eigen belangen. Dan werd begroet pater H. v. Driel, die mede den grondslag van het Huis heeft gelegd en pater Louljsen, die vier Jaar het Retraitehuis heeft bestuurd en aan wlen te danken is dat de kapel zoo verfraaid werd. Onder applaus der aanwezigen bracht spr. harteljjken dank aan pater Philippona, die het Retraitehuis heeft gebouwd, en de bijeenkomst niet kon bijwonen, en Rector Huf, die ook zoo veel tot stand heeft gebracht voor het Huls cn eveneens nietraanwezig kon zijn. Tenslotte verwelkomde spr. de aanwezige geestelijken, besturen van verschillende organi saties, retralteclubs en de zeer talrijke propa gandisten en oud-retraitanten, die de zaal tot de laatste plaats bezet hadden. Hetj^Boord was dan aan patere Brinkman Cssk. van het Retraitehuis te Seppe, die de feestrede ultsprak. Inklaring van 1 Sept, ar t.nr. 31 December Het St. .Clemensretraitehuis te Noordwijkerhout is in het zilver I 25 jaar lang heeft het thans zijn zegenrijk rejraitewerk volbracht en geestelijke schatten naast een uit stekende lichamelijke verzorging gegeven aan allen, die het geluk hadden er eenige dagen te vertoe ven. Uit de groote en hooge belang stelling gisteren voor de viering van het zilveren bestaansfeest op de eerste plaats van Haarlems Kerk vorst Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. bleek wel welke het retraite- en hoe dank baar de vele duizenden oud- retraitanten zjjn, dat zij in het St. Clemenshuis rust en geestelijke vernieuwing, inkeer en een nader contact met God hebben gevonden. De gulle hartelijkheid, waarmede zoovelen hun waardeering voor de retraite in het algemeen en het St. Clemenshuis in het bijzonder toon den, bewees weer eens hoezeer de retraite wordt erkend als het ge- eigende middel voor den mensch, die zich eens wil - en moet be zinnen op hetgeen zijn plicht tegen over God en zijn eigen geestelijk heil vraagt. Tot leden der gewesteljjke tarweorganisaties zjjn benoemd in Gelderland, Utrecht en Over ijssel: tot leden van het bestuur: G. Boschloo, te Alrnen; G. J. de Bruin, te Vuren; F. van Haaren, te Lent; A. W. de Jager, te De Krim; J. Lokhorst, te Wijk bij Duurstede, A. Roeter- ding, te Gorssel; A. Vemooi, te Houten; tot voorzitter van het bestuur: G. Boschloo, te Almen; Noord- en Zuid-Hoiland: tot leden van het bestuur: G. C. van Balen Blanken, te Anna Paulowna; J. Biemond, te Bleiswljk; C. Dekker, te Barendrecht; Ir. W. J. M. Dekker, te Haar lem; R. C. Schenk, te Heemstede, J. Verkuyl, te Haarlem; C. L. de Wit, te Oude Tonge; tot voorzitter van het bestuur: R. C. Schenk, te Heemstede. laren tot stand gekomgn en daarvan fa een teel te danken aan de Inwonende zusters. De bekeerling, mr. Marchant, heeft terecht tezegd, dat boven allen uit moet komen de gees telijke zorg voor ons volk. Die geestelijke zorg ■Mt Juist soo goed in de stilte van de retraite Moge, soo besloot de Bisschop, dit huta, tot In lengte van dagen zijn aegenrljk werk kunnen voortzetten. Moge de leiding der priesters nog meer uitgaan tot ben. die hier retraite komen houden, mogen zjj nog meer alle klassen der maaschappU kunnen bereiken, opdat de acties In het Bisdom daardoor tot hoogen bloei ko men. De aanwezigen beantwoordden deze toespraak met een luid applaus, waarna de bijeenkomst met een dankwoord van Directeur Kuyt werd gesloten. Tenslotte celebreerde Mgr. Aengenent een pontificaal lof met „Te Deum” op het altaar in de fraai versierde tuin, daarbij geassisteerd door den Hoogeerw. Pater Sant als diaken en Directeur De Jong als subsidaken. Mgr. Aengenent werd toen hjj per auto te Noordwljkerhout assiveerde hartelljk door de inwoners verwelkomd en op even hartelijke wijze bjj zijn vertrek uitgeleide gedaan. Van vele huizen in de gemeente waperde de vlag, wat toonden hoezeer de bevolking medeleeft met het jubileum van het 8t. Clemenshuis. risten heeft toevertrouwd. Ook bracht spr. dank aan de priesters het Bisdom voor de betoonde sympathie prettige samenwerking met de paters van het Huis; voorts aan de zusters en, in naam van allé paters, aan alle leeken van het district Noordwljkerhout, voor hun liefde jegens het Retraitehuis. In verband met de verbouwing van de tele fonle-zenders voor het verkeer met Neder- landsch-Indië voor het één-zljbandsysteem en de in gebruikneming van den versterkten om roepzender op 1875 M. te Kootwijk, hebben wij dezer dagen met een aantal collega's een be zoek gebracht aan het Radio-station op de Veluwe. Tot leden vkn het bestuur van de Ned. Tarwecentrale zjjn benoeknd: J. M. van Bom mel van Vloten, te Goes; J. Bos Kzn. te Wll. Ir. W. J. M. Dekker, te Haarlem; dr. Ir. W. Droesen. te Roermond; K. L. Gaai- kema Schulringa, te Ruigezand (voorzitter); J. P. F. Janssen, te Amsterdam (ondervoor zitter), ir. W. Oosterbaan, te Tjummarum; H. Ruyter, te Arnhem; R. C. Schenk, te Heem stede; P. M. Sneep, te Dinteloord; aangewezen als lid, dat met den voorzitter en ondervoor zitter het dagelljksch bestuur van genoetnde Stichting vormt: dr. Ir. W. Droesen, te Roer mond; verder zijn benoemd tot directeur van genoemde Stichting: Ir. C. O. C. van Stolk, te Rotterdam en tot secretaris van genoemde Stichting: mr. Chr. M. Pool, te Wassenaar. Mgr. Aengenent. de Bisschop van Haarlem, wiens komst op het spekersgestoelte met een hartelijk applaus werd begroet, zeide dezen dag te beschouwen niet alleen als een feestdag van het jubileerende Retraitehuis, maar ook van het geheele bisdom; want vanuit dit Huis zijn stroomen van zegeningen en genaden over alle streken van het bisdom gegaan. De genaden, die God hier heeft uitgestort, zijn overvloedig en veelvuldig en allen, die hier een retraite hebben gevolgd, zouden het wel willen uitba zuinen het goede, dat zij hier hebben genoten. MRr. verheugde zich erover hier aanwezig te kunnen zijn om openlijk te kunnen toonen zijn dankbaarheid jegens God, Jegens de priesters, dië hier zooveel hebben tot stand gebracht, en Jegens de Zusters, die op zoo’n voortreffelijke wijze met de priesters hebben samengewerkt. De bisschop zette dan uiteen dat een bisdom retraitehuizen noodig heeft, om de acties, die ontplooid worden of nog ontplooid zullen wor den tot rijpheid te brengen. Alle acties immers, die wij, nietige menschen, ondernemen, ter eere van God. zjjn tot onvruchtbaarheid gedoemd als ons eigen zieleleveri niet zoo volmaakt mo ge lijk op peil wordt gehouden. Daarvoor is noo dig een rustpunt, waar wjj ons geestelijk leven kunnen vernieuwen, een rustpunt, dat wij vin den in het retraitehuis. Ben Bisdom zonder retraitehuizen kan dan ook onmogelijk voldoen aan de verwachtingen, die God ervan heeft. De stichting Nederlandsche Meelcentrale deelt mede, dat de prijsverschillen bjj Invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende za den, pitten en noten als volgt zijn vastgesteld: Maar het fa niet uitgesloten, dat deze Ne derlandsche uitvoer geschiedt in anticipatie op de nieuwe clearing-regeling; met andere woorden: men exporteert in de goede hoop, dat betaling te zijner tijd wel over de clearing zal volgen. Met het oog op de droevige resultaten, welke totnutoe bereikt zijn met andere clearingover- eenkomsten, fa een dergeljjke handelwijze vol komen onbegrijpelijk. Het spreekt vanzelf, dat de voorzichtige koopman eerst tot uitvoer zal besluiten, wanneer de verschillende bepalingen dezer clearingregellng hem bekend zjjn, zoo- dat hij ook de risico's, welke aan iedere clea ring kleven, behoorlijk kan overzien. Een tweede belangrijk punt in de ontwikke ling der zendapparatuur te Kootwijk, fa de nieuwe omroepzender. Voor de antenne, antenne, werd gebruik gemaakt van twee der bestaande 210 M. hooge masten. Zij hangt, de doorhang medegerekend, op een hoogte van ongeveer 180 M. boven den grond. De éénder wordt bediend vanaf de tegenover den zender opgestelde metalen schakelborden. Deze zijn met het oog op eventueele bedrijfs storingen, geheel dubbel uitgevoerd. Tusschen de beide schakelborden zijn de lUn versterkers met splltsversterker opgesteld. Vanaf deze plaats wordt de modulatle-diepte ingesteld, welke door middel van een sclllo- graaf en andere meetinstrumenten gecontro leerd wordt. Onder den zender bevindt zich een groote kelder, waarin een koelwaterinstallatie is aan gebracht voor het koelwater der zendlampen. De zender wordt gevoed door middel van twee buiten het sendgebouw opgestelde trans formatoren van resp. 500 en 750 K. V. A. In het contróle-gebouw hebben we een de monstratie bijgewoond en van het één-zljband systeem. Om eenlgszins een gehoor-indruk te krijgen, liet men ons twee uitzendingen hoo- ren, welke echter goed van elkaar gescheiden konden worden. Het fa zelfs mogelljk de tele grafie bij eventueele radlo-verbindlng met Indië er uit te halen. WH vernamen nog.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5