Na de muiterij in de Oost Luit, van B. staat terecht WIJ LUISTEREN NAAR De Driedaagsche ^Doorziften Tegen bekl. vier maanden geëischt BEKLAAGDE VERDEDIGT ZICH a Draaien Op bevel van de autoriteiten waren de officieren op het kritieke moment ongewapend KATH. FRIESCHE BOND Jaarvergadering te Sneek Dat moet U meemaken Het goede voorbeeld R.K. MIDDENSTANDSBOND MINISTER SLINGENBERG VRIJDAG 2 AUG. De zitting r solisten-conCerten voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar den Energievoorziening in Limburg Commissie van Advies samengesteld DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 ió BURGEMEESTER v. LANSCHOT ONDERSCHEIDEN BEPERKING ARBEID VAN VREEMDELINGEN Golflengten 5 t z v< Cl Een grooter succea van onze tochten kunnen wy niet verlangen VAN WOENSDAG 14 TOT ZATERDAG 17 AUGUSTUS: 5,- 'TL llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Doos 30en 6Oct. Bij Apoth.en Drogisten Z van Betoog van beklaagde en te dat en eenlge dtecuaie werd 'den heer T. van werd ver- en Gistermiddag beëedigd mconoert) (omroepkleln- OPERA EN OPERETTE GODSDIENST a op S> (militaire mar- (Omroepklein- ORGELBESPELING samen- GRAMOFOON ORKEST-CONCERTEN r- Bi bloem bol- Vroege (concert Ai PERSBERICHTEN E- 9 KATHOLIEKEN RADIOGIDS v W la k - - i. beklaagde om In dit de diensten - 12 30 12 30 12 35 12.50 8 40 11 40 11.50 12 20 12 20 8 00 1030 12.15 11 20 4 00 1 20 1 35 12 00 12 15 12 17 een van Woensdagavond meldde zich by het hoofd- bureau van politie te Amsterdam de 80-jarige J. L. uit Oss aan. HU bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan één of meer diefstallen in Oss is het aantal moe 11 Uk te schatten. De politie aldaar had reeds zUn „opsporing, aanhouding en voorgeleiding” verzocht. Aangegrepen door het goede voorbeeld, dat door vele Ossenaars de laatste weken is gege ven, heeft hij het de politie maar niet lastig willen maken en zich zelf daarom Woensdag avond aan het hoofdbureau van politie aan- gemeld, Hy zal heden op transport naar Oss gesteld worden, 7.50 Hilversum 8 00 Hulzen 9.55 Hulzen 10.20 Beriyn 10.20 Deutechlandsender 10.46 Hilversum 1 I 6 45 8.20 1050 358.7 M. 539.6 M. 549.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1646 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. perplex ge- beschuldiging vrijgesproken, getreden tegen gevolg i geen fataal oponthoud is ge- i 1 i 1 J^Stuk/ooperf, Zonnebrand motto ver- BERLIJN BEKOM! NSTEK BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL.SENDER DROÏTWICH HAMBURG HILVERSUM HUIZEN KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARUS I PARUS II ROME TOULOUSB WEENEN x Politieberichten (literair halfuurtje) II (cabaret-progr.) („optocht In de Mld- Zeldzame relscombinatle per autocar (A.T.O.), bezoek aan Düsseldorf, Tegelen (Passiespel), Valkenburg. Brussel (Wereldtentoonstelling) en Antwerpen. PRIJS ƒ35./lid voor administratie. Men vrage prospectus! Men melde zich aan! De tijd dringt! CENTRAAL REIS-ADRES der V.K.P. - N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam Door den commandant der Marie in Indlë was een dienstorder opgesteld, waarin ukdruk kelijk de aanwending van geweld worpen. voor door hen zouden vangend lid van den Zeekrygsraad. Na voorlezing van de uitvoerige acte van be schuldiging nam de Fiscaal het woord voor zijn Hulzen (NCRV. Schriftlezing) Hulzen (NCRV Morgendienst Hulzen (Leger dea Hella-kwar- tler) H. M. de Koningin heeft Woensdagmiddag te half 7 in het paleis Koordeinde den nleuwbe- noemden minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg ter beëediging ontvangen. 10.1S Hilversum (voordracht) 11.00 Hilversum (voordracht) 13.00 Hulzen (Politieberichten) 2.00 Hilversum (voordracht) 2.30 Hulzen tuur) In zijn dupliek wees mr. De Vriese op pear s. 1. zwakke punten in het betoog den fiskaal Als lult. Van B. had gedaan, alles wat in de dagvaarding van hem werd vereischt, zou hij daarmee juist In de kaart van het commu nisme hebben gespeeld. "issssssssaasisissssaaaesisisasassssassssassssisasseesssssesss'sssassaseBsssaseeseissBessssessssssssssssssasM1 operamuziek) .Manon" v Masse- Spr wijst dan op het gevaar, dat zijns In ziens inlanders op de vloot opleveren, waar zij zich gaan voelen gelijkwaardig aan den Europeaan en zich zelfs hebben vereenigd in een Anti-Blanken Club. Hadden de inlandsche schepelingen de wereld kond kunnen floer- ..Officieren gedood, Europeanen gevangen ge nomen, komen collega’s in Soerabaja te hulp, weg met de Europeanen," dan was de ramp, die hiervan het gevolg zou zijn geweest, niet te overzien geweest, zegt spr. Ier („Dar be- Von Oluck) Gedeputeerde Staten vul Limburg hebban tot het Economisch Technologisch Instituut in Limburg het verzoek gericht te willen overgaan tot de Instelling eener commissie, die van advies kan dienen in zaken betreffend de energiedistributie in Limburg. Het E. T. I. L. heeft aan dit verzoek van Gedeputeerde Staten voldaan en heeft de volgende personen bereid gevonden om in een blijvende commissie zitting tc nemen: Ongewapend van de marlne-autorltelten ongewapend. Jhr. mr. G. A. H. Michieis van Kessenlch, advocaat en procureur, ild van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, u oei mond, voorzitter; mr. R. A. H. M. Oielen, düecteur van het Economisch Technologisch Instituut in Lim burg, Maastricht; J. van Groen, procuratie houder der N.V. Provinciale Llmburgscne Eiectriciteitsmaatschapoy. Maastricht; prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, diiecteur der Staats mijnen In Limburg, Heerlen en mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, hoofd ingenieur van het Staatstoezicht op de mijnen, Wylré. Een Beethoven-concert wordt Vrijdagavond te 9.20 over Berlijn uitgezonden Tenslottejwijst spr. er op, dat indertijd vicc- admiraal Plnko gelijk had, die de inlandscne matrozen als onbetrouwbare elementen kwa lificeerde en zich met hand en tand tegen de opleiding verzette en wijst op de onmlddeliyke nabijheid van de gewapende schepen ..Aide- bar an" en „Gouden Leeuw” die zeker in staat waren gewesst aan de muiterij een einde maken. 7.50 Weenen (zang) 8 06 Droltwlch (zang) 8 60 Toulouse (zang) 9.06 Parijs I (sollstenconoert) 9 30 Droltwlch (trio) 10.10 Droltwlch (kwintet) 10.20 Boedapest (kamermuziek) 10 30 Weenen (Back-recltal) 10.46 Milaan (cello) Op last van de marlne-autorltelten was beklaagde ongewapend. Op het oogenblk, waarop de muiterij haar toppunt bereikte, zl'h uitend o.a. in het vernielen van meubels enz., was spr. woedend op de muiters en zeer -eket zou hjj zonder aarzelen van vuurwapens ge bruik hebben gemaakt, indien hij ze tot zijn beschikking had gehad, zonder zich om de De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. van Rljckevorsel, heeft na mens H. M. de Koningin aan den burgemees ter van ’s Hertogenbosch, mr. F. J. van Lan- schot. medegedeeld, dat hem de onderschei ding van ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw is toegekend. De MarlnekrUgsraad was als volgt gesteld; president mr. W de Sitter; leden: H. Spits, kapltein-luit. ter zee; W. F. van Langeveld, luitenant ter zee le klasse; jhr. mr. N. P. C. Versluyz, luitenant ter zee le kl. (plaatsvervan gend); A. D. A, Peereboom Voller, luitenant ter zee le klasse; fiscaal mr. D. B. A. Franken, secretaris M. Krauss, officier van administra tie oer 2e klasse; bijzitters mr. J. Sickenga, kan tonrechter te Den Helder, plaatsvervangend president van den Zeekrljgsraad, en F. J. van (Lezeb van Chr. lec- 6 00 Hilversum (voor de kinderen) 6 00 Hilversum (voordracht) 6 30 Hulzen ton") 7.00 Huizen 7.30 Hulzen 8 20 Brussel 8.56 Huizen deleeuwen") Van een meerdere werd vereischt, dat onder handeld zou worden, in geval van dienst weigering, maar dat gold slechts bij passieve dienstweigering, meende de fiscaal. Hier be trof het actieve muiterij en beklaagde hac zedeiyken moed moeten hebben, speciale geval af te wijken analyse. 1 Verder wordt beklaagde o. m. ten laste gelegd gedurende de vjjf dagen van de navigatie door de muitelingen nimmer een gewapenden uitval tegen hen te hebben ondernomen. De muiters zorgden ervoor dat de schildwachten de offi cieren bleven bewaken, juridisch gesproken, de minderen beroofden hier de meerderen van hun gezag. Spr. zou juridisch de muiterij willen zien als voortgezet delict. Beklaagde wist, dat hij een dergelyken toestand niet mocht ge- doogen. en het schip In den oud«n toestand moest herstellen. Hjj heeft dus opzettelijk na gelaten maatregelen daarvoor te nemen. „Woog het nut van een dergelljken aanval op de mui ters op tegen de offers?" heeft beklaagde zich afgevraagd. Maar de wet zegt uitdrukkelijk, dat onder alle omstandigheden het gezag dient te werden gehandhaafd. Ook wordt hem ten laste gelegd, dat hy een mindere In het achterschip heeft toegelaten. Dit is evenwel geen strafbaar feit. Ook de uit levering van geweren als zoodanig levert geen strafbaar feit op Weliswaar hebben de muiters ■ie officieren bedreigd, maar daarvan ts be klaagde geen getuige geweest. Spr. Vraagt ook hiervoor vrijspraak Tenslotte de beschuldiging dat hij tegen den matroos K geen geweld heeft georujkt. Aan gezien dezen den beklaagde niet heeft bedreigd behoefden daartegen ook geen maatregelen te Dro.twlch (Reginald New) Huizen (bespeling NCRV-or- gel) Droltwlch (Reginald Dixon) ParVs I Deutschlandsender Te Utrecht vergaderde onder leiding van den Bondsvoorzitter, der. heer J. A Koops te Venlo, het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Mid denstandsbond. Besproken werd de deelneming der afdeelingen I van de aangesloten stands- en vakorganisaties aan het op 11 en 12 September ajs. te Rotter dam te houden elfde Congres van de N. R. K. M. dat van buitengewone actueele en practische beteekeais moet worden geacnt, speciaal voor de vakorganisatie en de branchegewijze ordening van het middenstandsbedryfsleven. in verband met de Congres-onder werpen„de beteekenls voor het middenstandsbedrijfsleven van de wet op de ondernemersovereenkomsten" en „vestl- gingseischen voor kleine nijverheid, ambacht en detailhandel" (waaromtrent een ontwerp van wet bij de Regeering in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert). Op verzoek van den Nad. R. K. Bond van Banketbakkerspatr ions werd andermaal een be spreking gewijd aan het ontwerp-automaten- wet. Onder de oogen werd gezien in welke takken van mlddenstandsbedrljf mogelijkheid bestaat tot insteSing van een bedryfsraad Ingevolge de wet-Verschuur. Tenslotte heeft de heer J. van Eek, directeur van de N.V. Ned. Middenstandsbank te Amster dam, een met groote belangstelling aanhoorde voordracht gehouden over bankcredlet in het algemeen en middenstandsbankcrediet in het bijzonder. De heer van Eek vond gelegenheid mede te wjjzen op de soo gunstige werking van het s.g middcnstands-crisis-credlet, waarvan de uitvoe ring aan de Ned. Middenstandsbank is toever trouwd. requisitoir. Bewezen moet worden geacht, zegt spr., het feit dat beklaagde er getuige van was. dat zijn minderen handelingen pleegden, die onder de strafwet vielen en dat hH niets gedaan heeft oni hun die behandelingen te beletten. Beklaagde beriep zich op overmacht, omdat de officieren door de muiters stuk voor stuk «ouden zUn neergeschoten. Maar zelfs indien dit zoo ware, kon dit nog niet gelden als ver- ontschdldlglng voor beklaagde. Het misdrijf van muiterij te volgens spr na de gehouden conferentie met de muitelingen niet voortgezet. Van dit deel ■nl beklaagde dus moeten wore Ook het feit, dat hij niet te de stokers te weliswaar absurd Vn het i van een dwasetr toestand, maar het Is •rafrefihtelljk mjsdrljf. Deutschlandsender Luxemburg (Omroeporkest) Droltwlch Deutachlandsciyler (blaasork Langenberg (concert uit Franklort) Hulzen (middagconcert) Hilversum (Kovacs Lajos) Parijs I Droltwlch (Henry Hall) 12.50 Brussel I (Salonorkest) Brussel I (Clrleg-progr Langenberg (IIja Llvscbakoff) 2 20 Droltwlch' (Theater-orkest) 3 00 Hllwrsum (Decibels) 3 20 Droltwlch 4 20 Hamburg (radlo-daneorkest) 4 35 Droltwlch Metropole-orkest) 6 20 Hamburg (Omroeporkest) 6 26 Milaan 5.30 Hilversum (dlneratus.) 6.35 Droltwlch (dansorkest) 6 20 Hilversum (concert) 720 Hilversum (orkestmuz.) 720 Droltwlch (militair orkest) 7.20 Deutschlandsender (Hans Bundi 7.20 Hamburg 7.20 Langenberg (Marlnekapel) De marine-off icier, die als oudste In dienstjaren het bevel had aan boord van „De Zeven Provinciën", toen deze oorlogs bodem, in handen zijnde van de muiters, door den Indischen Oceaan koers zette naar Soerabaja, de luitenant ter zee tweede klas se H. L. v. B., heeft zich Woensdag te vdt antwoorden gehad voor den Zeekrljgsraad te Den Helder. Hem wordt ten laste gelegd dat hij. die nend op het oorlogsvaartuig „De Zeven Provinciën", in den avond van Zaterdag 4 Februari 1933, toen dit schip ter reede van Oleh-leh, eiland Sumatra, op een afstand van ongeveer 1200 meter uit den wal voor anker lag, met gMs^ander schip in de na bijheid dan een onbewapend vaartuig der Gouvernementsmarine, alzoo zich bevond op een plaats, waar, mede in verband met het feit dat noch te Oleh-leh, npsh elders Ir. de omgeving doelmatige bestrijdingsmid delen, zooals artillerie q(ri*vllegtulgen. aan wezig althans paraat^— waren, geen on- middellijke hulp te krijgen was: 9.30 Boedaoest (zigeuners) 10.00 Luxemburg (dansmuz.) 1006 Kalundborg (omroeporkest) 10.30 Brussel II (dansmuz.) 10.20 Rome (dansmuz.) 10 40 Toulouae Argentljnsche muz.) 10 45 Kalundborg (pop. muziek) 11 05 Parijs I (dansmuz.) 1105 Weenen (pop. concert) 1120 Berlijn (marschen) 11.30 Deutschlandsender (dansmuz.) 11.20 Kalundborg (dansmuz.) )1 36 Droltwlch (dansmuz 11.35 Toulouse (Jazz) 11.50 Boedapest (zigeuners) 12 05 Toulouse (Weeneche muziek) 12J15 Toulouse (militair concert) Wel degelijk heeft spr. evenwel andere mant- ook was spr. er zeker van, dat de aan den wal aanwezige officieren met de landmacht ter hulp zouden komen. HU achtte het dientengevolge een tac tische fout, om ontUdig met de geringe hem ten dienste staande strijdmiddelen, op te tre den. De commandant der zeemacht achtte het voor® zichzelf niet verantwoord tegen eveti- tueele dienstweigering op te treden, zonder zich eerst van den steun der landmacht te hebben verzekerd. Dat de commandant der Zeemacht deze en' nog andere ter beschikking zUnde vaartuigen niet tegen de muiters aanwendde, bewijst to.h zeer zeker, dat ook deze tegen het gebruik van geweld was. En zeker zou het gelukt zijn dg muiterij in de klem te smoren, indien de gouverneur van Atjeh en de gewestelUke mili taire commandant, onmlddellljk nadat hun de feiten bekend waren, troepen aan boord had den gezonden. Door sprekers wUze van optre den is bereikt, dat H. M.’s „De Zeven Provin ciën" in handen van het gezag is teruggeko men, terwUl dit slechts aan twintig menschen het leven heeft gekost. Dit was uiteraard van tevoren niet te voorzien, doch spr. stond dul- delUk voor oogen, dat met opoffering van d* levens der officieren en onder-offlcleren geen gezag kon worden hersteld en het noodeloos zich laten neerschieten door een overmachti gen vUand, is geen plicht. Spr. protesteert tegen de aanklacht, vervat in de ten laste- legging. omdat hij naar beste weten en kun nen heeft gehandeld, volgens plicht, eer en geweten. Uitspraak over veertien dagen. op 30 Juli te Sneek gehouden vergadering 1’ TOn bestuursleden ep afgevaardigden van den Ka th. Frieschen Bond werd geopend met een welkomstrede van den voorzitter, den Zeereerw. heer W. Overtneer. Over den financieelen toestand van den bond en zijn afdeelingen werden breedvoerige en vriendschappelijke beschouwingen gehouden, waaraan door verschillende sprekers deelgeno men werd. Daarna gaf de heer Loerakker een interes sante uiteenzetting van de crisis. Voorts werd de nota >nn wijzingen in het Ka th Frlesche Bondsreg’ement goedgekeurd. Daarna werd op voorstel van den voorzitter besloten om door insctirUvlng in „Ons Noor den” gelden te verzamelen voor een mocumei.t op het graf van den heer Theod v. d Locs z.g., den jarenlangen verdienstelijken secre taris van den Kath. Frieschen Bond te Hecren- veüen. Na eenlge dtecuaie werd den heer T. van der Zee, penningmeester vsn den Bond, toege staan om naast deze functie bet lidmaatschap te vervullen van Provinciale Staten. Vervolgens verklaarde de voorzitter, dat het wenschelUk was Jong bloed in de afdelings besturen te brengen en de politieke actie ,n die organisaties te verlevendigen en te verster vingen. De leden van het bondsbestuur willen daaraan zooveel mogelljk nun medewerking ver- leenen. Na een slotwoord van den heer Loerakker werd op de gebruikelijke wijze de vergadering gesloten. 11.00 Hulsen (cello recital) 3.50 Hilversum planosynopatlons) 3.00 Hulzen (zangrecltal) 4 00 Langenberg Ipionoduetten) 5 15 Brussel I (sang) 6 25 Rome (sollstenconoert) 6.30 Hulzen (solletenconcert) 5 50 Brussel I (accordeon) 7 36 Brussel I (zang) 786 Boedapest (zang en plano) De weerhaan draait naar alle rich tingen al naar de wind hem beweegt Het haantje op den toren ie onze vriend en vijand tegelijk. Het hangt er maar van aj of hij ons moot weer dan wel regen voorspelt. Erger is de weerhaan in de maatschappelijke samenleving. Zoo’n Jan ongeluk die met alle winden meewaait. Zoo’n ka- rakterlooze die er geen eigen meening en geen eigen richting op na houdt. Eene dien men hegn kan drijven waar men hem hebben wil. We moeten zorgzaam oppassen nooit, nooit zelf zbo’n draaiend element in de maat schappij te worden en wanneer we een ja-broer tegenkomen, die iedereen gelijk geeft en de huik naar den wind hangt.... wees er voorzichtig mee! den Poll, lifitenant ter see le klasse, plaatsver- I Nadat fiscaal en pleiter wederzljdsch hun standpunt hebben gehandhaafd, was het woord alsnog aan den beklaagde, die in een uit voerig betoog zijn handelwijze toelichtte. Toen, nadat desluit, ter zee Fels, van boo>d was gegaan, de verantwoording op spr. kwam te rusten, was de toestand als volgt: Spr. had tegen het uitdrukkelijk bevel van den commandant in. de officieren bevolen de pistolen te laden. Doordat dit met een gepaard gegaan, was het eerst mogelijk weid te gebruiken, nadat de muiters zich van vuurwapenen en munitie hadden voorzien. worden genomen. De fiscaal zeide tenslotte: „Wij moeten ons hoeden een zware straf te eischen. maar de handen op de borst slaan erkennen dat wij zelf ook In dien toestand kun nen komen tg verkeere*. Spr. vroeg op grond van de artikelen 23, 114. 117, Ü9, 120 en 123 van bet Militair Wetboek van Strafrecht en op grond van art. 27 en 56 van het W. v. S. een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek van den in voorloopigr hechtenis doorgebrach- ten Hjd (11 Febr. tot 15 Maart) en ontslag nil den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om bjj de gewapende macht te dienen. De lezers, die zich drie dagen aan Exweto hebben toevertrouwd, hebben een drietal va- cantiedagen doorgebracht, welke in een gou den rand zullen prijken tusschen de reisver halen in het famillë-archlef I Dat was inderdaad reizen zonder zorg, was inderdaad 100 pet. genot. De heenreis was voorspoedig. Toen het ge zelschap in Utrecht compleet was, vormde zich onmlddellljk 'n dameskoortje, dat den blanken top der duinen bezong en het lieflijke zonlicht Het schitteren. Het werd later gereorganiseerd tot een Don Kozakken-koor, dat zich geduren de de geheele reis schitterend geweerd heeft. De juiste vacantie-stemming zat er in ep bleef er in. Tot het allerlaatste oogenblik. Zoo groot was de tevredenheid onder de deelnemers dat iedereen maar hoopte, dat het uur van schelden niet zou aanbreken. Aan alles komt een einde, ook aan een prima geslaagden Ex weto-tocht, maar na h<«t afscheidsdiner in Eindhoven hadden wij moeite om te zorgen, dat de chauffeur niet voor den aandrang be zweek en naar België terugkeerde in plaats van hute-toe. Dat spreekt boekdeelen, maar er zijn nog andere motieven om aan te toonen, dat de reis, zonder eenlge overdrijving, voor 100 pet. geslaagd is. Want het pechdulveltje kende blijkbaar te goed onze route en volgde ons hardnekkig. Een te lang oponthoud in Brussel en pauze in Mo- dave, konden de goede stemming geen moment verstoren. Na den grooten rondloer door Brussel kregen wij nog een extra-toer om de kamers te inspec- teeren. Dat gaf wat oponthoud, maar nu kon den ook alle deelnemers op tijd ter ruste gaan tn eerste klas gelegenheden. WNW De wereldtentoonstelling deed leder staan. Wat hier door menschenhapden wrocht te, te zoo grootsch en zoo schoon, dat wy geen poging zullen doen om het te beschry- ven, omdat deze poging van te voren tot mis lukken gedoemd zou zyn. Hét effect dat verkregen wordt door de avond- verllchting Is sprookjesachtig. Dat moet men gezien hebben. De stoutste verwachtingen zullen niet worden teleurgesteld. Het kleurenspel tn de grootsche fonteinen voor het hoofdgebouw, de verlichting in de hoofd laan, de rozentuin en zooveel meer, te veel om op te noemen, dwingen tot bewondering en respect voor wat hier gemaakt te. En aan al dat prachtvolle, al dat schoons, besteedden wy slechts enkele uren van onze drie volle dagen. Daar was de mooie heenreis, Antwerpen, de tocht naar en door Brussel. Daar was den tweeden dag de tocht over Namen naar Dinant. Degenen, die de intens mooie natuur hier reeds bewonerd hebben vergeten het hun leven niet en zullen er In Iedere vacantie weer naar ver langen. De schoonheid van de Ardennen en het Maasdal behoeft niet meer geprezen te worden. Dinant met zijn onvolprezen Citadel en na Dinant dan door het Maasdal. De hooge style rotsen, de wijde verten met heuvelen en dalen, kasteelen en huizen, tot het kleinste woninkje toe, een harmonie van schoonheid, een onver gefelijke bekoring voor het oog. WIJ hadden het over pech, maar hebben w|j eigenlijk niet heel erg geboft? Dat de techniek kuren heeft, waar tegen wy niets vermogen, weten wy maar al te goed, maar te het niet Heel vriendeiyk tegen over ona om deze kuur juist te geven vlak by "t Belgische stationnetje Modane en op een tyd, dat juist een van de weinige treinen naar Luik er passeerden? Men beschouwde deze pech een voudig als een extra-tje, okndat een treinreis niet in het programma was opgenomen! Dat toont voldoende aan. hoe de stemming onder het gezelschap was. In Luik een goede nacht rust in een groot hotel. In deze fabrieksstad konden de deelnemers den avond op eigen ge legenheid doorbrengen, maar het pleit ook nu weer voor den geest van de ploeg, dat allen byeen bleven! Van Luik af werd den derden dag de tocht weer met reiswagens voortgezet. Er was nieuw materiaal uit Holland gearriveerd. Een kwestie van organisatie! Genoten van ons mooie Limburg, dat voor 't Belgisch Maasdal niet onderdoet. Toen af scheidsdiner in Eindhoven. Ate je nou drie da gen in België hebt doorgebracht, Is het toch niet mal, dat je voor ’t diner naar een echt- Hollanctechen borrel verlangen. MaarEind hoven was in verband met de kermis droog gelegd. De heer NlJpels van du Commerce toon de echter een even groote soepelheid als de Belgische douane en ook dit kwam in orde. Aan het diner werden vele vriendeiykheden en dankwoorden gewisseld, waarbij vooral tot uiting kwam dat de V.K.P. zoo goed doet het reiaen van eigen Roomsche gezelschappen ter hand te nemen. Met slechts luttele woorden te hier het ver loop van onze Exwetodrledaagsche verteld. Wilt U er meer van weten, dan is er maar één weg: Gaat meel Aan het reisbureau der VKJP onder Exweto worden gaarne alle inlichtingen strekt. gevolgen te bekommeren. Spr. achtte op dat moment gewelddadig optreden een dringend vereischte en er zal wel niemand «Ijn, «00 zegt hy verder, die niet Inziet, dat ik veront waardigd was op de marlneleidlng, welke, om de schepelingen niet te verontrusten en te pro- voceeren, heeft nagelaten de officieren open- lyk de wapenen te laten dragen. Te twee uur Woensdagmiddag werd de zit ting van den Zeekrygsraad voortgezet. In zyn repliek bracht de fiscaal allereerst een woord van hulde aan den verdediger voor de sfeer, die hy door zijn uleldooi geschapen heeft, waardoor de Krygsraad een goed beeld kan krygen van den toestand. Op verschillende punten evenwel, meent spr. Juridisch dat pleidooi te moeten bestryden. Naar spr.’s meening had niet met de mui ters mogen worden onderhandeld, maar had men direct handelend moeten optreden. Nasleep voor den Zeekrygsraad te Den Helder 7 80 Luxemburg 8 00 Hulzen (concert uit Den Haag) 8 10 BeromUnster orkest 8 20 Droltwlch 8.30 Brussel I 8 24 Rome (gevar cone.) 8.30 Hilversum (Kurhaus: Reslden- tle-orkest o. 1. V. Carl Schu- rlcht) 8 40 Luxemburg schen) 8.50 Beromünster orkest) 9 00 Rome (concert) 9 20 Beriyn (Beethoven-concert) 9 2f Huizen (concert) 9 20 Brussel II (omroeporkest) 9 20 Langenberg (Omroeporkest) 9 30 Beromünster (Symphonle-con- cert) Indien spr. dus toch geweld had gebruikt, zou hy zich daarvoor hebben moeten ver antwoorden, omdat de marine-autoriteiten op- zetteiyk nagelaten hebben, hem het nemen van gewejdmaatregelen voor te schryven en daardoor artikel 143 tot een doode letter heb ben gemaakt. Onder alle omstandigheden was ‘dus spr. verantwoordeiyk voor de gevolgen van de maatregelen, die 1 worden genomen. Spr. had van den aanvang af slechts de beschikking over 14 officieren, hem zelf mee- gerekend, waarvan er 10 geoefend waren op het pistool en eenlge anderen, die niet strya- vaardlg waren voor het doel, waarvoor spr ze noodlg had. Tevens een zeer beperkt aan tal patronen. De muiters, beschikten over 80 geweren. 10 15 pistoren, klewangs, handgra naten en 8 mitrailleurs, alles met een heele Hierna was het woord aan den verdediger, bergplaats, vol munitie. mr. R. J. de Vrieze. "y Pleiter gaf den Zeekrygsraad In overweging regelen van geweld aangewend; zich ryp te beraden. Hy vroeg tenslotte vry- spraak. geen ontslag uit den zeedienst en geen ontzegging van de bevoegdheid om by de ge wapende macht te dienen. 8.35 Toulouae (r 8.36 Parijs II net) 9 20 Deutechlandsendi trogene Kadi” V. 10.00 Toulouae (operettemuziek) 10.05 Toulouee (Pucclnl-conoert) 11.30 Toulouse (opera-muzlek) 1. opzetteiyk zulks mét de andere, destyds in staat van beschuldiging gestelde en Inmiddels in Indië berechte officieren heeft nagelaten geweld te gebruiken tegen de een groot deel aan het muiten geslagen manschappen, toen deze zich o. m. eigenmachtig van wapens en munitie meester maakten of meester hadden gemaakt en met het schip van zyn ankerplaats waren weggevaren; 2. opzetteiyk heeft nagelaten eenigen maat regel van geweld naar vermogen aan te wen den tegen meerdere schepelingen, toen deze by de geweerrekken samenschoolden met de ken nelijke bedoeling zich op ongeoorloofde wyze van de geweren meester te maken, vervolgens ver- dachte's bevel, om de in hun bezit zynde sleu- tete van de geweerrekken af te geven, niet op volgden, waarbij de Inlandsche matroos 1ste iklssae 8. uitdrukkelijk een weigerend antwoord gaf en de sergeant-bottelier R. door de man schappen met leergoed geslagen werd; 3 opzettelijk heeft nagelaten zulks mét vyt andere officieren met ter beschikking staande vuurwapenen het vuur te openen op de muitende schepelingen, toen verdachte zich met. deze officieren, die hy aanvoerde, aan stuurboord vla het tentdek naar de brug wilde begeven en van de zyde van de brug door een der aldaar geposteerde, gewapende schepelin gen bij bun nadering een schot werd gelost, het geen door verdachte en zijn mede-offlcleren als een tegen hen vyandige daad werd be schouwd; 4. mét de andere Inmiddels veroordeelde oflicieren niet door middel van geweld van te hunner beschikking zynde wapenen heeft belet dat de stuurinrichting werd in^eschakeld. waar door het schip bestuurbaar werd en daardoor kon en zou wegstoomen; 5. gedurende een vyftal achtereenvolgende dagen, toen ,JX Zeven Provinciën” via den Indischen Oceaan naar Soerabaja koers zette, mét de andere Inmiddels berechte offi cieren opzettelyk heeft verzuimd een gewapen den uitval te ondernemen, met het doel het schip weer onder hun gezag te brengen, niet tegenstaande het belang der zaak. te weten het herstel van den normalen toestand, gewapend optrajen vorderde en verdachte’s positie, als ook die van de andere officieren, zulks mogeiyk maakte; 6 niet den verelschten maatregel van geweld beeft gebruikt toen eenlge met geweren, bajonet ot pistool gewapende manschappen In den nacht van 6 op 7 Februari 1933 o. w de In landsche stoker-olieman H. onverwacht vla de walegangen het achterschip binnendrongen met het doel, eenlge geweren van verdachte en van de andere verdachten af te dreigen of in ieder.geval op te_vorderen; en ten slotte 7 geener lei maatregel van geweld heeft toe gepast toen Zondag 5 Februari >933 de Inland sche matroos der 1ste klasse K„ van wlen ver dachte wist, dat hy tot de muitende bemanning behoorde, met een pistool In de hand de uit levering van eenlge loyale minderen van hem elschte. hoewel verdachte de beschikking had over een geladen vuistvuurwapen. Ate raadsman van den heer Van B. trad mr. dr. J. de Vriese te Amsterdam. 800 Hilversum 8 15 Hulzen 10 35 Hilversum 11.20 Hilversum (pop.) Hilversum Brussel I Brussel II 13 45 Luxemourg 1 20 Brussel II 1.25 Luxemburg 1.35 Droltwlch 3 00 Huizen 2 20 Parijs II 3 30 Hilversum 3 20 Parys I 3.35 Deutschlandsender 4 00 Hilversum 6.00 Hulzen (Symphonic 3 V. Beet hoven 1 6 20 Brussel I 610 Parus 1 7 05 Luxemburg 7 20 Parys II 7 45 Parlls II 9 40 Luxemburg 9.55 Kalundborg 10.00 Hulzen 10 20 Brussel I 10 50 Parijs II 11.00 Hllyersum (Jazz) 11.20 Parys I 11.30 Hilversum (pop.) BATAVIA, 31 Juli. (Aneta). By den Volks raad te Ingediend het ontwerp „Crtataordon- nantle vreemdelingen-arbeld”; hiervan te af doening op ulteriyk 20 Aug. verzocht. Volgens de Memorie van Toelichting is de strekking van dit ontwerp: tydelyke beper king van de tot heden geheel onbelemmerde mogelijkheid tot tewerkstelling van vreemde, hier te lande aan de bepalingen voor Euro peanen onderworpen nieuwe import-krachten. De verantwoording van deze nalatigheid de daardqer ontstane onmogeiykheid voor de officieren om hun gezag te kunnen hand haven op het eenige moment, waarop zulks nog mogeiyk was, berust ten volle by ae marine-autoriteiten, die nagelaten hebben alle offlecleren, ter handhaving van het gezeg, by voorbaad geweldmiddelen te geven en 1 ge bruik klervan uitdrukkelijk voor te schryven zonder dat zii zich daar later, leder voor zich, voor zouden hebben te verantworrden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 16