ONS BIzAuD Debatten het Lagerhuis r f I I i "'•■O "1 I ll h m l I Het nieuws van heden v 1 REDE VAN HOARE I I Duitsche idylle DE BAROMETER O. De vlootkwestie in Amerika JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR BRILLEN ZIEKENFONDSLEVERANCIER f ■R Ég 5S f VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1935 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS f 2.- voor De vergane duikboot •L Mijnramp in Transvaal Levend begtaven Bezoek aan 25 scholen Internationale Justitie in de V.S. Opvolger van Adatsji Onlusten in Schotland i Abessinische rijksgrooten in Aun krijgshaftige uitrusting wordt niet gestaakt Pacten zouden vodjes papier worden Maller geeft een relaas van zyn avontuur by de bandieten De ontvoerde dagblad schrijvers „Leb wohl, Zitrone Rhabar- ber her! Versterkingen op de eilanden in den Stillen Oceaan Manoelescoe Stroenga afgetreden Geestelijke aangevallen te Cow gate bij Edinburg Meest marineleer ling en omgekomen e Passiespelen te Oberammergau DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Burgemeester Waugh in ons land Het huwelijk van Laval’s dochter IE 192 g i «4 Zyn plannen voor de drie weken, die hy hier zal verblijven i ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20c, ingez. med. 40 c p. regelidem op peg. één 55c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek. Telefoonnummer 4330 I I Een oorlog tusschen Abessinië en Italië zou een slag zyn den Volkenbond Weer een nederlaag voor Roose velt in zicht? ACHT EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 252 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD o ik van de een congres gehouden onder leiding van Stalin, waarop nnnr H P indl rpJviTPssrtlsttfzs de richtlijnen voor de wereldrevolutie zijn besproken weer 8 4= In zyn beantwoording van de vragen der Lagerhulsleden, zeide de minister van Bul tenlandsche zaken. Sir Sspnuel Hoare os. van onze slaatjes en groenteschotels. Licht ge* suikerd zal zy voor ons een kostelijke verfris- sching zijn en tegelijk een bloedrelrüglngamld- del en een heulsap van echt Duitsche soort. LONDEN, 1 Aug. (Reuter.) Te Cowgate nabij Edinburg hebben gisterenavond ernstige anti katholieke onlusten plaats gehad. Een Katholiek geestelijke. Collins, wilde zich naar zijn garage begeven, doch hij werd door een woedende menigte aangevallen. Kort daarop werd hy door een aantal deel nemers aan een Katholieke vergadering, welke In de nabijheid plaats had. ontzet. Een van de verdedigers van den priester, dc voorzitter van een katholieke vereenlglng. Jack Higgins, werd zoo ernstig mishandeld, dat hy in een ziekenhuis moest worden opgenomen. WASHINGTON, 1 Aug. De Senaatscom missie voor het bankwezen heeft het wetsont werp, dat het instellen van vorderingen tegen de regeering op grond van de goudclausule be oogt te verbieden, naar den senaat teruggezon den met een wijziging, die een nederlaag voor Roosevelt beteekent. BOEKAREST. 1 Aug. «Reuter.) De minister van handel, Manoelescoe Stroenga. heeft den Eersten minister zijn ontslag aangeboden, om dat hij zich met de door de regeering «gevoerde bultenlandsche handelspolitiek niet kan ver- eenlgen. Italië gaat ap de Jaarbeurs propaganda maken voor zijn producten. l te den JOHANNESBURG, 1 Aug (Reuter). AUe hoop is opgegeven om de 3 Europeesche en 74 Inland- sehe tr.ynwsrksrs, die gisteren in de Manfieid- steenkoolmljn, na een ondergrondsche ontplof fing, levend werden begraven, nog te redden. Debatten in bet Lagerhuis over de bultenland sche politiek. Stand op Vrijdag W uur vjm; 7*44 Vorige stand: 765A De Burgemeester van Albury aal eenige dagen te Amsterdam blijven, voor hij een reis door Nederland maakt, welke naar verwacht wordt, ten minste drie weken zal duren. Van zeker 25 scholen in Nederland heeft Mr. Waugh na de aankomst van de „Uiver” in Mel- d door alle leerlingen der scholen. Deze scholen liggen In verschillende gedeelten van het land en de burgemeester heeft op alle brieven geantwoord en beloofd een bezoek te zullen brengen. Daar naast ontving hij nog vele afzonderlijke brie ven, vooral van schoolkinderen. ..Voor geen geld van de wereld zou tk willen verzuimen al die kinderen, die mij zoo vriénde lijk «chreven. te bezoeken,” heeft Mr. Waugh verlSaard. LONDEN, 1 Aug. De minister van Bulten landsche Zaken. Sir Samuel Hoare, sprekende namens de regeering, zeide in het Lagerhuis ojn. dat Engeland de Vereenlgde Staten ge durende het geheele conflict tusschen Italië en Abessinlë breedvoerig op de hoogte heeft gesteld van het Britsche standpunt en over den ernst, waarmede het den toestand beziet. Met groote voldoening heeft hij er dan ook kennis van genomen, dat de Amerikaansche regeering een zelfde houding aanneemt. De minister dankte de sprekers voor hun ..reserve en nauwkeurigheid.” waarmede zij de Italiaansch-Abessinlsche kwestie hebben be handeld en kwam vervolgens te spreken over de interpellaties van den leider der oppositie, Lansbury. Het voorstel van Lansbury een eco nomische wereldconferentie bijeen te roepen, is te onomschreven dan dat de minister zich er nader mede zou kunfken bezighouden. Zitting van den Volkenbondsraad, welke Don derdagmiddag zou worden gehouden,, is ver daagd tot heden: Mussolini weigert de ont werp-resolutie te aanvaarden. ten dat de Vereenlgde Staten het voornemen hadden, na het afloopen van het vlootverdrag van Londen en Washington. Amerikaansche eilanden in den Stillen Oceaan te versterken, slechts op vermoedens benutten. MOSKOU. 1 Aug. (Reuter). Omtrent de ramp van den Sovjet-onderzeeëer in de Finsche Golf wordt nader gemeld, dat de meesten van de 55 opvarenden lerlingen van de Sovjet-school voor marine-offlcieren waren. Men zal trachten het schip te lichten en de slachtoffers zullen In dat geval op staatskosten te Kronstadt ter aarde worden besteld. De Sovjet-regeering heeft besloten aan de familie van elk slachtoffer 1000 roebel uit te keeren, benevens pensioen. GENèVE, 1 Aug. (Reuter). De op hedenmiddag bepaalde raadszit ting is tot morgen verdaagd. De reden hiervan is, dat Italië weigert zich met het Engelsch- Fransche voorstel accoord te ver klaren, dat Abessinië zal worden uitgenoodigd tot de besprekingen tusschen de drie groote mogendhe den over het vraagstuk in zijn ge heel, voorts, dat de raad het initia tief tot deze besprekingen neemt en ten slotte, dat voor de beëindiging daarvan en het weder bijeenroepen van den raad een termijn n.l. 4 September - wordt bepaald. .IJN, 1 Aug. (Havas.) Ontkend wordt, opvoering van het Passiespel te Ober au zou worden gestaakt. ts sou men de kleinere religieuze stuk- •Ike tusschen de groote voorstellingen, maal in de tien jaar worden gegeven, opgevoerd, door een antl-semietisch De heer Alfred Waugh, de Burgemeester van Albury. Nieuw Zuld-Wales (Australië), die, toen het K. L. M.-vliegtuig „Uiver” als deelnemer aan de LondenMelbourne-, race nabij Albury In nood verkeerde. bU de noodlanding zooveelhulp aan de Neder- landsche vliegers heeft verleend, vertoeft op het oogenbllk te Londen. HU heeft eenigen tijd een toer op het continent gemaakt, van welken hy Woensdag in zijn hotel te Londen terugkeerde. Vrijdagavond zal hU weer uit Londen veftrekken om Zaterdagochtend in Nederland aan te komen. Wanneer de Italiaansche regeering klachten heeft Jegens de Abessinische regeering, laat zy die dan op de behoorlijke en regelmatige wijze te berde brengen. Zij zal den Volkenbond be- reio vinden zijn volledige en onpartijdige aan dacht aan het gewal te wijden. Het Lagerhuis kan er op vertrouwen, dat de regeering allen beschikbaren invloed zal aanwenden om de PARIJS. 31 Juli CA.N.P.) Het huwelijk van de dochter van den Franschen minister-presi dent, José Laval, met graaf René de Chambrun. zoon van generaal Chambrun en gravin de Chambrun-Longworth, Amerikaansche van ge boorte, zal, zooals reeds eerder gemeld werd, op 2C Augustus a s. te Parijs worden gesloten. Vele Amerikaansche gasten zullen de plech tigheid bijwonen, os. Mn. Alice Roosevelt Longworth. Het bruidspaar sal de wittebroods weken in de Vereenlgde Staten en Canada door brengen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tulwfoon Administratie 4330, Redactie 4220 ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Dagblad uitgegeven door de H.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Mat geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogar dat een oorlog tusschen Italië en Ethiopië uiterst betreurenswaardig en fataal zou zijn, aangezien het een oorlog tusschen het blanke en zwarte ras zou zijn, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. Deze oorlog moet ten koste van alles voorkomen worden In haar rubriek ..Rasse, Erbe, Gesundhelt," dus uit ras-biologische motieven, neemt de Frankische Tageszeitung afscheid van den ci troen. In werkelijkheid is het motief natuurlijk van economlschen aard. Men moet in Duitsch- land den invoer namelijk zooveel mogelijk in perken, omdat men gebrek heeft aan den „ner- vus re rum.'' LONDEN. 1 Augustus. De leider der Labour- oppoaitie, Lansbury, zette heden in den Aan vang van de debatten over de bultenlandsche politiek uiteen, dat na den oorlog de volkeren der wereld zich hadden verbeeld, dat thans een tijdperk van vreedzame ontwikkelingen zou intreden. Men had gemeend, dat de ont wapening van Dultschland zou moeten lel den tot een algemeene ontwapening. Ondanks alle pogingen van Henderson en anderen staan echter thans Engeland en Europa voor een verschrikkelljken toestand. De oph<x>ping van bewapeningen heeft de wereld niet van den oorlot H9M. In de eerste plaats zal de burgemeester zich naar Amsterdam begeven, om zijn ambtgenoot Dr. W. de Vlugt een bronzen maquette aan te bieden, waarop de Inwoners van Albury afge- beeld staan wanneer zij de gestrande „Uiver” uit het moeras van Albury trekken, waar het toestel was neergekomen. Spoedig na zijn aankomst te Amsterdam op Zaterdagochtend hoopt Mr. Waugh ook den Eer sten Minister te ontmoeten, terwijl bij bet op prijs zou stellen door H. M de Koningin in audiëntie te worden ontvangen on. Haar per soonlijk namens de Inwoners van Albury en M bevolking van Australië te danken voor de On derscheiding, welke ZU hem heeft willen ver- leenen. Eindelijk heeft Mr. Waugh een afspraak met I den heer Plesman, den Directeur van de K. L. M rampspoeden te keeren, die een oorlog zouden velgen. Terwijl de Volkenbondsraad in zitting bijeen Is. Is het spreker onmogelijk nadere aan duidingen te geven over den volgenden stap dien de Engelsche regeering al dan niet zal doen in situaties, die nog niet ontstaan zijn, maar wél wilde spreker zeggen, dat zoolang er een kans op vrede is, Engeland deze zou vast grijpen en er het beste van zou maken. Vervolgens besprak de minister nog de vloot- kwestie en het Oostpact, waarna de debatten werden gesloten. Spr. deed vervolgens een beroep op de re geering haar ontwapenlngspolltiek bekend maken en mededeellngen te doen over stand der ontwapeningsconferentie. Welke po litiek denkt de regeering te gaan voeren in de kwestie van den luchtoorlog? Hoe staat het taet het gebruik van gifgassen? De Engelsche regeering moet toch in de kwestie van de afschaffing van het luchtwapen en de inter- nationallseering van de verkeersluchtvaart het initiatief nemen? Het is tijd dat Engeland deze problemen zonder verwijl In de Volken bondsvergadering voorlegt, zoodat daarover be slist zal kunnen worden. Lansbury vroeg vervolgens den minister van bultenlandsche zaken een uitvoerige verklaring af te leggen over het Italiaansch-Abessinlsche geschil. De Labourpartij heeft lederen maat regel der regeering gesteund, die nauwkeurig aansloot bij de verplichtingen van Enggjand op grond van het Volkenbondshandvest. Het is onbegrijpelijk hoe volkeren, die niet in staat zijn hun schulden te betalen, zich expedities kunnen veroorloven van de voorgenomen soort. Voortgaande bepleitte Lansbury het weer bijeenroepen van de economische conferentie, die het geheele terrein der economische pro blemen zou moeten bespreken, welke den we reldvrede in gevaar zouden kunnen brengen. Sir Herbert Samuel (liberale oppositie) vroeg tal zijn redevoeringen inlichtingen over het luchtpact van de Wes.t-Europeesche mogen 1- heden. GENEVE. 1 Aug. (Reuter) Voor de rech- ter-vacatdre by het Permanente Hof van In ternationale Justitie te Den Haag, ontstaan door het overiyden van Adatsji, komen ook in aanmerking een lersch Jurist Mum^ghan en de Amerikaansche rechtsgeleerde James Brown Scott. De geheele candldateniyst. die door den Vol kenbond is gepubliceerd, bevat 34 namen. De conservatieve brigade-generaal Spears richtte in zijn redevoering scherpe aanvallen op Italië. De verontwaardiging over de Intimidatie der zwakken door de sterken neemt steeds meer toe. En zoo moet ook de citroen het loodje leg gen. Men wil in het Derde Ryk echter niet erkennen, dat men In nood is en maakt uit den nood een deugd. Men verschuilt zich ach ter beginselen als weleer de vos achter de zuurheid der druiven, toen ze te hoog ningen. Daarom moet het „rassische”, die voor alles, vaarwel, citragh hier met de rabarber! „wy, Duitschers”. schrijft het genoemde blad, „denken heden ten dage anders, wy zyn tot bezinning gekomen. Wy hebben de betee- kenis leeren kennen van bloed en bodem. Wy weten, dat ons volk zich slechts dan hand haven kan in den stryd der volkeren onder elkander, wanneer het zyn vermogen niet ver brast met bultenlandsche geliefden en wan neer het zyn aard zoo bewaart, als zyn Schepper heeft gegeven. Deze aard met haar karakter en prestaties is gebonden aan de kwa liteit van het bloed. En het bloed is weer ge bonden aan den grond. Slechts de voortbreng selen der Duitsche aardkluiten scheppen Duitsch bloed. Vaarwel, citroen! Wij hebben je niet meer noodlg. Onze Duitsche rabarber zal je In alle opzichten vervangen. In alle Duitsche gou wen kunnen we rabarber het heele Jaar ver krijgen. Bijna kosteloos. Zy zal bet zuur zyn De „Information” verneemt uit Londen, dat Mussolini volgens de laatste uit Rome al daar ontvangen berichten de ontwerp-resolutie, die Laval en Eden aan baron AIolsl hadden voorgelegd, als geheel heeft verworpen. Wetsontwerpen ter contingenteering van ver schillende stoffen ingediend. WASHINGTON, 31 Juli. (Reuter.).De Mi nister van Marine, Swanson, verklaarde In de persconferentie, dat het Ministerie van Marine overweegt nieuwe versterkingen aan te leggen in den Stillen Oceaan na 31 December 1936, en tevens den bouw overweegt van nieuwe slag schepen en kruiser, om op gelijken voet te biy- ven met de vlootversterklngen van andere mo gendheden. Swanson verklaarde echter, dat het niet In de bedoeling lag het aantal steunpunten fh den Stillen Oceaan te verhoogen voor den afloop van het Londensche vlootverdrag. Op een vraag met betrekking tot de Phillp- pynen. het standpunt der Amerikaansche Azia tische vloot, antwoordde minister Swanson: „Voor het geval wy de Phllipptjnen zouden verliezen, zouden wy misschien een ander steunpunt moeten zoeken.” De minister van Marine verklaarde verder, dat de Vereenlgde Staten ondanks de mededee- lingen, dat Engeland voornemens Is in de aan staande zeven jaren 750 millioen dollar uit te geven voor de moderniseering der vloot, zich aan het bouwprogramma In de Simson-wet vastgelegd zullen houden, behalve met betrek king tot slagschepen en kruisers. Met betrekking tot de slagschepen zullen de Vereenlgde Staten zich richten naar hetgeen andere staten zullen doen. Deze verklaring van dën Amerikaanschen minister van Marine werd afgelegd slechts en- kdc nadat president Roosevelt in de Persconferentie had verklaard, dat de geruch- „Een der moeliykste kwesties, waar de we reld zich thans voor geplaatst ziet en waar voor zy zich in de naaste toekomst nog meer geplaatst zal zien, is het probleem der staten, die koloniale ryken bezitten en de staten, die geen koloniale ryken bezitten. Het probleem der bezittenden en niet-bezittenden. Al zyn de kwesties nog zoo moeiiyk, toch mogen zy niet worden opgelost door gebruik making van geweld in eenig deel der wereld, doch door verzoening, regeling en overeen stemming.” PEKING. 1 Aug. (Reuter) De vertegen woordiger van het D. N. B. te Peking. dr. Müller, die door bandieten was ontvoerd, is heden te Peking aangekomen. Müller denkt, dat ook de Engelschman Jones binnenkort zal worden vrygelaten. Er bestaat geen gevaar, dat men Jones zal mishandelen, evenwel hebben de bandieten -en- maal gedreigd hem te zullen ophangen; zij hadden den strop reeds om zyn hals gelegd. Tydens de gevangenschap werden zy door de bandieten rykeiyk voorzien van voedsel en sigaretten, doch men had hen van alles be roofd. Zelfs had men hen in Chineesche klee- ren gestoken. Omtrent de gevangenneming deelt dr. Mül ler nog mede, dat de auto naby Pao TBJatig van belde zijden op een afstand van 40 meter werd beschoten met geweren en een mitrail leur. Het is een wonder, dat niemand vier Inzittenden werd gedood. Aan de Duitsche rabarber willen wy goed maken, wat wy gezondigd hebben aan de bultenlandsche citroenen.” „Am Deutschen Rhabarber soil das Deut sche Blut genesen, want zij is en daarop komt het vooral aan „byna kosteloos” te krijgen en haar verbruik brengt niet het be zit der baitenlandsche valuta In gevaar.” schryft de ..Relchspoet" tnet meedoogenloos sarcasme. Zulke kleine dingen toonen de situa tie zooals zy is. Een open bekentenis zou sym pathieker zyn dan dit verstoppertje spelen, dat wel In het ..Land wo die Zltronen blühen'' een kwaadaardige echo moet wekken, wat ten gevolge kan hebben, dat de citroen revanche neemt en, de besparing door rabarber weer te niet doet. ErnaUg ongelak by tankboaw te Pernis. Een doode en drie gewonden. De conservatieve afgevaardigde. Vivian Adams, zeide, dat Engeland niet.zou mogen terugschrikken voor de scherpst» maatregelen, zooals het afsnyden van steenkoolleveringen en het sluiten van het Suez-kanaal, wanneer Italië zou biyven vasthouden aan z(jn tegen woordige Abessinische politiek. De na den oorlog gedane pogingen om vreed zame regelingen in de plaats te stellen van oorlogen zouden verydeld worden. De kleine en zwakke landen zouden de bescherming, waar van zy zich afRankeiyk hebben gesteld, ern- stig’ïn gevaar gebracht zien. De pacten, die moeizaam zyn afgesloten ten behoeve van grootere veiligheid In Europa zouden weinig meer lyken dan vodjes papier. De reacties bul ten Europa zouden niet minder betreurenswaar dig zyn. Gedurende generaties, aldus Sir Sa muel Hoare, hebben wy In Groot-Brittannië en onze vrienden in Frankryk een wyze en edel moedige politiek gevoerd voor het uit den weg ruimen van verschillen tusschen de blanke en gekleurde rassen. Een oorlog, die uitgeroe pen zou worden tusschen blanke en het zwarte ras zou onduldbare hinder palen werpen op dezen weg van ver zoening en onderling begrip. Gelyk spreker het Lagerhuis reeds had verteld, staat de En gelsche regeering niet onsympathiek tegenover de Italiaansche behoeften Inzake expansie en haar optreden sedert den oorlog heeft getoond, dat haar sympathie meer Is dan leege woor den. Voortgaande besprak Sir Samuel Hoare de verschillende vragen van Lansbury in zake de ontwapeningskwestle, waarby hy het volgende uiteenzette: Wat de afschaffing van den luchtoorlog aan gaat, heeft de Engelsche regeering reeds*-Jhet initiatief genomen. De ontwerp-overeenkoTBt is op 15 Maart 1933 voorgelegd aan de Ontwa peningsconferentie. Het is door deze confe rentie aanvaard als basis voor een toekomstig verdrag. Wat de kwestie van het weer byeenroepen van de Ontwapeningsconferentie betreft, zeide Hoare, dat geen werkeiyke vorderingen op het gebied der ontwapening bereikt kunnen wor den voor de tegenstelling tusschen het Duit sche en het Fransche standpunt verminderd, zooal piet overbrugd zal zyn. De regeering zal alles doen wat in haar vermogen is om deze meeningsverschlllen uit den weg te ruimen. De minister van Buitenlands^;.^ Zaken be handelde vervolgens de „verschrlkkeiyk moei lijke Abessinische aangelegenheid” van welkei ernst de regeering zich volkomen bewust is. Maar juist daarom hoedt de regeering zich voor overyide stappen. De uitwerking van een oer log tusschen Italië en Abessinlë zal van het grootste nadeel zyn voor den Volkenbond, on verschillig of de oorlog kort of lang, of Itaüe dan wel Abessinië de overwinnaar zou zyn. het „rassische”, die uitvlucht er by worden gehaald. De.arom: De nieuwste Amerikaansche bommenwerper21 meter lang, is toegerust met vier machinegeweren, welke op den neus, achter de vleugels en op den romp zijn ingebouwd

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 1