Hernieuwing van Katholiek leven in Spanje D Strijd tegen de Katholieke Kerk in Duitschland H Dr. M. Montessori Katholieke universiteit te Peking GEEN SPRAKE VAN! o MODE TERREUR WERD TOT LOUTERING NA GROOTE INSPANNING EN ZWARE OFFERS LISTIGE TAKTIEK VAN DR. GOEBBELS 11 van Dr. Maria Montessori Geestelijk bolsjewisme Door den Staat erkend Energieke leiding Gil Robles' De oprichting van een katholieke universiteit in het oude cul tuurcentrum van China was ’n noodzakelijkheid Spanje staat voor grooten natio- nalen opbouw en de toekomst is niet ongunstig De paedagoge van internationale bekendheid wordt 31 Aug. zestig jaar Montessori-scholen in alle werelddeelen Een boerderij door blinden beheerd i‘k Düar. jn West-Duitschland de ooievaar sporadisch voorkomt, zfjn uit Oost-Pruisen talrijke iqpge vogel» naar het Westen op transport gesteld, Aan een optocht van fietsers namen te Erfurt de glazenwasschers met hun ladders deel (Bijzondere correspondentie) van maanden rd. 1 3 vallen. Hij volgt thans ge' '■na schillende verbeteringen aan het schip zullen worden aangebracht. haar ge- zal op 31 bereiken. -pae- ge- nit de li nt. :te Doch het meest belangrijke van deze meeting was ongetwijfeld de geest van hernieuwing die uit deze bijeenkomsten sprak. De tradltle-poll- tiek. de eigenlijke conservatieve politiek heeft nooit dergelijke massa-betoogingen willen orga- nueeren. Tegenover het aantal stelde zij steeds de kwaliteit, tegenover de populariteit het pres tige van de leiders. Was het niet beter geweest <xn belde hoedanigheden te comblneeren? „Stoerte- _T Een ver tegenwoordiger van de Rijksmarine begroette de bemanning leder apert. De strijd lang Na een zeer avontuurlijken Oce aantocht in de race tusschen Amerika en Noorwegen is het Duitsche zeiljacht becker” de haven van Kiel weer binnengeloopen. nazi's zouden ons tikken, zeggende Katholieke Kerk, Industrie geleidelijk Dit wu'natüüriijk niet’ gen. dat de economische crisis als tx kan worden beschouwd, doch in leder er een verbetering waar te nemen. 400 oescnouwa wqs de oprichting van een katholieke universiteit in het oude cultuurcen- van China een noodzakelijkheid, temeer. Zoo werden in de verschillende plaatsen met groote plechtigheid de H. Sacramentsprocessies gehouden en de belangstelling van de zijde der bevolking was daarbij overweldigend. De hui zen waren keurig versierd, zooals zelfs bij de grootste burgerlijke feestdagen nog niet ge schied Is. De Parlementszltting, die daags voor de groote processie zou plaats vinden, kon niet doorgaan, wijl slechts enkele afgevaardigden aanwezig waren. Welken Invloed de twee jaren godsdienstloos bewind hebben gehad blijkt wel duidelijk uit het feit, dat bij de revoluties vorig jaar In Madrid 17624 begrafenissen plaats vonden, WMrvan slechts 162 personen een kerkelijke begrafenis weigerden. De feesten van 8t. Cosmas m Damlanus zijn eveneens zeer luisterrijk gevierd en het is in verband hiermede wel interessant te vermel den dat de Nationale Bond van Katholieke Artsen ruim 3000 leden telt. De groote vergade ring die op genoemden feestdag werd gehouden, werd door talrijke leden bijgewoond. Er werd besloten een groote wetenschappelijke propa ganda te voeren en In verband hiermede een studieweek over .Eugenese" te organlseeren, bij welke gelegenheid het standpunt zal worden uit eengezet dat de Katholieken op gebied dezer nieuwe wetenschap dienen in te nemen. n het economische leven schijnt werkelijk eenige opleving waar te nemen te zijn. Se dert de maand April stijgen de prijzen in de seg- De eerste pogingen voor de oprichting van een katholieke hoogeschool gaan terug tot het jaar 1912. Vanaf 1920 zijn het de American Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te scsten. Plaats maar sens een Omroeper! Rubrt- oeerlng en gelijk vormige MtwVae. Billijk han dels Lariaf. Verder bevorderde dit decreet, dat het Spaan- sche kapitaal weer In het land werd terugge bracht en ook dat buitenlandsch kapitaal in het land geplaatst werd. Dit laatste vooral, om dat de economische situatie In het buitenland over het algemeen minder gunstig is dan in Spanje en de Interest bijna overal lager Is. Wanneer de minister met de begroeting, die hij voor October gereed maakt, bewijst, dat het deficit In 1937 verlaagd zal worden, zal het ge vestigd optimisme een tastbare werkelijkheid worden en zal de handel een aanmerkelijke verbetering kunnen ondergaan door de 'Uitbrei ding der verkeerswegen. Spanje staat voor een machtigen natlonalen opbouw en de toekomst Is niet ongunstig. Doch het is nooglg, dat zoo wel het buitenland als de bevolking zelf ver trouwen hebben In de energieke leiding OU Robles. p politiek gebied Is een groote activiteit 1 ontwikkeld. Zoo werd in Salamanca een groote bijeenkomst georganiseerd van de lecen der partijen, die de regeeringsmeerderheid vormen. Bij dëte gelegenheid werden door den Mmlster-PrefldCTit en Bén leider van de Auto nome Confederatie van rechtsche joartijen ver schillende redevoeringen uitgesproken, waarin verklaard werd, dat men ondanks de ver ult- eetiloopende ideeën toch zal samenwerken, om het land tot zijn bestemming te voeren. Een tweede belangrijk feit is de groote wa penschouw van de rechtsche partijen in Medina del Campo en Valencia, waarbij de groote massa haar Instemming betuigde met de politiek van Oi! Robles, die oprecht de belangen van het volk wil behartigen. Beide manifestaties waren een duidelijke uitlag van de democratische ge zindheid van het volk. Trouwens was hetgeen groote betooging tegenover de demonstraties der llnksche partijen, die ook de laatste weken onder leiding van Azana weer hadden plaats gevon den. Onder leiding van den tegenwoordigen Mi nister van Financiën heeft zich de reorganisatie van de flnancieele politiek op schitterende wijze voltrokken. Zonder veel moeite heeft men voor de laatste zes maanden van het begrootlngsjaar de goedkeuring van het budget verkregen. Door een *etI nauwkeurige administratie is men er in geslaagd, om de uitgaven vrij aanzienlijk te beperken en de Inkomsten een weinig te ver- grooten. Verder werd een decreet uitgevaardigd waarbij aan het bultenlandsche kapitaal, dat In Spanje is geplaatst, gelegenheid wordt geboden om te worden teruggehaald. in de leermiddelen geeft de verelschte ontwik keling. De Montessori-leldsters worden geoefend in het methodisch waarnemen van kinderen. De opgang, welken Dr. Montessori's werk maakte deed haar besluiten, ook proeven te nemen met materiaal voor het voortgezet (lager) Montes sori-onderwijs. Het wordt beschreven in „The Advanced Method II", dat in het Nederlandsch is vertaald; dit werk is gewijd aan taalonderwijs, lezen, rekenen, vormleer, teekenen, muziek en metriek. De overige vakken worden er niet In behandeld. In Italië had Dr. Montessori verscheidene in ternationale cursussen; ook in andere landen is zjj een bekende figuur. Haar voordrachten wor den gaarne gehoord en druk bezocht Ook In Ne derland hield Dr. Montessori haar voordrachten. Voor 1 eerst kwam zij hier In 1910; toen nog maals In 1914. Gedurende den winter van 1923 1924 gaf zij een cursus te Amsterdam. In 1917 wepd de Nederlandsche Montessori Vereenlglng met het orgaan „Montessori Opvoe- In Upper Norwood (Engeland) vindt men een boerderij met uitgestrekte welgronden, welke geheel door blinde menschen wordt be stuurd. De boerderij, die goed rendeert, Is het eigendom van een Engelsche dame, die veel interesse heeft voor blinden. Op de tientallen hectaren uitgestrekte farm werken enkele hon derden blinden, die leder hun eigen dagtaak hebben. Deze menschen voelen zich bij het verrichten van hun dagelijksch werk gelukki ger dan in een blindeninstituut, hetgeen zij trouwens aan lederen bezoeker gaarne vertel len. De menschlievende dame heeft thans on- derhsmdellngen aangekneopt met de regeerlng. welke laatste de farm wil koopen. zoodat men van de boerderij een staatsinrichting kan ma ken. en slotte laat Goebbels overal drukken, dat de ..zedeloosheid te Berlijn nooit grooter was dan toen de Centrumstaats- lieden de hoogste macht in Duitschland uit oefenden. Nooit is op zoo onbeschaamde wijze tegen lederen vorm van godsdienst propagan da gemaakt als na de oorlogsjaren, toen in Pruisen en het Rijk de katholieken de bond- genooten waren van^ de socialisten." Dit Is niet aan het Centrum te wijten. Her haalde malen beeft het Centrum in den Rijks dag Inltlatiefvoors^B^i ingediend ter beteuge ling der zedeloosheid, maar deze voorstellen werden verworpen of hun behandeling werd ón mogelijk gemaakt door de sociaal-democraten, die dan met man en macht ondersteund werden door liberalen en vrijzinnigen en de kieurloozen, uit welk allegaartje tenslotte (evenals thans bij ons) de nationaal-aoclalisten werden gerecru- teerd. Natuurlijk heeft het Centrum altijd pal ge staan voor de vrijheid van geloot en kerk. Ook op dit gebied is het nooit voor een concessie te vinden geweest. Het gevolg is geweest, dat in de republiek van Weimar de kerken zich in alle vrijheid konden ontplooien. Uitwassen der vrijdenkerij kon het Centrum echter niet be teugelen. omdat het bij voorstellen in dien geest steeds tegenover zich vond ditzelfde o ver mach- hlstorische tige meerderheldsblok, dat ook den strijd tegen de zedeloosheid verijdelde. En wat zien w(j thans in het Derde Rijk ge beuren? De verdediging der Duitsche Katho lieken tegen de vele publicaties, die onder het motto van het natlonaal-soclalisme het heele arsenaal der vrijdenk,erspropaganda van vroeger, thans met een hakenkruis voorzien, uitbuiten, wordt onmogelijk gemaakt. Wat onder duiding der regeerlng gebeurt is het tegendeel van wat in dit Concordaat werd beloofd. Het is het prijs geven der kerken aan het janhagel van de straat, dat de gemeenste blaadjes tegen geloof en kerk vrij mag verspreiden. Dit ligt geheel in de lijn van den totallteltseisch van het natlonaal- soclalisme, dat alles in zijn ban wil slaan en een eigen wereldbeschouwing aan het volk opdringt. Het in de praktijk omzetten van deze wereld beschouwing Is niet mogeljjk zonder geweldena rij tegenover religie en kerk. De eindindruk van het geheel is een Indruk van geestelijk bolsje wisme. dat thans vooral het katholicisme als mikpunt heeft. Dit geschiedt in het Derde Rijk, waar nu de leiders de zuivering van Duitschland van onraad op alle gebieden als een van hun grootste onder hun „ungehéuer zahlreiche" ver diensten in de wereld rondbazuinen. lelijk deel van het oude Peking, Be „verboden stad”, de vroegere lentle, ligt een statig gebouw, dat st het nieuw opgetrokken Rocke- yoor het mooiste bouwwerk van stadsdeel wordt gehouden De ude daken der machtige hoekto- In het Ni niet ver vi keizerlijke r door velen./ felle rins tl tril het noordel groen gllnst rens begroeten reeds van verre. Boven den hoofdingang staat het kruis, het teeken en sym bool der verlossing, want het doel van dit huis is de verlossing van het groote Rijk van hei Midden! „Fu Jen Ta 8hüeh" noemt zij zich bescheiden, maar vastberaden, want als katholieke univer siteit zal de Fu Jen de leidster zijn tot Christus Haar taak la het een jeugd te vormen, sterk in het geloof, die later als draagster der katholieke actie, in haar heldensche omgeving 't werk der missionarissen zal ondersteunen en bekronen. Door onderricht in de ware wetenschap zal zij ook de meer ontwikkelde heldensche Jeugd straks aanvoerders en leiders van het Chlnee- sche volk, in contact brengen met de katholieke ideeënwereld Ongetwijfeld sa! ieder, die zijn vorming en ontwikkeling aan de katholieke uni versiteit te danken heeft, het opvoedingswerk der Kerk ondersteunen of op zijn minst niet on gunstig gezind Zijn. Zoo beschouwd w^s de oprichting De staat van beleg, die in Barcelona was af- gekondigd, heeft in verschillende bultenlandsche kringen wantrouwen gewekt. Doen daartoe was geen reden. De tegeering heeft slechts wettige middelen willen toepassen tegenover de geheime actie van ongure elementen, meestal buitenlanders, die sedert eenigen tijd Barcelona tot operatle-ter- reln hadden gekozen. Deze maatregelen moes ten dus getroffen worden, want de laatste jaren waren de revolutlonnairen zoo brutaal, dat ge wone maatregelen thans te zachtaardig zijn en geen uitwerking meer zouden hebben. Sinds de vestiging van het nieuwe regiem zijn de normale toestanden nog niet teruggekeerd. Doch dat ®ag voor de regeerlng geen beletsel zijn, om met kracht de wet te handhaven en haar gezag ie doen eerbiedigen. In dit opzicht is reeds een Belangrijk verschil waar te nemen met het vorige jaar en men mag aannemen dat de ull- aonderlngstoestanden geleidelijk zullen kunnen worden opgeheven. e tegenwoordige strijd van het nationaal. I 1 socialisme in Duitschland gaat tegen de Joden, de positieve protestanten en ka tholieken en tegen allerlei vormen van staat kundige en cultureele oppositie. De strijd tegen het Jodendom Is voor tegen de Beiijdeniskerk trok sterk de aandacht. Thans staat, naast de ern stige strubbelingen van allerlei oppositie, de strijd tegen de Katholieke Kerk in het middel punt. Honderdprocentlge heel direct op de vingers wij vechten niet tegen de niet tegeq den godsdienst, maar wij bestrijden uitsluitend het politieke Katholicisme, het Centrum-Katholictsme. Deze bestrijding uit zich in het wegjagen van den clerus uit ge heel het openbare leven, in het arresteeren van tallooze priesters, in de vernietiging der Katholieke organisaties, der katholieke pers, in het in beslag nemen der parochiebladen, in het verbieden der proclamatie van Bisschoppe lijke- bcipwan. Sn achter in de kerken staan br«d- geschouderd en wijdbeensch de fiuvctlo- nariSSën der Geheiffie Staatspolitie als censoren der predikaties. Dit is een vluchtig beeld der bestrijding van het „politieke" katholicisme. WU zullen straks dit nog sterker omlljnen. Op last van Excellentie Goebbels rumoert nu ge heel de gelijkgeschakelde pers tegen het vroe gere Centrum. „Het is nog niet dood genoeg,” lazen we in die pers. et Centrum was een partij van men schen en zoo was het manscheiijke haar niet vreemd. Het heeft zijn fouten ge had. Maar deze fouten waren niet zoo talrijk als men ons thans wil doen gelooven. Bij de vele openbare schandalen in de repuMMa van Weimar, was het Centrufn, dat wil zeggen een prominente Centrumsman. maar een enkele maal betrokken. Al de processen tegen leiders van het Centrum, in het Derde Rijk met zoo veel bravour begonnen, zijn op niets uitgeloo. pen. Zij werden door de machthebbers zelf in den doofpot gedaan, omdat die processen wer. den tot schitterende rechtvaardiging der bo schuldlgden. Vooral de zoogenaamde corruptie- processen brachten het tegendeel van wat de nazi’s er zoo vurig van hadden gehoopt. Er bleken onder de Oentrumamannen geen indi viduen te zijn, die zich „zat hadden gevreten” aan de staatsruif. Deze beschuldigingen heeft Excellentie Goebbels, die slim is als een kind der duisternis, dan ook volkomen laten ver. een andere taktlek. Hij laat nu overal drukken: het Centrum heeft met de marxisten geregeerd en voor deze po litiek hebben de „Centrumpriesters” op de bres gestaan. Dus is de Katholieke Kerk schuld aan alle wantoestanden op zedelijk. cultureel en staatkundig gebied in de republiek van Weimar. Deze dwaze redeneering. om niet te zeggen misdadige redeneering, behoeft geen weerlegging, maar zij schendt de waarheid. Toen in November 1918 het Duitsche keizer- rijk ineenstortte en de overgebleven macht hebbers van dit rijk zelf alle macht in handen legden der soclaaldemocratle. stond het Cen trum voor een beslissing van de allergrootste draagwijdte. De sociaal-democraten wilden een eerlijke democratie en schreven reeds in Januari 1919 verkiezingen uit voor de Constituante van Weimar. Uit de stembus kwam de sociaal- democratle als de grootste partij. Het Centrum als de tweede. De conservatieve en liberale par tijen van het keizerrijk kwamen in de wet gevende vergadering als schamele resten. Hur leiders waren in alle voorhanden muizengaten weggekropen en kwamen pas weer te voor schijn, toen bet allerergste achter den rug was. De wetgevende vergadering had zich op de allereerste plaats bezig te houden met de nieuwe grondwet. Het Centrum stond toen voor de keuze: positief, leidend aan het tot stand komen dezer grondwet mede te werken öf haar formuleenng over te laten aan de soclaal-de- mocratle. De keuze leek niet moeilijk. En toch vergaderden de Oentrumleidere dagen en nach ten, om tot een besluit te komen. Zóó groot was de afkeer, om met de soclaal-democratle samen te regeeren. Tot heil van kerk en staat, en vooral, bijna voornamelijk, met het oog op de bultenlandsche politiek, kwam ten slotte het besluit af, een leidende rol te spelen in een swart-roode coalitie. De bewering der Goebbels- pers, dat de marxisten nooit aan de macht e politieke rust is nagenoeg in geheel Spanje teruggekeerd. Na een felle roode terreur is het volk uit zijn slaap wakker geschud en heeft zoowel het godsdienstig als het staatkundig leven een loutering ondergaan. Evenals in vroeger jaren werden de keskeiijke feesten in de afgeloopen maanden weer met vollen luistes gevled. doch opmekelijk was het th.ns, dat het pompeuze en ulterlljk fraaie ver toon meer plaats had gemaakt voor innige over tuiging en diepen godsdienstzin. nedictijnen, die ijveren voor de verwezenlijking van dit zoo echt katholieke idee Nuctat zij er in geslaagd waren, onder groote inspanning en zware offers jlen grondslag voor dit groote werk te leggen, kochten zi& in 1925 het paleis van den voormaligen keizerlijken Prins Ts’al t’ao. Den len October van hetzelfde Jaar kon worden be gonnen met het onderricht in de „Academie van Ohineesche Studiën." waaruit zich spoedig ae eigenlijke universiteit zou ontwikkelen. Het huidige universiteitsgebouw, opgetrokken in Chi- neeschen stijl, werd in 1930 voltooid. Deze aan passing aan den Chlneeschen bouwtrant was noodlg. wilde de katholieke universiteit concur- reeren met de vier andere groote universiteiten en wilde zij in haar ulterlijk voorkomen niet voor hen onderdoen. In 1931, toen de Fu Jen dank zij haar voort durende in- en uitwendige ontwikkeling door den staat als universiteit werd erkend, zagen de zonen vn den H. Benedlctus hun hoofddoel be reikt. Zooals reeds zoo vaak in de geschiedenis, schonken zi) ook thans weer aan de katholieke wereld een groot cultuurwerk. Het katholieke China, neen de geheele katholieke wereld, blijft hun dank verschuldigd voor hun swaren, maar gezegenden arbeid. Na voltooiing van de nieuwe universiteit wer den de zalen van 't oude paleis ter beschikking gesteld aan de middelbare school, die met da hoogeschool is verbonden, terwijl een deel van het nieuwe gebouw eerst als tehuis voor bulten landsche studenten werd gebruikt Rekening houdend met de verdere ontwikkeling besloot men in 1934 tot den bouw van een eigen convict, zoodat nu de geheele universiteit voor het on derricht beschikbaar is. In 1933 werd de leiding der universiteit over gedragen aan de Congregatie van het Goddelijk Woord. Daarmee heeft zij een gewichtige taak op zich genomen, waarvoor zi) zich ten over staan van de geheele katholieke wereld ver antwoordelijk voelt. Het geldt hier Immers den naarn en het idee eener katholieke universiteit beteekenls en Inhoud te geven. Het aantal docenten aan de universiteit van Peking bedraagt bijna 100. waarvan 34 professo ren en 63 lectoren en assistenten. Hieronder zijn 32 katholieken. Voor het loopend semester heb ben zich 674 studenten, waaronder 85 katholie ken, laten inschrijven. Bijna alle provincies van China zijn hier vertegenwoordigd. Eenigen ko men zelfs van overzee van Java en Honoloeloe. De aan de universiteit verbonden middelbare school telt 340 studenten, waaronder 70 katho lieken. Hiermede staat dus een groot getal jonge Chi nezen in de Invloedsfees van katholieke Ideeën. zouden zijn gekomen, als de katholieken daar bij niet de helpende hand zouden hebben ge boden, is klare nonsens. De sociaal-democraten waren de opvolgers der machthebbers van het keizerrijk. Door met hen een coalitie aan te gaan, toomde het -Centrum hun eigenlijk abso lute macht In door de teugels der meer conser vatieve staatsgedachte. Door deze politiek van het Centrum werd de macht der sociaal-demo- cratle sterk beknot. Oentrumkansellers volg den al dra de sociaal-democratische, op. En in 1921 vormde de Centrum-kanselier Constantin Fehrenbach reeds een nationaal ministerie, waarin de sociaal-democraten geen zitting had den. Terecht ging men echter later weer, onder initiatief van den liberalen staatsman dr. Gustav Stresemann, van de gedachte uit. dat men een partij, die over een kwart der Rijks- dagmandaten beschikte, niet op den duur uit de regeerlng kon houden. Het Centrum was het. onder sekere reserve, daarmede eens. Vooral met het oog op de bultenlandsche poli-^ tiek. De vervulllngspolitlek, geïnaugureerd door, den Centrumskanseller dr. Wirth en consequent doorgevoerd door Stresemann, kon niet worden uitgevoerd zonder hulp -der soclaal-democratie. En deze vervullingspolitiek was in die dagen noodzakelijk, wilde het Rijk niet ten gronde gaan, toen het al baast zieltogend temeer lag s ten gevolge der Roerbezettlng. In deze lugubere tijden hadden echter de nationalisten weer moed gekregen. Hun vaderlandsliefde uRtezlch in talrijke aanslagen op de verantwöBrdelijke politici, vooral in de sluipmoorden op Erzberger en Rathenau. Was het toen te verwonderen, dat kanselier Wlrth In den Rijksdag uitriep: „De vijand staat rechts.” Ook dit woord wordt thans verdraaid en ten nadeele der Katholieke Kerk gepropageerd, die er niets mede te maken heeft. Een internationaal bekende figuur Augustus as. den 65-jarigen leeftijd Het is Dr. Maria Montessori, de vermaarde dagoge en oprichtster van de naar haar noemde scholen. Haar werk is bij ons niet on bekend, door het enkele feit al dat er verwshei- dene scholen in den geest van haar Systeem "lA ens land bestaan, maar vel*i weten toch niet meer van haar dan dat "ril *de paadagoge is. die de kinderen „zelf baas laat stielen." Daarom wil len we thans eenige levensbijzonderheden van deze merkwaardige vrouw mededeelen. Dr. Maria Montessori werd geboren te Valle d'Ancona in Italië in 1870 ZIJ studeerde aan de Cnlversiteit te Rome en was de eerste vrouwe- Hjke arts in Italië. In 1896 werd zij dokter-assistente aan de psy chiatrische kliniek der Universiteit te Rome waardoor zij in aanraking kwam met achterlijke kinderen en kennis maakte met de methode voor het onderwijs en de opvoeding dier kinderen van Séguin. De Italiaansche Minister van Onderwijs droeg Dr. Montessori in 1898 op. een cursus te geven over het onderwijs aan zwakzinnige kinderen voor de onderwijzers te Rome. Uit dezen cursus ontstond een kweekschool met een school voor zwakzinnige kinderen, waaraan Dr. Mpntessori tot 1900 geregeld lessen gaf. Intusschen maakte Dr. Montessori studierei zen naar Londen en Parijs, waar zij den arbeid van Séguin’s leermeester, Itard. leerde kennen, die zich in het laatst der 18e eeuw eenige jaren wijdde aan de opvoeding van een verwilderden jongen, den „Sauvage de l'Aveyron.” Het succes van zijn pogingen was gering, maar zij hebben waarde volle aanwijzingen gegeven voor de be handeling van zwakzinnige kinderen. In 1900 begon Dr Montessori opnieuw te stu- deeren: philosophic, experimenteele psychologie paedagoglsche anthropologieook bezocht zU Italiaansche lagere scholen en bestudeerde de daar gevolgde methoden. Dat schonk haar de overtuiging, dat leerwijze'Foor zwakzinnige kinderen, ook schikt zou zijn voor normale. In 1907 nam Dr. Montessori te Rome een proef met scholen voor normale kinderen van drie tot zeven jaar. De oefeningen, welke daar en die nu nog in de Voorbereidende Montessorischool worden gedaan, bestaan uit oefeningen voor het praktische leven, zintuig-oefenlng. schrijven, lezen, rekenen en teekenen. Voor elk dier zin tuigen is er bepaald materiaal waarmede de kinderen na korte lesjes zelfstandig kunnen wer ken; de contróle ligt meestal in het leermiddel. Als fundament der methode geeft Dr. Mon tessori aan: vrijheid van de leerlingen in hun spontane uitingen. De kinderen zijn vrij, zich te bewegen, hun werk te kiezen en daarmee bezig te xjjn, zoolang zjj dit wenschen; de opklimming trurn 5 daar de Amerikaansche Protestanten reeds veel vroeger een universiteit hadden geopend. ding" opgericht. Hier in Nederland zijn zo<*!a men weet verscheidene Montessori-scholen. Ver der vindt men deze scholen in bijna alle landen van Europa, in Zuid-Afrika. in Britsch-Indië. in Australië en in Noord- en Zuid-Amerika. Volgens mededeeling van den directeur-ge- neraal van de Cie. Generale Transatlantique bedroegen de Inkomsten van de ..Normandie" op de eerste reis uit het passagiersvervoer brute frs. 6 mlllioen en uit het vrachtvervoer bruto frs. 1 mlllioen. De tweede reis leverde minder op. n.l. Aesp. frs. 5300 000 en frs. 342.000. De derde reis, welke op 3 Juli is aangevangen, zal waarschijnlijk weer een hoogere opbrengst ge ven, want toen had het schip 830 passagiers aan boord tegen 534 passagiers op de tweede uitreis. Zooals bekend, heeft de Londenscl.e directeur van de Cie. Générale Transatlantique. Malglalve, verklaard, sal de „Normandie” van eind October van dit jaar tot begin Maart 1936 1/

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 3