A Zal Genève den oorlog weten te voorkomen? I t Gooi De wegenbouw in 1 DIPLOMATEN IN ACTIE MINDER WERKLOOSHEID I f.J WOENSDAG 31 JULI 1935 Kerkdijk leven Z.H. Exc. Mgr. Jansen j k' - BENOEMINGEN I De toeat and op 13 Juli Goudvoorraad Ned. PLUIMVEE-FEDERATIE Bank Met 130 millioen af genomen I 7 Ook tuaachen Gein en Merwede- kanaal bodemwerking Zandlichaam 4- meter Spoedig tot raat? in bodem VOOR MARINEPERSONEEL Ongevallenverzekering Een rede van dr. Poathuma EIEREN NAAR DU IT SC H LAND Prinses Juliana beschermvrouwe I I 9 .Nieuwe moeilijkheden bij kanaalwerken Eerste Nederlandsche vlucht herdacht Negus heeft officieren noodig Pogingen tot behoud door de betrokken gemeenten Graafwerk JutphaaaVreeawyk zou den aannemer financieel te zwaar vallen De Aartabiaachop Dinadag te bed gebleven DE SPOORWEG DOOR DEN HAARLEMMERMEER Algemeene vergadering te Den Bosch ONBEHOORLIJK GEDRAG VAN BURGEMEESTER? A- Plechtigheid by het monument van Clement van Maaadyk DE COMMANDANT DER K XVIII DANKT Adviseur voor sociale aangelegen heden benoemd Patera Capucynen Laval confereerde Dinadagmiddag met Eden over het door Enge land en Frankryk in te nemen atandpunt te Genève Weer een acherp artikel van de Tribuna Oorlog of vrede? S F Overal beroering de hier r terwijl nog J A Blijkens de weekstaat van den Nederiand- schen Bank is de goudvoorraad In de afgeloo- pen week met t 130.802.851 afgenomen. Er is onder de handelaars en Importeurs een staking uitgebroken, hetgeen de sluiting van Juli, dat het Het kleinste Engelsche vliegtuig „volksvliegtuig" genoemd, is op het vliegveld Hes ton in gebruik. Het toestelletje kost 90 Pond Sterling Dat de voorgenomen opheffing sommige ge meenten inderdaad in ernstige moeilijkheden brengt, moge o_m. blijken uit het feit, dat de gemeente Zevenhoven in een isolement van jaren her zal worden teruggevoerd. Er is geen enkele autobus, welke de plaats aandoet en de raad dezer gemeente heeft in zijn laatst gehouden vergadering B. en W. dan ook gemachtigd om met verschillende personen in onderhandeling te treden, teneinde, zoo ncodig met subsidie, een autobusdienst in het leven te roepen. Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, voelde zich na den onrus tiger! nacht Dinsdag zeer vermoeid. Mgr. is dientengevolge den ganschen dag te bed ge bleven. De algemeene toestand van Z. H. Exc. blijft dezelfde. Dinsdagavond voelde de hooge lijder zich weer veel kalmer. De commandant van Hr. Ms. K XVHI verzoekt ons te willen mededeelen, dat het ondoenlijk is 311e telegrammen, brieven enz, die in verband met de aankomst van de K XVUI werden ont vangen, persoonlijk te beantwoorden. Hjj brengt langs dezen weg gaarne hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling en gelukwenschen, die hem en de overige opvaren den van de K XVIII werden toegezonden. Voorlooplg ligt het In de bedoeling het zadn- lichaam gedurende drie maanden rust te gun nen. Daarna wordt het verder afgedekt, om in het voorjaar 1936 een aanvang te maken met het aanbrengen van het wegdek voor den nieu wen prlmalren weg. welke ter plaatse een tctaal-breedte verkrijgt van 13 M.; echter zal de rijweg niet breeder worden dan 6 M. GENèVE 30 Juli (Reuter). De Sowjet-Russl- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Lit- wlnoff, die in de Raadszitting van Woensdag weer het voorzitterschap zal bekleeden, is Dins dag in den namiddag te Genève aangekomen. Bjj den aanleg van den tweeden primai- ren weg van Amsterdam naar het Gooi heb ben zich, ook op het tracé tusschen het Gein en het Merwedekanaal, verzakkingen voorgedaan, welke ernstiger afmetingen aannamen, dan bij den aanvang der werk zaamheden werd verondersteld. De bodemgesteldheid ter plaatse toch was beduidend gunstiger voor de ophoogings- werkzaamheden dan aan den ouden Mul- derstraatweg, waar men bjj den aanleg van den nieuwen Rijksweg en het maken van de viaducten voor de nieuwe Merwedebrug, met enorme moeilijkheden te kampen had, In verband met de lastige veenlaag, welke tel kens weer door de zandmassa’s werd weg geperst. Op 26 Juli j.l. hield de Centrale Werkgevers Rlslco-Bank in de groote zaal van de Industriee- le Club te Amsterdam haar jaarlljksche Alge meene Ledenvergadering. 85 pet. der magazijnen te Addis Abeba tenge volge heeft gehad. De stakers elschen, dat de waarde van den thaler zal worden aangepast aan de intrinsieke zilverwaarde van de munt. Frankrijk wenscht, dat de morgen te houden Raadszitting zich tot een formeele procedure zal beperken, terwijl Engeland meer zou neigen tot het standpunt, dat dit niet mogelijk te. Reuter verneemt voorts, dat de Abessinlsche gezant van Parijs naar Genève vertrokken is met instructies om aan te dringen op uitvoe rige bespreking van het geheele Italiaansch- Abesslnische vraagstuk, welk standpunt lijn recht in strijd is met dat van Italië. NAPELS, 30 JuU (Reuter). Het schip „Abba- zia”, dat troepen, materiaal en muilezels aan boord heeft, Is naar Messina vertrokken, alwaar de lading zal worden aangevuld, om vervol gens naar Oost-Afrika te vertrekken. De minimum-maxlmumprijzen voor de naar Duitschland te exporteeren eieren zjin verhoogd met 65 ct, aldus het Handelsblad. Echter is er tegelijk een heffing op gekomen van 60 ct., zoo- dat de verhooging practtech op 35 ct. per 100 eieren neerkomt, daar nog geen restitutie van graanrechten wordt verleend, welke voor de an dere landen 70 ct. per 100 eieren bdraagt. PARIJS, 30 Juli. (Reuter.) Frankrijk rekent erop, dat de gezamenlijke Fransch-Brltsche in vloed een oorlog In Abesslnië zal kunnen voor komen. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 Juli 1935 in totaal 349.457 werkzoekenden Ingeschreven, onder wie 332.592 mannen. Hiervan waren werkloos 331.635 personen, on der wie 319.386 mannen. Op 29 Juni 1935 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aantal organen 351.233, onder wie 332.880 werkloozen. Het aantal werkzoekenden te sedert 29 Juni 1935 verminderd met 1776. Het aantal werk loozen met 1245. De firma ziet zich, naar de „Telegraaf** meent te weten, voor verschillende moeilijkheden geplaatst. Zooals bekend werkt zij met een grondzulgmachlne. die de specie in den aan te leggen zijtak van het kanaal wegzuigt. Deze werkzaamheden nu blijken bij de uitvoering er van te zwaar te zijn en de afstand te ver. In het bestek zou een en ander niet op de wijze, zooals thans verelscht wordt, zijn overeenge komen. LONDEN, 30 Juli. (D.N.B.) De Minister voor Volkenbondsaangelegenheden, Eden, die Dins dag naar Parijs is vertrokken, weigerde voor zi)n vertrek uit Croydon aan de persvertegen woordigers zich uit te laten over de aanstaan de beraadslagingen te Genève. waaromtrent door de provincie met de eige naars wel een schikking getroffen kan worden. Maar anders was het gesteld ten' Noorden van het aangebrachte zandlichaam, waar zich de Burgemeester Bletzstraat (gemeente Weesper- karspel) bevindt, gebouwd door de Wonlng- bouwvereeniging „De Goede Woning”. Het te begrijpelijk, dat degenen, die ós hulzen be wonen gelegen aan de Zuidzijde dier straat (welker achtergevels op korten afstand van den zanddijk gelegen zijn) met bezorgdheid con stateerden, dat de kruin van den dijk in be weging kwam en het zand begon weg te vloeien, zoodat de teen van den dijk steeds breeder werd. H. K. H. Prinses Juliana heeft het Beacherra- vrouwschap aanvaard van de Nederlandsctv: Vereenlging tot Bestrijding van het Tandbederf „Het Ivoren Kruis'*, Tot Gardiaan van het Capucijnenklooster te Enschede (Glanerbrug), waar de Paters Capu- cünen 1 Augustus aa de bediening der bijkerk van de H. Bemadetta op zich nemen, is be noemd de Hoogeerw. Pater Albertus, die Gar diaan was te Langeweg. en tot Vicarius de Wei- eerw. Pater Amldeus. Tot Gardiaan te Langeweg is benoemd Zeereerw. Pater Philibertus. Met hoe weinig welgevalligheid de Italianen in deze dagen den Volkenbond bekijken, blijkt wel zeer duidelijk uit een artikel van senator Forges Davanzatl in de „Tribuna”. De senator noemt daarin de Geneefsche in stelling een slecht alibi voor alle huichelarijen, tegenspraken en arglistigheden, die tegenwoor dig vol onheil rusten op de politiek van Euro pa en de wereld. „Wij verklaren openlijk, dat wjj er meer dan zeker van zijn, dat de Volken bond op geen enkele wijze de beslissing kan dwarsboomen die uitsluitend Italië in het Ita- liaansch-Abesslnisch geschil .kan nemen. In dit gevoel der zekerheid kan, naar wij gelooven. ook het oogenblik gekomen zijn, waarop over wogen zal Italië van beslissenden drukkende vormt.” In de Memorie van Antwoord is de aandacht gevestigd op een punt dat aan de Risico-Bank als desideratum voor oogen staat nl. de uitvoe ring van de Industrieele ongevallenverzeke ring door bedrijfsvereenigingen. Sommige Kamerleden meenden, dat dit een bezuiniging in grooten stijl zou zijn. Deelne ming van de bedrijfsvereenigingen aan de uit voering der verzekering werd voorgeslagen als Opnieuw zijn bjj de uitvoering van de kanaal werken tusschen Jijtphaas en Vreeswijk moei lijkheden gerezen. Reeds zijn een aantal arbei ders, die bjj de uitvoering werkzaam waren, ontslagen en men vreest, voor een stopzetting van ile werkzaamheden, hoewel de werkzaam heden aan de sluis bij Vreeswijk in elk geval voortgang zullen vinden. De oorzaak van de moeilijkheden wordt gezocht in een financieels kwestie, die den aannemer, de fa. De Vries en v. d. Bosch, in moeilijkheden brengt. dlsche en commissie studie zal PARIJS, 29 Juli. (A. N. P.) Ten einde te voorkomen, dat het Itallaansch-Abessinische conflict onrust doet ontstaan onder de grens- stammen, zullen de troepen in Fransch Soma- De voorzitter, de heer P. A. Colijn, deelde daarop mede, dat motortractle het jaarljjksch tekort, dat thans zeven ton bedraagt, tot Hoewel onlangs in de bladen te medegedeeld, dat de Haariemmermeer-spoorlünen met Ingang van 1 Januari as. zullen worden opgeheven, blijkt daarvan bij de betrokken gemeente besturen nog niets officieel bekend te zijn. O De raad der gemeente Alphen a.d. Rijn heetf zich onlangs met een request tot den Minister van Waterstaat, Ged. Staten en de directie der Spoorwegen gewend, waarin verzocht werd nog niet tot opheffing der lijnen over te gaan, maar op dit request heeft men tot dusver geen aut- woord ontvangen. In sommige plaatsen blijft men daarom nog de hoop koesteren, dat de Haarlemmermeerspoqrlijn nog niet zoo spoedig zal worden opgeheven en in de laatst gehouden vergadering van den raad der gemeente Alphen a.d. Rjjn werd dan ook tot B. en W. het verzoek gericht zich nog eens met den Minister van Waterstaat in verbinding te wil len stellen. Daarbij werd de mogelijkheid ge opperd van een goedkoopere tractie. Dinsdagmiddag heeft men te Heerenveen op plechtige wijze het feit herdacht, dat aldaar van 30 Juli tot 4 Augustus 1910 door den jon gen Clement van Maasdijk als eerste Neder landsche vlieger voor het eerst boven Neder- landschen bodem werd gevlogen. ADDIS ABEBA, 30 Juli. (Reuter.) In gezag hebbende Abessinlsche kringen uit men zich bevredigend "over Italië’s deelneming aan de Zitting van den Volkenbondsraad te Gënève. Al- gëmeen ziet men eenlge ontspanning in den toestand en men hoopt op een vreedzame op lossing. De heerschende opinie te, dat de zit ting van den Volkenbondsraad zal beslissen over oorlog of vrede. Voor de veiligheid van de vreemdelingen zijn op wensch van den Ne gus verdere maatregelen getroffen, ofschoon zich tot dusverre nog geen enkel Incident heeft voorgedaan. Zoo zijn de speciale politie en de geheime dienst aanmerkelijk versterkt. Verder zijn ook uitgebreide maatregelen getroffen om aan de speculatie het hoofd te bieden. De re geering heeft b.v. den koers van het Engelsche pond vastgesteld op 13.50 Theresla-Thaler. Alleen bU de banken is een zekere zenuwach tige stemming te bespeuren. Zij heffen bij den aankoop van buitenlandsche valuta’s een toe slag van 30 pet. Hiertegen hebben alle zaken echter reeds krachtig geprotesteerd en daarop den nadruk gelegd door vanmiddag de kanto ren en winkels te sluiten. Minister Eden is om 14.45 te Parijs aangeko men. Hjj werd op het vliegveld Le Bourget ver welkomd door Laval, waarna om 5 uur van middag aan de Qual d’Orsay besprekingen zijn gehouden tusschen Eden. Laval, den Engel- schen gezant Clerk en Léger, dén secretaris generaal van de Qual d’Orsay. Het gesprek duurde 40 minuten, waarna Laval aan de pers verklaarde, dat de bespreking liep over de kwestie, welke op de agenda van den Volken bond staat. Laval en Eden zijn vanavond ge zamenlijk naar Genève vertrokken. Ook burgemeester W. J. A. C. Blns, die van het gebeurde verwittigd werd, kwam zich van den toestand op de hoogte stellen, en liet zich door de deskundigen over de mogelijke gevol gen van verdere bewegingen in het zandlichaam grondig inlichten. Volgens de meenlng der tech nici zou het zand wel spoedig tot rust komen. Bevendien zou ter weerszijden van den zand dijk een tweetal slooten gegraven worden, om eventueele verdere verschuivingen te kunnen „opvangen”. Met het graven van de sloot aan de Noordzijde van den zanddijk zou spoedig een begin worden gemaakt. Ten opzichte van de. Inmiddels reeds gegraven sloot ten Zuiden van den dijk heeft zich nog een opmerkelijkheid voorgedaan. Toen n.l. die sloot eenmaal gegraven was, kwam er géén nieuwe werking in het zand- lichaam, maai* de slappe kiel, welke op het aan grenzend welland omhooggeperst was, begon verder te werken endempte voor een deel weer de pas gegraven sloot. Intusschen sou de aannemer er financieel zwak voor staan, hetgeen tijdens de In April van dit jaar gerezen moeilijkheden eveneens werd gezegd. De oorzaak van deze flnancleele zwak te zou dan In het werk zelf te vinden zijn. is de Italiaansche regeering bezig met een krachtige recruteering van Arabieren in Tripo lis, voor de vorming van arbeidskampen in Erythrea. LONDEN, 30 Juli. (Reuter.) Uit Cairo wordt aan de „Daily Telegraph” gemeld, dat de fas- tische troepen In Tripolis zijn ontbonden om naar Abesslnië gedirigeerd te worden. Tevens moeten warden, of het voor het Mussolini niet tijd is, met een stap Europa te bevrijden van de onzinnigheid, die de volkenbond In welingelichte kringen in Engeland werd Dinsdag de verwachting uitgesproken, dat als resultaat der bespreking van heden tusschen Ecen en Laval, overeenstemming tusschen En geland en Frankrijk over het te Genève door belde landen in té nemen standpunt, zou be reikt worden. Eden zou volmacht bezitten, zijn pannen in te stellen naar de stemming, die te Genève zou heerschen; in elk geval zou een vastomlijnde houding van Engeland niet zijn aangegeven. 350 000.zou kunnen terugbrengen. Naar hem ter oore was gekomen, beschikten de Spoorwegen niet over voldoende motormateriaal om aan deze mogelijkheid uitvoering te geven en voelde men er niets voor nog meer kapitaal in deze, slechts verlies opleverende onderneming te steken. B. en W. zouden echter overwegen, welke stappen alsnog tot behoud van de spoorlijn zoutten kunnen worden gedaan. Urii’ bs’ een middel tot kostenverlaging dat In de plaats zou kunnen treden van de in overweging geno men verlaging der geldelijke uitkeeringen. De ze bedragen thans 80 pCt. en worden door het bezuinigingsplan op 70 gesteld. De Regeering was het met dit vermoeden evenwel niet eens, hoofdzakelijk op flnancleele gronden. Het geldelijk voordeel ontstaan door de uitvoering der Industrieele ongevallenverze kering mede door bedrijfsvereenigingen te doen geschieden, zou, naar de opvatting der Regeee- ring, blijven beneden de, door haar op rond f 2.400.000.becijferde. lastenvermindering opgeleverd door verlaging der percentages. Dr. Posthuma merkt op, dat de deelneming aan de uitvoering der verzekering door be drijfsvereenigingen niet alleen, en zelfs niet bij uitstek, een probleem van besparing op de ad-, minlstratlekosten is. In dit verband wijst spre ker op de medewerking door bedrijfsvereenigln- gen aan de uitvoering der ziekteverzekering. Bij de ongevallenverzekering dient te worden gestreefd naar beperking van het aantal uit voeringsorganen, zoodat de noodwendig om- vangi'jjker outillage geen relatief te zwaren druk ep het bedrijfsleven legt. Door concentra tie van krachten kan op de gezamenlijke kos ten van administratie van ziekteverzekering en ongevallenverzekering, zooals die thans wordt uitgevoerd, bespaard worden. In voorspellingen omtrent de grootte dier besparing, wil spreker zich uiteraard niet begeven. Ook voor een anderen kant van de zaak, den omvang van het ambtenarencorps dient de Re geering in de huidige tijdsomstandigheden niet blind te zijn. Inperking van de bemoeiing der Overheidsorganen op het gebied der Sociale Verzekering zou een ontlasting van de op den Staat ais werkgever drukkende zorgen kunnen medebrengen. Afgezien daarvan dient echter, naar sprekers meenlng, ook hierom boven een centralistisch, monopolistisch en bureaucratisch systeem (ty- peering afkomstig van Dr. A. Kuyper), de voorkeur te worden gegeven aan aitvoerin* door uit het vrije maatschappelijk verkeer op- gekomen organen, omdat spreker van bemoei zucht van den Staat, op welk gebied ook, gee- nerlei heil verwacht. Intusschen is een aanvang gemaakt met het voorlooplg egaliseeren van het zandlichaam. Er is gerekend op het inklinken (de deskundige term voor het in den bodem wegzakken van het zand) van een hoeveelheid zand, ter hoogte van 75 cM. Deze overbelasting staat gelijk met een druk van 1100 kilo per M2, zoodat, wan neer eenmaal deze zanddijk geheel tot rust ge komen zal zijn, de nieuwe weg ongetwijfeld voor zwaar vervoer ten volle berekend zal zijn. KAAPSTAD, 30 JuU. (Reuter) De keizer van Abesslnië heeft aan zijn vertegenwoordigers alhier getelegrafeerd met het verzoek, dringend blanken te zenden, die bereid zijn als officier dienst te nemen in het Abessinlsche leger. Er zijn maatregelen getroffen om de officie ren van een uitrusting te voorzien en ze per vliegtuig naar Abesslnië te zenden. De posten zouden, aldus verneemt Reuter, per man 200 pond sterling bedragen. De Nederlandsche Federatie van Vereenigln- gen van Pluimveehouders, waarin vereenigd zijn de gewestelijke organisaties van bedrijfsplulm- veehouders in alle provinciën van ons land, hield te ’s-Hertogenboech een algemeene vergadering. Voorzitter was de heer P. J. van Haaren, Til burg, die in zijn openingswoord een dankbetui ging richtte aan de Regeering naar aanleiding van de inwilliging van verschillende wenschen, die in den laatsten tijd achtereenvolgens door de NPP naar voren zijn gebracht. De ingevolge besluit van de laatstgehouden vergadering door het bestuur ingestelde com missie, welke tot taak had de mogelijkheid te onderzoeken van een andere uitvoerregeling waarbij zoo mogelijk heffingen zouden worden vermeden, is er niet in geslaagd een regeling te vinden, die haars inziens de voorkeur zou verdienen boven de bestaande. (Volledigheidshalve zij opgemerkt, dat tijdens de vergadering nog niets bekend was over de per 1 Augustus as. ingaande beperking van den uitvoer van eieren naar Engeland, zoodat over de consequenties, welke hieraan voor de pluim veehouderij verbonden zullen zijn, niet gespro ken is.) Met het Ministerie zijn besprekingen gevoerd inzake den export van eieren naar Spanje. Om dezen te bevordeaen zou verhooging van *t Ne derlandsche invoercontingent daar te lande en een regeling in verband met de betalingsmoei lijkheden van veel belang zijn. Bepaalde resultaten konden tot dusver nog niet worden vermeld. De vergadering uitte den wensch, dat er in deze richting iets zal wor den bereikt. Het vraagstuk van eventueele steunverleening aan de kleine gemengde landbouwbedrijven werd uitvoerig besproken, voor zoover betreft het juist op deze bedrijven zoo belangrijke onderdeel der pluimveehouderij. Ultelndelijk werd besloten d* aangesloten organisaties te verzoeken, ieder voor zich deze aangelegenheid op korten termijn te bestudeeren en daarna haar meenlng mede te deelen aan het bestuur, dat ultelndelijk mede aan de hand van de ontvangen adviezen zijn standpunt zal bepalen. Er werd besloten om voor het volgend seizoen aan te dringen op verhooging van het percen tage dat de kuikenbroeders zullen mogen in leggen, wanneer zij eieren betrekken van fok kers en houders van vermeerderingsbedrijven. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de producten van fok- en vermeerderingsbedrijven dan tegen een zoo laag mogeljjken prijs voor de pluimveehouders beschikbaar zullen w< -den gesteld. Voorts zal worden verzocht om voor 1935 het minimum etgewicht. waaraan de hennen op de fokbedrjjven moeten voldoen, evenals het vorige jaar wat te verlagen, terwijl ook nog eens zal worden gewezen op de noodzakelijkheid van scherpe contröle op den Invoer van pluimvee uit het buitenland. De luitenant ter zee baron Van Asberk is volgens de „Volkskr.” in Den Helder benoemd tot adviseur in sociale aangelegenheden het marinepersoneel betreffende. Deze nieuwe functie bedoelt niet te zijn een schakel tusschen het departement en de personeelsorganisaties, maar draagt een ptCrtlculier karakter in den geest van de adviesbureaux van Volksbond en Werkliedenvereenlglng. Ieder lid van het mari- ne-personeel kan zich zonder de gebruikelijke instanties te hebben docrloopen rechtstreeks wenden tot baron Van Asbeek, die dan als pleitbezorger zal optreden. LONDEN, 30 Juli. (Reuter). Hedenavond heerschte te Genève een optlmstlsche stem ming; men hoopt, dat een formule zal gevon den worden, waardoor een onmiddellijke crisis voorkomen en een uitstel van vier weken ver leend wordt, zoodat In dien tusschentijd be proefd kan worden het Italiaansch-Abesslnisch probleem op vredelievende wijze op te lossen. De herdenking bestond uitsluitend in het houden van verschillende toespraken bij het monument voor Van Maasdijk, dat na diens doodelijken val in Arnhem werd opgericht na bij de Thlalfbaan te Heerenveen, welke destijds als vliegterrein dienst deed. Behalve het bestuur van de V.V.V., die deze herdenking had georganiseerd, was aanwezig het eere-comité, gevormd door den burgemees ter van Heerenveen en de nog in leven zijnde leden van het vllegcomité van 1910. Verder be hoorden tot de aanwezigen jhr. I. L. van den Berch van Heemstede, onder-voorzitter van de Kon. Ned. Vereenlging voor Luchtvaart en commissaris van de K. L. M.. J. E. van Maas dijk uit Voorburg, broeder van wijlen Clement van Maasdijk, de kapiteins Steub en Voorthui zen van het vliegkamp Soesterberg. luitenant Ferwerda, commandant van het vliegveld de Kooy, als vertegenwoordiger van den comman dant der Marine te Willemsoord, burgemeester en wethouders van Heerenveen. De eerste spreker was de beer H. A. Wol- dring, voorzitter van de Vereenlging voor Vreemdelingen Verkeer. Als hulde aan de na gedachtenis van Clement van Maasdijk, legde hij een krans aan den voet van het monument. Nadat de tonen van het Frieeche volkslied hadden geklonken, voerde Jhr. van den Bereh van Heemstede, namens de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en de KLM. het woord. Spr. wees daarbij op de groote ontwikkeling, welke de luchtvaart in de afgeloopen 25 jaar heeft door gemaakt. Dank zij de pioniers, zooals Van Maasdijk, Is de beoefening der luchtvaart met reuzen-schreden vooruitgegaan en heeft ons land op dit gebied een eerste plaats bereikt. Het Is plicht om ons op die plaats te handhaven en onze luchtvaart heeft recht op den steun en het volle vertrouwen van heel ons volk. Ook deze spreker legde een krans aan den voet van het monument. Verder werd het woord gevoerd, namens het eere-comité door den heer W. van Riessen. te Heerenveen. destijds secretaris van het vlieg- ccmité, die een krans legde namens den heer M. van Meel, die met zijn sportvllegtuig niet kon verschijnen. De burgemeester van Heerenveen, de heer J. J. G. S. Falkena, sprak de beste wenschen uit voor de ontwikkeling van het luchtverkeer. Tenslotte heeft de heer J. E. van Maasdijk namens de familie woorden van dank gespro ker voor de hulde aan wijlen zijn broer ge bracht. De plechtigheid, welke door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, werd besloten met het Wilhelmus. lllanu worden versterkt. De thans in dit gebied dienst doende com mute zal worden aangevuld met een bataljon Benegaleezen op oorlogssterkte, ««nlge vliegtuigen zullen volgen. Voorts zijn er bij de bestek-teekenlngen bo ringen aangegeven, welke gebleken zijn niet juist te zijn. Men spreekt dan ook zonder meer van fouten op de bestek-teekeningen. Men komt tot andere prijzen en grootere afstanden om den weggezogen grond weg te persen. Er is thans een onderzoek gaande tusschen de aannemers firma om te trachten tot een oplossing te ge raken, eenerzijds en den Rijkswaterstaat ander zijds. Daar heeft de President-directeur, dr. F. E. Posthuma, gesproken over het aanhangige wets ontwerp tot verlaging der openbare uitgaven. Daarbij hield hjj zich in hoofdzaak aan wat, naar net oordeel der Regeering. de na te stre ven verbetering der Staatsfinanciën voor te rugslag zal hebben op de financiering der In- validitelts- en Ouderdomsverzekering. GENèVE, 29 Juli. (Reuter.) De commissie van dertien, welke de kwestie heeft behandeld der sancties tegen staten, die zich aan verdrag- schenaing schuldig maken, heeft haar tweede zitting beëindigd, zonder dat zij resultaten heeft bereikt. ALEXANDRIA 30 Juli. (Reuter.) De Kopti- sche Patriarch heeft een vergadering uitge schreven van de Koptlsch-Christelijke Kerk in Egypte, om de houding van deze kerk te be palen in het geschil tusschen Italië en Abes- sinië. De Koptlsche kerk telt in Egypte alleen 850.000 aanhangers, voosnamlijk Abessiniërs. Gok de „Vereenlging van den Islam dienende Jongelieden” in Egypte, zal betooglngen voor Abesslnië organiseeren. LONDEN. 30 Juli. (Reuter.) Naar de „Times” uit Alexandrië meldt, heerscht onder de Egyp- tenaren groote belangstelling voor het geschil tusschen Italië en Abesslnië en wordt warme sympathie voor Abesslnië betoond. Gepenslonneerde Egyptische officieren bieden zich aan om dienst te nemen in het Abessinl sche ieger. Op de Egyptische markten heerscht eenlge bezorgdheid wegens de prijsstijgingen en het gebrek aan gerst, als gevolg van de groote Italiaansche aankoopen. Men verklaart, dat Egypte weldra gerst tegen een hoogen prijs zal moeten Invoeren. MILAAN, 30 Juli (ANP) De „Popolo dTtalla” richt wederom een zeer scherp hoofdartikel tegen Engeland, waarin het blad schrijft dat er een mogelijkheid heeft bestaan het Ita- liaansch-Abessinisch conflict zonder toepassing van wapengeweld bij te leggen, n.l. wanneer Engeland den Negus had geadviseerd met Italië een compromis aan te gaan „in Britachen stijl”, d.w.z. op de wijze, die Engeland tegen over veel minder geciviliseerde staten dan Abesslnië heeft toegepast. Doch sedert den overval van Oeal-Oeal heeft Engeland openlijk partij gekozen voor de „slavenjagers”. Nog voor men van een verzoeningscommissie sprak hadden de Engelsche agenten in Abesslnië en Genève hun oordeel ten gunste der duistere Britsche belangen in het land der negers ge veld. Londen verklaarde met een deugdzaam gebaar, den Volkenbond te moeten verdedigen, doch in werkelijkheid mobiliseerde het den Volkenbond om zijn imperialistische belangen te verdedigen. Het is duidelijk dat de Negus zonder Engelschen steun zou hebben toegege ven en een compromis zou hebben aanvaard waardoor oorlog zou zijn vermeden, doch de Negus spreekt over oorlog en kondigt hem aan als voor de deur staand. Hij kan dat slechts doen omdat hij zich daartoe gemachtigd voelt. In den loop van den nacht wordt de leider der Italiaansche delegatie, Baron Alolsl, te Ge nève verwacht. Andere leden van de Italiaansche delegatie zijn reeds Dinsdagavond met de beambten van het Volkenbonds-secretariaat in contact getre den. Woensdag vroeg worden Eden en Laval verwacht, zoodat reeds in den loop van den voor middag de gebruikelijke voorbesprekingen, waarin dit keer wel het zwaartepunt van de geheele raadszitting zal gelegen zijn, kunnen worden begonnen. De eigenlijke Raadszitting zal Woensdag om 5 uur in den namiddag beginnen en wel met een niet-openbare bijeenkomst. De openbare bijeenkomsten zullen waar schijnlijk eerst dan beginnen, wanneer de rich ting, waarin de onderhandelingen zich zullen bewegen, eenigszins vaststaat. De zittingen der commissie zijn voor onbe- paalden tijd verdaagd. Vermoedelijk zal zij thans niet vóór den herfst weer bijeen komen. Wel is waar werden zekere principes met al gemeene stemmen goedgekeurd en bepaalde maatregelen aanbevolen, doch ten aanzien van alle werden zooveel reserves geformuleerd, dat zij in feite waardeloos zijn. Daar de meenings- verschillen in dit opzicht niet te overbruggen waren, was het voorlooplg ónmogelijk, een rap port bij den Volkenbondsraad in te dienen. Alvorens een volgende zitting wordt bijeen geroepen zullen thans eerst de diverse voor stellen nader worden bestudeerd, die het juri- het economische subcomité bij de aanhangig hebben gemaakt. Deze betrekking hebben op de „sleutel- produeten", die voor de vervaardiging van oor logsmateriaal noodig zijn. De deskundigen zul len thans allereerst moeten vaststellen, wat „sleutelproducten” zijn, waarvan de uitvoer baar een bepaald land verboden zou kunnen worden. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Wen- delaar betreffende beweerde onrechtmatige han delingen van den burgemeester van Nieuw- veen, heeft de heer De Wilde. Minister van Bin- nenlandsche Zaken geantwoord, dat wat de eerste bewering betreft destijds een justitieel onderzoek de juistheid daarvan niet heeft kun nen aantoonen integendeel is gebleken, dat, al is er faderdaad in zeer geringe mate electrici- teit van de gemeente gebruikt, dit te wijten is geweest aan een vergissing van den monteur, waarbij den burgemeester geen schuld treft. Het daarbij betrokken bedrag wegens ver bruikte electridteit van f 1.60, is door den burgemeester aan de gemeente vergoed. Wat het andere geval betreft, hebben inder daad door den heer G., in zijn qualiteit van secretaris van de Stichting Drinkwaterleiding „De Elf Gemeenten” Ingediende declaraties ,n Mei j.l. er toe geleid, dat hjj ontslag heeft ge nomen als zoodanig. Het daarbij betrokken be drag werd alsnog door hem gerestitueerd. Een daarop door den Commissaris der Koningin be volen nauwkeurig onderzoek van de comptabi liteit der gemeente heeft tot geen opmerking aanleiding gegeven. Het ligt niet op den weg van den minister in het algemeen dementi's te publiceeren van beschuldigingen tegen burgemeesters. Overigens houdt de minister zich voor, eventueele na dere besllsingen te nemen op het oogenblik, dat hem daartoe het meest geëigend voorkomt. Tusschen het Gein en het Merwedekanaal was veen slechts in geringe mate geconstateerd, zoodat men de hoop koesterde, dat op het bo venbedoelde tracé géén verschuivingen van den bodem zouden plaats hebben. Tóch is het zand lichaam niet in rust gebleven, daar gebleken is, dat de kleilaag, welke zich aldaar tot op zekere hoogte in den bodem bevindt, uiterst los Is, zoo dat deze niet bestand bleek tegen den enormen druk, uitgeoefend door het zware zandlichaam, dat van het Gein oploopend naar het Mer wedekanaal aan den kanaaloever een hoogte bereikt van ruim 11 M. Het zandlichaam is zelfs (naar door deskundigen verzekerd wordt) tot op een diepte van ongeveer 4 M. in den bodem gedrongen, waardoor de klelmassa op zijde werd geperst. Wat de gronden betreft, gelegen ten zuiden van den te maken weg, was deze grondperslng niet van verontrustenden aard, aangezien al daar slechts landerijen worden aangetroffen,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 13