Na de muiterij in de Oost Luit, van B. staat terecht WIJ LUISTEREN NAAR De Driedaagsche f^Doorziïten 1 BEKLAAGDE VERDEDIGT ZICH Op bevel van de autoriteiten waren de officieren op het kritieke moment ongewapend! Tegen bekl. vier maanden geëischt VRIJDAG 2 AUG. t DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1935 van KATH. FRIESCHE BOND Jaarvergadering te Sneek Dat moet U meemaken Het goede voorbeeld R.K. MIDDENSTANDSBOND MINISTER SLINGENBERG Giat er middag beëedigd i orgelbespeling E Energievoorziening in Limburg Nasleep voor den Zeekrygaraad te Den Helder Commiaaie van Advies aamengeateld BURGEMEESTER v. LANSCHOT ONDERSCHEIDEN BEPERKING ARBEID VAN VREEMDELINGEN VAN WOENSDAG 14 TOT ZATERDAG 17 AUGUSTUS: Men vrage prospectus! Men melde zich aan! De tijd dringt! CENTRAAL REIS-ADRES der V.K.P. - N.Z. Voorburgwal €5-73, Amsterdam Een grooter mcces van onze tochten kunnen wy niet verlangen Golflengten z>7(\Stuk/oopen,Zonnebrand De zitting Ongewapend Betoog van beklaagde Draaien lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Doos 30en60ct. Bij A poth.en Drogisten te tegen het gebrul» dat eenige dlscusle (omroepkleln- OPERA EN OPERETTE GODSDIENST op 2 (militaire mar- (OmroepKleln- VARIA GRAMOFOON ORKEST-CONCERTEN bloembol- 9 SOLISTEN-CONCERTEN PERSBERICHTEN Hulsen (cello recital) 2 V. Beet- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN (Hans KATHOLIEKEN RADIOGIDS I I motto ver ve bruikt, ver- Eind- droog- over een geladen vuistvuurwapen. AU raadsman van den heer Van B. trad mr dr. j. de Vrieze te Amsterdam. 8.40 11 40 11.50 12 20 12.20 8 00 10 30 12.15 11 20 4 00 8.45 8 20 10.50 7.50 8.05 8 50 9.05 9 20 10 10 10.20 10 30 10.46 7.50 Hilversum 8.00 Huizen 9.55 Hulzen 10 20 Berlijn 10.20 Deutochlandsonder 10.45 Hilversum Zeldzame reiscomblpatle per autocar (A.T.O.), beaoek aan Düsseldorf, Tegelen, (Passiespel), Valkenburg, Brussel (Wereldtentoonstelling) en Antwerpen. PRIJS ƒ35.150 voor administratie. operamuziek) ..Manon" v Masse- 558.7 M. 539.6 M. 549.5 M. 483.9 M. 821.» M. 1571 M. 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1281 M. 455.9 M. 1304 M. 388.8 M. 1848 H. 811.8 M. 488.8 M. 328.8 M. 508.8 M. H. M de Koningin heeft Woensdagmiddag te half 7 in het paleis Noordeinde den nieuwbe- noemden minister van Sociale Zaken, mr. M Slingenberg ter beëediging ontvangen. Hulzen (NCRV. Schriftlezing) Huizen (NCRV Morgendienst) Hulzen (Leger des Heilz-kwar- tler) voor door hen zouden BERLIJN BEROMVN8TER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL.RENDER DROITWICH HAMBURG HILVERSUM HUIZEN KALUNDBORG LANOENBERG LUXEMBURG MILAAN PARUS I PARUS IJ ROME TOULOUSE WEENEN k zigeuners) Luxemburg (dansmuz.) Kalundborg (omroeporkeat) Brussel II (dansmuz.) Rome (dansmuz Toulouse Argentljnscbe inuz Kalundborg (pop. muziek) Ween en (pop. concert) Weenen (zang) Droltwich (zang) Toulouse (zang) Parijs I (solistenconcert) Droltwich (trio) Droltwich (kwintet) Boedapest (kamermuziek) Weenen (Bach-recltal) Milaan (cello) (cabaret-progr.) ptocht in de Ml, deleeuwen”) Van een meerdere werd verelscht, dat onder handeld zou worden, in geval van dienst weigering, maar dat gold slechts by passieve dienstweigering, meende de fiscaal. Hier be- beklaagde had om in dit Een Beethoven-concert wordt Vrijdagavond te 9.20 over Berlijn uitgezonden Spr wyst dan op het gevaar, dat zijns in ziens inlanders op de vloot opleveren, waar zy zich gaan voelen gelykwaardig aan den Europeaan en zich zelfs hebben vereenigd in een Anti-Blanken Club. Hadden de inlandsche schepelingen de wereld kond kunnen doer „Officieren gedood, Europeanen gevangen je nomen, komen collega’s in Soerabaja te hulp, weg met de Europeanen," dan was de ramp, die hiervan het gevolg zou zyn geweest, nle’t te overzien geweest, zegt spr. Tenslotte wyst spr. er op, dat indertyd vlce- admiraal Pinko gelyk had. die de inlandscne matrozen als onbetrouwbare elementen kwa lificeerde en zich met hand en tand tegen de opleiding verzette en wyst op de onmlddeliyke nabyheid van de gewapende schepen „Alde- baran” en „Gouden Leeuw" die zeker in staat waren gewesst aan de muitery een einde maken. 9 30 Boedaoest 10.00 10 05 10.30 10.30 10 40 10.45 - 11.05 Parijs I (dansmuz.) 1105 Weenen (pop. concert) 11.20 Beriyn (marschen) 11.20 Deutschlandsender (dansmuz.) 11.20 Kalundborg (dansmuz.) 11.35 Droltwich (dansmuz.) 1135 Toulouse (Jazz) 1150 Boedapest (zigeuners) 12 05 Toulouse (Weensche muziek) 13 35 Toulouse (militair concert) Gedeputeerde Staten van Limburg hebben tot het Economisch Technologisch Instituut in Limburg het verzoek gericht te willen overgaan tot de Instelling eener commissie, die van advies kan dienen in zaken betreffende de energiedistributie in Limburg. Het E. T. I. L. heeft aan dit verzoek van Gedeputeerde Staten voldaan en heeft de volgende personen bereid gevonden otn in een biyvende commissie zitting te nemen: De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, mr. dr. A. van Ryckevorsel, heeft na mens H. M. de Koningin aan den burgemees ter van ’s Hertogenbosch, mr. F. J. van Lar>- schot, medegedeeld, dat hem de onderschei ding van ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw is toegekend. Door den commandant der Marie in Indië was een dienstorder opgesteld, waarin ultdruk- keiyk de aanwending van geweld werd ver worpen. Jhr. mr. O. A. H. Michieis van Kessenlch, advocaat en procureur, ild van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Roermond, voorzitter; mr. R. A. H. M. Gieten, oliecteur van het Economisch Technologisch Instituut in Lim burg. Maastricht; J. van Groen, procuratie houder der N.V. Provinciale Llmburgscne Electrlclteltsmaatschappy, Maastricht; prof, dr ir. F. K. Th. van Iterson, directeur der Staate- mynen in Limburg, Heerlen en mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, hoofd ingenieur van het Staatstoezicht op de mijnen, Wylré. 1100 Hulzen (cello recital) 2.50 Hilversum (ptanosynopattons) 3.00 Huiaen (aangrecltal) 4 00 Langenberg (pisnoduetten) 6.15 Brussel I (zang) 5.25 Rome (eollstenoonoert) 6 80 Hulzen (sollsténooncert) 5.50 Brussel I (accordeon) 7 36 Brueeel I (zang) 7.35 Boedapest (zgng en plano) De MarinekrUgsraad was als volgt samen gesteld President mr. W. de Sitter; leden: H. Spits, kapitein-luit. “ter zee: W. F. van Langeveld, luitenant ter zee le klAsse; Jhr. mr. N. J. C. Versluys. luitenant ter zee le kl. (plaatsvervan gend); A. D. A. Peereboom Voller, luitenant ter zee le klasse; fiscaal mr. D. B. A. Franken, secretaris M. Krauss, officier van administra tie der 2e klasse; byzittera mr. J. Sickenga. kan tonrechter te Den Helder, plaatsvervangend president van den Zeekrygsraad, en F. J. van den Poll, luitenant ter zee le klasse, plaatsver vangend lid van den Zeekrygsraad. Na voorlezing van de uitvoerige ecte van be schuldiging nam de Fiscaal het woord voor zyn requisitoir. Bewezen moet worden geacht, zegt spr., het feit dat beklaagde er getuige van was, dat zyn minderen handelingen pleegden, die onder de strafwet vielen en dat hy niets gedaan heeft om hun die behandelingen te beletten. Beklaagde beriep zich op overmacht, omdat de officieren door de muiters stuk voor stuk zouden zijn neergeschoten. Maar zelfs Indien dit zoo ware, kon dit neg niet gelden als ver ontschuldiging voor beklaagde. Het mlsdryf van muitery te volgens spr na de gehouden conferentie met de muitelingen hipt voortgezet. Van dit deel der beschuldiging zal beklaagde dus moeten worden vrijgesproken. Ook het feit, dst hy niet te opgetreden tegen de stokers te weliswaar absurd en het gevolg van een dwazen toestand, maar het la geen MrafrecbteUJk misdrijf. Hierna was het woord aan den verdediger, ir.r. R. J. de Vrieze. Pleiter gaf den Zeekrygsraad in overweging zich ryp te beraden. Hy vroeg tenslotte vry- spiaak. geen ontslag uit den zeedienst en geen ontzegging van de bevoegdheid om by de ge wapende macht te dienen. Spr. vroeg op grond van de artikelen 33, 114, 117, 11», 120 en 133 van het Militair Wetboek van Strafrecht en op grond van art. 27 en 56 van het W. v, 8. een gevange nisstraf van vier maanden met aftrek van den in voorloopige hechtenis doorgebrach- len tjjd (11 Febr. tot 15 Maart) en ontslag nit den militairen dienst zonder ontzegging van de bevoegdheid om b<J de gewapende macht te dienen. Dat de commandant der Zeemacht deze en nog andere ter beschikking zynde vaartuigen niet tegen de muiters aanwendde, bewyst toch zeer zeker, dat ook deze van geweld was. En zeker zou het gelukt zijn de muitery in de kiem te smoren, Indien Je gouverneur van Atjeh en de gewesteiyke mili taire commandant, onmiddeliyk nadat hun de feiten bekend waren, troepen aan boord had den gezonden. Door sprekers wijze van optre den te bereikt, dat H M.’s „De Zeven Provin ciën” in handen van het gezag is teruggeno men, terwyi dit slechts aan twintig menschen het leven heeft gekost. Dit was uiteraard van tevoren niet te voorzien, doch spr. stond dui- deiyk voor oogen, dat met opoffering van de levens der officieren en onder-offlcleren geen gezag kon worden hersteld en het noodeloos zich laten neerschieten door een overmachti gen vyand, te geen plicht. Spr. protesteert tegen de aanklacht, vervat in de ten laste- legging, omdat hy naar beste weten en kun nen heeft gehandeld, volgens plicht, eer en geweten. Uitspraak over veertien dagen. trof het actieve muiterij en zedeiyken moed moeten hebben, speciale geval af te wijken van de diensten- analyse. Droltwich (Reginald New) Huizen (bespeling NCRV-or gel I Droltwich (Reginald Dixon) Parijs I Deu tachlandsender officieren om hun gezag te kunnen haven op het eenige moment, waarop zulks nog mogeiyk was, berust ten volle by ae marlne-autoritelten, die nagelaten hebben allejrfjlecieren, ter handhaving van het gezeg, do voorbaad geweldmlddelen te geven en t ge bruik hiervan uitdrukkeiyk voor te schryven zonder dat zy zich daar later, ieder voor zich, voor zouden hebben te verantworrden. tle-orkeat o. richt) 8 40 Luxemburg aeben) 8.50 Beromünster orkest 1 9 00 Rome (concert) 9.20 Beriyn (Beethoven-concert) 92C Hu.zen (concert) 9 20 Brussel II (omroeporkest) 9 20 Langen berg (Omroeporkest) 9.30 Beromünster (Symphonle-con- cert) 1. opzetteiyk zulks mét de andere, destyds In staat van beschuldiging gestelde en inmiddels in Indië berechte officieren heeft nagelaten geweld te gebruiken tegen de een groot deel aan het muiten geslagen manschappen, toen deze zich o. m. eigenmachtig van wapens en munitie meester maakten of meester hadden gemaakt en met het schip van zijn ankerplaats waren weggevaren; 2. -opzetteiyk heeft nagelaten eenlgen maat regel van geweld naar vermogen aan te wen den tegen meerdere schepelingen, toen deze by de geweerrekken samenschoolden met de ken nelijke bedoeling zich op ongeoorloofde wyze van de geweren meester te maken, vervolgens ver- dachte’s bevel, om de in hun bezit zynde sleu- te'a van de geweerrekken at te geven, niet op volgden, waarby de Inlandsche matroos 1ste klasse S. uitdrukkeiyk een weigerend antwoord gaf en de sergeant-bottelier R. door de man schappen met leergoed geslagen werd 3 opzêtteiyk heeft nagelaten zulks mèt vyr andere officieren met ter beschikking staande vuurwapenen het vuur te openen op de muitende schepelingen, toen verdachte zich met deze officieren, die hy aanvoerde, aan stuurboord vla het tentdek naar de brug wilde begeven en van de zyde van de brug door een der aldaar geposteerde, gewapende schepelin gen by hun nadering een schot werd gelost, het geen door verdachte en zyn mede-officieren als een tegen hen vyandlge daad werd be schouwd; 4. mèt de andere inmiddels veroordeelde oflicleren niet door middel van geweld van te hunner beschikking zynde wapenen heeft belet dat de stuurinrichting werd Ingeschakeld, waar door het schip bestuurbaar werd en daardoor kon en zou wegstoomen; 5. gedurende een vyftal achtereenvolgende dagen, toen ,JX Zeven Provinciën” via den Inüischen Oceaan naar Soerabaja koers zette, mèt de andere inmiddels berechte offi cieren opzetteiyk heeft verzuimd een gewapen- den uitval te ondernemen, met het doel het schip weer onder hun gezag te brengen, niet tegenstaande het belang der zaak, te weten het herstel van den normalen toestand, gewapend optreden vorderde en verdachte’s positie, als ook die van de andere officieren, zulks mogelyk maakte; 6. niet den verelschten maatregel van geweld beeft gebruikt toen eenige met geweren, bajonet of pistool gewapende manschappen in den nacht van 6 op 7 Februari 1933 o. w. de In landsche 'stoker-olleman H. onverwacht vla de walegangen het achterschip binnendrongen, met het doel, eenige geweren van verdachte en van de andere verdachten af te dreigen of in leder geval op te vorderen; en ten slotte 7 geenerlei maatregel van geweld heeft toe gepast toen Zondag 5 Februari 1933 de Inland sche matroos der 1ste klasse K„ van wien ver dachte wist, dat hy tot de muitende* bemanning behoorde, met een pistool in de hand de uit levering van eenige loyale minderen van hem eischte. hoewel verdachte de beschikking had Verder wordt beklaagde o. m. ten laste gelegd gedurende de vyf dagen van de navigatie door de muitelingen nimmer een gewapenden uitval tegen hen te hebben ondernomen. De muiters zorgden ervoor dat de schildwachten de offi cieren bleven bewaken, juridisch gesproken, de minderen beroofden hier de meerderen van hun gezag. Spr zou juridisch de muitery willen zien als voortgezet delict. Beklaagde wist, dat hl| een dergelyken toestand niet mocht ge- doogen. en het schip in den ouden toestand moest herstellen. Hy heeft dus opzettelyk na gelaten maatregelen daarvoor te nemen. „Woog het nut van een dergelyken aanval op de mui ters op tegen de offers?” heeft beklaagde zich afgevraagd. Maat de wet zegt uitdrukkeiyk. dat onder alle omstandigheden het gezag dient te werden gehandhaafd. Ook wordt hem ten laste gelegd, dat hy een mindere in het achterschip heeft toegelaten. Dit is evenwel geen strafbaar feit. Ook de uit levering van geweren als zoodanig levert geen strafbaar feit op. Weliswaar hebben de muiters de officieren bedreigd, maar daarvan jS^Jfte- klaagde geen getuige geweest. Spr. vi hiervoor vryspraak. Tenslotte de beschuldiging dat hy tegen den matroos K. geen geweld heeft georulkt. Aan gezien dezen den beklaagde niet heeft bedreigd behoefden daartegen ook geen maatregelen te worden genomen. De fiscaal zelde tenslotte: „wy moeten ons hoeden een zware straf te eischen. maar de handen op de borst slaan en erkennen dat wy zelf ook in dien voestand kun nen komen te verkeeren. De marine-offlcler die als oudste in dienstjaren het bevel had aan boord van „De Zeven Provinciën", toen deze oorlogs bodem. In handen zynde van de muiters, door den Indischen Oceaan koers zette naar Soerabaja, de luitenant ter zee tweede klas se H. L. v. B., heeft zich Woensdag te ver. antwoorden gehad voor den Zeekrygsraad te Den Helder. Hem wordt ten laste gelegd dat hy. die nend op het oorlogsvaartuig „De Zeven Provinciën”. In den avond vaqp Zaterdag 4 Februari 1933, toen dit schip ter reede van Oleh-leh, eiland Sumatra, op een afstand van ongeveer 1200 meter uit den wal voor anker lag. met geen ander schip in de na byheid dan een onbewapend vaartuig der Gouvernementsmarine, alzoo zich bevond op een plaats, waar, mede in verband met het feit dat noch te Oleh-leh, noch elders in de omgeving doelmatige bestrijdingsmid delen, zooals artillerie of vliegtuigen, aan wezig althans paraat waren, geen on- middeliyke hulp te krygen was: 12 30 12 30 12.35 Parys I 12.30 Droltwich (Henry Hall) 12 50 Brussel I (Salonorkest 120 Brussel I (Grleg-progr.) 135 Langer.berg (IIja Uvechakoff) 2.20 Droltwich (Theater-orkeet) 3 00 Hllvirsum (Decibels) 3.20 Droltwich 4 20 Hamburg (radlo-dansorkest) 4.35 Droltwich Metropole-orkeet) 5 20 Hamburg (Omroeporkest) 5 25 Milaan 530 Hilversum (dlnermuz.) 6 35 Droltwich (dansorkest) 6.20 Hilversum (concert) 7.20 Hilversum (orkestmuz.) 7 20 Droltwich (militair orkest 7.30 Deutschlsndsendsr Bund) 720 Hamburg 7.20 Langenberg (Marlnekapel) De op 30 Juli te Sneek gehouden vergadering van bestuursleden en afgevaardigden van den Kath. Frieschen Bond werd geopend met een welkomstrede van den voorzitter, den Zeereerw. heer W. Overmeer. - Over den flnancieelcn toestand van den bond en zyn afdeellngen werden breedvoerige en, vriendschappeiyke beschouwingen gehouden waaraan door verschillende sprekers deelgeno men werd. Daarna gaf de heer Loerakker een interes sante uiteenzetting van de crisis. Voorts werd de nota >sn wuzlngen in het Kath Friesche Bondsreglemer.t goedgekeurd. Daarna werd op voorstel van den voorzitter besloten om door inschrijving in „Ons Noor den” gelden te verzamelen voor een monument op het graf van den heet Theod. v. d Locs z.g., den jarenlangen w*rdiensteiyken secre taris van den Kath. Fru sAien Bond te Heeren- veen. f Na eenige discusie wrrd den heer T. van der Zee. penningmeester van den Bonti. toege staan om naast deze functie bet lidmaatschap te vervullen van Provinciale Staten. Vervolgens verklaarde de voorzitter, dat het wenscheiyk was Jong bloed in de afdelings besturen te brengen en de politieke actie ,n die organisaties te verlevendigen en te verster vingen. De leden van het bondsbestuur willen daaraan zooveel mogelyk nun medewerking ver- leenen. Na een slotwoord van den heer Loerakker werd op de gebruikelijke vrijte de vergaderlu; gesloten. Te twee uur Woensdagmiddag werd de zit ting van den Zeekrygsraad voortgezet. In zyn repliek bracht de fiscaal allereerst een woord van hulde aan den verdediger voor de sfeer, die hy door zyn uleidoot geschapen heeft, waardoor de Krijgsraad een goed beeld kan krygen van den toestand. Op verschillende punten evenwel, meent spr. Juridisch dat pleidooi te moeten bestryden. Naar spr.’s meening had niet met de mui ters mogen worden onderhandeld, maar had men direct handelend moeten optreden. BATAVIA, 31 Juli. (Aneta). By den Volks raad is ingediend het ontwerp „Crisisordon nantie vreemdelingen»arbeid”; hiervan is af doening op ulteriyk 20 Aug. verzocht. Volgens de Memorie van Toelichting 15 de strekking van dit ontwerp: tydeiyke beP*’'* king van de tot heden geheel onbelemmerde mogeiykheld tot tewerkstelling van vreemd*, hier te lande aan de bepalingen voor Euro peanen onderworpen nieuwe import-krachten. Deutschluidaender Luxemburg (Omroeporkeat) Droltwich DeutacblandMnder (blaaxork Langenberg (concert uit Frankrort) Hulzen (middagconcert) Hilversum (Kovacs La Jos) Te Utrecht vergaderde onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer J. A. Koops te Venlo, het Centraal Bestuur,,yah den Ned. R. K. Mid denstandsbond. Besproken werd de deelneming der afdeellngen ven de aangesloten stands- en vakorganisaties aan het op 11 en 12 September as. te Rotter dam te houden elfde Congres van de N. R. K. M.. dat van buitengewone actueele en practische beteekenis moet worden geacht, speciaal voor de vakorganisatie en de branchegewyze ordening van het middenstandsbedryfsleven. in verband met de Congres-onderwerpen„de beteekenis voor het middenstandsbedryfsleven van de wet op de ondernemersovereenkomsten” en „vestl- glngselschen voor kleine nyverheld, ambacht en detailhandel” (waaromtrent een ontwerp van wet by de Regeering in vergevorderden staat van voorbereiding verkeert). Op verzoek van den Ned. R. K. Bond van Banketbakkerspatroons werd andermaal een be spreking gewyd aan het ontwerp-automaten- wet. Onder de oogen werd gezien in welke takken van mlddenstandsbedrijf mogeiykheld bestaat tot instelling vgn een bedrijfsraad ingevolge de wet-Verschuur. Tenslotte heeft de heer J. van Eek, directeur van de N.V. Ned. Middenstandsbank te Amster dam, een met groote belangstelling aanhoorde voordracht gehouden over bankcrediet tn het algemeen en middenstandsbankcrediet in het by zonder. De heer van Eek vond gelegenheid mede te wyzen op de zoo gunstige werking van het z.g. mlcldenstands-crisls-credfet. waarvan de uitvoe ring aan de Ned. Middenstandsbank is toever trouwd. Het haantje op den toren is onze vriend en vijand tegelijk. Het hangt er maar van af of hij ons mooi weer dan wel regen voorspelt. Erger is de weerhaan in de maatschappelijke samenleving. Zoo’n Jan ongeluk die met alle winden meewaait. Zoo’n ka- rakterlooze die er geen eigen meening en geen eigen richting op na houdt Eene dien men heen kan drijven waar men hem hebben wil. We moeten 11 zorgzaam oppassen nooit, nooit zelf zoo’n draaiend element in de maat schappij te worden en wanneer we een ja-broer tegenkomen, die iedereen gelijk geeft en de huik naar den wind hangtwees er voorzichtig mee! Woensdagavond meldde zich by het hoofd bureau van politie te Amsterdam de 30-Jarige J. L. uit Oss aan. Hy bekende zich schuldig te hebben gemaakt aan ëén of meer diefstallen in Oss is het aantal moeliyk te schatten. De politie aldaar had reeds zyn „opsporing, aanhouding en voorgeleiding” verzocht. Aangegrepen door het goede voorbeeld, dot door vele Ossenaars de laatste weken 13 gegë» ven, heeft hy het de politie maar niet lastig willen maken en zich zelf daarom Woensdag avond aan bet hoofdbureau van politie aan gemeld. Hij zal heden op transport naar Oss gesteld worden. Indien spr. dus toch geweld had zou hy zich daarvoor hebben moeten antwoorden, omdat de marlne-autoritelten op zettelyk nagelaten hebben, hem het nemen van geweldmaatregelen voor te schryven en daardoor artikel 143 tot een doode letter heb ben gemaakt. Onder alle omstandigheden was dus spr. verantwoordeiyk voor de gevolgen van de maatregelen, die worden genomen. Bpr. had van den aanvang af slechts de beschikking over 14 officieren, hem zelf mee- gerekend, waarvan er 10 geoefend waren op het pistool en eenige anderen, die niet stryu- vaardlg waren voor het doel, waarvoor spr ze noodlg had. Tevens een zeer beperkt aan tal patronen. De muiters, beschikten over 80 geweren. 10 15 pistoren, klewangs, handgra naten en 8 mitrailleurs, alles met een heele bergplaats, vol munitie. Wel degeiyk heeft spr. evenwel andere maat regelen van geweld aangewend; ook was spr. er zeker van, dat de aan den wal aanwezige officieren met de landmacht ter hulp zouden komen. Hy achtte het dientengevolge een tac tische fout, om ontydig met de geringe hem ten dienste staande strijdmiddelen, op te tre den. De commandant der zeemacht achtte het voor zichzelf niet verantwoord tegen even- tueele dienstweigering op te treden. zonder zich eerst van den steun der landmacht te hebben verzekerd. gevolgen te bekommeren. Spr. achtte op dat moment gewelddadig optreden een dringend vereischte en er zal wel niemand zyn, zoo zegt hy verder, die niet inziet, dat ik veront waardigd -was op de marinelelding, welke, om de schepelingen niet te verontrusten en te pro- voceeren, heeft nagelaten de officieren open lijk de wapenen te laten dragen. Op last van de marlne-autoritelten was beklaagde ongewapend. Op het oogenblk, waarop de muitery haar toppunt bereikte. zl?h uitend o.a. in het vernielen van meubels enz., was spr. woedend op de muiters en zeer -ekei zou hy zonder aarzelen van vuurwapens ge bruik hebben gemaakt, indien hy ze tot zyn beschikking had gehad, zonder zich om de 8.25 Toulouse (r 8.35 Parijs II net) 9.90 Deutschlandsendar („Der be- trogene Kadi" v. Von Gluck) 10.00 Toulouse (operettemuziek) 10.06 Toulouse (Puccini-concert) 11.20 Toulouse (opera-muzlek) De lezers, die zich drie dagen aan Exweto hebben toevertrouwd, hebben een drietal va- oantledagen doorgebracht, welke in een gou den rand zullen pryken tusschen de reisver halen in het famille-archlef Dat was inderdaad reizen zonder zorg, was inderdaad 100 pet. genot. De heenreis was voorspoedig. Toen het ge zelschap in Utrecht compleet was, vormde zich onmiddeliyk ’n dameskoortje, dat den blanken top der duinen bezong en het liefiyke zonlicht Uet schitteren. Het werd later gereorganiseerd tot een Don Kozakken-koor, dat zich geduren de de geheele reis schitterend geweerd heeft. De juiste vacantie-stemmlng zat er in en bleef er in. Tot het allerlaatste «ogenblik, Zoo groot was de tevredenheid onder de deelnemers dat iedereen maar hoopte, dat het uur van scheiden niet zou aanbreken. Aan alles komt een einde, ook aan een prima geslaagden Ex- weto-tocht, maar na h<|t afscheidsdiner in Eindhoven hadden wy moeite om te zorgen, dat de chauffeur niet voor den aandrang be zweek en naar België terugkeerde in plaats van huis-toe. Dat spreekt boekdeelen, maar er zyn nog andere motieven om aan te toonen. dat de reis, zonder eenige overdryvlng, voor 100 pet. geslaagd is. Want het pechduiveltje kende biykbaar te goed onze route en volgde ons hardnekkig. Een te lang oponthoud in Brussel en pauze in Mo- dave, konden de goede stemming geen moment verstoren. Na den grooten rondloer door Brussel kregen wy nog een extra-toer om de kamers te inspec- teeren. Dat gaf wat oponthoud, maar nu kon den ook alle deelnemers op tyd te» ruste gaan lp eerste klas gelegenheden. De wereldtentoonstelling deed ieder perplex staan. Wat hier door menschenhanden gé- wrocht is, is zoo grootsch en zoo schoon, dst wy geen poging zullen doen om het te beschrij ven, omdat deze poging van te voren tot mis lukken gedoemd zou zyn. Het effect dat verkregen wordt door de avond- verlichting is sprookjesachtig. Dat moet men gezien hebben. De stoutste verwachtingen zullen niet worden teleurgesteld. Het kleurenspel in de grootsche fonteinen voor het hoofdgebouw, de verlichting in de hoofd laan, de rozentuin en zooveel meer, te veel om op te noemen, dwingen tot bewondering en respect voor wat hier gemaakt is. En aan al dat prachtvolle, al dat schoons, besteedden wy slechts enkele uren van onze drie volle dagen. Daar was de mooie heenreis, Antwerpen, de tocht naar en door Brussel. Daar was den tweeden dag de tocht over Namen naar Dinant. Degenen, die de intens mooie natuur hier reeds bewonerd hebben vergeten het hun leven niet en zullen er in iedere vacantle weer naar ver langen. De schoonheid van de Ardennen en het Maasdal behoeft niet meer geprezen te worden. Dinant met zyn onvolprezen Citadel en na Dinant dan door het Maasdal. De hooge style rotsen, de wyde verten met heuvelen en dalen, kasteelen en hulzen, tot het kleinste woninkje toe, een harmonie van schoonheid, een onver- geteiyke bekoring voor het oog. wy hadden bet over pech, maar hebben wy eigeniyk niet heel erg geboft? Dat de techniek kuren heeft, waar tegen wy niets vermogen, weten wy maar al te goed, maar is het niet heel vrlêndeiyk tegen over ons om deze kuur juist te geven vlak by ’t Belgische stationnetje Modane en op een tyd, dat Juist een van dc weinige treinen naar Luik er passeerden? Men beschouwde deze pech een voudig als een extra-tje, oandat een treinreis niet in het programma was opgenomen! Dat toont voldoende aan. hoe de stemming onder het gezelschap was. In Luik een goede nacht rust in een groot hotel. In deze fabrieksstad konden de deelnemers den avond op eigen ge legenheid doorbrengen, maar het pleit ook nu weer voor den geest van de ploeg, dat allen bijeen bleven! Van Luik af werd den derden dag de tocht weer met reiswagens voortgezet. Er was nieuw materiaal uit Holland gearriveerd. Een kwestie van organisatie! Genoten van ons mooie Limburg, dat voor t Belgisch Maasdal niet onderdoet. Toen af scheidsdiner in Eindhoven. Als je nou drie da gen in België hebt doorgebracht, is het toch niet mal, dat Je voor t diner naar een Hollandschen borrel verlangen. Maar... hoven was in verband met de kermis gelegd. De heer Nypels van du Commerce toon de echter een even groote soepelheid als de Belgische douane en ook dit kwam in orde. Aan het diner werden vele vriendeiykheden en dankwoorden gewisseld, waarbij vooral tot uiting kwam dat de V.K.P. zoo goed doet het reiaen van eigen Roomsche gezelschappen ter hand te nemen. Met slechts luttele woorden is hier het ver loop van onze Exwetodriedaagsche verteld. Wilt U er meer van weten, dan is er maar één weg: Gaat mee Aan het reisbureau der VJCJ*. onder Exweto worden gaarne alle inlichtingen strekt. 7.50 Luxemburg 8 00 Hulzen (concert uit Den Haag) 8.10 Beromünster orkeet) 8.20 Droltwich 8 20 Brueeel I 8 2C Rome (gever, oono.) 8.30 Hilversum (Kurhaus: Reslden- 1. v. Carl Schu- Nadat fiscaal en pleiter wederzydsch hun standpunt hebben gehandhaafd, was het woord alsnog aan den beklaagde, die in een uit voerig betoog zyn handelwijze toelichtte. Toen, nadat de lult, ter zee Fels, van boo>d was gegaan, de verantwoording op spr. kwam te rusten, was de toestand als volgt: Spr. had tegen het uitdrukkeiyk bevel van den commandant in, de officieren bevolen de pistolen t« laden. Doordat dit met een fataal oponthoud is gepaard gegaan, was het eerst mogelyk ge weld te gebruiken, nadat de muiters zich van vuurwapenen en munitie hadden voorzien. De verantwoording van deze nalatigheid en de daardoor ontstane onmogelykheid voor de hand- 10.15 Hilversum (voordracht) 11.00 FUversum (voordracht) 19.00 Hulzen (Politieberichten) 2.00 Hilversum (voordracht) 220 Hulzen (Lezen van Chr. lec tuur) 5.00 Hilversum (voor de kinderen) 6.00 Hilversum (voordracht) 620 Hulzen „Vroege t-„~ len”) 7.00 Hulzen (Politieberichten) 7.30 Hulzen (literair halfuurtje) 820 Bruaael II (cabaret-progr.) 825 Hulzen („optocht in de Mld- 8.00 Hllveraum 8 15 Hulzen 10.35 Hilversum 11.20 Hilversum (pop.) 12.00 Hilversum 12 15 Brussel I 12 17 Brussel n 12.45 Luxemburg 120 Brueeel II 125 Luxemburg 1.35 Droltwich 2 00 Hulzen 220 Parijs H 2>30 Hilversum 3.20 Paüjs I 3 35 Dèutachlandsender 4.00 Hilversum 6.00 Huizen (Symphonic hoven 6 20 Brussel I 6 10 Perils 1 7.06 Luxemburg 7.20 Parys II 7 45 Partis II 9.40 Luxemburg 9.55 Kalundborg 10.00 Hulzen 1020 Brussel I 10.50 Pa^js II 11.00 Hllyeraum (Jazz) 1120 Paftja I 11.30 Hllveraum (pop.) In zyn dupliek wees mr. De Vrieze op een paar I. 1. zwakke punten in het betoog van den fiskaal. Als lult. Van B. had gedaan, alles wat in de dagvaarding van hem werd verelscht, zou hy daarmee juist in de kaart van het commu nisme hebben gespeeld. De weerhaan draait naar alle rich-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 6