ONS BLAD De Volkenbondsraad bijeen Duikboot vergaan in de Finsche Golf Het nieuws van heden 83-jarige heer in rook gestikt EERSTE ZITTING DUURDE EEN HALF UUR N Uit het Derde Rijk Duizend dooden in Japan? De Paus te Castel Gandolfo ADSPIRANT-CONTROLEUR VERMOORD De ban gesloten Enorme ramp DE BAROMETER JOH. LAUWERS Radio-rede van dr. Colijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2.- Geen Volkenbonds- mandaat Enorme belangstelling Moeilijkheden op Malta NIEUWE EILANDENGROEP Communistische actie te München Geen nieuwe Nazi’s meer 125.000 slachtoffers in China Explosie in Transvaal Voor het pauselijk zomerverblijf te Castei 79 mijnwerken in een myn ingesloten Duikboot door oorlogs schip geramd Fel protest van het Aartsbisschop pelijk Secretariaat DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN ter AP Tengevolge van overstrooming van de rivier Jaloe Geestelijke wegens deviezensmok- kel tot 3% iaar tuchthuisstraf veroordeeld De uit 55 koppen bestaande bemanning in de diepte verdwenen Onvoorzichtigheid bij *t rooken oorzaak? Uitslaande nachtelijke brand in het perceel Lekstraat 104 te Amsterdam PAYGLOP 3 ALKMAAR RECHTHOUDERS ZIEKENFONDSLEVERANCIER Overeenstemming inzake ontwerp-formule Geen Passiespelen meer in Oberammergau De dader, een Javaansch politie agent, gearresteerd ADVERTENTIEPRIJZEN? Per lossen regel 20a, ingez. med. 40 a p. regel; idem op pag. één 55a p.regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 Bijeenkomst werd op voorstel van Laval tot Donderdagmiddag verdaagd een nieuwen sterrenkijker vervaardigd NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 1—«0 De Paus te Gastel Gandolfo. AM Toestand van Z. H. Exc. Mp. Jansen beter. O O P er iter ons t vader i t DE STAATSCOURANT BEVAT DE SAMEN VAN BET NIEUWE KABINET- Onze Romelnsche correspondent seint d.cL-31 Juli: nève biyven en alsdan nieuwe opdrachten ont vangen, wanneer Italië de conferentie mocht verlaten. Als vertegenwoordiger der regeering weigerde Lord Plymouth, de onderstaats-secretaris voor Koloniën, een dergelijke commissie In te stellen. Drieduizend menschen hebben den nacht op de daken der huizen moeten doorbrengen. Te Sjingisjoe zjjn 4100 huizen door het water verzwolgen, terwijl te Antoeng 15.000 huizen gedeeltelijk onder water staan. De schade aan den houtbouw wordt op 20 millioen yen geschat. AMBOINA, 31 Juli. (Aneta). De Adspirant- controleur bij het Blnnenlandsch Bestuur, de heer L. van Dorsten, uit Amahal, is tijdens een tournee rond de Taloetl-baai in Zuld-Ceram, gisteravondin de pasanggrahan te Tehoroe tij dens zijn slaap door een Javaansch agent van de veldpolitie doodgeschoten. Ook zijn oppasser werd gedood. De dader is gearresteerd. De re den tot deze daad is onbekend. De heer van Dorsten was gehuwd en van een kind. STELLING COLLIN. Adviescommissie gesteld betreffende de ener giedistributie in Limburg. De overstroomlngen in China hebben 125098 slachtoffers geëischt. Bjj een explosie in Transvaal sljn 7» mijnwer kers in een kolenmijn ingesloten. De muiterij «P de Zeven Provinciën; nasleep voor den Zeekrjjgsraad te Den Beider. wederom aan het van 1906 wordt ge- ERMELO (Transvaal), 31 Juh. (Reuter) Vier Europeanen en 75 inlanders zijn als gevolg van een verschrikkelijke ontploffing in een ko- BERLIJN, 31 Juli (A.NJ.) De „Voelkische rabachter" publiceert de volgende bekendma- ng van den rjjkspennlngmeester der N8DAP, ge- man Persstemmen over bet ge reces»«fineerde minis terie. Volkenbondsraad heeft Woensdag een half anr vergaderd; de zitting werd verdaagd tot Don derdagmiddag 5 uur. nkjes >onen elsln >1 IS Rs- 1. Sla Betreffende enkele dezer punten zijn laat in den avond tusschen Laval en Eden nieuwe be sprekingen begonnen. Ie. De arbitrage-procedure zal voortgang vinden. 2e. Tijdens den duur van het arbitrage- proces aal geen oorlog worden gevoerd. 3e. Een vijfde lid in de arbi trage-commissie zal worden benoemd. 4e. De onderteekenaars van het verdrag van 1906 sullen worden geacht de uitvoering deser overeenkomst te handhaven. het een Minister Deckers aanvaardt begin September sjjn nieuwe functie. Aanvullende handels- en clesuingovereenkomst met Italië gesloten. 1 wit 270 -3 30. Aan leren essen üll !M 04 SCO 109 .71 .10 >15 '07 '00 TOKIO, 31 Juh. (Reuter.) Meer dan dui zend bewoners van het eilandje Nakanosjlm tusschen Antoeng en Sjingisjoe (Korea) zouden ten gevolge van de overstrooming der Jaloe-rivier zijn verdronken. GENÊVE, 31 Juli (Reuter) By de Engelsch- Fransche besprekingen, welke op de zitting van den Volkenbondsraad aansloten, zou overeen stemming bereikt zjjn betreffende een ontwerp- formule, welke de Volgende punten zou bevat ten: oenen oonsn ‘dam B et. Witte ■ulven Dlnuui 13 et., alles 30. C 0 oer cent, rafel- voot 4 00, l. Sla lakooi Dub- 3-M cent, tent, idem tenen Vijf minuten na Zijn aankomst verscheen de Paus op het balcon van het paleis en gaf de menigte Zijn zegen. Er is aanleiding te refereeren aan mijn be- hlkklngen in zAke het „versperren” der toe- tlng tot de NSDAP en er op te wijzen, dat de ersperring” overeenkomstig mijn beschikking in 19 April 1933 en de hierop gegeven aai}vul- nde beschikkingen van 29 Juni 1933, 28 Sep- mber 1933, 13 Maart 1934, 3 October 1934 en Mei 1935 nog bestaat. Het dat de NSDFB (Stalen Helm) nog fijt den laatsten tijd geageerd heeft tegen den staat en de wet- telljke bepalingen.” Verzoeken om toelating of wedertoelatlng als 1 der NSDAP zjjn derhalve doelloos. Het schijnt dat het keurcorps zich dus sterk inoeg voelt. Toppunt van belachelijkheid is, wat Reuter Wat ver weg gebeurt schijnt weinig indruk op ons te maken. Een ongeluk met een vlieg machine, waarbij 13 personen verongelukken, brengt ons dagen lang in ontsteltenis, want de slachtoffers behooren tot de onzen. Maar wat in het Verre Oosten gebeurt, een ramp van oneindig veel grooter omvang, glijdt langs ons af. Toch is de sobere mededeeling, denkt men er even goed over na, ontzettend, dat In China het aantal slachtoffers van den watersnood op 125.000 wordt geschat. Er zijn, naar uit Shanghai wordt gemeld, niet minder dan tien millioen menschen dakloos geworden en zij worden met hongersnood bedreigd. Te Quedlinburg (de stad, die in de Mlddel- ■uwen den Dultschen koningen tot residentie ende) Is den Joden verboden, het museum, de oude kathedraal en den historischen burcht te De vroegere minister-president van Malta, lord Strickland, vroeg de benoeming eener enquéte-commlssle naar de regeerlngsmethoden op Malta sedert de opheffing van het Parle ment. Hij verklaarde verder dat dagelijks vla de radio agressieve redevoeringen uit Rome naar Malta werden uitgezonden, waarin beweerd werd, dat Malta aan de Italianen toebehoort. Hij verzocht de regeering maatregelen te nemen om aan deze propaganda via de radio een einde te maken. De onderzeëer, die deel uitmaakte van de Baltische vloot, manoeuvreerde Juist onder wa ter, toen hij door een ander oorlogschip ge ramd werd. De duikboot zonk onmlddellljk. Aan boord bevonden zich behalve acht offi cieren nog 47 manschappen, voomaknelyk ma trozen in opleiding. De duikboot, die in 1917 in dienst was ge steld, zal gelicht worden. Enkele oogenblikken later, bij de komst van de brandweer, werd deze veronderstel ling bewaarheid. De brandweerlieden die na het forceeren van den gesloten gangdeur met rookmaskers binnendrongen, vonden in den achter-slaapkamer den ouden heer dood naast zijn bed, gestikt In den zwaren rook. Vermoedelijk heeft hij nog getracht zich In veiligheid te stellen, maar versper den hitte en walm hem den weg. ADDIS ABEBA, 31 Juli. (Reuter). De Abessl- nische delegatie te Genève heeft opdracht ge kregen van haar instructies niet af te wijken Met een beetje goeden wil bieden deze instruc ties aan Italië nog de mogelijkheid tot een vreedzame oplossing van bet geschil. Naar de keizer aan persvertegenwoordigers BERLIJN. 31 Juli (DKB.) De 48-jarige katholieke geestelijke Karl Heisig la wegens een devtezenvergrljp veroordeeld tot 3 jaar en 0 maanden tuchthuisstraf en 40.000 HM. boete. De in beslag genomen 25.500 guldenopligaties werden ten gunste van de rijkskas in beslag ge nomen, terwijl bepaald werd, dat de klooster stichting borg staat voor de boete. Tengevolge van een overstrooming op het eilandje Nekanosjim (Korea) zonden duizend menschen «Un verdronken. ROME, 31 Juli. (Reuter) De „Giornale dTta- M®” keert zich heden tegen Zweden. Het keert zich vooral scherp tegen de Zweedsche militaire missie in Addis Abeba, en herinnert ook aan het bezoek, dat de kroon prins van Zweden in het voorjaar aan Abessinlë heeft gebracht. Verder richt het blad zich ook tegen gene raal Virgin, wlen men een aan ItalilAljandig gezinde houding verwijt, welke uit zijn uitla tingen zou blijken. Het blad tracht te bewijzen, dat Zweden In Abessinlë geen internationale en Volkenbonds- beiangen vertegenwoordigt, doch eigen natio nale doeleinden nastreeft. Een vroolijk groepje Bossche jongelui aan boord van de „Tarakan” der Stoomvaart maatschappij Nederland, die op het oogenplik een reis maakt met 600 leerlingen van katholieke middelbare scholen GENèVE, 31 Juli. (Reuter). De 87ste bijeenkomst van den Volken bondsraad, die in verband met het Italiaansch-Abessinisch conflict bij eengeroepen is, is hedenmiddag om 5 uur met een besloten zitting be gonnen. Na een half 1 LONDEN. 31 Juli. (Reuter). In offlcieele kringen wordt ontkend, dat Laval en Eden gisteren gesprokén zouden hebben over een VolkenbondMnandaat over Abessinië. Men weet niets van de beweerde aan vaarding door den Negus van een dergeljjk plan. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar 1 f2.85 Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Hët stoffelijk overschot is door den G.OB. naar een der ziekenhuizen overgebracht. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Een niet talrijk publiek sloeg op dit late uur het blusschlngswerk gade. Het vuur bleek ontstaan bij een kast, staande voor de tusschendeuren van de suite aan de straat, waarvan een kamer als salon en de andere als slaapkamer was ingericht van de Rechter des huizes, die met vacantie in Bussum vertoefde. Beide kamers zijn geheel uitge brand. terwijl de gang en verdere vertrekken ernstig van hitte en rook hebben te lijden gehad. Het plafond naar en de vloer van de derde étage zijn nog op een plaats doorge brand. Tijdig ingrijpen der brandweer voor kwam erger. Op de étage boven de brandende verdieping woonden enkele uitgeweken Joodsche gezinnen samen, die zich met hun kinderen ijlings in vei ligheid brachten. Op de vierde verdieping sliep de huishoudster van den bewoner van de bran dende verdieping, die de ontstellende mededee ling deed, dat haar bejaarde patroon de heer Berkley in buis en te bed lag en dus waar schijnlijk moest zijn omgekomen. Op vragen, die men den keizer van Abessinlë stelde, teneinde te vernemen, of hij er mede accoord zou gaan, dat Abessinië tot voorwerp werd gemaakt van een internationaal Volken- bondsmandaat, onthield hjj zich van elk ant woord. Dit stilzwijgen heeft in verschillende krin gen te Addis Abeba den indruk doen postvat ten, dat de keizer deze oplossing zou aanvaar den, indien z}j hem werd voorgesteld. In het algemeen gelooft men echter, dat hij niet het initiatief zou nemen om het zelf voor te stellen. Minister Colyn over den financieelen en han- delspoiiUelsen toestand. In de Engelsche kolonie Malta zijn politieke moeilijkheden ontstaan. Uit Rome worden aggreMieve radiotoespraken nitgesonden. waarin gezegd wordt dat Malta aan de Italianen be hoort. Naar wij vernemen zal wellicht in den loop dezer week de voor zitter van den ministerraad, dr. H. Colijn. een korte rede voor de radio houden. In verband met den opvallenden trek van Jo den naar Berlijn heeft het bestuur der stad een waarschuwing bekend gemaakt, waarin deze trek ongewenscht genoemd wordt en waarin iedere ondersteuning van naar Berlijn gekomen behoeftige niet-Ariérs geweigerd wordt. Zij sul len principieel verwezen worden naar het ste delijk asyl voor dakloosen om dan langs den vlugsten weg weer te worden afgeschoven. ARCHANGELSK 30 JuH. (AUJ.) Men meldt van boord van den Ijsbreker Malygulne, die zich te Nova Zembla bevindt, dat het schip bij het eiland Issatsjenko een groep eilanden heeft ontdekt. In de heden gehouden zitting sprak de ver tegenwoordiger van Abessinië. professor Jéze, en daarna de vertegenwoordigers van Italië en Engeland, die zich in hoofdzaak met de arbitra ge-procedure bezig hielden. De vertegenwoordiger van Abessinië gaf in de zitting van den Volkenbondsraad *n uiteenzet ting van het Abessinlsch standpunt en drong er op aan, dat toegestemd werd in opneming In de besprekingen van de territoriale grenskwestie. Het voorstel van Laval tot verdaging der zit ting wordt ondersteund door Eden, die ver klaarde, dat onder geen omstandigheid het récht van den Raad om de draagwijdte der be- fpreklngen uit te breiden, kon worden beperkt. Behalve dat thans gestreefd woedt naar een formeele oplossing in het kader van den Volken bond, zoekt men naar een materieele basis voor overeenstemming, waarbij wederom aan drle-mogendhedenverdrag dacht. MOSKOU. 31 Juli. (Reuter). De Sovjet-Russische duikboot ,,B-3” is, naar officieel wordt medegedeeld, den 25aten Juli bjj' een oefening in de Finache Golf, met een beman ning van 55 koppen vergaan. n en De Paus heeft hedenavond het zomerverblijf te Castel Gandolfo betrokken Om 6.45 uur verliet een rij auto’s het Vatl- caan. Z. H. de Paus was vergezeld door den gouverneur der Vatlcaansche stad, markies Seraflnl, door zijn neef graaf Franco Ratti en door Mgr. Dominion! en eenlge andere leden van de hofhouding. Langs den weg trokken de snel rijdende auto’s groote aandacht, daar de Romelnsche pers het vertrek van den Paus en de route waarlangs de Paus zou rijden, had aangekondlgd. Na een zeer snellen rit bereikten de pause lijke wagens om 7.36 uur Castel Gandolfo. waar de gansche bevolking op het dorpsplein voor het paleis was samengestroomd. Het blusschlngswerk werd aanvankelijk ge leld door de brandmeesters van Driesten en Dijkstra van de Nieuwe Achtergracht, die twee stralen lieten uitbrengen, één over de magyrus- ladder en één binnendoor langs het trappen huis. In korten tijd hadden zU den brand on der de knie. Ofschoon het alarm „mlddel- brand” niet behoefde te worden gegeven, ver scheen ook hoofdbrandmeester Hartdorff ter plaatse. LONDEN, 30 Juli. (Reuter.) De politieke meoiljjkheden In de Engelsche kolonie Malta werden Dinsdag in het Hoogerhuis besproken. De bewoner van perceel 106 derde etage, de heer O. Pauls, wilde zich juist naar bed begeven, toen hij werd opgeschrikt door het gerinkel van glas HU keek naar bulten en zag tot zijn groote ontsteltenis, dat rook en vlammen uit de vensters der tweede verdie ping van het belendend perceel naar bulten drongen. Onmlddellljk waarschuwde hij tele fonisch de brandweer en wekte vervolgens de bewoners van 104 door met langdurig bellen alartn te maken. WEENEN, 31 Juli (Havas) Volgens een be richt uit Beieren zou het beroemde Passiespel van Oberammergau voortaan niet meer ge speeld worden en sou het vervangen worden door een stuk van antl-Semletlsche strekking, getiteld ,JJe Oogst”, dat tot onderwerp heeft de verleiding van een Arisch meisje door een Jood. WIJ laten dit bericht natuurlijk geheel voor rekening van het persbureau Havas. (Red.). FRANKFORT a. d. MAIN, 31 Juli (D. N. B.) De Stahlhelm is voor het district Wiesbaden met ingang van heden ontbonden verklaard, verbod is afgekondlgd, omdat gebleken is. LONDEN, 31 Juli. (Reuter) De Patriarch van Abessinië heeft een telegraflscben oproep tot der Volkenbond gericht, waarin hij aandringt op een vreedzame regeling van het Itallaanach- Abessinlsch conflict. LONDEN, 31 Juli (ANT.) Naar verluidt, zijn de Engelsche autoriteiten voornemens de wacht voor het Britsche gezantschap te Addis Abeba aanzienlijk te versterken. Het bericht, dat de keizer van Abessinië wei gert uit eigen beweging in dit opzicht iets te doen, omdat Engeland den uitvoer van wapenen naar Abessinlë heeft verboden, wordt te Lon den niet bevestigd. Het schijnt, dat Engeland 100 man met munitie en leeftocht voor 6 maanden naar Addis Abeba wil zenden. Hedennacht om kwart over één heeft een korte, doch felle brand gewoed in de tweede etage van het perceel Lekstraat 104 te Am sterdam. De bejaarde bewoner, de 83-jarige heer A. Berkley, is van dezen brand het slachtoffer worden. Men vond den ouden in den rook gestikt. MÜNCHEN, 30. Juli. Dezer dagen beeft de politie een aantal communistische pamfletten in beslag genomen, waarin de katholieken wer den aangespoord met de communisten samen te werken bij de bestrijding van het nat. so cialisme in het Derde Rijk. In verband hiermede heeft het aartsbis schoppelijk secretariaat te München een ver klaring gepubliceerd, welke volgens het D. N. B. als volgt luidt: De dagbladen berichten, dat de communis ten in München pamfletten onder de katho lieken hebben verspreid. Van kerkelijke zijde wijzen wij deze communistische intrigues met allen nadruk af. De Katholieke Kerk bestrijd:, sedert jaren het communisme zoo scherp mo- geljjk en wordt daarom In Rusland bloedig vervolgd. Wl) waren en zijn nog steeds bereid met de overheid in den strijd tegen het communisme samen te werken en wij wijzen elke poging van Moskou tot toenadering af, van welke zijde die ook moge komen. Wl) dulden ook in onze Katholieke Jeugd- vereenlglngen geen staatsvjjandlge elementen en zullen onvoorwaardelijk leder verwijderen, die op communistische verleidingen ingaat. Het zal de politie zeer zeker gelukken de drukkerij Omtrent de oorzaak vermoedt men dat on voorzichtigheid van den ouden heer bj) rooken, hetzij een brandende sigaar ot weggeworpen lucifer, deze ernstige gevolgen heeft gehad. Een oogenbllk meende men aan misdaad te moeten denken, daar zich om den bals van den ouden man een blauwe das be vond, die strak aangetrokken leek. Naar de huishoudster echter verklaarde, had de beer Berkley de gewoonte om zich met een das om den hals te ruste te begeven. Na de zitting van den Volkenbondsraad zijn Laval, Eden, Lltwlnow en de secretaris-gene raal van den Volkenbond in een bespreking by- eengekomen, waaraan later ook de vertegen woordigers van Italië en Abessinlë hebben deel genomen. Over het verloop van de raadszitting worden de volgende by zonderheden medegedeeld: De Italiaansche vertegenwoordiger, Baron Alois!, beriep zich op de Italiaansche ulteen- zetting, welke in het telegram van 27 Juli is vastgelegd, en verklaarde, dat de Italiaansche regeering nogmaals er den nadruk op legde, dat het doel der tegenwoordige beraadslagin gen moet zyn de hervatting van den arbeid der arbitrage-commissie mogeiyk te maken. Alois! verklaarde verder, dat hy, betreffende de uiteenzetting door den Abessinischen vertegen woordiger over het mislukken der arbitrage- pogingen, zich alle voorbehoud hield. De vertegenwoordiger vkn Abessinië sloot zich by het voorstel van Laval aan, om in onder- handellng te treden over de uitwerking eener formule. Alois! bracht naar voren, dat de Ita liaansche regeering de procedure van het scheidsgerecht groote beteekenis toedacht. Hierby moest worden vastgesteld, wie op den 5en December in Oeal-Oeal de aanvaller was geweest. Die bepaalde aanval zou het uitgangs punt zyn der tegenwoordige kwestie. De Ita liaansche regeering zou geen uiteenzettingen op breedere basis kunnen aanvaarden, zoolang de arbeid der arbitrage-commissie niet zou be ëindigd zyn. Ook na de Volkenbondszlttlng zou de Raad geen verschilpunt kunnen onderzoe ken, dat nog op de arbitrage-procedure wacht. De Italiaansche delegatie heeft de mogelijk heid van verdere debatten niet in aanmerking genomen, zy zou daaraan by deze zitting dan ook niet deelnemen, doch wel bereid zyn aan de mogeiykheld van voortzetting der arbitrage procedure mede te werken. Ook Aloisl sloot zich bij het voorstel van Laval aan. i vergadering van ongeveer een half uur is de zitting op voor stel van Laval tot morgenmiddag 5 uur verdaagd, teneinde aan de voor naamste belanghebbende partijen, d.w.z. de groote mogendheden en Abessinië, de gelegenheid te geven, de onderhandsche besprekingen voort te ztten, om te trachten een formule te vinden inzake de voor waarde voor de voortzetting der werkzaamheden van de arbitrage commissie en de arbitrageprocedure. Duitsche cultuur niet «ouden begrypen. ■ïi

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 11