t w 1 I I' E i HANDEL MET RUSLAND f VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1935 Contingenteeringen Wetaontwerpen ingediend NED. JAARBEURS mr. Oude moord te Oss opgehelderd PATER JACOBS M.S.C. PASTOOR CH. QUERELLE Audiëntie Een lang verdacht echtpaar De handel met Italië te De politieke toestand WIELRIJDER AANGEREDEN DOOR EEN AUTO GEGREPEN GEVAARLIJKE CHAUFFEUR Voorbeeldige straf ERNSTIGE AANRIJDING De gulden tydelyk veilig toen GEVOLGEN VAN HOOIBROE1? DIEFSTAL VAN VEE Wijziging der behandeling van den invoer Handelsmoeilijkheden met Denemarken Terugloopende invoer en stijgende uitvoer Ernstig ongeluk bij tankbouw Italiaanache producten op de Jaarbepra Plotseling overgestoken zonder teeken te geven Oprichting van een buizenfabriek in IJmuiden Twee-jarig jongetje te Deurne overreden en gedood Prins Michael van Roemenië brengt een bezoek aan Brussel. De ont vangst aan het Noorderstation VARKENSGEHAKT VOOR DE WERKLOOZEN DEVIEZENSMOKKELAAR IN DE VAL ECHTELIJKE TWIST IN EEN AUTO NIEUWE INDUSTRIE IN NEDERLAND M nes” rdaa 5! zy opgenomen. Dokter O. Dykstra achtte onmld- deliyke overbrenging naar het Diaconessenhuis noodzakelijk. De toestand van bet kind is zor- geiyk. Grootere reductie op de terugreia- biljetten voor de bezoekera Een arbeider gedood en drie ge wond, waarvan twee ernatig Minister Slotemaker de Bruine neemt afacheid In vergelijking met het vorig jaar ategen vooral de opdrachten aan den Nederlandachen Scheepsbouw Londenache bladen over den terugkeer van dr. Colijn Noodlottige twist in een café De kantonrechter komt er aan te pa* Boerderij en 100.000 pond hooi te Ommen door het vuur vernield De vaste lasten Onderhoud met Slingenberg A H' gaan le halfj. 1934 4918 9952 3507 helft ■at maken product Is wurschyniyk j. Om aan deze activiteit reeds nu uiting te geven, is van Itallaansche zijde besloten een Naar wy uit betrouwbare bron vernemen heeft de Directie van de Ned. Spoorwegen besloten de reductie op de terugrelsbiljetten voor de bezoe kers van de Jaarbeurs te Utrecht te verhoogen van 50 pet. op 80 pet. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den invoer van chilisalpeter en natron-salpeter. stikstofhoudende kunstmeststoffen, kalkstikstof en ammonlakwater. Dezer dagen is, in opdracht van de Neder landsche Veëhouderycentrale, een aanvang ge maakt met de fabricage van zuiver varkensge hakt in blik. De te verwerken varkens zijn eenl- gen tijd geleden afgenomen met het doel daar door steun te verleenen aan de varkenspryzen en zyn geconserveerd geworden in de koel- en vrieshuizen. Ook zal speciale aandacht gewijd warden aan de aesthetische verzorging der deelneming. Een adviseur uit Rome zal daartoe zijn medewer king verleenen. Pater Jac. Jacobs, missionaris van het H. Hart, geboren te Rijen (N. B.) de bekende leider van „Credo Pugno" in het bisdom Roermond, sa! 14 Augustus zijn zilveren priesterfeest vieren. hoofd van de wordt gemaakt, doch de zi!n, evenals ven. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Vrijdag geen audiën tie verleenen. ge- van nog Ij—* rende nten. J. v. d. Cr. een autobestuurder te Nijmegen diö reeds meermalen door roekeloos rijden ern stige ongelukken veroorzaakte, onlangs te 81e- bengewald een kommies dood reed en nu pas weer op den weg NijmegenVenlo by Heumen een ijscoventer zeer ernstig verwondde, moest zich voor den Njjmeegscben kantonrechter we gens roekeloos rijden in staat van dronkenschap en aanranding der openbare zeden verantwoor den. Tegen J. v. d. Cr. werd geëlscht drie maan den gevangelnsstraf en twee Jaren lang ontzeg ging van het recht een auto te besturen. Donderdagmorgen heeft e Bruine, in verband met zijn Charles Francois Eugène Querelle werd ge boren op 29 Juli 1878 te Amsterdam, en 15 Aug. 1902 priester gewyd. Daarna was hy ka pelaan te Wervershoef totdat hij 16 Maart 1907 kapelaan van de St. Lambertuskerk te Rotter dam werd. In 1919 werd hij benoemd tot pastoor te Achthuizen, terwijl in 1925 zijn benoeming tot pastoor in Tultjenhorn volgde. Op 1 Oct. 1927 werd hy pastoor van de St. Elisabethskerk te Rotterdam. Maandagmorgen te tien uur wordt de plech tige H. Requiem-mis voor de zielerust van den overledene in de St Elisabethskerk opgedragen. In aansluiting aan het vorige bericht betref fende de moeiiykheden in de handelsverhoudin- gen met Denemarken kwam ons nog ter oore dat met ingang van Donderdag de Deensche in voer in Nederland niet meer behandeld zal wor den op basis van de in Januari j.l. gemaakte afspraak, doch dat Inplaats daarvan voor dezen invoer uit Denemarken autonome contingenten zullen gelden. Onze handelsbalans met Denemarken zoo kan hier nog aan toegevoegd worden welke steeds actief is geweest, is, tengevolge van de maatregelen en restricties door de Deensche Regeerlng. omgeslagen in een voor ons nadeellge balans. In verband met de onderteekening van de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Italië, waardoor de oommercleele relaties tus schen belde landen zyn vastgesteld, zal van Itallaansche zijde getracht worden een groo tere belangstelling te wekken op de Neder landsche markt voor Itallaansche producten. Donderdagmorgen is by den tankbouw op *t terrein van de Bataafsche Petrol. My. op de Vondelingenplaat te Pemis een ernstig onge luk gebeurd. Zes werklieden waren bezig een plaat te leggen op het dak van de tank, toen plotseling de plaat ging schuiven en terecht kwam op de tien meter hooge stelling waarop de werklieden stonden, waardoor de consol, waarop de stelling rustte, brak. Vier arbeiders vielen naar beneden. Woensdagmiddag om kwart voor drie had op de Heemsteedsche Dreef te Heemstede een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuur I door A. V„ wonende te Amsterdam, en een wielrijder, genaamd K. M„ wonende te Win schoten. Het ongeval nad plaats, doordat de wielrij der, die reed in de richting HaarlemBenne- broek, plotseling van rechts naar links den weg overstak, zonder dat hy te voren daartoe een teeken had gegeven, zoodat hy door den achter hem aankomenden auto werd gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hy aan het hoofd werd gewond, terwijl zyn rywiel wera vernield. Na ooor een ter plaatse verschenen dokter te zyn behandeld is hy naar zyn verblyfplute, by familie te Heemstede, overgebracht. Men acht het mogeiyk, dat hy tengevolge van de besprekingen van de afgeloopen weken besloten heeft, een minder negatieve politiek te gaan volgen, en de radio-rede welke de ko mende week verwacht wordt, wordf niet alleen in Nederland met groote belangstelling ver wacht. grootsch opgezette deelneming aan de Utrechtse he Jaarbeurs in te richten. Deze deelneming zal, wat oppervlakte betreft de grootste zyn. Reeds thans hebben zich meer dan 50 Itallaansche firma’s bereid verklaard met hun artikelen naar Nederland te ko men. Verwacht mag worden, dat dit aantel nog in niet geringe mate zal stygen. Donderdagmiddag te 2 uur had op het depar tement de overdracht plaats van de portefeuhle van Sociale Zaken aan den nieuwen minister mr. M. Slingenberg. Woensdagmiddag omstreeks vier uur is het tweejarig 'zoontje van den heer A. Manders te Llessel (gem. Deurne) door een passeerenden auto gegrepen en op slag gedood. De Ossche onthullingen worden met den dag opzienbarender. Nauwelyks zyn de daders van het eene misdryf aan de justitie overgeleverd of nieuwe aanhoudingen vinden plaats en an dere oude schanddaden komen uit het warnet naar voren. De Kon. Marechaussee is er naar de „Tele graaf" meldt, thans wederom in geslaagd een cude moordzaak tot klaarheid te brengen en tegen den dader den Ossenaar K. v. B., zooveel bewyzen te verzamelen, dat zyn veroordeellng als een feit kan worden beschouwd. In den avond van den 12en December 1929 bevond zich in het café van een zekeren De L. op den Heuvel een groepje Ossenaren en ver schillenden hunner verkeerden danig onder den invloed van.sterken drank. Op een zeker moment raakte de 29-jarige O. van Galen in een woordenwisseling met K. v. B. Het twistgesprek ontstond, zooals gewooniyk, over een vrouw en de gemoederen raakten danig verhit. Toen Van Galen even later voor een wyle de gelagkamer verliet, en zich naar de binnen plaats begaf, werd hy in een smalle tussenen- gang, die naar het plaatsje voerde, onverhoeds van achteren aangevallen en met een groot mes in den rug gestoken. Zwaar gewond en hevig bloedend kwam de getroffene de gelagkamer weer binnen gestrompeld waar hy op een stoel neerviel. Van hier werd hy naar een dokter ge bracht. Hoewel er tegen v. B. ook destyds zware ver denking bestond, bleef desondanks het zware misdryf tot dusver onopgehelderd, hoofdzakelyk doordat de toeschouwers allen volgens Ossche ge woonte verklaarden niets te hebben gezien. Thans heeft de reeks van onthullingen in Oss ook in deze oude moordzaak licht gebracht. De doodeiyke verwonding zou, zoo' vernemen wy, met een broodmes zyn toegebracht. v. B. is een berucht type uit de onderwereld. Benige weken geleden, tijdens de groote schoon maak, werd hy gearresteerd in verband met een roofoverval te Maren gepleegd op den kassier van de Boerenleenbank en waarby ook hy tot de rooversbende zou hebben behoord. De 34-jarlge C. de wyze, wonende te Rotterdam, was onmiddeliyk dood. De 29- Jarige E. C. Bykerk uit Schiedam en de 22- jarlge H. C. Byi uit Vlaardingen bleken zeer ernstig te zyn gewond. De vierde per soon bekwam slechts lichte verwondingen. Dr. Mol uit Hoogvliet verleende de eerste geneeskundige hulp. De gewonden werden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. De „Financial News" wydt een uitvoerige be spreking aan de Nederlandsche kabinetscrisis «n aan den terugkeer van dr. H. Colyn als hoofd van de regeerlng. De gevolgtrekking wordt gemaakt, dat iedere poging tot verzet door de katholieke en socialistische partyen te zamen genomen tot gevolg kan hebben dat het kabinet ten val wordt gebracht evenals de vorige regeerlng ten val is gebracht. De gulden is op het oogenblik wederom veilig gesteld. Een gedeelte van het goud, dat verle den week moest worden afgestaan, begint reeds terug te vloeien. Het lydt echter geen twyfel dat deze crisis het land een stap verder heeft gebracht op den weg naar devaluatie. Wanneer een gedeelte van het verleden week verloren goud terug is gekeerd, dan bestaat er Keen reden waarom dan een gedeelte van de verloren positie niet sou worden herwonnen Het geheele moeliyke en schadeiyke proces van deflatie zou opnieuw moeten worden begonnen De maatregelen om het budget in evenwicht te brengen, hetzy dat die worden afgekondlgd by Met een beperkte deflatle-politiek stemt de minister ten volle in; hy schaart zich geheel aan de zyde van het kabinet-Coiyn. Ten aan zien van de z.g. „consequente deflatie" gaf hy te kennen, dat aantasting van de hoofdsom der vaste lasten groote verlichting zou kunnen be- teekenen als die wettelyk uitvoerbaar was, maar hy acht haar niet wettelyk uitvoerbaar en is van meenlng, dat zy practlsch niet toe te passen is dóór de ongelykheden, dus onrecht vaardigheden, die zy zou scheppen. Veel goeds verwacht de heer Slingenberg van de industrialisatleplannen van minister Gelissen. Men kan daarmee de werkloosheid niet wegnemen, maar zy zullen de werkloos heid binnen zekeren tyd aanmerkelyk kunnen verminderen. Zooals de cyfers zich thans ver houden, zouden zy 100.000 van de 450.000 werk loozen op den duur aan arbeid kunnen helpen. Donderdagnacht is, na voorzien te zyn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam overleden de Z. E. heer Oh. F. E. Querelle, emeritus pastoor van de St. Elisabethskerk aldaar. mln. Slotemaker de -overgang naaf het departement van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen, afscheid genomen van de ambte naren en de hoofden van de buitendiensten oy het departement van Sociale Zaken. De minister zeide met leedwezen heen te uit den kring van hen, met wlen hy de beide laatste jaren dagelyks had samengewerkt en dankte allen voor de by den arbeid steeds on dervonden hartelyke medewerking Mr. A. L. Scholtens, secretarls-generaal van het departement en dr. N. M. Josephus Jitta. v oorzltter van den Gezondheidsraad, vertolkten achtereenvolgens de gevoelens van de departe mentsambtenaren en de hoofden van dienst je gens den scheidenden minister zy spraken de groote waardeering van allen uit voor de wyze. waarop de minister het departement had gele'd en uitten hun hartelyke wenschen voor de oe- komst van den minister in zyn nieuwe ambt. Sedert langen tyd hielden de douanen Wyler een echtpaar uit Nymegen in het oog, dat hen zeer verdacht voorkwam. Elndeiyk ge lukte het den Duitschen kommlezen beide ver dachten by het overschryden der grens te Beek by Nymegen aan te houden. Terwyi op de vrouw niets verdachts gevonden werd en men haar dus vry uit moest laten gaan, liep de man in de douaneval als gelschleber. Na lang zoeken vonden de Dultsche beambten in een lucifersdoosje, fyntjes onder een laag lucifers verborgen, een biljet van honderd markt, dat de man geïnd had op zyn registermarkcheck en dat hy naar Nederland wilde smokkelen. Tege- lykertyd namen de kommlezen op hem in be slag een pas, terwyi hy te kennen gaf slechts een dagpasje in zyn bezit te hebben, ten einde de beambten te kunnen overtuigen, dat hy op relschecks reisde en bovendien wilde verhinde ren, dat de kommlezen zouden kunnen nagaan, hoeveel reismarken zy of hy pas reeds opge nomen had. De verdachte liep nu heelemaal vast en werd onmiddeliyk voor den snelrechter te Kleef gebracht, aan wlen hy toegaf gedu rende den laatsten tyd 500 mark uit Duitech- land naar Holland gesmokkeld te hebben. De Kleefsche rechtbank veroordeelde hem wegens ongeoorloofden uitvoer van geld tot een gevan genisstraf van zes maanden en bovendien als schadevergoeding voor gesmokkelde gelden tot 1000 mark schadevergoeding of *n maand vangenlsstraf. Daarbij werden het rywiel verdachte en de ontdekte honderd mark in beslag genomen. Wegens vroeger gepleegde strafbare daden werd hy nog veroordeeld tot 300 mark boete of vier dagen gevangenisstraf. wondt ng bekwam in het ziekenhuis, <xl de echtgenoot op het Delftsche politiebureau. Doch daarby trok de politie de conclusie, dat de laatstgenoemde llJhteiyk onder den invloed van sterken drank was, een voor een automobilist zeer verzwarende omstandigheid. Het echtpaar stond Woensdag weer in vollen vrede voor den Delftechen kantonrechter, waar de verdachte, zyn echtgenoote en een advocaat het ongeval op rekening schoven van de ech- teiyke twist, doch de politie en enkele andere getuigen den alcohol als veroorzaker ervan aan wezen. De ambtenaar van het O. M. nam dit laatste als vaststaand aan en lelde dat een echtelyke oneenlgheld niet als een excuus voor een auto- botslng kan worden aangemerkt. Daarom vor derde hy een maand hechtenis, en intrekking van het rybewys voor den tyd van een jaar. Na pleidooi van den advocaat, veroordeelde de kantonrechter tot 250 boete subs. 50 dagen en Intrekking van het rybewys voor den tyd van een half jaar. stammen in net meren-msmet van oost-Ainxa. Hy had Afrika gekend, terwyi het nog het „don kere werelddeel" was en toen de lange voetreis van Nairobi naar Kampala nog uiterst gevaar lijk was. Hy kende het later, toen de invloed van het Europeesche contact zich deed voelen en toen nieuwe problemen moesten wordtin ran- gepakt, zoowel door de Kerk als door den Staal. Gedurende dien tyd van overgang bezat bis schop Brandsma de grootst mogeiyke genegen heid voor de inlanders en een diep begrip an hun cultuur en van hun neigingen. Tegeiyker- tyd schonk hy de meest bereidzame medewer king aan de Regeerlng en haar ambtenaren <n hun pogingen om land en volk, zoowel op ge bied van welvaart als van onderwijs te ont wikkelen. Zyn werk voor het onderwys zal voor al in herinnering blyven. Vele jaren was hy lid van den Onderwijsraad van Kenya en hy spaar de moeite noch kosten om de scholen van zyn eigen Vicariaat op het hoogst mogelyke peil te brengen. Hy was een man van krachtige en rustelooze energie; in zyn missionsriswerk spaarde hy zich zelf nooit, maar gaf zich van ganscher harte aan het werk, waartoe hy ge roepen was. Zy, die onder hem arbeidden of naast hem werkten, zullen hen> lang gedenken als een trouw vriend, als een groot Priester en als een vooraanstaand Bisschop.** De Londensche „Times” wydt een hoofdarti kel aan den terugkeer van dr. Colyn aan het hoofd van een gereconstrueerd extra-parlemen- talr kabinet. Het blad is van meenlng dat de Nederlandsche minister-president thans een sterkere positie Inneemt dan tëvoren Het meest geruststellende feit is de impopu lariteit van de beide extremistische partyen in Nederland, de communisten en de natlonaal- socialisten. De traditioneels Nederlandsche so liditeit in gezond verstand zyn niet gunstig voor extremisten. De „Times” besluit dat dr. Colijn zyn reeds groot persooniyk prestige nog heeft vermeer derd. Er was en is nog steeds twyfel of hy zal slagen in de taak, welke hy zichzelf heeft op gelegd. Wat bovendien nog belangryker is, is de onmogelykheid om eenige verbetering te ver krijgen zonder den rentevoet te verlagen. Dr. Colyn is een voorstander van een verlaging van de hypotheken en de pandbriefrente, maar dit verschilt zeer veel van een verlaging van den rentevoet,en een politiek van goedkoop geld. Dit kan niet worden bereikt Indien, met perio dieke tusschenpooeen, er een ve/teouwenscrlsis is en het bankdisconto wordt verhoogd tot 6 pet Onder zulke omstandigheden is het Inder daad moeiiyk te zien hoe eenig constructief werk kan worden verricht. Voor het oogenblik is dr. Colyn er in geslaagd de regeerlng te redden en een polltieken chaos te voorkomen op te lossen moeliyke vraagstukken zyn kabinet, onveranderd geble- I Omtrent het ernstig ongeval, dat heden- Met de fabricage IS een aanvang ochtend op het terTien van de Bataafsche Pe- gemaakt troleum Maatschappy te Pernls heeft plaats 1 gehad, vernemen wy nog het volgende: Eenige honderden arbeiders zyn bezig op ge noemd terrein een groote tank te bouwen. Deze tank is nagenoeg geheel opgetrokken en he denmorgen was men in zoover gevordred, dat ae bovenplaat moest worden aangebracljt. Door tot nu toe niet opgehelderde oorzaak is deze plaat gaan schuiven, zoodat zy terecht kwam op een tien meter hooge houten kltmstelling. Onder het gewicht van de plaat is deze stelling Het ligt in de bedoeling dit varkensgehakt ter bezweken zy stortte in en zes arbeiders, die beschikking te stellen van werkloozen en an dere steuntrekkenden op dezelfde wyze als thans reeds geschiedt met het rundvleesch en gehakt in blik. Het nieuw te fabrlceeren gehakt zal inzooverre van het reeds gedistribueerde product verschillen, dat het uitsluitend uit var- kensvleesch en niet uit een mengsel van var kens- en rundvleesch zal bestaan. De directie der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden hebben het besluit genomen tot de vervaardiging van gegoten yze- ren buizen over te gaan. Ontwerpen voor een nieuwe fabriek zyn gereed gekomen, en men hoopt over een jaar zoover gevorderd te zyn. dat men met een voortbrenging van ca. 20.000 ton per jaar kan beginnen. Donderdag is in het Arrlerveld te Ommen de kapitale boerdery van den heer T. Bakker te Zwollerkerspel, bewoond door den landbou wer A. Bezoen. tot den grond toe afgebrand. De geheele hooioogst van dit jaar. zynde 100.000 pond, ging in de vlammen op. terwyi ook een groot gedeelte van den Inboedel door het vuur verteerd werd. De oorzaak van den brand hooibroeL Verzekering dekt de schade, die vry aanzien- lyk is. Omtrent den handel van Nederland met Bowjet-Rusland vernemen wy de volgende ge gevens: In de eerste 6 maanden van 1935 stegen de bestellingen van Rusland in Nederland tot 15 590.000 gulden, vergeleken met 12.900.000 gul den in dbzelfde periode van 1934. Vooral sterk stegen, vergeleken met het vorig jaar, de bestellingen aan de Nederlandsche scheepsbouwindustrie. Er werden nj. drie zee schepen voor houttransport, zeven zeeslpepboo- ten en twee baggermachines besteld. Met inbe grip van de uitgaven voor reparaties en ultrus. tingen en den aankoop van gebruikte schepen beloopt het totaal der aankoopen van schepen ed. 8.100.000 gulden. De bestellingen van ma chines, meetinstrumenten, toestellen, etc. stegen tot een bedrag van ongeveer 460.000 gulden. Verder werden opgekocht lompen, verschillende chemicaliën, zaden etc. De aankoopen van koloniale waren (rubber, tin en thee) bereikten een bedrag van ongeveer 6.450.000 gulden. Slechts een deel van bovengenoemde bestel lingen doet nog zyn invloed gelden op het totaal van den Nederlandschen uitvoer naar Rusland voor de eerste zes maanden van het loopende jaar, aangezien de groote scheepsbouwopdraoh- ten eerst in de tweede helft van '35 en later zul len kunnen worden afgeleverd en bovendien een belangryk deel van de koloniale producten niet compareert in de export-stetistiek. maar in die van den doorvoerhandel. De cyfers van de Nederlandsche in- en uit- voerstatistiek voor den handel met de UD8SR zyn (in duizenden guldens): le halfj. 1935 Invoer uit Rusland naar Nederland Uitvoer uit Nederland naar Rusland 5800 Terwyi dus in de vergeiyklngsperiode de in. voer uit Rusland ongeveer tot op de helft is achteruitgeloopen. toont de uitvoer naar Rus land een styglng. Bij de bovenstaande export cijfers zouden nog gerekend moeten worden uit de Nederlandsche statistiek voor doorvoerhan del en entrepotverkeer 1001 ton cacaobonnen. 5508 ton rubber en 99 ton thee. De cyfers van ,de Russische douanestatistlek zyn tot dusverre nog slechts bekend voor de periode Januari-Mei 1935. Volgens deze statis tiek bedroeg de invoer van Rusland uit Neder land 7.163.000 roebel. d.w.z. 9.183.000 gulden. Daarmede staat Nederland onder de Invoerlan- den van Rusland op de vierde plaats (achter Groot-Brittennlë, Iran en de Ver. Staten) Vol gens dezelfde bron bedroeg de uitvoer van Rus land naar Nederland 2.928 000 roebel, d.w.z. 3.750.000 gulden. Onder de afzetlanden van Rusland staat Nederland derhalve op de negen de plaats (achter Dultschland. Groot.Brlttan- nlë, Iran. België, Turkye, Frankryk, Mongolië en Italië). Aangezien dezelfde omstandigheden, die dertyd tot contingenteering van den invoer van chili-salpeter, natronsalpeter en stikstofhouden de kunstmeststoffen noodzaakten, ook thans nog aanwezig zyn, achtte de Minister verlenging van de maatregelen tot beperking van der. Invoer geboden. Daar de stlkstofsltuatle in wezen wordt be- heerscht door het op dit gebied bestaande inter nationale kartel. omtrent welks verlenging per 1 Juli j.l. nog geen definitieve beslissing was ge nomen, is de contingenteering voor korten tyd (3 maanden) verlengd. Door de breideling van den in ver van het eveneens gekarteleerde product kalkstikstof werd oa. beoogd te verhinderen dat door even- tueele importen van outsiders van het interna tionale kalkstikstofkartel een zoodanige daling van den prys en daarmede gepaard gaande sty- ging van den omzet van dit artikel zou ont staan. dat de omzet van het inheemsche pro duct zwavelzure ammoniak ongunstig zou wor den beïnvloed. De contingenteering van ammonlakwater la te beschouwen als sluitstuk op de reeds be staande maatregelen ten aanzien van zwavel zuren ammoniak. Deze fabricage is gewenscht doordat de vraag naar de door de Nederlandsche Veehouderycen- trale beschikbaar gestelde producten zeer groot is en nog steeds toeneemt. Op deze wyze wordt bereikt een verlenging van den termyn van de beschikbaarstelling voor werkloozen. Daalde in het vorig jaar de afzet gedurende de zomer maanden tot onder de 100.000 bussen per week, in Juli van dit Jaar was de afzet per week tus schen 250 en 300.000 K.G. Nader zal worden bekend gemaakt met In gang van welken datum de distributie van het nieuw te maken product een aanvang zal nemen. Donderdag heeft de gemeentepolitie te Oss weer een nieuw succes weten te boeken. Uit Amsterdam was naar Oss overgebracht zeke re L. als verdacht van verschillende dief stallen in combinatie met anderen te hebben gepleegd. Ook hy legde by zyn verhoor op het politiebureau een volledige bekentenis af. Verder werd nog gehoord J. van B.. thans gedetineerd in de gevangenis te Den Bosch. Hy is betrokken en medeplichtig geweest aan verschillende diefstallen en inbraken. J. van B. heeft eveneens bekend. Bovendien heeft hy nog belangryke aanwyzingen gegeven, waardoor o.a. een revolver in beslag is genomen. Nadere byzonderheden hieromtrent kon men ons nog niet mededeelen. Een minder gelukkig geslaagd familiefeestje had tot, wat men noemt „echtelyke oneenlg held*’ geleid by een Voorburgsch echtpaar, en tydens den autorit van Rotterdam naar de woonplaats ontspon zich In den auto een zeer geanimeerde discussie. Het gevolg was, dat de echtgenoot meer lette op hetgeen zyn echtge noote hem toevoegde, dan op de gevaren die hem vanwege het verkeer bedreigden. En dit werd hem noodlottig, want by Delft tornde het ruzleënde echtpaar in volle vaart tegen een stilstaanden kraanwagen op. die tot naam droeg ..Pechjager”, en aldus zyn naam gegronde eer aandeed. Deze afbreking van de echtelyke oneenlgheld bracht de echtgenoote die een lichte ver- zlch er op bevonden, vielen mee naar beneden. De droevige gevolgen daarvan zyn reeds be kend. Twee der arbeiders kwamen met den schrik vry De bouw van de tank werd ult- gevoerd door Swarttouw's Constructle-werk- plaats en Machinefabriek te Schiedam. Voor zoover valt na te gaan, zyn by den bouw alle voorgeschreven maatregelen voor vei ligheid genomen. De politie en arbeids-inspectle waren spoedig na het ongeval ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Nederland is voor Italië In tweeërlei opzicht van belang. In de eerste plaats als afzetgebied voor Itallaansche waren en in de tweede plaats als inkoopland voor stoffen, benoodlgd voor de Itallaansche industrie, landbouw en handel. De handelsbeweglng tusschen beide landen ondervindt vanzelfsprekend bemoeiiyklng door het Clearing-systeem. doch men meende te mogen verwachten, dat de omvang van den handel In 1993 niet geringer zou zyn dan in 1934. Kon Besluit of door het democratische regee- ringsapperaat moet noodzakeiykerwyze eindi gen in een verder opdrogen van de bronnen van inkomsten. Bovendien moeten zy een ver meerdering van de werkloosheid te voorschyn roepen en den buitenlandschen handel verder doen afnemen. De politie te Doetinchem heeft drie perso nen aangehouden, die ervan beschuldigd wor den vee te hebben gestolen. Een van hen bekende twee weken geleden op de markt in Leiden een paar koeien te heb ben verkocht, waarby hy een verkeerden naam opgaf. Het Haarlemsch Dagblad heeft een onder houd gehad met den nieuwen minister van So ciale Zaken, mr. M. Slingenberg. Wat zyn nieuwe taak betreft zei de minis ter, dat hy zich ten volle bewust was een in dezen tyd wel zeer zworen en moeiiyken last op zyn schouders te nemen. Omtrent zyn plan nen kon hy zich niet uitlaten. Het kabinet moet nog met zyn regeerlngsverklarlng in de Kamers verschynen, en die verschyning zal nog wel eenige weken op zich laten wachten. In den algemeenen toestand van het Ryk ziet mr. Slingenberg een belangryk nieuw licht punt door de zeer verbeterde situatie in de overzeesche gewesten. Hy is overtuigd van de heilzame verbetering in den toestand der cul tures en knoopte daar een opmerking aan vast over de nieuwe vooruitzichten van jonge men- schen, die naar Indlë gun. Donderdagmiddag is in de Willem Loréstrut te Leeuwarden de vierjarige Sjoukje Sjoukema, wonende in de Saskiastraat aangereden door een vrachtauto van den heer J. H. Het kindje danste om de straatmuzikanten en zeker heeft zy de signalen niet gehoord. Plotseling stek de kleine over en werd door den auto gegrepen. Met een groote hoofd wonde. zware Inwendige kneuzingen werd I <4 - -i In- De toestand van Z. H. Exc. Mgr. J. H. CL Jansen was Donderdag minder goed, daar de Aartsbisschop zich vermoeid gevoelde. De ai- gemeene toestand biyft echter dezelfde. De .Annalen der St. Josephs-Congregatie van Mill Hill" herinneren in een artikel, gewyd aan de nagedachtenis van wylen Mgr. G. Brandsma, in leven Apostolisch Vicaris van Kusumu. aan wat „The Times", de grootste courant van de wereld en een neutraal blad, reeds den dag na zyn verschelden over hem schreef: „Het zotr moeiiyk zyn om in een paar woorden het we-k en het karakter van den overleden Prelaat op de juiste waarde te schatten. Zyn kennis va.i Afrika was ongetwyfeld zeer groot. Hy kende oe stemmen van het Congogebied door-en-door en was even goed op de hoogte van de verschillende jMM

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1935 | | pagina 5